Werkgevers in de bakkersbedrijven voor invoering van ploegenstelsel SIMCA rZ Huidige jeugd is niet erger dan vroeger Die Diverse voordelen verbonden aan het meerderheidsadvies S.E.R. GEBR. VAN ULDEN AKKERTJES Mr. Van Hall over Amsterdam zeer ernstige achterstand Zij wil met rust gelaten worden Centrifuges vanaf f,170.- Fel debat in Westduitse Kamer over de buitenlandse politiek Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 november 1959 Zesde blad no. 29892 Kans op eerder verkrijgen van vers brood? (Van onze Haagse redactie) Het door de meerderheid van de SER aan de regering uitgebrachte advies tot wijziging van de z.g. „bakkerij paragraaf" van de arbeids wet heeft onderwerp van bespreking uitgemaakt op een gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen door het hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf belegde bijeenkomst met de pers. De conclusies, waartoe men in dit advies komt, zijn: dat de mogelijkheid moet worden geopend, volgens een ploegenstelsel te kunnen werken, waarbij het drieploegenstelsel het meest aanvaardbare voor de toekomst wordt geacht. (Gedurende een zekere overgangstijd zou dan nog gebruik kunnen worden gemaakt van het tweeploegenstelsel) en dat terwille van een economische distributie het tijdstip, waarop 's morgens brood mag worden ver kocht zou moeten worden gesteld op negen uur of half tien, inplaats van op tien uur. Aan het opvolgen van dit advies zou den naar het oordeel van het bestuur van de voornoemde vereniging dat met algemene stemmen gemachtigd is, dit standpunt in te nemen de vol gende voordelen verbonden zyn: le. geen continu, maar afwisselende nachtar beid; 2e realisering van de verkorting van de arbeidstijd (een gemiddelde werkweek van 45 uren)3e een vrije zaterdag zowel voor de dag- als de nachtploeg; 4e mogelijkheid tot produk- tie-opvoering door beter gebruik te ma ken van het produktie-apparaat. Vertekend beeld „Onze vereniging werd opgericht in 1912 en bestaat dus al 47 jaar. Al die jaren heeft zij de belangen behartigd van het groot- en midden bedrijf. Onder haar leden telt zij de meest vooraan staande verenigingen", aldus de oud voorzitter en adviseur der vereniging, de heer C. J. Ulrich, die by ontstentenis van de voorzitter de persconferentie leidde en er met nadruk op wees, dat 60% der leden niet tot de grote bedrij ven kan worden gerekend, daar zij slechts een omzet hebben, die beneden 250 zak per week ligt. De resterende 40% heeft een omzet van meer dan 250 pak per week. „Ten onrechte wordt onze vereniging dan ook afgeschilderd als een super-grote vereniging", aldus spreker, die vervolgens mededeelde, dat de coöpe ratieve vereniging van werkgevers in het bakkersbedrijf, waarbij alle coöperatieve bakkeryen in ons land zyn aangesloten, eenzelfde standpunt inneemt als de Ne- derlandsche Vereeniging van werkgevers. „Onze opponenten, die met de opvat ting van de minderheid van de SER in stemmen, zyn de bakkerspatroons, die zich in hun protestmeetings echter heb ben beroepen op onjuiste gegevens, waar door een vertekend beeld is ontstaan van de opvatting van de voorstanders van de bakkery-paragraaf op basis van het advies van de meerderheid van de SER", aldus de heer Ulrich. Arbeidsvraagstuk De heer mr. C. M. Corporaal, secreta ris van de Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, wees erop, dat de protesten tegen de voorgestelde wyziging van de bakkery-paragraaf voornamelijk komen van de zijde van het klein- en middenbedryf, dat meer voelt voor am bachtelijke bedrijfsuitoefening. In ver band hiermede wees hij erop, dat er voor de oorlog '40'45 in ons land geen wezenlijk onderscheid was tussen de verschillende bedrijfsvormen. Het groot ste bedryf in Den Haag kon toen gezien worden als een vermenigvuldiging van kleine ondernemingen. Na 1947 is dit echter anders geworden, omdat toen het transatlantische verkeer kon worden hervat, hetgeen noopte tot versneld tempo van automatisering en mechanisering. Daarbij komt, dat zich thans de vraag doet gelden, hoe de bakkerijen over de nodige arbeiders kunnen beschikken. De positie der arbeiders in het bakkersbe drijf steekt namelyk zeer ongunstig af bij die van de normale industrie-arbei ders, die 's morgens om halfacht of zeven uur met hun werk beginnen, terwijl de bakkers elke dag om vijf uur op hun post moeten zyn, dus om vier uur dienen op te zijn. En soms moet vóórarbeid worden ver richt, hetgeen met zich meebrengt dat met verwarming f6145. Hoge Rijndijk 90 - Tel. 23041 Prof. Horring nam afscheid van het L.E.I. (Van onze Haagse redactie) Prof. dr. J. Horring heeft gisteren af scheid genomen van zijn levenswerk: het Landbouw-Economisch Instituut, geves tigd te Den Haag, waarvan hij 19 jaar directeur is geweest. Prof. Horring heeft benoemingen aanvaard als gewoon hoog leraar in de landhuishoudkunde aan de Landbouwhogeschool in Wageningen en als buitengewoon hoogleraar in de Agra rische economie aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam. Er is nog geen opvolger voor hem als directeur van het LEI benoemd. Nederlandse binnenvloot Op 1 januari 1959 omvatte de Neder landse binnenvloot 18.316 schepen, waar van 13.235 vrachtschepen voor vervoer van droge lading, 889 tankschepen en 4.012 schepen voor speciale doeleinden. Bovendien zijn er 1940 motor- en 219 stoomsleepboten, aldus een publikatie van het Centraal Bureau voor de St i- tistiek. Hieruit blijkt voorts, dat in het bin nenlandse beroepsvervoer driemaal zo veel schepen varen als in het eigen ver voer. Van het laadvermogen van de Nederlandse binnenvaartvloot is niet minder dan 53 voo* 1920 gebouwd* reeds om drie uur 's morgens dient te worden begonnen. Naar mechanisering Die ontwikkeling heeft geleid tot mecha nisering, om te kunnen meegaan met de tijd. En deze keus is niet alleen ge daan door de super-grote bedrijven, maar ook door de middenstandsbedrij- ven. Ook in kleine ondernemingen ziet men dezelfde tendens, omdat er zeer weinig jeugdige arbeidskrachten toe vloeien en het leerlingenstelsel een on voldoend aantal nieuwe krachten levert. De heer Corporaal zeide nog dat uit door de arbeidsinspectie verzamelde ge gevens blijkt, dat meer dan 1/3 (der halve meer dan 33%) van alle proces sen-verbaal opgemaakt voor overtredin gen van de arbeidswet, overtredingen van de bakkerij-paragraaf betreffen. Dit cijfer springt te meer in het oog, indien in aanmerking wordt genomen, dat slechts 4% van het totaal aantal vestigingen in handel en nijverheid bak kerijvestigingen zijn (fabrieken en win kels). Wyziging van de bakkery-paragraaf zal dan ook volgens de heer Corporaal nodig zyn, om: le de illegale toestand legaal te maken; 2e het produktie-po tentieel te kunnen opvoeren en 3e om de onrendabele bedryfjes langzaam te doen afvloeien, waarby de mogelykheid van concentratie bestaat. Andere werkverdeling Opgemerkt werd nog, dat door invoe ring van het ploegenstelsel de totale hoeveelheid werk niet zal vermeerderen, doch een andere verdeling van het werk en daardoor een meer gezonde verhou ding in het bedrijf tot gevolg zal hebben. Tenslotte werd in het licht gesteld, dat door diepvriezen (dan zou met dagarbeid kunnen worden volstaan) de kostprijs van het brood aanmerkelijk hoger zou worden. Bovendien kan ontdooid brood, dat zeer gauw oud-bakken wordt, in kwaliteit niet wedijveren met vers brood. Advertentie Van jaar lof jaar betrouwbaar Off. Dealer voor Leiden en omgeving Bloementeelt-vakschool in oprichting Onder de bloembollenkwekers is een groeiende belangstelling voor de bloe menteelt. Om bloemen te mogen telen heeft men erkenning nodig en een der gelijke erkenning krygt men alleen, als men het vak goed verstaat. Het diploma van een bloementeeltvakschool geeft recht op erkenning als bloementeler. Daarom is het vooral voor de jongere kwekers van belang te weten dat de af deling van de LTB-KVOB in Noordwy- kerhout een bloementeeltvakschool wil stichten. De cursus aan die school duurt 1 tot IVa jaar en wordt een dag per week gegeven. Advertentie wie niet tegen Pijn kan neemt „Akkertjes" flitsen de pijn weg Nieuw systeem der N.S. voor beveiliging In 1961 gereed De Nederlandse Spoorwegen zullen be gin 1961 een nieuwe beveiligingsinstal latie in bedryf stellen op het 60 km lan ge baanvak Nijmegen-BIerick. By een Amerikaanse industrie hebben de spoor wegen een afstandsbedieningsinstallatie besteld, die begin volgend jaar zal wor den geinstalleerd. Op het baanvak zelf worden reeds thans tal van voorzieningen getroffen. Zo zullen alle overwegen worden ge automatiseerd en zal het baanvak ge schikt worden gemaakt voor het rijden met een snelheid van 125 km inplaats, van, zoals thans, 90 km per uur. Volgens de directeur van de Ned. Spoorwegen, ir .J. P. Koster, heeft men de beschikking over de meest moderne afstandsbedieningsinstallatie, die bestaat. De installatie zal van uit het station Nijmegen worden bediend. Het gehele project, dus inclusief de bijkomende wer ken, vergt een investering van ettelijke miljoenen. Daar staat tegenover, aldus de heer Koster, dat men op deze lijn door toepassing van het nieuwe systeem meer en vaker treinen kan laten lopen. Het aantal treinen zal van 60 kunnen worden vergroot tot circa 120, terwijl de snelheid van 90 tot 125 per uur zal worden opgevoerd. Ook zal veel minder personeel nodig zijn op deze lijn. Men denkt te kunnen volstaan met 4 man die de post Nijmegen zullen moeten bezet ten, hetgeen een besparing van rond 60 arbeidskrachten betekent. Advertentie Diensten van elders Vele urgente taken worden niet uitgevoerd De Amsterdamse burgemeester, mr. G. van Hall, hoopt dat de industriële ontwikkeling van zijn stad zal gaan in de richting van specialisatie op dienst verlening aan elders in het land gevestigde bedrijven en niet in die van de vestiging van een reeks, meest kleinere, fabrieken in de stad. Het is opvallend, dat Amsterdam een groot aantal minuscule bedrijfjes telt, die voortvloeien uit de voor de stedelijke economie gunstige spirit van veel Amsterdamse arbeiders, die graag eigen baas willen worden. Doch mr. Van Hall acht het ongewenst dat de stad uitgroeit tot een conglomeraat van een anderhalf miljoen mensen. Beter ware het indien de fabricageplaatsen werden gekozen in b.v. de noordelijke pro vincies en dat de verkoopadministraties zich vestigen in de hoofdstad met de vanouds zo vele instellingen voor de dienstverlening: de financiering, de verzeke ring het transport etc. Bovendien voelen de meeste arbeiders zich buiten de stad, in een huis met een eigen stukje grond gelukkiger. achterstand van vele jaren is ontstaan. En juist in deze tijd, nu de overheid wat meer voor deze noodzakelyke voor zieningen kan uitgeven, overheerst aller- wege de tendentie: de belastingen moe ten omlaag, de overheid moet haar uit gaven beperken. Burgemeester Van Hall noemde de moeilijkste taak voor het stadsbestuur in deze tyd: het besteden van de be schikbare gelden voor zoveel onvergelijk bare zaken. Wat in het bedryfsleven mogelijk is bij investeringen, n.l. zich af te vragen: wat levert het ons op en hoe is de positie op de markt, is bij de ge meente uitgesloten. Deze opmerkingen over de toekomst van Amsterdam heeft mr. Van Hall gistermiddag gemaakt aan het slot van een causerie over zijn burgemeesters ambt tydens een koffiemaaltyd van de Notariële Vereniging in Krasnapolsky. Het meeste was mr. Van Hall tydens zijn thans 3-jarige ambtsperiode op gevallen de tengevolge van gebrek aan geld zo miserabele wijze waarop de stad noodgedwongen veel van zijn taken moet vervullen benevens het feit, dat vele, vaak urgente, taken om dezelfde reden in het geheel niet kun nen worden volbracht. Hy noemde In dit verband: de deplo rabele toestand van vele bruggen in de stad. noodzakelyke voorzieningen ten behoeve van het verkeer, de achtergeble ven scholenbouw, het opruimen van krotwoningen, de ziekenhuisbouw, de zeer onvoldoende huisvesting van de gemeentelyke diensten, de universiteit en het gemeente archief. Voor al deze taken was in de na-oorlogse jaren geen geld beschikbaar, zodat een ontstellende Hier staat men voor een hele reeks opgaven, waaruit zonder meer een keuze moet worden gedaan. Dit nu noemde mr. Van Hall het hoofdpro bleem, ook voor een burgemeester als voorzitter van het dagelijks bestuur der gemeente. Tenslotte deed mr. Van Hall een beroep op de burgerij om evenals in het verleden, ook in de toekomst haar steun te geven aan het stadsbestuur. Wereld voor jongeren beivoonbaar maken De agressievè criniminaliteit is teruggelopen, er valt wel een sterke toeneming te bespeuren van de vermogensdelicten, zoals diefstallen, diefstallen met braak en joyriding, er is geen toeneming van de seksuele misdrijven, zo bleek de mening te zijn van de heer J. Kalf, commissaris van de zeden- en kinderpolitie te 's-Gravenhage, mr. D. E. Krantz, wetenschappelijk ambtenaar aan de Rijks universiteit te Leiden en de heer W. F. Storm, arts, seksuoloog te Amsterdam, in een forum, dat onder leiding van dr. N. Speijer, hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid van de G.G. en G.D. te 's-Gravenhage in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage gisteravond is gehouden. I Een weerga loze sensatie is Ideze PARKA van prachtige, zware [kwaliteit mohair met exclusieve aangeweven ruitvoering en spor- tieve strikceintuur. De achttienjarige Miss Israël. Ziva Sjarret, die binnenkort in Londen zal meedingen naar de titel Miss Worldvervult thans haar militaire dienstplicht. Zij krijgt speciaal verlof om in Londen op charmante wijze de kleuren van haar. land te verdedigen. In dit forum, dat georganiseerd was door de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming en dat is bijge woond door ongeveer 1000 belangstel lenden waren de onderwerpen jeugd, seksualiteit en criminaliteit aan de orde gesteld. „Hoe komt men dan bij de idee dat de jeugdcriminaliteit is toegenomen?" vroeg dr. Speijer. „Dat komt", zo meende de heer Kalf, „omdat de jeug dige (mis)daders tegenwoordig tevoor- sohijn worden gehaald, de daders kun nen niet meer anoniem blijven, bij dief stallen van bromfietsen, fietsen en auto's bijv. De baldadigheid daalt, er komen minder vernielingen voor. Dat komt door de stadssanering, er valt minder te vernielen aan woningen e.d. meende de Commissaris. De heer Storm zei dat mogelijk tengevolge van de veel betere communicatie-middelen de in druk van een grotere jeugdcriminaliteit wordt gevestigd. „Hoe zit het nu met het nozempro bleem?", vroeg dr. Speijer. „Dat is grotendeels een uitvinding van vol wassenen", meende mr. Krantz. „De nozem onderscheidt zich, behalve dan mogelijk in zyn kleding en voorkeur voor bepaalde muziek, in niets van andere jeugd. De jeugd is niet meer losgeslagen dan vroeger, haar optre den naar buiten is kalmer dan vroe ger. De jeugd tracht nu veel meer haar plaats in de samenleving te ver werven. Zij reageert veel in- en aan gepaster dan men zou venvachten. De jeugd gaat in het algemeen rustiger haar gang en wil met rust gelaten worden. Er is weinig ontwrichting tengevolge van de oorlog gevonden by de heden daagse jeugd. Er heerst een misvatting bij de ouderen over de jeugd, zo zei mr. Krantz, toen dr. Speijer vroeg of de ouderen dan mogelijk hun eigen be staansangst en -onzekerheid zouden hebben geprojecteerd op de jeugd. „De jeugd wil niet eens officieel ..jeugd" zyn", zei mr. Krantz. „De club huizen blijven leeg". „De nozem is iemand die de openbare orde verstoort zo vindt men in 't alge meen", zei de heer Kalf, „maar dat is niets nieuws, dat is er altyd geweest- Dat heeft niets met kleding te maken. De jeugd kan best fatsoenlijk zijn in die kleding, eigenlijk is die kleding al leen maar een volgen van de mode. In die z.g. „gangs" zitten veel meelopers. Als je de belhamels eruit haalt, blijft er van de hele bende niets meer over. De huidige ordeverstoringen zijn eigenlijk veel minder dan vroeger voor de oorlog, in de jaren dertig in de tijd van de grote werkloosheid hadden wij veel meer last van straatslypers en herrie schoppers. Natuurlijk zullen uit de kern van de z.g. nozems criminelen te voor schijn komen", zei de commissaris. Bij de kinderpolitie in Den Haag leggen wij elk jaar zo'n duizend dossierkaar ten aan van jeudige wetsovertreders. Die duizend kaarten halen we te voorschyn als die jeugd meerderjarig is geworden. Dan kunnen we er altyd minstens 850 direct in de prullenmand gooien. En de overgebleven 150 zijn ook niet maatge vend. Ook daarvan is er weer een groot gedeelte dat niet meer met de politie in aanraking komt". Over seksuele delicten zei de heer Storm dat er altijd een klein percentage onder de jeugd is geweest dat zich mis droeg tengevolge van een aangeboren structuur. Het overgrote deel van de jeugd begaat alleen maar een „experi ment" zonder meer. We moeten ieder een betrekken in de opvoeding, de we reld bewoonbaarder maken voor onze jeugd", zei hy. Een van de conclusies van het ge sprek tussen de drie forumleden is dus wel, zo meende dr. Speyer, dat de hedendaagse jeugd in het algeaneen niet verschilt van de vroegere. De U behoeft niet te gaan vergelij ken, déze prijs voor déze kwali teit slaat alles.' Eén dag hebt U het koopje van Uw leven want dan verkopen wij deze hypermoderne JONGENS-PARKA 7-10 jaar 24.75 11-16 jaar 29.75 Zolang de voorraad strekt Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet uitgevoerd worden. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM! Koiu Hoogstraat 11 Meent hk.Goudie»lngel KMewto.UgedlJl» tak. Dorpsweg Weat-KmUkade 35 consequentie van haar daden, tenge volge van de vooruitgaande techniek is echter ernstiger, zoals bijvoorbeeld bij „joyriding". Advertentie Fa. DUSOSWA, Leiden Shell-laboratorium voor plasticonderzoek (Speciale berichtgeving) „De plastics zijn doorgedrongen in iedere fase van het dagelijks leven. Iede re huisvrouw, ondernemer en bedryfs- leider wordt er dagelijks mee geconfron teerd". Dit zei vanmiddag ir. L. Schepers, di recteur van de N.V. Kon. Ned. Petro leum Maatschappij, ter gelegenheid van de opening van het Koninklyke/Shell plastics laboratorium in Delft. Dit nieuwe laboratorium heeft ruim 3.5 miljoen gulden gekost en is in an derhalf jaar afgebouwd. Men houdt zich hier bezig met het onderzoek op het ge bied van de plastics, ofwel kunststoffen De uit de olie-inGusïrle afkomstige raf- finaderygassen vormen namelyk een be- langryke grondstoffenbron, waaruit de chemicus vele plastic-materialen kan verkrygen. Onoverbrugbare kloof tussen de regering en de beide partijen der oppositie en Von Brentano vertolkte wantrouwen van Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) Voor de eerste keer in de afge lopen negentien maanden vond gisteren gedurende niet minder dan elf uur in de Bondsdag te Bonn weer een debat plaats over de buitenlandse politiek van de regering-Adenauer. Het bleek, dat een onoverbrugbare kloof bestaat tussen de regeringspartijen (CDU/ CSU en de Deutsche Partei) en de socialistische, maar ook de libe rale oppositie. En wel zowel over de ontwapeningsideeën van de re gering als over de houding tegen over de Oosteuropese staten. Regeringspartijen en oppositie zyn dit debat met een zekere verbittering inge gaan. De illusie, dat men het tenminste eens zou kunnen worden over de buiten landse politiek met betrekking tot de voorwaarden voor het oplossen van de problemen nopens de Duitse eenwording en Berlijn, is al maanden geleden over boord gegooid. En de illusie, dat de Duit se hereniging binnen afzienbare tijd te bereiken is, heeft zelfs de grootste Duit se optimist moeten opgeven. Er is, zo zegt men hier, zelfs geen zilveren streep je aan de horizon te zien! Gisteren werd dan ook een bikkelhard parlementair debat geleverd: het was in de grond van de zaak een goed debat met felle inter rupties, met een in prima vorm verke rende minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en diverse sprekers, die voor de vuist weg erop los debatteerden. Maar hoe fel, hard en hartstochtelijk er ook elf uur lang tot gisteravond over tie nen werd gevochten, men vocht in het politiek luchtledige over iets dat onbe reikbaar lijkt Wantrouwen tegen Moskou Von Brentano bleef in zijn rede koel en gereserveerd tegenover de Sovjet- Unie. Bepaald in tegenstelling tot de Westelyke toenaderingspolitiek tegenover de Russen legde hij een overigens alles zins gerechtvaardigd wantrouwen aan de dag. Wel riep hy de Russische rege ring op om toch te geloven in de goede wil van de regering-Adenauer en van het Duitse volk en niet te denken, dat te Bonn zogenaamde revanchisten regeren, maar ook wees hy Moskca erop, dat de Westduitse regering vast besloten is te staan op haar recht om vryheid en zelf beschikking te eisen voor het Duitse volk. Van een oplossing van het vraag- stuk-Berlyn kan volgens Von Brentano geen sprake zijn, zolang het probleem van het bestaan van twee Duitslanden niet is opgelost. De weg naar de Duitse eenheid loopt volgens Von Brentano via de algehele ontwapening naar de ont spanning en niet via beperkte ontwape ningsplannen als „disengagement" (het uit elkaar trekken van Westelyke en Oostelijke troepen in Duitsland), waarby de Bondsrepubliek in een bijzondere po sitie zou worden geplaatst. Van enigerlei overleg met communistisch Oost-Duits- land moest hij niets, maar dan ook ab soluut niets hebben. En Von Brentano wees het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met landen als Polen en Tsjecho-Slowakye van de hand. De con dities daarvoor zyn niet aanwezig, o.m. omdat die landen het Oostduitse regime erkennen. Duitse rem De indruk van deze bepaald harde houding van de Westduitse regering is, dat Adenauer en Von Brentano reeds thans een rem willen zetten op moge lijke al te grote bereidheid tot conces sies aan de Russen van Amerikanen en Britten. Uiterst gereserveerd over de Russische goede wil; koel inzake plaats, datum en agenda van de aanstaande topconferentie; zeer standvastig in de mening dat op die conferentie met Kroesjtsjef vóór alles de ontwapenings kwestie moet worden behandeld, bereid mee te werken aan de ontspanning zo schetste Von Brentano geheel volgens de bekende wantrouwende houding van Adenauer c Westduitse koers voor de komende maanden. Schijnaanvallen De oppositie kwam niet verder dan wat schynaanvallen op de regeringspol i- tiek. De (socialistische) SPD leverde namelyk bepaald geen nieuwe by drage tot de oplossing van het Duitse vraag stuk. (Liberale) FDP viel eveneens in herhalingen. De SPD-leider Ollenhauer pleitte voor een begrensde etappe-ge- wijze ontwapening en voor het aankno pen van diplomatieke betrekkingen met Warschau en Praag. Hij daagde Ade nauer bepaald uit toen hij vroeg of deze ervan op de hoogte was geweest, toen De Gaulle de Oder-Neisse lyn de huidige grens tussen Polen en Oost- Duitsland, die voor Bonn onaanvaard baar is zolang er geen vredesverdrag is als definitief kenschetste En bestaat er zoiets als een Frans-Duits streven, vroeg Ollenhauer, naar een con tinentaal Europees machtblok zonder Britten en Amerikanen? Vandaag zou Adenauer het woord voeren en Ollen hauer hierover ongetwyfeld hard aan gepakt hebben, maar gisteravond laat besloten de fracties het debat abrupt te sluiten. Adenauers kans op „wraak" was daarmee verkeken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17