PeektCIoppenburg SIMCA In vier jaar 8 miljard voor Duitse wegen houw Inkomstenvergroting uit stijging van de prijzen is onaanvaardbaar PW, herenmode-tip ■SpP „Doublé? face" SHAWLS Gezonde concurrentie mag niet uitgeschakeld worden GEBR. VAN ULDEN KNAC STELT DE REGERING VOOR: Schakel de marechaussee in bij verkeerstoezicht op buitenwegen Dreigende chaos door de snelle groei van auto-afzet; totnutoe slechts aandacht voor huizen Plan voor 12 jaar Kerkelijk Leven Minister De Pons (op vergadering V.N.W.) Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 oktober 1959 Derde blad no. 29886 zuiver wol, vlotte streepdessins, beide kanten in aparte modekleur een dure shawl voor een goedkope prijs (Van onze Haagse redactie) In de gisteren in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag gehou den algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers (VNW) heeft de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, een rede uitgesproken, waarin hij o.m. stelde, dat elke inkomstenvergroting, geput uit prijsstijging, zowel economisch als sociaal onaanvaardbaar is, en voorts dat in het belang van een krachtige Nederlandse industrie een gezonde concurrentie dient te worden gehandhaafd. prijsstijging economisch en sociaal ver werpelijk is. Terzijde had hij nog opge merkt, dat wanneer het stabiliseren van de prijzen volledig zou gelukken, er mis schien minder reden was voor de ver langens jegens de fiscus waarvan de Verbondsvoorzitter met betrekking tot de afschrijvingen gewag had gemaakt. Samenwerking nodig Deze vergadering droeg een bijzonder karakter in verband met de herdenking van het 60-jarig bestaan van het Ver bond. In zijn openingswoord verwel komde de algemeen voorzitter, dr. ir. F. S. den Hollander, o.m. in het bijzonder de ministers ir. S. H. Visser (Defensie) en prof. dr. J. Zijlstra (Financiën), de Staatssecretaris van Financiën, mr. A. P. van den Berge, alsmede de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man. Nadat dr. ir. Den Hollander zijn jaarrede had uitgesproken, waaruit wij gisteren reeds een uittreksel publiceer den, was het woord aan de bewindsman van Economische Zaken. Minister De Pous ging in op de be tekenisvan het Verbond voor het maat schappelijk leven. Hij constateerde dat het in het Verbond verenigde particu liere initiatief een drijvende kracht is in de dynamische ontwikkeling van de in dustrie in ons land en voor onze wel vaart. Opgericht als een vereniging waardoor de stem van de ondernemers kon worden gehoord, heeft aldus de heer De Pous het Verbond zich in de afgelopen 60 jaren ontwikkeld tot een organisatie, die op positieve wijze de maatschappelijke orde wil beïnvloeden. Hiervoor was een andere instelling nodig, hetgeen dan ook tot uitdruk king komt in het feit dat de onderne mers thans zich van hun bredere ver- antwoordelijkheid bewust zijn. Het Verbond heeft begrepen dat er op maatschappelijk terrein ook een taak is weggelegd voor de overheid .Door de medewerking van het Verbond kon het overheidsingrijpen evenwel worden be perkt tot een globaal ingrijpen. De Nederlandse ondernemer, zo ver volgde minister De Pous, had het in zicht de economische problematiek in breder kader te stellen. Hij is door drongen van de samenhang tussen de economie van het eigen bedrijf en de economie daarbuiten. Zo werd dank zij het desbetreffende klimaat hier te lande een synthese bereikt tussen individuele, verantwoordelijkheid en gemeenschapsverantwoordelijkheid. Evenwicht vinden Over» de huidige ontwikkeling van de conjunctuur kunnen wij verheugd zijn, aldus de minister, die hier echter aan toevoegde, dat de huidige bestedingsver ruiming weliswaar niet verontrustend is, doch dat vermeden moet worden een zo danige stijging van de bestedingen, dat het economische leven oververhit wordt. Of om het huiselijk te zeggen, zei de bewindsman, „we moeten niet verder springen dan onze polsstok lang is". Nadat hij tussen haakjes had opge merkt dat het niet meer optreden van crises in de vooroorlogse betekenis van het woord, waarschijnlijk van blijvende aard zal zijn, hetgeen naar zijn mening verband houdt met structuurwijzigingen in onze maatschappij, onderstreepte mi nister De Pous nog eens dat de uitga ven waarvoor wij staan, ons bij de be stedingen voor alternatieven plaatsen. Het gaat er dan ook om ,een even wicht te vinden. Daarbij zal omzich tigheid moeten worden betracht, bij dc bestedingen en bij de investeringen. Dit geldt temeer, zei de heer De Pous, nu wü in een overgang vanloonpolitiek zitten. De grotere mate van vrijheid met de lonen mag niet ontaarden in ongebondenheid, want dan komt ons streven naar (noodzakelijke) econo mische expansie in het gedrang. Bij het streven naar Inkomensvergro ting zal men zich beperkingen dienen op te leggen, waarna de minister zo als hierboven in de aanhef reeds ver meld nog als zyn mening te kennen gaf, dat een inkomstenvergroting aoor Tenslotte zei de minister dat samen werking in het bedrüfsleven nodig is. Vooral daar waar de technische ont wikkeling de kracht van een enkel bedrijf te boven gaat, zoals bijv. in de ontwikkeling van de kernenergie. Ook bij de export kan samenwerking vruchtbaar zijn, waarby de heer De Pous als voorbeeld noemde de bouw van gehele fabrieken met inventaris in jonge, zich ontwikkelende landen. Een en ander mag echter niet gebeu ren met uitschakeling van gezonde con currentie. Gezien de functie van de on dernemer dient er ruimte behouden te blijven voor gezonde wedijver. Het Ver bond heeft hier een belangrijke voor lichtende taak. Het moet de industrie wijzen op het gevaar van de uitschake ling van concurrentie .aldus minister De Pous. Advertentie ARONDE 4 deuren met verwarming f6145. Hoge Rijndijk 90 - Tel. 23041 Het zestigjarig bestaan van het Verbond van Nederlandse Werk gevers werd gisteren gevierd met een algemene ledenvergadering in de Kon. Schouwburg te Den Haag. Tijdens de rede van de voorzitter achter de bestuurstafel van links naar rechts minister J. W. de Pous van Economische Zaken, voorzitter dr. ir. F. Q. den Hollander, en de bestuursleden P. Delfos en H. J. de Koster. In het begin van zijn redevoering had de bewindsman de gelukwensen van de regering overgebracht aan het Verbond ter gelegenheid van het 60-jarig jubi leum. Ter vergadering werd besloten een telegram aan de Koningin te zenden, waarin het Verbond zijn aanhankelijk heid betuigt aan het Vorstenhuis. Des avonds verenigden de Verbonds leden zich aan een diner in een der zalen van de Dierentuin te Den Haag. Vandaag werd o.m. een bezoek gebracht aan de Technische Hogeschool te Delft, en staat een ontvangst in het Kurhaus te Scheveningen op het programma. In een adres aan de minister raad heeft de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club er an dermaal op aangedrongen, dat de op het verkeer gespecialiseerde onderdelen van het wapen der Koninklijke Marechaussee, in de toekomst weer worden ingescha keld bij het verkeerstoezicht op de buitenwegen. Reeds eerder, in 1955, heeft de KNAC voor deze aangelegenheid de aandacht van de regering gevraagd, zonder tot dusverre te mogen vernemen, welk standpunt terzake werd ingenomen. Nu de minister van Verkeer en Waterstaat nog ter gelegenheid van de 17e wegver- keersdag verzekerde, dat de bevorde ring van de verkeersveiligheid voor het huidige kabinet een onderwerp van bij zondere zorg uitmaakt, heeft de KNAC gemeend deze suggestie opnieuw aan de regering te moeten voorleggen. Uitgangspunt voor het voorstel is de overweging, dat een bevordering van de verkeersveiligheid niet mogelijk is zon der deskundig toezicht. Onder de hui dige omstandigheden is het vaak aan personeelstekort te wijten, dat dit toe zicht niet zo intensief wordt uitgeoefend als wenselijk ware. Daarbij doet zich de omstandigheid voor, dat de verkeersaf- delingen van de Kon. Marechaussee wél toezicht uitoefenen op het militaire ver keer, doch zich - in tegenstelling met de periode voor de 2de wereldoorlog - niet met het burgerverkeer mogen inlaten, uitzonderlijke gevallen daargelaten. Waar deze marechaussee-onderdelen ge specialiseerd zijn op het verkeer, schijnt het dat ten onrechte geen gebruik ge maakt wordt van reeds aanwezige des kundigen. „Het wil ons voorkomen", al dus de KNAC, „dat door inschakeling van deze krachten een effectiever toe zicht op het verkeer kan worden bereikt en dat een dergelijke maatregel een nog economischer werkwijze bij het verbete ren van de verkeersveiligheid zou bevor deren". De storm van het begin van deze I nieuwe Scheveningse pier. Met week heeft ernstige schade toege-\ zandzakken wordt met man en bracht aan het bouwterrein van de\machi gepoogd, het terrein t* be schermen tegen verdere aanvallen van de zee (Van onze correspondent In Bonn) Teneinde te voorkomen dat het in de Westduitse Bondsrepubliek tot een complete verkeerschaos zal komen, heeft de Westduitse rege ring in de Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt voor de komende vier jaar tot 1963 het reus achtige bedrag van acht miljard mark ten behoeve van de wegenbouw te besteden! In deze vier jaar wil men komen tot de bouw van 670 kilometer nieuwe Autobahnen. Van socialistische zijde kwam men met een initiatief-wetsontwerp, dat nog verder gaat. In de Bondsrepubliek dreigt werkelijk een verkeerschaos; de autoproduktie en -afzet tonen in verhouding een veel sterkere groei dan het wegennet. Men voorziet, indien niet drastisch wordt ingegrepen, overbevolkte wegen, waarop men zich per auto nog maar heel langzaam zal kunnen bewegen. Dit beeld is reeds werkelijkheid in de zomermaanden en gedurende de weekeinden op de wegen en Autobahnen van dichtbevolkte industrie centra als het Roergebied. Het was de minister van Financiën Etzel, die er nu in de Bondsdag op ge wezen heeft, dat de wegenbouw in de Bondsrepubliek jarenlang in de scha duw heeft gestaan van de woningbouw. Men heeft eenvoudigweg de geweldige motorisering, zoals die thans en in de komende jaren aan de dag treedt, niet vooruitgezien. Wat Etzel nu voorstelde was enerzijds uitbreiding van de wegen- Contactavond Herv. Vrouwendienst Gisteren heeft de Centr. Herv. Vrou wendienst een contactavond gehouden voor alle HVD medewerksters en belang stellenden. De presidente, mevr. B. G. Kloek-Pott, heette de talrijke leden en belangstellenden hartelijk welkom, in het bijzonder de landelijke secretaresse van de HVD, mej. W. Timmermans, die bereid was gevonden het HVD-werk na der toe te lichten. Mevr. A. Blankesteijn- Offenberg gaf vooraf een korte uiteen zetting over de nieuwe berijming van de psalmen. Mej. Timmermans wees er op, dat het werk van de HVD is voortgekomen uit het oorspronkelijke werk in de oorlogs tijd. De HVD omvat vele commissies, die elk een bepaalde taak op zich hebben genomen en worden gevormd door leden uit alle lagen der kerkelijke bevolking. Onder de taken, die deze commissies gezamenlijk uitvoeren, behoren o.m. de voorlichting inzake het zendingswerk, de gemeenschapsvorming, de individuele zielszorg, gezinszorg, lectuurverspreiding en de zorg voor de bejaarden. Voor de noodzakelijke coördinatie zorgt de Lan delijke Commissie, die tevens contact onderhoudt met de Wereld Raad van Kerken, zodat uiteindelijk het werk van de HVD op internationaal niveau ligt. De kerk is er immers voor de wereld, aldus spreekster en daarin heeft ook de vrouw een bewuste en verantwoordelijke taak. Na de pauze werd van de gelegen heid tot het stellen van vragen en het voorleggen van problemen een druk ge bruik gemaakt. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn aan de Leidse Universiteit benoemd: te rekenen van 1 juli 1959, tot weten schappelijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst voor de psychologie, de heer J. M. van Meel, thans wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; voor het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de conflicts- psychologie mevr. R. Horstink, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 september 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de cytologie en experimentele histologie de heer J. P. Scherft, thans assistent. Bovendien is aan dr. Th. van der Hammen, wetenschappelijk hoofdambte naar voor de geologie aan de Leidse Universiteit opdracht verleend om van 1 oktober 1959 tot wederopzeggens in de factulteit der wis- en natuurkunde van deze universiteit onderwijs te geven in de palynologie. bouw met staatsgelden, anderzijds of fers van de weggebruikers om dit alles mogelijk te maken. Het regeringsplan, dat in totaal twaalf jaar beslaat, beoogt in deze periode tweeduizend kilometer nieuwe Auto bahnen te maken en daarnaast tot uit breiding te komen van de helft van de andere wegen. De middelen daarvoor zullen onder meer moeten worden opge bracht door verhoging van de oliebelas ting, dus door een prijsverhoging voor benzine en motorolie, alsmede door ver hoging van de belasting voor vracht wagens. De benzinebelasting zal met één pfennig, de belasting op dieselolie met vier pfennig per liter worden ver hoogd. Op deze wijze, alsmede door de gelden voor de tot dusver bestaande plannen zullen zeven miljard mark wor den gefourneerd. Etzel wil het achtste miljard voor de komende vier jaar op de gewone kapitaalmarkt lenen. De SPD ging nog een stapje verder en wil de nog eens extra 900 miljoen mark op Etzels acht miljard mark leggen. NED. HERV. KERK: Beroepen te Oudeschoot A. E. D. A. Ra- vesloot te Steenwykerwold. Benoemd tot voorzitter van de synode der Molukse Evangelische Kerk ln Nederland W. H. Tutuarima te Buiksloot, die deze benoe ming ook aannam. Aangenomen naar Utt- wierda-Delfzijl, A. L. Lapré, predikant ln algemene dienst te Groningen. Aangeno men de benoeming tot predikant-direc teur van het Dlaconessenhuis te Breda. P. de Bruijn te Fljnaard, die tevens predi kant voor buitengewone werkzaamheden aldaar wordt. GEREF. KERKEN: Beroepen te Terneuzen W. C. van Hat- tem te Scheemda. Aangenomen nr Zwolle (5de pred. pl.) F. J. van der Wal te Erica (Dr.) Bedankt voor Klundert-Ze- venbergen C. M. van der Loo te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN: Beroepen te Benthuizen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Dor drecht K de Gier te Den Haag. BAPT. GEMEENTEN: Niet meer zitten blijven (Van onze correspondent in Bonn) De ministers van Onderwijs in de Wc duitse deelstaten willen niet direct, maar mettertijd het zitten-blij ven op de lagere scholen afschaffen. Men wil be ginnen met de kinderen die pas op school komen, eens te onderzoeken of zij wel „schoolrijp" zijn. Is dat niet het geval, dan worden ze weggeschoven naar een bijzonder kleuterschooltje, dat als voorstadium van de lagere school moet doorgaan. Pas daarna komt de kans voor deze laatontwikkelden. die men overi gens best een kans geeft het nog ver in het leven te brengen. Maar men wil ver hinderen, dat klassen op de lagere school uit elkaar gerukt worden. Het principe moet worden: een kind moet zoveel mogelijk in zijn klassegemeenschap blij ven en met allen omhoog gaan.... „Nehroe, wordt wakker!" Vijftig leden van de Indische socialis tische party hebben gisteren voor de ambtswoning van premier Nehroe gede monstreerd. Zy eisten, in verband met de Indisch-Chinese grensincidenten, het onderwijlde aftreden van Nehroe. De demonstranten riepen „Nehroe, wordt wakker", „Nehroe, het was nw plicht onze grens te verdedigen", „Gooi de Chi nese bandieten eruit" en „Nehroe .treedt af". De demonstranten wisten een brief aan Nehroe's secretaris de premier was zelf niet thuis te overhandigen, waarin het aftreden van de Indiase eer ste minister werd geëist. Ds. E. L. Nauta overleden Heden is in alle stilte op de be graafplaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot teraardebesteld van ds. E. L. Nauta. emeritus-predikant der Ned. Hervormde Kerk en van 1920 tot 1939 legerpredikant, met als standplaats Leiden. Ds. Nauta, die in het sanatorium ..Eykengaarde" te Aerdenhout-, waar hij verpleegd werd, is overleden, werd in 1874 geboren en werd in 1896 kandidaat in Overijssel. Op 26 september 1897 aan vaardde hij te Avezaath de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk. In 1899 vertrok hij naar Noordgouwe. om in 1903 intrede te doen te Den Helder. In 1906 ging hij naar Dokkum, om deze standplaats in 1909 te verwisselen met Veendam. Het volgende jaar vertrok hij naar Oenkerk en in 1914 werd hij predi kant te Warfhuizen. welke gemeente hij diende tot 1 jan. 1920, toen hij benoemd werd tot legerpredikant. In 1939 trad ds. Nauta uit de actieve dienst, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, doch in verband met de drei gende oorlogsomstandigheden heeft hij tot aan de capitulatie deze functie nog waargenomen. De verdiensten van ds. Nauta werden indertyd geëerd met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5