(€sso) „In mijn vak gebruik ik steeds en veel schijn voor goede sliow" De duo-rijder met zijn blonde, blozend-blanke Rozamonde; De caravan, op weg naar zee, Pesquet leverde mitrailleur in waarmee Mitterrand is beschoten het bruidspaar in de slee-voor-twee; En pa en moe, met Jan en Leentje, gezellig uit in 't lelijk eendje. - ze kwamen allen tot 't besluit: met Esso bent u beter uit! Ongelukken voornaamste oorzaak van de dood der kinderen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 november 1959 Derde blad no. 29890 Xa vier Cugat in quiz-onclerzoek: Ook de bekende Latijns-Ameri kaanse bandleider Xavier Cugat heeft gisteren de subcommissie van het Amerikaanse congres medegedeeld, dat hij vooraf de antwoorden van een televisiequiz had gekregen. Hij voegde er echter aan toe, dat hij geen wetten had overtreden. In zijn vak moest hij voortdurend van de schijn gebruik maken als een der middelen voor een goede show. Cugat had 16..000 dollar gewonnen, waarvan hij tien procent had gegeven aan een publiciteitsagent, die zijn op treden in het televisieprogramma had geregeld. Bovendien had hij onder meer Spaanse en Italiaanse weeshuizen geld geschonken. Het grootste deel van het overgeblevene ging naar de belasting".. Cugat zei, dat hij niemand kwaad of nadeel had berokkend. Niemand had hem overigens vooraf gezegd, dat 'hij bepaalde som gelds zou ontvangen of zou winnen. Hij wist niets van de bij de quiz gevolgde methoden. „Ik had be lang bij publiciteit, maar wilde niet voor gek staan". Enkele dagen voor de eerste televisie- quiz was iemand van de show bij hem gekomen en had een aantal vragen ge steld op het gebied van populaire mu ziek. Hij kon enkele vragen beantwoor den, de andere niet. Hij gaf mij de ant woorden' Tijdens de show bleek men dezelfde vragen te stellen, aldus Cugat. Hetzelfde herhaalde zich de volgende keren, dat hij aan de quiz deelnam. Cugat zei rich te realiseren, dat de manier waarop de quiz in zyn werk Drie vakcentrales verwerpen liet advies der 53 hoogleraren De besturen van de drie grote vak centrales het NVV, de KAB en het CNV hebben zich beraden over het adres, dat 53 hoogleraren onlangs tot de ministerraad hebben gericht inzake het recht van buiten deze vakcentrales staande groeperingen tot deelneming aan het georganiseerd overleg op so ciaal-economisch terrein. De vakcentrales hebben vastgesteld, dat de ondertekenaars van het adres blijk hebben gegeven, op meer dan één punt onvoldoende bekend te zijn met de feitelijke situatie op dit gebied. Tevens kwamen NW, KAB en CNV tot de conclusie, dat het in het adres geleverde betoog ten gunste van een toelating van de categorale organisatie van het hoger en middelbaar personeel tot het georganiseerd overleg, getuigt van een slechts oppervlakkige benade ring van het vraagstuk van de represen tativiteit, dat -hierbij in het geding is. Aan de eigenlijke vragen, welke in dit verband, gelet op de inhoud en de structuur van het georganiseerd over leg, moeten worden gesteld, is in het adres geen aandacht geschonken, aldus de vakcentrales. V akantiespreidi ng (nog) geen succes Vele belemmerende factoren (Van onze Amsterdamse correspondent) „Onze commissie is nu reeds elf jaar bezig een grote spreiding te krijgen van de vakanties en het resultaat is nog verre van bevredigend. De collectieve bedrijfsvakantieweken zijn een hinder paal op de weg naar grotere spreiding en van de zijde van het onderwijs, voor al van het bijzonder onderwijs, is geen grote medewerking te verwachten. Een wettelijke regeling van de schoolvakan ties is het enige, dat hier uitkomst kan brengen." Deze verzuchting kwam gisteren uit de mond van mr. H. A. Hoed, voorzitter van de Commissie Vakantiespreiding. Hoewel de toenmalige minister-presi dent in 1954 in de Tweede Kamer aan kondigde. dat voor de schoolvakanties een wettelijke regeling zou komen, is deze tot dusverre uitgebleven. Een vroe gere aanvangsdatum bleek om onder- wijs-technische redenen (o.a. door het afnemen van examens) onmogelijk. De Commissie Vakantiespreiding zal niettemin alsnog op een regeling aan dringen, waarbij het nieuwe systeem van schoolvakanties, zoals dat in Engeland wordt toegepast, als voorbeeld wordt ge steld. Daar is de grote zomervakantie namelijk gesplitst in twee of drie kleine re vakanties. De Commissie wijst er daarbij op, dat het aantal vakantieda gen voor de schooljeugd nergens in Eu ropa zo laag is als in ons land. Aan collectief sluitende bedrijven zal worden gevraagd voor de vakanties vol gend jaar niet te laten samenvallen met die van de bouwvakken. Men adviseert een vakantie van 16 tot 23 juli voor de collectief sluitende bedrijven in Noord- Holland, Friesland, Groningen en Dren te, van 23 tot 30 juli voor de bedrijven in overig noord-Nederland (inclusief Rotterdam en Arnhem) en van 6 tot 13 augustus voor zuidelijk Nederland. Aan de leiding van niet-collectief slui tende bedrijven zal worden verzocht te willen bevorderen, dat niet-aan-school- gaande-kinderen gebonden vakatiegan- gers vóór 15 juli of na 15 augustus met vakantie gaan. W a teler-vredesprij s toegekend De Carnegie-Stichting te Den Haag heeft de Wateler-vredesprijs voor 1959 toegekend aan de „Stichting opbouw- fonds jeugdherbergen in Nederland" uit waardering voor haar streven, het in de oorlog verwoeste net van jeugd herbergen in Nederland weer te her stellen en aldus mede te werken aan de voor de internationale toenadering belangrijke bevordering van het con tact tussen de jongeren in de verschil lende landen. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje - Nassau-Hypo- theekbank te 's-Gravenhage, die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-Stichting, onder be ding. dat uit de opbrengst jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben ge diend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de middelen ter bestrij ding van de oorlog. De toekenning ge schiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. ging, neerkwam op bedrog.. Als hij alles van te voren had geweten zou hij be slist nergens op in zijn gegaan. Hij ge loofde overigens, dat het de organisa toren van de quiz ook voornamelijk er om te doen was een goede show te ma ken. De organisator, Mert. Koplin, gaf voor de commissie toe dat hij aan mededin gers aan drie quizavonden vragen en antwoorden had verstrekt. De 75-jarige mevrouw Myrt Power uit Georgia, die 32.000 dollars won bij vra gen over baseball, zei: „Als iemand de antwoorden had verstrekt zou ik niet by 32.000 dollars zijn opgehouden". Gino Prato, een eenvoudige schoen maker uit New York, die 32.000 dollars won bij vragen over opera's, verklaarde dat alles eerlijk toeging toen hij aan de quiz meedeed. De National Broadcasting Company deelde gisteren mee dat zy het con tract van 50.000 dollar per jaar met het quizwonder Van Doren had be ëindigd als gevolg van diens getuige nis op maandag voor de subcommis sie. Advertentie GASFORNUIZEN piekfijne keuken met 'n Demonstratie in (le Panama - kanaalzone Eenheden van de Amerikaanse politie in het door de Verenigde Staten beheer de gebied van het Panama Kanaal moesten gisteravond in volle uitrusting optreden tegen jongelui, die hadden deelgenomen aan een mars door Pana ma City bij gelegenheid van de onafhan kelijkheidsdag. Met traangas en water stralen werden de groepen uiteengedre ven, die met stenen naar de politie agenten wierpen en beledigingen schreeuwden. Drie agenten zijn gewond en twee van de jongelui zijn gearres teerd. Onder de menigte, die het inci dent, dicht bij de grens van de V.S.-zone, gadesloegen, waren duizenden kinderen, die in parade-uniformen waren gestoken. Bij de onafhankelijkheid van Panama in 1903 werd een overeenkomst tussen de V.S. en Panama getekend, waarin de Ver. Staten het beheer over de kanaal zone verkregen. Volgens een van de ver dragsartikelen hebben de V.S. het recht alle rechten en gezag uit te oefenen bin nen de omgrenzingen van de zone, „die de V.S. beheren, alsof zij de soevereini teit over het gebied bezitten". Panamese nationalisten hebben be toogd, dat het „alsof" in de verdrags tekst aantoont, dat de Verenigde Staten in feite de soevereiniteit over de kanaal zone niet bezitten. Een nationalistisch parlementslid (Aquilino Boyd) heeft aangedrongen op een „vreedzame inva sie" in de kanaalzone „teneinde de Pa namese soevereiniteit te herstellen". In Panamastad werd een treinwagon in brand gestoken en werd de Ameri kaanse vlag van de ambassade neerge haald. Het State Department (Buitenlandse Zaken) heeft geprotesteerd tegen een schending van de Amerikaanse vlag in de Amerikaanse zone eerder op de dag en tegen de schade die werd aangericht aan de gebouwen van de Amerikaanse ambassade en de Amerikaanse voorlich tingsdienst die even buiten de kanaal zone gevestigd zijn. Advertentie. Weer klein tipje opgelicht van de sluier van geheimzinnigheid over moordaanslag Nederlands meisje verhoord (Van onze Parijse correspondent) De Poujadistische ex-afgevaar digde Robert Pesquet, die een aan slag pleegde op de oud-minister Mitterand, of tenminste op diens auto, heeft gisteren bij de Parijse rechter van instructie Braunschweig de mitrailleur ingeleverd, waarmee de schoten in de nacht van 15 op 16 oktober j.l. in Parijs werden ge lost. Totnutoe had Pesquet gewei gerd zowel de naam te noemen van de eigenaar van de auto, waarmee hij Mitterand achtervolgde als de herkomst te verklaren van dit ver boden wapen. De Justitie, die Pes quet eergisteren bedreigd had hem indien hij zwijgen bleef -on middellijk achter de tralies te zetten, hoopt nu ook de eigenaar van de auto en de mitrailleur, en dus de handlangers van de aanvaller, op het spoor te zullen komen. De politie heeft de laatste dagen ver scheidene getuigen verhoord, o.w. een Nederlands meisje, dat op de avond van de aanslag een paar huizen verder waar zij woont de mitrailleurschoten had gehoord. Maar veel nieuw licht heb ben ook haar verklaringen niet gebracht in een zaak, die haar mysteries niet ge makkelijk prijs wil geven. In politieke kringen weet men nu te vertellen, dat Mitterand bij het a.s. de bat in de Senaat zich niet zonder meer zal neerleggen bij het verzoek van de justitie om zijn parlementaire onschend baarheid op te heffen. Volgens Mitter rand, die vroeger minister van Justitie was, zou de grief waarop het verzoek ge baseerd is dat hij het politie-onderzoek willens en wetens op een dwaalspoor had gebracht door over zijn ontmoetin gen met Pesquet te zwijgen van vol doende grond zijn ontbloot. Indien Mitterrand deze debatten in derdaad zou aangrijpen om zich publie kelijk tegen de vele aantijgingen, waar aan hij momenteel bloot staat, te ver dedigen, dan is de kans misschien niet geheel uitgesloten, dat de sluier over deze geheimzinnige moordaanslag met politieke verwikkelingen eindelijk nog een paar centimeter zou kunnen worden opgelicht. Niet alleen voor de goede naam van de Senator over de avon turier Pesquet kan men gevoeglijk zwij gen maar vooral ook voor het aanzien van Frankrijk, kan men het slechts toe juichen wanneer beide partijen nu ein delijk ook eens in het openbaar zouden kunnen worden geconfronteerd. Een boef iangs de Herengracht te Amsterdam had er gistermiddag genoeg van. De reus, moe geworden van een jarenlange plichtsgetrouwe Van de 4500 doden per jaar komt slechts een derde voor rekening van het verkeer (Speciale berichtgeving) Ongelukken zijn de voornaamste doodsoorzaak van kinderen. Ieder jaar komen in ons land byna 1000 kinderen en jongelui beneden de 19 jaar door een ongeluk om het leven. Van hen verongelukken er circa 450 in het verkeer, de rest komt om door ongelukken van velerlei aard in en om het huis en tijdens het spelen. In 1958 vonden 74 baby's beneden het jaar door een ongeluk de dood. De kleuterleeftijd (1 tot 4 jaar) is de gevaarlykste313 slachtoffers in een jaar. Tussen 5 en 14 jaar verongelukten in 1958 380 kinderen. dienst, vleide zich neer en kwam terecht op een rondvaartboot. Et- werd gelukkig niemand gewond, J maar da boom zat lelijk klem Tegen deze achtergrond heeft het Ne derlands congres voor Openbare Ge- zond'heidsregeling gisteren te Utrecht een bespreking gehouden van de onge vallen-preventie bij kinderen. Prof. mr. A. Kleyn, voorzitter van het Groene Kruis te Meppel, legde er daar bij o.m. de nadruk op, dat hoewel ieder een bij het woord ongeluk direct aan het verkeer denkt, zelfs by kinderen maar 45% van de dodelijke ongevallen verkeersongelukken zyn. Voor de hele Nederlandse bevolking (rond 4500 doden per jaar) komt maar ruim een rde op rekening van het verkeer. Andere oor zaken zijn: verdrinking, vergif, ver branding, vallen, onvolkomenheden in technische apparatuur e.d. Verstandiger worden! Over het algemeen is de mens zich niet bewust, dat hij van de wieg af kans heeft gelopen een ongeluk te krijgen en dat hem ieder moment van de dag gevaren bedreigen, al is het maar door een van de muur vallend schilderij boven zyn bed. „Berekenin gen hebben uitgewezen, dat het aan tal malen, dat men gevaar loopt 75 maal zo groot is als het aantal keren, dat men werkelijk letsel oploopt." Dit moest ons verstandiger en zorgvuldi ger maken", aldus prof. Kleyn. Hij stelde de betekenis van de pre ventie in het licht. Er is een onafge broken campagne nodig om de mensen ertoe te brengen zijn dagelijks milieu veiliger te maken. Dat geldt voor het milieu thuis, voor de school, voor de werkplaats en voor de inrichting van stad en dorp in verband met het ver keer. Niet alles verbieden Dr. W. Winsemius, psycholoog bij het Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden, besprak de psychologische achtergronden van ongevallen bij kin deren. Het leven in ons technische milieu geeft de kinderen de mogelijkheid al lerlei dingen te gebruiken op een ma nier, waarvoor zij niet bestemd zijn en die een zeker risico inhouden (een lan taarnpaal is bestemd om een verlich ting te dragen, maar je kunt er ook in klimmen, een brugleuning geeft bescher ming, maar het is leuk om aan de ver keerde kant ervan de brug over te ste ken). Het moderne levensmilieu is door en door kunstmatig en bijzonder gecompli ceerd. Het probleem is hoe tussen kind en milieu een betere aanpassing te be reiken. Dat heeft een technische kant (beveiliging van apparaten, goed weg bergen van giftige chemicaliën), maar ook psychologische. Het kind moet in een getechniseerd levensmilieu ruimte houden voor verkenningen, voor het proberen van rijn eigen mogelijkheden. Niet alles moet onmogelijk gemaakt of verboden worden, zei dr. Winse mius. Men moet niet bang zijn voor natuurlijke risico's. Bomen zyn er om in te klimmen, zelfs als je er uit kunt vallen. „Speel niet met je leven" is een mooie kreet, maar als die te ver wordt doorgevoerd, gaat de fleur er wel een beetje af. I Angst voorkomen Mevrouw A. Aalbers-Reydinga, arts te Sleen, sprekend over gezin en huis, legde de nadruk op de rol van de moe der. Die is de belangrijkste in de baby- en kleuterperiode. Eerst is zy zuiver be schermster, daarna steeds meer opvoed ster. Zij zal kléine risico's moeten ne men, aangepast aan de stuntelige on ervarenheid van het kind. Zij zal reke ning moeten houden met de grote nieuwsgierigheid naar alles wat in zijn bereik komt en met zijn noodzakelijke, maar vaak noodlottige, imitatiedrang. Zy moet zelfvertrouwen aankweken en angst voorkomen. Later mag zij hopen op steun van de school (vooral voorzover het 't verkeer betreft). Het kennen van het kind en het zich kun nen indenken in de situaties die het kunnen bedreigen, vormen voor de moeder het essentiële in haar bijdrage tot de preventie van ongevallen. Voorlichting nodig Ir. E. Spaan, directeur van het Vei ligheidsinstituut te Amsterdam, behan delde de voorlichting van de bevolking en kwam tot de conclusie dat zakelijke instructie, gericht op de gezinnen (voor de kleuters van nü en tot de scholen (voor de kinderen van nu en de ouders van de toekomst) nodig is. Verder is een breder gespreide voor lichting aan het publiek nodig als good will-reclame en voor de bewustwording. Los daarvan staat de voorlichting aan de groep mensen, die gevaren óp de markt kunnen brengen via hun produk- ten: onze huizen en gebruiksvoorwer pen. Besloten raadszitting in Bergen (N.-H.) Op uitnodiging van de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Holland, dr. M. Prinsen, is de gemeen teraad van Bergen gisteravond in be sloten zitting bijeengeweest. De zitting duurde van halfacht tot halftwaalf. Na afloop deelde de Commissaris mee. dat het resultaat der besprekingen aan de minister zal worden voorgelegd. De dis cussies waren namelijk van dien aard geweest, dat nader beraad door de mi niate* noodzakelijk zal zijn. Kranslegging tloor generaal Gips Op graf onbekende soldaat te Parijs (Van onze Parijse correspondent) Luitenant-generaal P. Gips, de commandant van het eerste Neder landse legerkorps, heeft gistermiddag een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat te Parijs, in aan wezigheid van een kleine duizend Pa- ryzenaars, voor het front van een 300 Nederlandse soldaten, cavaleristen, infanteristen en een compagnie com mando-troepen. De plechtigheid, die door de 60 man sterke J. W. Friso-kapel, in huzaren uniform gestoken, muzikale luister werd bijgezet, was bedoeld als uiting van Nederlands dank voor de gastvrij heid die de 4e divisie sedert begin juli in La Courtine in Auvergne had ge noten. De lange colonnes legerauto's, waar door een 7000 manschappen worden ver voerd. hebben gelijk gemeld maan dag La Courtine verlaten en werden voor vandaag weer in Nederland terug verwacht. Een kleine 400 man hadden zich voor Parijs van deze gemotoriseerde massa echter afgescheiden om hun reis naar Nederland pas morgen vroeg te vervolgen. Gistermorgen verschenen zij namelijk ook nog in de Cour d'Honneur van de Invalides bij Napoleons graf op het appèl, waar de Nederlandse stafchef generaal G. J. Lefèvre de Montigni uit naam van HM. de Koningin decoraties uitreikte aan Franse officieren. De beide stafchefs van de Nationale Verdediging en van het Landleger, de Franse gene raals Ely en Demetz, waren bij die laat ste plechtigheid aanwezig. Een kort défilé van Franse en Nederlandse een heden besloot deze militaire ceremonie. In Franse militaire kringen is men zeer goed te spreken over de prestaties, die de Nederlandse troepen afgelopen maanden in La Courtine by hun ma noeuvres geleverd hebben. Buitenlandse militaire waarnemers hebben in het bij zonder het snelle tempo en de nauwkeu righeid gewaardeerd, waarmee vaak zeer zware opgaven door de Nederlandse troe pen werden uitgevoerd. Van Nederlandse militaire zijde is men niet minder goed te spreken over het experiment van deze afgelopen maanden, waarbij voor het eerst in de geschiedenis Frankrijk buitenlandse, zij het dan ook geallieerde, troepen op zijn grondgebied toeliet om hier hun noodzakelijke ter reinoefeningen te kunnen houden. Nederlandse zeeman maakte amok in Zweden Een jonge Nederlandse zeeman heeft gisteravond in de Noordzweedse haven plaats Kalix amok gemaakt en door zijn vervaarlijk hanteren van een lang dolk mes paniek veroorzaakt. De 25-jarige zeeman was van zijn schip ontsnapt, maar de politie kreeg hem te pakken en bracht hem weer aan boord. De man trok echter plotseling een mes, sprong overboord en verdween. Met de politie dicht op de hielen klom hij aan boord I van een motorboot, bedreigde de schip per en liet zich naar het eilandje Risoen I varen, waar hij aan land sprone en on- I vindbaar bleef tot politiehonden hem in een bos opspoorden. Hij werd gearres- 1 teerd en zal moeten voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5