Laatsle nieuws Jubileum bij Van Wijk en Heringa Mevr. P. H. Smits-Wit vliet opent bazaar voor de vluchtelingen Geheimzinnige witte stipjes op de brieven in Lu ton (Engeland) VRIJDAG SO OKTOBER 1959 R. J. Smits veertig jaar door de wol geverfd Prins Bernhard in Het rijk der Inca's Zo zitten er dan veertig jaren op. U begon als 18-jarige en bent nu 58. In deze veertig jaar bent U tot een positie opgeklommen, die heel wat verschilt met die bij uw indiensttreding. U heeft thans de leiding over negentig meisjes op uw afdeling, hetgeen me beslist geen sine cure lijkt. Als je één vrouw hebt is dat soms al zwaar genoeg, maar als het er nu negentig wordenDeze woorden sprak vanmorgen wethouder J. C. van Schaik tot de heer R. J. Smits, die veer tig jaar aan de firma Van Wijk en He ringa verbonden was en daartoe met zijn echtgenote en beide zoons door de di rectie ontvangen werd. De heer Smits is thans werkmeester in de opmakerij, de afdeling waar het produkt zijn laatste behandeling onder gaat. Ondanks de rumoerige perioden in de loopbaan van de heer Smits, is hij het bedrijf toch altijd trouw gebleven, zo sprak de heer Van Schaik. Hij vond het dan ook bijzonder verheugend, dat hij hem de medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau kon opspelden. De directeur van de firma, de heer J. £)e heer I W, Heringa feliciteert W. Heringa, zei dat de jubilaris altijd met hart en ziel voor de belangen van de onderneming was opgekomen. Hij de monstreerde meer dan alleen ijver en waakzaamheid; ook kalmte is namelijk een hoofdeigenschap van de jubilaris. Na ook mevrouw Smits gelukgewenst te hebben met het jubileum van haar man, overhandigde de heer Heringa een en veloppe met inhoud, alsmede de kleine draagmedaille van Oranje Nassau. De adjunct-directeur, de heer P. C. Knaap bood ook zijn gelukwensen aan en hoopte op een lange voortzetting van de prettige samenwerking. De heer A. Cupper, bedrijfsleider, roemde in het ka rakter van de jubilaris de volkomen ge lijkmatigheid en opgewektheid. Hij meende de jubilaris verantwoordelijk te moeten stellen voor de plezierige sfeer, die er op de afdelingen heerst. Namens expeditie-, opmakerij- en katnoorperso- neel overhandigde hij eveneens een en veloppe met inhoud. Nog een enveloppe werd overhandigd door mej. A. Huismans. die als afgevaar digde van het vrouwelijke opmakerijper- de heer Smits met zijn Koninklijke onderscheiding en overhandigt hem de kleine draagmedaille. (Foto L.D./Holvast) soneel bij de plechtigheid aanwezig was. De voorzitter van de Personeelsvereni ging „De Spil", de heer A. K. van Leeuwen, noemde de jubilaris een trouw lid van de personeelsvereniging en bo venal een mens, die durfde te leven. Ook hij bood een enveloppe aan. Zoals gebruikelijk kreeg de jubilaris uit handen van de heer Heringa ook nog de gouden legpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel met het daaraan verbonden vererend getuig schrift. In een korte toespraak dankte de ju bilaris hierna alle sprekers,, waarna iedereen de gelegenheid te baat nam om hem persoonlijke gelukwensen over te brengen. Schaap kreeg een naam: mevr. Ovis Vijfmiljoenste schaap in blijde verwachting Als „mevrouw Ovis" zal het vijf- miljoenste Leid.se schaap in het ver volg door het leven gaan. Deze la- tijnse naam vooor schaap heeft bur gemeester Van Kinschot hedenmid dag tijdens een feestelijke bijeen komst in de materialenloods op het veemarktterrein aan dit schaap ge geven. Hoewel Uw echtgenoot, aldus de burgemeester, onbekend is, zijn wij met U uitermate verheugd, dat gij in blijde verwachting zijt. Moge gij Uw leven, met Uw kinderen, voortaan in ivelverdiende rust slijten in de boerderij van de Leidse Hout! Mevrouw Ovis, die bij deze woor den totaal onberoerd bleef, had zelfs geen aandacht voor de schapekoek jes, welke haar door burgemeester- lijke hand werden aangeboden. Ook voor de traktatie van het vrouwe lijke raadslid, mej. Van Nienes - bloemkool en wortelen - toonde het niet de minste interesse. In tegen stelling met de vele belangstellen den, die kennelijk genoegen schep ten in dit „doopfeest". Toen wij vanmiddag een half uurtje Vele voorwerpen, die daarop in al hun voor de opening een kijkje wilden nemenaantrekkelijkheid lagen te prijken, wer- op de bazaar, die ten bate van het vluch telingenwerk in het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt gehouden, was men nog druk in de weer in het zaaltje op de eerste verdieping. Men had vanmorgen eerst toegang tot deze ruimte gekregen, dus in enkele uren tijds moest alles geregeld en opgebouwd wor- degn. Vele handen maken echter licht werk en dus was alles vrijwel in kruiken en kannen, toen mevrouw P. H. Smits- Witvliet haar openingstoespraak begon. Zij vloeide over van dankbaarheid je gens mevrouw Gosses, die zo'n enorme berg werk heeft verzet voor deze bazaar. Mevrouw Smits achtte het een zeer be langrijke actie, want juist door geza menlijke activiteiten kan men de inte gratie van de vluchtelingen in ons land zo sterk bevorderen. Immers, deze bazaar is mede het werk van de vluchtelingen. Hetgeen niet al leen te zien was aan de dames, die in nationale klederdrachten bij de verschil lende stands stonden, maar ook aan de voorwerpen, die op de grote tafels in het midden van de zaal lagen uitgestald. den vervaardigd door de vluchtlingen. Door Letten, Hongaren, Tsjechen, Fin nen of van welke nationaliteit dan ook. Het betrof uiteraard in hoofdzaak de textiel- en siervoorwerpen. De andere dingen, zoals bijouterieën, toilet- huishoudelyke artikelen, speelgoed, ja zelfs schoeisel waren door het Leidse be drijfsleven bijeengebracht. Dat heeft zo bijgedragen tot dit sluitstuk van de Leidse week van internationale samen werking welke zoals bekend ditmaal aan het vluchtelingenwerk gewijd was. Als het even kan wil men van dit sluit stuk een klap op de vluchtelingenvuur- pijl maken. Daarom heeft men rond de verkooptafels een aantal attracties ver zameld zoals ballen gooien rad van avontuur, poppenaam raden, vissen, dub beltjes gooien, grabbelton, pijltjes werpen en niet te vergeten het theehoekje, dat door de meisjes van de vakschool aan het Rapenburg verzorgd wordt. Deze bazaar blijft vandaag open tot vanavond half twaalf en is morgen geopend van 11 uur 's morgens eveneens tot een half uur voor middernacht. LEIDERDORP Kinderboeken-expositie De „Schoolvriendenclub" van de school aan de M. P. Splinterlaan organiseerde een aantrekkelijke expositie van jeugd boeken, welke gisteravond geopend werd door de auteur Aart Romijn, na een woord van welkom en dank door het hoofd der school, de heer Planting. De heer Romijn vroeg zich af, welke eisen aan een kinderboek gesteld moe ten worden?. In de eerste plaats afge stemd op de leeftijd van het kind en bovendien een gezonde sfeer ademen. Het mag niet prikkelen. Vele ouders waken wel voor het lichaam van het kind, maar even groot moet hun zorg zijn voor de geest. Goede lectuur is uitermate belangrijk. OEGSTGEEST Prof. dr. P. A. H. de Boer sprak voor Vrijz. Hervormden De Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den hield gisteravond in de Willem de Zwijgerkerk een gemeenteavond, waar voor als spreker was uitgenodigd prof. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Allda Clasina Maria, dr v. N. Vreeker en G. Steur; Hilje Maria, dr v. G. H. de Jong en P. H. Nleuwendyk; Elisabeth Cornelia Johanna, dr v. A. Balkenende en J. A. Vromans; Johannes, zn v. J. van de Kamp en M. J. Heemskerk; Pamela Grace, dr v. P. A. L. O. von Oven en D. A. Franz. GETROUWD: J. W. G. M. Bakker en M. P. E. Veen- hof; N. van Es en C. de Fey; A. de Gioot en B. C. de Bruin; J J. A. Dapper en C. van Munsteren; W. H. A. Govaert en F. L C. Trossel; L. D. Planjer en H. Bave- laar; T. R Jansen en J. A. Nleuwenhul- zen; H. Struik en M. M. Haasbeek; G. Stam en T. W. Bink; P. Koekebakker en P. Heemskerk; J. Bronsgeest en N. Beer- nink. OVERLEDEN: A de Buck. 67 jr. man; A. Nagy, 31 Jr. man- A. Cornellsse 71 Jr. man; L. A. Snel- ders," 24 Jr. vrouw; A. E. van den Berg 76 Ir echtgen. v. G. A. Silvester; A. Koster. 80 jr. wed. v. G Schaart; D. C. de Bart, 91 Jr. vrouw; C. M. Goudrlaan, 51 Jr, e.v. L. Lalleman. dr. P. A. H. de Boer, die sprak over het onderwerp „Gemeente-vernieuwing". Voordat deze aan het tooord kwam sprak de voorganger der Gemeente, ds. W. J. H. Hubeek een welkomstwoord, waaraan hij verbond een woord van op wekking om mee te doen aan de lande lijke kerkbouwactie van de Hervormde Kerk. Hij meende, dat dit opwekkings woord nodig was omdat in vrijzinnige kringen de animo niet zo groot bleek te zijn, vooral ook omdat men in Leiden en Oegstgeest binnenkort begint met een eigen actie tot kerkbouw, die wellicht meer boeit. Hij zou het evenwel pijnlijk vinden als de Vrijzinnige gemeente hier ten aanzien van de landelijke actie niet op haar post zou zijn. Hij deelde voorts mede, dat een overeenkomst was geslo ten met de kerkvoogdij van de Hervorm de Kerk in Oegstgeest ten aanzien van de vrijwillige bijdragen, welke door de vrijzinnige leden worden bijeengebracht. Deze kerkvoogdij zal de bijdragen innen en daarvan 807. afstaan aan de Ver. v. Vrijz. Hervormden. Ds. Hubeek toonde zich zeer ingenomen de welwillende wijze waarop de Herv. Kerk de Vrijzinnigen tegemoet treedt. Hij kon voorts melding maken van een zeer gewaardeerd ge schenk n.l. een piano, een mooi en kost baar instrument, hetgeen hij zag als een teken van gemeentezin. Mr. H. Evelein nam de piano in gebruik en speelde op verdienstelijke wijze uit werk van Grieg (opus 40). Hij liet bovendien horen een etude van Chopin en een Sonatine van Ravel. Na de thee kreeg prof. de Boer het woord. Hij besprak het begeren van een rijker geloofsleven. Z.i. moet worden vol daan aan twee voorwaarden. Eén ervan, een negatieve, is op te houden met te denken en te zeggen dat onze kracht in het verleden ligt. Het is misschien wel te verdedigen, doch het is funest voor heden en toekomst. Voorts moeten vrij zinnigen zich hoeden voor een minder waardigheidsgevoel, ook al weten zij een minderheid te vormen in de Hervormde Kerk. Een tweede, positieve, voorwaar de is dat men zich met heel zijn hart openstelt voor de inspiratie. Dit is het inlaten van de Heilige Geest. Men moet meer en meer leren mens tegenover el kander te zijn. Hij besprak vervolgens de functie van het lied, z.i. de moeder van de inspiratie. Nu is het zo: men kan de inspiratie niet ontbieden, wel kan men beletselen wegnemen. Het traditio nele is één van die beletselen. In de kerk schuift men graag alles aan de dominee toe. Het gaat er evenwel om dat men in een gemeente vriendschap kweekt, dat men samen iets doet, dat men op elkaar aan kan en met elkander voor één zaak opstaat. Een lied met een Franse tekst werd de aanwezigen ter hand gesteld en men ging zingen niet zoals gebruikelijk doch als een canon. Prof. de Boer verklaarde de inhoud van het lied, een lied dat zonder be zwaar ook door andersdenkenden ge zongen kan worden en dat de mens door deze wijze van zingen echt blij kan maken. Prof. de Boer besloot zijn betoog met erop te wijzen, dat het niet gaat om de geest van de mens, die veelal te veel aanbeeden is, doch om het waarlijke christelijke geloof, dat tot daden komt want dan ontstaat een verandering van de geesteshouding met als gevolg de durf om te experimenteren, waardoor het gemeenteleven een vernieuwing on dergaat. Na een discussie over het gesprokene sloot ds. Hubeek deze interessante ge meenteavond. Adjudant A. Koerten besprak verkeersregels De Vereniging voor Veilig Verkeer, afd. Oegstgeest hield in het Witte Huis haar ledenvergadering. Het huishoude lijk gedeelte was snel afgewerkt. Daarna volgde een inleiding over de voor naamste verkeersregels door de groeps commandant der Rijkspolitie, adjudant A. Koerten. Nadat de voorzitter, dr. K. Simon Thomas, in het bijzonder de ere-voor- zitter, burgemeester H. L. du Boeuff verwelkomd had, werd de agenda afge werkt, waarvan voornamelijk te vermel den valt de herbenoeming van de be stuursleden, de heren W. F. Eggink en G. Huiskamp. De heer Koerten besprak tal van moeilijke gevallen uit de Wegenver keerswet. Hij wees in het bijzonder op het onbekwaam en ongeschikt zijn voor het besturen van een motorvoertuig. Hij behandelde de vaststelling van dronken schap door alcoholgebruik en de symp tomen van dronkenschap door gebruik van opwekkende of verdovende mid delen. Tenslotte werd de taak van de politie besproken. Het stellen van vragen en de beantwoording daarvan was zeer inte ressant en bleek nog genoeg stof te bie den voor een tweede of wellicht derde causerie. WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" Uitslagen v?n de voor de competitie gespeelde wedstrij den: (Dames): Steeds Vooruit I—Avan- ti I 3—7. (Heren): Steeds Vooruit I Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan „Amerika's ar cheologische hoofdstad", EI Cuzco, vroeger de hoofdstad van het rijk der Inca's. Eerst bezocht de Prins de duizend jarige Inca-vesting Macchu Picchu en bezichtigde 's middags de koloniale ker ken en andere bezienswaardigheden in El Cuzco. De Prins vloog vandaag met pen mi litair vliegtuig naar Satipo, een oer- woudgebied in de westelijke provincie Junin. Morgenavond keert hij terug naar Lima. Dr. ir. Den Hollander president-curator T.H. te Delft (Van onze Haagse redactie) Dr. ir. F. Q. Den Hollander, oud-pre sident-directeur van de Ned. Spoorwe gen, wordt de nieuwe president-curator van de Technische Hogeschool te Delft. Dr. Den Hollander, die algemeen voor zitter van het Verbond van Nederland se Werkgevers is en in het curatorium van de Technische Hogeschool zitting heeft, neemt deze functie aan het einde van dit cursusjaar van dr. C. H. van der Leeuw over .Laatstgenoemde deelde dit \anmorgen mede bij een ontvangst van de leden van het Verbond van Neder landse Werkgevers, die een bezoek aan de Delftse Technische Hogeschool brach ten. Inbraak bij Taleninstituut Een bedrag van f. 7000 ging vannacht aan de (speur)-neus van inbrekers voorbij, die binnengedrongen waren in het gebouw van het Nederlands Talen instituut aan de Goudsesingel te Rot terdam. Zü scheurden een brandkast open en namen een bedrag van onge veer f. 1000 mee. Er lag echter ook nog f. 7000 in een vak waar zij kennelijk zo gauw geen erg in hadden. Men vermoedt, dat de inbrekers juist deze nacht uitgekozen hadden met de gedachte dat er duizenden guldens aan wezig zouden zijn voor het uitbetalen van salarissen. Zij hadden echter één dag misgerekend. Man door trein gedood Het personeel van een lege personen trein, welke gisteren van het N.S.-station te Helmond was vertrokken, ontdekte bij aankomst te Horst aan de voorzijde van 't treinstel een bebloede alpinopet. De treingeleider, die reeds gemeend had een onregelmatigheid te hebben bemerkt enkele ogenblikken na het vertrek uit Helmond, stelde de politie in Helmond op de hoogte. Deze stelde daarna een onderzoek in en vond op circa 30 meter afstand van een voetgangersoversteekpad over de dubbele spoorbaan het totaal verminkte lichaam van de 61-jarige J. H. B. Verhagen uit de Jan Stevensstraat te Helmond. Naar de toedracht van het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld. Roomboter nog duurder (Van onze Haagse redactie) De gespannen situatie op de zuivel- markt heeft een verdere aanpassing van de roomboterprjjs noodzakelijk gemaakt. Naar wjj vernemen, is met ingang van vandaag de groothandels- prijs met 22 cent per kilogram ver hoogd, voor de consument betekent een en ander, dat een pakje roomboter circa f 1.65 zal gaan kosten. Overtreding Uitverkoopwet Het Gerechtshof te Den Haag heeft een Haags warenhuis wegens overtre ding van de wet op de uitverkopen veroordeeld tot twee geldboetes, een van f 300.en een van f 750.De pro cureur-generaal had dezelfde boetes geëist. Het warenhuis, dat in hoger beroep was gekomen van een vonnis van de economische politierechter in Den Haag, had op 2 en 5 januari advertenties ge plaatst, waarin licht beschadigde kar petten, enkele modelkamers en coupons met belangrijke korting werden aangebo den. Hiermee zou de indruk zijn gewekt dat op de uitverkoop werd vooruitge lopen. Bevelhebber van Cubaanse leger wordt vermist De 28-jarige bevelhebber van het Cu baanse revolutionaire leger, majoor Ca- milo Cienfuegos, wordt vermist. Hij maakte woensdag een vlucht van Cama- guey naar Havanna, maar is nog niet op het vliegveld aangekomen. Volgens een verklaring van het leger wordt er rekening mee gehouden dat het vliegtuig - een tweemotorige Cessna - terecht is gekomen in een onweer, dat gisteren boven Midden-Cuba trok, en verongelukt is. Opsporingen hebben nog geen resul taat opgeleverd. Aan boord bevonden zich ook de piloot en een soldaat. Belangwekkende Britse proefnemingen met het automatisch sorteren van de post Gecodeerde adressen in Norwich (Van onze correspondent in Londen) De Engelse PTT beschikt thans over de eerste automatische post- sorteermachine, welke door slechts één persoon behoeft te worden bediend, die honderden brieven met tientallen bestemmingen in het hele land. kan uitzoeken, met overslaan van allerlei tijdrovende voorsorteringen. Wij hebben deze machine dezer dagen aanschouwd. Het is een grote massieve installatie, bestaande uit verschillende lagen van lopende banden, welke zich bewegen boven in vakjes verdeelde „gaanderijen", gelijkende op miniatuur- loges in een schouwburg. Elk vakje draagt het opschrift van een stad of stadswijk. De te sorteren brieven, welke ook per lopende band worden aange voerd. vallen één voor één rechtstandig voor de sorteerder, die aan een toetsen bord zit. De bedoeling is dat alle plaats en straatnamen of namen van firma's, welke veel post ontvangen, een code krijgen, welke de afzender van de brief extra onder het volledige adres moet vermelden, zodat de sorteerder in één oogopstlag kan zien welke toetsen, over eenkomende met de code, hij moet in drukken. De brief beweegt zich dan langs een elektronisch gecontroleerde baan, stopt boven het vakje, waarvoor zij bestemd is, en valt een seconde later erin. De proef is thans begonnen in Nor wich, de hoofdstad van het graafschap Norfolk. Daar gevestigde firma's heb- hen hun klanten verzocht de code op hun correspondentie te vermelden en ook particuliere personen maken in eigen kring deze code bekend. Een voor beeld laten wij hier ter verduidelijking volgen. Indien het adres is fam. J. Smith, 15 Green Street, Norwich, Norfolk, dan moet de afzender dit eerst volledig, zo als totnutoe op de enveloppe vermelden. Daaronder voegt hij dan de code toe, namelijk: N.O.R. 22 K N.O.R. betekent Norwich en elke straat heeft als code nummer twee cijfers en één letter. De code voor Green Street is, zoals men begrepen heeft, 22 K. De brieven wor den dus per stad en per straat en even tueel per firma in die straat automa tisch gesorteerd. Het enige, dat de brie venbesteller voor hij op stap gaat, te doen heeft is de brieven met de hand op huisnummer te sorteren. Het experiment, dat een antwoord zal moeten geven op de vraag, hoeveel tijd winst de automatische sortering ople vert en hoeveel arbeidskrachten deze kan besparen, zal waarschijnlijk enkele maanden duren. tal daarvan wordt van bijna onzichtbare witte stipjes voorzien, welke waarschijn lijk dienen om door een elektronisch oog te worden gereflecteerd om dan in de juiste richting verder te worden ge stuurd. Bijzonderheden over deze proef kunnen, naar men ons vertelde, nog niet worden bekend gemaakt. Aange zien ontvangers van post uit Luton zich misschien afvragen wat die stipjes, welke op de enveloppes toch betekenen, is al leen onthuld, dat het hier een onder deel van een eerste proef betreft, ver band houdende met de bespoediging van de postverzending. Voorlopige proef Tegelijkertijd is in de stad Luton in Bedfordshire een ander experiment aan de gang, dat eveneens met automatische postsortering verband houdt. Deze proefneming bevindt zich echter nog in het laboratorium-stadium. Desniettemin wordt het toegepast op de normale stroom van uitgaande brieven. Een aan- BEURSOVERZICHT Iets hogere markt Amsterdam, 30 oktober. De handel was vanmiddag voor de laatste beursdag van deze week zeer kalm. De stemming was over het alge meen niet ongunstig en alle internatio nale waarden, behalve Kon. Olie, no teerden boven de vorige slotprijzen. Het naderende weekeinde was mede oorzaak dat er niet veel omging. De betere ten dens kwam van West-Duitsland, waar de beurzen een tiental punten hoger no teerden. Daarnaast was ook Londen be ter. Wall Street was ongeanimeerd en moet nog te veel op de staalstaking let ten. Voor Philips en Unilevers hadden Duitsland en Londen enige belangstel ling. De koerswinsten waren echter ge ring. Aku's goed prijshoudend zonder meer. Kon. Olies vielen tegen, de aan delen sloten in Wall Street dollar lager en dit drukte vanzelfsprekend de koers op het Damrak. De prijs f 158 lag een daalder beneden de slotprijs van gis teren. KLM kreeg een hogere adviesprijs doordat de aandelen in New York een halve dollar in herstel waren. De Scheepvaartsector was eerder iets luier en ook in deze afdeling was de handel klein. De noteringen in de cul tuurafdeling verschilden niet veel met die van de vorige dag. Amsterdam Rub bers fractioneel hoger. Ook in de Staats fondsen was de affaire zeer gering. De prijzen lagen op een iets hoger niveau. In de Amerikaanse sector werden cer tificaten Studebaker in een ruime open hoek verhandeld en moesten terrein prijsgeven, na de forse koersstijgingen van de laatste dagen. In New York bereikte het fonds gis teren wederom de hoogste omzet met 389.600 shares. Het slot lag echter al daar 3 dollar lager. Op het Damrak werd gehandeld op circa 251/4 dollar tegen gisteren 28 5/8 dollar. In de lokale sector werden aandelen Walvisvaart in een open hoek verhan deld op circa 122 tegen de vorige dag 1201/4. De handel in deze aandelen was vrij levendig en er werd geboden en ge laten voor postjes van 5 en 10 stuks. Aandelen Grasso's Kon. Machinefabrie ken kregen een iets hogere adviesprijs Op dinsdag 10 november wordt de in schrijving met claimrecht opengesteld op nom. f 1.500.000 gewone aandelen. H. J. Reesink en Co N.V. te Zutphen tegen 100%. Voor het gehele aandelenkapitaal van deze N.V. wordt notering gevraagd, zodat de beurs een fonds rijker wordt. Eveneens op 10 nov. een inschrijving op f 5 min. 5% 25-Jarige obligaties Gronin ger Industriële Crediet Bank N.V. tegen 100% prolongatie 3%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 oktober. Londen 10.59%—10.60%; New York 3.77%3.77^8Montreal 3.98%—3.98%; Parijs 76.87%—76.97%; Brussel 7.50— 7.50%; Frankfort 90.52—90.57; Stock holm 72.97—73.02; Zürich 86.87—86.92; Milaan 60.84%60.89%; Kopenhagen 54.80—54.85; Oslo 52.93%—52.98%We nen 14.60%14.61%; Lissabon 13.21 13.22%; Ankara 3.76%—3.77%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 30 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. f. 5.000 GESTOLEN UIT NIET AFGESLOTEN AUTO (Van onze Haagse redactie) Uit een niet afgesloten auto in de Prins Hendrikstraat te Den Haag zijn gisteren op klaarlichte dag 7 geldzakjes met een totale inhoud van bijna f. 5.000 gestolen. Een 26-jarige magazijnbediende moest het geld wegbrengen naar verschillende filialen van een schoenhandel. Terwijl hij in het filiaal aan de Prins Hendrik straat vertoefde is het geld uit de auto weggenomen. De magazijnbediende heeft aangifte bij de politie gedaan. DOODSOORZAK NEDERLANDSE ZEEMAN. Een onderzoek naar de doodsoorzaak van de Nederlandse zeeman, H. A. Schols uit Groningen, die, zoals bekend, overleed nadat hij in het Deense plaats je Koege in een gevecht gewikkeld ge weest was met een Deense matroos, heeft uitgewezen, dat hij is gestorven aan het bezwijken van een bloedvat in de her senen. Het onderzoek heeft verder uit gewezen, dat hij in één der hersenbloed- vaten een zwakke plek had. Bij het onderzoek in deze zaak is men verder tot de conclusie gekomen, dat de Deense zeeman uit zelfverdediging ge handeld heeft. Diens arrestatie is dan ook opgeheven. DHC III 3—7; Steeds Vooruit II—Dec 56 44; Steeds Vooruit III—Reflex III 1-9; Steeds Vooruit IIIBaronie II 100. Vorige Slotkoers koers v. heden 100 A 100% 100% loo a Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 90% 90tf 95 93% 93% 93 A 93A Ned '48 3% 87% 87% 97% 9771» Ned '54 3% 89% 89% 89 A 89 A Ned '55 II 3% 91 B 91B 89 A 89 A Dollarlng '47 3 89 i J 89% Investeringscert 3 96% 96HGB Ned. 62-64 3 97% 97 A 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned W.B 6% 109% 109H ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ind B 41 40% Nat Handelsbank 159 158 Ned Handelmij. 227% 227% 110 HOV4GB 147 145% 610GL A.K.U 375% 375%GB Berkel's Patent (v.) 270GB 270% GB Calve Delft cert. 685 %GB 685 Deli Mij.en (Ver.) 170 170 Kon Pap v Gelder 252 249 Hoogovens cert 655GB 650GB Müller en Co. NJ3 326% 324 Ned. Kabelfabr. 408GB 407 %GB 645 649% Philips pref237% Unilever 686% Wilton Feyenoord 201 Biliton 2de r337GB 717 160.50 159.50 159 148 120 165 136% 165 139GB 249 144% 140% Dordtse Olie gew. Kon Olie (f20.-) idem (50 f 20.—) Holl Amer lijn Java China Paket KLM Kon Ned Stmv Mij Kon Paket My Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leuingen Adam 47 (3%) 3 94 9 idem 48 <3%> 93% R dam '52-1 (4%) 97% idem "37 I-II1 (3%) 94 Z.-Holland *56 (4%) 99L 236V4GB 686% 200 %GB 337 %GB 712 159 157.60GB 158GB 146 122 164%GB 136 163 139% 249 143 139 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 104 id. N.W.B. '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 97A Premieleningen A'dam '53 3 97% A'dam '51 2% 83 A'dam '56 I 2% 81% Adam '56 II 2% 91 Eindhoven '54 2% 82 Enschede '54 2%80% Den Haag '52 I 2% 88 Idem n 2% 87% R'dam '52 I 2% 90 Idem n 2% 88% Idem '57 2% 98 Utrecht '52 2% 91% Z.-Holl 1957 2% 95 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 211 Amst Bank 320% HBO eert 246% Rott Bank 275% Twentsche Bank ..250 Industrie Ondernemingen Albert Heyn399 Borsumij. 68 67% K. N Ed.met. A-AA 90 91 Idem pref. wd87 92 Electrolasmij357 Kon Ned Grofsm 155% 154% Holl Constructie 445 449 Ing bur v Bouwnyv 272B 275 lnternatlo 136% 136% Int. Kunststof!. Ind. 47% 48% Leidse Wolspinnerij 369% 365L Rott. Droogdok Mij. 600 600 Sikken's Lakfabr. 640 638 Ver. Touwfabrleken 295 295% Walvisvaart 120% 122% Weraink's Betonm. 154 157% Van Wijk Textiel 101% Zaalberg 133% 133 Spoorwegen Den Spoorweg Mij Amerik fondsen Canadian Pacific R 26% Intern Nickel 98 Anaconda 63 Bethlehem Steel 56 Cities Service 51% Genera) Motors 53% Kennecott 95% Steel 72% Shell Oil 72% Union Pacific 31 Un. States Steel 99 26% 97% 63A 56% 50% 53% 95 73% 71 %D 30%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9