FIFTY-FIFTY FIFTY-FIFTY de prima Amerikaan die voltreffers plaatst! CENTRIFUGES C. L. M. van CLEEF 250 VERKEERSONGEVALLEN IN LEIDEN IN EEN MAAND Mr. Klaasesz bracht annexatie van Zoeterwoude ter sprake 6. een Amerikaan op z'n best 7. een fantastische sigaret 8. een fantastische prijs fluweel voor de keel Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 november 1959 Tweede blad no. 29890 Steeds hogere cijfers De laatste maanden geven ontstel lende ongevaJllencijfers in het Leidse verkeer te zien. In september werd een .record" geboekt door 61 ongevallen in één week. Verder kwam in die maand het ongeval!encijfer per week niet be neden de 50. En tenslotte was het maandtotaal van september met 234 on gevallen een record. Oktober zette wel zeer somber in, want de eerste week betekende met 62 ongevallen een nieuw record, dat het zelfs niet langer dan een week uithield: de tweede week werden er 63 ongeval len geregistreerd. De derde week gaf voor het eerst in twee maanden een lager cijfer te zien dan 50, namelijk 48, maar de laatste week was het weer grondig mis met 56. Het totaal van oktober bereikte door deze cijfers het aantal van 250, weer, na de 234 van september, een nieuw maandrecord. Vergeleken bij oktober van het vorige jaar was dit een stijging van maar liefst 35.9 procent. Van deze 250 ongevallen waren er 167 met alleen materiële schade, terwijl bij 83 ongevallen of 33.2 procent, ook licha melijk letsel te betreuren viel. Dit ge wonden-percentage was vorig jaar ok tober 28.3 procent. Dus niet alleen het aantal, maar ook de ernst van de ver keersongevallen neemt in Leiden toe, een verschijnsel, dat niet alleen uit deze cijfers spreekt, maar uit vrijwel alle vergelijkingen. Het jaartotaal is met deze ontstel lende oktobercijfers op 1893 gekomen. Vorig jaar was het totaal tot en met oktober 1691. Het totaal van het gehele jaar 1958 was 2024. Er mogen dus in november en december van dit jaar niet meer dan 131 ongevallen plaatsvinden, wil Leiden dit jaar als geheel een gun stiger beeld dan vorig jaar vertonen. Het is vrijwel uitgesloten, dat dit ge beurt. Het staat nu wel vast, dat Leiden dit jaar in het verkeer een zeer somber beeld geeft te zien. Lezers schrijven Voetgangersprobleem Op de Hogewoerd tussen Rijnstraat en Veerstraat staan dagelijks verschei dene auto's op het trottoir geparkeerd. Zelfs zo, dat moeders met kinderwagens en invalidewagens zich op de rijweg moeten begeven om hier te passeren. Volgens wettelijke bepalingen is het toch verboden om motorrijtuigen op het trottoir te plaatsen? Waarom kunnen de eigenaars deze wagens niet op het Levend aal par keren? Het rijk van de voetganger is toch al beperkt, en daar de trottoirs hier toch al smal zijn, moet hij zich ook nog in gevaar begeven voor eventueel achter opkomend verkeer. Dagelijks rijden hier politie-agenten langs en geen enkele, die de bestuur ders erop attent maakt, dat zij in over treding zijn. Optreden van de politie zou hier dus wel gewenst zijn! Leiden, W. C. v. d. M. Hollandse tekeningen uit de gouden eeuw De heer J. N. van Wessem sprak voor Oud-Leiden Voor de eerste maal in dit seizoen verzamelden de leden van „Oud Leiden" zich in de vertrouwde sfeer van ..De grote Pers" in de Lakenhal, alwaar de directeur van dit museum, de heer J. N. van Wessem, behalve als gastheer ook als inleider optrad. Uit het openingswoord van de wnd. voorzitter der vereniging, de 'heer A. Bicker Caarten, vernam men, dat voor deze avond in feite een ander onder werp ter sprake zou worden gebracht, doch de spreker, slachtoffer van de heersende griep, had te elfder ure moe ten afzeggen. Spreker bracht dank aan de heer Van Wessem, die spontaan had aangeboden deze plotselinge leegte op te vullen. De heer Van Wessem heeft, met be hulp van een groot aantal diapositieven, met zijn gehoor een rondwandeling ge maakt door een gefantaseerd prenten kabinet en daarmede een indruk gege ven van de ontwikkeling der tekenkunst in de Gouden Eeuw. Het beschouwen van de tekeningen van meesters uit die tijd heeft een grote bekoring; zij zijn doorgaans bedoeld als voorstudie voor het schilderij, doch ook als voltooide kunstwerken bekend geworden. Door de innerlijke drang waarmede deze kunst werken tot stand kwamen, is de uiting in vele gevallen spontaner dan bij de schildex-werken. Juist in de overgang van de 16de naar de 17de eeuw groeide de behoefte de zichtbare wereld weer te geven, te ontdekken tot in haar kleinste details. Er was aandacht voor de dingen van het gewone leven, waar uit de kunstenaar zijn onderwerpen koos. Dit door de levende omgeving ge- inspireerde genre zou men kunnen zien als een beperking der kunstuiting, doch bij intense beschouwing blijkt het te gendeel: de door spreker getoonde ka rakteristieke voorbeelden waren daar van een duidelijk bewijs en gaven de menigvuldigheid der facetten helder weer. Tekeningen en schetsen van Lucas van Leyden, Jacob van Swanenburg, Van der Velde, Buitenwijk, Gerard Dou, Jan van Goyen, Govert Flink, Eekhout, Van Ostade. De Witt, Nicolaas Maas en vele anderen, kwamen door de deskun dige toelichting van spreker als reali teiten tot het auditorium. Al naar de aard van de beeldende kunstenaar, besprak de 'heer Van Wes sem het karakteristieke: de kracht van het getekende portret, het verhalende stemmingsbeeld, de aantrekkelijkheden der onderwerpen, de schone lijnvoerin- gen, contrasten en subtiele af demping der figuren.. De academische tekenin gen (figuurstudies), zoals o.a. van Rem brandt's leerling Flink waren 'hoogte punten. Toonde spreker voor de pauze de wer king van het grote kunstenaarskoor der 17de eeuw, na de koffie liet hij als we deze vergelijking mogen maken Rembrandt zelf als solist optreden. We kennen deze grootmeester der schilder kunst eigenlijk te weinig als tekenaar, aldus spreker doch in die kwaliteit is hij minstens zo boeiend. De lichtbeelden toonden de werken van de beginnende Rembrandt, zijn gestadige groei naar volmaaktheid en zijn wereldberoemde werken. Spreker schetste de schitteren de weergave van spanningen en verhou dingen der figuren. Rembrandts unieke demensie, de dimensie van het genie. De heer A. Bicker Caarten sprak na mens „Oud Leiden" dankwoorden tot de heer Van Wessem. AMATE begroette 5000 ste bezoeker De organisatoren van de Amate 1959 de grote missietentoonstelling, welke deze week in de zalen van de Stadsgehoorzaal wordt gehouden zijn tevreden. De belangstelling bij het publiek is groot en het aantal bezoe kers bevredigend. Gisteravond werd de vijfduizendste betalende bezoeker be groet. De jeugd is hier niet bij gere kend, die krijgt vrij kaartjes. De heer P. P. Devilee uit de Leemansstraat te Leiden stond stomverbaasd, toen bleek, dat hij die 5000ste was. Op het toneel werd hij door de voorzitter van het comité, de heer Van der Heyden, toegesproken en mocht hij een waar debon van vijftig gulden in ontvangst nemen. Een welkom douceurtje. De toeloop naar deze tentoonstelling laat zich verklaren. Want niet alleen vertellen de priesters in de stands bij zonder belangwekkend over hun werk in die verre, vreemde landen en is de fancy fair in de foyer een grote trekpleister, ook de andere onderdelen van deze ten toonstelling mogen zich in een behoor lijke belangstelling verheugen. Op het toneel in de grote zaal heeft het Haagse Gemeentemuseum een fraaie collectie van ongeveer 85 exotische muziekinstru menten uit de landen, waarin missies gevestigd zijn, bijeengebracht. Een unieke verzameling van trommen, snaarinstrumenten, fluiten, kleppers, 'gongen en trompetten. In een van de andere zalen wordt een door de K.R.O. samengesteld aangrij pend klankbeeld gegeven van de huidige wereldsituatie in de kerk. Een ruimte reis van een half uur, die de toehoorders voert langs de meest besproken missie gebieden van de aarde. Het ligt in de bedoeling dit klankbeeld in de komende jaren ook uit te breiden tot de zending. De voorbereidingen daartoe zijn in volle gang, maar helaas was men, voor men naar Leiden kwam, nog niet gereed. En dan hebben wij tot nu toe verge ten de bijdrage, die de r.-k. Leidse schooljeugd geleverd heeft aan deze Amate. Een kostelijke kleine tentoon stelling van tekeningen, boetseerwerkjes en andere bewijzen van handvaardig heid, die uiteraard allen de missie tot onderwerp hebben. Leef als goede baren naast elkaar Zoals wij gisteren reeds vermeldden, bracht de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote mevrouw KlaaseszDe Bruyne, een werkbezoek aan Zoeterivoude. Na de lunch werd des middags het Gesticht „De Goede Herder" bezocht. Het gezelschapbestaande uit de Commissaris der Koningindiens echtgenote de burgemeester en de wethouders, eveneens met hun echtgenoten, de adjunct-chef van het kabinet van de Commissaris en de hoofdambtenaar ter secretarie H. A. Friebelwerd ontvangen door de moeder-overste en enkele andere zusters van de Goede Herder. 1. een unieke melange 2. hoogfijne tabakken 3. geurig en zacht 4. een modern pakje S.aromabewarende verpakking 15, .MAREWIJK" NEEMT JEUGDHONK IN GEBRUIK Zaterdag 7 november neemt de Her vormde Wijkgemeente „Marewij'k" met enige feestelijkheid haar nieuwe jeugd honk aan het Charlotte de Bourbon hof 1 (hoek Willem de Zwijgerlaan) in gebruik. Om halfvijf 's middags is de officiële opening, doch daarvóór maakt de Drumband „De Kleine Burcht" vanaf halfdrie een rondgang door de wijk. Om halfzes kunnen belangstellenden het nieuwe jeugdhonk, dat de naam „Spe lonk" krijgt, bezichtigen. Nederlandse opgravingen in Egypte Dr. A. Klasens, directeur van het Rijks museum van Oudheden, hield gister avond in dit museum een lezing over de Nederlandse opgravingen in Egypte, welke in het afgelopen winterseizoen zijn voltooid. Verschillende vondsten zijn daarbij nog aan het licht getreden, die de ken nis over de vroegste periode van de Egyptische geschiedenis (1ste dynastie, ong. 3000 v. Chr.) hebben aangevuld. Meer dan 200 graven werden op drie verschillende grafvelden opgegraven. De belangrijkste vondsten zijn: een van de oudste voorbeelden, zo niet het oudste, van steenbouw in de Egyptische grafarchitectuur; voorts een dubbel graf van man en jonge vrouw, die juist een kind heeft gebaard, waarvan het skelet bij de moeder werd aangetroffen. Ook I werden voor het eerst resten van een bovenbouw van graven gevonden, waar door het pz*obleem van de bovenbouw uit deze periode is opgelost. Voor het eerst werd een stéle van kalksteen ge vonden, waarop de naam en het beroep van de grafbewoner „de molenaar Me- nes". In een groot graf uit het midden van de eerste dynastie kwam een fraai voorbeeld van kunsthandwerk voor de dag, een schminkdoosje van leisteen in In haar welkomstwoord bracht moe der-overste dank aan de Commissaris der Koningin en echtgenote, dat zij in hun programma een bezoek aan de Goede Herder hadden willen inlassen. Moeder-overste gaf een uiteenzetting van het werk van de Congregatie, na melijk het heropvoeden van meisjes, die gederailleerd zijn of op het punt van ontsporing stonden. Dit werk, dat in 460 huizen verspreid over de gehele wereld, geschiedde, bestaat naast de heropvoeding ook uit de opleiding van deze meisjes op allerlei gebied, o.a. huishoudelijk werk, naaien, nuttige handwerken enz. De bijzondere aandacht van de Com missaris werd gevraagd in verband met het Industricschap, dat een kleine ruimte ter diepte van 150 m. overliet voor de recreatie van de bewoners van het huis. Dit zou minstens 5 a 6 ha. moeten zijn voor de ruim 200 mensen, die in de Goede Herder verblijven. Vervolgens werd een rondgang ge maakt door de gebouwen, waarbij ook rector De Groot aanwezig was. Zo werd een bezoek gebracht aan de naaikamer, de slaapgelegenheid en de aula. Hier werden door enkele meisjes enige dan sen uitgevoerd. Wanneer men eens een bezoek aan deze inrichting heeft ge bracht, krijgt men een veel beter in zicht in het prachtige sociale werk, dat door de zusters wordt verricht. WENSEN EN VERLANGENS Na dit zeer indrukwekkend bezoek werd via de Weipoort naar het paro chiehuis aan de Schenkweg gereden, waar ongeveer 100 personen aanwezig waren voor een bespreking. De Commissaris en zijn echtgenote namen achtereenvolgens plaats aan de 13 tafeltjes, waar de aanwezigen hun wensen en verlangens konden kenbaar maken. In zijn slotwoord werden door de Commissaris enkele van die wensen kenbaar gemaakt. Het bleek, dat deze zich hoofdzakelijk beiwogen op het ge bied van de woning- en scholenbouw en vooral ook over de annexatie. Uiteraard kon de Commissaris geen Het gezelschap bracht ook een be zoek aan de orgelfabriek. De foto geeft een beeld van de vervaardi ging van de orgelpijpen, welk pro ces door de hoge gasten met aan dacht wordt gevolgd. (Foto L.D./Holvast) enkele toezegging doen, doch liij zegde toe, enkele belangrijke punten ter sprake te zullen brengen in de a.s. ver gadering van G. S. Betreffende de annexatie merkte spreker op, dat er diverse meningen be staan. „Wanneer deze meningen niet alle bewaarheid worden, wees dan een eerlijk verliezer, of een eerlijke over winnaar. Wat zeggen gemeentegrenzen? Men kan toch ook als goede buren naast elkaar leven! De burgemeester dankte de Commis saris en diens echtgenote voor hun be zoek aan de gemeente en riep de steun in van de Commissaris in het belang van Zoeterwoude. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. scheikunde de heer A. G. M. Gribnau (Oegstgeest) doet. ex. geologie de heer J. R. Boersma (Leiden); kand. ex. D wis- en natuur kunde de heer J. van Steenis (Den Haag)kand. ex. F wis- en natuur kunde de heren M. de Vries (Den Haag) en S, J- Halkes (Rotterdam); kand. ex. A wis- en natuurkunde de heren A. Epskamp (Leiden) en E. E. Dijkema (Leiden). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Frits Johannes, zn v. J. J. Ie Bleu en W. M. E van Kouwenhove; Henrika Pe- tronella Maria, dr v. H. C. Kramer en A. P. M. van der Klugt; Yvonne, dr v. W. P. J&gel en A. J. Versteegen; Johannes, zn v. A. Stikkelorum en G. J. M. Meilink; Ber- nadette Maria Magdalena Lucia, dr v. L. A. M. de Groot en M. A. Duindam; Maria Cornelia, dr v F. B. Herruer en A. M. van Kampen: Hillegonda Margaretha. dr v. L. van Vegten en M. H. Tetteroo; Marianne Petronella, dr v. A. Blijleven en M. H. v. Baarle; Rudolf, zn v. P. Koet en J. M. Mensert. GETROUWD W. A. van den Berkmortel en G. de Laaf. OVERLEDEN: P. A. van den Hoek, 83 jr wed. v. H. C. van Santé van Sprang; M. C. van den Berg 90 jr, wed. v. A. J. Vreeburg; A. de Bolster. 1 jr, zoon. de vorm van een vis. In het laatste graf van de campagne werd een aantal zegels van klei gevonden met afdrukken van een koningszegel en van een ambtenaar, Anchka. Mede hierdoor is het duidelijk geworden, dat de bijgaven in de graven van de eerste dynastie van één centraal punt uit over geheel Egypte werden ge distribueerd. Bij dit laatste graf kwamen ook twee funeraire boten, uit klei gemo delleerd en met hout betimmerd, voor de dag. Een groot deel van de vondsten uit drie opgravings-campagnes te Aboe- Roash bevindt zich thans in het Leidse Museum, waar zij in het laboratorium worden behandeld. Te zijner tijd zal hiervan een tentoonstelling worden ge houden. Voor de aanvang van de lezing her dacht dr. Klasens de overleden hoog leraar in de Egyptologie, prof. dr. A. de Buck. Advertentie vanaf f 166. A .E.G. - Siemens - Morphy - Richard Scharpf BOTERMARKT 25 - TEL. 22669 Trio Albeneri voor de „Kunstkring" Woensdag a.s. zal voor de Leldsche Kunstkring „Voor Allen" het Albeneri Trio optreden. Dit trio werd 12 jaar geleden opge richt, evenals zoveel andere trio's aan getrokken door de uitzonderlijke litte ratuur, die van de componisten aller tijden hiervoor bestaat. Het heeft zich in de loop der jaren een wereldnaam verworven door de uitstekende vertol kingen, die het overal heeft gegeven. Het trio bestaat uit Ward Davennyde (piano). Giorgio Ciompi (viool) en Be- nar Heifetz (cello). Autobus stond bijna in brand Gistermiddag ontstond aan een auto bus van de firma Maarse en Kroon het begin van een brand. Toen de bus het Stationsplein opreed, brak de naaf van het linkervoorwiel. Door de wrijving, die hierbij ontstond, raakte het wiel in brand. De chauffeur, die onmiddellijk stopte, wist het vuur zelf te blussen met een schuimblusapparaat De brandweer heeft het voorste gedeelte van de wagen ver der afgekoeld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3