Een warme hulde aan Herman Stenz! Hoffelijk telefoneren Volkszangdirigent bij nitstek Een kijkje in ket altijd druk bezette leven van Herman Stenz Wasmachines vanaf 135,- NEDO-MEX Opgericht 1 maart 1860 Donderüag 5 november 1959 Tweede blad no. 29891 In Diligentia te Den Haag: „Hoera voor leider, componist en mens" Op buitengewoon warme en hartelijke wijze, in een huiselijk-gemoe- delijke sfeer, is gisteravond in het Haagse Diligentia Herman Stenz gehuldigd in verband met zijn 25-jarige werkzaamheid als dirigent van het Haagse Volkszangkoor, de voornaamste onderafdeling van de thans 53-jarige Ned. Ver. voor de Volkszang, welke thans 24 afdelin gen met 2400 leden telt. Wat Herman Stenz voor dit koor betekent, is wel overtuigend tot uitdrukking gekomen! Gejuich steeg op, toen hij en zijn echtgenote Tilly StenzLeening het met bloemstukken en fruitmanden getooide podium betraden en in hun zetels plaatsnamen. De voorzitter van de Haagse afdeling, mr. D. S. van Veen wenste als eerste de jubilaris geluk. Deze botoonde zich uitermate erkentelijk voor al hetgeen de heer Stenz na het heengaan van Ar nold Spoel voor de Volkszang en in het bijzonder voor het koor heeft ge daan. Velerlei moeilijkheden heeft de heer Stenz weten op te lossen, mede door de achieve steun van zijn vrouw. De heer Stenz heeft steeds tijd en en ergie gevonden om naar Den Haag te komen, altijd was hij aanwezig, wan neer dit moest. Namens de Haagse afdeling en het koor bood hij de jubilaris diens barte- wens, een „harmofoon" aan en aan zijn echtgenote een bloemstuk als dank voor haar morele en muzikale steun. Namens de Wethouder van Kunst zaken voerde de heer C. C. van Niekerk het woord. Deze gaf uiting aan zijn ge voelens van bewondering voor de wijze waarop de heer Stenz in Den Haag een culturele taak van betekenis heeft volvoerd, die niet genoeg gewaardeerd kan worden. Hij heeft tegen een stroom van moeilijkheden moeten opwerken in een tijd van een neergaande curve namelijk het Nederlandse lied te bren gen en te verbeteren. Doch hij heeft steeds stand gehouden en is volkomen geslaagd! Spr. gaf, onder aanbieding van een prachtig bloemstuk, uiting aan de bijzondere waardering van het Haag se gemeentebestuur. De heer H. Th. Rooswinkel .secreta ris van het hoofdbestuur zette uiteen welk een voorname rol de heer Stenz als hoofdbestuurslid der Ned. Ver. voor de Volkszang heeft gespeeld. De geschie denis dezer Vereniging, waarvan de heer Stenz erelid is, wordt geschreven en daarin zal men diens naam tegen komen. Hij heeft er zijn rol in ge speeld! Spr. prees uitvoerig het waar devolle, doch moeizame werk van de dirigent, dat in zijn hart leeft. Prof. Van der Leeuw heeft gezegd: „Een volk, dat zijn liederen niet kent. is geen volk". Hier ligt de taak voor de Ver eniging en voor de heer Stenz. Spr. hoopte, dat hij deze nog tal van jaren in goede gezondheid zou mogen volbren gen. Hierop voerde de heer H. de Wilde, voorzitter van de Leidse Volksuniversi teit K. en O., van welke instelling de bestuursleden met hun echtgenoten aan wezig waren, op geestig gekruide wijze het woord. Wijzend op het verschil tussen „Hagi- nezen" en „Leidenaren" wilde hij niet spreken van „Geachte jubilaris", doch de heer Stenz liever toespreken met het „Waarde oude Blanus". Refererend aan de grote opkomst der Leidenaren wees spreker erop, dat de heer Stenz in 1945 zijn intrede deed in 't bestuur. Hij prees zijn werk in Leiden, roemde de aanvankelijk zo stampvolle zangavonden in de Gehoorzaal, en gaf uitvoerig uitdrukking aan zijn gevoelens van respeot en vriendschap voor de heer Stenz en diens vrouw, onder overhandi ging namens K. en O. van het zo juist verschenen „Groot Operaboek" van Leo Riemens. Tenslotte sprak de heer C. G. Vlee- ming. voorzitter van het Haagse Volks zangkoor. „Als Stenz binnenkomt, dan wordt er gezongen" zo zei hij, „en hij laat ons zingen, dat 't een lieve lust is. Zingende mensen zijn gelukkige men sen. U heeft duizenden gelukkig ge maakt Ook de heer Vleeming braaht zijn gelukwensen over, onder overhandiging van bloemen voor mevrouw Stenz. Er volgde een alleraardigste zang aubade van alle aanwezigen op de mu ziek van het „Hoort de muzikanten". De tekst eindigde met de woorden „Dank de leider, componist en mens. Hoera! voor Herman Stenz! Een charmant meisjeskoor zong een door de voortref felijke accompagnateur Jaap Starren- burg gecomponeerd „Huldigingslied", waarop door het ganse koor een aller- PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid op proefschrift getiteld „On derzoek naar het vaderschap", mej. W. C. S. van Benthem Jutting, geboren te Haarlem en thans wonende te Leiden. aardigste potpourri van welbekende Stenz-liedjes gezongen werd. Het Volkszangkoor uit Rotterdam zong de jubilaris vervolgens een lied toe van de hand van de componiste Lenie de Kok en onder haar leiding. Nadat voorlezing was gedaan van een aantal telegrammen, onder welke een van de twee dochters van Arnold Spoel, die een schitterende fruitmand als ge schenk gestuurd hadden -, sprak de heer Stenz tot allen een hartelijk dank woord, in het bijzonder tot zijn trouwe medewerker, de pianist Jaap Starren- burg. Na de pauze voerden nog de heer J. v. d. Graaf, namens het K. en O. koor „Staalwijk", mevrouw Pensioen namens het Leidsch Chr. Vocaal Ensemble (het vroegere Leidse „Halleluja") en de heer Hoogteyling namens „Zang zij onze leus" uit Voorschoten het woord, allen onder overhandiging van een geschenk. Toen kwam het ogenblik, waarop on der leiding van de jubilaris gezamenlijk nog enige tijd de volkszang enthousiast en met volle overgave beoefend werd, zo als men dat onder diens stuwende di rectie gewoon is. De ganse avond werd gekenmerkt door een zeldzaam sympathieke sfeer, waaruit duidelijk bleek, hoe men oprecht van hart en zin met dit jubileum heeft meegeleefd. Herman Stenz en zijn echtgenote Tilly Stenz-Leening werden harte lijk toegesproken door de voorzitter van het Haagse Volkszangkoor, de heer C. G. Vleeming. Herman Stenz is dan ook de man, die de volkszang waar hij kon, heeft bevorderd. Was hij niet de eerste, die, vlak na de bevrijding in Den Haag op straat ging zingen en on middellijk een ganse schaar om zich verzamelde, die jubelend met hem meezong? Hij kón nu eenmaal niet anders en sleepte met zijn enthousiasme on middellijk de anderen met zich mee! Daarom óók heeft men gister avond juichend gezongen „Hoera voor Herman Stenz!" WRIJFWAS met silicone schitterende glans - heerlijke geur HANDELSOND. GERARD ROOVERS, BREDA 111 1 Va dag f. 5850.- Voor bouw Vredeskerk en hervormde Boshuizerwijk In de twee hervormde centra, de Levendaal- en Boshuizerwijk, was alle aandacht woensdagmiddag en donder dag gericht op tal van bazaaractiviteiten. Zowel in het Boshuis als in het wijkge- bouw Levendaal heerste er een vrolijke stemming en was de kooplust groot. Een en ander had tot resultaat, dat beide bazaars met een ongekend hoge op brengst uit de bus kwamen. Bracht de Levendaal-bazaar ten bate van de bouw van een Vredeskerk, na af trek van alle kosten f. 2150,op, voor het wijk- en jeugdwerk in de Boshuizer wijk werd niet minder dan een bedrag van ruim f. 3700,ingezameld. Voor beide wijkgemeenten een fantastisch re sultaat! Met deze opbrengst is het bouwfonds voor de Vredeskerk thans de f. 35.000 gepasseerd. Kerk, klankbord van bijbel ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK Nu de kerkbouwactie de kerkbouw de laatste weken in het centrum van de be langstelling heeft geplaatst, zal Het Bij zonder Kerke werk van de Herv. Gem. zondagmorgen in het Luxortheater zich bij die algemene belangstelling aanslui ten met een gesprek over de ontwikke ling en de functie van het kerkgebouw. Ter inleiding van dit gesprek zullen dia's vertoond worden over verschillen de typen van kerken in vroeger eeuwen en in deze tijd. De vragen: wat is het ..vreemde" van een kerkgebouw? welke eisen mogen en moeten gesteld worden met het oog op de functie van een kerkgebouw? zullen door een bouw kundige worden toegelicht. De bijeenkomst is echter niet bedoeld als propaganda voor de kerkbouwactie. Deze samenkomst is slechts aanleiding om de kerkbouw in het algemeen ter sprake te brengen. Zondagmorgen ge beurt dat onder de titel: Kerk, klank bord van de Bijbel.. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het prop. ex. godgeleerdheid mej. J. E. Arentz te Roterdam. Onze stadgenote, mej. M. A. Buré, is benoemd tot lid tevens waarnemend secretaresse van de commissie, welke belast is met het afnemen van het eer ste gedeelte van het examen ter ver krijging van de akten van bekwaamheid voor Nijverheidsonderwijs N XVII en N XVIII. Lezers schrijven Meer voortvarendheid gewenst Het berichtje in het L.D. van woens dag j.l. over de bus van Maarse en Kroon, die onklaar raakte op het Sta tionsplein, doet bij mij de volgende vraag rijzen: Blijkens eigen waarne ming gebeurde het ongeval om ongeveer 15.20 uur. De brandweer was zeer snel ter plaatse en kon spoedig weer vertrek ken. doch de bus stond om 16.30 uur nog precies op dezelfde plaats, nl. juist op het verkeersplein bij het Rijnsburger- wegviaduct midden op de rijbaan! Was er in Leiden geen takelwagen te vinden, die het voertuig, althans tijdelijk, naar een minder lastige en gevaarlijke plaats had kunnen verslepen! Iets meer voortvarendheid zou in het vervolg bij dergelijke gebeurtenissen wel gewenst zijn! W. van Rooijen. „Hoort de muzikanten Mannen als hij zijn voor de volkszang nodig! Wélke Leidenaar kent deze. in de muziekwereld en vooral op het ge bied van de koorzang alom bekende, niet? Ondanks zijn gevorderde leeftijd nog altijd even vitaal en geïnteres seerd, wanneer het de volkszangbetreft! Het is ons gelukt, even in zijn nog steeds volbezette leven, dat altijd een „dubbelleven is geweest in te grijpen en een praatje met hem te maken. Een „dubbelleven"want Herman Stenz, die in navolging van zijn bekende vader P. A. Stenz. jarenlang kapelmeester van het 6e regiment Infanterie te Breda, eigenlijk musicus had willen worden, moest door omstandigheden de ambtelijke werkkring kiezen. Maar de muziek was zijn tweede-ik Jarenlang was Herman Stenz, na een zevental jaren in het bankiers vak werkzaam te zijn geweest, secretaris van de directie van het Gem. El. Bedrijf te Den Haag, een functie, welke hij steeds tot genoegen van zijn superieuren vervulde. Maar daarnaast was het stééds weer de muziek, die hem met hart en ziel trok! Van de vader stamt de wijd en zijd verspreide „Manoeuvremars", van de zoon, zelf een pur sang „muzikant", het eveneens over de wereld vermaarde marslied „Hoort de muzikanten". Reeds op 14-jarige leeftijd had Her man Stenz een mars gecomponeerd. Dit was de „Diligentia"-mars, zij werd door de vader gearrangeerd en door het mu ziekkorps van het 6e met succes uitge voerd. Wist U, dat Herman Stenz van 1918 1920 met Jean Louis Pisuisse samen werkte en toen zijn eigen liedjes zong en speelde? Daarna richtte hij een eigen cabaret club op en trad daarmee tot 1930 voor allerlei verenigingen op. In dat jaar is het Haagse G.E.B. mannenkoor opge richt en wie werd daarvan vanzelfspre kend de bezielende leider? De aan het bedrijf verbonden Herman Stenz! Vijfentwintig jaar heeft hij dit koor uitstekend geleid: het speet ons inder tijd dat het opgeheven moest worden wegens gebrek aan belangstelling bij de jongeren. Want een uitvoering van dit koor. dat wij herhaaldelijk op concour sen hoorden, bewees het goede leider schap van Herman Stenz volop! Toen, in 1931 begon zijn werkzaam heid bij de grote man van de volks zang Arnold Spoel, leider van de afde ling Den Haag van de Ned. Ver. voor de Volkszang. Op diens aam-aden bekwaamde Her man Stenz zich voor het examen koor dirigent van de Kon. Bond van Zang en Oratoriumverenigingen, dat hij in 1935 behaalde. Na het overlijden van Arnold Spoel - in 1934 - was er geen betere keuze dan Stenz tot opvolger te benoemen. Vijfentwintig jaar heeft Herman Stenz dit Haagse Volkszangkoor geleid en gisteravond is hij daarvoor dubbel en dwars welverdiend gehuldigd! Jaarlijks geeft de dirigent zeven open bare samenzangavonden in Diligentia en bovendien nog twee in de openlucht, na melijk in „De Bataaf". Hoeveel prach tig pedagogisch werk Herman Stenz hiermee heeft verricht, is bij benadering niet te schatten! Ook in onze stad heeft Herman Stenz zich uitermate verdienstelijk gemaakt. Vlak na de oorlog werd hij op initiatief van K. en O. - van deze instelling is Stenz thans vice-voorzitter, na jaren lang een bestuursfunctie vervuld te heb ben - belast met de volkszangavonden in de Stadsgehoorzaal. Deze zijn later op geheven, maar nog altijd dirigeert Stenz het „Volkszangkoor", dat sedert veertien jaar in het Wijkgebouw „Staalwijk" op treedt. Herman Stenz leeft, mede door zijn huwelijk met de voortvarende koor- dirigente Tilly Leening, nog steeds te midden van de koorzang. Met haar leidt hij wekelijks niet minder dan zes koren, hij componeert en arrangeert met vuur, HERMAN STENZ waarvan zijn laatste compositie „Scho ner Lenz, wir grüssen dich!", geschre ven voor twee- of driestemmig koor met pianobegeleiding onomstotelijk bewijs levert. En wie kent Herman Stenz sinds vier jaar niet als leider van de koraalmuziek op het grote feest van Leidens Ontzet? Dan óók is Herman Stenz, 's morgens al héél vroeg, als opvolger van Leo Mens, paraat. De koraalzang wordt dan onder zijn hand steeds weer tot een welluidend begin van de 3-oktoberdag! Zo'n praatje met de, na zijn pen sionering nog altijd actieve Herman Stenz, werkt verfrissend! De koorzang maakt het grootste deel van zijn bezet leven uit: hij zou er niet buiten kunnen! Dat hij er zich nog altijd met on gebroken energie aan kan wijden, stemt dankbaar. En w ij zijn dankbaar een man als hij, die zijn zaken ként en de mu ziek zijn ganse hart toedraagt, in ons midden te hebben. Moge hij nog vele jaren zijn mu zikale gaven in dienst van zijn werk stellen en de ware liefde voor de zelf beoefening bij tallozen blijven aankweken. Mannen met dat grote enthousias me en de kunde als van Her man Stenz hebben we nódig! Onze gelukwensen! H. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Dat brutale rinkelkereltje „telefoon" moeten we voor zichtig- hanteren! Bijvoorbeeld: bedenk, vóór U hem in ander mans huis laat „lawaaien", of het tijdstip van opbellen juist is. Belt U een kampioen zondag- morgen-luieraar? Gun hem zijn wekelijkse weelde, bel 's mid dags! Belt U een dokter? Doe het niet tijdens zijn spreekuur. Belt U vroeg-onder-de-wol- voorstanders? Doe het dan vóór negenen 's avonds! Dan bent U, ook via de telefoon, een welkome gast! Weet U wat óók getuigt van eenhoffelijke geest? Als U Gladstone sigaretten presenteert! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt 1 VOORNAAM EN AANGENAAM Bazaar Vrijz. Hervormden Hedenmorgen had in „Over 't Hoff" (Gerecht 10) onder veel belangstelling en te midden van de tot kopen uit nodigende voorraad fraaie goederen, de opening plaats van de tweedaagse bazaar van de Handwerkclub der Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den Leiden/Oegstgeest. De leidster van de Handwerkclub, me vrouw M. C. HubeekBergvelt, heette allen welkom, in het bijzonder de voor ganger, ds. W. J. H. Hubeek, enkele be stuursleden, de heer J. Kalsbeek van het orgaan van bijstand en de vertegen woordigers van de verschillende afde lingen. In de handwerkolub, aldus mevrouw Hubeek. leeft zeer bewust het besef, dat het werk een onderdeel vormt van het gemeenteleven en als zodanig wordt gestuwd door het geloofsleven. Voorts las spreekster een brief voor van de oud-voorganger dr. K. H. Boersema, die uit zijn tegenwoordige woonplaats Epse de handwerkclub succesvolle ver koopdagen toewenste. Ds. Hubeek, die hierna het woord kreeg, zeide dat een dag als deze voor hem persoonlijk was als een toeven aan een oase in de woestijn, want hier zag hij het in de gemeente opschietende groene hout, terwijl het dagelijks werk van een predikant zich veelal aandoet als het ploegen op rotsen. Ds. Hubeek noemde als winstpunt allereerst dat er in de loop der jaren ook innerlijk in de handwerkclub iets is gegroeid. In de tweede plaats zijn er dan voor de penningmeester de te ver wachten vruchten in materieel opzicht. Zeer belangrijk achtte ds. Hubeek ech ter ook het hoogtepunt van het gemeen televen op de avond van de tweede dag, waarbij de saamhorigheid uitermate aan het geheel medebouwt. Ds. Hubeek besloot met te herinneren aan het verhaal van de onthulling van een fontein, waarvoor de wijnboeren al leen een vat wyn zouden leveren. Een hunner, die meende dat één vaatje wa ter aan de smaak geen merkbare af breuk zou doen, hield de wijn in zijn kelder en bracht een vaatje water aan. Tot zijn schrik en ook van alle ande ren, bood de fontein louter water als feestdronk. Ds. Hubeek wekte allen op te weten voor welke zaak men gezamen lijk staat en allen mede te werken, dat met hetgeen reeds werd opgezet een klinkend en klaterend geheel zal wor den verkregen, waarna hij deze bazaar voor geopend verklaarde. Er zijn op deze bazaar diverse attrac ties, om. des middags te half vijf en vijf uur poppenkastvoorstellingen voor de jeugd. Tijdens de feestavond van morgen vindt de verkoop in een andere zaal plaats. DIEFSTAL VAN BROMFIETSEN In verband met de diefstal van twee bromfietsen heeft de Leidse politie een 23-jarige ingezetene uit Oegstgeest aan gehouden. Advertentie Fa. DUSOSWA - Leiden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rainerlus Wilhelmus Theodorus Bernar- dus, zn. van T. W. Schouten en A. F. T. Thorn; Elizabeth, dr. van I. Laterveer en M. Nlehot; Leonardus, zn. van A. Keijzer en A. Heruer; Stephen, zn. van A. van den Bosch en B. M. de la Mare; Wietske Theo dora, dr. van P. Houweling en E. T. Troos ter; Cornells, zn. van S. van den Haak en C. A Zandbergen. GETROUWD H. L. Boter en J. Matze. OVERLEDEN W. M. van Lent, 53 1r. man; D. H. Schoemaker, 14 uur dochter; C. J. Egglnk 75 Jr., man. Drie lanceringen Gisteren is vanaf de lanceerbasis te Cape Canaveral af een intercontinen tale „Atlas"-raket gelanceerd, die een afstand van ongeveer 8.800 kilometer moest afleggen. De lancering verliep goed. Korte tijd later werd ook een Jupiter- raket afgevuurd, een raket voor middel grote afstanden. Van Wallops Island, in Virginia, is bovendien een Little-Joe-raket afge schoten, waarmee ruimtecapsules voor toekomstige ruimtevaarders worden be proefd. De uit de raket afgeschoten cap sule is later uit de Atlantische Oceaan opgevist. •Transparante kleurlak. van Ceta-Bever Marine-opleidingscentrum te Hilversum ANTWOORD AAN DE HEER LANKHORST De ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Defensie, de he ren Van Aartsen en Visser hebben ge antwoord op vragen die het Tweede Ka merlid, de heer Lankhorst (PSP) heeft gesteld in verband met de voorgenomen uitbreiding van het Marine Opleidings centrum aan de Nootweg te Hilversum. De bewindslieden zeggen in him ant woord in de eerste plaats dat B. en W. van Hilversum op de hoogte waren van de plannen tot oprichting van een nieuw gebouw op bedoeld terrein. Zij geven toe dat het gebied waarbin nen het opleidingskamp is gelegen, valt onder een uitbreidingsplan van de ge meente. Daartegenover stellen zy, dat B. en W. moeten hebben begrepen - zulks omdat zij in het verleden meer malen bouwvergunningen hebben ver leend voor het optrekken van permanen te gebouwen op het terrein - dat het minder waarschijnlijk was dat het kamp naar elders zou worden overgeplaatst. Zij zeggen voorts zich wel bewust te zijn van de stedebouwkundige problemen die het Gooi kent. Zij hebben de beslissing om het opleidingskamp uit te breiden dan ook genomen na zorgvuldige afwe ging van de daarbij betrokken belangen. Voor het nemen van het besluit tot uitbreiding van het kamp is overleg ge pleegd met de Rijksdienst voor het na tionale plan. Verplaatsing van het Ma rine Opleidingscentrum naar een ande re plaats heeft nimmer in de bedoeling gelegen, aldus het ministeriële ant woord. Het besluit om het opkomstcentrum Voorschoten samen te voegen met het Marine Opleidingscentrum te Hilversum is genomen om redenen van doelmatig heid. Samenvoeging van beide inrichtin gen leidt namelijk tot vermindering van personeel en bovendien zou handhaving van het opkomstcentrum Voorschoten aanzienlijke investeringen nodig maken. Om al deze redenen vinden de ministers dan ook dat er geen aanleiding is om alsnog de verplaatsings mogelijkheid van het Marine Opleidingscentrum te onderzoeken. Jan Musch in ziekenhuis De 83-jarige toneelspeler Jan Musch. woonachtig te Blaricum, moest gisteren plotseling ter verpleging in het Sint- Jan's ziekenhuis te Laren worden opge nomen. Jan Musch besloot zijn toneel carrière in 1952 met voorstellingen van Brederode's „De Spaanse Brabander" en Molière's „De Vrek". Daarna trad hy nog af en toe op als voordrachtskunste naar, maar de laatste jaren nam hy niet meer actief aan het toneelleven deel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3