PA WYBERT Engelse Hartjesdag zet gehele land in gloed... Kees Manders uit de VRON die lekkere drop heet KLAROP Overoud gebruikdat in 1605 verbonden werd aan de naam van de misdadige Guy Fawkes fijn FAAM Agenda Met een enkel woord 2 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 Liclit en donker (Van onze t.v.-medewerk&r) Het VPRO-programma opende gis teren met Simon van Collems oude draaidoos. Ditmaal werd er stof van 5060 jaar oud uit te voorschijn geto verd, nl. trucfilms uit de allereerste tijd, primitief dus. maar wel inge nieus. Bepaald onthullend waren de brokstukken, die de grote Baur op het scherm braoht, omdat daaruit bleek, dat in het begin der jaren dertig, de spelers als gewone mensen op het doek kwamen, mensen, zoals ze werkelijk zijn. Geen kunstmiddeltjes of manier tjes werden tehulp geroepen en dat maakte het werk levensecht. Velen zul len daarna genoten hebben van de 40- jarige Maurice Ohevallier. Ter gelegenheid van de herdenking van de Hongaarse opstand waren came ra's. lampen en de reportagewagen in Amsterdam gestationeerd in restaurant „Paprika". Hoewel de Hongaren het ■voornemen hadden deze avond onder el kaar te zijn, hebben ze toegestemd in een optreden voor t.v.. omdat aldus een inleiding verkregen kon worden voor vluchtelingenuitzending, die daarna op het programma stond. De grondcon- structie van het Hongaarse optreden werd gevormd door mensen, die maan dag 19 oktober het auditorium in onze Leidse Stadsgehoorzaal in verrukking hebben gebracht. Daarop werden even wel verschillende variaties gebouwd. Treffend was. dat de reeds 30 jaar in ons land vertoevende Balasz, journalist van internationaal formaat, dit pro gramma toelichtte. Hij heeft zich een zangerig Nederlands eigen gemaakt, dat een aparte charme heeft. Naast de .lek kerheden" uit het restaurant, was het troepje van Kazbèk present, maar het hoogtepunt van dit onderdeel vormde het optreden van Leidse studenten vluchtelingen en van Agnes Acs, die naast het stoere mannenwerk iets naar het sentimentele neigde. Het was zo kan men het ook formuleren Zeven burgen tegenover Boedapest. Speciaal voor de Hongaren was Pataky de Hongaarse Paul Steenbergen present. Hij declameerde met vuur, maar bleef voor ons duister. Een deel van het team, dat 5 jaar geleden voor de VPRO naar Triëst toog en daar de trieste resten van wat eens 100 mensen waren naar Nederland wist te krijgen dank zij de Ton voor Triëst. die tot 2>/2 ton groeide is kortgeleden teruggekomen van een reis naar Noord-Afrika. waar in Marokko een ontmoeting met Algerijnse vluchte lingen plaats vond. De équipe is terug gekomen. geestelijk en zelfs lichame lijk gebroken door de ellende, die aan schouwd werd en had nu met de uit zending van gisteren tot doel lichamelijk en geestelijk 3.300 kinderen op een thans nog door verzengende zon besche nen hoogvlakte, die straks echter ver kild zal worden door winterse winden, te redden van de kou door bevriezing en de hongerdood. Met honderd gulden is een kind te redden De oproep, die reeds door klonk, voordat ze werd uitgesproken, luidde ..Redt een kind". Nu krijgen ze te veel om te sterven, maar bepaald ook te weinig om te leven. Honger zit bij elke maaltijd aan, sprak Henk Teeuw gisteren op grond van het sobere script, door Simon Vinkenoog be heerst geschreven. Deze jongeman, die tot nog toe alleen woorden scheen te hebben ,om zichzelf te beklagen of zqn misselijke avonturen te beschrij ven, had geen woorden meer, toen hij de ellende van die kinderen aan schouwde en ervoer, dat er belangrij ker dingen op de wereld zijn dan het lot van een jong schrijver. Dat hq daan-oor rond uitkwam, siert hem en we noteren het met graagte. Dat er geen woorden waren, die geen stem konden vinden, deed er eigenlijk niet zoveel toe, want we wis ten, dat toen er miljoenen geboeid meeleefden met een voetbalwedstrijd, Zuidpoolgebied wordt gedemilitariseerd Op de conferentie te Washing ton over de status van het Zuid poolgebied, waaraan door verte genwoordigers van Argentinië. Australië. België, Engeland, Chili, Frankrijk, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika, de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten wordt deelgenomen, is wezenlijke overeenstemming bereikt over een verdrag waarin het Zuidpoolge bied wordt gedemilitariseerd en gereserveerd voor wetenschappe lijke doeleinden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat ondertekening van het verdrag in het midden van de komende maand wordt verwacht. Het verdrag zal voorzieningen bevat ten voor het stationeren van waarne mers in het Zuidpoolgebied en voor een inspectiestelsel zonder beperkingen. De beraadslagingen zijn 15 oktober jJ. in Washington begonnen. Vroege bewoning in Rijnsburg ontdekt Op het terrein van de voormalige ab dij van Rijnsburg, oostelijk van de te genwoordige Ned. Herv. Kerk, werden bq het uitgraven van een kelder voor het daar te bouwen bejaardencentrum enkele waarnemingen gedaan en pro fielen getekend. In het meest noordelijk oost-west profiel was een stuk van plm. 30 meter verspoeld; waarschijnlijk is dit een oude kreek die in verbinding stond met de Rijn. Het talud van de oostelijke kreekoever was In dit profiel niet aanwezig, wel echter het westelijke. De richting van de kreek was noordoost - zuidwest. Op de bodem werd een vrij groot aantal Pingsdorf- en kogelpotscberven Range er hier een appèl gedaan werd op onze eerste mensenplicht „Redt een kind"! Na de beheerste, nergens naar het overdreven hellende, documentaire, die tal van zeer fraaie naast afgrijselijke beelden toonde, sprak ds. Van Nieuwen- huyzen recht uit en tot het hart. Hij verleende de service de uitslag van de wedstrijd te vermelden en deed een klemmend beroep ook op hen, die eerst daarna hun toestel aanzetten. Het ging. zo zei hij. over levens, waarin het niets overheerst, om kinderen, die nooit lachen. Zweden doet goed werk door duizen den kinderen bij toerbeurt te vertroete len. Dat kost 15 duizend gulden per maand. Zou dan hier niet op giro 250.000 Hilversum f330.000 bijeenkomen om de 3.300 kinderen van de Tendrara- hoogvlakten het leven te redden? Wij willen er graag voor uit komen, dat we ons na deze uitzending, naar het woord van de Koningin, gesproken bij de opening van het lopend vluchtelingen- jaar, „wonderlijk bevoorrecht, maar te vens diep beschaamd" gevoelden. (Advertentlfi Een menselijke barometer bent U. als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waar schuwen U bij elke wisseling in tempera tuur en weersgesteldheid. Tijdelijke lichte pUnen laaien vaak in alle hevigheid op en bederven Uw levensvreugde. Wrijf Uw reu matiek en Uw lendenpijn weg. maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan men al drie geslachten lang zegt: ,,Geen goud zo goed." Zendmachtiging gevraagd De heren Slootmans en Oswald van de VRON hebben gistermiddag in het ministerie van Verkeer en Waterstaat een request aangeboden, waarin formeel een zendmachtiging voor de exploitatie van een commerciële radiozender wordt aangevraagd. Intussen, zo vernemen wij van de zijde van de VRON, is het de bedoeling in ieder geval op Sinterklaas met de uitzendingen te beginnen. Ook zonder zendvergunning kunnen tenminste van uit zee, de werkzaamheden van de VRON beginnen, zo deelde men ons mee. Over een dag of veertien zal even tueel worden begonnen met proefuit- zendingen. Een der adspirant aandeelhouders van de VRON, Kees Manders, heeft zich gis teravond echter, tijdens een besloten vergadering van aandeelhouders, terug getrokken. Hij is van oordeel „dat er te veel dilettanten in de leiding zitten. Er maken noch technisch noch artistiek vakmensen deel van uit", zo deelde hü mede. De heer Manders (artiest en eigenaar van een cabaret te Amsterdam) zei zelf een werkschema voor de opzet van de VRON te hebben opgesteld, waarin hij om. tot de conclusie komt dat er ten minste een aanvangskapitaal van een half miljoen gulden nodig is en een voorbereidingstijd van zeker vijf maan den. De VRON wil nu met een ton vóór St..-Nicolaas beginnen. Toen de heer Manders met zijn werkschema in de vergadering kwam, werd hem te ver staan gegeven dat .iemand die geen vertrouwen heeft in de leiding dan maar niet moet deelnemen". „Dat heb ik dan ook niet gedaan", aldus de heer Man ders, die een week geleden nog als woordvoerder van de VRON optrad. Honderden miljoenen pennies voor de Guy (Van onze correspondent te Londen) Vanavond, donderdag, kan ieder een in Engeland, die de brand er in wil steken en lawaai wil schop pen, zich uitleven, want het is de jaarlijkse Hartjesdag", of beter Hartjesnacht ter herdenking van de snodaard Guy Fawkes, die in 1605 tevergeefs getracht heeft om bij gelegenheid van de opening van het parlement de aldaar verzamel de leden van de koninklijke "fa milie, de geestelijkheid, de rechter lijke macht en de politieke leiders weg te vagen door het gehele „paleis van Westminster" (zoals het complex van parlementsgebou wen heet) in de lucht te laten vliegen. Op het laatste ogenblik werd deze grootste aanslag aller tijden verijdeld en Guy Fawkes werd opgehangen. Op elke 5de november wordt hij thans duizendvoudig verbrand op een enorme houtstapel, welke in elke gemeente ge durende de aan deze gloriedag voor vuuraanbidders voorafgaande weken zorgvuldig worden opgebouwd. Naast deze openbare executies zijn er natuur lijk de particulieren, namelijk achter in de tuin van elk huis waar kinderen wo nen. Aangezien bijna elke Engelsman een tuin, meestal voor en achter, bezit, staat spoedig na het invallen van de duisternis het hele land in lichter laaie. Het effect van dit vlammende festijn wordt nog versterkt door vuurwerk van allerlei aard. Hieraan wordt maar liefst een bedrag van 10 miljoen gulden uit gegeven. Een volle maand lang aan schouwt men de meest uitgebreide bedelcampagnes, waarmede de lieve jeugd de gebeurtenis financiert. Men kan nauwelijks een stap verzetten, of men ontwaart groepjes kinderen, neer hurkend b\j een uit kleurige lappen en stro bestaande al of niet gemaskerde pop het evenbeeld van de Guy, meer gelijkende op een vogelverschrikker, die vaak ook in een oude kinderwagen wordt voortgesold. Steeds klinkt de smekende vraag: een penny voor de Guy. De aloude heksen- spreuk gaat hoe langer hoe meer het dagelijks leven beheersen: „Remember, remember, the fifth of november, te gunpowder treason and plot" (herinner, herinner, de 5de november, de buskruit- samenzwering en het verraad). Natuurlijk stamt dit volksfeest uit veel vroeger tijden, toen Fawkes nog lang niet op de proppen kwam! Tegenwoordig krijgen de Teddyboys van elk openbaar wangedrag de schuld, maar in de vorige eeuw ging het bq de Fawkes-viering vaak zo bar toe, dat verantwoordelijke lieden en vele plaatsen er voor zorgden, dat het feest in ordelijke banen werd geleid! Vandaar dat alom „vuurt jes- stook-verenigingen" (bonfire associa tions) uit de grond verrezen, welke een waar carnaval organiseren, waarvan het allerberoemdste in het al-oude stadje Lewes, in het graafschap Sussex, wordt gehouden. Daar kan men een grootse vrolijke optocht aanschouwen van dui zenden fantastisch uitgedoste toortsen dragende lieden. Het oude gebruik om een brandende teerton in de rivier te gooien bleef daar gehandhaafd. Maar het werpen met vuurballen, dat gevaar lijk bleek, werd fgeschaft. Er is ook een vuurwerkwedstrijd tus sen allerlei groepen en verenigingen met prijzen voor de mooiste vuurpijlen en de meest oorverdovende donderbussen en opwindendste gillende keukenmeiden, voetzoekers en fraaiste rondrazende Catharina-wielen. Alle grote gebeurtenissen in de rijke Britse historie zijn in nooit wqzigende tradities vastgelegd. Vandaar dat nog steeds op de avond voorafgaande aan.de opening van het parlement de hellebaar diers van de Tower met hun ronde zwarte hoeden, hun Spaanse kragen en scharlaken goud-bebiesde Tudor-tunie- ken de gewelven van Hoger- en Lager huis bij het schijnsel van een kaarslan taarn doorzoeken om na te gaan of iemand misschien wil trachten even on sterfelijk te worden als de vermetele Guy Fawkes Voorkom IV heesheid door regelmatig gebruik troffen; de kreek moet in die tijd dus nog open zqn geweest. In het meest westelijke profiel werd op ongeveer 20 cm diepte een oud woonlaagje aangetroffen van plm. 10 cm dikte van waaruit een paalkuil was ingegraven. Het profiel in de zuidwestelijke boek was sterk verspoeld met daarboven een dikke laag met tufsteen, waarvan het grootste deel met vuur in aanraking ge weest was. BBC-t.v.-uitzending uit Rotterdamse Diergaarde Op 20 november zal de BBC een tele visie - uitzending verzorgen uit Dier gaarde Blydorp te Rotterdam. Negen da gen later, op 29 november dus, zal deze reportage, waarbij heel wat dieren voor de camera komen, 's middags van 5 uur tot vijf voor half zes op telerecording op het Engelse beeldscherm verschijnen. De producer-regisseur, mr. Crocker, de heer B. Stoggerda van de VARA, die als verbindingsman tussen NTS en BBC optreedt, en de directeur van Blijdorp, ir. F. A.. Appelman, hebben reeds in leidende besprekingen gevoerd. Dit is de derde uitzending van het vasteland in deze serie. Nadat Engelse dierentuinen en -parken voor de camera's waren ge weest waren Berlijn en München aan de beurt. Na Rotterdam volgen Frank fort en Zurich. Voor de opnamen in Blijdorp wordt materiaal van de NTS gebruikt. huid? Babyderm-zeep DONDERDAG Café Anlba (Herenstraat): Leidse Tui niers- en Bloemistenver. D.E.V. Chrysan tenavond. 8 uur nam. Over 't off (Gerecht 10): Verkoopdag Handwerkclub Vereniging v. Vrijz. Her vormden. 2.305.30 en 7—9.30 uur nam. Schouwburg. Toneelgroep Theater. Opv. van „Mama San". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Missletentoonstelllng 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. Leiderdorp: Irene. VergaderingA.R. Kiesvereniging „Vrijheid en Recht". Le zing over de gemeentepolitiek. 7.45 uur nam. Leiderdorp: School Hoofdstraat 103 „Het kind in het gezin", expositie. 25 en 79 uur nam. Oegstgeest: Zijzaal Willem de ZwiJ- gerkerk. Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Lezing over „Be steding van de vrye tyd". 8 uur nam. Oegs tgeest: Patronaatsgebouw. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten over het verkrijgen van een eigen woning. 8 uur nam. Wassenaar: Dorpscentrum. Jaarver gadering -ymnastlekver. „Irene". 8 uur nam. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Uitreiking Landsteiner-onderscheidlngen Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. Ant. Clubhuls: Lelds Academ. Kunst centrum. Zangeres Clara d'Ovar. 8 uur nam. Over 't Hoff (Gerecht 10): Verkoopdag Handwerkclub Vereniging v. Vrijz. Her vormden. 2.305.30 en 79.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. ds. J. Wlersma van Wassenaar. 7.157.50 uur ram. Rapenburg 6: Lezing zuster Acursla voor Contactcommissie Kinderbescherming over: „Het debiele kind". 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissletentoonstelllng. 9—12 uur, 1.30—5.30 en 7.30—10.30 uur nam. Leiderdorp: School Hoofdstraat 103 „Het kind ln het gezin", expositie. 25 en 79 uur nam. Leiderdorp: Een v. d. lokalen achter de Geref. Kerk. Vergadering ARJOS. De heer H. v. d. Ploeg over „de andere partij". 7.45 uur nam. BINNENLAND Naar wij vernemen komt de exoprt van consumptiemelk uit Nederland naar Frankrijk nu goed op gang. Zoals men weet heeft het enige tijd geduurd voordat Frankrijk zijn importheffing van 13y2 procent opschortte, nadat het Produkt- schap voor Zuivel goedkeuring had ver leend aan de uitvoer van 100.000 a 200.000 liter per dag naar Parijs en de Noord franse industriegebieden. In de afgelopen week ls 1000 ton melk naar Frankrijk ge ëxporteerd. De commissaris der Koningin in de grovincle Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, eeft gisteravond in de vergaderzaal van de Provinciale Griffie te 's-Gravenhage de gezondheidsraad van Zuid-Holland ge ïnstalleerd. Deze raad ls samengesteld uit 12 vertegenwoordigers van overheids lichamen en 12 vertegenwoordigers van de particuliere verenigingen en instellingen cp het gebied van de gezondheidszorg in Zuid-Holland. De oud-schipper van de te Hollum gestationeerde reddingboot van de Kon. Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij, schipper Botte NeiJ is gisteren onderscheiden met de benoeming tot broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het congres van het Verbond van Protestant-Christelijke Werkgevers, dat op 16 november ln Amsterdam zou worden gehouden, is uitgesteld tot 1 december. Van de filmopnamen, die gemaakt zijn van het bezoek van Prinses Beatrix aan Amerika, ter gelegenheid van de Hud- son-herdenking. is een film samengesteld met een Engelse tekst. De duur van de film is 45 minuten. De film zal morgen ochtend voor genodigden worden vertoond ln het Passagetheater te Den Haag. De Amsterdamse politie zal ln de week van 9 t/m. 15 november a.s. een verscherpte controle gaan houden op de verlichting der voertuigen en de gedra gingen der weggebruikers bij de verkeers lichten. Wat dit laatste betreft zal spe ciaal gelet worden op het rijden door rood en geel licht. Op de Bondsvergadering te 's-Her- togenbosch. van de R.-K. Beweging van Jongeren uit de Middenstandsgroepen is met algemene stemmen de heer Theo Schouten gekozen tot nationaal voorzitter. BUITENLAND Luitenant-generaal Simei lus ls tot opperbevelhebber van het Finse leger be neem i als opvolger van generaal Helska- nen dia mes pensioen gaat. Ongeveer achthonderd geleerden en deskundigen nemen deel aan een Inter nationale bijeenkomst over analytische scheikunde te Leipzig in Oost-Duitsland, die gisteren is geopend. Onder de deelne mers bevinden zich Nederlanders. Verder zijn Russen, Polen, Tsjechoslowa- ken. Hongaren, Joegoslaven, Oostenrijkers en Westduitsers aanwezig. Naar het voorbeeld van Cannes, Ve netië, Berlijn en Moskou krijgt nu ook Versailles zijn Internationaal filmfestival. Het eerste zal gehouden worden van 12 tot 17 november. Grote afbeeldingen van ruimteraket ten. kunstmanen en de atoomijsbreker „Lenin" zullen de grootste plaats Innemen bij versieringen ln Moskou op 7 november, de 42ste verjaardag van de October-revo- lutie, aldus heeft Tass woensdag gemeld. Volgens welingelichte kringen heb ben de Verenigde Staten met Polen een overeenkomst gesloten voor de levering van 200.000 ton graan aan Polen als vee voeder. Verwacht wordt, dat deze over eenkomst ln de loop van deze week offi cieel zal worden bekend gemaakt. De waarde van dit voedergraan wordt geschat op ruim 10 miljoen dollar. Met Inbegrip van de transportkosten zou met deze overeenkomst een bedrag van ongeveer 12 miljoen dollar zyn gemoeid, aldus werd verklaard. Majoor Salah Salem, de voormalige Egyptische minister van Voorlichting, heeft gisteren op zijn verzoek te Moskou een onderhoud met premier Kroesjtslef gehad. Salem, die op het ogenblik aan het hoofd staat van een uitgeverij te Cairo, verblijft sinds zondag JJ. ln de Russische hoofd stad. Majoor Pedro Diaz Lanz, voormalig hoofd van de Cubaanse luchtmacht tij dens het bewind van premier Castro, ls gisteren in Miami gearresteerd. Cuba had zijn uitlevering gevraagd. Premier Castro beschuldigde hem er onlangs van, dat hy vluchten boven Havanna had georgani seerd waarby pamfletten en bommen wa ren uitgegooid. Verscheidene mensen zou den zyn gedood of gewond. De Cubaanse regering heeft twee weken om bewysstuk- ken tegen Lanz ln te dienen. De Franse marine heeft gisteren het Westdultse vrachtschip „Bilbao" aange houden en naar Cherbourg opgebracht. Men vermoedde dat het schip oorlogsma teriaal voor de Algerynse opstandelingen aan boord had. Het was op weg naar Noord-Afrika. „Neues Deutschland", het orgaan van de communistische partij ln Oost-Dults- land, meldt dat de nieuwe Oostdultse vlag op 7 november niet zal worden ge hesen op de stations ln West-Beriyn van de luchtspoorweg. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 ni. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportru- briek. 18.30 Muziekkorps. 18.50 Sociaal perspectief ,caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Pe riodieken Parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverden king 23.0(5 Orgelconc. 23.30 Kamermuz. 23.55—24.00 Nws. 18.30 V .d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief. 19.00 V .d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Pianoduo. 20.35 Van elf tot twaalf, hoorsp. 21.50 Ka mermuz. 22.30 Nws. en beursber. te New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact 23.05 Uit de wereld van het amusement, caus. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.0016.00 Rep. Göteborg. voet- balwedstr. Göteborg/Sparta. 20.20 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Filmrep. 21.00 TV-spel. VOOR VRIJDAG 6 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Zang en plano. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 13.40 Idem. 14.10 Radlo- filharm. ork. 15.00 Koorzang. 15.20 Voor dracht. 15.40 Koorzang. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Fluit en klavecimbel 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Koor zang. NCRV: 18.20 De hangmat. 18.50 Rege- rlngsuitz.: Sociale actualiteiten. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.50 Avondrust, hoorsp. 20.20 Beiers omr.ork. en solist. 21.20 Kunstru briek. 21.40 Vocaal ens. 22.00 Kunstoverz. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Beiers omr.ork. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nws. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie-bijeenkomst Christengem. Ecclesia. 8 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Opening jeugd honk Herv. Marewyk. 4 30 uur nam. Doopsgezinde kerk: Adventkerk, bijbel studie 1011 uur voorm., prediking 1112 uur voorm. Voorganger K. O. van Oossa- nen. Evang. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht 26)Avondgebed. 7.157.45 uur nam. Gymnasium (aula): Prop.avond „Uno Sumus Animo". 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissletentoonstelllng. 9—12 uur, 1.305.30 en 7.30—10.30 uur nam. Stationsplein: Strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.05 uur nam. ZONDAG. Maranatha-kerkNajaarszendlngsweek. Spr. ds. P. Slerat. 7 uur nam. Openbare School Telderskade (aula) Kerkdienst voor gerepatrieerden. Voorg. ds. H. Heule .10 uur voorm. Overdekte: Doopdienst. Volle Evangelie Zending o.l.v. evangelist J. Maasbach. 3 uur nam. Zomerzorg: Jaarbijeenkomst afd. Lelden Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 7.15 uur nam. MAANDAG. De Doelen: Leidse Amateur-f otogr af en- verenig ng. 8 uur nam. MarekerkContactcommissie Evangeli satiewerk. Spr. ds. G. van Duinen. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg. Ensemble Lotte Goslar met ..For Humans Only" 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuis; Feestavond „De Professorenwyk". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. In den Vergulden Turk: R.-K. Midden standsbond. Dhr. Lemkes over verkoopge sprekken. 8 uur nam. RehobothNajaarszendlngsweek. Spr. ds. F. Slump. 8 uur nam. StadsgehoorzaalJeugdvoorstellingen M- brigadlers. 1.30 en 4 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Chr. Toneelgroep „Tlmdelerclub" speelt: „Terugkeer". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2): Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 79 uur; 's zon dags 25 uur (tot 14 november) Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantre (tot 9 november) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 4 Zon- en feestdagen 24 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem „Ontheemd maai ongebroken". Op werk dagen van 104 uur; 's zondags van 1—4 uur nam BIOSCOPEN Luxor: „De zwarte orchidee". 14 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Li do: „Moutarde van Sonaansee". a 1 Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Casino: ,.Op naar Hollywood". a.l. Werk dagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: ..The Rose Tattoo" 18 laar. Rex: „Vlammen over de Phlllppynen". 14 jaar. Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur Trianon: .Zolang er mensen zyn". 14 ir Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15 4.30. 7 en 9.15 uur. DIENST DER APOTHEKEN Geopend: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Bij geen gehooi b(j Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Nederlandse vrouwen in het buiten land. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Alt en piano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz. Landbouwrubriek1. Landbouwvoorlich ting in herverkavelingsgebleden. 2. Van weide naar stal. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pia nospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Beursber. 14.00 Mannenkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 V .d. zieken. 17.00 V .d. Jeugd. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op 1, caus. 19.00 V .d. kind. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Geloven ln deze tyd, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Indrukken v. toneelpremières, caus. 20.20 Volksliederen. 20.35 De wereld ver gadert, caus. 20.4521.00 Godsdienst en wereld, caus. VARA: 21.00 Quiz. 21.50 De naakt eaarde. documentaire. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Muz. caus. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO: 20.30 Te- levlzier. 20.40 Reportage. 21.05 Gevar. progr. 21.4522.00 Filmprogr. NTS: Euro visie Wenen: Rep. intern, concours hlp- plque. GKAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (Over de 4e HJn, van 1820 uur) I. Peter Tsjalkowsky. „Eugene Onegin" (le bedrijf). Lyrisch drama in 3e bedryven naar Alexander Puschkln. Plaats en tyd van handeling: Deels op een landgoed, deels in St. Petersburg plm. 1820. Perso nen: Larlna, landelgenares, Mlra Vershe- vlch, mezzo-sopraan; Tatyana, Valeria Heybalova, sopraan en Olga, Blserka Tzveych. mezzo-sopraan, haar belde doch ters; Fillpyevna, verzorgster, Melanle Bu- garlnovich. mezzo-sopraan; Eugene One gin, Dushan Popovicn, bariton; Lensky, Drago Startz, tenor; Vorst Gremin, Mlro Changalovich, bas; Kapitein Trlfon Pe- trovlcn, Alexander Veselinovich, bas; Sa- retzky, Ilva Gllgorlevlch, bas; Triquet, een Fransman, Stepan Andrashevich, tenor. Koor en Orkest van de Nationale Opera te Belgrado olv. Oscar Danon. II. Igor Strawinsky. „l'Oiseau de Feu" (ballet). l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Ernest Ansermet. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Onbekend. 17.00 Ork.conc. 18.00 V .d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Onbekend. 20.30 Ork.conc. 21.30 Onbekend 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 2.45 Pianorecital. Who knows? 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Fluit en pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Ge var. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V .d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Mil. ork. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races en gevar. muz. 18.15 Lichte muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport, 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discus sie. 22.15 Gevar. muz. 22.30 Nws. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Planorecital. 17.00 Nws. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.35 Die Ausflüge des Herrn Broucek, opera v. Janatsjek. 21.45 Nws. 23.15 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. Daarna: gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.00 Gevar. muz. 18.30 Nwe. gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 Reine et Rol, opera v. Hirchmann. 21.20 Rene et Rol. opera (herh.) 23.10 Ge var. muz. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gevar. muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.02 Ka mermuz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Pianospel 18.30 V .d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Caus. 19.40 Lichte muz. 19.45 Caus. 20.00 Ork.conc. (Om 20.40 Kunstkaleidoscoop). 21.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Geding van Liefde en zotheid .opera v. David v .d. Woestyne. 22.5523.00 Nws. 484 ni.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 15.00 Belgische muz. 16.05 Mac beth., opera. 17.00 Nws. 17.10 Macbeth (verv.) 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Cel lorecital. 22.55 Nws WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 0a B tS SS!*e s S sis o 5 e 8 a aS a S Amsterdam mist n 1 11 1 3 Den Helder zwaar bew. n 4 11 4 2 Ypenburg Vlisslngen mist half bew. no 2 no 6 12 12 1 4 4 14 Eelde mist w.stll 11 -0 4 De Bilt mist nno 2 11 -0 3 Twente mist w.stll 9 2 4 Eindhoven onbewolkt no 1 11 1 4 Z.-Limburg motregen o 4 10 3 4 Helsinki geh. Dew. z 4 7 3 2 Stockholm geh. bew. nnw 3 8 5 1 Oslo onbewolkt w 2 8 0 0.1 Kopenhagen mist ono 4 8 2 4 Aberdeen licht bew. w.stll 10 2 2 Londen half bew nw 4 8 5 0.2 Brussel geh. bew. ono 4 11 3 11 Luxemburg sneeuw zzo 2 5 Parys onbewolkt w 2 11 6 1 Bordeaux half bew. wnw 1 15 6 0 Grenoble regen w.stll 8 3 0.2 Nice half bew. nnw 7 17 9 0 Beriyn regen nw 1 3 3 2 Frankfurt regen zzw 2 4 4 5 München sneeuw zw 2 5 1 3 Zürlch sneeuw w.stll 5 0 5 Genève motregen w.stil 7 0 5 Locarno geh. bew. wstll 14 1 0 Athene half bew. nnw 2 Rome onbewolkt w 2 18 0 0 AJacclo zwaar bew ono 5 18 9 0 Madrid licht bew w.stll 13 6 0.4 Lissabon zwaar bew. no 2 18 Wenen geh bew wnw 5 9 3 0 [nnsbruck sneeuw w.stll 11 -0 0 1 Belgrado zwaar bew. w 3 10 6

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2