KINDERCOATS Schoonwater Gemeenteraad Katwijk besloot tot onteigening gronden Hoornespolder Eerste jubileum van Jubilate" iu Nieuwe Kerk te Katwijk Zee Beslissing torenflat uitgesteld Knoop dit in uw oorl 98 ct KINDERBROEKEN Zuivere opvatting van de taak: versterking cultureel besef Burgemeester van Sassenheim leeft in liart van bevolking Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 oktoher 1959 Zesde blad no. 29886 Na langdurige en heftige discussies Onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker kwam gister avond om half acht de gemeenteraad van Katwijk in openbare ver gadering bijeen, ter behandeling van een drieëntwintig punten tellende agenda. Alleen de discussie over het voorstel tot onteigening van gronden in de Hoornespolder nam reeds meer dan twee uur in beslag en vele sprekers voerden hierover het woord. Unaniem betreurden allen het feit, dat de verkrijging van de gronden niet langs minnelijke weg kon geschieden. De heer N. J. van Duijvenbode (CH) vond de bijzonder snelle uitbreiding van de gemeente beangstigende vormen gaan aannemen. Toen de gemeente nu vijf jaar geleden onverwachts de terreinen van het ministerie van oorlog, waarop thans de -wijk Overduin wordt gebouwd, in bezit kreeg kwam dit als een verras sing. Nadat 2'/j jaar geleden met de be bouwing werd begonnen blijkt dit ge bied thans reeds vrijwel te zijn volge bouwd. Thans is het reeds dringend no dig in de Hoornespolder te gaan bou wen. Wanneer ook deze wijk zal zijn voltooid staat de gemeente voor wat de verdere uitbreiding betreft met de rug tegen de muur. Spreker was dan ook ten volle overtuigd dat deze bouwgrond zeer spoedig in het bezit van de gemeente moet komen. Dat de weg van onteige ning moest worden gekozen achtte hij echter betreurenswaardig. Hü vroeg zich af of besprekingen met de eigenaren niet tot een sneller afwik keling had kunnen leiden. Uit het pre advies blijkt dat de besprekingen met de heren A. en J. Haasnoot zijn gestrand. Dit is zeer te betreuren. De heer Van Duijvenbode was er zich voorts van be wust dat het pijnlijk voor de eigenaren moet zijn om gronden te verliezen die zij voor de uitoefening van hun bedrijf no dig hebben. Toch mag dit niet als een groot bezwaar gelden omdat het hier hoofdzakelijk een gebied betreft waar veeteelt wordt uitgeoefend, waarvan de omvang in de laatste tientallen jaren sterk is afgenomen. De tuinbouw is in de Hoornsepolder weinig belangrijk. Door deze gronden in de woningbouw te betrekken, wordt bereikt dat de waar devolle tuinbouwgronden gespaard kun nen blijven. Ondertussen blijft het feit bestaan dat voor de eigenaars de ont eigeningsprocedure onzekerheid schept, waardoor de raad zich in een moeilijk parket bevindt. Spreker beval daarom aan om alsnog te trachten besprekingen met hen te voeren teneinde overeen stemming te bereiken. Verbazing De heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) verklaarde met verwondering, verbazing en misnoegen van het voorstel te hebben kennisgenomen. Spreker kon niet be grijpen waarom niet eerst getracht was door onderhandeling met de eigenaars tot overeenstemming te komen. Hier voor is toch tijd genoeg geweest. Toen spreker nog wethouder was had hij per soonlijk de onderhandelingen gevoerd met betrekking tot de eigendommen van de heren A. en J. Haasnoot en hiervan werd destijds een voorlopig koopcontract opgemaakt. Na zijn aftreden als wethou der hebben B. en W. aan de afwerking van deze zaak niets meer gedaan. Nu de Advertentie Met 1 Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cènt per kop! Thee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak- b kelijk èn.... proper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's „Afternoon" theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks Diefstal in Leiden berecht De rechtbank in Den Haag heeft een 21-jarige schilder uit Oegstgeest en een 18-jarige zeeman uit Voorschoten ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De jongemannen hadden in de nacht van vier op vijf augustus uit de Schapen- steeg te Leiden een motorrijwiel gesto len. In Utrecht ontrukten zij een wan- delaarster haar handtasje omdat ze geld nodig hadden om benzine te kopen. De politie greep de jongens echter na een achtervolging De officier van Justitie had tegen de schilder en de zeemar. een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest geëist. voorbereidingen voor deze aankoop zijn getroffen stelde spreker voor deze zaak aan de orde te stellen alvorens een be slissing over de onteigening te nemen. Teleurstellend De heer H. Haasnoot (PvdA) kon veel waardering hebben voor de wijze waar op het preadvies was opgesteld, speciaal ten aanzien van de daarin genoemde feiten en getallen m.b.t. tot de toekom stige woningbouw. Teleurstellend vond hij het echter dat de inbezitkrijging van de gronden door middel van onteigening moet geschieden. Reeds lang geleden heeft zijn fractie er op aangedrongen om te trachten de gronden langs minne lijke weg in bezit te krijgen, doch er is hier een onverklaarbare vertraging op getreden. In het preadvies tonen B. en W. niet aan dat op fatsoenlijke wijze met de heren over aankoop is onderhan deld. Spreker zou daarom gaarne dui delijk worden ingelicht waarop deze zaak is afgesprongen. Betrokkenen wa ren dus kennelijk wel bereid om de grond te verkopen. Was er dan geen modus geweest om dit te bereiken? Ten slotte zag spreker zich nog gaarne inge licht omtrent de mogelijkheid van ver vroegde ingebruikneming van de grond als de onteigening inderdaad een feit wordt. Dwangpositie Dr. G. W. Overdijkink (CH) vond de onteigening een moeilijk te verteren zaak. Vooral nu dit geschiedt met ge bruikmaking van de wederopbouwwet, die niet de garanties geeft welke aan wezig zouden zijn bij het hanteren van de woningwet. De wederopbouwwet is een noodwet, die gebaseerd is op de noodtoestand welke na de oorlog be stond. Deze spreker was niet overtuigd dat B. en W. in dit verband de nodige voortvarendheid hebben betracht. In 1955 werd de Hoornespolder niet in 't uil breidingsplan voor 't landelijk gebied op genomen onder 't. motief dat voor dit ge bied een uitbreidingsplan in onderdelen in voorbereiding was. Thans, bijna vijf jaar later, is dit plan echter nog steeds nie gerealiseerd. Dit is een bewijs van onvoldoende activiteit van de zijde van B. en W. om de gronden in bezit te krij gen. Dit verwijt treft ook de stedebouw- kundige van de gemeente. Hierdoor is men thans in een dwangpositie gekomen en moet de wederopbouwwet worden aangegrepen om uit de impasse te komen. De heer Overdijkink stelde tenslotte voor nu nog geen beslissing te nemen alsnog op zeer korte termijn te trachten met de eigenaren tot overeenstemming te komen, alvorens een definitieve be slissing te nemen. Ook de heer N. Parlevliet (AR) was het hier mee eens, doch wilde voor de onderhandelingen niet langer dan een maand stellen, omdat anders een stag natie in de woningbouw zou dreigen. Ook de heer H. J. Grimbergen (KVP) alhoewel overtuigd dat B. en W. voor het tekort aan woningen een spoedige oplossing moeten zoeken, vond het te leurstellend dat de eigenaren van gron den in de Hoornespolder hiervan het slachtoffer moeten worden. De heer A. C. Berkheij (CH) verklaarde zich voor de onteigening omdat, wanneer dit niet zou geschieden, vele inwoners weer lan ger op een woning zouden moeten wach ten. Bovendien staat onteigening het alsnog verkrijgen van de gronden langs minnelijke weg, niet in de weg. Antwoord B. en W. Wethouder H. P. Bloot, die namens B. en W. de verschillende sprekers beant woordde. ving aan met op te merken dat door het besluit tot onteigening de rech ten van de verschillende eigenaren in geen enkel opzicht worden aangetast. Ten aanzien van de gronden van de heren Haasnoot merkte hij voorts op dat het college van B. en W. in zijn huidige samenstelling deze zaak geen doorgang kon laten vinden omdat de eigenaars de gemeente wenste te binden aan een uiterste termijn van overdracht, die het college in geen enkel opzicht kon garan deren. Op de vraag van verschillende sprekers waarom niet met de overige eigenaren was onderhandeld, antwoord de de wethouder dat er wel degelijk met enkelen onderhandelingen waren ge voerd. Dit is echter op niets uitgelopen omdat betrokkenen geen transacties wensten aan te gaan alvorens voor het betreffende gebied een uitbreidingsplan was goedgekeurd. Zo lang kan de gemeente echter niet wachten en hieruit bleek dus dat onder handelen niet mogelijk was. Aan de hand van de bepalingen van de wederop bouwwet wees spreker er verder op dat bij onteigening de eigenaren niets te kort komen. De waarde van de eigen dommen wordt door onpartijdige des kundigen getaxeerd en op grond van deze rapporten is de gemeente verplicht over de aankoop van de gronden te on derhandelen. Alleen wanneer deze on derhandelingen geen positief resultaat boeken kan de gemeente pas aan de rechter om een uitspraak vragen. Dat de onteigening niet eerder aan de orde werd gesteld is een gevolg van de om standigheid dat op grond van het oude uitbreidingsplan de Hoornespolder een agrarische bestemming had. Dit moest eerst gewijzigd worden alvorens de no dige stappen konden worden overwogen. Eerst op 1 oktober j.l. is dit het geval geworden. Verkeerd begrip Wethouder mr. J. van der Plas, die vervolgens het woord voerde, meende dat er onder de leden van de raad t.a.v. dit voorstel een totaal verkeerd begrip heerste. Het verwijt dat B. en W. niet meer voortvarendheid had betoond acht te hij onaanvaardbaar. Ook al was de snelle uitbreiding van de gemeente te voorzien geweest en zou eerder een uitbreidingsplan voor dit ge bied zijn vastgesteld, zou dit dan voor de betreffende eigenaren prettiger zijn ge weest. Het is zeker niet de wens van B. en W. om iemand tekort te doen. Dat de eigenaren van de gronden zich tegen de onteigening kanten is zeer begrijpe lijk, omdat nu eenmaal niemand graag ziet dat zijn gebied ten offer valt aan de landhonger van de gemeente, ook al wordt deze landhonger volkomen ge rechtvaardigd door de dringende behoef te aan bouwgrond. Uitstel van de be handeling om alsnog te trachten door overleg tot een oplossing te komen acht te mr. J. van der Plas zeer gevaarlijk, omdat hierdoor de voortgang van de woningbouw ernstig in gevaar zou kun nen worden gebracht. Ook in tweede instantie werd door alle voorgaande sprekers nogmaals het woord gevoerd, waarbij zich echter geen nieuwe gezichtspunten voordeden. Ernstige gevolgen Tenslotte sprak wethouder C. van der Plas nog een ernstig woord, waarin hij wees op de zeer ernstige gevolgen welke het uitstellen van een beslissing met zich zou brengen. Wanneer men zich er van bewust is hoe hoog de nood gestegen is, dan kan men geen uitstel bepleiten. Zou het voorstel worden afgestemd, dan zou dit betekenen dat Katwijk de bus miste. De leden van de raad moeten vertrou wen dat B. en W. alles doen om ieders recht te handhaven. Wanneer het voor stel niet zou worden aanvaard zou dit betekenen dat honderden mensen, die een woning dringend nodig hebben, in nood zouden komen te verkeren. van prima Aabe Duffel voor f 13.90 moderne streep moleskin, 3x sterker dan melton, voor f5.50 Haarlemmerstraat 79 DAMES-, HEREN- EN KINDERKLEDING Het voorstel werd tenslotte in stem ming gebracht en aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de he ren dr. G. W. Overdijkink (CH), D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie), A. van Duijn (Ptot. Chr. Unie), J. Haasnoot (Prot. Chr. Unie) en D. van der Marei (SGP). Uitbreidingsplan Koestal-Overduin Bü de behandeling van het voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan „Koestal-Overduin" begon de voorzitter met mede te delen dat het onderdeel van deze wijziging, betrekking hebbend op de bestemming van het terrein op de hoek van de Meeuwenlaan en de Ber kenlaan voor de bouw van een toren flat met negen woonlagen, door B. en W. werd ingetrokken. Dit houdt in dat de oorspronkelijke bestemming, namelijk voor de bouw van een flat met 3 tot 6 woonlagen, gehandhaafd blijft. Een en ander is een gevolg van het feit, dat de bouwer, die het betreffende werk zal uitvoeren, heeft medegedeeld de bouw van een flat met zes woonlagen te pre feren, omdat hij bevreesd is dat zijn plannen, wegens de bezwaren tegen de torenflat ingebracht, zeer grote vertra ging zouden gaan ondervinden. De heer A. Pronk (CH) vond het te leurstellend dat het plan voor de toren flat geen doorgang zou vinden. In plaats van 36 woningen komen er nu slechts 24, hetgeen een vermindering van de capa citeit van het betreffende bouwterrein betekent. Ook de heer H. Haasnoot (PvdA) was het hiermede eens. De heer A. C. Berkheij (CH) maakte bezwaar tegen de wijziging van de bestemming van het terrein Berkenlaan, waardoor in plaats van een flatgebouw met 3 woon lagen thans 2 bungalows worden ge steld ,zeer onbevredigend. In plaats van acht woningen komen er hier nu slechts twee. De heer N. J. van Duijvenbode (CH) verzocht om te bezien of op het terrein van de torenflat niet een inten sievere bebouwing kon worden toege past .waardoor het totaal aantal wonin gen hier gelijk blijft. De heer J. N. Ouwehand (CH) verzocht om nadere uiteenzetting omtrent de argumenten, welke hadden geleid tot het doen verval len van de torenflat. Wethouder H. P. B Bloot, ingaande op de opmerkingen van de heer Berkheij omtrent de bouw van 2 bungalows aan de Berkenlaan, merkte op dat deze wijziging was aangebracht uit esthetische overwegingen. Hierdoor wordt een fraaie afsluiting van het be staande bungalowpark verkregen. Dat de betreffende bouwondernemer besloot van de torenflat af te zien is een gevolg van het feit dat hij vreesde dat degenen die bezwaarschriften tegen dit onderdeel hadden ingediend, door het instellen van beroep, de uitvoering van de plannen ernstig zouden kunnen vertragen. Dit risico durfde hij niet te nemen. Wethou der C. van der Plas verklaarde zich er tegen om door een intensievere bebou wing van het terrein het aantal wonin gen op te voeren. Dit zou betekenen dat er een gesloten gevelwand zou komen, hetgeen bezwaarlijk is voor de bewoners van de Zwaluwstraat, die hun bouw grond hebben gekocht met de zekerheid tegenover zich een open bebouwing te krijgen. Na nog enige discussie werd aan de tafel van B. en W. een kort beraad ge voerd, waarna de voorzitter mededeelde dat het college alsnog voorstelde de be slissing ten aanzien van het terrein van de torenflat te verdagen en voor het overige de herziening van het uitbrei dingsplan vast te stellen. Zonder hoof delijke stemming werd hiermede ak koord gegaan. Advertentie Deze luchtopname toont de trots van de Engelse wegenbouwers de nieuwe autoweg tussen Londen en Yorkshire, waarvan het eerste deel maandag zal worden opengesteld. Politie-auto Het voorstel tot het verlenen van kre diet voor een nieuwe surveillanceauto t.b.v. de politie bracht eveneens vele ton gen in beweging. De heer D. J. Kleen (PCU) vroeg zich af of het te hoge benzinegebruik van de huidige wagen wel voldoende motief was om tot aan schaffing van een nieuwe over te gaan. De heren H. Haasnoot (PvdA), N. J. v. Duijvenbode (CH), J. N. Ouwehand (CH), L. Borleffs (WD) en A. Wasse naar (AR) achtten de keuze van het merk van de nieuw aan te kopen wa gen minder gelukkig en vonden dit type voor het doel ongeschikt. De voorzitter zette uiteen hoe men tot de keuze van deze wagen is gekomen. Ervaring elders hebben bovendien de geschiktheid voor de politiedienst aangetoond. Dat de be staande wagen wordt afgeschaft is niet alleen een gevolg van het hoge benzine verbruik, doch ook het feit dat de im porteur van de wagen zijn bedrijf heeft gestaakt, hetgeen tot moeilijkheden bij de service aanleiding kan geven, speelde een rol. In stemming gebracht werd het voorstel met 11 tegen 7 stemmen aan vaard. Tegen stemden de heren D. Nas- veld (PvdA), L. Borleffs (WD), A. Was senaar (AR), H. Haasnoot (PvdA), J. N. Ouwehand (CH), N. J. van Duijvenbode (CH) en A. Pronk (CH). Burgerlijke Stand Tot. ambtenaren van de burgerlijke stand werden overeenkomstig de aanbe veling van B. en W. met ingang van 1 januari 1960 benoemd de heren D. Löning (18 stemmen, B. Slatius (17 st.), G. Veldhoven (18 st.) en C. A. de Vroo- men (18 st.). Er werd één blanco stem uitgebracht. Marktcommissie Tot lid van de marktcommissie werd herbenoemd de heer E. Wouda met 14 stemmen. De heer Ch. Verplancke kreeg 1 stem, terwijl 2 ongeldige stemmen werden uitgebracht. De overige voorstel len, waarop wij ln onze bladen van dins dag en woensdag JJ. reeds uitvoerig in gingen, werden alle zonder of zonder noemenswaardige discussie en zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Te kwart voor twaalf sloot de voor zitter de vergadering. Het zal velen goed doen te vernemen, dat op 5 november gelegenheid zal be staan de burgemeester te huldigen in verband met zijn 25-jarig ambtsjubi leum. Zijn installatie had op 15 februari 1941 wegens de moeilijke tijdsomstandig heden op sobere wijze moeten geschieden en aan zijn koperen ambtsjubileum als burgemeester van Sassenheim werd op 15 augustus 1953 overeenkomstig zijn eigen verzoek nauwelijks aandacht ge schonken. De burgemeester werd geboren op 1 januari 1899 te Groningen en stu deerde aan 't Gymnasium te Arnhem en de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1925 zijn studie voltooide. Na een 5-tal jaren werkzaam te zijn geweest in de gemeente-administratie ter secretarie van Voorschoten, was hij in 1931 als secretaris-generaal belast met de organisatie van het 6e Internationale Congres voor Militaire Geneeskunde en Pharmacie, hetwelk in juni 1931 te 's-Gravenhage werd gehouden en door de omvangrijke buitenlandse deelneming een zware last op zijn schouders legde. Dat hij daartegen echter volkomen was opgewassen, bleek o.a. uit het feit, dat hij kort daarna werd aangezocht voor het secretariaat van het Nederlandsche Roode Kruis, in welke functie hij dage lijks samenwerkte met wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. Op 22 oktober 1934 begon vervolgens zijn loopbaan in overheidsdienst als chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, ln welk ambt hij met alle burgemeesters en toekomstige burgemeesters in deze provincie regelmatig contact had en zich zodoende in deze sfeer reeds een rijke ervaring had verworven, toen hij met ingang van 15 februari 1941 door de toenmalige secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandse Zaken werd benoemd tot burgemeester onzer gemeente. Het is dan ook te begrijpen, dat bij het bekend worden van zijn be noeming alom in de gemeente grote vreugde heerste en dat bij zijn installatie, nu bijna 19 jaar geleden, zowel het ge meentebestuur als de gehele bevolking hem met groot vertrouwen is tegemoet getreden. Heeft jhr. mr. R. Sandberg van Boe lens aan deze hooggestemde verwachtin gen beantwoord? Zij. die hem kennen zullen geen moeite hebben deze vraag zeer nadrukkelijk bevestigend te beant woorden. De herdenking zal plaats hebben op donderdag 5 november: 10 uur. Buiten gewone openbare raadsvergadering onder leiding van de waarnemend burgemees ter, wethouder A. Vogelaar: 14 uur: Bij eenkomst met het voltallige gemeente- personeel. 15.30 uur: Receptie, uitslui tend toegankelijk voor genodigden van buiten de gemeente. 17 18.30 uur: Al gemene receptie, in hoofdzaak voor alle inwoners van Sassenheim. Alle bijeenkomsten zullen plaats heb ben in de raadzaal van het gemeente huis. De bevolking wordt verzocht op die dag uiting te geven aan haar vreugde door het uitsteken van de vlag. Twee niet licht te vergeten medewerkers: Adriaan Engels en Henry Blacknion „Jubilate" te Katwijk aan Zee jubileerde in de „Nieuwe Kerk" met een eerste lustrum. Het is een goed en serieus-willend mannenkoor en het oogst daardoor een gewaardeerde en meest zelfs zeer ruime belangstelling. Het bezit daarnaast nog een uitstekende organisatorische eigenschap: het kan met niveau concerten inrichten. Zo willen we het afscheid van Annie Woud in herinnering brengen en die gedenkwaardige uitvoering met de Militaire Kapel. En nu waren twee kun stenaars te gast, van wie we het optreden zeker niet vergeten zullen: Adriaan Engels, een weergaloos organist, en de negerbariton Henry Blackmon, naar wiens komst men ongetwijfeld met verlangen heeft uitgezien. Dit siert en sterkt het cultureel besef in de gemeente. Voor deze opvatting van de taak willen we, ter gelegenheid van het zonder tromgeroer voorbij- gegleden lustrum, naast dank ook onze bewondering uitspreken! Negerzang trekt. Maar zou iemand verwacht hebben een stem als een klok te horen, dan vergiste hij zich. Het zit wel in Blackmon. zijn stem is krachtig genoeg en ook omvangrijk, maar hij richt haar niet af op daveren en dreu nen. Zijn geesteshouding en zijn instel ling op het echtheidsgehalte in de grote kunst, verhinderen dat. Blackmon meent al wat hij zingt. Kunstgrepen zijn hem vreemd. Zelf zal hij het beste weten dat hij in zijn kunstenaarsloopbaan nog niet de top heeft bereikt, hoezeer zijn zangtechniek ook als van hoge orde is te roemen. Wij zien er tegen op. te positief over zijn zingen te oordelen. Aanvankelijk stond hij naast de orgel bank voor zijn drie Handel-zangen. De verraderlijke coloraturen ln „The Lord worketh" stonden" .de zanger vermocht het om boeiend de toon aan te zetten en uit te spinnen, vooral ook om in verstilling een pianissimo te brengen, het meest echter om vorm te geven aan een emo tie, al moest die een beheerst karakter dragen. Groots was evenwel de totaal indruk nog niet .maar het kan zijn dat de ruimte spelbreker werd. Later, voor vier Sohubert-liederen, w.o. Atlas en DoppelgAnger, was zijn standplaats midden in het ruim van de kerk naast d e koor-piano, waaraan Jubilate's dirigent Bernard Verboom hem met een helder, klankrijk en aan genaam touoher begeleidde. In de ..Doppelganger" was een redelijke aan passing aan de aeoestiek ontstaan, bet roerende gedicht kon toch nog tot een belevenis leiden door het nobele voor drachtstalent. Blackmon hield zich aan een reine zangkunst, dramatiseerde of romanti seerde nooit en versmaadde effecten. Een geluk voor hem is. dat de stem in alle registers een gelijk blijvende ex pressiviteit en sonoriteit behoudt met een steeds warme tooiivorming. De een heid tussen tekst en voordracht was buitengewoon en het komt ons voor, dat Blackmon als lyrisch zanger verder is dan oratorium-solist. Adriaan Engels had voor zijn eigen aandeel de Toccata in F van Buxtehude gekozen, de Variaties uit de 6de orgel - sonate van Mendelssohn en Hendrik Andriessen's Sonata da Ohieso. Engels gebiedt het orgel met vaste en soeve reine hand, hij is een volmaakt meestor in zijn vak. De orgelliteratuur, die hij tot zijn geestelijk eigendom heeft ge maakt en uitgekozen, schijnt voor hem sacramenteel te zijn, als een liturgisch opgevat geheel. Het is alles puur. strak en streng, licht en sober, zonder concessie aan een eventuele publieke smaak. Men hoort niet één noot van zelfbehagen en ieder deel en onderdeel is een geestelijk bouw werk. Wie met hem daarvoor liefde ge voelt. moet zeer diep zijn gegrepen, door die extatische naïeve blijheid van Bux tehude en door die hymnische veneratie van Andriessen's kerksonate. Mendels sohn bleek allerminst de gebruikelijke dikke zlnnig-kleurende romantische in strumentatie nodig te hebben, het was geen concertstuk, maar evenzo goed een gewijd werk, waar men de verwantschap met Bach uit beluisteren kon. ..Jubilate" zelf had ook een prijzens waardige programmakeus. Allereerst, na een inleidende psalm, a cappella-zan- gen van Baclis wegbereider Sehütz en vervolgens „Tenu'ïsti" van Andriessen: Dan, met orgel, Bruckner's „Trösterin Musik". Later, met plano en ingevoegde soli van Blackmon. drie Spirituals. Ten slotte ook nog Gezang 218 in een keu rige harmonisatie van Verboom, een Credo van Loots en een afsluitende populaire Hymne. Dit was allemaal goed verzorgd, beschaafd en geöohaafd. soepel glijdend in Schlitz, overgegeven en bedwongen in Bruckner (al waren daar de bassen iets te zwak van expres sie in het pianissimo). Er zijn ln de koorrijen echter nog steeds een paar gangmakers te goe der trouw, wier stemmen individueel naar voren springen. Met name was dat in „Tenuisti" en vooral bij Loots te horen. Dat was evenwel geheel af wezig in de Spiritual „I 'm troubled" en dat werd dan ook een stukje wei- gemengde en onvertroebelde, roeren- re en orgelende koorzang, waarin het was of ieder zonder uitzondering, zelf-zingend, zich toch ook rekenschap gaf van het totaalbeeld van de zang. Als het „Jubilate" lukt dit uit te brei den en door te zetten, zal het naar een voldoening brengende toekomst toegaan. De kerk leek ons half bezet! er zou ten dan 700800 bezoekers zijn ge weest. een hoog getal. Het concert is geopend en besloten geworden met de pastorale bijstand van ds. Pijlman. V.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17