De Poolse communisten in Limburg Laatste nieuws DE MASCOTTE Oefenen een onafgebroken druk op hun landgenoten uit f jr r? 319GB 383% Vrcr~r3I>Aa 4 NOVEMBER 1959 Zij zeggen: „Wij laten ons niet winnen!" (Van onze Limburgse correspondent) Ondanks alle pogingen welke in de loop der jaren door het Poolse consulaat hier te lande zyn ondernomen, om de in de Limburgse mijnstreek wonende Poolse mijnwerkers het zijn er een kleine duizend te winnen voor het com munistische regime van Warschau, is succes uitgebleven. Er is maar één Poolse organisatie in de mijnstreek, die achter het regime van Warschau staat, de Bond van Polen in Heerlerheide, met slechts62 leden. Voor de komst van Gomoelka werd deze „bond" zelfs Poolse wodka toegezonden om de Polen in de mijnstreek te winnen. Daar heeft Gomoelka echter, nadat hij aan de macht was gekomen, een einde aan gemaakt. Deze wodkazendingen, die naar alle aan het regime getrouwe Poolse organisaties in het vrije westen werden gezonden, waren hem te kostbaar. Tegelijkertijd werden aan de Poolse officiële instanties in de vrije wereld nieuwe instructies gezonden, die nog steeds gelden. Blijkens deze instructies moeten alle Poolse instanties, zoals ambassades en consulaten, de Poolse emigranten met de grootst mogelijke welwillendheid te gemoet treden. De Poolse ambassades werd verboden aan politiek te doen, maar de consulaten behielden de vrij heid het regime van Warschau ook langs politieke weg te dienen. Daartoe werden en worden zij door Warschau van communistische boeken, tijdschrif ten en grammofoonplaten voorzien, die zo ruim mogelijk onder de hier wonen de Polen moeten worden verspreid. STADSNIEUWS Schoolzwemwedstrijden Maandag en dinsdag hebben ruim duizend jongens en meisjes deelgenomen aan de door de Gem. Schoolsportcom missie georganiseerde zwemwedstrijden. De organisatie verliep op beide dagen vlot. Een byzonder woord van lof komt de directie van de Overdekte toe voor de keurige organisatie bij de verdeling van de kleedruimten. Bij de wedstrijden ga ven van hun belangstelling blijkt wet houder J. C. van Schaik, de gem. in specteur voor lich. opvoeding, de heer J. C. F. Coers en de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. Boogaarts. De uitslagen luiden als volgt: Open bare en chr. lagere scholen: 1. Drift straat 316.1 punten; 2. Sumatrastraat 340.6; 3. 3-Octoberstraat 343.3; 4. Op- penheimstraat 345.-; 5. W. de Zwager- laan 351.6; 6. Du Rieustraat 352.5; 7. Oosterstraat 361.8; 8. Asserstraat 369.4; 9. Aalmarkt 371.8; 10. Chr. Nat. School 372.-; 11. Hoge Morsweg 402.4; 12. Noord einde 4Q 402.5; 13. Dr. van Voorthuizen- school 408.4; 14. Maresingel 411.9; 15. Telderskade 414.7; 16. Damlaan 447.6; 17. Stadhouderslaan 452.5: 18. Duiven- bodestraat 459.8; 19. Lorentzkade 475.5; 20. Boshuizerkade 498.6; 21. Chr. Sch. Lusthoflaan 508.6; 22. Munnikenstraat 516.4. Katholieke lagere scholen: (meisjes): 1. Mariasch. Haarl.straat 165.7 punten; 2. Pacellisch. Damlaan 179.1;. 3. Cathe- rinasch. Krauwelstraat 180.3; 4. Jozef school, Oppenheimstraat 185.4; 5. Al- phons Ariënssdh., Timorstraat 186.4: 6. Barbarasch., Levendaal 190.9; 7. Leo- nardussch., Potgieterlaan 203; 8 en 9. Antoniusschool Potgieterlaan en H. Hartschool Lusthoflaan 235. Idem jon gens: 1. Dom. Savioschool, Rapenburg 159._ punten; 2. School Caecillastraat 159.7; 3. Don Boscoschool, Franchimont- laan 161.5: 4. H. Hartschool, Os en Paar- denlaan 162.9: 5. Leonardusschool Pot gieterlaan 167.5; 6. Jozefschool, Oppen heimstraat 177.9; 7. Pacellischool. Dam laan. 179.1: 8. en 9. Antoniusschool, Pot gieterlaan en Alphons Ariënsschool, Ti morstraat 193. Voortgezet onderwys: (meisjes) groep B: 1. Meisjes-HBS, 211.6 punten; 2. Ag nes Lyceum 216.7; 3. Maria Ulo, Haar lemmerstraat 226.2; 4. Huishoudschool, Rapenburg 229.2; 5. Rijnlands Lyceum 239.5; 6. Barbara Ulo, Levendaal 247.5; 7. Ulo, Noordeinde 254.-; 8. R-K VGLO, Pelikaanstraat 255.9; 9. Ulo, Pieterkerk straat 261.8; 10. Chr. Ulo. Leidse Hout 272; 11. Bona ven tuna Lyceum 281.1. Idem groep C: 1. Ulo, Pieterskerkstraat 453.4 punten; 2. Vakschool, Rapenburg 478.8: 3. Maria Ulo, Haarlemmerstraat 488.6; 4. Meisjes-HBS 495.5; 5. Barbara Ulo. Levendaal 610.3. Jongens groep B: 1. Rembrandt-lyceum 215.3 punten; 2. Bonaventura Lyceum 219.6: 3. Ulo. Ples- manlaan 220.8; 4. Rijnlands Lyceum 231.1; 5. Ulo. Pieterskerkstraat 234.4: 6. Chr. Ulo. Leidse Hout 235 9; 7. Titus Brandsma Ulo 242.1; 8. Tech. school Don Bosco 254.7; 9. Gymnasium 287.6; 10 Chr. Ulo. Noordeinde 293.6; 11. Be- drijfstechn. school 301.2; 12. R-K VGLO 306.2. Idem groep C: 1. Rembrandt-ly ceum 393.7 2. Leidse Instrumentma- kersschool 404.1: 3. Bonaventura-lyceum 413.6: 4. Ulo Plesmanlaan 435.-: 5. Ulo Pieterskerkstraat 439.9: 6. UTS. 452.3: 7 Titus Brandsma Ulo 460.-; 8. Bedrijfs- techn. school 462.5; 9. Rijnlands Lyceum 462.7; 10. Chr. Ulo. Leidse Hout 520.4; 11 Techn. School Don Bosco 552.8. RESTAURATIE „DE HEESTERBOOM" Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, K. en W. is, naast het subsi die van 'de provinoie Zuid-Holland door het Rijk een subsidie toegezegd van 50% van de kosten van restauratie van de molen „De Heesterboom" tot een maximum van 125.000. B. en W. hebben grond voor de ver wachting, dat de onderhandelingen met ae firma Noordman betreffende het on derhoud en de brandverzekering van de molen, welke een moeizaam verloop hebben, binnenkort tot een voor de par tijen aanvaardbare oplossing zullen lei den. Zodra dit het geval is zal deze zaak bij de raad aanhangig worden gemaakt. LEIDERDORP DANKSTOND VOOR HET GEWAS Hervormde gemeente (hedenavond) 7.30 uur ds. J. Honnef. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna, dr. van C. v. Beelen en L. Crama; Theodora, dr. van M. Roest en D. van der Zwan; Gerard J., zn. van A. P. Zlntel en G. Reijneveld; Renée M., dr. van M. Cortel en C. M. C. IJ. Schreiner. Getrouwd: Th. Habraken, 20 Jr. en M. P. J. B. Antonissen, 26 Jr. Ondertrouwd: H. J. D. Visser, 25 Jr. en J. Roggeveen, 22 Jr. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. A. Zaagman, eerste luitenant der infanterie, momenteel in het gar nizoen te Assen, is met ingang van 1 november j.l. bevorderd tot kapitein der infanterie. OEGSTGEEST De lezing, welke dr. E. F. Jacobi, directeur van „Artis", donderdagavond in het Witte Huis zou houden voor de Ver. „Gemeentebelang", is wegens ziekte van de spreker tot nader te bepalen da tum uitgesteld. Vurig propagandist De feiten liggen echter zó, dat de overgrote meerderheid van de Polen, die voor en na trouw wensen te blijven aan hun eigen, katholieke organisaties, met de „Bond van Polen" niets te maken willen hebben en daarom zijn propagan disten laat voor wat ze zijn. Een der vurigste propagandisten is de in Bruns- sum woonachtige Poolse onderwijzer Ma rian Jakubowski, die onlangs met een aantal leden van de aan het regime ge trouwe Polen op kosten van Warschau zes weken in Polen vertoefd heeft Daar hebben zy niet alleen een bij eenkomst bijgewoond van de communis tische vereniging Polonia, die werd op gericht om de contacten tussen Polen en de Poolse emigranten in de vrije wereld te verbeteren, maar zij zijn ook in staat gesteld de wederopbouw van Polen in ogenschouw te nemen, om dan bü te rugkeer onder de emigranten te propa geren hoe goed alles wel is in het com munistische Polen. Bovendien kregen zy de instructie mee het initiatief te nemen tot het vormen van comité's ter viering van het „Duizendjarig bestaan van het Poolse Ryk", dat de communistische Party in Polen in 1960 gaat vieren. Die comité's moeten dan, wat de opzet uit eindelijk is, de Polen verenigen rond de aan het regime getrouwe elementen in het vrije Westen, die aldus een nieuwe infiltratiemogelijkheid zouden krygen In de prullenmand Onmiddellijk na zijn terugkeer In de Limburgse mijnstreek heeft Jakubowski prompt een uitnodiging gestuurd naar de besturen van de Pools-katholieke or ganisaties met het verzoek met hem een dergelijk comité te vormen. De be sturen hebben hem echter laten weten, voorzover zij de uitnodiging niet zonder meer in de prullenmand hebben gedepo neerd, dat zij er niet aan denken dat „duizendjarig bestaan van het Poolse ryk" te vieren. Het geval wil namelijk, dat deze communistische viering in Po len een tegenhanger moet worden van de viering, waartoe Kardinaal Wvszinki heeft opgeroepen, namelijk de viering van duizend jaar christendom in Polen. Dat willen de katholieke Polen ook in de mijnstreek gaan vieren. Als het zo goed is in Polen" hebben velen Ja kubowski intussen ook laten weten „waarom ben je dan teruggekeerd en niet in Polen gebleven?" Jakubowski is met de leden van de „Bond van Polen" ook de toegang ont zegd tot het Poolse huis in Brunssum, centrum van het godsdienstige en cul turele leven van de katholieke Polen in de Limburgse mijnstreek. Dat heeft Ja kubowski naar de pen doen grypen. In het weekblad van de Westduitse Bond van Polen, eveneens getrouw aan het re gime van Warschau en samenwerkend met de „Bond van Polen" te Heerlerhei de, heeft hij een vinnig artikel geschre ven, waarin hy beweert, dat het ge noemde Poolse huis niet meer het tehuis der verenigde Polen in de Limburgse mynstreek is." Haal je de koekkoek", zeggen de Polen hier „we willen ons- zèlf zijn en blijven en niets van doen hebben met overlopers". Toenemende druk B(j tijd en wijle wordt het werk van de „Bond van Polen" te Heerlerheide gesteund door uit Warschau overgeko men geheime agenten, zoals J. Roszkow- ki, die onlangs door onze mijnstreek heeft getoerd en ook gewerkt heeft on der de Polen, die in Breda en Utrecht wonen. Wat hy precies gedaan heeft, weet niemand. „Het voorspelt in elk geval voor ons niet veel goeds", zeggen de getrouwe Polen, die intussen onder vinden, dat de druk van het Warschause regime op hen toeneemt. „We laten ons niet winnen", oordelen ze en maken alleen voor het verwerven van onmisbare papieren, b.v. voor fa miliebezoek aan Polen, gebruik van de diensten van Jakubowski, die als amb tenaar van het Poolse consulaat daartoe maandelijks een zitdag in een particulier huis te Heerlen houdt. „Dan hoeven jullie niet helemaal naar Den Haag", glimlacht Jakubowski be minnelijk. „Zie maar weer eens hoe goed we voor jullie zijn". Want zonder die Heerlense zitdagen zouden de Polen voor papieren naar het consulaat in Den Haag moeten. Geschaduwd. Intussen ondervinden bepaalde Polen, die in het katholiek-organisatorische Grote buit op schip Tydens afwezigheid van de bewoners is gistermiddag ingebroken in een Ne derlands motorbinnenschip, dat in de Coenhaven te Amsterdam gemeerd lag. De buit bestond uit een bedrag van f. 5300, 17.000 Belgische franken en een drietal spaarbankboekjes. Vanmorgen vroeg is ingebroken in een juwelierszaak aan de Ceintuurbaan te Amsterdam. De buit bestond hier uit een aantal gouden ringen en armbanden met een totale waarde van f. 1500,De dader had het metalen scherm voor een zijruit vernield en had vervolgens de spiegelruit ingeslagen. Daardoor ging de alarminstallatie werken. Voordat hij op de vlucht sloeg deed de onbekende een greep in de etalage. Vertrek „Willem Barendsz" uitgesteld De walvisvaarder ..Willem Barendsz'' die vanmorgen uit Amsterdam zou zijn vertrokken zal niet voor vanavond zes uur uit de Amsterdamse haven kunnen afreizen. Het is nodig gebleken het kruiskopmetaal van een der motoren te vervangen. Daarna zullen de motoren opnieuw moeten proefdraaien alvorens het schip de tocht naar de Zuidpool kan beginnen. Oud-minister Staf voorzitter N.F.O. Als voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie d.w.z. als opvol ger van de niet herkiesbare heer C. Bou- dewijn, is voorgedragen (oud-minister) ir. C. Staf die reeds als directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij quali- tate qua secretaris van de NFO is geweest. leven der Polen in de mijnstreek een rol spelen, by familiebezoek in Polen bij herhaling, dat ze in Polen „gescha duwd" en flink in het oog gehouden worden. Met niemand buiten de kring van hun Poolse familieleden, kunnen zy daardoor praktisch in contact komen. VARIA Zuinige jongelui (Van onze correspondent in Bonn) Men heeft onlangs vijftig jongelui, die werkzaam zijn in een grote West duitse onderneming, plotseling de vraag gesteld: „Weet je hoeveel geld je pre cies in je portemonnaie hebt?" Bijna allen wisten tot op de pfennig precies hoeveel ze op zak hadden... Daaruit heeft men geconcludeerd dat de gemid delde jonge arbeider in de Bondsrepu bliek zijn geld zeer weloverwogen pleegt uit te geven. Voorts bleek, dat alle on dervraagden nog thuis, bij hun ouders, woonden, en dat telkens 25 percent van de jongelui resp. een kwart, de helft, een derde en een vierde deel van het loon aan de ouders afgaf. Zij kregen daarvoor terug een zakgeld, dat vari eert van 5 tot 30 mark per maand. Als men nu weet, dat een leerling in de fa briek in Duitsland ongeveer 70 tot 120 mark per maand verdient, een jonge vakarbeider en kantoorbediende 300 tot 360 mark (alles netto), dan kan men uitrekenen hoeveel de jongelui inbren gen in de gezinspot! Men vroeg die jongens, die al het geld of in elk geval een groot deel er van zelf mogen behouden, wat ze daar nu mee doen; 13 percent van het net toloon wordt besteed voor pleziertjes en dat is toch relatief veel... Een derde van alle jongens spaart niet, tweederde legt iedere maand 20 tot 50 mark op zij. Vier van de vijftig bezoeken een avondschool en dat kost niet minder dan 70 mark per maand... Ons kort verhaal door Rosemary Weir Het is niet gemakkelijk om met een nieuw baantje te beginnen, als je nog maar enkele maanden van je staats- pensioentje af bent Het zou veel pret tiger geweest zijn, als je rustig in het oude gareel verder had kunnen lopen en niet behoefde te veranderen. Maar ze had geen andere keus. Toen Thorn ton and Wayne, de thee-importeurs, over de kop gingen en liquideerden, stond iedereen op straat: klerken, ty pistes, loopjongens en zij, het oude mevrouwtje Budd. de werkster. Maar ach, eigenlijk deed het er ook niet zoveel toe, vond ze. Ze zou wel iets vinden voor de resterende maanden. Het had haar echter wèl even hoog gezeten, want ze hield niet van zulke plotselinge veranderingen. Ze was niet meer zo jong en nogal vastgeroest in haar gewoontes. Ze mopperde echter niet, want het geluk was met haar. Ze werd namelijk prompt aangenomen op het kantoor van de benedenverdie ping, dat daar nog maar kort geves tigd was. Het was een modern inge richt kantoor, licht en helder. „Gemakkelijk schoon te houden", dacht het vrouwtje, terwijl ze de eer ste avond haar ogen eens goed de kost gaf. „Geen stofnesten, maar ik kan het niet gezellig noemen. Mjjn smaak is het in ieder geval niet!" Maar ja, dat waren nu eenmaal haar zaken niet. Als de baas dit mooi vond, was het haar óók goed. Ze mocht echter eindelijk wel eens aan het werk gaan! De prullemanden le gen, met de stofzuiger de kleden ve gen, een stofdoek over de meubelen halen en klaar zou ze zijn. 't Was in ieder geval wèl gemakkelijker dan vroeger, toen ze met een boender op haar knieën liggend, de vloeren had moeten wrijven Er viel tenslotte tóch wel iets te zeggen voor een moderne inrichting Mevrouw Budd liep ln de richting van het grote bureau Haar voetstap pen werden gedempt door het dikke tapijt Ze boog zich voorover om de prullebak te grijpen en bleef toen plotseling stokstijf staan, starende naar iets, dat naast de fraaie sigaret tendoos op het glanzende bureau stond. Het was een kat, een kleine porse leinen kat, met een absurd lange nek, die versierd was met een blauwe strik. De spikkels op het witte kattelijf wa ren van dezelfde kleur blauw. De kop van het dier vertoonde een zelfvol dane grijns. Het was een dwaas beest, een wreed en vrij vulgair karikatuur, dat volkomen detoneerde op dat glan zende bureau. Het was echter niet hierdoor, dat mevrouw Budd zo ge schrokken was. Haar aandacht had een geheel andere oorzaak. Ze kénde die porseleinen kat! Nog nooit was ze op dit kantoor geweest, nog nooit had ze bij haar weten de directeur ont moet, maar ze kende die kat tóch heel goed. Ze had dan ook een gegronde reden, om die kat zo goed te kennen! Ze stond doodstil en hield het vreemde beest in haar handen, terwyi de jaren terugrolden. Hampstead Heath, een zondag in augustus, negentienhonderdenvijftien. Zij, Alf en de baby Ted vermaakten zich kosteiyk in de warme zonneschijn. Alf was in kaki-uniform, zy droeg haai mooiste gebloemde jurk en baby Ted, die nog maar nauwelyks zes maanden oud was, leek met zijn witte pakje op een beertje. Ze verzorgde hem uitstekend, als een klein prinsje. De mensen zeiden, dat hij op haar leek. Ze was toen een aantrekkelijk meisje geweest, vrij fors, blond en ge zond. Alf was heel anders: kort van postuur, écht geen filmheld, maar be hoorlijk bij de pinken. Vóór de oorlog, toen hij die oude handkar nog had, verdiende hij bést. Hij was niet op zijn mondje gevallen en had altijd wel een antwoord, met wie hij ook sprak. Niemand kon hem een poets bakken. Hij was altijd zolang het tenmin ste duurde een goede echtgenoot geweest, dat kon ze niet ontkennen, en wat betreft het gebeurde van later, wel, daar was ze nooit het juiste van te weten gekomen, zodat ze er eigen iyk ook niet over kon oordelen. Op die heerlijke dag in Hampstead Heath was alles in ieder geval nog in orde geweest, waard om herinnerd te worden en ze had het dan ook ont houden, al die jaren lang. Ze hadden van alles gedaan: ge schommeld, in de draaimolen gezeten, kermistentjes bezocht. In een schiet tent had Alf die kat gewonnen Hij had het beest lachend opgepakt ze zag hem nóg voor zich en gezegd: „Hier, dit is voor jou. Het zal je ge luk brengen, Ted!" Hij had het dier toen in Ted's handjes gedrukt. De baby had meteen geprobeerd het mon ster in zijn mond te steken. Ze had het echter afgenomen en veilig opge borgen, omdat ze meende, dat het hem misschien écht wei geluk zou brengen. Toen Alf later deserteerde en ze niets meer van hem hoorde, zodat ze alleen met Ted achterbleef, zonder ge noeg geld en zonder iemand, van wie ze hulp zou kunnen verwachten, keek zij vaak naar die vreemde kat en dacht dat het geluk, dat het dier moest brengen, wel een erg vreemd soort geluk was. En toen zy tenslotte, nadat alles erg slecht was geworden en zy besloten had Ted te vondeling te leggen op de stoep van het wees huls ze moest wel radeloos geweest zyn om zoiets te kunnen doen had zij de porseleinen kat, omdat het dier hem geluk zou brengen en het een presentje van zyn vader was geweest, tussen zijn kleertjes gestopt. Het was natuurlyk een dwaze opwelling ge weest, maar iedereen doet wel eens dwaas. Later kwam ze, door er via een om weg naar te informeren, te weten, dat de jongen geadopteerd was. Het was in die jaren nog vry gemakkelyk om een kind te adopteren. Je zocht een baby uit, er werden geen vragen ge steld en waar hy ook terecht was ge komen, het moest in ieder geval beter zyn dan met haar in de goot en met een deserteur als vader. Ja, 't was dezelfde kat! Van zyn rechter oor was een klein stukje afge broken, toen zy het beest een keer had laten vallen! Nu ja, vallen! Ze had het ding weggegooid, toen ze had gehoord, dat Alf gedeserteerd was. Ze had niet meer geweten wat te doen, daar er geen geld in huis was en baby Ted last van zyn tandjes had. „Gelukskat!" had ze gemompeld. „Ellendige gelukskat!" Waarna zy het beest in de kachel had gegooid. Het ding was niet gebroken het lag daar tussen de as van het gedoofde vuur en keek haar een beetje spottend aan. Ze had zich toen plotseling be schaamd gevoeld en de kat weer op gepakt. Van één van de oren was ech ter een klein stukje afgebroken. Ze had niet de moeite genomen het te lymen. Ja, het moest dezelfde kat zyn! Achter haar werd een deur geopend en iemand kwam het kantoor binnen. Mevrouw Budd schrok verschrikkelyk en liet de kat bijna vallen. Een prettige, donker-klinkende man nenstem zei: „Goed volk, hoor! Ik blyf hier niet rondhangen. Ik kom een paar papieren halen. U bent zeker de nieuwe werkster „O, goedenavond, mynheer", ant woordde het vrouwtje fluisterend. Bent ubent u mijnheer Lu cas, mijnheer?" „Ja, dat ben ik, Lucas jr. tenminste, maar dat wil nog niet zeggen, dat ik me ook erg junior voel". Hij lachte en streek met zyn hand over zyn volle, gryzende haar. Hy was knap, lang en even aan de ver keerde kant van de veertig. Hy glim lachte vriendelyk naar het oude vrouwtje by het bureau, dat nog steeds die groteske kat vasthield. „O, stoft u mijn mascotte af? 't Is geen schoonheid, maar ze heeft me geluk gebracht! Heel wat geluk!" De handen van de oude vrouw be gonnen te beven. Voorzichtig zette ze de kat op het bureau. „Een mascotte, mynheer? Heeft u dat beeldje al lang?" „Zo lang ik het mij kan herinne ren. Het stond vroeger in de kinder kamer, op de schoorsteenmantel. Ik had een gekke naam voor die kat ver zonnen. Kareltje Kater, geloof ik." Hy lachte. Het klonk zelfverzekerd. „Heeft die kat u werkelijk geluk ge bracht?" „Laten we zeggen, dat het leven me goed behandeld heeft. Ja, ik heb eigenlijk wèl geluk gehad en de kat hoog in ere gehouden". Wederom begon hy te lachen. „Heeftze aarzelde even, „heeft mynheer Lucas, uw vader bedoel ik, u die kat gegeven?" Hy keek even verbaasd, omdat ze zo vasthoudend was. „Nee, ik meen van niet. Ze hebben me destyds geadopteerd en ik geloof dat die kat uit het weeshuis is mee gekomen". Hy zweeg. Ze begreep, dat hy zich afvroeg waarom hy haar dit eigeniyk allemaal vertelde, waarom hij zo uit voerig met haar sprak. Hy, de baas, en zij niets anders dan een oude werkvrouw. Zij wist echter wel waar om hy dit deed. Het was de stem van het bloed, die sprak. „Wel, mevrouwehBudd, is 't niet? Ja, ik heb het dus goed ont houden. U bent hier zeker by na al klaar, hè? Mooi! Wilt u dan straks het licht uitdoen? Graag. Goeden avond!" Hy was verdwenen, Ted, haar longen. Mevrouw Budd pakte de kat weer jp en keek het dier recht in de ogen. ,,'t Spyt me, dat ik je oor heb ge- oroken", zei ze. Je hebt je best ge daan voor m'n jongen, dat heb je zeker". Ze verzonk in gedachten. „Ik zal 'm niets vertellen. Hy maakt 't nu goed en hy zou 't zich nisschien erg aantrekken" Ze zette de kat weer op zyn plaats, zocht haar schoonmaakspullen by el kaar, draaide het licht uit en ging naar huis. Prins Bernhartl in ons land terug (Van onze Amsterdamse correspondent) Net voor een dicht gordijn van mot regen op Schiphol neerdaalde, stapte Prins Bernhard vanmiddag om 2 uur uit het KLM-lijntoestel „Zwarte Zee" na zijn vijfde reis naar Latijns-Ame- rika. Op het platform had een aller hartelijkste begroeting plaats met H.M. de Koningin en Prinses Irene. In de kamer van Schiphols divecteur, de heer Dellaert, stond de Prins de pers (33 man te woord. „Een klein gezel schap" vond hy, want tydens zyn reis hield hij menige persconferentie waar grote aantallen journalisten aanwezig waren. De Prins zei, dat hij in het voor jaar by zijn bezoek aan Brazilië door een korte ziekte de meeste Nederlandse immigrantenkolonies had gemist. Hy nam zich toen voor in de loop van het jaar terug te keren. Dit is thans ge beurd. „Wij hebben vanochtend zitten berekenen dat wij sinds het vertrek uit Amsterdam 16 nachten van huis zijn geweest, die wij in 12 verschillende plaatsen plus driemaal in een vliegtuig hebben doorgebracht", zei hij. Hij ver zekerde. dat het bezoek aan de kolonies te Brazilië alle vermoeienissen meer dan goed heeft gemaakt. De ontvangst was overal, of het nu een grote of een kleine groep betrof, even hartelyk ge weest. De totale indruk van de Prins was dat deze nederzettingen over het algemeen redelyk welvarend zyn. De grotere bedryven streven alle naar een uitbreiding, opdat de zoons van de kolonisten straks zo mogelijk eigen bedryven kunnen hebben. De komst van nieuwe kolonisten is nodig om vers bloed te krygen in het byna gesloten geheel dat deze kolonies nu eenmaal vormen. Het grote probleem by al deze uitbreidingsplannen zijn de kos ten. Een boerengezin dat zich bij een der kolonies wil aansluiten, dient aan geld een bedrag van 12 tot 20.000 gul den mee te brengen. Om de uitbrei dingsplannen te verwezenlijken acht de Prins grote bedragen ïh de vorm van leningen noodzakelijk. Over het korte bezoek aan Noord- Amerika verklaarde de Prins dat zyn pleidooi voor grotere vryheid in de lucht „zeer vriendelyk" was ontvangen. Hij wees er echter op dat hy zyn rede in intieme kring hield. „Misschien was men alleen maar vriendelyk uit be leefdheid", ze hij. De toekomst moet leren of men werkelijk begrip heeft voor het Nederlandse standpunt". Moord Blonde Dolly Een verdachte in arrest (Van onze Haagse redactie) De Haagse recherche heeft vanmid dag een arrestatie verricht in verband met de moord aan de Nieuwe Haven te Den Haag op „blonde Dolly". De vermoedelijke dader zou meerma len in het huis van het slachtoffer als „bewaker" hebben gefungeerd. Het is niet uitgesloten dat nog een tweede persoon de hand in deze moord heeft gehad. Geen strafport voor een cent (Van onze Haagse redactie) Voor een brief, zwaarder dan 20 gram, doch niet zwaarder dan 40 gram, moet men zoals bekend, volgens het geldende binnenlandse posttarief 25 cent aan frankeerwaarde betalen. Velen evenwel, beplakken zulk een brief met twee ze gels van 12 cent. zodat er eigeniyk een cent te weinig voor de verzending be taald wordt. De PTT belastte totnutoe dit euvel met het minimumstrafport van tien cent. Thans is een interne maatregel van de PTT bekend geworden, waarbij is bepaald, dat voor brieven, die met 24 cent gefrankeerd zijn, doch eigeniyk 25 cent moeten hebben, geen strafport meer zal worden geëist. |Aap koos (le vrijheid (Speciale berichtgeving) Gistermiddag heeft een losgebroken aap e?n deel van Haarlem-noord op stelten gezet. Het dier ontsnapte uit zijn kooi in een vogelwinkel. De zoon van de vogelhandelaar Vaart kreeg tydens een bezoek aan Zuid- Afrika de aap cadeau van een neger stam. Hij schonk het dier aan zyn ouders, die in hun vogelwinkel een kooi bouwden. Deze welwillende poging om het dier te beschermen tegen de narig heden van- de naderende winter heeft de aap verkeerd opgevat. Hy bonsde net zo lang op het haakje van de kooi- deu«r tot deze opensprong. De aap klau terde naar het dak. De hele middag heeft men geprobeerd met apenootjes en bananen het dier zo dicht by te lok ken, dat men het kon vangen. De aap nam de etenswaar dankbaar in ont- vangst maar liet zich niet pakken. Met j een volronde buik keek hy van zyn hoge wijkplaats minachtend op zijn be laders neer. Toen de duisternis inviel gaf men de vangpogingen maar op. De aap bracht de nacht in de openlucht dcor. Vanmorgen is een brandweerman erin geslaagd het dier te vangen. Het is thans ondergebracht in het asiel van de Dierenbescherming. NIEUW TWEEDE KAMERLID De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-Witte <KVP> tot lid der Tweede Kamer be noemd verklaard dr. M. A. M. van Hei voort, burgemeester van Boxtel. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 4 november. Alle internationale waarden gaven vanmiddag hogere koersen te zien. De stimulans ging uit van de Westduitse beurzen, die zeer vaste koersen te zien gaven. Wall Street bleef vandaag, we gens Election Day, gesloten. De staal- staking in Amerika begint zorgen te baren. Naast de 500.000 staalarbeiders die hierby betrokken zyn, is eenzelfde aan tal werknemers uit aanverwante bedry ven naar huis gezonden by gebrek aan staal. Het Damrak trok zich hiervan niets aan en koos een eigen weg. De handel was over de gehele linie tame- ïyk levendig. Het publiek was in de markt en de arbitrage kon aardig uit de voeten komen. De vraag had in alle hoe ken van de internationale waarden de overhand, waardoor een vaste tendentie ontstond. Aku, die de laatste tijd vrywel verlaten lag, ontmoette goede vraag en noteerde op 383% circa 4 punten hoger. Philips op 662 ruim 6 punten boven de vorige slotprys. Unilever circa 3 punten beter en Kon. Olie een paar dubbeltjes hoger. KLM werd onveranderd op f. 124 geadviseerd. Cultures vrijwel onveran derd by minimale affaire. In de Scheep vaartsector kwamen veranderingen van enige betekenis niet voor. Op de beleg- gingsmarkt gaven de Staatsfondsen een verder herstel te zien. In de Amerikaanse afdeling trokken certificaten Studebaker weer grote aan dacht. De Shares werden by een prijs van 29% dollar 2 dollar boven pariteit New York verhandeld. Na een opening op 29%, tegen gisteren als slot 28%, daalde de koers tot 2914 dollar. De om zet dinsdag bedroeg 8280 shares. Inland Natural Gas werd op 714 dollar geadvi seerd tegen gisteren 7% dollar, toen 27980 shares werden verhandeld. Aande len Du Croo en Brauns, die gisteren 20% hoger noteerden op een eventuele fusie kregen een iets hogere adviesprys. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 november. Londen 10.59%10.59%; New York 3.77fj—3.78^: Montreal 3.93%—3.93% Parys 76.95—77.05: Brussel 7.55%—'7.55% Frankfort 90.59—90.64; Stockholm 73.01% —73.06%: Ziirich 86.97%—87.02%Mi laan 60.87%60.92%; Kopenhagen 54.78%—54.83%; Oslo 52.91%—52.96% Wenen 14.61—14.62; Lissabon 13.20%— 13.22. Beurs van Amsterdam Woensdag 4 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100A 100AGL Ned '59 4% 100A 100AGL Ned '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 91AGB 91AOL Ned '51 3% 95 95% Ved '53 (3%) 93%B 93% Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 87% 87% Ned '59 4% 98GB 98tfGL Ned '54 314 8914 89% Ned '55 I 314 89% 89% Ned '55 n 314 91% 91% Ned *37 3 8914GB 89% Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert 3 96%GB 96% Ned. 62-64 3 977/3 98 Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 Ned WB 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 2 isflGB Nat. Handelsbank 2Ï7 Am"!.'ïnhhS'11109,4 Amst. Rubber 145% 145y< 610-80 610GB Berkel's Patent "(V.) fi9i''013 CalTé Delft cert Kon MpUau\<VGelde, 251GB H^govens cert MUller en Co NJB J22 318 Ned Kabelfabr J03 406GB Philips 655% 666% Philips pref 237 238GB Unilever 690% 694% Wilton Feyenoord 201 202 Biliton 2de r 336%GB 340GB Dordtse Olie gew Kon Olie (f20.-) 160 159 idem (50 f 20.-) I59 I59 Holl Amer iyn 159% 1&9V« Java China Paket 146 146 KL.M 124 123.50 Kon Ned Stmv My 166% 165% Kon Paket My 135y2 134% Stoomvaart My Ned 162 Nievelt Goudr cert 139% 139% v Ommeren cert 246%GB 248 Kon Rott Lloyd 143% 144 Ned Scheepv Unie 140 140GB NIET-ACTIEVE OBLIGA l it Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 93 93% idem 48 <3%» 93% 93% R'dam 52-1 <4'/4) 97% 98 idem "37 I-IIJ (3%) 94% 94 Z.-HoUand '56 (4%) 96% Bank N G '58 (5%) 103H id N WH 52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 104 97 95% Premieleningen A'dam '53 3 97% 97B A'dam '51 2% 82*4 82% A'dam '56 I 2% 81% 81% Adam '56 II 2% 91 91*4 Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2%80% 80% Den Haag '52 I 2% 88% Idem II 2% 88% 87% R'dam '52 I 2% 91% 91% Idem n 2% 90 Idem '57 2% 100% 99% Utrecht 52 2% 90% 90% Z.-Holl 1957 2% 95 95*4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 212 212 Amst Bank 320 317 HHU eert 250 250% Rott. Bank 278% 274% Twentsche Bank 248% 250 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 399 399 Borsumy. 69 67 K. N Ed.met. A-AA 94 94 Idem pref. wd. 95% Electrolasmy357 Kon Ned. Grofsm 155 156 Holl. Constructie 442 ing. bur v Bouwnyv 279% 280 Intematlo139% 139% Int. Kunststoff. Ind. 52 56 Leidse Wolspinnery 366 365% Rott Droogdok My 606 607 Sikken's Lakfabr. 655 653 Ver Touwfabrleken 293 293 Walvisvaart 123% 124 Wernlnk's Betonm 158% 158L Van wyk Textiel 101 Zaalberg 132B 130% Spoorwegen Del) Spoorweg My 7% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26% Intern Nickel 97% Anaconda 61% Bethlehem Steel 54% Cities Service 50 Genera) Motors 53% Kennecott 94 ^teel 73% She!) Oil 71% Union Pacific 31% Un States Steel 99% 26% 98*4 62% 55% 49% 53% 95% 72% 70% 31% 99%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11