Méér allure ACO U.V.S.-Haarlem Optimisme te groot? ,een „we-gaan-naar-Rome-stemming" toch roede wedstrijd van Nederlandse amateurs tegen Zwitsers: 1—1 Ondanks nederlaag in Rotterdam Goteburg verwacht Spartanen met ruim verschil te verslaan MONACO Een verrassing voor 17 weduwen RECHTZAKEN )pgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 november 19S9 Vierde b!ad no. 29890 Het was echt niet om in een „we-gaan-naar-Rome-stemming" te geraken. Dat oet voorop gesteld worden. Het was, wanneer men „eredivisie-maatstaven" gaat inleggen, zelfs misschien matig, maar toch, ondanks dit alles, was hetgeen de ederlandse en Zwitserse amateurs gisteravond in het slecht bezette Diekman- adion te Enschede lieten zien, het aanzien ten volle waard. Natuurlijk, we misten de perfectie, de coördinatie en de gave techniek. Maar jzonder prettig was het toch te kunnen constateren, dat de Nederlandse ama- urs althans consequent poogden constructief voetbal te spelen. En het bleef niet bij pogen alleen. Dat oonde de manier, waarop de Zwitsers iegenstand moesten bieden, wel aan. Grote uitblinkers hebben we deze ivond niet gezien. De techniek van een Burgers en een Liebregts houdt echter >elof ten voor de toekomst in. De wijze vaarop Lagarde zijn doel verdedigde, leed bijzonder prettig aan en - alge neen gesteld - de vechtlust, waarmede wee maal drie kwartier door de ama teurs gestreden is, hebben we te vaak by ie semi-profs gemist Zeker, de overwinning - we moeten eigenlijk schrijven: de verdiende over winning - is Nederland ontgaan, wat jammer is. Belangrijker dan dit alles is, dat deze „oefenwedststrijd" heeft aan getoond dat Nederland het materiaal üeeft om tot een redelijk vertegenwoor digend amateur-team te komen. Veel zal er nog moeten worden verbeterd, hard gal er nog moeten worden getraind, maar er zijn mogelijkheden. Dit is ver heugend, zeker in een voor-Olympisch jaar, met Rome in het verschiet De wedstrijd De eerste minuten waren voor de Zwitsers, die met snelle aanvallen het de Nederlandse verdediging direct al heel moeilijk maakten. Maar Nederland ontworstelde zich geleidelyk aan de Zwitserse druk. Het doel van de Helve ten kwam zelfs enkele malen in groot gevaar. Bijzonder jammer was het daar om. dat juist de Zwitsers - niet geheel verdiend - de leiding namen. Eén mo ment van aarzeling werd de Nederland se defensie fataal. Op de rand van bui tenspel kreeg rechtsbuiten Grand in de zevende minuut de bal te pakken. Met een buitte hij die weifeling uit. Drie, vier passen deed de razendsnelle vleu gelspeler en toen volgde er een hard en diagonaal schot, dat van te dichtbij was afgevuurd om Lagarde ook maar een kans te geven (0—1). Het pleit voor de Nederlanders, dat zy zich door deze tegenslag niet lieten ontmoedigen. Bepaald pech had de Ne derlandse aanval, toen de Westduitse arbiter Malka een handsbal van een Zwitserse verdediger binnen de beruchte lijnen. weigerde te bestraffen. Tot drie maal toe troffen de Nederlandse schoten de paal. Maar wat in die eerste 45 minuten maar niet wilde gelukken, daartoe ble ken de Nederlandse voorhoedespelers di rect na de rust wel in staat. De inleidende voorzet kwam, om pre cies te zyn in de zesde minuut, van rechts. Na een half mislukte kopbal van rechtsbinnen Burgers kwam de bal on verwacht voor de voeten van linksbin nen Leo de Kleermaeker. De Vitesse- man bedacht zich geen moment en een tikje was voldoende voor de gelijkmaker (1-1). WIELRENNEN Charley Gaul niet in Tour de France Charley Gaul heeft te kennen gege ven, dat hfj volgend jaar niet zal deel nemen aan de Ronde van Frankrijk. Met Learco Guerra, de directeur sportif van de Italiaanse fabriek, waarvoor hy rijdt, is Gaul tot overeenstemming ge komen, dat hy in 1960 zal starten in de Ronde van Spanje en de Ronde van Italië, om zich hierin voor te bereiden op de wereldkampioenschappen, die vol gend jaar in Oost-Duitsland worden gehouden. Daarbij komt dan mogelyk ook nog de Ronde van Luxemburg. Badminton-nieuws Na de fraai bevochte zege van vorige week is het Smash 1 helaas niet gelukt ook de tweede wedstrijd van de compe titie in winst om te zetten. In Haarlem moesten onze stadgenoten met 53 de eer aan het sterke Duinwijck 3 laten. Meerburg 1 bleef in Gouda met 70 de baas over GBC 2. Smash 4 en 5 wonnen beide met 70 hun uitwedstry- den respectievelijk tegen Excelsior 5 en Vedo 7. Smash 2 verloor met 52 van Drop shot 2. Ontsteltenis in de Zwitserse ver dediging. Doelman Burlie is reeds in geslagen positie door eén hard schot van Burgers. De bal wordt echter door de paal gekeerd. Daarna volgde de strijd om de beslis sende treffer. Het was een bijzonder fel duel, waarin het lijf-aan-lijf gevecht niet werd geschuwd. Maar al was het dan een vinnig gevecht, de grenzen van de sportiviteit werden slechts zelden overschreden. Het bleef 11. Het Nederlandse amateurteam was als volgt samengesteld: Doel: Lagarde (Emma); achter: Blom (WW) en Kruitbosch (Gouda); mid den: Mul (NAC), Van Ierland (Willem 2) en Liebregts (Excelsior); voor: Ten Hoopen (Quick H.), Uytermerk (Blauw Wit), Peper (RCH), Burgers (DWV) en De Kleermaeker (Vitesse). SCHERMEN Blok-blok-competitie Hedenavond wordt de eerste wed strijd geschermd voor de Blok-blok- competitie. Het Blok-blok is een reeds enkele ja ren roulerende, wisselprys, die aange boden is door de gewezen scherm com missaris van de Studenten-Sportver eniging .Arena- S tud iosorum", de heer M. Blok. Het doel van dit aanbod was het in standhouden van de competitie tussen alle Leidse schermverenigingen, die jaarlijks wordt georganiseerd door „Arena Studiosorum". Er wordt geschermd op sabel, in equipes van drie man, zó, dat voor Kerstmis alle equipes eklaar éénmaal hebben ontmoet. Daarna vangt men aan met de returnwedstryden. Deelnemers zijn: twee equipes van de Leidse Politie Schermvereniging, twee equipes van de Reserve Politie alhier, een equipe van de Leidse Schermver eniging A.E.W., één equipe van de ver eniging „Valkenburg" (Marine Vlieg kamp) en één equipe van „Arena Stu diosorum". De competitie 1958-1959 is gewonnen door A.E.W. De weds try den zyn gratis toeganke lijk en vangen aan om 8 uur. De wedstrijd van hedenavond, die zal gaan tussen de teams van L.P.S.V. en de Reserve Politie, wordt gehouden in het Politiebureau aan de Zonneveld straat- GEWICHTHEFFEN Als voorbereiding voor de komende kampioenswedstryden heeft „De Spar taan" onderlinge wedstrijden gehouden in haar afdeling Body Building. Tijdens deze wedstryd werden bijzon dere prestaties geleverd door H. Brittij n, P. Segaar en D. v. 't Riet. De uitslag was: Extra vedergewicht: 1. H. Brittyn totaal 235 kg; 2. H. v. d. Meulen 205 kg; Vedergewicht: 1. P. Segaar totaal 275 kg; Lichtgewicht: 1. Th. Brandt totaal 287% kg; 2. F. Pieters 262% kg; Middenge wicht: 1. D. v. 't Riet totaal 270 kg; Lichtzwaargewicht: 1. A. Slingerland totaal 330 kg; 2.G. Mieremet 300 kg. HENGELSPORT Viscollege „Vlos" hield een wedstryd te Sassemmerpont. De vangst viel tegen. Er werd in totaal 2100 gram vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. G. Tegelaar tevens wisselbeker en extra prijs grootste voorn; 2. J. v. Went extra prijs grootste bliek; 3. W. Tege laar; 4. J. Pret; 5. H. Schip Aanboord jr.; 6. S. Springer; 7. H. Schip Aanboord sr.; 8. H. Tegelaar sr.; 9. C. v. Weeren; 10. W. Neuteboom. Advertentie Voor de belangrijke wedstrijd is van heden af voorverkoop. Waterpolo-nieuws De belangrijkste van de wedstrijden die gisteravond in de Overdekte werden gespeeld was die tussen de Sleutelstad 1 en het in de zomer een klas lager spe lende, OZV 1 uit Oudewater. Beide par tijen waren vooral in het begin bijzon der zenuwachtig, hetgeen het spelpeil nadelig beïnvloedde. OZV opende de score door een kei hard schot van haar rechtsvoor. Het werd even een harde stryd, waarby Cees Hooidonk en zyn tegenstander elkaar wat al te ruim op de huid zaten en het water uit moesten. Zy werden even later gevolgd door nog een speler van OZV. By deze numerieke meerderheid scoor de Wim van Rooyen de gelijkmaker. Hierdoor gesterkt volgde, nadat de ploegen weer compleet waren, een hevig offensief van de Sleutelstad, hetgeen re sulteerde in een doelpunt van Cees Hooidonk: 2-1. Na de rust kreeg Piet Eradus een vrije worp, plaatste op de vryliggende Cees Hooidonk, die wederom kon scoren: 3-1. Wim van Rooyen liet kort hierop een prachtig staaltje van zyn schutterscapa- citeit zien door van zeker 12 meter af stand de bal keihard in het OZV-doel te schieten, waardoor de Sleutelstad aan een ruime 4-1 voorsprong kwam. By een doelworsteling werd midvoor Erades wat al te ruw onder water ge duwd. Zyn tegenstander moest daarom de kant op en tegen de nu ontstane meerderheid van de Sleutelstad was OZV niet opgewassen. Johnny Bekke ring maakte er 5-1 van. Juist voor het einde wist Wim van Rooyen na hevig opzwemmen zyn derde doelpunt te sco ren en dit betekende een 6-1 zege voor onze stadgenoten. In een zonder spanning verlopende wedstryd verloor DKD 1 van Gouwe 3. De Leiderdorpers kwamen uit met een invaller voor him sterkste speler, Max du Prie, die door ziekte verstek moest laten gaan. De spelers uit Waddinxveen zetten direct alles op alles en reeds in de eerste minuut was het 0-1. Dank zy goed verdedigen van DKD kwam de snel spelende Gouweploeg in de eerste helft niet verder dan een 0-2 voorsprong. Na de hervatting konden de Leiderdorpers hun tegenstanders met geen mogelij k- heid meer houden en met de regelmaat van de klok werden de doelpunten ge scoord. DKD verloor met 7-0. Sleutelstad 1—OZV 1 (dames) In deze aardig gespeelde wedstryd bracht Rietje Duffels de Sleutelstad aan de leiding. Direct daarop kregen de OZV dames een strafworp toegewezen, waar uit de gelijkmaker werd gescoord. Jopie Jolink gaf de thuisclub juist voor de rust nog een voorsprong: 2-1. In de tweede helft werd die vergroot door Elly Stouten en Rietje Duffels maakte er 4-1 van, nadat ze opzwem- mend onder water getrokken werd. maar dank zy de toegepaste voordeelregel toch in staat was de bal achter de OZV- keepster te plaatsen. Een zege dus voor de Sleutelstad dames. BOKSEN De uit Noord-Ierland afkomstige Freddie Gilroy heeft te Londen door een overwinning op punten op de titelhou der, de Italiaan Piero Rollo, het Euro pees kampioenschap in het bantam- gewicht op zyn naam geschreven. Hoewel opnieuw enkele van de beste spelers van Ifk Goteburg uitgeschakeld zijn door blessures, verwacht de Zweedse club het Rotterdamse Sparta morgen met minstens drie doelpunten verschil te verslaan en zich daardoor te plaatsen in de kwart-finales van het toernooi om de Europese voet balbeker. Toen Sparta in Rotterdam met 31 won, moesten de Zweden zonder drie van hun beste spelers aantreden, onder wie de internationale rechtsbuiten Bengt Berndtsson. Beide halfspelers, Holger Hansson en P. O. Hansson, liggen hier naast elkaar in het ziekenhuis, beiden na operaties wegens knie-blessures. Bertil Johans son. linksbinnen, is nog steeds niet vol ledig hersteld van een rugblessure, en rechtsback Nils Johnsson. die het Zweedse doelpunt te Rotterdam maakte, heeft zondag in een plaatselijke wed strijd zyn rechtervoet geblesseerd. Maar ondanks deze handicaps is de leiding van Goteburg vol vertrouwen. ..Sparta heeft in Rotterdam geen grote indruk op ons gemaakt. Wy speelden daar slechter dan ooit. Wij geloven dat wij donderdag gemakkelyk kunnen win nen. misschien met 41. Wij spélen op eigen terrein en wij kennen de zwakke plekken van Sparta nu", zo verklaarde P. O. Lundqvist, secretaris van Gote burg. Rechtsbuiten Berndtsson, terug van het bezoek van het Zweedse elftal Noren zijn beetje zenuwachtig Gistermiddag arriveerde op het vlieg veld Zestienhoven te Rotterdam het Noorse elftal. Kristian Hendriksen, de trainer van het team durfde geen voorspelling te doen met betrekking tot de uitslag, maar hoopte, dat het een goede wed strijd zou worden. Wel zei hy. dat ae spelers een beetje zenuwachtig waren, maar dat zy zich zelf niet kansloos achten. De definitieve opstelling van het Noorse elftal is als volgt: Doel: Svein Weltz (Frlgg); achter: Arne Bakker (Asker) en Hans Saksvik (Ranheim); midden: Arne Natland Eik), Thorbjoern Svenssen (Sande- fjord), Svein Bergersen (Lillestroem) voor: Ove Oedegaard (Odd), Per Kris- toffersen (Frederikstad), Rolf Bjoern Backe (Gjoevik/Lyn.), Gunnar Arne- sen (Lillestroem) en Aksel Berg (Lyn). aan Engeland en Ierland, is nu be schikbaar en Lundqvist gelooft dat dit de doorslag zal geven. „Berndtsson is onze beste speler en met hem in de voorhoede, zullen we 50% sterker zyn. Ik geloof dat wy Sparta, ondanks on ze geblesseerde spelers, zullen klop pen", zei hy. De wedstryd, die per televisie wordt uitgezonden, wordt gespeeld in het oude Ullevi-stadion en begint te 14.15 uur. Scheidsrechter is de Deen Leo Helge. Van onze sportredacteur) We gaan dus vanavond in het Feijenoord Stadion van de Noren winnen. Daarover is iedereen het wel eens, geloven wij. Wat kan ons eigenlijk gebeuren, nu de „vliegende schotels" Moulijn en Rijvers weer van de partij zijn? Zo denkt men in ons land en zo denken de Noren - de sportjourna listen althans - er zelf ook over. „De keuze-commissie gelooft nog aan de kerstman", „een pap-elftal", dat zijn enkele van de bepaald niet vleiende commentaren, waarmee de sportpers in Noorwegen het team ontving, dat in de Feijenoord-kuip Oranje partij moet geven. Wel, de kans zit erin, dat de zaak voor Nederland minder vlot gaat verlopen dan van alle kanten met zulk een rozig optimisme geëtaleerd wordt. In de eerste plaats zijn de Noorse amateurs voor de oranjeploeg altijd lastige tegenstanders geweest. Van de negen wedstrijden, die wij tegen de Scandinaviërs speelden, wonnen onze landgenoten er slechts twee. De Noren zegevierden driemaal en vier ontmoetingen eindigden in een gelijkspel. In mei van het vorig jaar kwam Oranje in Oslo niet verder dan een 00 spel. Van de ploeg, die onze semiprofs toen zo kranig partij gaf, zijn nog slechts twee man over: rechtsback Arne Bakker en spil Svenssen. Deze formidabele snoek werd zondag door de heer M. de Ruiter penningmeester van de Hengelaars- bond voor Leiden en omstrekenin de Ringvaart bij de brug te Oude Wetering aan de haak geslagen. Het zoet water monster had een lengte van 1 meter en 6 cm, woog 19 pond en 210 gram en had een omvang van 53 cm. Het is het Noorse voetbalelftal het afgelopen seizoen (in Noorwegen is de competitie al afgelopenniet voor de wind gegaan. Er werden o.m. nederlagen geleden tegen IJsland, Denemarken, tegen Oostenrijk (2x) en als klap op de vuurpijl werden de Vikingers in Goteburg door de Zioe- den met 62 van het veld geveegd. De Noren hebben vanavond in Rotterdam niets meer te verliezen: zij zijn reeds in alle standen afge kraakt Dat maakt een tegenstander ge vaarlijk. De Noorse defens.e heeft bovendien de naam spijkerhard te zijn. Niettemin menen ook wij, dat Oranje vanavond gaat winnen. Maar we willen toch graag enige reserve in acht nemen. PRINCE DE ED'LAURCNS KI N C SIZE FILTER Zij ontvangen uit oude rentekaarten f.45000.- (Van onze Amsterdamse redacteur) De nieuwe weduwen- en wezenwet heeft voor een aantal weduwen naast de bekende uitkering nog een verras sing in petto. Bij het verwerken van de voor de uitkering benodigde aan- vrage-formulieren is namelijk geble ken, dat tal van weduwen nog aan spraak maken op uitkeringen aan weduwen- en wezenrente, welk recht voortvloeit uit oude rentekaarten. De Raad van Arbeid te Amsterdam heeft tot dusver 17 gevallen ontdekt, waarin weduwen aanspraak kunnen ma ken op de zgn. „slapende rente". De vrouwen verzuimden destijds bij het overlijden van haar echtgenoten de Raad van Arbeid te verwittigen, meestal omdat zij niet wisten of hun man vroe ger rentezegels had geplakt. De Raad van Arbeid heeft echter aan de hand van de aanvraagformulieren voor de nieuwe weduwen- en wezenwet onder zocht of de betrokkenen nog andere rechten konden doen gelden. Zeventien weduwen, van wie is ont dekt dat zij hun vorderingen aan rente nooit hadden opgevraagd, zullen nu ge zamenlijk een uitkering van f. 45.000 krijgen. Een van de weduwen, wier man in 1951 overleed, krygt een bedrag van f. 6500 uitgekeerd; zij heeft vijf kinde ren. Hoewel de renteuitkeringen meestal zeer kleine bedragen zyn, zijn de aan spraken in dit geval zo hoog doordat de rente is vermeerderd met kinderbijslag, welke het gezin destijds niet kreeg om dat de man niet in loondienst was. Het staat vast, dat ook bij andere rayons van de Raad van Arbeid soort gelijke ontdekkingen zijn gedaan of nog worden gedaan. De Sociale Verzeke ringsbank. die als overkoepelende orga nisatie optreedt, kon ons nog geen lan delijk overzicht geven van de „slapen de rente". Of de 17 Amsterdamse weduwen allen de gehele achterstallige uitkering in Klaverjascompetïtie Voor de competitie van de Federatie van Klaver jas verenigingen werden de volgende wedstrijden gespeeld: Afdeling I: Zaalberg 1—APP 7—5; KNG 1—Krantz 1 4%—7%; PvH 1— T en D 1 57; DSB 1Groenoord 1 4—8. Afdeling II: SLF 2—AWS 1 8—4; DSB 2—MDS 2 5%—6%; Centrum 1— MDH 1 75; Groenoord 2Oosthoek 2 5—7. Afdeling III: T en D 3Krantz 2 6%—5%; PvH 2—Zaalberg 2 6%—5%. Afdeling IV: APP 2—Oosthoek 4 66; SLF 3—Sportief 3 6—6. De standen luiden: Afdeling I: KNG 1 7 (46%—37%); Zaalberg 1 6 (43%—28%); Oosthoek 1 5 (40%—19%); DSB 1 7 (39—45); MDS 1 6 (36%-35%)Groenoord 1 6 (35-37); SLF 1 5 (34—26); PvH 1 7 (34—50); T en D 1 6 (32%—39%); APP 1 6 (27% —44%); Krantz 1 4 (18%—29%). Afdeling 2: Centrum 1 7 (4440); T. en D. 2 6 (38—34); Sportief 1 6 <38— 34); Oosthoek 2 6 (38—34); MDH 1 6 (38—34); SLF 2 6 (37%— 34' MDS 2 5 (36—24); AWS 1 6 (36—36); KNG 2 5 (25%34%); Groenoord 2 5 (25% 34% DSB 2 5 (21—39). Afdeling 3: Oosthoek 3 5 (41—19); Zaalberg 2 6 (38—34); PvH 2 6 (36—36), DSB 3 5 (32—28); Krantz 2 5 (28—32); T en D 3 5 (25%—34%); Sportief 2 5 (22%—37%); DVS 1 3 (16—20); Groen oord 3 2 (13%—10%). Afdeling 4; DSB 5 5 (33%—26%); DSB 4 5 (32%—27%); Sportief 3 5 (31%—28%); APP 2 5 (30—30); SLF 3 4 (29%—18%); PvH 3 5 (29—31); Oost hoek 4 5 (23%—36%); Centrum 2 4 (16—32). handen krijgen, hangt af van eventuele ondersteuningen welke zij van de plaat selijke dienst voor Sociale Zaken hebben ontvangen; deze zullen nu worden te ruggevorderd. De Raad van Arbeid, die nu vreest belegerd te worden door weduwen, die menen op achterstallige rente aanspraak te kunnen maken, wfjst erop, dat de weduwen op grond van hun eigen ver zekering (dus hun eigen rentekaart) nooit een weduwenuitkering kunnen krygen. Het gaat hier uitsluitend om rechten, die zyn verkregen doordat de man vroeger rentezegels heeft geplakt. Volgende week politieke beschouwingen Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag een korte vergadering gehouden, waar in een groot aantal wetsontwerpen zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, o.a. het wetsontwerp tot goedkeuring van de be schikking van 7 januari J.I., waarbij de vervroegde afschrijving werd gewijzigd. Volgende week, 10 november, houdt de Eerste Kamer de algemene politieke beschouwingen. Vier jaar geëist tegen „Haarlemse Jopie" De officier van Justitie bij de recht bank be Arnhem, mr. F. O. M- Leusink, heeft gisteren 4 jaar gevangenisstraf m.a. geëist tegen een 45-jarige tegel zetter. bijgenaamd „Haarlemse Jopie" en eenzelfde straf tegen een 40-jarige slager uit Amsterdam, wegens een po ging tot inbraak in het hotel „Groot Warnsborn", te Arnhem, in de nacht van 2 op 3 augustus van dit jaar. Tegen een Utrechtse koopman eiste de offi cier een jaar en zes maanden m.a. we gens medeplichtigheid. De officier achtte het bewijs van de inbraak ge leverd, daar op het terrein voetsporen van de beide mannen gevonden waren. In zijn requisitoir wees mr. Leusink erop. dat de tegelzetter een inbreker is met een nationale reputatie (21 von nissen); de slager heeft al 13 vonnissen op zijn naam. Uitspraak over 14 dagen. Strenge straffen voor jeugdige Utrechters Voor 50 mille gestolen (Speciale berichtgeving) Een lange rij verdachten passeerde gisteren de groene tafel van de Utrecht se rechtbank. Acht voor het merendeel vrij jeugdige Utrechters waren gedag vaard omdat zij zich samen met een 26-jarige loodgieter hadden schuldig ge maakt aan ongeveer 50 inbraken. De of ficier van Justitie wilde hier een voor beeld stellen. Een gevangenisstraf van 6 jaar m.a. eiste hij tegen de leider van de groep. Twee van diens onderge schikten, een 21-jarige kok en een 19- jarige opperman hoorden tegen zich straffen eisen van resp. 2 jaar en 6 maanden m.a. en 2 jaar m.a. Tegen de overige verdachten werden voorwaarde lijke straffen geëist. Anderhalf jaar lang hadden de jon gens Utrecht onveilig gemaakt. Bijna iedere avond gingen zij op pad. De buit, die vaak grote bedragen omvatte, werd verbrast. Ztf hebben voor ongeveer 50 mille de maatschappy benadeeld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7