HET RIJK ZAL DE GETROFFEN BOEREN FINANCIEEL STEUNEN Verwrongen resten van een botsing In Mexico 500 doden WEERBERICHT DROOGTESCHADE IN DE LANDBOUW Regen hindert thans de hulpactie Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 No. 29886 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Onze tweedjassen-col lectie is nu compleet. Koop nu zo'n moderne Ascot tweedjas f 98.—. In populaire series reeds vanaf 59. Haarlemmerstraat 175 Tot zover onze parlementaire redac teur. Stagnatie Inmiddels zit de regen de „bietenkop- actie" een beetje dwars. De boeren, die suikerbietenafval en ander noodveevoer hebben aangeboden, zijn namelijk bang dat de zware militaire vrachtauto's, die voor het transport zorgen, bij dit weer de structuur van hun bouwland kapot zullen rijden. In de Wieringermeer heb ben enkelen hunner van de week om die reden vrachtauto's teruggestuurd. Met telefoontjes links en rechts is het tenslotte toch gelukt, die wagens volge laden naar Drente te krijgen. Men wil er nu, met behulp van de plattelands jongerenorganisaties, voor gaan zorgen dat het veevoer met lichter materieel naar de kop van het land wordt ge bracht, zodat de militaire wagens niet meer op de akkers hoeven te komen. Sinds het begin van de actie zijn 22 2300 van die wagens, met een laadver mogen van 3% a 4 ton, uit de westelijke provincies naar de noodgebieden gegaan. Als het weer niet te ongunstig wordt zullen zij nog een week of drie kunnen doorrijden. Advertentie Het einde van het dorpje Rijk nabij Schiphol in de Haarlemmermeer nadert snel. Het zal moeten ver dwijnen in verband met de verlen ging van de startbanen van de General Motors staakt produktie Vakbondsleiders en werkgevers zijn gisteren weer bijeen geweest om een uitweg te vinden in het geschil over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de Ameri kaanse staalindustrie. Bijna 500.000 arbeiders staken nu al 107 dagen. Er werden gisteren geen vorderin gen gemaakt. Vandaag zette men het gesprek voort. De regering heeft er bij de on derhandelaars op aangedrongen om uiterlijk zondag tot overeen stemming te komen. General Motors heeft bekend ge maakt, dat de produktie van Cadillac- auto's is gestaakt wegens gebrek aan staal. Ongeveer 7000 arbeiders zullen werkloos worden. Pontiac staakte de produktie reeds woensdagavond. De totale ontslagen bij General Mo tors bedragen thans ongeveer 200.000 man. Verwacht wordt, dat Oldsmobile de produktie spoedig zal stopzetten. De fabrieken van Buick, Chevrolet en de kleine Convair eveneens GM-produkten. werken met verkorte arbeidstijd. Drie elektriciens gedood Opnieuw hebben de werkzaamheden aan de Esso-raffinaderij in het Botlek- gebied bij Spijkenisse mensenlevens gekost. Nadat woensdag gelijk ge meld twee schoorsteenbouwers waren verongelukt, hebben gistermid dag omstreeks half drie drie elektri ciens de dood gevonden. Het waren de 22-jarige Th. J. Pollemans uit Oude- tonge (ongehuwd) en de 26-jarige Ant. M. van Waas uit Rozendaal. sinds kort gehuwd en de 56-jarige gehuwde G. T. L. Ophof uit Rotterdau. De drie mannen, die in dienst waren van Van Rietschoten en Houwers te Rotterdam, waren nabij een betonnen pompkelder aan het werk. toen plotse ling de 15 meter lange arm van een bouwkraan door totnutoe onbekende oorzaak doorsloeg. Met deze kraan was juist een 1500 kg zware pomp in de kelder geplaatst; de elektriciens, die het volle gewicht van de arm op zich kregen, waren vrijwel op slag dood. Advertentie. Is hij een vliegenier of trambestuurder? mm V s? Jammer, we kunnen het u echt niet vertellen. Wél kunnen we u vertellen (maar dat hebt u zelf al gezien) dat deze man zijn kledingkeus in goede banen heeft geleid: zijn costuum is smaakvol, representatief, gedistin geerd. Aan het geraffineerde dessin, de warme kleuren, de Italiaanse in slag herkent u het: Brixon! Voor he renmode met persoonlijke stijl, met eigen karakter ligt'onze zaak op zijn vaste route. Ook al omdat de prijzen laag zijn. Brixon-costuums v.a.£ 124.-. VERDWENEN GELDKIST WADDINXVEEN GEVONDEN Het raadsel rond het gestolen geld kistje, dat in het voorjaar van dit jaar door een 13-jarige knaap uit Waddinxveen werd gestolen bij de speelgoedfabriek van de fa. Sliedrecht is opgelost. Het geldkistje dat met een inhoud van f. 10 000 spoorloos was verdwenen is thans teruggevonden, maar het bedrag van f. 10.000 was verdwenen. Het kistje bevatte alleen nog een aantal van onwaarde zijnde Duitse bankbiljetten. Hoewel de politie op aanwijzing van de jeugdige dief uitgebreide nasporin gen verrichtte in de Gouwe, waar het kistje zou zijn weggeworpen, bleven de pogingen vruchteloos. Met duikers en magneten zocht men toen de bodem van de Gouwe af. Toen dit niets ople verde moest men wel aanemen dat door de werkzaamheden aan de oeverbe scherming het kistje in de bodem was verdwenen. Door zeer toevallige omstandigheden is thans evenwel het kitsje boven wa ter gekomen, doch niet boven het Gouwewater, maar uit een poldersloot, waar tijdens werkzaamheden in de sloot het kistje werd aangetroffen. De 13-jarige knaap alsmede zijn moe der werden destijds door de politie ge arresteerd nadat de jongen was betrapt by een poging tot diefstal. f Romantische geruchten rond Zwedens prinsessen Een serie reportages vól foto's over de vier char- mante prinsessen van slot Haga. Hoe leven ze? Waarom werken ze? En wat is er waar van de roman tische verhalen die men over hen hoort? U leest het in Libelle want is nu eenmaal beter luchthaven. De werkzaamheden zijn thans gevorderd tot bij de hui zen van het dorpje, zoals deze foto laat zien. Op de achtergrond de Herv. Kerk waar 15 november de laatste dienst zal worden gehouden Daarna zal ook deze kerk, de kerk- bouw actie ten spijt, onder slopers- handen vallen. (Van onze parlementaire redacteur) Zestienduizend landbouwbedrijven in ons land zijn door de lang durige droogte zeer ernstig getroffen. Nog 36.000 bedrijven hebben ook schade geleden, maar in mindere mate. De totale omvang van de geleden schade is nu nog niet te overzien. De regering doet al het mogelijke om de veevoederpositie te ver beteren. Dagelijks rijden zestig tot honderd vrachtwagens van het westen naar de getroffen gebieden. Maar van alle kanten werd in de Tweede Kamer gisteren in het kader van de interpellatie van de heer Biesheuvel (AR) ge klaagd, dat de minister van Landbouw heel wat minder positief staat tegenover een kredietgarantieregeling en een directe financiële hulp. Hij zou er alleen maar „in beginsel niet afwijzend" tegenover staan. Bovendien ook kredietgaranties De heren Biesheuvel (A.R.), Zege- ring Hadders (WD), De Ruiter C.H.U.Droesen (K.V.P.), Borst (C.P.N.), Kodde (S.G.P.) en Egas (P.v.d.A.) gaven nadrukkelijk uiting aan hun teleurstelling over deze houding. Onder deze druk van de Kamer verklaarde minister Marijnen hierna, dat de regering bereid is om financiële hulp te verlenen zonder terugbetaling te verlangen. Zij sluit een toeslag per hectare niet uit, maar alleen in gerichte vorm. Het is echter mogelijk, dat in het overleg met het bedrijfsleven andere vormen van doeltreffende hulp kunnen worden gevonden. De regering is ook bepaald bereid, in dien gewenst, hulp te bieden voor rui mere kredietverlening. Daar staat zij beslist positief tegenover. Maar het is de vraag of die hulp uitsluitend moet worden verleend via het borgstellings fonds voor de landbouw of dat andere aanvullende hulp mogelijk is. In de eer ste plaats is de kredietverlening een taak van de banken. Als het noodzake lijk is de kredietvoorziening te verrui men zal de regering dat graag bevor deren. Landbouwschap Minister Marijnen had aan het Land bouwschap gevraagd van het bedrag van 25 miljoen gulden, dat gereed ligt ter uitkering als voedergraantoeslagen, een klein gedeelte niet uit te keren en als gelden van het bedrijfsleven be schikbaar te stellen voor de rampge bieden. Hij had daarbij overwogen, dat de droogte in bepaalde delen van het land gunstig is geweest door de stijging van de prijzen. Hij had zich echter niet gerechtigd gevoeld de gelden zelf op an dere wijze te verdelen, omdat het gel den zijn waar de boeren recht op heb ben. Het Landbouwschap heeft geschreven deelde de minister gisteren mede, dat het in ernstige overweging heeft langs vrijwillige weg te komen tot de vorming van een noodfonds. Het wil dus niet la ten tornen aan de gelden, die zijn toe gezegd. Minister Marijnen was over deze vrij willige actie verheugd. Hij had vertrou wen in de solidariteit van de Neder landse boerengemeenschap. Het leek hem juist dat als de overheid steun verleent, ook het bedrijfsleven onderling activiteit ontplooit. Uit de Kamer werd eveneens opge merkt, dat men aan een vrijwillig offer de voorkeur gaf boven een gedwongen heffing via het Landbouwschap, omdat vele boeren al een bijdragen hebben verleend, zodat zij met een afgedwongen heffing dubbel zouden betalen. Koning van Laos (74) gisteren overleden Koning Sisavon Vong van Laos is gisteravond overleden, aldus een bericht uit de residentie Loeang Prabang. De koning is 74 jaar geworden. Sinds 1904 heeft hij zijn land geregeerd. Hij was al verscheidene jaren bedlegerig. Deze zomer werd hy ziek en in augustus is Kroonprins Savangrattana tot regent benoemd. Koning Sisavang Vong heeft naar schatting twintig vrouwen gehad. Hij was een rechtstreekse afstammeling van de Khoun-dynastie, die duizenden jaren geleden uit Zuid-China naar Laos kwam. Enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, af en toe vry krachtige wind tussen west en noord. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 OKTOBER Zon op: 7.31 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 6.35 uur; onder: 17.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.18 en 14.37 uur. Laagwater te 10.31 en 22.50 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's) De reconstructie door de Rijkspolitie te Oegstgeest heeft een nauwkeuriger beeld gegeven van het tragische ver keersongeval, waarbij gisteren mr. Huib Wilton om het leven is gekomen. Zoals bekend gebeurde het ongeluk op de Rijksweg Den HaagAmsterdam b(j de „Drie witte palen'. Op het be ruchte weggedeelte dus, waar de vier- baansweg in een driebaansweg over gaat. Daar was de heer Wilton een kleine personenauto, bestuurd door de 37-jarige Rotterdamse vertegenwoor diger J. Heinen, aan het inhalen, toen plotseling van achter een tegenligger van Russische makelij een grote Deen se personenauto met hoge snelheid opdook. De bestuurder, de 26-jarige Amsterdamse boekhouder G. Jurgens, wilde in deze gevaarlijke „fuik" in de weg zijn voorganger voorbij. Zowel de heer Wilton als de heer Jurgens hebben nog getracht elkaar te ontwijken door naar rechts uit te wijken. De Deense wagen raakte daarbij het Russische autootje en de heer Wilton sohoofc tegen de auto van de hee* Hetoen, Door deze aanrijdingen echter schoten de inhalende wagens weer naar het midden van de weg, waar zij met een enorme klap frontaal tegen elkaar botsten. De heer Wilton werd uit zijn wagen geslingerd. Hij moet op slag dood geweest zijn. Zijn auto was in een hoop verwrongen metaal veranderd. Verwondingen De beide andere bij de botsing betrok ken wagens, die van de heren Jurgens en Heinen. kwamen op grote afstand van elkaar tot stilstand. De chauffeur van de Russische auto verklaarde later, dat hij ongeveer zeventig kilometer per uur reed. Slechts de inzittenden van dit wagentje, de heer G. van der Heyde en zijn moeder, mevr. J. H. van der Heyde. werden niet gewond. De heer Jurgens en de heer Heinen werden met verwondingen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opge nomen. Aanvankelijk leefde men in de veronderstelling, dat er nog een derde gewonde was. Waarschijnlijk werd dit misverstand veroorzaakt door de toeval lige omstandigheid, dat de slachtoffers van drie verschillende verkeersongeval len tegelijk in het Academisch Zieken huis werden binnengebracht. Alle bi) het ongeluk betrokken auto's zijn min of meer ernstig beschadigd. De totaal verwoeste auto waarin de 38-jarige mr. H. Wilton gisteren bij Oegstgeest om het leven kwam. „Vriend verloren" Zoals gisteren reeds gemeld, was de heer Wilton directeur van het City concern. dat de film van Toon Hermans gefinancierd heeft. In het Amstedamse City-theater zag Toon af van het praatje dat hij iedere avond bij de vertoning van zijn film houdt. Wel herdacht hij met enkele treffende woorden de overledene. Hij had het tevoren onze Amsterdamse correspondent al gezegd: „Het is moei lijk te formuleren, wat ik voel. We heb ben lang en veel met elkaar opgetrok ken. Wij hadden nooit woorden. Ik had hem zo graag willen laten delen in het succes, juist omdat hij met hart en hele persoonlijkheid achter de produktie stond". ..Hij was een uitzonderlijke figuur. Hy had een volledig vertrouwen in wat ik deed. Zoiets gebeurt maar zelden in de film- en theaterwereld. Ik heb een groot vriend verloren. We zouden samen met vakantie naar Frankrijk gaan „Hy was het die de eerste steen en het fundament heeft gelegd voor deze film. By eventuele verdere produkties ft de eer op etfn graf leggen,..." Het aantal slachtoffers van de zware storm, welke de westkust van Mexico heeft geteisterd, blijkt aanzienlijk hoger te zijn dan aan vankelijk werd aangenomen. Thans bedraagt het in elk geval reeds vijfhonderd en vermoedelijk zelfs duizend. Uit Guadalajara, de hoofdstad van de Mexicaanse staat Jalisco, wordt gemeld, dat er 203 lijken zijn gevonden. In de staten Jalisco en Colima zouden 2000 gewonden zijn. Meer dan 75.000 mensen zijn van de bewoonde wereld afgesne den en de schade wordt geschat op 80 miljoen dollar! De havenstad Manzanillo zou het ergste getroffen zijn: in deze stad alleen zouden 180 mensen om het leven zijn gekomen. Alle ver bindingen met het getroffen gebied zijn verbroken. Verkeningsvlieg- tuigen die boven de getroffen streken vluchten maken, hebben iets ontdekt dat leek op een onder water staande passagierstrein. Bij het reddingswerk zijn militairen ingeschakeld. Westelijk overleg in half december In het Lagerhuis gaf de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken gisteravond goed nieuws: namelijk dat het waar schijnlijk is dat de Westelijke topconfe rentie midden december zal worden ge houden. Volgens de Britse regering is dit echter al rijkelijk Iaat. Over de da tum van de volledige topbijeenkomst met de Russen kon Selwyn Lloyd verder niets onthullen. Alleen sprak hij de hoop uit dat deze zo spoedig als praktisch maar enigszins mogelijk is zal worden gehouden. Selwyn Lloyd zei verder, dat het verkeerd zou zijn de Russen te lang op een topgesprek te laten wachten. De Britse regering was sinds Macmil- lans bezoek aan Moskou in februari in voortdurend contact met Kroesjtsjef. Selwyn Lloyd herinnerde in dit verband aan Macmillans standpunt, dat het noodzakelyk is het ijzer te smeden nu het nog heet is en dat treuzelen uit den boze is. Zoals men weet wil de Britse regering een serie van topgesprekken als een half-permanent instituut dat in wezen een diplomatieke veiligheidsklep zal moeten vormen. Selwyn Lloyd kon digde aan dat Spaak, de secrearis-gene- raal van de NAVO, volgende week naar Londen komt. Dr. Adenauer wordt om streeks 17 november verwacht en de Ita liaanse premier en minister van Buiten landse Zaken komen kort daarna. Sel wyn Lloyd was tamelijk optimistisch. Hoewel het dwaas zou zyn om onszelf wys te maken dat er niet nog vele moei lijkheden zouden bestaan, zei hij. zyn de betrekkingen tussen Oost en West ver geleken met een jaar geleden aanzien lijk verbeterd. Er doemen misschien nog grote gevaren op, zei Lloyd, maar het gevoel dat wy naar oorlog afdryven is veei minder sterk dan het geweest is. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1