EN DE TREIN VERTROK Laatste nieuws Wassenaar in beroep bij de Kroon inzake uitbreidingsplan VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 Veel bezworen Onlangs hebben Gedeputeerde Sta ten van Zutd-Holland hun standpunt openbaar gemaakt ten aanzien van de YVassenaarse uitbreidingsplannen, die verleden jaar door de gemeente raad waren vastgesteld. Het college van G.S. heeft op een vrij groot aan tal punten zijn goedkeuring aan de Wassenaarse plannen onthouden. Daardoor werden evenwel de grote lijnen van de plannen niet aangetast. In vele gevallen zijn Gedeputeerde Staten het volkomen eens met de op zet van de planen, maar wensen zij dat onderdelen nader geregeld wor den. Van de punten, waarop G.S. hun goedkeuring aan de plannen onthou den hebben, zijn er eohter 12, waarin B. en W. van Wassenaar niet wensen te berusten. Aan de gemeenteraad is dan ook voorgsteld wat deze 12 pun ten betreft, in beroep te gaan bij de Kroon. De raad zal woensdag 11 no vember over «fit voorstel te beslissen krijgen. In het ontwerp-beroepschrift, dat burgemeester en wethouders de raad hebben toegezonden, worden behalve argumenten die betrekking hebben op de 12 punten, enkele algemene bezwa ren genoemd tegen het besluit van Ge deputeerde Staten. Dit besluit, aldus B. en W. geeft duidelijk blijk van het stre ven naar een tot in alle onderdelen nauwkeurige aanpassing van de Wasse naarse plannen aan het ontwerp voor Streekplan Westland. Wassenaar heeft tegen dit ontwerp verschillende beken- kingen, welke b(j herhaling onder de aandacht van het provinciaal bestuur zijn gebracht, maar waarmee weinig of geen rekening gehouden is. Teleurstel lend achten B. en W. het, dat G.S. een verdergaande aanpassing verlangen aan een streekplan, waarvan nog geenszins vaststaat, dat het volgens het laatst verschenen ontwerp zal worden vast gesteld. Door het vooruitlopen op het streekplan wordt aan de normale pro- cedure, die ter bescherming van de j rechten der belanghebbenden aan de tot standkoming van een streekplan voorafgaat, elke zin ontnomen. Wat de 12 punten betreft, waarmee het gemeentebestuur niet akkoord kan gaan: enkele ervan hebben betrekking op waterwinbelangen. Wassenaar acht het niet reëel, het zo Intensief als re creatiegebied gebruikte bosrijke Meijen- dell uitsluitend voor waterwinning te bestemmen, zoals G.S. dat willen. Even min kan Wassenaar er zich mee ver enigen. dat een deel van het landgoed Duinrell aan de recreatieve bestemming onttrokken zou moeten worden ten be hoeve van waterwinbelangen waarvan de noodzaak nog niet duidelijk is aan getoond. Het standpunt van G.S. ten aanzien van twee industrieterreinen in Wasse naar, heeft bij burgemeester en wet houders bevreemding gewekt. Terwijl G.S. opmerken, dat 3500 m2 bebouwde oppervlakte voor de melkinrichting Menken rijkelyk veel is, bepalen zij de grootte van de bebouwing van de Vleeswarenfabriek Van den Berg en Co. zonder nadere verklaring op 7000 m2. Terwyi G.S. voor de gronden van het van het „Nieuwe duin" bepalen, dat verdere bebouwing niet toelaatbaar is vanwege de aantasting van de land schappelijke waarde, bepalen zy, dat in de nabije omgeving, by de Raaphorst- laan nl. aan de exploitant van een min- kenfarm wel gelegenheid geboden moet worden een huis by zijn bedryf te bou wen terwyi dat ook volgens het oude uitbreidingsplan niet mogeiyk was. LEIDERDORP Ledental „Vrijheid en Recht" is enigszins teruggelopen De AR kiesvereniging kwam in Irene in vergadering byeen, onder voorzitter schap van de heer C. Hobo. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek, dat de uitslag van de verkiezingen teleurstel lend is geweest, ook het ledental is iets teruggelopen. De penningmeester was ook al niet zo optimistisch, daar de verkiezingspropa ganda veel geld heeft gekost. Het saldo, kas en Boerenleenbank, bedraagt f. 262.12. Namens de kascommissie werd verslag uitgebracht door de heer W. D. C. v. d. Wyngaard Azn. De voorzitter betreurde het mede na mens de vergadering, dat de heer C. Los zich niet meer verkiesbaar kan stellen. In de nieuwe kascommissie worden be noemd de heren v. d. Wijngaard en P. Huisman. Met algehiene stemmen wordt mevrouw Van Reijn-Snel herkozen. Daar er geen volstrekte meerderheid van stemmen bereikt werd, moest de verkiezing van een nieuwe penningmees ter uitgesteld worden tot een volgende vergadering. Na de pauze werd een le zing gehouden over de Gemeentepolitiek, door de raadsleden wethouder C. Meer burg, L. Los en J. W. Boot. De heer Meerburg besprak enige wyzi- gingen in de uitbreidingsplannen, de overname en verbetering van de Hoog- madenseweg, overname van „Ouderzorg" en de verbeteringen die aangebracht zyn aan de huizen in het Van Leeuwenpark. De heer Boot vertelde een en ander over de rioolwateringszuiveringsinstalla- tie, rioolrechten en reinigingsrechten. In het voorjaar zal er een draaitrommel- auto komen voor de vuilnisophaaldienst. Ook onderwerpen betreffende de re creatie en sport werden door de heer Boot behandeld. De heer Los tenslotte besprak de zaken betreffende het onder wijs, in het bijzonder het zo urgent pro bleem van een centraal gymnastieklo kaal. VOOR P.I.T. De totaalopbrengst van de collecte voor het Protestants Interkerkeiyk Thuisfront bedroeg f. 195,51. Jaarvergadering K.V.P. Gisteravond vergaderde de KVP in het Dorpshuis, onder voorzitterschap van de heer Wagenaar. Het vertrek van de heer Broxterman naar Lisse betekende voor de party, in zoverre geen verlies, dat zyn opvolger, de heer A. M. M. Kleiss wethouder werd in zyn plaats. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental gelyk bleef. In verband met de gehouden kamerverkie zing was het gehele bestuur aftredend, maar werd bij acclamatie herkozen. In verband met de uitbreiding der gemeente werd besloten het bestuur met 2 leden uit te breiden. Het bestuur bestaat thans uit de he ren: L. Wagenaar, voorzitter; F. Giezen, secretaris; A. M. M. Kleiss, penning meester; A. Welling, J. Koot, R. Paulides en H. de Gunst. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld over het gemeentebeleid en de agglomeratie, welke door wethou der Kleiss voor zover mogeiyk werden beantwoord. Met verschillende argumenten keren B. en W. zich voorts tegen de opvatting van G.S., dat een zgn. gemengde wijk ten noordoosten van Deyleroord onge wenst is. In deze wyk moet ruimte ge vonden worden voor bedryven, die uit de kom van het dorp of uit andere de len van de gemeente zouden moeten verdwynen. De opmerking van G.S., dat deze omgeving bestemd zal moeten wor den tot recreatiegebied noemen B. en W. een illusie, gezien de aanwezigheid van de niet bepaald fraaie HTM-remise- gebouwen en militaire gebouwen by de Maaldrift. B. en W. vinden het niet noodzakelyk, dat voor stroken grond ter weerszijden van de Ryksstraatweg apart bepaald wordt, dat daar diepgaande waterwin ningsmiddelen kunnen worden aange bracht. Het achterwege laten van de be stemming tot waterwingebied behoeft dat nl. in het geheel niet te verhinde ren. Verder hebben B. en W. bezwaren te gen suggesties van G.S. ten aanzien van enkele bebouwingsstroken aan de Duinlustweg, de Slingerweg en de Wal deck Pyrmontlaan. OEGSTGEF.ST Vrije tijdsbesteding ook voor huisvrouw belangrijk De besteding van de vrye tyd was het onderwerp dat gisteren aan de orde was in de samenkomst, welke was belegd in de zyzaal van de Willem de Zwygerkerk door de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Mevr. P. H. Smits Witvliet, die de samenkomst opende, vroeg zich af of de aandacht voor dit onderwerp aan de huisvrouw grotendeels voorbygaat. Ze constateerde althans een aanmerkeiyk geringere belangstelling dan op andere avonden. De spreekster was mevrouw A. C. Mayer-Landmann uit Den Haag. Zy ba seerde haar causerie op een rapport dat was uitgebracht door de Vereniging voor Vrouwenbelangen en Staatsburgerschap en besprak allereerst die mogeiykheden van vrye tydsbesteding, waar de over heid buiten staat, zoals het onderhou den van onderling vriendschappelyk ver keer, de kunst van converseren en het corresponderen. De arbeidstijdverkorting staat uiter aard in nauw verband met de besteding van de vrye tyd. Spreekster was van mening, dat men in zyn vrye tyd geen betaalde arbeid moet gaan verrichten om daardoor tot meer luxe in staat te zyn. Zy meende, dat dit voor het gezins leven funest is. De overheid heeft h.i. een stimulerende, coördinerende en sub sidiërende taak. Er is overal ruimte ge brek, zowel binnen als buiten. Het scheppen van mogeiykheden is by zonder belangrijk, zoals de zorg voor goede vergaderruimte, sportterreinen en Steeds Vooruit 1—St. Hooger 3 7—3; 4e- sporthallen, goede wegen, fietspaden, bi-klas: Steeds Vooruit 2Spreeuwpot 1 bliotheken en leeszalen en openbaar ver- 10—0; Steeds Vooruit 3—Baronie 2 10-0. voer. Spreekster ging vervolgens na de passieve en actieve kant van de vrije tydsbesteding en wees erop door radio en televisie de passiviteit kan omslaan naar het actieve. Als voorbeeld noemde zy de grote belangstelling, die er bleek te bestaan voor de cursus „Nationaal kunstbezit", zy besprak de talryke mo gelijkheden en de vrye tyd te besteden o.m. door middel van sport, muziekbe oefening, lectuur, toneel, ballet, panto mime, film en beeldende kunst. Er kan en er zal in de toekomst aan de moge- lykheden nog heel wat aandacht besteed moeten worden. Voor de huisvrouw zag zy een mogeiykheid op het gebied van eenvoudig en toch zo nuttig maatschap- pelyk werk. By de discussies kwam in het by zonder naar voren de beletselen om tot een goede vrye tydsbesteding te komen zoals de televisie, die in vele ge zinnen zo dwingend werkt, waardoor de gezinsleden afgehouden worden van lec tuur, hobby e.d. De presidente dankte aan het slot van de avond mevr. Mayer voor haar interes sant betoog. In oktober werd by de Rykspost- spaarbank f. 99.907,71 ingelegd en uit betaald f. 79.360,46. VOORSCHOTEN Culturele filmavond B.B. De B.B. van Voorschoten bood de leden met hun introducés en de pad- vindersjeugd van Voorschoten in het Cultureel Centrum een culturele film avond aan. Wie de jeugd heeft heeft de toekomst, zal de B.B. gemeend hebben en gezien de opkomst by deze avond heeft de B.B. in Voorschoten een rede ly ke toekomst. Het hoofd Zelfbescherming, de heer A. van Schaick, had plaats genomen achter het projectie-apparaat. Na de film „Reddend Bloed", die een beeld geeft over de mogelykheden van bloedtransfusie, werd „De Blauwe Engel" vertoond. De heer A. de Groot leidde dit filmpje in. Deze film vertoont de invalide padvindsters tydens hun spel. Als aan vulling op deze padvindstersfilm werden dia's vertoond van de Jamboree voor B.E.-verkenners, die vorig jaar in Enge land gehouden werd. Oubaas Strulver en vaandrig Berg man, de leiders van de gehandicapte verkennersgroep in deze omgeving, ver volmaakten hier en daar de genomen foto's door grappige voorvallen te ver tellen. Na de pauze kwam de bekende B.B..- film „Kikvorsmannen" op het witte doek met „The Guardian Angel", waarin het gebruik van helikopters tydens de Koreaanse oorlog werd gedemonstreerd. Deze filmavond werd o.m. bygewoond door het Kringhoofd, de heer K. D. Gerth van Wyk. Maandagavond vindt een herhaling plaats in de „Grote Vink", speciaal voor de bewoners van het noorden van de gemeente Voorschoten. WARMOND TAFELTENNIS RKTVV „STEEDS VOORUIT" De uitslagen van de competitiewed- stryden luiden: Dames 3de-klas: Steeds Vooruit 1RTC 1 3—7; Heren 2de-klas: WIELRIJDSTER BRAK ENKEL Ter hoogte van de hervormde pasto rie is mevrouw Lagas door tot nog toe onbekende oorzaak met haar fiets geval len, zy kwam zo ongelukkig terecht, dat zy een enkel brak. Dokter Walenkamp, die spoedig ter plaatse was liet haar overbrengen naar het Academisbh Ziekenhuis voor verdere behandeling. WASSENAAR Jaarvergadering „Irene" In de achterzaal van het Dorpscen trum hield de sportvereniging „Irene" gisteravond jaarvergadering. In zyn inleidend woord zei de voorzitter, de heer J. Valkenburg, dat de vereniging thans het tiende jaar ingaat. Het twee de lustrum zal niet onopgemerkt voor- bygaan. Onder meer zal de jaarlykse kringmars van het NCGV door „Irene'" in Wassenaar georganiseerd worden. In het Jaarverslag gaf secretaris W. van Duyn een overzicht van de activi teiten in het afgelopen jaar. Het leden tal vertoont enige achteruitgang; vele verenigingen kampen met een vermin derde belangstelling voor het turnen. Er werd met succes deelgenomen aan en kele wedstrijden en er werden in Was senaar enkele demonstraties georgani seerd. Naast de jiu jitsu-afdeling werd in het afgelopen jaar een begin ge maakt met een judo-afdeling. Deze twee nieuwe afdelingen mogen zich wel in een toenemende belangstelling verheu gen. Een geslaagd experiment was het op de verjaardag van Prinses Wilhel- mina organiseren van een sport- er speldag. De drumband van de vereni ging liet in het verslagjaar meerdere keren van zich horen. Na het jaarverslag volgden financiële verslagen van de sportvereniging, van de judo- en jiu jitsu-afdeling en van de drumband. Alle drie deze verslagen sloten met een zeer bescheiden batig saldo. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heer W. van Duyn werd herkozen en dat in de plaats van me vrouw Gussekloo, die zich niet herkies baar had gesteld benoemd werd mej. A. Schmal. Er volgden nog enkele mededelingen: over de jaarlijkse gymnastiekuitvoerin- gen die op 26 en 27 november gehouden zullen worden en over de bondsdag I960, die in Coevorden gehouden zal worden. Na de pauze vertoonde de heer Val kenburg een serie fraaie dia's over een reis door Skandinavië. Vanavond zal in de pauze van een samenkomst van het Katholieke Vrou wengilde in het R.-K. Verenigingsgebouw de jaarlykse tentoonstelling met fancy- fair van de St.-Lidwina-naaiclub worden geopend. De tentoonstelling is ook zater dag 7 november 's middags van 2 tot 6 uur en zondag 8 november van 's mid dags 2 tot 's avonds 10 uur geopend. PADVINDERSWIJDINGSDIENST Zondag a.s. zal in het Deylerhuis een padvinderswydingsdienst gehouden wor den, welke geleid zal worden door dr. D. K. Wielenga. Ons kort verhaal door Yvonne May Sally Hunter, de jongste leerling- verpleegster op zaal III, keek op de klok en vond, dat de tyd in haar ze ventien en een half jaar nog nooit zo langzaam was gegaan. Nog vyf minu ten en haar dienst zou teneinde zyn. Ze deed een schietgebedje en hoopte vurig, dat ze niet op 't laatste nip pertje nog een karweitje zou krijgen op te knappen. Ze was kopjes aan 't afdrogen, maar haar handen deden het werk mecha nisch. Het was eigenlyk vreemd, maar veertien dagen geleden was ze nog nooit met een jongen uitgeweest en ze had er ook nog nooit naar ver langd. Wat was haar de laatste weken eigenlyk overkomen, dat ze zo veran derd was? Waardoor waren haar ge voelens ontwaakt, waarom leek de lucht blauwer, de zonneschyn feller, waarom klonk muziek plotseling veel verrukkelijker in haar oren? Het was allemaal begonnen toen haar moeder op zekere dag enigszins aarzelend had gezegd: „Sally, de zoon van de Watsons hiernaast komt mor gen met verlof uit de marine. Me vrouw Watson vraagt nu of jij hem soms wat van de omgeving wilt laten zien. Je weet, dat ze hier nog niet lang wonen en nog maar weinig mensen kennen. Ze is bang. dat haar zoon zich anders zal vervelen. Sally keek haar moeder verbaasd aan. „Maar mams, je hebt toch niets beloofd? Je weet hoe ik over jongens denk!" De volgende middag kwam Jack Watson het tuinpad opslenteren. In zyn marine-uniform leek hy op een dappere, nog erg jonge Gregory Peck. Sally's gevoelens veranderden als op slag: een pijnlyk proces, dat kleur >p haar wangen bracht en haar de adem benam. Hy had er niets voor gevoeld om met haar vrienden en vriendinnen kennis te maken en tot haar vreugde had ze hem helemaal voor zichzelf. Ze genoot van zyn gezelschap als een vrek van zyn geld. Al haar vrye tyd bracht ze met hem door; wandelend in het kale park. schaatsend, in de bioscoop of eindeloos kopjes koffie drinkend. En bovenal praatten ze. Ze luisterde gespannen naar alles wat hij over zijn leven bij de marine vertelde, over zyn ambities, over zyn stille wensen. De dagen waren omgevlogen. Het waren dagen, waarin Sally's hart zó vol was van een nieuwe vreugde, die zó breekbaar was, dat ze bang was het tegenover zichzelf te bekennen uit angst dat 't weer zou verdwynen. Toen, gisteravond, toen hy haar na hun laatste samenzyn had thuisge bracht, had hy haar by de voordeur met gemaakte onverschilligheid ge vraagd: „Voel je er wat voor om me morgen weg te brengen?" Ze keek op naar de lange, slanke jongen met zijn donkere haar, die in die enkele dagen van zijn verlof heel veel voor haar was gaan betekenen „Ja. als je 't gezellig vindt, doe ik 't graag", zei ze met even gemaakte onverschilligheid ,.Na mijn werk ga ik meteen naar het station. Maar je ouders?" „Achhij keek nogal verlegen. „Ze gaan nooit met me mee. Ze weten dat ik niet van al dat afscheidnemen en zo hou Hij zweeg en schopte tegen een kie zelsteentje. „Je hoeft natuurlijk niet te komen, als Je 't te lastig vindt, of als je je teveel zou moeten haasten" „O, ik heb tijd genoeg", zei ze een beetje te luchthartig, terwijl ze haar handen diep In de zakken van haar jas verborg in een poging het trillen- van-geluk, dat door haar hele lichaam golfde, te onderdrukken. Toen de klok zeven sloeg, had ze haar jas ai aangetrokken. Ze was vrij! Ze holde door de lange gang, toen ze een stem achter zich hooreje. Het was de stem van de hoofdzuster. Sally kreeg van angst prompt een droge keel. „Sally! Wil je nog even voordat Je weggaat een kruik klaarmaken voor mevrouw Jenkins? Ze zegt dat ze zo'n last heeft van koude voeten" Sally liep terug naar het keukentje en zette met zenuwachtige haast een ketel op het gas. Het water ging er echter niet sneller door koken. Hakr handen voelden klam aan van zenuw achtigheid. Als zij te laat zou komen en de trein al vertrokken zou zijn, zou Jack vast en zeker denken, dat ze niet de moeite had genomen te ko men Niet de moeite had genomen! Terwijl dat laatste korte moment met hem méér voor haar betekende dan wat ook ter wereld! Tien minuten later sloeg ze nog even een snelle blik in de spiegel, greep haar tas en handschoenen en snelde weg. Haar hoge hakjes tikten scherp op het graniet van de gang. Zodra ze buiten was en niet meer door de hoofdzuster van haar kamer uit gezien kon worden, zette ze het op een hollen en draafde een trapje af, dat naar de straat leidde. Ze raakte de treden nauwelijks. Plotse ling gaf ze een gil van pijn en schrik toen ze struikelde en voorover viel. Met een droog gekraak brak de hak van één van haar schoenen. Ze kreeg een panische angst bij de gedachte dat ze nu tijd zou verliezen, stond op en lette niet op de ladders, die in haar kousen waren geschoten. Verbeten de tanden op elkaar ge drukt, strompelde ze verder. Had ze maar niet die ellendige hoge hakken gedragen! Ze lette niet op de geamu seerde blikken, die op haar geslagen werden, gespannen als ze was om nog vóór het vertrek van Jack's trein op het station te komen. Doordat haar hak gebroken was, kon ze naar haar zin niet snel genoeg opschieten en ze begon met steeds groter wanhoop in te zien. dat het een wonder zou zijn als ze nog op tijd zou komen. Ze was er warm van ge worden. Iedere spier spande ze echter in om er zo gauw mogelijk te komen, al was 't desnoods nog maar op tijd om de trein na te wuiven. Hij zou dan tenminste weten, dat ze gepro beerd had op tijd te komen, dat ze "t echt had willen doen Tenslotte holde ze het stationsplein op. Verschillende hoofden werden m haar richting gedraaid daar ze half- hollend. half-struikelend de plaats- kaarten-ha1 .binnenstoof. Terwijl ze over haar zenuwen heen driftig in haar tas naar geld voor een perron- kaartie zocht, hoorde ze ergens flui ten. Ze griste het kaartje weg en hinkte naar de ingang van het perron. „De zevenentwintig naar „Die is zo juist vertrokken. Juf frouw", zei de controleur lakoniek. Hij wees met zijn duim in de richting van het perron. Sally liep het perron op en zag juist de trein met steeds groter wordende snelheid verdwijnen. Ze deed enkele zinloze, struikelende passen in de vrij dwaze hoop dat Jack misschien nog wel uit een raampje zou leunen en wuifde uitbundig. Tenslotte bleef ze staan en leunde tegen een paal, terwijl haar ogen door tranen verduisterd werden. Met een kinderlijk gebaar wreef ze haar ogen droog en liep toen verder, het hóófd gebogen daar ze zich schaamde voor haar tranen. Ze durfde niet te denken aan de bittere teleur stelling, die als scherpe, gloeiende naalden in haar hart stak. Zou ze dit wél doen, dan zou ze het uithuilen als een kind Ze hoorde voetstappen achter zich en ging iets sneller lopen. Ze vroeg zich af hoe dwaas het wel moest lij ken. Ze struikelde meer dan ze liep naar het einde van het perron, van waar ze echter niet verder kon gaan. „Sally! Hé! Sally! Wacht toch even op me!" Ze draaide zich vliegensvlug om op de ene goede hak, die haar nog restte, en droogde haastig met een zakdoek haar tranen. Ze moest dromen! „Jack!" riep ze even later verbaasd. „Je trein. Jack, je hebt je trein ge mist! Ik was te laat Hulpeloos stond ze daar, de afge broken hak in haar hand geklemd. „Ik dacht" Tot haar schrik gleed er plotseling een traan langs haar wang. Ze wachtte doodsbenauwd op het pla gende lachen, dat haar jonge hart in een zou doen krimpen. Ze hoorde ech ter niets. Inplaats daarvan bukte hij zich om haar kapotte schoen te be kijken. Ze was oneindig dankbaar dat hij haar even de tijd gunde om "weer zichzelf te worden. „Maak je maar geen zorgen, Sally", zei hy even later toen hij opstond. „Ik kan 't nog net halen. Over een half uur komt er weer een trein. Meestal ga ik niet zo op 't nippertje, maar ik vennoedde al dat je was op gehouden Z'n stem stierf weg. Zwijgend keken ze elkaar aan. „We hebben nog even de tijd. Zul len we soms een kop koffie drinken?" Met een beschermend gebaar nam hij haar bij de elleboog en liep naar de restauratie. De tijd was nog nooit zo sned ge gaan als toen ze tegenover elkaar aan het kleine tafeltje in de hoek zaten. De trein scheen in een oogwenk te ko men en samen liepen ze het perron op. Sally stak een beetje verlegen haar arm door die van Jack. Meteen drukte hij haar arm tegen zich aan. Sally voelde zich warm worden. Jack stapte in de trein en legde beslag op een hoekplaatsje. De sta tionschef keek op zijn horloge en stak zijn arm in de hoogte. Jack sloot het portier, liet 't raampje zakken en leunde naar buiten. „Schrijf je me, Sally? Zul Je het doen?" „Ja. natuurlijk Jack! Natuurlijk zal ik je schrijven". De chef blies op zijn fluitje. „Sallybij mijn volgende ver lofwacht je op me?" Ze glimlachte en stak haar hand uit. Met een Impulsief gebaar leunde hij ver uit het raampje, greep haar bij de schouders en kuste haar. „Ik wacht op je Jack", riep ze toen ie trein zich in beweging zette. Haar ogen glansden van geluk, een geluk, dat ze niet onder woorden kon brengen. „Voor altijd", mompelde ze, „voor altijd, Jack. Ik wacht op Je". LEEUWEN VOOR DIRECTEUR Kort voor het vertrek van het Circus Krone uit Den Haag bleek dat het circus nog een verrassing in petto had voor het dierenpark Wassenaar. De heer Sembach, directeur van het circus, heeft aan de heer P. W. Louw man, directeur van het dierenpark de 3 reusachtige Abessijnse leeuwen Keivin, Sete en Rex ten geschenke aangeboden. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs examen voor elektrotechnisch-ingenieur onze plaatsgenoot, de heer J. J. Ver hoeven. Koningin naar Utrechts studentenfeest H.M. de Koningin is voornemens op vrijdag 27 november in de Stadsschouw burg te Utrecht de uitvoering bij te wo nen, die de Utrechtse Studenten To neelvereniging ter gelegenheid van haar 10e lustrum en ter gelegenheid van de 48e Dies Natalis van de Unitas Studio- sorum Rheno-Traiectina zal geven. Koningin ontving delegatie Koningin Juliana heeft vanmiddag om 12 uur in het paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van de deelnemers aan het congres over linnen en vlas. dat in Amsterdam wordt gehouden. Van de 14 man sterke delegatie maakten o.m deel uit drie Nederlan ders. t.w. de heer A. L. A. de Jong, di recteur van de coöperatieve vlasfabriek Dinteloord, de heer W. P. J. van Dissel, voorzittter van de Ned. Ver. van Lin nenwevers, en de heer H. H. Smeenk, die het landbouwschap vertegenwoordigt op het congres. Boycot schepen onder goedkope vlag In strijd met het recht De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, heeft gisteren conclu sie genomen in de zaak van de boycot, die in december 1958 gedurende vier dagen is toegepast op de schepen, die onder z.g. goedkope vlag varen. Deze boycot was georganiseerd door de inter nationale Federatie van Transport arbeiders (ITF). Deze boycot betrof niet :ichepen waarop een collectief contract van toepassing was, gesloten door de ITF of aangesloten organisaties. Mr. Loeff zeide o.m. dat deze zaak moeilyke problemen opwerpt, mede om dat daarbij betrokken zijn vraagstukken van sociaal-economische aard. Op juri dische fronten was de advocaat-generaal het niet eens met het arrest. De recht vaardiging van de wanprestatie achtte hij niet gegrond op de wet en ondeug delijk. Voorts staat z.i. vast, dat de bonden, door het uitlokken van deze wanprestatie een onrechtmatige daad begingen tegenover de stuwadoors, aan wie schade werd toegebracht en uiter aard niet alleen aan hen, maar ook aan tallozen, die in kettingverband op on vertraagde uitlevering der ongeloste ladingen waren ingesteld. Een en ander houdt geenszins in zeide mr. Loeff, dat solidariteit onder vakgenoten op zichzelf ook maar enigs zins afkeurenswaardig zou zijn. Het gaat hier alleen om de wyze. waarop daaraan uiting is gegeven, een wijze, die door het concrete recht niet wordt geduld. Even min houdt sprekers opvatting een mis kenning van het stakingsrecht in het algemeen in. Mr. Loeff meende te moeten conclu deren tot vernietiging van het arrest van het Hof en het daarbij bekrachtigde vonnis, alsmede tot veroordeling van de verweerders in de kosten van alle in stanties. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 18 december. Ned oorlogsschepen te Tanger Hr. Ms kruiser „De Ruyter" en drie andere oorlogsschepen van de Kon. Ma rine zijn vanochtend de haven van de Marokkaanse stad Tanger binnengelo pen. De andere schepen zijn Hr. Ms. on derzeebootjager „Groningen", Hr. Ms. fregat „De Zeeuw" en Hr. Ms. onderzee boot .Zwaardvis". De oorlogsschepen zullen tot maandag te Tanger blyven. Nog meer slachtoffers Het aantal arbeiders, dat als gevolg van de staking in de Amerikaanse staal industrie zonder werk is, is vandaag ge stegen tot meer dan tweehonderddui zend. Werknemers en werkgevers wach ten nu op de beslissing, die het Opperste Gerechtshof in Washington zal nemen. Sjah naar Teheran terug De Sjah van Perzië heeft vandaag een vierdaags bezoek aan Jordanië afgeslo ten. Hij is tijdens dit bezoek met Koning Hoessein overeengekomen gezamenlijke actie te voeren tegen het communisme. Te Amman hebben beide staatshoofden vanmorgen een cultureel verdrag onder tekend. BEURSOVERZICHT Internationale waarden lusteloos AMSTERDAM, 6 november De markt gaf vanmiddag voor de Internationale waarden een lusteloze stemming te zien met koersen die niet veel afweken van het slotniveau van de vorige dag. Hierdoor werd de vaste ten dentie van gisteren voor Philips en Uni levers vandaag niet verder voortgezet, ofschoon deze fondsen in Wall Street gisteren vast in de markt lagen. Overi gens ging er van de slotkoersen uit New York op het Damrak wederom geen enkele stimulans uit. Daar ook de West- duitse beurzen prijshoudend waren by kalme zaken is het verklaarbaar, dat er op het Damrak niet veel omging. Philips en Unilevers noteerden resp. circa 671 en 696tegen gisteren als slotprys 67112 en 6961/4. Aku's een puntje lager op 383 en Kon. Olies pryshoudend zonder meer. KLM werd onveranderd op f. 122 geadviseerd. Ook in de Scheepvaartafdeling viel niet veel te beleven. Cultures stil met eerder iets lagere koersen, Staatsfondsen door elkaar onveranderd met een goede ondertoon. In de Amerikaanse sector ondergin gen certificaten Studebaker-Paokard een verdere reactie. De koers draaide rond de 26 5/8 dollar tegen gisteren als slot prys 28 1/4 dollar. De omzetten worden steeds geringer. In de locale sector waren de grote banken verdeeld. Claims Reesink kregen een onveranderde adviesprys op f.350. Du Croo en Brauns verder in reactie, daarentegen werden Hoogovens iets ho ger geadviseerd. De Dortmund Hörder, waarin Hoogovens een groot belang heeft, produceerde in oktober jl. 239.514 ton ruw staal. Dit was het op een na hoogste maandtotaal dat deze onder neming ooit heeft bereikt. Aandelen Verenigde Machines iets lager op een tussentijdse mededeling, dat ondanks het feit, dat de bezetting van de fabrie ken (Stork-Werkspoor) voor langere tijd verzekerd is, voor het boekjaar 1959 met lagere winst rekening moet worden gehouden. Rynstaal kreeg een hogere adviesprijs op 145 (143). Vandaag begon de claimhandel in Hagemeyers en Co's Handelmaatschappy. Prolongatie 3%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 november 1959 Londen 10.59%—10.59%; New York 3.77%—3.78%; Montreal 3.99A—3.99A; Parys 77.77%—77; Brussel 7.55%—7.55% Frankfort 90.59 90.64; Stockholm 73.04%—73.09%; Zürlch 87.12—87.17; Milaan 60.88%—60.93%: Kopenhagen 54.78 54 83; Oslo 52.92%—53.97%. Wenen 14.60—14.61; Lissabon 13.20%— 13.22. Beurs van Amsterdam Vrydag 6 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned '58 4% Ned '59 4% Ned '53 3% Grootboek obi. 3% Ned Ned ^ed Ned Ned Ned Ned Ned Ned 47 3% (3) '51 3% '53 (3%) '56 3% 48 3% '59 4% '54 VA '55 I 3% '55 II 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned 62-64 3 Indie '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned WB Vorige Slotkoers koers v. heden 100 ft 100ft 100,'* 100* 94% 94% 80 91% 91% 95%GB 95 93%B 93% 93% 93% 70% 87% 981% 98%GB 89% 89%GB 89% 89 91% 91% 89 89% 89% 89% 9613 86% 9713 97% 92% 92%GB 89 %GB 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat Handelsbank Ned Handelmy. Amst Rubber H.VA Senembab A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Deli My .en (Ver Kon Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co NH Ned Kabelfabr Philips pref. Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Olie (f20-) idem (50 f 20 Holl Amer iyn Java China Paket KLM Kon Ned Stmv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen 40% 41% 159% 157 227 226% 109% 108% 145 145 610GB 610GB 384% 382% 274GB 274GB 694GB 694% 171.90 171GB 250% 248 679GB 680GB 325 328% 402 402GB 671 %GB 669GB 240GL 240GL 695 %GB 694% 200% 200% 338 338%GB 700 705GB 158 156.60 156.50 156.70 159% 159% 146%- 145 122 122 164% 164% 134% 134% 162% 162% 138% 138 245% 248% 144 143% 139% 139% A dam 47 3 3 Idem 48 <3%> R'dam 'öa-l (4%) idem -37 I-HI (3%) Z.-Holland *56 (4%) 98 94 96% 93% 93% 97% Bank N. Q. -58 (5%) id NWB *52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 104 iV 97 95 104 96% 95 Premieleningen A'dam '53 3 98 97% A'dam '51 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 80% 80% A'dam '56 II 2% 90% 90 Eindhoven '54 2% 82% 82 Enschede *54 2%.... 80% 80B Den Haag '52 I 2% %B 88% Idem II 2% 88% Rdam '52 I 2% 91 Idem II 2% 90 89 Idem '57 2% 98% 97A Utrecht '52 2% 91% 92% Z.-Holl 1957 2% 95% 95^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelilngen Robeco 212.50 212.50 Amst. Bank 315% 320 H.B.U. eert 248 250 Rott. Bank 277% 276% Twentsche Bank 247% 247% Industrie Ondernemingen Albert Heyn397 398 Borsumy. 69 67% K. N Edunet. A-AA 95 95 Idem pref. wd94 95 Electrolasmy357 350L Kon Ned Grofsm 157 159 Holl Constructie 442 440 Ing bur. v Bouwnyv 279 277% lnternado136% 138 Int. Kunststof f. Ind. 62 B 67% Leidse Wolspinnerij 367 365% Rott. Droogdok My. 609% 606% Sikken's Lakfabr. 655 650 Ver Touwfabrieken 293 295 Wal vlavaart 124 123% Wernlnk's Betonm 157% 159% Van wyk Textiel 101 Zaalberg 131% 133 Spoorwegen Del) Spoorweg Mij 718 7% Amerik fondsen Canadian PacUio Intern Nickel Anaconda Bethlehem Stee] Cities Service Genera) Motors Kennecott Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 26% 26* 97,», 98% 6211 ■I2 55% Ï5% 49% 49 53% 53% 95% 94% 72 72% e.d. 70% 71% 31% 98 7, 99

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9