DE LEIDSE STRATEN WORDEN MISBRUIKT Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 november 1959 Derde blad no. 29893 I Het is waarlijk geen wonder, dat de verkeersonveiligheid in Leiden zorgen baart. De binnenstad is niet berekend op het enorm toegenomen verkeer. Een snelle uitvoering van een principieel opgezet, verkeers- wegennet, zoals b.v. het gemeentelijke wegensehema, is dringende nood zaak. Maar er kan, zonder kosten en op korte termijn, zeer veel gedaan worden aan verhoging van de veiligheid en enigszins ontwarren van de verkeersknoop. Ziet men rond in de Leidse binnenstad, dan blijkt het dat de straten veelvuldig worden misbruikt. De straten zijn voor het verkeer, niet voor het opslaan van goederen, het uitbouwen van winkeletalages, het stallen van fietsen, het willekeurig maar ergens parkeren van auto's of het sorteren van goederen en dergelijke ongetwijfeld nuttige maar hier niet op hun plaats zijnde zaken. Op deze pagina publiceren wij enkele voorbeelden van dergelijke misstanden, die te hooi en te gras bij dozijnen zijn te signaleren. Zoals b.v. links boven een op het toch reeds smalle trottoir van de Hoge- woerd uitgebouwde etalage van een groentewinkel, waarnaast dan nog een auto gedeeltelijk op de stoep wordt geparkeerd zodat het voet gangersverkeer van de rijweg gebruik moet maken. Daaronder een beeld van de omgeving van de Burcht, waar de straat gebruikt wordt als werkplaats van een bedrijf voor het schoonmaken van markiezen. Of daaronder het sorteren van lompen en metalen in de Langestraat. Het parkeren van auto's gebeurt af en toe op een uiterst merkwaardige wijze, zoals de foto rechts boven aan de pagina toont. Hier, langs de Oude Rijn, is geen autoverkeer meer mogelijk wanneer drie wagens geparkeerd staan zoals deze foto toont. Een ander voorbeeld is de foto links onder aan de pagina, genomen op de Binnenvestgracht bij het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen: een auto op het trottoir, een andere ongeveer een meter van de muur en daartussen enige bakfietsen die er ook wat zorgeloos neergekwakt zijn. Wielrijders misbruiken de openbare weg al evenzeer als stalling, getuige dit tafereel rechts boven het midden van de pagina, dat dage lijks bij de Academie te bewonderen valt. En wat denkt U van de foto daaronder? Het is toch in strijd met alle beginselen van verkeersveiligheid, wanneer op de hoek van de Haarlemmerstraat en Donkersteeg, een zeer moeilijk en gevaarlijk punt. handelaren in fruit en bloemen hun waren aan de man of vrouw brengen! En tenslotte rechts onderaan de pagina het Utrechtse Veer als opslagplaats. Wanneer de goederen hier uiteindelijk worden weg gehaald, sluit de daarvoor bestemde vrachtauto het verkeer geheel uit. Misschien is op al deze plaatsen nimmer een ongeluk gebeurd, maar wanneer zaken als deze worden toegelaten, dwingt men het verkeer, gebruik te maken van enkele hoofdwegen die daardoor zwaar worden overbelast. Nuttige nevenverbindingen vervallen daardoor, parkeer ruimten worden verknoeid zodat de auto's langs de hoofdwegen een plaatsje moeten zoeken etc. Het wordt tijd, dat hieraan eens aandacht wordt besteed en dat eventuele vergunningen om dergelijke wonderlijke bezigheden op straat uit te voeren worden ingetrokken. De veiligheid van het verkeer eist dit! (Foto's Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11