ORANJETEAM SPEELDE NOREN NA RUST VOLKOMEN MURW üieuwe kinderboekjes catis bif Pré Moulijn en Rijvers constructeurs van 7—1 zege Faas Wilkes brak record van Lenstra in laatste minuut 8 Leuke boekjes voor Vjv/ kinderen Tevreden, maar geen uitbundige stemming in de kleedkamers K.N.V.B. foto Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 november 1959 Vierde blad no. 29891 Opnieuiv een zevenklapper (Van onze sportredacteur) Opnieuw een „zevenklapper". Ditmaal stond het oranjeteam echter aan de goede kant van de „zeven". En werd er een pleistertje gelegd op de wonde van Keulen. De waarde van spelers als Moulijn en Rijvers is gisteravond in het vrijwel uitverkochte Feijen- oord-stadion wel zeer duidelijk bewezen. Er zat weer vaart in het Nederlands elftal en uiteindelijk mogen de Noren, die overigens voor rust een fris partijtje speelden, beide handen dichtknijpen, dat de score tot 71 beperkt bleef. Want evenals in de wedstrijd tegen de Belgen waren onze landge noten superieur, ja, zij speelden soms met de blonde Vikingers vooral in de tweede helft, toen de Noren het tempo niet meer konden vol gen als de kat met de muis. De oranje-aanval lers sprongen echter zo royaal met de kansen om, dat de eindstand maar een flauwe afspiegeling werd van het verschil in kracht. Goed, verschei dene malen kwamen lat en palen de Noorse doel man Weltz te hulp, heel wat keren slaagde een Noors verdediger erin soms met zeer veel fortuin de bal van de doellijn weg te halen en, vooral in het eerste half uur, had Weltz op wel zeer opvallende wijze de assistentie van Vrouwe Fortuna. Maar daarnaast gingen toch heel wat veertien karaats-kansen in nevelen op. Vooral Wilkes, ofschoon opnieuw een speler van klasse, faalde een paar keer op onbegrijpelijke wijze.. Het spel van Faas Wilkes miste ditmaal precisie. Zowel in de opbouw als in de afwerking. De bal leek voor hem een onwillig werktuig en hij kon er slechts zelden in slagen het leer zijn wil op te leggen. Zijn acties hadden niet die glans van zovele voorgaande duels. Niettemin scoorde Faas twee doelpunten en daar mee verbeterde hij het topscorersrecord van Abe Lenstra. Maar het heeft er om gespannen. Wilkes, die vrij spoedig na de hervatting met een effectvol boogschot voor de eerste maal scoorde (en daarmee de „33" van Lenstra evenaarde) moest tot de allerlaatste minuut op zijn tweede treffer wachten. Eigenlijk had iedereen de hoop al opgegeven, dat het record in deze wedstrijd nog zou sneuvelen. Maar bü de laatste Nederlandse aanval wrong Faas zich langs drie Noorse verdedigers en hij werd even later bedolven onder zijn feliciterende teamgenoten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW Topscorers De lijst van topscorers ziet er thans als volgt uit: 1. Wilkes (Xer xes. Valencia, VVV en ^f-(una) 34 doelpunten; 2. Lenstra (Heeren veen en S.C. Enschede) 33; 3. Bak- huys (ZAC en HBS) 30; 4. Smit (Haarlem) 25; 5. Vente (Neptunus en Feijeno-ri» JS; 6. Mannes Francken (HFC) 17). llllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllM ker van zijn zaak was, dat hij meerdere malen als een tweede rechtsbuiten met de aanval meeging. Cor van der Hart, die het overigens niet zo heel erg moei lijk heeft gehad, maakte enkele storende foutjes. Ook Jan Notermans, vooral diens plaatsen was zwak, stak niet in zijn beste vorm. Klaassens had zowel aanvallend als verdedigend weer grote verdiensten. De debuterende Renders had een zwak begin, maar herstelde zich later prachtig. Hij toonde toen enkele MET PRÉ WASSEN BETEKENT PRETTIGER WASSEN Steeds meer huisvrouwen weten 't: Pré is ideaal, want pré wast alleen. pre Is goed voor élke was, Ja óók voor de afwas. pré geeft voldoening: Uw textiel blijft als nieuw. pré spaart was, wasmachine en wringer. pre wast fon kef wit en...prettig snel m G. Schmidt van Annie Pep Westendorp. Tijdelijk c^leau. prézo'nboeK|<= m xe allemaal Zorg dat dan een krijgt'- U h .eschenk iillllllliillliiiliiiiillllllllllllllliillillllilllllllllllllllliilllllllllll'lllll'lliiilllll'lllll'll' Balans in evenwicht In de tiende interland tussen Nederland en Noorwegen is het oranjeteam erin geslaagd de ba lans, die door de overwinningen van de Noren in 1951 en 1953 naar Noorse zijde was doorgeslagen, weer in evenwicht te brengen. Na de tiende wedstrijd van deze reeks, die op 31 augustus van het jaar 1919 in Oslo met een 11 spel is begonnen, hebben beide teams drie wedstrijden gewonnen, vier ontmoetingen eindigden in een ge lijkspel. De doelcijfers zijn door de 71 zege van gisteravond in het voor deel van Nederland. In totaal trof fen in de veertig iaren van de his torie NederlandNoorwegen de Ne derlanders 23 maal doel, de Noren 21 maal. llllllllllllllllllllllülllll'll'lllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllUIIIP'lllllllllllll Hattrick van Tonny Van der Linden De grote mannen in deze ontmoeting waren Moulijn en Rijvers. Wanhopig moet rechtsachter Saksvik zich gevoeld hebben, telkens wanneer Moulijn zijn rushes op het Noorse doel richtte. Dan binnendoor, dan buitenom, de Noor wist niet waar hij het zoeken moest. Jammer was het, dat Saksvik kort voor het einde zijn hoofd verloor en Moulijn met unfair spel tot staan poogde te brengen. Mou lijn kwam niet tot een doelpunt, al was hij er eenmaal zeer dicht bij. In dat ge val werd hü echter door doelman Weltz in de heupzwaai genomen. Tot grote verontwaardiging van de toeschou wers liet de Franse arbiter Schwinte deze omvangrijke overtreding van de Noorse doelman onbestraft passeren. Het voor bereidende werk van Moulijn was echter onbetaalbaar en zijn aandeel in de over winning was dan ook groot. Rijvers kwam eveneens tot formidabel spel. De kleine Feijenoorder was de grote constructeur van de aanvalslinie. Van der Linden schoot in de opbouw tekort, zoals bijna altyd wanneer hij het oranjeshirt om de schouders heeft. Hij scoorde ditmaal echter drie fraaie doel punten en bewees daarmee overduidelijk zijn grote waarde. Opvallend was het voorts, dat Van der Kuil, die in Keu len zo volledig faalde, ditmaal in een briljante vorm stak. Met zijn flitsende rushes, waarmee hij linksachter Spyde- vold van het kastje naar het muurtje liet lopen, maakte hij bij het publiek furore. Zijn spel leek enigszins op dat van Mou lijn, al was het iets minder effectief dan dat van de Feijenoord-linksbuiten. Fris partijtje We merkten eerder op, dat de Noren een fris partijtje speelden. Vooral de dieptepass beheersten zij voortreffelijk. En hoe gevaarlijk die was, bleek al spoe dig. Reeds in de derde minuut kwamen zij tot een zeer fraaie treffer van rechts buiten Odegaard. Het was voor onze landgenoten een ontnuchtering, maar zeer goed wisten zij zich toch over deze tegenslag heen te zetten en de Noren moesten terug tot in de achterste ver dedigingsgordel. Mede door het noncha lant omspringen met de scoringskansen, het verbazingwekkende geluk van doel man Weltz, duurde het bijna een half uur eer Rijvers de gelijkmaker op het scorebord bracht. Zo nu en dan mochten de Noren wel eens onder de zware druk uitspringen toen het met doelpuntenmaken niet bijs ter vlotte, verflauwde het Nederlandse spel enkele malen de Nederlandse ver dedigers gaven de roodwitten echter wei nig kans om tot dicht bij Kraak door te dringen, ook al waren de Noorse uitval len snel en soms overrompelend en kwam de debuterende Renders enige malen lelijk in het nauw te zitten. Piet Kraak, die door het publiek met een ovatie was begroet, heeft het bij zijn rentree dan ook niet bijster moeilijk ge had. Hij kreeg echter enkele malen ge legenheid zijn klasse te tonen en dat deze nog altijd zeer groot is, bewees hij o.m. bij een schot van de gevaarlijke rechtsbinnen Arnesen. die van dichtbij en uit vrije positie kogelhard inschoot. Via de vuist van de snel reagerende Kraak en de lat werd deze kogel onscha delijk gemaakt. Tweede grote man De tweede grote man in de verdediging was Roel W'ersma, die zo volkomen ze- malen ov;r ue nodige koelbloedigheid te beschikken en groeide tenslotte zo met de ploeg mee, dat het leek alsof hij al jaren lang het oranjeshirt droeg. Het Nederlands elftal heeft zich dus hersteld van de Keulse debacle en dat was de grote winst van deze ontmoeting. Het staat als een paal boven water, dat met een Kraak, een Wiersma, een Mou lijn en een Rijvers de zaken tegen Duits land een geheel andere loop zouden heb ben genomen. We willen niet zo ver gaan met te beweren, dat Nederland met de ploeg van gisteravond in Keulen zou hebben gewonnen. Tegen de Noren lag daarvoor de winst te gemakkelijk voor het grijpen. Maar toch Piet Kraak slaat een Noorse aan val af. Rechts op de foto Jan Klaassens. Het Nederlandse overwicht hield stand, maar toch trokken ook voortdurend de Noren steeds weer goed combinerend vooral hun dieptepasses waren gevaarlyk naar voren. Renders kreeg het enkele malen zeer moeilijk, want de beste man was uitgerekend rechtsbuiten Odegaard, die over een zeer behoorlijke snelheid en baltechniek beschikte. Respect voor de tegenstanders „Wij hebben ons enigszins gereha biliteerd voor de nederlaag te Keu len", zo vertelde de heer G. Kruyver, voorzitter van de technische commis sie van de KNVB, na afloop van de wedstrijd in de kleedkamer. En zo was de stemming in de kleedkamer: een gelaten tevredenheid over deze over winning op een tegenstander, die ge zien de slechte berichten, die het Noorse elftal vooruit waren gesneld, toch niet was tegengevallen.. „De ploeg telde verscheidene goede individualisten, maar het was geen sluitend geheel", zo was veler mening. Zowel van de heer Kruyver als van bondscoach Elek Schwartz. Over debu tant Renders was de bondscoach stellig niet ontevreden. „Het is een goede tech nicus, maar de routine ontbreekt nog en hy zal zich moeten aanpassen, maar hy zal er komen". Ook de spelers hadden respect voor hun tegenstanders. „Dat doelpunt van de Noren in die eerste minuten scheelde ons een kwartier, want voor wij terug waren en op een veilige voorsprong kwa men, vergde tüd", aldus Roel Wiersma, die geen enkele hinder meer had onder vonden van de beenblessure, waardoor hü tegen Duitsland verstek had moeten laten gaan. Faas Wilkes had van alle kanten ge lukwensen in ontvangst te nemen voor zijn tweede doelpunt waarmee hü Len stra als topscorer van het nationale elftal had onttroond: „Ik heb er niet op gespeeld, maar een kwartier voor het einde zei een van de jongens: Faas, naar voren, denk om het record, en ja toen ben ik wat meer voor gebleven. Om tenslotte dan in de laatste minuut dé treffer te scoren". Dirk Nüs zün schoondochter die in Noorwegen woont, had zich in de regen bü het Noorse legioen aangesloten kwam met een brede glimlach de kleed kamer binnen en zün stentor stem vulde de hele ruimte.. Een klopje hier, een vriendelük woordje daar. „Nou, ik ga eens horen, hoe mijn schoondochter het heeft gemaakt...." Uitbundig was de stemming niet, maar de vreugde over het resultaat stond toch duidelijk op de gezichten te lezen. meer volgen. Saksvik kon in deze periode de tegenwapenen tegen de flitsende acties van Moulijn niet meer vinden, Spydevold werd door v. d. Kuil soms volkomen voor gek gezet. En de doel punten bleven niet uit. In de vierde mi nuut liet Wilkes, na een combinatie op links tussen v. d. Kuil en Moulijn het gebeurde allemaal op de vierkante meter een effectvol schot van zijn schoen vertrekken. De bal draaide, onhoudbaar voor Weltz, in de uiterste bovenhoek: 3—1. Amper zes minuten later was het op nieuw raak, nadat eerst nog een schot van Faas Wilkes de lat op zijn weg naar succes had gevonden. Bij dit vierde doelpunt kwam overigens het houtwerk er eveneens aan te pas. Een schot van Rijvers caramboleerde namelijk via de lat voor de voeten van Van der Kuil, die meteen zonder pardon het leer razend- hard in de Noorse touwen joeg: 41. De strüd speelde zich in deze periode vrijwel voortdurend op de Noorse helft af. Een heel enkele maal kwam er een uitval van de Scandinaviërs. Er werd er één zelfs heel gevaarlijk, toen Wiersma op het gladde veld ten val kwam. Ode gaard kwam toen vrü voor het Neder landse doel. Maar ook in dit geval was de reactie van Kraak zeer snel en zat de vuist van de Elinkwijk-doelman tegen de goed ingeschoten bal. De doelpunten waren alleen voor het zich soms aan show te buiten gaande Nederlandse elftal gereserveerd. Gelanceerd Nadat v. d. Linden eerst nog eenmaal de paal had beproefd, werd de DOS-mid- voor in de 34ste minuut zo voortreffelük door Rijvers gelanceerd, dat een doel punt niet kón uitblüven. Dat kwam ook, want in zulke gevallen faalt v. d. Lin- Gelijkmaker Openingstreffer COEN MOULIJN Het waren de Noren, die volkomen bij verrassing de score openden. Even klop te het niet in het linker verdedigings- blok van Oranje. Dankbaar greep rechts buiten Odegaard de hem geboden kans. Hij dreef de bal, die hij na een prima combinatie tussen linksbinnen Arnesen en rechtsbinnen Kristoffersen toege speeld had gekregen, op en met een hard, diagonaal schot gaf hü, tot grote vreug de van alles wat Noors was en tot ont zetting van de Nederlanders, zijn ploeg in de derde minuut de leiding. Oranje liet zich echter niet ontmoe digen en het Noorse doel werd onder zware druk gezet. Een loeier van Rüvers, maar de jeugdige doelman Weltz sprong als een kat naar de bedreigde hoek, een schuiver van Wilkes in de uiterste hoek we telden hem al maar opnieuw was Weltz er bü- Toch kreeg Kraak al heel snel de kans zün uitzonderlijke snelle reacties te to nen aan zijn geestdriftige supporters. Bü een onverwachte Noorse uitval kreeg Ar nesen de bal op enkele meters van het Nederlandse doel in vrije positie te pakken. Het was opnieuw de vrucht van zo'n gevaarlüke Noorse aanval over rechts. Zoals reeds gememoreerd schoot de Noorse rechtsbinnen razendhard in. Maar nog sneller dan de bal was Kraaks vuist en via de lat werd deze aanval on- schadelük gemaakt. Ook Weltz werd di rect weer aan het werk gezet. Schoten van Moulün en van Van der Linden schenen doelpunten te gaan opleveren, maar steeds stond de Noorse doelverde- diger, die al het keepersgeluk mee had, op de juiste plaats. Maar de gelijkmaker kwam toch. In de 28ste minuut. Voortreffelük speelde Kees Rijvers op de rand van het strafschop gebied de bal vrü. Twee Noren legde de kleine Feijenoorder in de luren en toen volgde een verrassende drukbal, waarop de iets te ver voor zün doel staande Weltz geen kijk had: 11. Het bleef een strüd met wisselende kansen, want nog geen drie minuten la ter moest Kraak de bal van de voeten van de toestormende midvoor Backe wegplukken. Tien minuten voor de rust kreeg Wilkes een schitterende schiet kans. Het harde schot van Faas vloog echter tegen het gezicht van de op de doellijn staande Spydevold, die wel even groggy ging, maar toch een zeker doel punt had voorkomen. Nadat Wilkes nog een zeker niet moeilijke kans had gemist, kwam er in de 36ste minuut een tweede Nederlandse treffer. Dit kon ook haast niet uitblüven. De Nederlandse druk was te groot. Alleen al de corner verhouding was acht tegen één in het voordeel van de Oranjeploeg. In die 36ste minuut deponeerden Moulün en Van der Kuil een verrukkelüke combinatie op de grasmat, waarmee de Noorse verdediging totaal uit haar verband werd gerukt. Tonny van der Linden rondde dit fraaie staaltje voetbal af met een beheerst schot: 21. Verwoed poogde „architect" RÜvers de basis te leggen voor een Ne derlands kwartiertje. Oranje beheerste nu het spel volkomen, maar doelpunten bleven uit. In het bijzonder Faas Wilkes liet enige levensgrote kansen liggen. Murw gespeeld In de tweede helft was de zaak snel bekeken. De Noren waren murw gespeeld cn velen van hen konden het tempo niet TONNY VAN DER LINDEN den zelden. Met een fraai schot werd Weltz voor de vüfde maal naar het net gezonden. Vier minuten later volgde er opnieuw een treffer van Van der Linden, opnieuw na goed voorbereidend werk van „motor" Rüvers: 6—1. Kort voor deze zesde Nederlandse tref fer had de Noorse midvoor Backe, die overigens vrijwel voortdurend op de rechtsbuitenplaats was te vinden, zich laten vervangen door Gundersen. Dit gebeurde na een botsing met de spüker- harde Jan Renders. Deze „verse" speler kon de Noren echter niet meer uit de narigheden redden. Tenslotte kregen we nog de periode Wilkes. De zwerver van het Nederlandse voelbal kreeg de volle steun van zün teamgenoten om zün 34ste doelpunt in zün lange interlandcarrière te scoren. En daardoor Lenstra te onttronen als topscorer van het Nederlands elftal. Het zag er naar uit, dat hij het zoet van deze triomf niet zou smaken. Maar toen kwam die laatste minuut. Enkele meters voor het Noorse doel kreeg Wil kes de bal te pakken. Drie tegenstanders poogden de rush van Faas te stoppen. Het was tevergeefs. Van dichtbij joeg I Wilkes de bal langs de moedeloze Weltz. Het klassieke record, dat meer dan twin-1 (Van onze Haagse redactie) De vereniging RVC uit Den Haag blijkt onder een goed gesternte te zijn opgericht. Vorige week nam deze club in RÜswijk een nieuw sportpark in gebruik en nu bevinden zich twee donateurs on der de prüswinnaars van de laatste KNVB-toto. De eerste prijs van 141.270 gulden, wordt verdeeld tussen drie deel nemers die 15 punten behaalden. Het zün C. L. M. de Korte in Rüswük (RVC), J. Kollaard, Haarlem (Schoten) en A. Kok. Rotterdam (Hillesluis). De tweede prijs van 60.545 gulden gaat naar 15 deelnemers met 14 goede uitsla gen. Hierbij bevindt zich weer een do nateur van RVC. Europese voetbalbeker De tweede wedstrüd tussen Wiener SK en Boldklubben Odense, welke voor de achtste finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker in Wenen is ge speeld, werd een gelükspel: 22. Door de totaalscore van 52 voor Wiener SK de Oostenrükers wonnen de eerste wedstrüd met 30 gaan zü over naar de kwartfinales. In de tweede ontmoeting tussen Real Madrid en Jeunesse Esch, in Lu xemburg gespeeld, wonnen de Spanjaar den met 5—2. Real Madrid, dat in oktober in eigen huis met 70 had gewonnen gaat dus eveneens naar de kwart finales. In Bern won Eintracht Frankfurt in de eerste wedstrüd van Young Boys met 4—1. Crossan in B-elftal van Noord Ierland John Crossan, de 20-jarige binnen- speler van het Rotterdamse Sparta, is gekozen voor het B-elftal van Noord- Ierland, dat woensdag 11 november a s. te Belfast tegen Frankrijk B uitkomt. De keuze van Crossan, die voor hü naar Nederland kwam voor Derry City en Coleraine speelde, is zeer merkwaar dig. Crossan was namelü'k wegens een transferkwestie tussen Coleraine en een Engelse vereniging voor het leven ge schorst voor het Engelse en Noordierse leaguevoetbal. Omdat hü het voetballen niet op wilde geven, is hü toen naar Ne derland gegaan. Overigens wist men bü Sparta nog niets van Crossan's selectie. Het bestuur zal zich er ongetwüfeld nog over bera den of hü voor 11 november vrügegeven zal worden. DAMMEN LDV won opnieuw In de hoofdklasse-competitie van de LDDB boekte LDV 1 wederom een over winning. Ditmaal moest DCL 1 de meer derheid der LDV-ers erkennen. W. J. Kleün en J. W. Huisman zorgden spoe dig voor een 40 voorsprong. Door ne derlagen van A. Sladek en P. v. d. Stel bracht DCL de stand op gehjke voet: 44. W. Heemskerk gaf, via een prach tige lokzetcombinatie, LDV weer de lei ding, waarna J. H. v. Leeuwen de stand op 84 bracht. De overige partüen wer den remise. De volledige uitslag luidt: W. Heemskerk (LDV 1)—W. F. Olivier (DCL 1) 2—0; B. SlechtenhorstW. Blom 11; J. H. v. LeeuwenP. Olivier 20; J. KlinkenbergF. Lateveer 11; W. J. Kleün jr.C. J. Hakemulder 20, Th. UittenbogaardW. Nüenhuis 11; A. Sladek—W. Laterveer 02; P. v. d. Stel—J. de Vink 0—2; J. W. Huisman— H. Brouwer 20; J. Dreef res.F. J. Galjaard 1—1. Totaal 12—8. tig jaar in het bezit was geweest van Bep Bakhuvs en amper een jaar gele den door Abe Lenstra werd overgeno men, was opnieuw van eigenaar verwis seld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11