AMSTLEVEN levensverzekering BLOEMBOLLEN E. W. Smit: een boeiend bestaan met .aardwormen en zeeslangen' Lwi GEDETINEERDEN BELEVEN HET RECHT VEELAL ALS ONRECHT Jaar van de presidentsverkiezingen is in de Ver. Staten in ernst begonnen v Grote werken voor gastranspört De straf wordt geaccepteerd maar niet de manier waarop Keuze gaat tussen jongens en „mannen de stemmen wervers of de werkelijke volksleiders Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 november 1959 Vijfde blad no. 29892 Tijdperk van centrale gasvoorziening (Van onze Arnhemse correspondent) „Achthonderd keer heb ik dit filmpje gedraaid en nog iedere keer kijk ik er met plezier naar", zei de medewerker van het Aannemings- en Handelsbedrijf E. W. Smit, N.V. in Nijmegen. En de grote baas, de heer E. W. Smit, stond er bij. „Ik zal je nog iets anders ver tellen", beloofde hij, „als je dit ge zien hebt ga je zelf ook buizen leggen". De film heet „Operatie aardwurm" en volgde het leggen van gasbuizen in ons land op de voet. Het maken van de buizen in het eigen bedrijf, het zware werk op en in de grond en zelfs onder water, de felicitaties na een groot kar wei. Alles met een vrolijk muziekje, zo als dat gaat op een film. Op het zelfde ogenblik ging buiten, op verscheidene plaatsen in het land, het werk - zoals dat op de film werd weergegeven - door. Smit heeft alleen al in Nederland een 2500 kilometer buis gelegd, waarvan ongeveer 1800 voor gasleidingen in opdracht van de Staat. Het filmdoek kon een venster zijn, waardoor men rechtstreeks op de wer ken keek, die worden uitgevoerd. Op eens staat er het materiaal, op een rus tig plekje ver van de bewoonde wereld, of midden in een stad, of aan de oever van een rivier, waar de buizen ook doorheen moeten. Allerlei bewerkingen en dan een controle, onder meer met radioisotopen, om te zien of alles goed dicht is. De grond in, zand erover, niet meer naar kijken. Wanneer het een bij zonder groot werk is komt soms de minister, om te worden rondgeleid door de directie. Een feestje naa Het is gauw verteld, maar het zijn vaak miljoenen- werken. Onder water Nog mooier het leggen van zin kers, dat zijn gasbuizen opder water. Geen „aardwurmen" meer in dat geval, maar „zeeslangen". Soms ziet men er gens in het land opeens weer zo'n slang van tientallen meters lengte bo ven water balanceren. De IJssel bij Zwolle, de Maas en zelfs de Wester- schelde. De Westerschelde is wel het grootste wapenfeit geweest van de af deling buizen van E. W. Smit. Zinkers door een water, dat ruim vier kilome ter breed is. Het zouden de grootste zinkers ter wereld worden en voorzover bekend is, zijn zij dat nu nog. Dag en nacht werken, onder leiding van de directeur persoonlijk, terwijl waarne mers uit binnen- en buitenland hun hart vasthielden. Eigenlijk wist niemand hoe het pre cies in z'n werk zou gaan. Alleen de mensen van Smit wisten het en zij wis ten het goed. Wormergat nog steeds mysterie Ook technici van het laboratorium voor grondmechanica te Delft hebben het geheim van het gat te Wormer niet tot een oplossing kunnen brengen. Na gedurende enige weken in en rond het gat verschillende peilingen te hebben gedaan om een mogelijke verstoring in de bodemgesteldheid op te sporen, overi gens zonder enig resultaat, is gisteren het besluit gevallen het werk te staken. Dit betekent overigens niet dat het „ding" nu met rust gelaten zal worden. Kapitein Blommaart, die de leiding van de werkzaamheden heeft, geeft de moed namelijk nog niet op. Hij heeft opdracht gegeven aan een machine fabriek in Culemborg een 24 meter lange buis van non-ferro metaal te vervaar digen, waarmee men in de grond wil gaan prikken rond het gat. Deze zoge naamde bomlocator zou een verstoring in het aardmagnetische veld registreren. Voordat deze nieuwe aanval op het Wor mergat zal worden begonnen zullen echter nog enige weken heengaan daar de vervaardiging van deze non-ferro buis ongeveer twee weken inbeslag zal nemen. Spektakels De rondleiding om Arnhem, de lei ding Voorburg-Hoofddorp met de aftak king naar Leiden, de ring om Utrecht, de vernieuwing van de leiding Utrecht- Harmeien, die wordt uitgevoerd terwijl de gasaanvoer door moet gaan dat zijn enkele werken, die Smit thans on der handen heeft. Wie onderweg zo'n spektakel ziet en even uitstapt, zal er weinig van begrijpen. Maar er gaat geen schop de grond in voordat een pot lood op het tekenpapier het heeft voor gedaan. Want ook grindwerk is iets waarmee voorzichtig tewerk moet wor den gegaan en dat vooral veel overleg vereist. In het nederzettinkje, dat zich zelf tientallen kilometers lang gravend en kruipend vooruitwerkt, is de uitvoer der een soort directeur op zichzelf. In de vorm waarin de gaszinker straks op de bodem van het water zal liggen, hangt hij boven de ri vier. Vaak zijn de zinkers groter en moeten zij door het water wor den getrokken om op hun plaats te komen. Vaak is hij een bijzonder mens, wat hij eigenlijk wel moet zijn, zoals iedereen, die in een functie wordt benoemd, niet zozeer om hetgeen hij heeft geleerd, maar om hetgeen hij kan. Zo zijn er meer dingen, die de bui zenleggers van Smit bijeen houden in een hechte club. Zijn er veel anderen, die desnoods honderdtwintig uur door werken met een enkel uurtje slaap er tussendoor? En mensen, die principiële bezwaren hebben tegen zondagsarbeid, maar als het moet toch op zondag wer ken, al willen zij er dan geen loon voor hebben? - „Geef het maar aan de kam kerbestryding of zoiets!" Er zijn sterke mannen nodig bij dit een extra steuntje zijn boven de arm werk toch zal ergens nog wel van de man in de boot. „SCHOKKEND" RAPPORT KANT" (Van onze Utrechtse correspondent) Een groot deel van de gedeti neerden in Nederland beleeft de toepassing van het recht als on recht. Niet doordat ze gestraft worden, want dat wordt over het algemeen geaccepteerd („daar heb ik het naar gemaakt"), maar door de manier waarop ze door politie, Justitie, gevangenispersoneel en reclassering behandeld worden. Dat blijkt uit het boek „Meningen van gedetineerden over de strafrechtple ging", ontstaan uit een onderzoek, inge steld door het Criminologisch en Straf rechtelijk Instituut aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, in samenwerking met het ministerie van Justitie. Dr. R. Rijksen heeft in het kader van dit onderzoek in acht huizen van bewa ring en elf gevangenissen de op schrift gestelde ervaringen verzameld van gede tineerden van het ogenblik af, dat de politie hen kwam halen tot - zo moge lijk - het einde van de reclasseringspo- ging. Vrij en anoniem De gedetineerden konden vrij en ano niem hun hart luchten. Ongeveer twee derde van de gevraagden heeft meege daan: 901 gedetineerden stelden hun er varingen op papier. Daarna verzamelde dr. Rijksen uit him soms lange brieven die gedeelten, welke op de strafrechtple ging betrekking hadden, in een boek. Dat boek is ongeveer een jaar geleden ter vertrouwelijke kennisneming toege zonden aan hen, die aan de strafrecht pleging deelnemen: politie, openbaar ministerie, zittende magistratuur, psy chiaters, gevangenisfunctionarissen, re- classeringsinstellingen e.d. Het rapport heeft binnenskamers tot de nodige discussies geleid en is nu aan de openbaarheid prijsgegeven. „Het negatieve van de reacties van de gedetineerden heeft onze zwartste ver wachtingen overtroffen", zegt prof. dr. G. T. Kempe, directeur van het Crimi nologisch Instituut. „Het opnieuw begin nen in de maatschappij wordt een illu soire zaak bij gedetineerden, die zoveel negatieve gevoelens koesteren". Stem van andere kant Voor het eerst in de geschiedenis van het strafrecht is in dit boek „De stem van de andere kant" aan het woord, de stem van de man, die alle fasen door loopt van politieverhoor, via rechter commissaris. rechtbank, gevangenisdi recteur, reclasseringsambtenaar tot werkgever in de vrije maatschappij. Uit de weergegeven ervaringen blijkt dat in vele gevallen de gedetineerden zich in verschillende fasen van de straf rechtpleging niet menswaardig behan deld voelen. Deze subjectieve beleving is, los van de vraag of de behandeling daar toe aanleiding geeft, van fundamenteel belang voor de strafrechtpleging. Want niet alleen voelt de delinquent zich te kort gedaan, maar tevens wordt daar door een belangrijk doel van de straf rechtpleging geweld aan gedaan. Hoe kan men verwachten, dat een ontslagen gevangene als volwaardig deelnemer aan de samenleving terugkeert, wanneer hij tijdens de hele strafrechtpleging telkens 50 TULPEN in 5 kleuren 50 NARCISSEN in 5 soorten 50 DIVERSE KLEINE BOLGEWASSEN in 5 soorten. Totaal 150 eerste kwaliteit bloembollen, alles afzonderlijk verpakt voor f 12.50. W. SEGAAR ZN. ZAADHANDEL SINDS 1887 DIEFSTEEG 8 (by de Twentsche Bank) de indruk krijgt, dat hij onwaardig is? Wat kan men anders verwachten dan dat hij zich steeds weer buiten de sa menleving plaatst en op den duur de weg terug niet meer kan vinden? „Schokkend" „Schokkend". Dat is het oordeel van prof. Kempe en dr. Rijksen over de aard der ervaringen die de gedetineerden hebben opgedaan. Met volledig inzicht in het subjectieve van de weergegeven mening is prof. Kempe van mening, dat een diepgaan de bezinning nodig is op de bezwaren, die aan het huidige strafrechtstelsel kle ven. Ten dele zijn die bezwaren gebonden aan het huidige systeem van het straf proces en vooral van het gevangeniswe zen. Ten dele zijn ze terug te voeren tot administratieve kwesties en tenslotte heeft een belangrijk deel betrekking op de persoonlijke benadering. Juist op dit laatste heeft een groot deel van de klachten betrekking. In vakkringen heeft het rapport ge leid tot levendige gedachtenwisselingen en de eerste resultaten beginnen zich af te tekenen. Zo heeft bijvoorbeeld het Gerechtshof in Den Bosch op grond van het rapport een enquête in zijn ressort ingesteld, die onder meer geleid heeft tot verbetering van de cellen in de poli tiebureaus. Ook in de ressorten van an dere Gerechtshoven wordt op het ogen blik de vraag bestudeerd: „Wat kunnen we concreet doen?" Als voorbeeld van de manier, waarop gevangenen hun behandeling zien, volgt hier een aantal aanhalingen uit het boek. POLITIEONDERZOEK Ik vind het niet fair van de politie om te zeggen tegen een vrouw „hij Kamt zo terug", terwijl zij weten dat het niet zo is. De recherche is over het algemeen nogal humaan, van het merendeel der politie, vooral de jongeren, kan ik dit niet zeggen. In het bureau zijn we niet behan deld als kleine kinderen. Maar als ik een verhoor af moest nemen, waar er drie zo zaten te liegen als wij drieën, dan zou ik ook wel eens myn geduld verliezen. Er werd tegen mij gezegd „Als je nu vlug vertelt, mag je naar huis gaan en ben je nog op de bruiloft van je zus ter, want die trouwt toch morgen?" Ik vertelde alles en toen zeiden ze: „Dacht je nu heus, dat we zo gek waren om je te laten gaan?". Dit zijn smerige streken van de recherche. (Letterlijk)„En ik niet gauw ge noeg bekende, toen het met geweld te proberen en mij van de ene hoek naar de andere hoek trapte CONFRONTATIE „Ik werd tussen 5 rechercheurs ge plaatst, die zagen er verzorgd uit. Ik bedoel, keurig geschoren, haar netjes ge kamd en zo, maar ik had mij die twee dagen niet kunnen scheren. Mijn haar niet netjes kunnen kammen, myn strop das niet keurig kunnen omdoen, daar er geen spiegel aanwezig was in het poli tiebureau. Toen ik tussen die 5 recher cheurs stond, viel ik natuurlijk ontzet tend op". „Dus automatisch wordt vermoed, die man met de baard en slecht ver zorgd uiterlijk, is de dader". OFFICIER VAN JUSTITIE Maar deze heer ging tegen mij te keer of ik de grootste bandiet was die er rondloopt. Een losbol of een dief. Kijk, en je mocht zelf niets terugzeggen. Bij myn voorgeleiding aan de of ficier van Justitie werd ik door hem als een hond afgeblafd. ZITTING De zittingen onzer rechtelijke col leges zijn in één woord af. Geen gejij en gejouAls ik een opmerking zou mogen maken. Laten de rechters dat vervloekte gefluister onder elkaar tij dens de zitting nalaten. .5? „They are off!" (Van onze corresponded in Washington) (I) Het valt niet te ontkennen: ruim een jaar voordat de verkiezingsdag aanbreekt, is de strijd om het Ame rikaanse presidentschap in alle ernst begonnen. Men voelt zich in Washington als bij een race op een renbaan: „they are off!" roept het publiek en dat wil zeggen: de paarden zijn gestart! Wie ligt er voor, wie gaat er winnen? Dit zijn natuurlijke vra gen, volkomen passend bij een race. Maar er schuilt een groot gevaar in het feit, dat deze verkie zingen vóór alles als een wedstrijd beschouwd kunnen worden. Hoe dichter men toekomt aan de ver kiezingsdag, des te meer vraagt men zich af: wie heeft de beste kans om te winnen? En de vraag, die de kiezers zich natuurlijk be hoorden te stellen, is: wie van de kandidaten zou de beste president zijn? Vooral in juli 1960 wanneer de twee grote partyen hun congressen of con venties houden, is het gevaar groot, dat de machtigen in de organisaties aan sturen op de kandidaatstelling van dié man, die de beste wedstryd-capaciteiten lijkt te hebben, diat is: de man, die winnen kan. En dat behoeft uiteraard niet de man te zijn, die het beste als staatshoofd kan fungeren in een van de twee machtigste staten ter wereld! De moraal van dit alles ls, dat op winding, spanning en niet te vergeten: partybelang de aandacht dermate in beslag kunnen nemen, dat het eigenlij ke doel van de verkiezingen de selec tie van de beste man voor het presi dentschap op de achtergrond geraakt. De verantwoordelijke journalisten en radio- of televisievoorlichtets voelen zich daarom des te meer verplicht om het volk te wijzen op de grote belang rijkheid van deze verkiezingen. Wie in 1960 het Witte Huis zal betrekken zal daar in elk geval vier en mogelyk acht jaar kunnen blyven. Die vier of acht jaren zullen naar het zich laat aanzien beslissend zijn voor Amerika's betrek kingen met de Sovjet-Unie. En wij den ken niet alleen aan de diplomatieke be trekkingen. Wil men namelijk langs di plomatieke weg geraken tot een waarlijk stabiel evenwicht in de wereld, dan zal het nodig zyn, dat Amerika in technolo gisch opzicht de gelijke blijft van de Sovjet-Unie. Om de achterstand op het gebied van raketten en ruimtevaart in te halen, zal er hard aangepakt moeten worden in de Verenigde Staten. Dit is niet alleen een kwestie van meer geld, niet alleen een zaak van meer en beter onderwijs, maar voor alles een kwestie van een wyziging, een bekering zo men wil in de geestelijke instelling: minder accent op comfort en vermaak, meer toewyding voor het werk, voor de wetenschap, voor de plicht Natuurlijk zal zulk een ommekeer niet alleen door één man teweeg gebracht kunnen worden. Hy zal steun nodig hebben van medewerkers en voor alles zal hy gehoor moeten vinden bij zijn volk. Niemand echter heeft zozeer de kans om een leider te zijn in Amerika als de president. Amerika, hoe jong ook, heeft een renaissance, een wedergeboorte no dig om op het hoogste nivau te blyven. Zal het volk zo wijs zijn in november 1960 om de man te kiezen, die waarlijk een geestelijk leider kan zijn en die aan zijn staat nieuwe levenskracht vermag te geven? Dit is de grote vraag, een heel wat belangrijkef probleemstelling dan: wie is de grootste stemmenverwerver? Eric Sevareid, een bekend commenta tor voor de televisie, heeft een intelli gent onderscheid gemaakt tussen twee groepen van kandidaten: jongens en mannen. Als jongen kwalificeert hij de kandidaten, die iets willen zyn,- als mannen, die iets willen verrichten. Het zou al van veel belang zijn, indien Als de president iets vroeg en je gaf antwoord, dan zat men je allemaal uit te lachen. Men wordt gewoon voor de gek gehouden. Tevens wil ik U er graag op wijzen dat de meeste pro-deo advocaten, zoals ook de mijne, op z'n Hollands gezegd „waardeloos" zijn. DETENTIE De gevangeniskleding is afschrik wekkend. De gevangeniskleding is een aan fluiting voor elk denkbaar eergevoel en men ziet van bezoek af teneinde de fa milie niet de schrik op het lijf te jagen. Dit is het ergste. Cellulair. Een zaamheid. Niemand opi tegen te spre ken. Helemaal alleen met je gedachten. Dat moet weg. Gedurende de tijd, dat ik gedeti neerd ben heb ik een pracht onderwijs gehad in autostelen en inbreken! Aanvankelijk vouwde ik zakjes - Als maar zag ik Flora's hondebrood voor m'n neus - ik had 't niet meer. Ik zit hier enveloppe te plakken, een geestdodend werk. Advertentie Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen Begrafenis Douwe Tot Gistermiddag is de reddingbootschip- per Douwe Tot onder grote belangstel ling ter aarde besteld. Aanwezig waren o.m. het lid van de Raad van State, mr. W. F. Schokking, burgemeester J. Okkin- ga van Terschelling, het voltallige colle ge van B. en VV. van Terschelling, de directeur van de K.N.Z.H.R.M., de heer H. Th. de Booy, en het voltallig perso neel van de redery Doeksen. De stoet trok langs de haven, waar de „Brandaris" en de „Holland" de vlag halfstok voeren. Op het kerkhof noemde de heer de Booy Douwe Tot „een groot man en een groot schipper". Na hem voerde burgemeester Okkinga het woord, waarna de teraardebestelling geschied de. Na de begrafenis werd een dienst ge houden in de Hervormde Kerk. het publiek dit onderscheid in het oog wilde houden in het jaar dat thans is aangebroken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15