Kantoorbediende DE GAULLE GEEN DEMOCRAAT, MAAR „VERLICHTE MONARCH" Hij tekent in het derde9 laatste deel van zijn memoires een bepaald indrukwekkend zelfportret Grandioos meester in dialoog AUTOMOBIELEN EUROPA KARPET ERRES «JUMBO Adverteert in het Leidsch Dagblad Alléén de ERRES JUMBO stofzuiger biedt U: ..na een warme zomer... Fa. van Leeuwen VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 (Van onze Parijse correspondent) Het derde deel van de memoires van generaal Charles de Gaulle is dezer dagen in Frankrijk verschenen. Na de twee vorige delen, die onder de titels „I/appel" (de oproep) en „Le salut" (het saluut) resp. de tijdvakken 1940—-'42 en '42—'44 ofwel tezamen de heroïsche jaren in Londen behandelden, komt nu dan de periode '44—'46 aan de beurt. Dit derde deel, waarvan de generaal de slothoofdstukken in het Elysée als staatshoofd heeft geschreven, zal, zo heeft hij al doen weten, zijn gedenkschriften nu definitief voltooien. Thans is de beurt aan anderen om over mij te schrijven, zo moet de generaal zich hebben uitgelaten. Op dat punt heeft hij zich overigens niet te beklagen, want er is nauwelijks een staatsman te noemen, die al tijdens zijn leven zoveel pennen in beweging bracht en brengt als De Gaulle en het ziet er niet naar uit, dat die woordenstroom heel spoedig tot stilstand zal komenl In drie opzichten is dit deel belangrijk Het belang van dit derde en laatste deel van De Gaulle's gedenkschriften is drieërlei. Over het tijdvak van Frank- rijks moderne geschiedenis, dat al ruim tien jaren achter ons ligt doch niette min zijn geheimen nog lang niet alle maal heeft prijsgegeven, werpt de au teur, die deze periode bovendien per soonlijk domineerde, nu een scherp licht. De Gaulle doet hier zelfs enige onthul lingen. Hij vertelt b.v. hoe in de na dagen van het Hitler-regime de lugu bere Himmler hem nog een boodschap zond waarop De Gaulle overigens nooit geantwoord heeft om afzonder lijke vrede of tenminste wapenstilstand tussen Frankrijk en Duitsland te sluiten! Het tweede belangrijke punt, dat ten aanzien van het nieuwe boek van De Gaulle moet worden aangetekend, is de bijzonder hoge literaire waarde van dit geschrift. De Gaulle geeft hier beschrij vingen van reizen en ontmoetingen met Roosevelt, (met wie hij het nooit heeft kunnen vinden), met Churchill, die hij als een „groot artiest" karakteriseert, en met Stalin voor wie hij zijn bewonde ring niet onderdrukken kan en trou wens ook niet wil als een litera tor die met meesterschap de kunst van 't boeiende en beeeldende verslag en van het psychologische portret beheerst. Er zijn passages in over Frankrijk „oude aarde, verteerd door de jaren, gehavend door regens en stormen, maar altijd ge reed om voort te brengen opdat de le venden elkander op zullen kunnen vol gen" die de adem hebben van de groot ste Franse schrijvers als een Chateau briand. De Gaulle zet natuurlijk ook uit voerig uiteen, waarom hij in 1949 meen de zich plotseling als regeringsleider te rug te moeten trekken en ook op dat stuk brengt hij verscheidene onbekende feiten aan het licht. Uitzonderlijke figuur Doch de allerhoogste betekenis van dit boek is zeker nog wel gelegen in het feit dat De Gaulle hier van zichzelf nu een fascinerende schets heeft gete kend. Uit dit boek treedt inderdaad een uitzonderlijk man naar voren, een figuur zoals zelfs het aan grote persoonlijk heden zo rijke Frankrijk sedert Cle- menceau en misschien zelfs Napoleon niet meer heeft voortgebracht. De Gaul le geeft zich nergens moeite zijn daden te rechtvaardigen. Hij weet dat hij gelyk heeft. Hij bepaalt zich er slechts toe de feiten en de stukken bijna de helft van dit boek bestaat weer uit brieven, documenten en communiqué's over en open te leggen. De Gaulle schrijft zijn herinneringen vaak in de derde persoon en hij aarzelt niet zichzelf herhaaldelijk onder zijn naam Charles de Gaulle ten tonele te voeren. Die stijlvorm, die bij een ander onverdraaglijk van pedante rie zou zijn, aanvaardt men niettemin terstond van De Gaulle. De reden is wellicht, dat De Gaulle, behalve een groot staatsman, vooral een mysticus is die zich met Frankrijk heeft geidentifi- ceerd. Hij is Frankrijk en aan die heilige overtuiging ontleent hij zyn kracht. De kracht waardoor hij, de eenzame gene raal, aanvankelijk zonder bekendheid, zonder medewerkers, zonder leger, er in de oorlog toch in slaagde Frankrijk door de grote mogendheden althans in naam officieel weer als wereldmacht te doen erkennen. Groot mensenkenner Een der karaktirstiekste en boeiend ste passages uit het boek betreft mis schien nog wel zijn beschrijving van de persconferentie die wij ons ook nog herinneren Juist nadat Amerika en Engeland De Gaulle's voorlopige rege ring, die dus toen nog niet uit een volks stemming was voortgekomen, eindelijk officieel erkenden. Een Journalist vroeg of de generaal met deze eclatante diplo matieke overwinning nu soms door ge voelens van dank en erkentelijkheid werd bewogen. Na een seconde nadenken komt het antwoord: „De Franse rege ring is voldaan omdat men haar nu ein delijk bij haar naam wil noemen." In de exacte woordkeus en zijn bovenmen selijke zelfbeheersing toont die repliek De Gaulle ten voeten uit. De Gaulle, die er onwrikbaar zeker van is Frank rijk, la grande nation, te incarneren, toont zich in dit boek ook als de men senkenner van de eerste orde, die zich nooit door sektarisme of vooroordeel be ïnvloeden laat. Met al zjjn meedogenloze verachting voor de „politici" die door hem verant woordelijk worden gesteld voor de ont luistering van Frankrijk, scheert hij alle partijleiders zeker niet over dezelfde kam. De Franse levende staatsman, voor wie hij de meeste sympathie laat blijken, is zeker wel Pierre Mendès-France, die door de Vijfde Republiek niettemin werd uitgerangeerd. Zijn vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bi- dault, thans tot zijn felste tegenstanders (de uiterst rechtse vleugel) behorend, brengt het er in deze gedenkschriften evenmin al te slecht af en zelfs voor de communistenleider Maurice Thorez die De Gaulle indertijd amnestie verleende alvorens hem in zijn regering op te ne men, vindt de schrijver woorden van persoonlijke en bijna warme waardering. Nationalisme van een typisch Frans soort Een der scherpzinnigste journalisten van het huidige Frankrijk, de jonge Ser- van-Schreiber, heeft in zijn krant „l*Ex- presse" in een uitvoerige bespreking van deze memoires" De Gaulle eveneens de meest consequente en orthodoxe leerling genoemd van de grondleggers van het moderne Franse nationalisme Barrès en Maurras. Zijn integrale nationalisme kan inder daad moeilijk worden ontkend. Maar het is ook 'n Frans nationalisme of liever pa triottisme, dat dus stoelt op de nobelste waarden van het humanisme. Democraat, in welke zin men dat woord dan ook wil verstaan, is De Gaulle dat „vermoeden" wordt hier eveneens nu wel heel duidelijk bevestigd zeer bepaal delijk niet. Hij is een monarch. Een verlichte monarch, zo men wil, maar een monarch ook en vooral die nooit een daad verricht heeft die hem door eigenbelang of zelfs door persoonlijke hoogmoed werd ingegeven. Maar indien men nu nog naar de oorzaken zou willen zoeken, waarom al in 1946 de Franse democratie onder leiding van De Gaulle moest falen, dan Rake opmerking van generaal Speidel Generaal Hans Speidel, opperbevel hebber van de NAVO-landstrijdkracn- ten in de sector Centraal-Europa. heeft gisteravond in Stuttgart een toespraak gehouden over de militaire positie van de Bondsrepubliek. Hij werd verschei dene malen in de rede gevallen door studenten, wat hem deed opmerken: „het schijnt dat zich onder u aanhan gers van totalitaire regimes bevinden" Toen hij zich na zijn toespraak met andere genodigden aan tafel zou bege ven, ontploften er rondom hem uit stu dentenhanden traangasbommen. Het vertrek moest gelucht worden alvorens de maaltijd doorgang kon vinden. Schietpartij in Parijs Algerijnse mohammedanen hebben vanochtend in Parijs het vuur geopend op twee politiemannen, van wie er één onmiddellijk overleed. De ander werd, volgens de eerste berichten, zwaar ge wond. vindt men de psychologische ver klaringen hiervoor op bijna iedere pagina opgehoopt. Een uitzonder lijk man, een genie als De Gaulle is met de democratie, die op over leg, op het compromis en op de dialoog is gebaseerd, nu eenmaal niet in harmonie te brengen.N De Gaulle verlangt de monoloog, maar daarin is hij dan ook een grandioos meester. Ter opleiding gevraagd (mnl. of vrl.) Alléén schriftelijke sollicitaties aan: GROENTENVEILING Zoeterwoudseweg 2 - Leiden FORD Consul 4 AMER. FORDS 1951—1955 en 3 FORDS Versailles 1955, 3 FORDS Anglia 1956, 2 FORDS Taunus 15M FORD Taunus 12M FORD Zephyr SQUIRE, Stationcar 2 OPELS Rekord OPEL Caravan 1958 1956 1956 1957 1956 1956 1956 1956 1956 1956 Inkoop Inruil VAUXHALL Wyvern 1956 VAUXHALL Velox 1954 D.K.W. 3-6, 4-deurs 1957 VOLVO bestel 600 kg. 1956 VOLVO Luxe 1954 RENAULT Fregate 1955 JEEP NORTON motorrijwiel E.G. 2 500 c.c HOREX 350 c.c. HEINKEL scooter 175 CC. Financiering Garantie T. J. NATZIJL RIJNDIJK 250 - HAZERSWOUDE - Tel. k 1714—366 een aanwinst voor Uw huis! Desso karpetten kunt u direct nieuw-in-huis stofzuigenZo goed is de kwaliteit. En dan: nieuwe dessins, sprekende kleuren voor het eigentijdse interieur! De collectie is weer groter, weer mooier. 140 x 200 f 112.- I 200 x 300 f240.- 225 x 325 f 288.- 250 x 350 f 350.- 6REESTRAAI BOTERMARKT 'n R.S. Stokvis product vervaardigd door Van der Heem zo'n enorm, konstant zuigvermogen een 2'/i maal grotere stofverzamelruimte (dus véél en véél minder vaak ledigende papieren „wonderzak" 4 handige mondstukken, waar mee U alles kunt doen. BBBaema ...óók een warme winter!... Straks komt de winter. Met de kilte van de avond in uw slaapkamer. Uw bed met koude lakens, waar u huiverend tussen kruipt. Verdrijf die kilte! Voor de kille slaapkamer: Keperflanellen duster. Mcdaillondessin met effen garnering f |4,90 Voor in bed- Bijpassende pyjama van dezelfde stof. Jasje mcdaillon dessin met effen garnering effen pantalon f |2,90 Duster cn pyjama in alle maten en in de kleuren: rood - olijf - peacock. waar mavrouw Haar koopt! zo'n strelend zachte nylon onder- Jurk zo prachtig passend niet dóórschijnend. Met plissé dat er niet uit gaat en prachtig kant. Diverse kleuren 9.9S TEXTIELHANDEL Herenstr. 77-83 Rotterdam, Maurltsweg 48. tel. 137902 Karei Doormanstraat 169, tel. 129516 Leiden, Botermarkt 24. tel. 25400 't beste van 't beste! NIEUW! Thans ook verkrijgbaar in een moderne sporf-rib, in diverse sprekende kleuren. Vraag Uw winkelier 1 gaat hij mee... zo'n vlotte, sportieve pantalon van Houtvester manchester. Het geheim zit in de prachtige, volle pool, volgens een speciale methode muurvast verankerd in 't hechte, solide weefsel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19