HET HOEDJE Laatste nieuws Westduitse industrie bedolven onder een stroom opdrachten DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 Ons kort verhaal door John Lesley De lente was gekomen en met haar de nieuwe hoedjes. Linda droeg haar nieuwste aanwinst voor 't eerst: een klein stukje vilt en bloemen, 't Zat als een kroon op haar kastanjebruine haar en ze voelde zich als een ko ningin. Helaas! Kronen worden niet ge maakt om in de buitenlucht te dragen. Een ruwe windvlaag kwam haar ach terop, greep triomfantelijk het hoedje en droeg het met zich mee over de schuur en naar de houtopslagplaats. „Mijn hoed", riep Linda uit, en ze rende naar de poort, die ze met haar vuisten begon te bewerken om boven het schrille lawaai van de zaag uit te komen. De grendels werden ruw terzijde ge schoven en de deur werd openge zwaaid door een lange, donkerbruin verbrande jongeman, die nogal ont stemd zei: „Wat is er nu weer?" Linda begon te glimlachen en hoopte hierdoor de man te vermur wen. Z'n opzichtige geruite hemd stond hem bijzonder goed, vond ze. ,/t Spijt me verschrikkelijk, maar mijn hoed is over de muur heen ge waaid. Wilt U haar misschien even opzoeken?" „Nee, dat wil ik niet!" Hij maakte aanstalten om de deur weer te. sluiten. Linda was even van haar stuk ge bracht. maar ze vergat toch niet een stap voorwaarts te doen. „O, nee! Dat meent U toch niet!" riep ze uit. „Laat mij haar anders pakken". Ze wees naar het fleurige dopje, dat boven op een houtstapel lag. „Gaat Uw gang", zei hij, terwijl hij een buiging maakte. Linda aarzelde even. „Ikwilt U niet? „Hoeden pakken, bedoelt U?" vroeg hij enigszins hatelijk. „Beseft U eigen lijk wel, jonge dame" Linda barstte bijna van nijd „dat de hele dag lang voorbijgangers, die dom genoeg zijn om hun hoed niet vast te houden, aan de poort kloppen om mij te vra gen hun hoeden op te halen? Nee! Ik wil 't niet en ik doe 't niet! Goede morgen!" Voordat ze goed en wel besefte, had hij haar bij de arm genomen en als een ondeugend kind buiten de deur gezet. Linda stond perplex. Niemand had haar ooit zo behandeld, sedert zij zich vroeger als klein meisje niet netjes LEIDERDORP Gezellige tentoonstelling over peuters en kleuters De Ver. Het Groene Kruis houdt in de oude Chr. Nat. School aan de Hoofd straat vandaag en morgen een tentoon stelling „Het Kind in het gezin". De opening van deze tentoonstelling ge schiedde gisteravond door burgemeester Van Diepeningen, mede als plaatselijk voorzitter van de afdeling, voor een be perkt aantal genodigden. De tentoonstelling is verzorgd door het Groene Kruis van Zuid-Holland. Tenslotte zei de burgemeester te ho pen dat veel moeders de tentoonstelling zullen bezoeken. De districtsverpleegster, mej. Koch, leidde het gezelschap rond, en gaf na dere toelichting. Ze vertelde o.m. dat deze tentoonstellingen gehouden wor den, om aan bredere kring bekendheid te geven, van datgene wat op de Moe dercursussen en consultatiebureaus ge leerd wordt. Goede zorg aan het kind, geeft de bes te ontwikkelingskans, aldus mej. Koch. Zy liet allerlei babykleertjes zien. Zo toonde zij bijv. een moderne drie-hoeks- luier van een stof, die wel vocht door laat, maar niet opneemt. De baby ligt dus altijd droog, hetgeen vooral voor kindertjes met een tere huid van belang is. De nieuwste zuigflessen werden ge toond. Ook kan men aan de kleuter aangepast speelgoed zien. De moderne, minder ruimte vragende box; het zo handige rekje, dat past vóór elke trap; het moderne, op een soort hondebakje gelijkende eerste bordje, waardoor over dadig morsen wordt voorkomen, al deze dingen werden getoond en toegelicht. Mej. Koch pleittte voor kleertjes, die „er tegen kunnen voor peuter en kleu ter. OEGSTOEEST Bromfietser aangereden door auto: gebroken arm Een 32-jarige bromfietser uit War mond liep gisteravond omstreeks 6 uur bij een aanrijding met een personen auto, die hem geen voorang zou heb ben verleend, een gebroken linker-on- derarm op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Warm onder tol op de grens van Warmond en Oegstgeest. Elf auto's botsten bij Slaagh op Rijksweg Op de Rijksweg AmsterdamDen Haag nabij de Slaagh te Oegstgeest hebben gisteravond omstreeks 6 uur drie kettingbotsingen plaats gehad, waarbij in totaal 11 auto's waren be trokken. De ongelukken werden ver oorzaakt door de drukte in verband met de interlandwedstrijd NederlandNoor wegen in Rotterdam. De auto's werden beschadigd: niemand werd gewond. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pamela G., dr. van P. A. L. O. von Oven en F. D. Adeleine. Ondertrouwd: W. M. Th. van den Oord 32 jr. en M. B. J. Elshoff, 31 jr.; W. de Bruin, 21 Jr. en M. van der Zwart, 18 Jr. Getrouwd: F. van Rossum, 26 Jr. en B. M. T. Willems, 24 Jr.; L. C. van den Burg, 25 Jr. en M. E. van Egmond, 24 Jr.; W. H. van der Steen, 21 Jr. en P. de MooiJ. 23 Jaar. Overleden: G. Blankert, 76 Jr., e.v. J. Handgraaf; W. M. Egglnk, 72 Jr.. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Luberthus, zn. van H. J. Ouwehand en H. Regterschot; Agnes M.. dr. van H. J. Hoogduin en P. J. M. Pie- terse; Marja, dr. van W. A. van den Big- gelaar en K. M. Ginjaar; Willy, dr. van G. Kooi) en W. M. Koet; Marja. dr. van J. van aer Meer en M. J. Kaaljk; Wllhel- mlna G. M.. dr. van L. A. J. Kooijman en G. M. E. Greve. Ondertrouwd: P. J. Hllderlng en M. M de Nes: J. A. van der Reijden en I. A. C. Moerman. Getrouwd: B. P. Duivenvoorde, 26 Jr. en G. M. Russchenberg, 22 Jr.; M. van der Werf, 21 Jr. en G. W. Kolderman, 20 Jr.; F. Nolan, 28 Jr. en E. Goudberg, 30 Jr. Overleden: L. van Ouwerkerk. 61 Jr.. e. v. H. E. Schuuring; W. C. van der Kroft, 85 jr., wed. van J. D. W. Hoek; J. L. van Leeuwen, 62 Jr., e. van E, B. M. Wolff. aan tafel gedragen had. Dat ze nu de trein gemist had. was 't ergste. Daar de zaag weer in beweging was gezet, gaf ze voorlopig de strijd op. Toen het haar schikte, belde ze van kantoor af de houtopslagplaats op. De haak werd van het toestel genomen. „Met Kit Barrett, houthandel". „U spreekt met juffrouw Linda Trent", zei ze. „Vanmorgen ben ik bij de opslagplaats langs geweest, omdat door de wind mijn hoed ongelukkiger wijs daar terecht is gekomen. Wan neer zou ik haar terug kunnen halen? „Dit is een houthandel, mevrouw, geen hoedenwinkel". Ze snakte even naar adem. „Bedoelt U dat ik mijn hoed niet terugkrijg?" „Ja! Ik bedoel natuurlijk nee!" ,,Nu", en toen kwam haar troef kaart, althans de troefkaart van haar baas, „dan zal ik 't hoger opnemen". Ze legde de haak op het toestel, maar voelde zich enigszins onzeker, daar ze aan de andere kant van de lijn nog juist een hatelijk lachje ge hoord meende te hebben. Het was woensdag, de dag, waarop ze altijd met Karei uitging, en hij wachtte haar. zoals gewoonlijk, voor het kantoor op. het kantoor op. Het was zijn bedoe ling om naar de bioscoop te gaan. „Ik dacht er juist aan om vanavond naar de houtopslagplaats te gaan", zei ze. nadat ze de geschiedenis van haar hoed in kleuren en geuren ver teld had. „Maar wat wil je daar doen?" vroeg Karei, die er nooit iets voor voelde om eenmaal gemaakte plannen weer te veranderen. „M'n hoed terughalen natuurlijk. Je denkt toch niet dat ik hem dat ding laat houden?" „Ik kan me niet voorstellen, dat ze daar zin in hebben", zei Karei. Hij was zelf zó ingenomen met dit grapje, dat Linda uit woede niet met hem uitging. Ze zou de volgende morgen het varkentje wel alleen wassen! De poort bleek de volgende ochtend echter gesloten te zijn. De zaag zweeg en er was een stuk karton aan de muur bevestigd: VOORJAARSKOOPJES Zaterdag as. om halfdrie. Een grote collectie hoeden! Plaatselijke Jongens Club. Linda kon haar ogen nauwelijks ge loven! Op deze manier namen ze dus wraak op de onschuldige voorbijgan gers, die hun hoed hadden verloren! Ze piekerde er niet over om naar die verkoping te gaan. maar Karei was er niet vanaf te brengen. „Dat is een pracht idee! Daar ga ik heen hoor. Die hoed van jou koop ik wel. Het heeft geen zin om je er tegen te verzetten!" Linda smeet met een onbeheerst ge baar de haak op het telefoontoestel. De rest van die week bleef ze hals starrig en ook die zaterdagochtend gaf ze nog geen krimp. Tegen kwart over twee vroeg ze zich echter af of ze mis schien toch niet eens langs zou lopen om te kijken hoeveel mensen er naar die dwaze verkoping zouden gaan. Om tien voor halfdrie werd ze door de panische angst bevangen, dat Jan en alleman een bod zouden doen op haar schattige hoedje. Om halfdrie holde ze zo hard ze kon naar de Jongens Club. Tot haar ontzetting stond het er vol mensen, die langs lange tafels liepen, waarop grote stapels hoeden lagen, die alle keurig waren voorzien van een kaartje. Daar lagen ze, gedeukt, ge kreukeld, verfrommeld: bolhoeden, gleufhoeden. baretten, petten, jon genspetjes. meisjesmutsen, babykap jes. en hoeden, die volkomen vorm loos waren. De nieuwe Russische ambassa deur in ons land Pantaleimon Kon- drajevitsj Ponomarenko bij het verlaten van het Paleis Soestdijk. waar hij gisteren zijn geloofsbrie ven aan Koningin Juliana aanbood. Miljoenste passagier op Schiphol Vanmorgen werd op Schiphol de miljoenste passagier in het jaar 1959 verwelkomd. Het was de eerste keer in het veertigjarige bestaan van Schiphol als burgerluchthaven, dat deze mijlpaal werd bereikt. De passagier de 42-jarige Frederick Charles Govier, die met een Viscount van de KLM uit Londen op Schiphol arriveerde, werd door de adjunct-direc teur van de luchthaven mr. J. C. H. A. van Stapele hartelijk verwelkomd. Na mens de luchthavendirectie werd hem een fotoboek van Nederland aangebo den, waarmee het nationale karakter van Schiphol werd beklemtoond. Voorts ontving de heer Govier, directeur van Skylines Ltd te Camberley (Surrey) nog enkele andere geschenken. Dr. VAN HOUTEN TOEGETREDEN TOT DE V.V.D. Dr. H. R. van Houten, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, is als lid toe getreden tot de WD, zo deelt men ons van de zijde dezer partij mede. Iedereen vermaakte zich kennelijk bijzonder goed, waartoe oude hoeden altijd aanleiding schijnen te geven. Keurige mensen waren druk bezig hoeden te passen. Hoeden, die boven op hun hoofd balanceerden, hoeden die tot op hun oren zakten, hoeden, die schuin werden opgezet. De plaat selijke humorist zette een zwarte hoed dwars op zijn hoofd, sloot de ogen. stak zijn hand tussen zijn Jas en riep: „Nelson!" Iedereen lachte. En temidden van dit algemene gelach viel haar blik op Kit Barrett, die haar nonchalant toe knikte. Linda's glimlach verdween als op slag. En toen kreeg ze de schrik van haar leven. Boven op een hoge stan daard stond haar hoedje. Het kaar tje vermeldde: „Speciale aanbieding, 5/5/-", maar daaronder stond in duidelijke letters het ellendige, alle hoop doen vervliegende woord „Ver kocht". Ze draaide zich snel om en liep op de glimlachende bandiet toe. „En?" zei hij vriendelijk, „heeft U iets naar Uw zin gevonden?" „Dat weet U zelf maar al te goed", antwoordde Linda woedend. „Ik wil mijn hoed terug hebben!" ,,'t Spijt me", zei hij rustig. „U had eerder moeten komen". „U mèg dat helemaal niet doen", riep ze nijdig. „Dat is stelen!" „Maar die hoed werd op mijn ter rein gevonden", antwoordde hij. Linda keek hulpeloos rond. De men sen lachten een beetje meewarig. Hoe den waren hier dingen geworden, waar je om kon lachen en nu zouden ze ook om hóar kunnen lachen! Ze wist zich met moeite te beheersen. „Kunt U mij soms zeggen wie die hoed gekocht heeft?" Hij keek haar met zijn donkere ogen plagend aan. ,,'t Spijt me. Ze heeft mij haar naam niet gezegd, maar ze zag er bijzonder aantrekkelijk uit. Ja, zo ongeveer als U!" Linda wist niet hoe ze 't had. „Maar ach, die hoed is niets voor U. Zonder hoed ziet U er veel aardiger uit". Dat was de druppel, die de emmer deed overlopen. Ze holde naar huis, viel in 'n stoel neer en liet haar tranen de vrije loop. Toen Karei opbelde om te zeggen dat de film volgende week een half uur vroeger dan normaal zou beginnen, zodat ze op tijd moest zijn, zei ze nogal schaapachtig, dat ze ziek van films was. Bijna had ze er zelfs nog aan toegevoegd, dat ze ook ziek van hèm was Vroeg die avond werd er gebeld. Op de drempel stond een jongen met een hoedendoos. „Juffrouw Trent?" Linda wist meteen wat er in de doos zat. Ze rukte de jongen de doos uit zijn handen en zag toen het hoedje liggen. Haar eigen, fleurige, aardige hoedje! Dit had ze nóóit achter Karei gezocht! Zo'n lieve verrassing! Dat wa3 helemaal niets voor hem! Hij was anders zo onromantisch, zode waarheid mocht wel eens gezegd wor- I denzo zuinig. „Had je dat hoedje nu maar een j half uur eerder gebracht", zei ze tegen de jongen, terwijl ze hem glimlachend J een fooi gaf. „Dat kon niet, juffrouw", ant- j woordde hij. „De verkoping is juist voorbij". „Maar die hoed was toch meteen al verkocht?" „Nee juffrouw. Zij is helemaal niet te koop geweest!" Ze keek de jongen verbaasd aan. „Maar hoe heeft hij die hoed dan gekregen?" „Hij heeft haar zelf gehouden, juf frouw. Hij heeft er zelf voor betaald". „Over wie heb je het eigenlijk?" i riep ze verbaasd. „Mijnheer Barrett, juffrouw. Die hoed heeft hij gekocht". „Dus 't is niet mijnheer Finch, die je gestuurd heeft?" „Wie zegt U. juffrouw? Nee, ik heb nog nooit van hem gehoord. Mijnheer Barrett heeft die hoed gekocht. Hij is de leider van onze club". „Ja, nu begrijp ik 't", zei ze na denkend. „Waar is hij op het ogenblik? Ik zou hem graag willen spreken. Het is dringend". „Op de opslagplaats, juffrouw. Daar hebben we straks onze bijeenkomst. Ik moet er nu gauw heen". De jongen holde al weer weg. Voor de tweede keer die dag kwam Linda zonder hoed en ademloos bij de houtopslagplaats. Kit Barrett stond in de poort. „Mijnheer Barrett", riep ze. „Mijn hoed Hij sloeg met zijn rechterhand tegen zijn voorhoofd. „Nee. begint U nu niet wéér over die hoed". „O. nee! Ik bedoelIk weet niet hoe ik U bedanken moet". „Zo!" Hij keek haar even kritisch aan. „U zou binnen kunnen komen en weehonderd koppen thee kunnen in- •chenken. We hebben een avond voor de jongens georganiseerd, moet U weten. Er is alleen te weinig hu.p, maar", en zijn stem begon enthousias- ;er te klinken, „we hebben tien pond. :waalf shilling en vier pence gekre gen voor een hele stapel oude hoeden, waar niemand iets meer aan heeft"- Linda ging niet op de laatste op merking in, maar zei: „Dat doe ik graag!" „Kom mee", zei Kit Barrett en hij greep haar bij de arm zoals hij al eer der gedaan had Dit keer vond Linda 't echter niet erg Ex-bankdirecteur te Driesum ging praten (Speciale begrlchtgeving) De ex-directeur van de Boaz-bank te Driesum, die verdacht wordt van ver duistering van rond f. 450.000 is thans gaan praten. Hy heeft een grote tip op gelicht van zijn geheim, waar al het geld gebleven is. De accountant uit Norg, die ook gedetineerd is er, omdat hij er alles van wist, mede schuld aan, naar het schjijnt. De ex-directeur heeft toegegeven dat' hij over een privé-bank beschikte, waar mensen die zwart geld kwijt wil den, hun bedragen op konden zetten. Daaruit leende hy dan weer kredieten, waarvoor geen dekking aanwezig was. Zo gaf hy bijv. derde hypotheken, ter wijl de tweede eigenlijk al te veel was. Een grote post van het verdwenen geld zit in een verbouwing van het bankge bouw te Driesum. Een deel van het geld heeft hij privé gebruikt. De grote bereid heid om kredieten te verschaffen was bij ingewijden bekend en zo werd nogal veel geld geleend, waarvoor geen enkele dekking aanwezig bleek te zyn. Dat de accountant wist hoe de zaken er bij de bank te Driesum voor stonden., is ook een reden geweest, waarom de ex- directeur zo grif geld afgaf. De accoun tant geeft een deel van de opgenomen kredieten toe. Verwacht mag worden dat nu de zaak wel helemaal uit de doeken zal komen. Woningbouw in september Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in september van dit jaar 7573 nieuwe woningen opgeleverd. In september 1958 werden 7629 nieuwe woningen voltooid. In de eerste negen maanden van 1959 kwamen 56.970 nieuwe woningen ge reed tegen 64.002 in de overeenkomstige periode van 1958. Van de in september voltooide woningen werden er 1032 als s steemwoning gebouwd. In de eerste negen maanden van 1959 kwamen 6113 systeem woningen gereed. Gerekend tot en met september 1959 werden sedert de bevrijding 742.565 nieuwe woningen gebouwd. Oplichter gaf zich uit voor Rijksrechercheur (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft vandaag een gevangenisstraf van 10 maanden m.a. opgelegd aan een 35-jarige Haag se koopman die in 1957 en 1958 zich uitgevende voor Rijksrechercheur tal van oplichtingen heeft gepleegd. De meest geraffineerde hiervan be trof de oplichting van een Haagse dame, aan wie de man wijsmaakte, dat hij 63000 gulden in de voetbalpool had gewonnen. Hy liet de vrouw op een zon_ dagavond aan de hand van de radio nieuwsberichten zyn toto-formulier controleren, nadat hij een half uur te voren gauw alle uitslagen goed had in gevuld tijdens de eerste radio-uitzen ding van de sportuitslagen. De niets vermoedende vrouw meende dat ver dachte de pool had gewonnen en leende hem toen grif een bedrag van f. 1300. Negerjongen vermoord Acht blanke jongelui in Corinth in de Amerikaanse staat Mississippi hebben bekend, dat zij zaterdagavond een vijf tienjarige negerjongen, William Roy Prather, hebben doodgeschoten, toen hij terugkeerde van een feestje. De zeven tienjarige Darnell Glidwell vuurde het schot af. De daders hadden de gehele avond al in een vrachtwagen in de stad rondgereden en herrie geschopt. Zij be kenden pas, nadat een van hen tijdens een langdurig verhoor door de knieën was gegaan. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 VAKiA Valse streken (Van onze correspondent in Bonn) Tot de propagandatrucs van commu nistisch Oost-Duitsland behoort een ondergrondse actie tegen het nieuwe Westduitse leger, Men zendt bijvoor beeld van communistische zijde brieven aan vrouwen van soldaten, waarin ge suggereerd wordt, dat de man er een geliefde op na houdt Men laat als heren geklede communisten een bezoek afleg gen bij vrouwen van soldaten om hun mee te delen, dat hun man verongelukt is, hetgeen later een ellendige leugen pleegt te zijn! En dezer dagen vergast ten de communistische propagandisten de bevelhebber van het Westduitse leger, generaal Heusinger, op een verrassing. Heusinger gaf te Bad Godesberg een ontvangst voor buitenlandse diplomaten. Tot zijn stomme verbazing verschenen daarbij ook enkele afgezanten van West duitse partyen, economische instituten, enz. Heusinger had het geval gauw door en ontving zijn nieuwe gasten met alle gastvrijheid. Maar het bleek, dat de communisten aan een reeks politici, economische experts en hoogleraren uitnodigingen hadden gezonden om op Heusingers ontvangst te komenEen paar van die „invitaties 'troffen doel, de overige kwamen in handen van men sen die eerst eens informeerden.... Het werklozen-percentage voor het eerst gedaald tot minder dan één procent (Van onze correspondent in Bonn) Voor de eerste maal in de recente Westduitse so ciaal - economische ge schiedenis is het werk lozen-percentage minder dan één procent van het totaal aantal werkende mensen. Het aantal werk lozen daalde namelijk in de maand september met 9150 tot 187, 199 man, dat is 145.000 minder dan in september 1958. Er bestaat tengevolge hiervan een enorme spanning op de West duitse arbeidsmarkt: er zyn namelijk niet minder dan 350.000 open plaat sen in alle mogelijke be roepen, dat is tweemaal zo hoog als het aantal werklozen! In alle eco nomische vertakkingen heerst dan ook in de Bondsrepubliek een te kort aan vaklieden en het komt voor dat aller lei ondernemingen elkaar de beste krachten afsnoe pen met methoden, die niets meer te maken hebben met normale aan werving van arbeiders. Het gaat hierbij niet slechts om kleine firma's, maar ook om bekende grote bedrijven, die over de schreef gaan. West-Duitsland is daar door gedwongen steeds meer arbeidskrachten in het buitenland aan te werven. Dit jaar nam men reeds niet minder dan 20.000 Italianen op! Wekelijks komen nog al tijd 700 tot 800 Italianen de Bondsrepubliek bin nen en zy vinden in zeer korte tijd werk in alle mogelijke bedrijven. Het grote tekort is vooral merkbaar in de ijzer- en staalindustrie, de chemi sche en automobielfabrie ken maar ook in de bouwnijverheid, de tex tiel- en de voedings- en genotmiddelenindustrie. In de gehele Bondsre publiek kan men dan ook een nieuwe algemene con juncturele opgang waar nemen, die vooral tot uiting komt in het per centage, waarmee het aantal opdrachten van de bedrijven in de maand augustus is toegenomen vergeleken met augustus 1958: 25 procent! Deze herfst bergt blijkbaar een zeer groot aantal facto ren in zich, die de indus trie stromen opdrachten doen toekomen, waardoor er bijvoorbeeld openlijk van een „boom" in de staal-, de machine- en de consumptiegoederenindus trie gesproken wordt. De staalindustrie bijvoor beeld beschikt thans over 55 procent meer opdrach ten dan een jaar geleden. BEURSOVERZICHT Olies lager in vaste markt Amsterdam, 5 november. De handel van vanmiddag nam voor de internationals flinke afmetingen aan. Er Prinses Irene bezocht Museum te Utrecht (Speciale berichtgeving) Prinses Irene bracht vanmorgen in gezelschap van jkvr. Laman Trip een bezoek aan de herdenkingstentoonstel ling „Paus Adriaan XI" in het Centraal Museum te Utrecht. Zij werd rondgeleid door de directrice, mej. dr. M. Elisabeth Houtzager. Gevecht van Algerijnen in één dode Parijs: Een afdeling van vijftien leden van de Algerijnse organisatie FLN, gewapend met machinepistolen en revolvers, heeft gisteravond in de Parijse voorstad Co- lombes een aanval gedaan op een hotel dat wordt bewoond door leden van de gematigde Algerijnse organisatie MNA. Bij de schietpartij die bij het hotel ont stond, werd een Franse jongeman ge dood. De MNA-leden die ook gewapend wa ren met machinepistolen en revolvers, dreven de aanvallers na een belegering van vijftien minuten op de vlucht. Toen de politie verscheen, waren alle deelne mers aan de strijd verdwenen. SPAARREGELING RIJKSPERSONEEL 1 JANUARI A.S. Minister Toxopeus heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in het voornemen ligt de in het uitzicht gestelde gepremieerde spaarregeling ten behoeve van het Rijkspersoneel per 1 januari a.s. in werking te doen treden. De Nederlandse kustvaarder ,Friedi", welke met motorpech op twee mijl van de rotsachtige kust van Donegal voor ankel lag, is gisteren door de Britse torpedoboot jager „Broadsword" de Lough Foyle binnengesleept. In de Persoonshaven te Rotterdam heeft men gisteren het stoffelijk over schot aangetroffen van de 78-jarige D. J. Ambtman uit de Koolzaadstraat in Rotterdam. De man was gistermorgen van huis gegaan. Waarschijnlijk is hij een Rijnschip opgegaan en daarvan af gevallen. was veel speculatieve vraag, waartegen over niet voldoende aanbod aanwezig was. De vaste stemming voor Philips kwam van Duitse zijde. Van die kant worden binnenkort zeer gunstige derde kwartaalcijfers van het Philipsconcern verwacht en Amsterdam denkt er net zo over. Hoofdzakelijk hierdoor bestond er voor de aandelen grote belangstelling en werden op 674 circa 8 punten aan de winst van 11 punten van gisteren toege voegd. Unilever zal op 11 november laat in de namiddag het interimdividend 1959 bekend maken. Ter beurze gaan geruch ten, dat naast deze bekendmaking tevens door de maatschappij een mededeling zal worden verstrekt over een hoger Jaar dividend 1959. Gezien het huidige zeer lage rendement behoort een dividend verhoging zeker tot de mogelijkheden, aldus de beurs. Op een en ander werd vanmiddag vooruitgelopen waardoor de margarinepapieren op een hoogterecord van 701% werden gebracht, na een ope ning op 698. De slotkoers van gisteren bedroeg 69414. Tegen het slot werd weer 698 genoteerd. Aku's boekten een punt winst. Kon. Olie tegen de draad in ruim f. 2,lager. De aandelen kwamen dollar lager uit New York. De handel in dit fonds was gering. De scheepvaarten prijshoudend zon der meer, terwijl op de beleggingsmarkt de langlopende staatsfondsen vast en de kortlopende obligaties eerder iets ge makkelijker in de markt lagen bij ge ringe omzetten. De drukte voor de Amerikaantjes was vandaag een stuk minder. De slotkoers van Studebaker-Packard in Wall Street was voor het Damrak een tegenvaller omdat men gisteren 2 dollar boven pa riteit noteerde. Deze moest vandaag ver werkt worden ten koste van de belang stelling. Hierdoor vond een koersreactie plaats. Gedaan werd van 281/8 tot 28 9/16 dollar, tegen gisteren als slot- prijs 29 3/8 dollar. Inland Natural Gas werd op 6 5/8—3/4 dollar geadviseerd tegen 7 5/16 dollar gisteren. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 5 NOVEMBER Londen 10.59—10.59%New York 3.77%3.78%Montreal 3.99*4—3.993»; Parijs 77.00—77.10; Brussel 7.55%—7.56% Frankfort 90.59*490.64*4: Stockholm 73.04%—73 09%; Zürich 87.13—87.18; Mi laan 60.88%-60.93%: Kopenhagen 54.76% —54.81%; Oslo 52.93—52.98: Wenen 14.61 14.62; Lissabon 13.20*4—13.22. Beurs van Amsterdam Donderdag 5 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige koers Slotkoers v. heden Ned '59 4*4 Ned. '53 3% Grootboek obl. 3*4 Ned '47 3*4 (3) Ned '51 3*4 >led '53 (3*4) Ned '56 3*4 Ned '48 3% Ned '59 4*4 Ned '54 3*4 Ned '55 I 3*4 Ned '55 II 3*i Ned *37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Grootboek '46 3 Ned WJB 6% 100AGL 100 A 100AGL 100 A 94% 94% 80 91AGL 91% 95% 95%GB 93% 93 %B 93% 93% 87% 70% 98HGL 98 A 89% 89% 89% 89% 91% 91% 89% 89 89% 89% 96% 961i 98 971 i 92% 92% 8'1 GB 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. .ilA4B Nat Handelsbank 159* Ned. HandelmU,Jq«r.L 227 Pnhhor 10944 GL. Amst. Rubber H.V.A Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) 145*4 145 610GB fiinGR 383'i 275gB 274GB Calvé Delft cert. Yrd 694GB Deli Mij .en (Ver.) 171.90 Kon Pap v. Gelder glGB 250u Hoogovens eert 679GB Müller en Co N.B 325 Ned Kabelfabr 402 Philips 671 *4 GB Philips pref«BOB 240GL Unilever 694*4 695'4 GB Wilton Feyenoord 202 2001 Biliton 2de r 340GB 338 Dordtse Olie gew 706% 700 Kon Olie (f20.—) *59 158 idem (50 f 20.-) 159 J56.50 Holl Amer lijn 159*4 159% Java China Paket I46 146*4 KL.M 123.50 122 Kon Ned Stmv My 165*4 164% Kon Paket MU 134% 134*4 Stoomvaart Mij Ned 162 162 V Nievelt Goudr eert 139*4 138'4 v Ommeren eert 248 245*4 Kon Rott Lloyd 144 144 Ned Scheepv Unie 140GB 139*1 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3*4) 3 93% 93'4 idem 48 (3*4) 93*4 93'; R'dam '52-1 <4'4) 98 Idem -37 I-II1 (3%i 94 Z.-Holland '56 (4*4) Ü6% Bank N G *58 (5*4) Id. NWB -52 (4*4) 104 97 Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95*4 95 Premielenin gen A'dam '53 3 97B 98 A'dam '51 2*4 82*4 82% A'dam '56 I 2*4 81V8 80% Adam '56 II 2*4 91*4 90*4 Eindhoven '54 2*4 82*4 Enschede '54 2*4.... 80*4 Den Haag '52 I 2*4 88% 88 %B Idem II 2*4 87% 88% R'dam '52 I 2*4 91*4 91 Idem n 2*4 90 Idem '57 2*4 99% 98% Utrecht *52 2*4 90% 91% Z.-Holl 1957 2*4 95tf 95*4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 212 212.50 Amst. Bank 317 315% HB.Ü eert 250*4 248% Rott Bank 274% 277% Twentsche Bank 250 247% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 399 397 Borsumij 67 69 K. N Ed.met. A-AA 94 95 Idem pref. wd95*4 94 Electrolasmij 357 Kon Ned Grofsm 156 157 Holl Constructie 442 Ing bur v Bouwnfjv 280 279 Internatlo 139*4 136% Int. Kunststof! Ind. 56 62 B Leidse Wolsplnnerii 365*4 367 Rott Droogdok Mil 607 609% Sikken's Lakfabr. 653 655 Ver Touwfabrieken 293 Walvisvaart 124 124 Wernink's Betonm 158L 157% Van Wijk Textiel 101 Zaalberg 130*4 131% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij Am e rik fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott "•bh' Steel Shell OU Union Pacific ün. States Steel 26*4 98% 62% 55% 49% 53% 95% 72% 70% 31% 99*4 26% 97,4 6211 55% 49% 53% 95% 72 70% 98%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7