OLIFANT fl Communisten stellen dr. Dibelius een ultimatum SS/ GRATIS Loyaliteitsverklaringamiers geen preek in de Marienkirche V.R.O.N. vraagt zendtijd oude en jonge jenever Met een enkel woord Agenda TRIJDAG 30 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) In het Rode Raadhuis, het aan de Alexanderplatz van Oost-Berlijn gelegen stadhuis van het communistische stadsbestuur vond gisteren voor de tweede maal een gesprek tussen de communistische stadsregering en vertegenwoordigers van de Evangelische Kerk in Duitsland plaats. Daarbij eiste men van Oostber iynse, communistische zijde uitdrukkelijk intrekking van zijn woorden en een loyaliteitsverklaring van bisschop Dibelius. Weigert hy die te geven dan zal hü zondag aanstaande en ook in de toekomst geen preek meer mogen houden in de Oostberiynse Marienkirche. Woensdag bleek uit de Oostberiynse pers reeds dat men de gelegenheid wilde aan- grypen Dibelius de toegang tot Oost- Berlijn te ontzeggen, zoals dat reeds ge beurd is met zijn toegang tot Oost-Duits- land. Het is Dibelius gewoonte aan het begin van iedere maand in de Oostber iynse Marienkirche te preken. Dibelius kantte zich woensdag in een gesprek met de Oostberiynse stadsregering tegen de communistische uitlegging van zijn woorden en bestreed, dat hij de Oost- duitse burgers tot opstand had willen oproepen. Gisteren ging men dus van Oostberlijnse zijde een stapje verder en eiste men een loyaliteitsverklaring van de bisschop. Evenals by de vorige kwestie blijkt ook hier, dat men van Oostduitse zyde geen gelegenheid voorby zal laten gaan om provocerend op te treden. Er blijkt ook uit, welk een byzonder moeilijke positie de Westduitse politieke en religieuze lei ders ten deze hebben. Zij dienen, zo zegt men te Bonn. zowel in zake de vlaggen - kwestie als inzake Dibelius te allentyde te bedenken, dat niemand gebaat is by een verscherpte tegenstelling. In het bij zonder de Oostduitse bevolking zal lijden onder dergelijke tegenstellingen. Men zal haar moeilijker dan voorheen kunnen bereiken, ze zal nog meer dan vroeger geïsoleerd komen te staan. Hierom ver wijt men thans van Westduitse zyde aan Dibelius. aan dit aspect van de zaak niet te hebben gedacht en zyn woorden niet eerst op een goudschaaltje te hebben ge wogen. Indien Dibelius niet meer in Oost-Berlijn zou mogen preken zal na melijk in feite de Berlijn-Brandenburgse Kerk gespleten zyn. Bisschop wilde geen oproep tot verzet De achtergrond van dit conflict vormt de brief van vorige week van de stryd- vaardige dr. Dibelius. voorzitter van de raad van de Evangelische kerk in Duits land en bisschop van Berlyn-Branden- burg aan de Hannoverse bisschop Lilje. Daarin zegt Dibelius, dat de christen in een totalitaire staat zich niet altijd ge bonden behoeft te achten aan de bevelen van de overheid. Daarmee begon Dibe lius een debat over de uitlegging van de brief van de apostel Paulus aan de Ro meinen, waarin geschreven staat, dat een ieder gehoorzaamheid verschuldigd is aan de overheid in het algemeen. Vol gens Dibelius geldt deze regel niet meer voor de houding van de christen tegen over de communistische staat, waarin goed is, wat goed is voor het communis me. In feite keerde Dibelius zich dus te gen het communistische regime in Oost- Duitsland, maar de politieke werkelijk heid zag er in Dibelius' latere verklarin gen anders uit: hij zei in een radioge sprek met Lilje, dat het bepaald niet zyn bedoeling was geweest om de Oost duitsers op te roepen tot ongehoorzaam heid of verzet tegen het communistische regime. Niet op een goudschaaltje Maar van Oostduitse kant greep men Dibelius' uitlating gretig aan om een rel te maken tegen de Evangelische Kerk. Koning Boudewijn eert een Duitse onderwijzeres (Van onze correspondent in Bonn) Koning Boudewijn, die een drie daagse militaire inspectiereis langs de Belgische troepen in West-Duits- land maakt, ondernam gisteren een tocht naar het graf van een Duitse onderwijzeres, die zowel in de Bondsrepubliek als in België een „kleine heldin" is genoemd. Het gaat hier om Nelly Pütz, een twin tigjarige onderwijzeres uit Liiden- scheid, die op 22 juli jl. aan de Belgische kust vier Belgische kinde ren het leven redde, toen deze in zee dreigden te verdrinken. Toen het meisje poogde ook het vijfde kind te redden verdronk zij zelf. Koning Boudewijn legde giste ren bloemen op het graf van de moedige onderwijzeres. Op een lint om de bloemen stond de naam van de vorst. Daarna liet Koning Boude wijn de outers van Nelly Pütz aan zich voorstellen, die samen met een zoon in een Belgische legerauto van hun woonplaats bij Düren naar Lü- denscheid waren gereden. Ten einde maar in staat te zijn deze zeer bij zonder gewaardeerde geste te kun nen doen had Koning Boudewijn een parade uit zijn programma laten schrappen. Inspectie ter sprake Op de by eenkomst te Genève van ver tegenwoordigers der Verenigde Staten en van Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie is gisteren opnieuw aandacht ge wijd aan het inspectievraagstuk. De Sov- jëtrussische afgevaardigde Tsarapkin herhaalde zyn argumenten voor het voor stel der Sovjet-Unie om de jaarlykse Inspecties der kernwapens te beperken. De vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten en Engeland, Wadsworth en Wright, drongen er echter opnieuw op aan dat eerst wetenschappelijk zal worden vastgesteld op welke basis de inspecties zullen plaats vinden. Kettingbotsing op Rijksweg Den HaagRotterdam (Van onze Haagse redactie) Op de RUksweg Den HaagRotterdam tussen Pauwmolen en Brasserskade het gedeelte onder de gemeente Delft dat nog niet is hersteld heeft zich gisteravond een reeks kettingbotsingen voorgedaan, waarbij vry veel materiële schade werd aangericht. Onafhankelijk van elkaar deden zich vermoedelyk door de gladheid van het oneffen weg dek op een viertal plaatsen op dit ruim een km. lange traject een vijftal botsingen voor waarbij in totaal 30 a 35 wagens waren betrokken. De meeste auto's konden op eigen gelegenheid hun weg vervolgen, maar enkele werden zo gehavend, dat ze moesten worden weg gesleept. Overigens hep alles vry goed af. Eén persoon werd licht gewond. Voor 20 mille gestolen uit juwelierswinkel Een inbreker heeft zich met succes toegang verschaft tot een juwelierszaak aan de Rozengracht te Amsterdam. Zijn buit bestond uit niet minder dan 109 gouden ringen, 14 gouden armbanden en 140 dames- en herenhorloges voor 'n totale waarde van vijftien ét twintig duizend gulden. De dader heeft in het nachteiyk duister een gat geboord in de houten tussenwand van het trappor taal waardoor hy de alarminstallatie wist te omzeilen. De politie beschikt totnutoe nog niet over aanwijzingen, die tot aanhouding van de inbreker kunnen leiden. Rotterdammer brak te Voorburg in Voor duizenden gestolen (Van onze Haagse redactie) Omdat in Voorburg de laatste tijd steeds meer wordt ingebroken, heeft de Voorburgse politie extra surveillances ingesteld. Dinsdagavond had een briga dier-rechercheur een observatiepost be trokken bij een brandgang in de Van Mathenessestraat. Hij zag toen een man. die probeerde een achterdeur van een der woningen aan de Laan van Nieuw Oost Einde te forceren. Toen dat niet lukte kwam de man terug en liep naar de uitgang van de brandgang, waar hy werd opgewacht door de poli tieman die zyn pistool getrokken had. Nadat een jeep hem naar het hoofd bureau had vervoerd, bleek uit het on derzoek dat het een 43-jarige fabrieks arbeider uit Rotterdam was. In zijn wo ning werd zyn echtgenote aan de tand gevoeld. Men bleek een goede vangst gedaan te hebben, want voor duizenden guldens gestolen goederen konden In beslag worden genomen, o.a. zilveren vorken en lepels, gouden colliers, ringen, oorbellen en kostbare miniaturen. Wl Kwatta Yf Manoeuvre 20 ets reep voor 10 Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier... Uitzendingen beginnen voor St. Nicolaas VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.20 Steek eens op. heren! 18.50 Regerlngsuitz Emlgratlerubr. Het eml- gTatlepraatje van H. A. van Luyk. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. caus. 19.40 Verz.progr. v. d. mil. 20.25 Uw daad. hun toekomst, toespr. 20.30 Canada, emlgratleland. klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Fluit en plano. 21.50 Lichte muz. 22.10 Idem. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Geestelijk leven v. ge huwden, caus. 22.50 Muz. kaleldosooop. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Gevar. muz. 18 50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 V d. kind. 19.i0 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu. rep. 19.45 De droogte, caus. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 De Bijbel en (Van onze Amsterdamse correspondent) In een rokerig bovenkamertje van Hotel Krasnapolsky te Amsterdam hebben bestuur en aandeelhouders van de Vrije Radio Omroep Neder land gisteren tegen het vallen van de avond besloten de eerste uitzen dingen van hun commerciële zender voor St.-Nicolaas te laten plaats hebben. Toen het gezelschap tenslotte naar buiten kwam, bleek het bestuur nog dezelfde samenstelling te hebben, maar onder de twintig aandeelhou ders bevonden zich niet langer uit sluitend radiohandelaren, maar ook enige textielhandelaren en vertegen woordigers van een reclamebureau. Voorts bleek een nieuwe verschyning zyn entree in de VRON te hebben ge maakt: de cabaretier Kees Manders. die tot perschef is aangesteld. De heer Manders verzamelde de journalisten, die twee uur in een naastgelegen zaaltje hadden gewacht, om zich heen. haalde een papier uit de zak en las terwijl het bestuur en aandeelhouders belangstel lend toehoorden een officiéél communi qué voor. Onderhandelingen over de kwestie Zuidwest-Afrika De Beheerschapscommlssle van de V.N. heeft gisteren met 56 tegen 5 stem men. by 12 onthoudingen, een door 23 landen ingediende resolutie aangenomen, waarin de V.N. wordt verzocht onder handelingen met Zuid-Afrika te begin nen met het doel Zuidwest-Afrika onder beheer van de V.N. te krijgen. Voor de stemming verklaarde de Zuid- afrikaanse afgevaardigde Brand Fourie nog eens, dat zyn regering tot onder handelingen met. de V.N. bereid is. In het verslag van de vaste commissie wa ren echter veel punten die Zuid-Afrika niet kon aanvaarden. Daarom zou Zuid- Afrika tegen de resolutie in haar geheel stemmen. Tegen stemden Engeland, Zuid-Afrika, België, Frankrijk en Portugal. Australië, Oostenrijk, Canada, Dene marken, Dominicaanse Republiek, Fin land, Italië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Spanje en Zweden onthiel den zich. De VRON zal de regering om zend tijd verzoeken, zo heette het. Maar als deze niet wordt verleend, zal de char ter of koop van een schip doorgaan. De zender is inmiddels in West-Duitsland besteld en er wordt dag en nacht aan gewerkt om hiermee tydig gereed te zyn. De VRON zal speciale aandacht schen ken aan het Nederlandse lied, de Neder landse tekstdichter en de Nederlandse componist. ..Dan zal het niet nodig zyn om een buitenlands station aan te zet ten om ze te horen" voegde Kees Man ders hieraan toe. De N.V. is in oprichting en men hoopt dat de goedkeuring van het ministerie binnen enkele weken zal afkomen. Met de BUMA zyn onderhandelingen ge opend over de auteursrechten van de uit te zenden liedjes en teksten. De zender zal uitsluitend amusements programma's brengen, die door de eigen programma-afdeling worden samenge steld en door de adverteerders kunnen worden gekocht. In deze programma's, die gemiddeld een half uur zullen du ren. zal niet meer dan anderhalve mi nuut reclameteksten worden uitgespro ken. De VRON zal zich onthouden van iedere vorm van politiek. Naast de VRON zal een „vrienden kring" worden opgericht met plaatse lijke afdelingen. Iedere afdeling moet re gelmatig rapporten over de kwaliteit van ontvangst en de luisterdichtheid aan de VRON zenden die deze nodig heeft voor de werving van adverteerders en de be paling van de tarieven. Deze zullen va riëren van 300 gulden tot 1000 gulden per half uur, naar gelang het tijdstip, waarop minder of meer luisterdichtheid kan worden verwacht. De golflengte van de zender zal op de 30 of 31 meter band liggen. Tevens wil men uitzenden op de F. M.-band. Albert van Dalsum in „Saul's dood" voor t.v. Zaterdag 21 november zendt de KRO- televisie een kort programma uit by ge legenheid van het 50-jarig jubileum van de regisseur-acteur Albert van Dalsum. De 70-jarige zal een fragment spelen uit het stuk, dat hy by gelegenheid van zyn jubileum koos, „Saul's dood" van Abel J. Herzberg, dat op diezelfde avond in gala-première gaat bij de Haagse Comedie onder regie van P. Steenbergen. Wim Bary, die dit programma samen stelt en regisseert, zal enige prominen ten van het Nederlandse toneel herinne ringen laten ophalen. BINNENLAND Tydens een veldloop die gistermid dag in Breda werd gehouden is de 19- Jarige dienstplichtige soldaat J. A. Gras plotseling onwel geworden en overleden. Het stoffelijk overschot van de militair 's overgebracht naar het Ignatiusziekenhuis te Breda. Er zal een onderzoek naar de doodsoorzaak worden ingesteld Met de volgende schepen kan zee post warden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Delius" 1/11: Australië: ss ,,Otaio" 1/11; ts „Leip zig" 4/11; Brazilië: ms „Ruhrstein" 1/11: ss „Delius" 1/11; ms „Argentina Star" 5/11; Canada: ss ..Empress of France" 1/11- ms .Prins Willem van Oranje" 5/11: Chili, via New York: 4/11; Indonesië, ss ..Adrastus" 3/11; ms „Nederwaal" 5/11; Ned. Antillen: ms ..Aegis" 2/11: Surina me: ms .Willemstad" 4/11; Unie van Z.-Afrika en Z.W-Afrika; ms Winchester Castle" 1/11; Brits-Oost-Afrika: ss „Si- klang" 5/11 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft desgevraagd meegedeeld, dat op 12 november in Rio de Janeiro lucht vaartbesprekingen tussen Nederland en Brazilië zullen beginnen over de toekom stige exploitatiemogelijkheden van de KLM. Het gaat hier om routineconsulta ties. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland Philip Young is gisteren aan boord van de „America" uit New York naar Nederland vertrokken. Hij is twee maanden in Amerika geweest. Een maand met verlof en een maand in verband met het bezoek van Prinses Beatrix. In Nederlandse kring te Washington hoopt men dat het door de Nederlandse bevolking aan Amerika geschonken, uit 47 klokken bestaande carillon nog voor Kerstmis op ziln definitieve plaats te Washineton zal kunnen worden geïnsta.- leerd. Sinds 1953 is het. tijdelilk in een park ondergebracht. De vaste plaats wordt een dertig meter hoge metalen toren. De fundering daarvoor is al gelegd. Gisteravond heeft prctf. dr. L. B. W. Jongkees, voorzitter van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding, .e Amsterdam de voorlichtingscommissie roken-leugd geïnstalleerd in tegenwoor digheid van prof. dr. P. Muntendam, di recteur-generaal van de Volksgezondheid en dr. J. Wester, voorzitter van de Ge zondheidsraad. In de Jaarbeurshallen aan het Vre- denburg te Utrecht wordt zondag de Jaar lijkse UZG-hondenshow gehouden, die niet de Winnershow te Amsterdam de grootste Nederlandse tentoonstelling op kynologisch gebied geacht wordt. Het bestuur der Vereniging „Quelli- nus" heeft de Quellinusprljs. groot f. 1500 toegekend aan de 70-Jarige Plet Zwart als „erkenning voor zijn pionierswerk op net gebied der typografische vormgeving". Tengevolge van gasvergiftiging is gistermiddag te Apeldoorn de 48-jar,ge mevrouw H. Verbeek om het leven geko menZij had gebruik gemaakt van een gasgeiser waarvan het waakvlammet je was uitgedoofd waardoor zij bewusteloos geraakte. Zij werd overgebracht naar het Julianaziekenhuls. waar zij kort na aan komst is overleden. De film ..Rembrandt" van Bert Haanstra is bekroond met de eremedaille van het Internationale centrum voor on derwijs- en cultuurfilms. De film werd vertoond op de negende internationale week van de toeristische en folkloristi sche film", die van 22 tot 29 oktober in Brussel is gehouden. De prijs voor de beste toeristische film ging naar de Franse film „Du cote de la cote" en die voor de beste folkloristische naar de Zweedse film Dalma Ningar". De organisatiecommissie van de So ciaal-Economische Raad bepleit in een tweetal ontwerpadviezen de Instelling ven een bedrl'fschap voor de binnenlandse groothandel in margarine, spijsvetten en -oliën en aanverwante bedrijven, alsmede de Instelling van een bedrijfschap voor de vlsconservenlndustrle In de op 13 no vember as. te houden openbare vergade ring van de SER zullen deze ontwerpad viezen aan de orde komen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden-Limburg heeft we gens mogelijke stopzetting van het werk aan de nieuwe staatsmijn Beatrix een re quest tot de minister-president gericht, waarin gevraagd wordt de voorwaarden te scheppen die verdere uitvoering van dit project mogelllk maken De druk bezochte (en duur betaal de) première van „The nun's story in het Haagse City-Theater heeft het Rode Kruis een bedrag van rond f. 4000 opgf leverd. Dat werd gistermiddag meegedeeld door dr. J. Th. Wllkens tijdens een lunch- bijeenkomst in het Pageshuls te Den Haag. waar de resultaten van de werk- commissle werden besproken. Het bridgen voor het Rode Kruis heeft dit laar ook een flink bedrag in de pot gebracht, nl. f. 2400. Het totale bedrag dat door de werkcommlssle werd binnengehaald is net Ito hoog ftls het totaal van twee vooraf gaande Jaren. BUITENLAND - De medische deskundigen die in München een onderzoek hebben Ingesteld naar de dood van de anti-communistische Oekralnse leider Stefan Bendera, hebben meegedeeld, dat de dood waarschijnlijk veroorzaakt is door met cyanide vergiftigd fruit. Men heeft in de maag van de over ledene gif gevonden en overblijfselen van druiven. De politie zegt niet te weten, wie de druiven zou hebben kunnen ver giftigd. Walter Bedell Smith, president Ei senhowers stafchef in de tweede wereld oorlog en voormalig ambassadeur in Mos kou. ligt ernstig ziek in het legerhospltaal Walter Reed. De 64-jarige gepensioneer de generaal heeft longontsteking en een longabces. Frankrijk en de Sowjet-Unle hebben overeenstemming bereikt over een directe treinverbinding tussen Parijs en Moskou. De dienst wordt begin volgend Jaar ge opend Indien de technische problemen dan zijn opgelost. De reis duurt vier da gen. De Argentijnse hoofdstad is sinds gisterochtend van de buitenwereld afge sneden doordat saboteurs grote vernle- sneden, hebben aangericht in een elektri sche centrale in het centrum van de stad. Men schrijft de daad toe aan stakende ar beiders van een peronlstische vakvereni ging. Robert Murphy, die woensdag be kendgemaakt heeft dat hij zal aftreden als Amerikaans onderminister van Bui tenlandse Zaken, heeft ontkend dat deze stap het gevolg is van meningsverschil over de politiek. „Als er meningsverschil geweest was", zei hij ..was ik gebleven om het uit te vechten". Murphy zei. uat de Amerikaanse politiek naar zijn mening „zo goed en verstandig is als mogelijk is' Een Dakota van de Griekse maat schappij ..Olympic Airways", die met 15 passagiers en een bemanning van drie leden van Athene op weg was naar Salo- nlki. is op veertig km ten noorden van de Griekse hoofdstad neergestort en uit gebrand Alle inzittenden kwamen om 't leven. Volgens ooggetuigen kwam het toestel brandend naar beneden Een vleu gel kwam enige honderden meters van de romp terecht. In het gebied waar het on geluk zich voordeed, was het slecht weer. Siamese grenspolitie heeft in de on geveer achthonderd kilometer ten noor den van Bangkok gelegen provincie Tsjlenmal een gevecht van twee dagen geleverd met een honderdtal opiumsmok kelaars. Vier der smokkelaars werden ge dood en zestien gevangen genomen. De politie legde beslag op 639 kg opium ter waarde van meer dan een miljoen gulden en op wapens van uiteenlopende aard. Advertentie. Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuive rende organen blijkt al gauw. Pynen verdwynen, naarmate Kruschen Uw bloed vry maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pynen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlossing al gauw. VRIJDAG Den Burcht (Jacobazaal)Gew. Ar beidsbureau geeft voorlichting over Cana da. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.167.50 uur nam. Rapenburg 6: Demonstratie Trio-Track, Stereo en HiFt. Fa. Nic. de Tombe. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Sociologisch Instituut (Rapenburg): K. en O.-cursus Sociale psychologie „Wy en de ander" o.l.v. J. A. A. van Leent. 8 uur nam. Volkshuls Apothekersdijk: Bazaar ten behoeve van de vluchtelingen van 2 11.30 uur nam. Leiderdorp. DorpshuisFeestavond voetbalclub BCL met cabaretgezelschap „Mozaiek" uit Den Haag". 8 uur nam. Leiderdorp. JullanaschoolOuder avond. 8 uur nam. Warmond, 't Trefpunt: Alg. leden- ■ergadering „Warmonds Fanfare". 8 uur nam. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkom6t Leger des Heils. 8 uur nam. Breeslraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm. bijbelstudie: 11-12 uur spr. ds. K. C. van Oossanen. Lutherse Kerk; Herdenking kerkhervcr. mlng. Spr. ds. H. J. A. Haan. 7.30 u. nam. St.-AntoniuszlekenhuisFeestavond Ma. rlne-Sanatorium Fonds. 8 uur nam. Stationsplein (halte HTM)Wandeling Ned. Chr. Reisver. door Marlot. Clingen- daal en Oostduin. 1.50 uur nam. Stadsgehoorzaal: Opening Amate Mis sie tentoonstelling4 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling 510.30 uur nam. Volkshuis. Apothekersdijk: Bazaar ten behoeve van de vluchtelingen. 11 uur voorm. tot 11.30 uur nam. ZONDAG De Overdekte: Doopdlenst o.l.v. evang. J. Maasbach. 3 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling 1.305.30 en 7.3010.30 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Zomerzorg: Volle Evane. Kerk. 3 uur nam. MAANDAG Langestraat 67: Moedercursus Oranje - Groene-Kruis. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Missietentoonstelling 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.3Ó uur nam. DINSDAG Boshuis: Bazaar herv.. Boshuizerwljk. 2.30-6 en 711 uur nam. Lakenhal: Ver. ..Oud-Leiden". Lezing J van Wessem over Hollandse tekeningen uit de Gouden Eeuw. 8 uur nam. Prediker: Opwekkingssamenk. (H.A.). Spr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Klasens over de Nederlandse opgra vingen in Egypte. 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Boshuis. Bazaar herv. Boshuizerwljk 2.306 en 711 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelandsvrouwen en meisjesbond. Spr. mevr. C. M. Groot-En- zerink-v. d. Tas over „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2)Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 79 uur; 's zo- dags 25 uur (tot 14 november). Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantré (tot 9 november) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark I: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en '2 -4 Zon- en feestdagen 2-4 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem „Ontheemd maar ongebroken". Op werk dagen van 104 uur: 's zondags van 14 uur nam BIOSCOPEN Luxor: „De zwarte orchidee". 14 Jaar. Werkd 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido: „Moutarde van Sonaansee". al Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: ..Op naar Hollywood", a.l. Werk dagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „The Rose Tattoo". 18 Jaar. Rex: „Vlammen over de Phlllppïjnen". 14 jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur Trianon: „Zolang er mensen zyn". 14 jr. Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden zyn geopend de Haven-apo theek. Haven 18. tel. 20085 en de Doeza- apotheek Doezastraat 31. tel. 21313. BU geen gehooi by Uw nu»sart> ol specialist (of diens waarnemers), bel op I dokterstelefoon 22222. ons geloof, toespraak. 20.25 Fllmrübr. 20.35 De wereld vergadert, caus. 20.48 Kamerkoor. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weexoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 De zorg om de mens, gespr. VARA: 23.00 Soc. nws in Esperan to. 23.10 Muz. revue. 23.5524.00 Nws. (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. Richard Strauss „Salome". Drama In 1 bedryf naar het geiyknamlge gedicht van Oscar Wilde. Duitse vertaling van Hedwlg Lachmann. Plaats van handeling: een groot terra6 in het paleis van Hero des. Tyd: Ten tyde van de regering van Herodes II Antipas. Personen: Herodes Antipas, tetrarch van Judea, Laszlo Szemere. tenor; Herodias, vrouw van Herodes, Georglne von Milln- kovic, mezzo-sopraan; Salome, dochter van Herodias. Walburga Wegner. sopraan; Jochanaan. de profeet, Josef Metternich, bariton; Narraboth, eenjonge Syriër, Wal- demar Kmentt, tenor; Een page van He rodias, Dagmar Hermann, alt; Vyf joden August Jaresch .tenor, Friedrlch Sperl- bauer, tenor; William Wernlgk, tenor; Erich Majkut, tenor, Dr. Ljubomlr Pant- scheff, bas; Twee Nazareners: Oskar Czer- wenka, bas; Walter Berry, bas; Twee sol daten: Adolf Vogel, bas; Harald Pröglhöf, bas; Een Cappadocier: Oskar Czerwenka, bas; Een slavin: Dorothea Frass. mezzo sopraan; Weens Symphonie Orkest. Diri gent: Rudolf Moralt. II. Richard Wagner uit „Tannhauser" 1. Ouverture. Philharmonisch Orkest van Beriyn olv. Herbert von Karajan. 2. Ree. Wie Todesahnung; Aria. O du meln hol der Abendstern. Otto Edelmann, bas. Weens Symphonie Orkest olv. Rudolf Mo ralt. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. KRO: 20 30 Gas. tenboek. 20.45 V. d. jeugd. 21.05 Docu mentair progr. 21.35 Sportact VOOR ZATERDAG: Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Koorzang. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gr. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gram 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Nwe gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13 50 V. d. Jeugd. KRO: 14.00 Fanfaremuz. en sol. 14 20 Kunstkron. 14.50 Gram. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. Jeugd. 18 00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Amat.progr. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 1925 Memojandum. 1930 Gram. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Gevar. progr. 21.10 Pol caus 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong-oud-eeuwig. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin. caus. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRG: 10.00 Tydelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 In solidari teit naar een vrije wereld, pol. caus. 10.30 Gevar. progr. 11.30 Kamermuz. 12.00 Gev. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Jazz muz. 13.40 Sportact. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gevar. muz. 15.00 Streekuitz. 15.25 Gram. 15.35 De Mammoetwet Cals, caus. 15.50 Radio- philharm.ork. 16.40 Boekbespr. 17 00 Jazz muz. 17.30 Weekjourn. 18 00 Nws. en comm. 18.20 Operafragm. 19.00 Artistieke staalkaart. "VPRO: 19.30 Wie A zegt. moet B zeggen, caus. 19.40 De kerk als gesloten gemeenschap. caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.40 De Z69; hoorsp. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Muz. uit Oostenryk. 23.30 Dansmuz. 23.55— 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17 30 V. d. kind. NTS: 17.3018.30 Eurovisie: Hervormingsdag te Worms. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Psycho-magle. 21.00 Gev. progr. 22.00 Einde. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m 12.00 Ork.conc. 12.30 Ooggetuigeversl. 13.00 Gev. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14 40 Gev. muz. 15.10 Hoor spel. 16.10 Gevar. progr. 17.10 Boekbespr. 17 45 V. d. kind. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sport 19.45 Gev. muz. 20 15 Pari. overz. 20 30 Interviews. 21 00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoor spel. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en eerber. 0.0&0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.00 Gev. progr. (Om 11.30 en 12.30 nws.). 13.00 Wedstrijd tussen scholen. 13.30 Nws. en gevar. muz. 1345 Sportprogr. 14.10 Gram. 14.45 Filmmuz. 15.10 Zang. 15.40 Lichte muz. 16.15 Ork. muz. 17.00 Voetbal. 18.00 Sportrep. 19.00 Gltaarmuz. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.25 Voetbal. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Idem. (Om 22.30 nws.) 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfnnk, 309 m 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 15 30 Volksliederen. 16 30 Koormuz. 17 45 Ork.ccmc 19.00 Nws. 19 30 Ork.conc. 22 15 Orkconc. 24 00 Nws. 0.05 Kamer muz. 1.00 Gevar. muz. 2.15 Gever. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m 12.00 Nws. 12 05 Ork.conc. 14 40 Kamermuz. 18.15 Gr. 19.55 Nws. 20.00 Kamermuz. 23.05 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m 324 m: 12.00 Gev. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Walsmuz. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Acordeonmuz. 15.15 Ork.conc. 15.45 Lichte muz. 16.15 Am.progr. 16 45 Opera fragm. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Balletmuz. 1745 Engelse les. 18 00 Ork conc. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws 19.30 Lichte muz. 20 00 Cabaret. 2100 Lichte muz. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progT. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 24.00 Sluiting. 484 m.: 12.17 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto. 14 20 Vrije Tijd. 16.02 Gram. 17.00 Nws 18 53 Gram. 19.10 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.00 Disco-Parade. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 6 E to S Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon Belgrado geh. bew. half bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. regenbul zwaar bew. zwaar bew zwaar bew. geh. bew. geh. bew. regen regen onbewolkt regen zwaar bew. half bew. onbewolkt mist geh. bew. half bew. geh. bew. zwaar bew. sneeuw regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen licht bew. zwaar bew. onbewoivt licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. w 6 12 wnw 13 11 wnw 12 12 w 8 12 w 4 12 wzw 2 12 wzw 4 11 wzw 3 12 zw 4 10 zzo 4 8 O ZO 4 5 7 4 8 w 4 11 z 3 7 w.stil 9 wzw 2 12 w 2 6 w 4 10 w^til 12 nnw 6 6 nnw 5 15 w 6 10 wnw 2 8 wzw 6 4 1 3 o 2 6 ono 1 13 wnw 10 18 w.stil 6 z 7 zw 4 16 o 3 13 n 5 nnw 4 15 nnw 9 17 - zzw 2 23 1 0 6 5 9 0 5 25 6 5 1 19 2 22 4 3 6 0 7 1 2 1 19 9 14 5 29

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2