Burgemeester van Sassen hei m werd op liartelijke wijze gehuldigd Wij zijn allen vrienden van elkaar Woningbezit verdubbeld onder bewind jhr. Sandberg v. Boeïens RONSON-GAS Scholieren pootten vierduizend tulpen in Alphen a. d. Rijn Weer geen duidelijke meerderheid de partij van Ben Goerion voor RONSON-GAS „HET PIJPENPALEIS" Kerkelijk L even DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 Amsterdam Vanmorgen is burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens van Sassenheim op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd. Dit bleek uit de vriendelijke en welgemeende woorden, die wethouder Vogelaar in de raadzaal sprak. Dit bleek uit de rede. die de nestor van de raad. de heer K. W. van Breda, hield. Dit bleek ook uit de prachtige bloemen, die werden aangeboden door mej. Boersma. mej. Hubers en mej. Tilma. Al met al een waardige herdenking van het feit. dat de burgemeester 25 jaar in overheidsdienst is. „Deze vergadering wordt niet gehouden om de belangen van de ge meente te bespreken, maar draait uitsluitend om u als jubilaris", zei wet houder Vogelaar. „Dit jubileum is een genade Gods. Omdat u een kwart eeuw werkzaam mocht zijn, in uw geval in goede gezondheid en levenslust" Een kwart eeuw in overheidsdienst „Op een dag snelde een blijde tijding door het dorp. Een tijding die weldra een blijde tijding bleek te zijn: jhr. mr. Sandberg van Boelens is tot burgemees ter van Sassenheim benoemd". „Persoonlijk heb ik een goede herinne ring aan die dag. Ik vroeg aan de man, die het mij vertelde: „wat is het voor iemand". Het antwoord luidde: "Hjj is van de goeie kant. Hjj houdt bar veel van de Koningin. Hjj is Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Die onder scheiding heeft hij indertijd persoonlijk uit handen van Prins Hendrik ontvan gen". In 1941 mocht de Raad nog vergade ren en hoewel sober bent U toch nog behoorlijk als Burgemeester van ons dorp geïnstalleerd. Groot belang Als ik al deze herinneringen ophaal weet ik, dat het niet helemaal juist is, dat we vandaag niet bij elkander zijn om de belangen van de gemeente Sas senheim te bespreken. Wij bespreken op het ogenblik het grootst mogelijke be lang van onze gemeente, namelijk dat U en niet een ander tot Burgemeester van Sassenheim werd benoemd". „De afgelopen 14 jaren zijn blijde jaren voor U geweest. Uw kinderen, al lemaal nog klein grut toen U geïnstal leerd werd, zijn allen gespaard en tot grote mannen opgegroeid. Niet te ver geten Uw dochter, die in haar nieuwe vaderland met haar man aan een nieu we toekomst werkt. De gemeente Sassenheim heeft haar huizenbezit na de oorlog bijna verdub beld. Verbeteringen en vernieuwingen, teveel om op te noemen, zijn tot stand gekomen. Na de oorlog is Uw staf van medewerkers vernieuwd, verbeterd en vervolmaakt, zodat U nu weet, dat alles in welke afdeling ook, in vakbekwame handen is." Allemaal vrienden De samenwerking in het College van B. en W. en de samenwerking in de Raad is voortreffelijk. Wij zijn met in achtneming van ieders bevoegdheid alle maal elkanders vrienden. Al deze din gen kunnen we op deze blijde dag met elkaar gedenken en er zeer dankbaar voor zijn". Ook mevr. Sandberg werd in de hul de van de heer Vogelaar betrokken. Nog veel werk „Nog enkele jaren resten u burge meester om u te geven voor onze mooie gemeente. Jammer, dat u de 25 jaar niet vol kunt maken". Als slot van zjjn betoog merkte de wethouder op, dat er in Sassenheim nog veel werk wacht. „Honderden huizen moeten nog worden gebouwd. Aan gym nastieklokalen en recreatievelden voor de jeugd bestaat een dringende behoef te, evenals aan sportvelden. Het door trekken van de Wilhelminalaan naar de Westerstraat is zeer urgent. Maar laat ik niet meer noemen. U weet zelf wel wat er nog allemaal moet gebeuren, bur gemeester. Dat er nog veel en mooi werk is, dat ons onder u voorzitterschap wacht". Hierna overhandigde hij de burge meester een geschenk onder couvert. De nestor van de raad, de heer K. van Breda, hield een humoristische rede, waarin hij vooral veel waardering toonde voor de wijze, waarop de jubile rende burgemeester de raadsvergade ringen altijd leidt. „U doet dat met vaste hand en toch tegelijk soepel, waardoor een sfeer wordt bereikt, die boven alle lof verheven Is". Het feit, dat de burgemeester nooit heeft laten blijken welke politieke rich ting hij is toegedaan en zich altijd neu traal en bemiddelend heeft getoond in de raad getuigde volgens de nestor van een „grote moed en handigheid". Ook had spreker veel waardering voor de hoffelijkheid, waarmee de burgemeester „lastige raadsleden" tegemoet treedt. „Er moet volgens de wet een regle ment van orde zijn. Maar ik geloof, dat wij er in Sassenheim best buiten zou den hebben gekund". De nestor betrok ook de echtgenote van de jubilaris in zijn loftuitingen. Vervolgens werd de burgemeester het geschenk van de raad aangeboden: enige fraaie tuinstoelen. Na een korte pauze werd tot besluit van de rede van de fractievoorzitter van verkrijgbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 LEIDEN De jubilerende burgemeester en zijn echtgenote (rechts) worden op het bordes van het stadhuis begroet door loco-burgemeester Vogelaar. de KVP, de heer Kortekaas, een heil dronk op de jubilerende burgervader uitgebracht. Jhr. Sandberg van Boelens was bij zonder ingenomen met het feit, dat de raad thans weer voltallig is. „Dat is een hele tijd niet het geval geweest. Ik ben blij, dat het vandaag wèl het geval is". De jubilaris was van mening, dat hij nooit zijn ambt goed had kunnen uit oefenen zonder de steun van zijn naaste medewerkers en zonder een behoorlijke apparatuur. „Ik geloof, dat voor mij evenzeer de woorden gelden, die Marnix Gijsen tij dens diens huldiging op de Belgische Ambassade in Den Haag heeft uitge sproken: „De goede daden heb ik zeer onvolledig uitgevoerd, de dwaasheden echter volledig". „Ik hïb altijd getracht de eenvoudige man terwille te zijn, hem op z'n gemak te stellen om hem de gelegenheid te geven zijn wensen en verlangens naar voren te brengen. Dit acht ik belang rijk voor het bestuur van een ge meente". Nadat hij een uiteenzetting had ge geven van de moeilijkheden, waarmee hij in de donkere bezettingsjaren had te kampen, en hij had gememoreerd dat hij voor de installatie een extra schoenenbon had ontvangen „een van mijn zoons vond de schoenen zo mooi, dat hij ze in bed aanhield" oe- sloot hij met te wijzen op de moeiliik- heden, waarmee Sassenheim in de toe komst zal worden geconfronteerd. „Wij vormen een onderdeel van de randstad Holland. Wij hebben te maken met haast onoverzichtelijke problemen. Wij moeten die oplossen om een basis te leggen voor onze opvolgers". Er bestond veel belangstelling voor de plechtigheid in de met bloemen ver sierde raadzaal. Gistermiddag hebben vijftien scholie ren van de lagere scholen onder toezicht van de voorzitter van de Jeugdnatuur- wacht de heer N. O. van Dorp van Vliet en de opzichter van de Gemeentelijke Plantsoenendienst de heer Dubois op een drietal plaatsen in de gemeente niet minder dan 4000 tulpebollen in de grond gestopt. Vanzelfsprekend gebeui-de dit volgens 'n bepaald systeem en onder directe lei ding van enkele gemeentetuinmannen, die de nodige aanwijzingen gaven. Het bleek wel, dat men niet op een paar vuile handen en knieën moest kijken, maar desondanks hebben de jongens en meisjes met veel ambitie zich van hun taak gekweten. Het bestuur van de Jeugdnatuurwacht beoogt hiermee liefde te kweken voor bloemen en planten en in het algemeen voor alles wat leeft in Nelleke van Wermeskerken en Pietje Stienstra krijgen les in bollen poten van de tuinman J. Rooden- burg. (Foto Leidsch Dagblad) de natuur belangstelling te wekken. De tulpen werden aan de aarde toe vertrouwd achter het gemeentehuis, in het Bospark en in het plantsoen aan de Vex-lengde Aarkade. Men kan ervan ver zekerd zijn, dat vooral deze jongens en meisjes het komende voorjaar met bij zondere belangstelling zullen uitzien naar het opkomen van deze tulpen. Wij vonden het echt een fijn werk, zo vertrouwde de 10-jarige Nelleke van Wermeskerken en de 11-jarige Pietje Stienstra ons gisteren toe. diefstallen in Haarlemmermeer Vier arrestaties (Speciale berichtgeving) In samenwerking met de Centrale Re cherche te Amsterdam heeft de gemeen tepolitie van Haarlemmermeer twee broers uit Amsterdam, beiden van be roep los werkman, met hun echtgenoten gearresteerd. Zij worden ervan verdacht in een confectiemagazijn in Haarlem mermeer te hebben ingebroken en daar een groot aantal textielgoederen, o.m. mantels, te hebben ontvreemd. De man tels zijn intussen verhandeld. De vrou wen worden verdacht van heling. Voorts worden zij verdacht van diefstallen uit geparkeerde auto's die zij deze zomer o.m. in Laren, Hilversum, Zandvoort, Bloemendaal en Velzen zouden hebben gepleegd. De politie heeft een grote hoe veelheid van door diefstal verkregen goederen in beslag genomen. De los- werklieden zijn in Amsterdam en hun echtgenoten in Hoofddorp ingesloten. Deel van Churchill's landgoed op Floriade Sir Winston Churchill heeft erin toe gestemd, dat zijn naam op een bijzon dere wijze wordt verbonden aan de ko mende internationale tuinbouwtentoon stelling „Floriade". Daar zal namelijk een replica worden aangelegd van een idyllisch deel van Churchill's tuin op diens landgoed Chartwell in Kent. Sir Winston heeft zijn secretaresse miss G. Hamblin verzocht de Floriade bij de uitvoering van dit plan alle nood zakelijke hulp te verlenen. Mede omdat Churchill erelid is van de Rotterdamse gemeenteraad wordt een ereplaats op de Floriade ingeruimd voor het idyllische Little Chartwell. Het wordt aangelegd in het rosarium, dat grenst aan het museum BoymansVan Beuningen. Nog geen bekentenis in moordzaak „Blonde Dolly" De 31-jarige monteur, die in verband met de moord op de 32-jarige „Blonde Dolly" te Den Haag is gearresteerd heeft nog geen bekentenis afgelegd. Uit het verhoor, dat de politie hem afneemt blijkt steeds weer dat hjj tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd en zijn alibi niet helemaal gaaf is. Overigens is wel gebleken, volgens de politie, dat velen, die werden verhoord, niet de waarheid hebben verteld. De po litie gaat verder met het ondervragen van personen die de vrouw, hebben ge kend. TWINTIG MILLE VERDUISTERD De rechtbank te Rotterdam heeft van morgen een procuratiehouder uit Schie dam, conform de eis veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij had in de afgelopen jaren f. 20.000 verduisterd ten nadele van zijn werk geefster, een hijs- en hefwerktuigen- fabriek te Schiedam. EXCLUSIEF! Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) Multi-Fill tank A f. 2 25 bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en techniscne perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Alleemmp. en Service Afd.: William Rikktrs Handelsonderneming N.V. Beurs, Damrak, Resultaat Israëlische verkiezingen De (gematigd socialistische) Mapai- party van David Ben Goerion is als winnares naar voren getreden na de algemene verkiezingen in Israël. De moeilijkheden bij het regeren zullen echter waarschijnlijk voortduren, om dat de Mapai geen duidelijke meer derheid behaalde. Ongeveer negentig procent van de stemmen is nu geteld en daarvan be haalde de Mapai 38Vi Vermoedelijk zal zij 46 a 47 van de 120 zetels in de nieuwe Knesseth behalen tegen 40 in de vorige volksvertegenwoordiging. Drie Arabische lijsten, die met de par tij van Goerion samenwerken, behaal den voldoende stemmen om elk een ze tel te verwerven zodat Ben Goerion kan rekenen op steun van 50 zetels. De ultra-nationalistische Heroeth voorheen de op een na grootste partij kreeg ook meer stemmen. Het ziet ernaar uit dat zij 17 zetels zal behalen (een winst van 2 zetels). Zes van de 7 andere partijen die in de Knesseth vertegenwoordigd waren, verloren aanhang. In het ultra-religieus Torah-front traden geen wijzigingen op. De communisten verloren meer dan een vierde van hun aanhang. Hun aan tal zetels zal vermoedelijk dalen van 6 tot 3 of 4. De Mapai behaalde de meeste winst in Haifa, Jeruzalem en Tel Aviv. Op het platteland bleef haar aanhang ge lijk. De definitieve uitslagen zullen niet voor zondag a.s. bekend zijn. Er is bij de politie slechts één mel ding binnengekomen van een verkie zingsincident en dat had nog binnens huis plaats gevonden. Een 23-jarige mar? had zioh namelijk met krabben op zijn gezicht en indrukken van tanden op zjjn keel bij een ziekenhuis gemeld. Op de vraag, hoe hij aan zijn vei-won- dingen kwam, antwoordde hij: „Oh, dat heeft mijn vrouw gedaan, toen ik pro- beei'de haar over te halen om de kan didaten van mijn partij te stemmen". Het rechtse Parijse blad heeft van daag in een commentaar op de Isi*a- elische verkiezingen geschreven dat het land „stemde als een grote democratie" en dat het prettig is „in het centrum van het Midden-Oosten een land te ontdekken, waar de burgers zonder dwang en zonder zich te veel om de dreigementen van de nabuurlanden te bekommeren, met een opkomst van tachtig procent naar de stembus togen om hun gehechtheid aan de democra tische instellingen te bewijzen". Het Luchtgevecht boven de Negeb-woestijn Boven de Negeb-woestijn heeft zich gisteren een treffen voorgedaan tussen vier Egyptische Mig-straaljagers en Israëlische jachtvliegtuigen, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger te Tel Aviv bekendgemaakt. Vol gens hem waren de Egyptische toestel len, die tot dertig km op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen, door de Israëlische jagers teruggedreven naar het gebied van Sinaï, vanwaar zij gekomen waren. Een woordvoerder te Caïro betichtte de Israëliërs van schending van het luchtruim van de VAR. Bij een luchtge vecht was een Israëlisch toestel geti*of- fen, dat op Israëlisch gebied brandend zou zijn neergestort. De VN zijn van het incident in kennis gesteld. blad zag in de uitslag ook een aanwij zing voor de geliefdheid van Ben Goe rion en de zijnen. De Londense Times acht nu eens kans aanwezig dat Ben Goerion opnieuw een poging zal doen met de Arabieren tot een vergelijk te komen, mogelijk verge zeld van een of ander machtsvertoon om te tonen, dat het nog steeds flink van zich af kan bijten als het de vrede wordt ontzegd. Gaat Pesquet naai de gevangenis? Het openbaar ministerie te Parijs heeft arrestatie verzocht van de vroege re rechtse afgevaardigde Pesquet en zijn „handlanger" Dahuron. Het verzoek was gericht tot de rechter van instructie Braunschweig die belast is met het on derzoek in de zaak van de aanslag of schijnaanslag op de politicus Mitterrand. Het is niet bekend of Braunschweig gehoor aan het verzoek heeft gegeven. Hij is niet verplicht verzoeken van het openbaar ministerie in te willigen. De rechtsgronden van het verzoek zijn niet meegedeeld. Het zou echter zijn gedaan omdat Pesquet en Dahuron niet steeds dezelfde verklaring hebben afge legd over de schietpartij in de nacht van 15 op 16 oktober. Pesquet zou bijv. eerst dezer dagen hebben gezegd dat hij het machinepistool bezit, waarmee Da huron heeft geschoten. Vrijdagavond zal een reconstructie van het incident worden geënsceneerd. Advertentie nieuwste modellen o.a. met echt leder omkleed. In GAS-TAFELAANSTEKERS een prachtcollectie. TEL. 20635 - (Fa. v. d. Burg) hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden. Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als pred. voor bultengew. werkz. (vlootpredi- kant) G. H. Cassuto, kand. te Schevenin- :ant) gen. GEREF. KERKEN Beroepen te Dieren (vac. H. van der Plaat) W. Griffioen te Nijkerk; te Stad EERSTE VROUWELIJKE PREDIKANT TE AMSTERDAM Zondagavond zal in de Wester kerk te Amsterdam mej. dr. J. C. Schreuder be vestigd worden en intrede doen als pre dikant voor buitengewone werkzaam heden ten behoeve van het bejaarden- werk in de classis Amsterdam. Zij is bci-oepen door het brc2d mode- ramen van de classicale vergadering en verbonden gelijk totnutoe -»1* vicaris aan de gemeente Amsterd£-n-C. Mej. Drie jaar voor moordaanslag (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft vandaag de 35-jarige Surinamer, van beroep bankwerker, die op 25 april j.l. in het Emmapark met pistoolschoten zijn 21- jarige ex-meisje levensgevaarlijk ver wondde, tot een gevangenisstraf van 3 jaar m.a. veroordeeld de rechtbank achtte alleen poging tot doodslag bewe zen. De officier van Justitie had 14 da gen geleden terzake van poging tot moord een gevangenisstraf geëist van 9 jaar m.a. Zoals bekend, had de Surinamer voor de rechtbank met klem weersproken, dat hij de aanslag op zijn ex-meisje met voorbedachte rade had gepleegd. De of ficier van Justitie was echter de mening toegedaan dat de Surinamer door het vuurwapen bij zich1 te steken toen htf haar ging opwachten om met haar te spreken, de mogelijkheid had moeten voorzien dat hij er gebruik van zou ma ken, indien zij in haar afwijzende hou ding zou blijven volharden. Na zijn ex- meisje in blinde drift twee kogels in het lichaam te hebben geschoten, sloeg de Surinamer de hand aan zichzelf. Het meisje ondervindt nog dagelijks de ge volgen van de aanslag: longen, lever en galblaas bleven zwaar beschadigd. Samenwerking industrie lederwaren noodzaak Doordat de bedrijven afzonderlijk hun belangen behartigen gaan er goede kansen voor de exportafzet verloren, die bij samenwerking had den kunnen worden benut. Dit is het oordeel van het hoofdbestuur van het bedrijfschap voor de lederwarenin- dustrie, dat vandaag op een openbare vergadering in Amsterdam bijeen was. Het is voornemens de aandacht van de ondernemers te blijven vestigen op het grote nut van samenwerking op exportgebied. Individualisme en somtijds gebrek aan wederzijds vertrouwen zijn er naar het oordeel van het bestuur de oorzaak van dat ondernemers in de bedrijfstak le- derwarenindustrie. niet komen tot het vormen van exportcombinaties. Met enige bezorgdheid werd opgemerkt, dat in 1958 slechts 14,4% van de lederwaren- produktie werd uitgevoerd tegen 17% in het jaar daarvoor. Bovendien wil het bestuur aandacht gaan schenken aan de huisarbeid te meer daar het bedrijfschap in maart 1960 de bevoegdheid zal krijgen tot het stellen van regelen ten aanzien van lo nen en arbeidsvoorwaarden. Men wil komen tot het vaststellen van algemene regelen waaronder de rechtspositie van de huiswerker en het bepalen van een vergoeding hiervoor. Het bedrijfschap verwacht dat de jaarproduktie van 1959 hoger zal zijn dan die van vorig jaar en 65 miljoen gulden of meer zal bedragen. Dodelijke val in ruim (Speciale berichtgeving) In het Westerziekenhuis te Rotter dam is overleden de 25-jarige schipper J. Oosterwaal uit Velzen, die dinsdag avond van een hoogte van 3.60 meter was gevallen. Dit gebeurde, toen hij in de Waalhaven te Rotterdam aan boord van zijn schip, de „Rien sans Dieu", wilde gaan. Door de duisternis misleid, viel hij in het langszij liggende schip Petrus Maria. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. Schreuder is in den lande de tweede en voor Amsterdam de eerste vrouwelijke predikant, die na 1 januari 1959 in de volle ambtsbediening wox-dt bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13