Franse fascisten gingen volgens vast plan te werk Meerderheid in de Tweede Kamer wil geen investeringsbeperkingen WEERBERICHT mmm Maar waakzaamheid is geboden NOBELPRIJS VOOR DE VREDE VOOR PHILIP NOEL-BAKER Mitterrands beide aanranders worden in hechtenis genomen Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 No. 29892 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 P.v.d.A. BEZORGD OVER PRIJZEN (Van onze parlementaire redacteur) De bedrijvigheid neemt sterk toe. Daarmee gaat gepaard een toeneming van de investeringen om beter, goedkoper en meer te kunnen produceren. Bij de bespreking van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer uitte de heer Nederhorst (P.v.d.A.) gisteren de vrees, dat een nieuwe overbesteding dreigt. Daarom gaf hij de rege ring in ernstige overweging de investeringsaftrek, die de investerin gen prikkelt, op te heffen. Zover wilden de sprekers van andere partijen niet gaan, maar zij drongen er bij minister De Pous wel op aan in de huidige periode van opgaande conjunctuur waakzaam te zijn. Daarbij waarschuwden de heren Janssen (KVP) en Van Leeuwen (VVD), dat maatregelen moeten worden genomen bij het opsteken van de storm en niet als de conjunctuurgolven hun hoogste punt hebben bereikt. perken. De investeringen zijn nog niet buitensporig hoog. Opheffing van de in vesteringsaftrek moet pas worden over wogen wanneer er spanningen op de ka pitaalmarkt ontstaan. Met de regering was de heer v. d. Mei (CHU) het eens, dat er een zekere na druk moet worden gelegd op de inves teringen, omdat de particuliere inves teringen de bron van welvaart vormen voor ons land en omdat investeringen noodzakelijk zijn om de export uit te breiden. Voor de heer Lankhorst (PSP) waren investeringen met bijzondere fa- civiliteiten echter onaanvaardbaar om dat zij het vermogen vermeerderen van een beperkte groep. Zij staan volgens hem bovendien een rechtvaardiger loon vorming in de weg. $cherp kartelbeleid met nadruk bepleit Het belang van investeringen erken de ook de heer Nederhorst (PvdA), maar als er een overdreven waarde aan wordt gehecht, gaat dat tezeer ten koste van de consumptieve welvaart, ten koste van de lonen die wel worden beperkt tot de stijging van de produktiviteit. Als het particuliere bedrijfsleven onbeperkt kan investeren, moet dat tot gevolg heb ben dat het Rijk zijn investeringen moet inperken en geen nieuwe taken op zich kan nemen. Noodzaak De sterke groei van de bevolking dwingt eenvoudig tot investeringen, be toogde de heer Hazenbosch (A.R.), want de uitbreiding van de industrie moet nieuwe werkgelegenheid scheppen. De ervaring heeft geleerd, dat een opgaan de conjunctuur het gevaar inhoudt van overbesteding, maar daarom moeten wij nog niet bij voorbaat de bestedingen be- Spaak in Londen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en de secretaris generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, hebben gisteren in Londen van gedachten gewisseld over de problemen, die zullen voortvloeien uit het besluit van de Amerikaanse regering om haar militaire uitgaven ten behoeve van het buitenland te verminderen. In bevoegde Britse kringen meent men dat deze vermindering ongetwijfeld van invloed zal zijn op de uitgaven van de NAVO. De Britse regering zou zowel om politieke als economische redenen van plan zijn om de gemeenschappelijke produktie van bepaalde wapens in West- Europa te rationaliseren. Voorts zou de Britse regering de moge lijkheid om Spaak in te schakelen bij de pogingen tot bemiddeling tussen EEG en de kleine vrijhandelszone van te voren hebben uitgeschakeld. Spaak vertrekt hedenochtend naar Bonn, waar hij besprekingen zal voeren met de Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano. X-15 maakte een noodlanding Storing na de start Het experimentele Amerikaanse raket- vliegtuig X-15 dat bedoeld is tot een hoogte van 250 km. te stijgen en een snelheid van ruim 7000 km. per uur te bereiken, heeft gisteren na enkele minu ten op eigen kracht te hebben gevlogen, een noodlanding moeten maken. Piloot Scott Crossfield voelde een ex plosie enkele seconden nadat het toestel van zijn moedervliegtuig (een B-52) was losgemaakt. Crossfield maakte met zyn pijlvormig vliegtuig een geslaagde landing op liet verdroogde Rosamond meer, zes minu ten na het loskomen van de B-52. Hij was ongedeerd. Majoor Robert White, die in een ANF-104 straaljager de X-15 volgde op zijn derde vlucht op eigen kracht zeide dat hij een kleine brand in de staart van de X-15 had gezien. De vlammen ver dwenen voordat de X-15 zijn landing had gemaakt. Toen Crossfield de explosie hoorde ontdeed hij zich van de lading van 18.000 pond raket-brandstof. Onrust In verband met de reeds verleende en nog te verwachten loonsverhogingen werd algemeen bezorgdheid uitgespro ken over de prijzen. Wfj zijn bereid, zei de heer Nederhorst (PvdA), ten aanzien van het prijsbeleid een afwachtende houding aan te nemen, maar wij zijn allerminst optimistisch over het resul taat. Gelooft de minister werkelijk dat de loonsverhogingen niet zullen worden doorberekend in de prijzen? In de huidige situatie drong de heer Hazenbosch (A.R.) aan op een scherp kartelbeleid teneinde de prijsafspraken tegen te gaan, want iedereen schijnt te genwoordig de concurrentie grondig te willen uitroeien. Ook de heer v. d. Mei (CHU) bepleitte een straffer prijsbeleid. Daarentegen maakten de heren Janssen (KVP) en Van Leeuwen (WD) erop attent, dat het de taak is van het prijs mechanisme door stijging van de prij zen de consumptie af te remmen indien deze dreigt te leiden tot overbesteding. Volgende week dinsdag antwoordt mi nister De Pous. Bidault verklaart de oorlog aan De Gaxdle (Van onze Par ij se correspondent) De Franse oud-premier George Bidault geflankeerd door de secretaris-gene raal van de conservatieve partij Roger Duchet en de Algerijnse afgevaardigde Boualem heeft gisteren aan de pers nadere bijzonderheden verstrekt over de doeleinden, die hij met zijn Rassemble- ment pour l'Algerié Fransaise (de RAF) verder na hoopt te streven. Het pro gramma werd door de kleine, nerveuze en briljante oud-minister van Buiten landse Zaken in het eerste kabinet van generaal De Gaulle samengevat als het eendrachtig besluit te voorkomen dat Algerije ooit van Frankrijk zal worden losgescheurd. Bidault betoogde met zijn krakende stem dat generaal De Gaulle op 16 sept. de nieuwe grondwet danig had geschonden door een deel van het grondgebied de mogelijkheid te openen bij referendum over zijn eigen toekomst te beslissen. Frankrijk, zo zei Bidault, heeft bin nen de honderd jaar zelf vijftien ver schillende grondwetten nodig gehad, maar dat is daarom nog geen reden om de constitutie na een jaar al als een vod papier te gebruiken. Ofschoon Bidault de naam van De Gaulle niet een keer heeft uitgesproken, was zijn hele rede een requisitoir, om niet te zeggen een politieke oorlogsver klaring aan het adres van de generaal- president. Toen een journalist hem vroeg of hij zijn actie ook op het parle mentaire plan dacht te voeren, ontweek Bidault het antwoord. Wjj zijn misschien niet talrijk, zo gaf hü toe, maar in 1938 waren er bidten de communisten ook maar twee afgevaardigden in de Franse Kamer die tegen München stemden. Niettemin hadden die twee Kamer leden tegen het gehele verdere parle ment gelijk. De bewijsvoering was misschien ietwat lichtzinnig, doch hoe Bidault zijn even tuele gelijk nu zal doen zegevieren, is nog onduidelijk gebleven. Na alle poli tieke capriolen die deze voormalige voor zitter van de „Franse raad voor het ver zet "de laatste tien jaren heeft gemaakt, is zijn aanzien in Frankrijk bovendien niet zeer groot meer te noemen. Alleen bij de rechtse extremisten, ofwel fascis ten kan deze hartstochtelijke en slimme vroegere geschiedenisleraar nog op steun rekenen. Nevelig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking .overigens droog weer. Zwakke later matige wind uit oostelijke richtingen. Vrij koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 NOVEMBER. Zon op: 7.44 uur: onder: 17.03 uur. Maan op: 13.47 uur: onder: 23.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.51 en 20.21 uur. Laagwater te 3.27 ?n 15.53 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's). Jongen gedood bij vechtpartij Tijdens een vechtpartij te Venlo gis teravond omstreeks half elf tussen vier jeugdige fabrieksarbeiders is de 18-ja rige J. Jansen door een steek met een dolkmes getroffen. Aan de gevolgen hiervan is hij anderhalf uur later in het St.-Josephziekenhuis te Venlo over leden. Tussen twee der arbeiders, die om gang hadden met twee meisjes uit één gezin, bestond reeds geruime tijd on enigheid. Een van dit tweetal nam twee andere knapen in de arm, waaronder J. Jansen. Met zijn drieën wachten zij gisteravond de vierde op nabij de Broe kestraat. Toen deze aankwam werd hij van zijn fiets gesleurd. Een hevige vechtpartij ontstond. Toen de aangeval lene geen kans zag aan zijn aanvallers te ontkomen, trok hij een dolkmes, waarmee hij in het wildeweg om zich heen stak. Daarbij werd de 18-jarige Jansen zo ernstig getroffen, dat hij in elkaar zakte. Zijn twee vrienden liepen daarop naar de politie en de aangevalle ne ging een woning in de buurt bin nen. De gewonde jongen werd even later door een passerende chauffeur met een bestelauto naar het ziekenhuis gebracht, v/aar hij korte tijd later overleed. De drie andere jongens werden door de politie gearresteerd. Een van de aan vallers werd spoedig weer op vrije voe ten gesteld. De beide andere knapen werden nog vastgehouden. Ook Parijs verruimt invoer Frankrijk heeft gisteren alle invoerbe perkingen op een groot aantal goederen uit het dollargebied en de landen van de OEES afgeschaft. De verruiming geldt o.a. voor textiel en kleding, elektrisch en fotografisch materieel, landbouwmachi nes, trekkers, aardewerk, elektrische scheerapparaten, huishoudelijke ver warmingsapparaten en knopen. 4. fes&pÉÉ 42SSF "aïiv i In Oslo is bekend gemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar is toegekend aan Philip Noel-Baker, een van de voornaamste woordvoerders van de Britse socialistische partij over de ontwapening. De Nobelprijs bedraagt dit jaar onge veer 160.000 gulden. Noel-Baker, die vier dagen geleden zeventig jaar werd, heeft tijdens het La- bourbewind na de oorlog verschillende ministeriele functies bekleed. In 1924 werd hy benoemd tot hoogleraar in het volkenrecht aan de Universiteit van Londen. Noel-Baker, evenals zijn vader een overtuigd Quaker, werd in de eerste wereldoorlog van militaire dienst vrijge steld. Niettemin kr'eeg hij verschillende militaire onderscheidingen voor betoon de dapperheid toen hij in Frankrijk en België de leiding had van een ambu lancedienst. Na de eerste wereldoorlog was hij lid van de Britse delegatie naar de vredesconferentie. In 1945 werd hij leider van de Britse delegatie naar de Ver. Naties. In het algelopen jaar heeft hij bezoeken gebracht aan de Sovjet- Unie en communistisch China. Van zijn hand zijn verschillende boeken over ont wapening verschenen. (Van onze Parijse correspondent) Robert Pesquet en zijn handlan ger Alain Dahuron, die samen in de nacht van 15 op 16 oktober j.l. in Parijs een aanslag pleegden op de oud-minister Francois Mitter rand worden weldra op last van de Parijse rechter van instructie in hechtenis genomen. Sinds enkele dagen wordt deze arrestatie, waar toe de minister van Justitie begin van de week een verzoek had ge daan, in Parijs reeds verwacht. Bij de vele bestaande bezwaren tegen Pesquet, die in het verloop der verhoren op verscheidene punten met betrekking tot de aanslag af wijkende lezingen gegeven had, voegde zich gisteren voor hem een wel zeer belastende omstandigheid toen de oud-premier Maurice Bourgès-Maunoury in het Paleis van Justitie kwam vertellen, dat in september j.l. Pesquet hem met dezelfde verhalen over een be dreiging van zijn leven achtervolgd had! Ook b(j Bourgès-Maunoury was Pes quet met het verzinsel aan boord geko men, dat hij door een organisatie van rechtse terroristen op de zwarte lijst zou z(jn geplaatst. Pesquet, ofschoon hij zich als lid van die gangsterbende aandien de, had, om humanitaire redenen, Bour gès-Maunoury echter het leven willen redden. Bourgès-Maunoury, die nog meer ministerportefeuilles dan Mitte- rand op zijn naam heeft staan, was, in tegenstelling met het volgende slacht offer van Pesquet, echter zo verstandig geweest niet op de praatjes in te gaan. Hij had, zonder Pesquets naam te noe men, de directeur-generaal van de Franse veiligheid gewaarschuwd, die toen de bewaking van de voornaamste politieke figuren uit de Vierde Republiek verscherpte. Na deze onthulling van Bourgès- Maunoury gelooft, buiten diens directe „geestverwanten", als we dit woord hier gebruiken mogen, nu wel niemand meer in de lezing van Pesquet volgens welke de gehele aanslag doorgestoken kaart met het slachtoffer Mitterrand zou zijn geweest. De Franse fascisten gingen blijkbaar volgens een vast scenario te werk: eerst hun politieke tegenstanders angst aan jagen en vervolgens te pogen ze in hun netten te vangen. Het resultaat van een aanslag kon dan tweeledig zün. Ofwel de tegenstander werd uit de weg ge ruimd, zoals met zovele liberale politici vooral in Noord-Afrika de laatste jaren is gebeurd, ofwel ze werden in hun eer of menselijke waardigheid getroffen en aangetast en zo politiek onschadeRjk gemaakt, dat het doel dat Pesquet met Mitterand nu al bereikt meende te hebben. Dat maakt veel duidelijk... Er is gisteren intussen eveneens nog uitgekomen, dat Pesquet en zijn knecht Dahuron samen ook nog in een proces gewikkeld waren over een schuld van twee miljoen franken, die tussen de heren nog vereffend moest worden. Door die schuld zou nu ook kunnen worden verklaard waarom de tuinman Dahuron zich zo gehoorzaam leende voor het karwei met de mitrailleur, een opdracht die over het algemeen niet onder de taken van tuinlieden pleegt te vallen Mitterrand die ook nog voor de tweede keer door de Senaatscommissie is ver hoord, die een rapport over de ophef fing van zijn parlementaire onschend baarheid moet opstellen, lijkt de ver dere ontwikkeljng van deze affaire nu wel met een genist hart en geweten af te kunnen wachten. Hij had er zeker beter aan gedaan het voorbeeld van Bourgès-Maunouiy te volgen. Maar aan de andere kant is het begrijpelijk, dat iemand die, als Mitterrand, dagelijks dreigbrieven ontving, waarbij de onver laten ook zijn vrouw en kinderen niet ontzagen, in een angstpsychose kon ge raken, waardoor een koele beoordeling niet altijd bevorderd werd. Zeeschepen in aanbouw en opgelegde schepen Per 1 oktober waren in ons land op gelegd 38 schepen (Nederlandse zowel als vreemde vlaggen) met een totale in houd van 209.600 brt. Hieronder waren 10 Nederlandse en 28 buitenlandse schepen. Per 1 okt. j.l. waren, blijkens het CBS 127 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling met een totale tonnage van 964.400 brt. Belgische regering kreeg vertrouwen in Kongo-probleem (Van onze Brusselse correspondent) Het Kongo-debat in het Belgisch par lement werd gisteren besloten met een vertrouwensmotie voor de regering- Eyskens. Het beleid van de minister van Kongo, de heer De Schrijver, werd met 116 stemmen van de katholiek-liberale meerderheid, tegen 78 stemmen van de socialistische oppositie, en een liberale onthouding goedgekeurd. Die stemming heeft niemand verbaasd, daar het sedert enkele weken duidelqk was dat de socia listische fractie van de Tweede Kamer zich van de regeringspolitiek betreffen de de Kongolese onafhankelijkheid zou afwenden. De socialistische oppositie vreest dat de gemeenteraadsverkiezingen van de cember e.k. zullen mislukken en is van oordeel dat een ronde-tafelconferentie tussen het Belgisch parlement en de Kongolese politici in Brussel „nog alles kan redden", zoals de president van de socialistische partij, de heer Leo Collard, het gisteren nogmaals verklaarde. De liberale woordvoerder, de heer Charles Jansen, zei dat het ontslag van de vo rige minister van Kongo, de heer Van Hemelryck, in het geheel van het ge beuren een detailkwestie is geworden Essentieel is het feit dat de regering de in januari j.l. vastgelegde politiek volg de en in dit opzicht is ook de liberale party van oordeel dat het onmogelijk is Een luchtopname van ANP-Foto van het researchcentrum Petten waar de eerste Nederlandse weten schappelijke kernreactor in aan bouw is. De reactor komt te staan in het koepelvormige gebouw in het centrum van het complex. Heeft hij 'n tram-abonnement of een wagen met chauffeur? Alleen de Ontvanger der Directe Be lastingen kan het u zeggen. Uit zijn kleding is het zeker niet op te maken. Die is op en top correct, beslist stijl» vol. De overjas die hij in onze col lecties uitzocht, verraadt goede smaak, demonstreert een moderne, gedistin geerde kledingkeus. Bij ons heren kleding kiezen is geen kwestie van geld, maar van goede smaak. Zijn overjas (origineel Brixon!) is het stijl volle voorbeeld: top-kwaliteit en dat voor prijzen die in ieders bereik lig gen! Een Brixon vanaf f 118.—. Po pulaire serie: f88.tot f 108. de verkiezingen van december uit te stellen. Alleen door de verkiezingen zul len de Kongolezen namelijk weten wat het onderscheid is tussen de politieke leiders welke hun vertrouwen hebben en de onverantwoordelijke opruiers. Alle socialistische interpellanten betreurden dat minister De Schrijver tussen 20 en 30 november wel naar Leopoldstad ver trekt om met de inlandse politieke lei ders te praten maar zich hardnekkig blijft verzetten tegen een rondetafel conferentie. Die ronde-tafelconferentie zou volgens de socialistische opvatting een instelling moeten worden, welke permanent zetelt tot de dag van de on afhankelijkheid is bereikt. Gisteren hebben circa 150 studenten van de Brusselse universiteit een betoging ge organiseerd tegen het eventuéel mobili seren van dienstplichtige soldaten voor de handhaving van de orde in Kongo. Studenten van de politieke en van de geneeskundige faculteit scholden hun manifesterende vrienden met „Naar Moskou!" De conclusie van het hoog staande debat over de moeilijke Kongo- kwestie is dat alleen de verkiezingen van december a s. zullen kunnen bewij zen of de politiek van minister Dc Schrijver „voorzichtig en wijs" is ge weest, in een land dat door de natio nalistische passie wordt beroerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1