LA COURTINE waardeert de Nederlandse soldaat BIJ GEVAL DAALDE EEN PRIESTER AF LANGS DIE WEG r In vreedzame bezetting leerden de Fransen een mondjevol Nederland4' Chocolade hagelslag - hèf recepl tegen elk begin van muiterij WOORD VAIN BEZINNING sïJWJSTJIS MfT BROOD Zaterdag 7 november 1959 Kort vóór de Nederlandse „bezetting" van La Courtine - waar de vierde divisie van het eerste legerkorps vier maanden lang oefeningen heeft gehouden - weer werd opgeheven, bracht onze Pa- rijse correspondent, geduren de enkele dagen, een bezoek aan onze militairen. Zijn ver slag treft de lezer hierbij aan. En zijn conclusie luidt dat de Frans-Nederlandse fraternisatiegeen lege leu ze is en dat de officiële dank betuiging van de comman dant, luitenant-generaal P. Gips, die maandag 2 novem ber in Parijs aan verschillen de Franse militairen uit naam der Koningin onder scheidingen heeft uitgereikt, dit keer daarom evenmin en kel maar een gelegenheidsge- baar is geweest. Aan Neder landse kant kon hij, van ge meen soldaat tot comman dant, slechts lof vernemen over de Franse autoriteiten én vooral ook over de bevol king. En de bevolking van La Courtine, die in het kamp Duitsers, Amerikanen, Alge rijnen, Marokkanen - en na tuurlijk ook Fransen - te gast hebben gehad, schenen de Nederlandse soldaten als „bezetters" boven alle an deren te verkiezen. Goed opgevoed en gedisciplineerd VV OP de eerste bladzijde van de z.g. Succes-agenda is ruimte opengelaten om de naam en het adres van de eige naar te vermelden en tevens mede te delen, in welk zieken huis men bij een eventueel onge val opgenomen wenst te worden en wiens geestelijke bijstand men in die omstandigheid ver langt. Welk percentage van de agen dagebruikers zou deze rubriek volledig ingevuld hebben? In de regel vindt men deze voorzorgs maatregelen bij andere prijzens waardig, maar voor zichzelf acht men het invullen van deze ru briek een te somber werk. Toch neemt de kans, dat dit sombere werk voor ons nodig is, geregeld toe, want het aantal verkeers- zijn leven er mee gemoeid kan zijn. Als een dier gevoelt, dat het sterven gaat, zoekt het meestal een stil plekje op, maar als een mens in die omstandigheden verkeert, heeft hij er juist be hoefte aan een medemens bij zich te hebben. Ook daarin openbaart zich, dat de mens een schepsel van andere orde is. Geestelijke hulpverlenen aan een stervende is dan ook een van de meest elementaire plichten De bekende gelijkenis van Je zus beschuldigt de geestverwan ten, de priester en de leviet, er van dat zij een hulpbehoevende mens aan zijn lot hebben over gelaten, maar prijst juist de anders-denkende" de Samari taan, die afdoende hulp heeft verschaft. Ook „anders-denken den" hebben een plicht tegen over elkander. Wat doen wij, als er vandaag of morgen een naaste" op onze weg wordt geplaatst' Wij kunnen toch op zijn minst vragen, of hij nog een wens heeft uit te spre ken of een boodschap heeft mee te geven. Maar omdat geestelijke hulp verlenen een even elemen taire plicht is als lichamelijke hulp verschaffen, mogen wij toch ook wel vragen, of hij in God Inkrimping Dranken en versnaperingen worden in de café's in het Nederlands ^ang*pt*8»n". ongevallen wordt ieder jaar gro ter. Wat moeten wij doen, als wij bij een ongeval van een ander op de weg tegenwoordig zijn, misschien helemaal alleen tegen woordig zijn? Wij hebben geen goed woord over voor de onver antwoordelijke schobbejakken, die doorrijden, als ze iemand op straat hebben aangereden. Maar wat doen wij zelf, als wij er ge tuige van zijn en ter plaatse blij ven? Natuurlijk de politie waar schuwen, een Rode Kruispost opbellen, eventuele auto's van dokters aanhouden enz. Maar daarmee zijn wij niet klaar. Daar ligt een hulpeloze en eenzame mens op de weg, die als hij nog bij bewustzijn is, weet dat hij ernstig gewond is en dat de tuin van een naburige villa voor een metershoog kim is in berkehout, door de plaatselijke pastoor, die werd bijgestaan door twee Nederlandse aal moezeniers een mis opgedragen, waar voor grote belangstelling bestond. En 's middags was er een kinderfeest dat de bevolking door generaal Van der Veen werd aangeboden. Een gooche laar, die ook nog een poppenkast ver toonde, was speciaal uit Nederland overgekomen en het lichte be zwaar, dat hij niet één woord Frans meester bleek te wezen, werd door een tolk-aalmoezenier behendig opgevan gen. Onze nationale aalmoezeniers verdienen hier trouwens nóg een sa luut voor de meeslepende wijze, waar op ze een volle zaal zeer gemengd pu bliek binnen tien minuten op tempe ratuur wisten te brengen. Stijf zijn ze niet. Persoonlijk hebben we vooral zeer genoten van de community-singing, onder leiding van drie aalmoezeniers, die met wijde armgebaren, voorgingen in het gezang van fiet bekende oude Franse volksliedje „Aupres de ma blonde, il fait bon dormir Ontspanning Nee, 't is beslist niet waar dat in La Courtine, zowel voor de militairen als voor de bevolking, door de legerleiding de ontspanning verwaarloosd zou wor den. Er wordt op dit punt integendeel veel gepresteerd en ook gewaardeerd Iedere avond was er een filmvoorstel ling, en eens in de week kwam er uit Nederland een cabarettroep overgevlo gen om drie uitvoeringen te geven, die zo door het hele kamp konden worden bijgewoond. Voorts waren er iedere zondag met legerauto's excursies in de omtrek georganiseerd om de solda ten gelegenheid te bieden hun kennis van Franrkijk ook nog even over de bergtoppen en bossen, die La Courtine omgrenzen uit te breiden. Er werden regelmatig voetba' l edstrijden georga niseerd tegen elftallen uit naburige plaatsen, en bij wijze van Nederlands vlagvertoon ging het negentig man sterke muziekkorps van de Limburgse jagers onder leiding van kapelmeester A. Posthumus of de J. W. Frisokapel dan nog wekelijks de boer op om in de omgeving concerten te gaan geven, die door de bevolking op hoge prijs werden gesteld. Lange brief Frankrijks vroegere minister-presi dent Henri Queuille, die het tegen woordig wat kalmer aandoet en bur gemeester is van een nabijliggend dorp, was over zo'n bezoek van mili taire muzikanten zelfs zo goed te spreken dat hij de dag daarop een lange brief schreef aan de Nederlandse commandant om hem voor dit gebaar persoonlijk te bedanken. Een der vele brieven waarin hoffelijkheid en warm te om de voorrang strijden en die de Nederlandse leiders aJs herinnering aan hun contacten met de Fransen mee naar huis hebben gevoerd. Er zijn bovendien tal van cadeau's uitgewis seld. In het raadhuisje van La Cour tine staat een rooktafeltje, waarin de emblemen van de verschillende divi sie-onderdelen, in tegels, verwerkt zijn en dat door twee Geniesoldaten vervaardigd werd. De vlaggemast, die de Nederlanders voor de officierskan tine hadden opgericht, is, als symbo lisch aandenken, eveneens aan de Franse commandant van het vierde „region" overgedragen, terwijl gene raal Van der Veen van de bevolking dan nog een „fanion" of vaan kreeg aangeboden, die in het vermaarde centrum der kunsttapijten Aubusson, vlak bü La Courtine, vervaardigd was. Het wapen van het departement La Creuse en het klaverblad-embleem van de vierde divisie werden er sa men kunstig in verwerkt. Even wennen De Fransen en de Nederlanders heb ben het in La Courtine dus best sa men kunnen vinden. In de eerste tijd moest het allemaal nog even wat wen nen. Hoewel de kazernes door de Fransen, voordat <te Nederlanders ar riveerden, ai 00n bMtfr op orde wa- van iedere mens. Wat moet ik in zulke omstan digheden tot deze hulpeloze mens zeggen? Hier komt de ver scheidenheid van ons volk op kerkelijk en geestelijk terrein wel heel pijnlijk aan het licht. Hoe kan een protestant een rooms- katholiek in stervensnood bij staan en omgekeerd? Wat heeft een humanist dan aan een chris ten te zeggen en een christen aan een humanist? Wij mogen ons er niet van afmaken met te zeggen: „Jammer, dat er geen pastoor of dominee bij de hand is, want dat zijn de mensen van het vak". Op het ogenblik im mers, dat wij met zo'n hulpeloze mens tezamen zijn, zijn wij vol gens de bijbel opeens zijn naasts geworden. gelooft, of hij nog bidden kan of dat wij voor hem bidden mogen. Jezus heeft de Zijnen beloofd, dat zij zich in zulke omstandig heden niet bezorgd behoeven te maken, wat zij spreken moeten: „want het zal U in die ure ge geven worden, wat gij spreken moet: want gij zijt het niet, die spreekt, doch het is de Geest uws Vaders, die in U spreekt". Dit „woord van bezinning" kan u geen kant en klare aanwijzin gen en adviezen geven; het wil alleen maar vragen U erop te bezinnen, wat gij zult doen, als gij morgen een hulpeloze mens op uw weg ontmoet. D. J. Vossera, herv. pred. te L«Mw. Nederlandse soldaten la ren gebracht ofwel „ontluisd" om de militaire term aan te houden was La Courtine toch, vooral wat de sanitaire installaties betreft, nog wel eventjes aan de antieke kant. Een acht douches, waarvan er bovendien twee verstopt waren, voor een bezetting van zevenduizend man is géén overdaad, en van andere elementaire hygiënische inrichtingen bleek, kwantitatief én kwalitatief, ook nog wel wat te kunnen worden afgedongen. Er is nu veel verbeterd in de richting van de spreekwoorde lijke vaderlandse zindelijkheid, en wanneer deze Nederlandse logeer partijen op massale militaire voet volgende jaren kunnen worden voortgezet het kamp werd voor lopig slechts voor deze afgelopen vier maanden gehuurd zal het Franse leger op den duur nog eens op een modelkampement mogen rekenen. Die ruim zeventig Centurion-tanks, waarin we ook nog even een proefrit mochten maken een sterke emotie voor een debutant hebben bij hun oefeningen in het open veld natuur lijk nog wel eens een schrammetje achtergelaten. Een denneboom van twintig, dertig jaar knapt in aanra king met zo'n stalen monster van vijf tig ton als een luciferhout af en wan neer er moedwillig natuurlijk geen schade werd aangericht, dan kon ieder risico bij de manoeuvres toch even min altijd worden vermeden. Toen de Fransen, die ook niet van gisteren zijn eenmaal wisten, dat de Nederlandse Staat verplicht was aangerichte scha de te vergoeden, stonden er, in het begin, dagelijks hele files van dorpe lingen en boeren aan de deur om hun rekening te presenteren voor een boompje of heester die enig letsel wa ren aangedaan. De commandant heeft er dra een stokje voor gestoken door een eigen schadecommissie in te stel len, die op hoger niveau in Parijs de rekeningen zal vereffenen. Doch om gelijktijdig toch ook de plaatselijke bevolking t» tonen, dat die Nederian- en zich aan Franse ivijn. ders niet kinderachtig zijn en de ge spierde armen uit de mouwen weten te steken, werden op verschillende plaatsen in het departement soldaten aan het werk gezet om wegen aan te leggen of te verbeteren. Veel goodwill En zo is er, met succes, dan overal veel goodwill gekweekt, gelijk men in zulke gevallen tegenwoordig pleegt te zeggen. Met kloppend hart werd door de veertien kruideniers en caféhouders zelfs het moment tegemoet gezien dat de Nederlandse soldaten de aftocht zouden blazen, want daarna werd het in La Courtine weer de hond in de pot. „Ze zijn goed opgevoed en veel ge- disciplineerder dan onze eigen solda ten" zo verzekerde ons een waardin met een accent van ontroering achter haar tapkast. Om half tien staan ze als een man op en dronken zie je ze bijna nooit. Een Groningse soldaat op wachtpost was 't van zijn kant, in Frankrijk ook best bevallen. Je ziet zo tenminste iets van de wereld. Van de Franse wijnen hadden ze in het begin wel eens genipt maar grote liefhebbers zijn onze soldaten over het algemeen toch niet geworden. De rijk- gevarieerde collectie Franse kazen, waaruit ze dagelijks een keuze kon den doen, heeft evenmin veel aftrek gevonden. Men prefereerde Edammer, ofschoon in Frankrijk bereid. Zekere spanningen werden, in de aanvang, nog wel verwekt vanwege het dramatisch probleem der boterham belegging. Maar toen de intendance het recht kreeg een paar wagonladin gen hagelslag uit Nederland te im porteren en bovendien de nationale gevulde koeken op het toneel of in de kantine verschenen, was ook die nood weer gauw verholpen. Voor de volgende maal weet nu dus de leger leiding hoe muiterij zelfs al in de vroegste kern vermeden kan worden. Het recepl hrfdt* öhoootódehagelslag. De dorpspastoor van La Courtine -tevens aalmoezenier voor het Franse garnizoen - kon het met de Nederlanders ook al best vinden. Het dorp, dat door de drastische in krimping van het garnizoen de laat ste jaren er voortdurend armetieriger bij kwam te liggen, heeft nu weer een zekere welstand bereikt en zelfs, zo hier en daar, enkele grotestads-allures aangenomen. Zo heeft een onderne mende middenstander een van de twee kapperszaakjes overgenomen waar, onder de wijdse naam van „grillroom" de hoenders nu aan het spit worden gebraden en ter plaatse verkocht en genuttigd a raison van duizend fran ken het stuk. De snelheid, waarmee deze Blitz- krieginvasie zich voltrokken heeft, had andere winkeliers niet steeds de tijd gelaten hun verveloze puien weer eens een vers kwastje te geven. Maar de verkoop van (nogal prijzige) souve nirs in de vorm van asbakjes en an dere pullen, parfums en onaanneme lijke hoeveelheden druiven die hier voor honderd franken (77 cent) per pond nu eindelijk goedkoper zijn dan thuis heeft onder die wat schamele aanblik toch helemaal niet hoeven lij den. Een vreemde gewaarwording was het wel in het hart van Frankrijk zo plotseling in een Nederlandse neder zetting binnen te vallen. Zowel voor het oor als het oog hadden de Neder landse soldaten hun stempel diep en krachtig op het dorpje gedrukt. Het oor. omdat het Frans als voertaal vrij wel is uitgeroeid en alleen in donkere hoekjes door een paar inboorlingen onder elkaar nog wel bedeesd gespro ken durft worden. Op straat hoor je alle talrijke tongvallen en accenten waarmee onze geliefde moedertaal kan worden uitgesproken. Aan het Frans hebben we de soldaten zich nauwelijks horen wagen. ,Mij niet gezien". Daarentegen hebben we, uit meer dere Fransen monden, wél, zij 't dan ook verbasterde, Nederlandse woorden horen komen. Nuez-savez-ritten (van „nu eens 's avonds") waarbij de nach telijke stilte door zware DAF-trucks, Centurion-tanks en jeeps nog wel eens lichtelijk verstoord wilde worden, zijn voor de Courtinezen een (iets minder gewaardeerd) begrip geworden. De visuele sporen van de Neder landse bezetting zijn niet minder duidelijk waarneembaar. Al kilome ters voor La Courtine zijn de ver- keersaanwüzingen „gevaarlijke bocht, zware helling, afremmen", etc. in het Nederlands aangege ven, en in het dorp zelf hebben aan de gevel van de twee winkeltjes in boeken, tijdschriften en schrijfbe hoeften de Nederlandse dag- en weekbladen de Franse publikaties praktisch verdrongen. Officierenhal (Van onze Parijse correspondent) La Courtine, oktober 1959 De eerste indruk, na een rit uit Parijs van een dikke vierhonderd kilometer waarvan de laatste etappe, vanaf Limoges, langs donkere en bochtige boswegen had geleid, is toch wel: wat lopen, of beter, slenteren die jongens zich hier stierlijk te vervelen. En de vraag die zich onmiddellijk aan die indruk vast hecht: had hier nu niet wat méér voor hun ontspanning kunnen wor den gedaan? Maar die indruk vervaagt gaandewege, naarmate we er zélf in slagen van de Parijse habitus naar zo'n garnizoenplaatsje over te schakelen. Tenslotte zitten hier, boven op het Massif Central en op zo'n achthonderd meter hoogte, dan toch maar een zeven duizend jonge mannen tijdelijk opgesloten in een gehucht van drie man en een paardekop of, nauwkeuriger gezegd, een ossekop, want de nobelste ontdekking der mensheid kom je hier niet tegen. En wat de mogelijkheden van ontspanning betrof: die bleken, bij nader onderzoek, best los te lopen. Hoe deze zevenduizend landgenoten hier gekomen zijn: men kent de voor geschiedenis en de achtergronden van deze Nederlandse invasie in Frankrijk. Nederland is, na België, het dichtst bevolkte land ter wereld, en voor het oefenen met moderne en zelfs met ouderwetse wapens heeft een generale staf nu eenmaal een minimum aan ruimte nodig. Sinds Nederland die ruimte zelf niet meer bieden kon, werd er eerst in West-Duitsland geoefend. En toen het nieuwe Westduitse leger aanspraak op die terreinen ging ma ken, wierp ex-minister Staf, in de laatste voorzomer, een begerige blik op Frankrijk. De onderhandelingen liepen voorspoedig en snel. In juni werd het akkoord getekend, en een maand later was La Courtine al door Nederlanders overstroomd. Niet alleen ideëel Men behoeft, laat ons eerlijk zijn, die vlotte overeenkomst niet uitslui tend np de ideële rekening van de At lantische of Westeuropese solidariteit te schrijven. Het Franse leger was bij na volledig naar Algerije overgebracht en La Courtine, een der grootste kam pementen van Frankrijk, dat uit 1908 dateert, stond dus praktisch leeg. Voor tien miljoen franken of de habbe- krats van nog geen tachtigduizend gulden kreeg Nederland het recht de kazernes en de circa zeventig vier kante kilometer exercitieterreinen ge durende vier maanden te gebruiken. Tegenover die (redelijke) huurprijs stond voor Nederland echter de ver plichting alle levensmiddelen en grondstoffen voor de keuken in Frank rijk in te slaan. En zo'n troep van ze venduizend man eet 'n aardige massa weg. We hebben het huishoudboekje van de generale staf door mogen bla deren. Per dag: 3250 kilo aardappelen 3000 broden stokbrooddeeg maar in Nederlandse vorm gegoten 2500 liter melk en een duizend kilo vlees. Die Nederlandse inkopen zetten voor de Franse schatkist natuurlijk nog niet zoveel zoden aan de dijk, maar La Courtine en. onmiddellijke omgeving heeft deze Nederlandse invasie zeker geen windeieren gelegd. We troffen het. Op de avond van onze aankomst had een der drie loge menten, dat zich groots met de naam van Casino gelieft te tooien, juist een officierenbal georganiseerd, waarvoor via handschrift-affiches in het bijzon der ook de vrouwelijke helft der bur gerbevolking was uitgenodigd met de verzekering dat „onze Nederlandse vrienden ravis (of opgetogen)" over hun komst zouden zijn. Helaas was de opkomst der schone sekse niettemin bescheiden gebleven, zodat Neerlands dragers van HM's wapenrok zich er wel voornamelijk toe moesten bepalen onder de klanken van de legerband „The Breuilboys" (geheten naar een plaatsje in de buurt) zich aan de bar onder elkander de droge kelen door te spoelen. De volgende dag, een zondag, gaf echter meer en vitalere blijken van Frans-Nederlandse toenadering te aanschouwen. Des morgens was er in HOD KOffiE 60 B1E3 «0 PKAME COGtiAC COCA COLA LIMONADE -CITROEN - 5INA5 vWRATIEF ms uk tuft MEUK LIKtWHJ chocomel 60 60 60 60 I 90 100 100? (00

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13