SANA- TOGEN Vreugde in gezin te Waddinxveen Wordt Boazbank te Driesum door Boerenleenbank overgenomen? Agenda Met een enkel woord MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 Kijkspel (Van onze t.v-medewerker) Als men het ons vraagt opende de AVRO zaterdagavond met een misgreep. We vinden het een wonderlijke zaak, dat de televisie-sectie van deze omroep het bestuursbeleid doorkruist, dat immers in beginsel wars is van reclame. Als boven dien dan nog eens uitdrukkelijk propa ganda wordt gemaakt voor een spel, zeer nauw verwant aan een verboden kans spel, waartegen niet alleen de overheid doch ook brede lagen van de bevolking bezwaar heeft, dan begrijpen wij zulks niet van een omroep, die pretendeert een nationaal karakter te dragen. Als dan nog een Duits ondernemer komt vertellen, dat de Justitie en politie het stellig allemaal bést zullen vinden, dan vinden wij dat nog eens extra-onaccep tabel. Nee, de AVRO heeft zich voor een karretje laten spannen, waarvan het tuig haar niet past. Een heerlijk kijkspel daarentegen was het tweede optreden van de psycho- magiër Canasta. Het was op 3 oktober op telerecording vastgelegd en kon door de mogelijkheid van het aanbrengen van coupures dus veel selectiever zijn dan de „Life"-uitzending van voorheen. Wij althans zijn eerst nu volledig overtuigd geraakt van de bijzondere gaven van deze Engelsman. In de eerste plaats menen we verschillende sterke staaltjes van gedachtenoverdracht van het forum aan Canasta te hebben opgemerkt, maar verbluffender nog was hetgeen meer leek op gedachtenpressie in omgekeerde richting. Aangezien wü op dit gebied over geen enkele speciale deskundigheid beschikken, geven we onze mening ech ter graag voor beter. Het hoofdnummer was natuuriyk de show, die ten tweede male werd geleid door Johnny Kraaykamp. Hij zegt en doet een boel dwaze dingen, maar als men hem goed observeert, blijkt telkens weer hoe verrassend goed hij zich heeft voorbereid, wat zinnig zijn onzinnig heden zyn. We willen een voorbeeld geven. Hy had een gek verhaal over een mevrouw, die tydens kyken en luisteren een boekenplank op haar hoofd kreeg Zij dacht toen plotseling aan heel andere zaken dan aan de grollen van Kraaykamp, waarmee hy maar zeggen wilde, dat de waardering voor een pro gramma zeker niet uitsluitend door de kwaliteit van het gebodene wordt be paald, doch niet minder door de stem ming, waarin de kyker verkeert. Het zelfde grondidee, dat kort geleden was te lezen in het uitstekende vaktydschrift „Showbussiness" „Television is een mooi medium", een stemmingsmedium Wat elders met zwaarwichtigheid wordt gepresenteerd als hoge waarheid, ver mocht Kraaykamp spelerderwys door zyn conversatie heen te vlechten. Niet alle onderdelen waren overigens even geslaagd. Een paar uitschieters van ver schillend gehalte willen we tenslotte vermelden. De „Blue Diamonds" een tweetal Indische Jongens, hadden met hun talent hard gewerkt. En het werd gemerkt! Heidi Brühl, met veel nadruk geadverteerd, viel ons tegen. Zeventien lentes, evenveel films. De weelde is wél zwaar. Wat moet dat worden? Haar tweede liedje was aanmerkelijk beter dan het eerste, maar we waren er niet van ondersteboven. Ze speelde slim op een herhaling. Nederland behalve dan haar platenimporteur zit er naar ons idee niet op te wachten. „Les Pigal- les" gaven een rauw en ruw stukje ge raffineerd vakwerk weg en het liedje over de „nozems" en de „nozemmerin- nen" leek een schot in de roos, vooral door de aankleding. Kraaykamp praatte de zaak deskundig en gesmeerd aan elkaar, terwyi het toch een zeer geva rieerd geheel was. Jammer, dat hy zyn tyd overschreed, want de laatste tien minuten, met „would-be" import uit Zuid-Amerika, leek nergens op. Het was „show", maar het aankyken en -horen niet waard. Nederlands geschenk voor La Courtine De Nederlandse militairen die de afgelopen maanden in La Courtine oefeningen hebben gehouden, hebben zaterdag als bewys van hun erkente lijkheid voor de genoten gastvryheid een vlaggestok overgedragen, die op het terrein voor de officierskantine in het kamp is opgericht. De gelden voor het geschenk waren door de of ficieren, onderofficieren en man schappen van de Nederlandse eenhe den byeengebracht. De commandant van het 1ste leger korps. luitenant-generaal P. Gips ver klaarde o.m. „wij willen La Courtine niet verlaten zonder aan het Franse leger en aan Frankryk een duurzaam geschenk te geven, deze vlaggemast waaraan nu de vlaggen van onze beide landen wapperen. De commandant van het vierde militaire gebied in Frank ryk. generaal Thomas de Labarthc. aanvaardde het geschenk als teken van de grote sympathie die de twee volkeren verbindt. „Onze twee volkeren bezitten dezelfde kleuren. Wij hebben dezelfde idealen, streven dezelfde doelen na en wy hebben dezelfde beschaving", aldus de Franse generaal. Hij bracht vervol gens hulde aan de Nederlandse mili tairen voor hun uitstekend optreden en voor de hartelijkheid, die zij tegenover het Franse leger en de bevolking hadden getoond. Na een défilé reikte luitenant-gene raal Gips onderscheidingen uit aan een aantal Franse officieren. Op een bij eenkomst in de officierskantine werden later dronken uitgebracht op Koningin Juliana en op president De Gaulle. Voldoening Generaal De Vries, commandant van de eerste divisie, heeft gisteren voor zyn vertrek uit La Courtine naar Nederland verklaard, dat het verblijf van Nederlandse militairen in La Courtine aan Nederlandse zijde van hoog tot laag voldoening heeft ge wekt. Generaal De Vries verzekerde, dat de Nederlandse militairen volgend jaar met graagte en zelfs met blijdschap naar La Courtine zullen terugkeren, waar de faciliteiten, het terrein en de overige omstandigheden het mogeiyk hadden gemaakt, dat de gehouden oefeningen volkomen slaagden. De commandant van het eerste leger korps luit gen P. Gips zal morgen, in Dr room en De 32-jarige heer T. Ververs uit de Dorpsstraat in Waddinxveen kan een uitgebreid feest op touw gaan zetten. „Maar dat doe ik niet", zegt hij. „Ik steek het in myn zaak". De heer Ververs heeft namelyk het geluk gehad een prys van maar liefst 500.000 Belgische franken te winnen in de Nationale Loterjj te Brussel. Dit is ongeveer f. 40.000, „Een klein feestje kan er wel af", vindt de gelukkige winnaar", mijn vrouw wil dat en dus gebeurt het". Ook de kinde ren van het echtpaar zullen er wel bij varen. Met Sinterklaas zal er wel niet op een guldentje meer of minder worden gekeken. De heer Ververs speelt pas een jaar in deze loterij. werkelijkheid (Van onze t.v.-medewerker) Voor de tweede maal heeft de NCRV de kykers doen genieten van een opvoering van Christopher Fry's „De eerstgeborene". De omstandigheden lagen ln begin 1956 wel een tikkeltje anders dan zondagavond.. Regisseur Peter Koen was toen net van een langdurige ziekte hersteld en had tot opdracht het door de Haagse Comedie ln première te spelen stuk als zodanig te televisioneren. Naar een schatting van destyds waren er toen nog geen 100.000 kykers, waarby gesteld werd het medium was toen nog lang niet zo ingeburgerd als nu dat men 3 maan den lang een volle schouwburg zou behoeven om dit resultaat op de orthodoxe manier te bereiken. Nu verwonderen we er ons al lang niet meer over, dat er tussen de VA en 2 miljoen mensen naar Fry's geestes- produkt hebben zitten kyken. Wy vermoeden, dat ze lang niet allen tevreden de knop na afloop zullen hebben omgedraaid.. Wy behoren niet tot die categorie, hoewel wy onmid- deliyk willen toegeven, dat het volgen van dit spel geen gemakkelyke bezig heid was. Het stuk Is op zichzelf al niet eenvou dig en doorzichtig. De taal is zeer com pact en heeft van haar dichteriyk aroom weinig ingeboet in de prachtige vertaling van Bert Voeten. We begrypen volko men, dat, Koen ditmaal tot een meer eigen schepping wilde komen. Daartoe ververste hy de hele „cast". Maar hy heeft hierin een gelukkige hand gehad, die hem niet verliet by de camera voering Fry heeft aan dit stuk, waarvan de eerste opzet dateert van voor de oorlog, maar dat hy diep getroffen door de uitmoording van het joodse volk gedu rende die tyd nadien de definitieve vorm schonk, dus jarenlang gemerkt. Hoofdmomenten in het stuk zijn feite- lyk de omvorming van de ..agitat-or" Mozes tot de „dienaar" Mozes en het ontwaken van de Farao uit de droom tot de werkelijkheid, zij het. dat deze te laat, véél te laat plaats vond. Voor de wyze. waarop de „verse' bezet ting zich van de haar toegedachte taak kweet hebgen wy véél lof. Weliswaar verschilden de speelkameraden van wel eer: Mozes en Ramses thans aanmerke- lyk in leeftijd, maar het waren rype rollen van rijpe mensen. Maar dat geldt eigeniyk voor de gehele linie, waarbij wij een uitzondering moeten maken voor de 20-jarige Simone Rooskens, die haar eerste grote t.v..-rol vervulde, die van een gevoelig en tegelijk enigszins opper vlakkig en verwend prinsesje. Zij deed dat naar behoren en verzuimde op de camera te spelen, wat anders nogal eens gebeurt met de „youngsters', die verder weinig meer dan een aantrekkeiyk uiter- lyk hebben te bieden. Over de inhoud van het spel behoeven we weinig te zeggen, zy is in het Oude Testament te vinden, op een wijze be schreven, die zich niet verbeteren laat. Frys verdienste is de dramatisering, de vermenseiyking en de schematisering, die geen vereenvoudiging behoeft te be tekenen, maar de symboliek op een eigen wyze naar voren kan halen. Zo ging de figuur van Mozes gebukt onder zegen, levensecht, want het kan toch ook mensen van vandaag overkomen, dat zij een niet verwacht geluk als een pyniyke ervaring beleven. De vertoning was technisch van goede kwaliteit. Alleen was het geluid zo nu en dan wat ongelijkmatig, wy schryven dit zo ultdrukkelyk, want de NCRV zendt op zondag nu eenmaal steeds op telerecording uit. In onze aanhef schre ven we. dat de kykers voor de tweede maal van „De eerstgeborene" hebben kunnen genieten, wy willen graag be sluiten met de wens, dat het dank zy die telerecording in de NTS-kluis, niet de laatste maal zal zijn. Indien het ons veroorloofd zou zyn in deze een sug gestie te doen. zouden we willen advise ren hiermede niet te lang te wachten, want de indruk van een herhaling zal des te groter zijn, indien deze zich enten - - - kan op een nog niet geheel vervaagde recteur-admimstrateur en de 62-jange herinnering accountant blyven intussen zwygen. Te- Aantal doden in Mexico: 1400 De wervelstorm, die vorige week dinsdag een uitgestrekt gebied aan de Mexicaanse westkust heeft ge troffen, heeft, volgens officiële ge gevens meer dan 1400 mensen levens geëist. Verder zijn er 200.000 getroffenen. De schade wordt geschat op 3.5 miljard pesos (ruim één miljard gulden!). Van de 1471 inwoners van het mijnbouwplaatsje Minatitlan in Manzanillo zijn meer dan 800 men sen omgekomen. Van de 51 inwo ners van het gehucht Parota over leefde slechts één de ramp. Chantage in het spel....? Trieste historie voor de aandeelhouders (Speciale berichtgeving) De Boerenleenbank te Murmerwoude (Fr.) is bereid om onder zekere voorwaar den de bezittingen van de door fraude geruïneerde Boaz-bank te Driesum, als mede de tegoeden van de spaarders op korte termyn over te nemen. Dit hebben de bewindvoerders van de Boaz-bank meegedeeld tydens een vergadering van de aandeelhouders, waarin men over het algemeen tot de conclusie kwam dat de zwaar getroffen bank het allerbeste kan worden geliquideerd en overgedragen aan deze boerenleenbank. In de vergadering waar een verslag genover de officier van Justitie, mr. M. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. NCRV; 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte muz. 20.15 Dekblad eerste soort, hoorsp. 20.55 Gram. 21.05 Even uit ln Canada, klankb. 21.25 Sopr. en piano. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws 22.40 Gram. 22.45 Avondovera 23.00 Orgelconc. 23.40 Het evangelie ln Esperanto, caus. 23.5524.00 Nws Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Llch. te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsuitz.De Verenigde Naties ln de afgelopen weken door mr. C. W. A. Schtirmann, Nederl permanent vertegenw. by de Ver. Naties. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Qev. prr.gr. 21.25 Cabaret. 21.55 Marimba 22.30 Nws. 22.40 Fllharm. ork. en sol. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nws. van de financiële toestand van de bank werd gegeven en de te nemen maatre gelen werden besproken heeft de heer Alsem, die het accountantsonderzoek leidt, meegedeeld, dat het te dekken te kort thans op f. 450.000 moet worden geschat. Deze mededeling houdt in dat het tekort f. 200.000 meer is dan aan- vankelyk werd aangenomen. In het te kort is begrepen het verduisterde bedrag van afgeloste kredieten, het kastekort, en het te verwachten verlies van niet kredietwaardige debiteuren. Een trieste zaak wanneer bedacht wordt dat het aandelenkapitaal f. 20.000 bedraagt en de aandeelhouders het viervoudige van het aandeel moeten bystorten! Verschillende van de 72 aandeelhou ders zullen hierdoor in grote moeilyk- heden komen, terwijl anderen die het bedrag in het geheel niet kunnen op brengen voor een complete ramp staan. Van de verduisterde f. 450.000 wordt f. 150.000 gedekt uit het bestaande ka pitaal en de reserve van de bank, ter wijl de opbrengst van de bezittingen van de failliet verklaarde directeur worden geschat op f. 60.000. Er blijft dus nadat de aandeelhouders f. 80.000 hebben be taald nog een volkomen ongedekt kapi taal van f. 160.000 over. Indien de bank zou worden voortge zet zouden de reeds zwaar getroffen aandeelhouders van de bank nog eens f. 160.000 op tafel moeten leggen. In de mogelykheid om de bank failliet te ver klaren en daarna te liquideren ziet men ook niet veel heil. Dit is een zeer tyd- rovende procedure die vooral voor de spaarders zeer-onprettig zou zyn omdat zij dan nog Jaren zouden moeten wach ten op uitbetaling van hun tegoeden. Wanneer een en ander vlot zou verlopen zou de overname door de Boerenleen bank te Murmerwoude reeds in de loop van november een feit kunnen zijn. De spaarders weten dan waar zij aan toe zyn want de Boerenleenbank is bereid hun een nieuw tegoed van ongeveer 90To van het oorspronkelijk gespaarde be drag te geven. Het tegoed wordt direct rentegevend. Bovendien kunnen de spaarders direct over het gespaarde geld beschikken. Voor de aandeelhouders zic-n de za ken er zeer slecht uit. Zy weten thans waar zy aan toe zyn. De definitieve be slissing werd uitgesteld tot donderdag 12 november. Dan zal een nieuwe ver gadering de beslissing moeten brengen. Zwijgende verdachter: De beide verdachten de 58-jarige di- H. Gelinck en de rechter-commissaris mr. M. E. J. J. Burlage, beiden van de Arrondissementsrechtbank te Leeuwar den, laat het geheugen hen in de steek als het gaat om de vraag: waar bleef de verduisterde f. 450.000? Chantage, waar men liever niet over spreekt? De directeur van de bank heeft de dorpsgemeenschap van Driesum groot onrecht aangedaan. Men vertrouwde daar elkaar en vertrouwen te misbrui ken is een misdaad tegenover de dorps bewoners. De directeur deed nooit bui tensporige dingen, tenminste niet zich- baar voor de bewoners van Driesum. Elke vrydag ging hy wel, als zovele Friezen, naar Leeuwarden om er zaken te doen. In deze richting wordt thans naar eventuele chantage gezocht. Werd zijn vader ook reeds gechan teerd? Of speelt de accountant in deze kwestie een rol? Waarom kreeg hy zo maar f. 50.000, terwyl er geen dekking voor aanwezig was? Wy vernamen ook, dat, wanneer de accountant zou gaan spreken, er nog meer namen zouden gaan vallen. Grootspraak of zyn er die er meer van weten en ook thans nog hun mond dicht houden? Beide man nen hebben natuuriyk van eikaars praktyken geweten. Waar die f. 450.000 gebleven zyn? Daar weten wy niets van. In Driesum zelf praat men liever niet met vreemden over deze zaak. Onder el kaar zoveel te meer, want velen zyn het slachtoffer geworden van hun groot vertrouwen. De leden van de Coöperatieve Boaz- Bank staan garant voor viermaal het door hen gestorte bedrag. Maar waar zouden zij, die voor het merendeel klei ne burgers zyn, dit vandaan moeten ha len? Wanneer ooit gebleken is, dat jaar lijkse controle op dit onderlinge soort „kantoren" nodig is (een bank is een veel te wijds woord), dan is dat in Drie sum weer eens aan het licht gekomen. Dertig jaar lang is er geknoeid. Het geld is verdwenen; een diep-treurige geschie denis en een les voor de dorpsgemeen schap. En een schandaal voor de man, die zó het vertrouwen van zijn mede dorpelingen misbruikte Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Ouddorp (Z.-H.) J. van Vliet te Zetten. Naar Varsseveld (Ned. Prot. Bond) J. Bosch te Berkhout. GEREF. KERKEN. Beroepen te Amsterdam-Zuid (Sloter- vaart) W. Griffioen te Nykerk. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Toronto (Canada) als mis sionair predikant H. Knlgge. kand. te Groningen. MAANDAG Langestraat 67: Moedercursus Oranje- Groene-Kruls. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal 9-12 uur voorm. 1 uur nam. Missieten toons telling 30-5.30 en 7.30-10.30 BINNENLAND Zaterdag 7 november zal de Indus triële missie, bestaande uit 23 Nederland se werkgevers, voor een bezoek van tien dagen naar Suriname vertrekken. Men zal onaer meer verscheidene industrieën te Paramaribo en Moengo en het Wagenin- gen-project te Nlckerie bezoeken. De missie staat onder auspiciën van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakver enigingen en het Verbond van Protestanls- Christeiyke Werkgevers ln Nederland. Minister F. J. C. Beaujon ia bij K. benoemd tot gezaghebber van Aruba. HU is zaterdag door gouverneur Speekenbrink beëedigd. H.M. de Koningin is voornemens op woensdag 10 november a.s. in de ochtend een bezoek te brengen aan de Rijkspsy- chlatrische inrichting Woensel te Eind hoven en in de middag aan de rij- en tractieschool van de Kon. Landmacht al daar. In het afgelopen weekeinde is in een groot winkelmagazijn te Den Haag inge broken. Uit het winkelmagazyn werd een aantal horloges en klokjes ontvreemd. De waarde van net gestolene wordt geraamd op enkele duizenden guldens. De bedry- ver of bedryvers van deze inbraak heb ben zich door inkllmming tot het winkel pand toegang verschaft. Zaterdagmiddag is de schuimplastic- fabriek van de N. V. Van Straaten, staande op het industrieterrein aan de Ryksweg te Den Helder .in een tijdsbestek van ruim 1 uur volkomen uitgebrand. Met 15 stra len werd de enorme vuurzee bestreden, betgeen werd bemoeilijkt door de voor raaa pakken plastic, die uit elkaar moesten worden getrokken om de smeulende brandhaard te bereiken. Tegen half zeven was de fabriek een volslagen ruïne. Alle machinerieën en de gehele voorraad goe deren waren toen verloren gegaan. Het nog betrekkeiyk nieuwe gebouw bleef ge- deelteiyk behouden. BUITENLAND Perzië, Turkye en Pakistan zullen op 16 november a s. ln Teheran een „top conferentie" houden, zo is zondagavond uit gezaghebbende bron in Theran ver nomen. Ongeveer twintigduizend belangstel lenden hebben zondagochtend in hetLon- dense Hyde Park het vertrek gadegeslagen van 249 overjarige automobielen, die mee doen aan de Jaariykse race tussen Londen en Brighton, een afstand van tachtig ki- lometer. Onder de auto's bevond zich een I dreven^wflgen "u^t autoriteiten, de vlam bij het graf van vertroic, was een „Arnold", die nog had de onbekende 60ldaat te Parijs, weer deelgenomen aan de eerste, ln 1896 ge- aanwakkeren. houden LondenBrlghton-autorace 1 Een loodgieter te Crestvlew, een plaats van 10.000 inwoners In Florida, heeft zaterdag paniek gezaaid door by een reparatie de hoofdbuis van de water leiding aan te sluiten op een groot re servoir met butagas. In korte tijd deden zich in drie hulzen hevige ontploffingen voor, waarby vijf personen werden gewond. Alle bewoners werden gewaarschuwd, de waterkranen dicht te laten totdat de fout zou zijn Ingesteld. De loodgieter beging zijn vergissing Dij een karwei in een café De Poolse minister van Financiën heeft een aantal besluiten genomen, op grond waarvan maatregelen tot het ln be slag nemen van grond toe, genomen kun nen worden om de boeren te dwingen hun belasting te betalen .aldus werd gis teren officieel bekendgemaakt. De maat regelen voorzien ook in versterking van de dienst voor het innen van belastingen. De verdediger van de ter dood ver oordeelde Amerikaan Caryl Chessman zou vandaag ln een brief van 250 kantjes het Amerikaanse Hooggerechtshof om herzie ning van Chessmans zaak verzoeken. Chessman, die reeds elf laar geleden op 17 beschuldigingen ter dood veroor deeld werd, maar zijn eenecutle door Juri dische manoeuvres steeds wist uit te stel len. zou laatsteiyk op 23 oktober 1.1. te rechtgesteld zyn, als het Hooggerechtshof hem niet in de gelegenheid had gesteld voor 3 november opnieuw om een herzie ning te vragen. Hongaarse grenswachten hebben na bij het Oostenrijkse plaatsje Schattendorf een over de grens verdwaalde Oostenryker neergeschoten toen deze op hun somma ties niet bleef staan, aldus het Weense weekblad Welt am Sonntag. De Londense artiest Emlle Hartman heeft zondag by Cranfleld een geslaagde vlucht van een kwart minuut gemaakt met een vliegtuigje, voorzien van geve derde klap vleugels Gesleept door een auto steeg het toestelletje op. Ambtenaren van de Cubaanse com missie voor ontwikkeling van het land hebben zonder waarschuwing documenten van minstens zeven aardollemaatschap- pljen ln beslag genomen, aldus ls zater dag te Havanna vernomen. De inbeslag neming ls geschied krachtens een dinsdag afgekondigde wet volgens welke alle hou ders van olleconcessles verplicht zijn alle technische en economische gegevens te verstrekken. De Cubaanse minister-presi dent. Castro, heeft enkele dagen eerder meegedeeld dat zyn regering binnenkort een ïngrypende aardollewet zal afkondigen. Op 21 Juli J.l. telde Italië 50.5 mil joen inwoners. 200.000 meer dan op 31 de cember 1958. - Anastas Mikojan. eerste vlce-premler van de Sovjet-Unie, gaat ln de tweede helft van november naar Mexico om een Sovjetrusslsche tentoonstelling te openen, die van 22 november tot 15 december in Mexico stad te zien zal zijn. De Oostenrykse politie heeft twee Joegoslaven. een 19-jarlge gids en een Kroatische vluchteling, aangehouden, die verantwoordelijk zouden zyn voor de dood van twee kinderen van een Joegoslaviscn echtpaar, die de vlucht over de besneeuw de Karawanken enkele dagen geleden niet hebben overleefd. De kinderen waren resp. acht jaar en vyftien maanden oud. De ouders hebben verklaard, dat zij aan de Zuldslavische kant van de grens een bedrag van 80.000 dinar hadden betaald om over de grens te worden gebracht. De gids en de Kroatische vluchteling, die zich Dij hen had gevoegd, hadden het echtpaar en de twee kinderen echter halverwege in de steek gelaten, omdat hun de tocht te langzaam ging. Een kikvors, genaamd Diana Dors. heeft ln een wedstrijd te Elsburg, naby Johannesburg, zaterdag een sprong van 5,055 meter gemaakt. Hiermee zou het dier het wereldrecord dat met 4,902 me ter op naam van de Amerikaanse kik vors Lucky stond, hebben verbeterd. In het in Tslecho-Slowakye verschy- nende maandblad „Natuur en gemeen schap" wordt beweerd dat in het geoled van Kremnice ln Slowakye zoveel goud in de grond zit, dat de binnenlandse behoef te voor driehonderd Jaar ls gedekt. An dere krantenberichten hebben geschreven dat een goudveld by Jllove in de buurt van Praag tot de rijkste ter wereld kan worden gerekend. Het zuiverheidsgehalte van dit goud zou welhaast ongeëvenaard zyn. Tsjecho-Slowakye's goudproduktle ls in de laatste dertig Jaar byna vertienvou digd. President Eisenhower heeft zaterdag laten weten, dat hy voornemens ls. de plaatsvervangende onderminister van Bui tenlandse Zaken. Livingston Merchant, te benoemen tot onderminister, belast met politieke kwesties. De 55-Jarlge Merchant zal dan Robert Murphy opvolgen, die ln december aftreedt. De Ex] ton heeft It joen dollar verleend als hulp by de bouw van een kerncentrale in Noord-Italië. De totale kosten van de centrale, die gebouwd wordt onder auspiciën van de Italiaanse maatschappy Selnl, bedragen 64 miljoen dollar. De Mangalen, een van de grootste stammen ln Afghanistan, zyn ln opstand gekomen tegen de regering van Afghani stan. Meer dan 2.000 leden van de stam hebben hun toevlucht ln Pakistan ge zocht .aldus werd gisteren te Karatsjl of ficieel bekendgemaakt. De stam. die een grote rol speelt als stabiliserende factor in het land. beschouwde enkele rnaatre- relen van de Afghaanse regering als in- Dreuk op zyn onafnankeiykheid. De Af ghaanse regering zond daarop een mili taire expeditie uit en meer dan een maand lang ls er verbitterd gevochten, aldus de bekendmaking. Export-Importbank te Washlng- Itallë een krediet van 34 rnll- DINSDAG Boshuis: Bazaar herv.. Boshuizerwyk. 2.30-6 en 711 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Lezing J van Wessem over Hollandse tekeningen uit de Gouden Eeuw. 8 uur nam. Pnlël: Najaarszendlngsweek. Spr. ds. P. Slerat. 8 uur nam. Prediker: Opwekkingssamenk. (H.A.). Spr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Klasens over de Nederlandse opgra vingen in Egypte. 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Bazaar t.b.v. bouw Vredeskerk. 10.30 uur voorm.10 uur nam. Wassenaar. Deylerhuls: Voordracht avond pianoleerlingen Anton de Smet. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Boshuis. Bazaar herv. Boshuizerwyk. 2.306 en 711 uur nam. Goede Herder (Oude Vest)Najaarszen dlngsweek. Spr. ds. F. Slump. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelandsvrouwen en melsjesbond. Spr. mevr. C. M. Groot-En- zerlnk-v. d. Tas over „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Staalwijk; Najaarszendlngsweek. Spr. ds. P. J. Maokaay. 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. DONDERDAG Café Aniba (Herenstraat)Leidse Tui niers- en Bloemistenver. D.E.V. Chrysan tenavond. 8 uur nam. Over 't "loff (Gerecht 10): Verkoopdag Handwerkclub Vereniging v. VTyz. Her vormden. 2.305.30 en 79.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Missieten toonstelling 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.3( uur nam. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Uitreiking Landsteiner-onderscheidlngen Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. 1 Over 't Hoff (Gerecht 10): Verkoopdag Handwerkclub Vereniging v. Vryz. Her vormden. 2.305.30 en 79.30 uur nam Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. ds. J. I Wlersma van Wassenaar. 7.157.50 uur nam. Rapenburg 6: Lezing zuster Acursla voor Contactcommissie Kinderbescherming over „Het debiele kind". 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling. 912 uur, 1.305.30 en 7.3010.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangellsatie-byeenkomst Christengem. Ecclesia. 8 uur nam. Gymnasium (aula): Prop.avond „Uno Sumus Animo". 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling. 912 uur, 1.305.30 en 7.30—10.30 uur nam. Stationsplein: Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.05 uur nam. Maranatha-kerkNajaarszendlngsweek. Spr. ds. P. Slerat. 7 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling. 1.30—5.30 en 7.30—10.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2): Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 79 uur; 's zon dags 25 uur (tot 14 november) Lakenhal. Tentoonstelling Jozef Cantre (tot 9 november) Ryksmu8eum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2 4 Zon- en reestdagen 2 4 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem „Ontheemd maai ongebroken" Op werk dagen van 104 uur: 's zondags van 14 uur nam BIOSCOPEN Luxur: „De zwarte orchidee". 14 Jaar. Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Moutarde van Sonaansee". al Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Op naar Hollywood", a.l. Werk dagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcvclus..The Rose Tattoo". 18 laar. Rex: „Vlammen over de Phillppynen" 14 jaar. Werkd.: 2.30 7.15 en 9.15 uur. zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur Trianon: „Zolang er mensen zyn". 14 jr Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. DIENST DER APOTHEKEN Geiend: Apotheek Kok, Rapenburg 9, (Over de 4e li|n van 1820 uur). I. Paul Hlndemlth. Symphonle „Mathla der Maler". Engelkonzert. Grablegung, Versuchung des Heiligen Antonius. Phil- harmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Paul Hindemith. II. Johannes Brahms. 1. Concert voor piano en orkest nr. 1 in d kl. t. op. 15 Maestoso. Adagio, Rondo. Allegro non troppo. Wilhelm Kempff. plano. Saclisi- sche Staatskapelle, Dresden o.l.v. Franz Konwltschny. 2. Symphonle nr. 4 ln e kl. t. op. 98. Allegro non troppo, Andante moderato. Allegro giocoso, Allegro ener- glco e passionato. The London Symphony Orchestra o.l.v. Josef Krips. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie Londen: 21.45--22 45 Rep. intern, wedstryd kunstrUden op de schaats Advertentie Blus dat branden van overtollig maagzuur. Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik. 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen - zonder water of wat ook. U kunt Ren nies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies - en niet zonder reden. B() geen gehooi by U» huisarts- of specialist (of diens waarnemers) bel op loktcrstelefoon 22222, VOOR DINSDAG 3 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d .huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Pro- menade-ork. en soliste. (12.30-12.33 Land en tuinb.meded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennleuws. 13 35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 V. d. plattelandsvr. 14.45 Ga- var. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.; Rijksdelen, overzee: Een tentoonstelling ln Surina me dcor AT. Joseph. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Brabants halfuur. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Planorecital. 21 XX> Radlophilharm. ork. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Dr. Zllvago, hoorsp. 23.20 Gram. 23.55 24.00 Üws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwydlng. 9.55 Een boek voor het geesteiyk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianore cital. 11.10 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz: Landbcniwrubrlek. van veevoederkern tot veevoedervereniging. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Llchto muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Strykkwart. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Zang en plano. 16.00 Van mens tot mens, caus. 16.15 Orgelspel. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. caus. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Operamuz. 10.40 Journ. 19.55 Hang het aan de grote klok. propaganda-actle. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Kamermuz 23.00 40 Jaar en dan te oua? caus. 23.10 Gram 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Fllmprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13,55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 15.C0 Schoolradio, 16.00 Hoorsp. 16.30 Gevar. muz 17.00 Operafragm. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the Scruth-East. 20.00 Ork.conc. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 22.45 Kamermuz. 23.45 Parl.overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale s dagb. 12.30 Nws. en orgelspel 13.00 Plaro en zang. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 1400 Lichte muz. (Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15 30 nws). 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 nws,). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races en orgelspel. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gev. progr. 19.29 Weerber.. nws., act. en lichte muz. 19 45 Hoorsp. 20 00 Journ. 20 25 Sport 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. proer. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram. 22.15 Onbekend 23.15 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. (Om 0.30 nws.). 0 55 1.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Llchta muy,. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.35 Gevar. muz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23 20 Ork conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Daarna: Gev. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamermuz. 14.40 Gr. 17,00 Kamermuz. 18.30 Operafragm. 19.16 Gram. 19.20 Gevar. muz. 20.00 Kamermuz. 21.45 Gram. 23.13 Gram. 23.5324.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12 30 Weerber 12 35 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel. 12 55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Dans muz 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Gram. 16 30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Amus. muz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. (1. leugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Piano recital. 22.55 Nws. 23 00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 OmT.ork. 12.15 Pianospel. 12 30 Tennls-chansons. 13 00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork conc. 15.30 Gram. 16 05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Le chateau de barbe-bleue, opera. 21.00 Gram. 22.55 Nws. WFFRRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a d P- dó b S' s» «2 p v Amsterdam mist w.stll 10 4 0 Den Helder onbewolkt z 3 12 5 0.2 Ypenburg Vllsslngen mist w.stil onbewolkt w.stil 11 12 5 9 0 0 Eelde mist w.stil 8 1 0.3 De Bilt mist w 1 9 1 0.3 Twente mist w.stll 8 5 0.6 Eindhoven mist w.stll 9 2 0 Z.-Limburg mist w.stil 9 8 0 Helsinki geh. bew. zzw 3 7 5 0 Stockholm licht bew w 2 7 5 10 Oslo mist w.stll 8 1 2 Kopenhagen mist wzw 1 7 4 0 Aberdeen half bew. zzo 4 10 8 0.1 Londen geh bew. z 3 14 7 0 Brussel mist zw 1 12 5 0.3 Parys mist w.stll 13 9 0.6 Bordeaux geh. bew. w.stll 16 5 0 Grenoble licht bew. w.stll 12 -1 0 Nice onbewolkt nnw 8 17 8 0 Berlijn mist w.stil 10 2 0 Frankfurt motregen w.stil 10 2 0.1 München geh. bew. ZW 2 8 4 0.2 Zürich onbewolkt w.st 11 8 -1 0.1 Genève licht bew. zw 2 10 -1 0 Locarno onbewolkt zo 2 14 -2 0 Wenen half bew. w.stll 12 3 0 Innsbruck zwaar bew. w 4 8 2 1 Athene zwaar bew. w.stil 22 1 Rome half bew. no 3 13 9 4 AJaccio licht bew. ono 1 17 6 0 Madrid onbewolkt w.stil 20 5 0 Mallorca zwaar bew. ono 3 12 0 Lissabon onbewolkt nno 4 - 11 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2