£sso WYEERT GUP Toekomstige keizerin van Perzië doet thans inkopen in Parijs Nederlandse Letterenstreeft naar bekendheid over grenzen de praatvaar en de bestevaar, De steward en de de kamerleden op reces, wezen wil of wat beduidt - ze roepen 't allemaal zeer luid: met Esso bent u beter uit! de reder en de redenaar, de muzi- en de predikant en wat er verder in het land Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 oktober 1959 Derde blad no. 29883 Zij woonde twee jaar in liet Nederlandse Huis van de Cité Universitaire (Van onze Parijse correspondent) Farah Dibatoekomstig keizerin van Perzië, doet inkopen te Parijs! „Het zal wellicht nog twee of drie weken duren voor ik naar Parijs terugkom, maar als het mogelijk is zou ik erg graag mijn kamer aan houden". Dat schreef dezelfde Farah Diba, studente aan de afdeling bouwkunde van de Parijse Academie, nog geen veertien dagen geleden aan dr. W. Merkus, de actieve directeur van het Nederlandse Huis in de Cité Universitaire te Parijs. Gisteren kon dr. Merkus in alle Parijse kranten lezen, dat het meisje, dat al twee jaar bij hem te gast was geweest, wel was teruggekeerd naar Parijs, maar dat zij thans een suite in het hotel Crillon bewoonde, welke door de ambassade van haar vaderland voor haar was gehuurd! Hij kon nog veel meer lezen, namelijk dat zij naar alle waarschijnlijkheid de derde echtgenote van de Sjah van Perzië zal worden en dat zij naar Parijs was gekomen om haar uitzet bij het huis Dior aan te schaffen. Zij is vriendelijk tegen iedereen Voor wie Farah Diba in het Neder landse Huis hebben gekend, bestaat er overigens geen twijfel of zij zou zeker dezer dagen nog eens terugkomen naai de Fondation Juliana (zoals de officiële naam van het Nederlandse Huis is», om haar oude vrienden en bekenden te ont moeten. Zij heeft zich namelijk gedu rende de tijd dat zij daar woonde bij iedereen van hoog tot laag bemind ge maakt. Het huis wordt voor de helft be woond door Nederlandse studenten en voor de helft door buitenlandse, inclu sief Franse. Met twee vriendinnen be hoorde Farah Diba tot het buitenlandse contingent. Dr. Merkus zegt: zij is een van de allerbeste meisjes, die ik sedert de jaren dat ik directeur ben, hier heb gehad, intelligent, serieus en vriendelijk tegen iedereen. Ook het personeel vond haar aardig. Dat pleit heel erg voor de toekomstige vorstin, want juist uit het Midden-Oosten komen nogal eens ge fortuneerde dochters naar Parijs, die er dan maar niet aan kunnen wennen dat zij niet over een stoet eigen personeel beschikken zoals thuis. Niets daarvan bij Farah Diba; zij hielp graag mee als er feestjes in het huis waren, zoals de traditionele Sinterklaasavond en haar kamer was altijd netjes in orde. Naar kapper en modehuis Het 21-jarige meisje, wiet verloving met de meer dan twintig jaar oudere Sjah binnenkort zal worden bekendge maakt, besteedde de eerste dagen van haar nieuwe bezoek aan Parijs behalve aan het ontwijken van de horde journa listen en persfotografen, die haar ach tervolgde, aan het bezoek aan een kap per en aan een modehuis. De kapper was een kapster, Carita, waar ook Prin ses Margaret van Engeland en Prinses Gracia van Monaco zich laten behan delen. Zij verloor er 20 cm van haar vroegere kapsel en zij liet zich een coif fure aanmeten, die te Parijs „Nouvelle vague" wordt genoemd. Die bedekt een deel van de slapen en zij wordt gedra gen met amandelvormig aangezette ogen en een bleke teint lippenstift. Nadat Farah Diba aldus enigszins was verfranst (vier uur had Carita daar voor nodig) trok zij naar het befaamde huis Dior. Het zal haar mogelijk even hebben gehinderd, dat ook ex-Keizerin Soraya altijd door Dior werd gekleed, maar zij heeft het alleen maar laten merken door tegen Yves St. Laurent, de jeugdige op volger van Christian Dior te zeggen, dat haar uitzet veel kostbaarder mocht zijn dan die van Soraja. Zo neemt nu een maal de jeugd de plaats in van de ver stoten vorstin, ook al weet zij dat haar lot binnen enige jaren best identiek zou kunnen zyn Geen twijfel Bij Dior, waar men snel enkele man nequins had moeten terugroepen (het huis is namelijk zaterdags gesloten) heeft Farah Diba twaalf coctail- en avondjaponnen besteld, vier mantelpak ken en vier middagjurken, plus nog een groot aantal paren schoenen en andere benodigdheden. Ook heeft zij en dat maakt het gerucht over haar aanstaan de huwelijk nog waarschijnlijker aan St. Laurent gevraagd een trouwjapon voor haar te ontwerpen. De verloving is, zoals gezegd, nog steeds een gerucht. Tegen Parijse vriendinnen heeft Farah echter geen twijfel laten bestaan omtrent haar toekomstige sta tus. Zü zou reeds verscheidene van haar vriendinnen voor het huwelijk hebben uitgenodigd. Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Belgisch-Nederlands cultureel contact De vaste gemengde commissie voor de toepassing van het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord heeft in het Rubens huis te Antwerpen besloten dat in de cember van dit jaar voor de eerste maal een Nederlandse universitaire week aan de Rijksuniversiteit van Gent zal wor den gehouden. In het stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven en in het Stedelijk Museum van Amsterdam zal in 1960 een Brus selmans tentoonstelling worden gehou den. Te Charleroi en waarschijnlijk ook 'In afwachting operagebouw Ned. Opera gaat repeteren in de Rem. Kerk (Van onze Amsterdamse correspondent) De Remonstrantse Kerk aan de Keizersgracht 100 te Amsterdam wordt thans in gereedheid gebracht om te kunnen dienen als onderkomen van de Nederlandse Opera. De leden van de Opera zullen hier in de naaste toe komst kunnen repeteren, terwijl op de galerijen de enorme hoeveelheden kostuums kunnen worden bewaard. De Nederlandse Opera, een van de bespelers van de Amsterdamse Stads schouwburg, heeft totdusver voor de re petities steeds toevallig beschikbare zalen moeten huren. Een vast repetitie lokaal was totdusver niet te vinden. De Remonstrantse Kerk staat reeds jaren ongebruikt. De beschikbare ruimte is zo groot, dat na het aanbrengen van enkele voorzieningen ook het orkest van de Opera hier kan oefenen, zelfs zonder de andere repetities te storen. De directie van de Nederlandse Opera heeft deze mogelijkheid met beide han den aangegrepen, temeer daar een eigen operagebouw een onvervulbare wens lijkt. Zoals men weet, is de oorspronkelijke plaats voor een operagebouw aan het Frederikplein opgeofferd voor de bouw van de nieuwe Nederlandsche Bank. De gemeenteraad heeft toen als voorlopige bouwplaats het huidige RAI-gebouw aangewezen. Inmiddels gaan er stemmen op om het operagebouw te plaatsen in de Stadionbuurt achter het van Heutz- monument. Ver. voor facultatieve lijkverbranding In de te Arnhem gehouden algemene vergadering van de Vereniging voor Fa cultatieve Lijkverbranding heeft de voorzitter, de heer J. Hasper uit Rot terdam, zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de Rijksgoedkeuring voor de bouw van een crematorium te Groningen op zich laat wachten. Hij wees voorts o.a. op het ontwerp voor een nieuwe lezing van de wet op de lijkbezorging, waarin volgens hem dooi de wettelijke voorrang van begraven voor cremeren de gehate discriminatie wordt gehandhaafd. Bovendien zullen volgens de nieuwe wet de kerkgenoot schappen op redelijke voorwaarden grond voor begraafplaatsen van de gemeenten kunnen verwerven. Hoe welwillend en voorkomend worden die kerkgenoot schappen behandeld en hoe even opzet telijk worden ons allerhande moeiiyk- heden in de weg gelegd en kosten in rekening gebracht aldus de voorzitter. De heer A. H. Wegerif, architect te Wassenaar, werd wegens zijn verdien sten voor de vereniging benoemd tot erelid. De vereniging telt thans meer dan 110.000 leden. De voorzitter deelde verder nog mede, dat schriftelijk en mondeling overleg gaande is met de gemeenten Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam voor de bouw van crematoria in die gemeenten. Onderscheiding voor jhr. H. A.C. van Riemsdijk De O. M. E. Loupart Award, een in ternationale onderscheiding voor de Phi- lips-organisaties over de gehele wereld, is toegekend aan Jhr. H. A. C. van Riemsdijk, hoofddirecteur van Philips Nederland. De overhandiging van de bij de onder scheiding behorende bokaal, oorkonde en gouden medaille, geschiedde door ir. P. F. S. Otten, president van de onder neming. In zijn toespraak wees ir. Otten erop, dat in de huidige dynamische tijd snelle aanpassingen in de bedrijven meer dan ooit noodzakelijk zijn en dat daar door teamwork in grotere ondernemin gen niet gemist kan worden. Met betrekking tot de in de naaste toekomst te verwachten structurele ver anderingen in Europa, verklaarde hij het voor Europa zeer bedenkelijk te ach ten. indien de zeven landen van de vrij handelszone niet langzamerhand naar de zes van Euromarkt zullen vloeien. Miljoenenkrediet voor Delftse spoorwegwerken Het college van B. en W. van Delft heeft de raad der gemeente voorgesteld te besluiten voor de verdere uitvoering en voltooiing van het spoorwegplan (op hoging van de spoorbaan door Delft en het maken van onderdoorgangen) een krediet van f 7.808.000, beschikbaar te I stellen. In hun toelichting wijzen B. en W. I erop, dat de totale kosten zijn geraamd op f36.000.000,—. Aangezien de tunnel bij de Engelsestraat, welke begin volgend jaar gereed komt, en waarvan de kos ten zijn geraamd op 10 miljoen gulden, geheel voor rekening van de Ned. Spoor wegen zal komen, blijft nog 26 miljoen gulden ten laste van de gemeente. Doordat voorlopig enige onderdelen achterwege kunnen blijven kan dit be drag worden verminderd met f 2.700.000. Aan aanloopkredieten voteerde de raad reeds 5.5 miljoen, zodat nu nog f 17.800.000,— nodig is. te Brussel zal een tentoonstelling van hedendaagse Nederlandse schilderkunst komen. De vaste commissie zal de Van Wijck-tentoonstelling, die voor 1960 voor het Rubenshuis te Antwerpen en het museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam op het programma staat, steunen. De negende conferentie der Neder landse Letteren, die vrijdag en zaterdag in Antwerpen is gehouden, heeft een aantal resoluties opgeleverd van de sec ties, waarin de conferentie was verdeeld. De sectie Letteren heeft met instem ming vernomen, aldus een resolutie, dat samenwerking van België en Nederland op het gebied van de vertalingen wordt voorbereid. De sectie acht het uitermate wenselijk, dat het buitenland op verantwoorde wijze kan kennis nemen van de klas sieke Nederlandse literatuur, en dringt dus aan op het samenstellen van een representatieve lijst van werken, waar uit achtereenvolgens bepaalde titels kun nen worden gekozen. Zij acht het een belemmering voor de waardering van de Nederlandse litera tuur in het buitenland, dat onze litera tuur- en cultuurgeschiedenis aan zo weinig buitenlandse universiteiten wordt gedoceerd. De sectie heeft de indruk, dat ook door de ambassades meer voor de verbreiding van onze Letteren in het buitenland kan worden gedaan dan tot- nutoe gebeurt. Ook de sectie radio en televisie heeft in een aantal resoluties plannen bekend gemaakt, die in 1960 zullen worden uit gevoerd. Tenminste twaalf Vlaamse auteurs en critici zullen optreden voor de micro foon van de omroepverenigingen in Ne derland en tenminste twaalf Nederland se auteurs en critici voor de microfoon van de Belgische omroep. Ook op ander gebied zal naar nauwere samenwerking tussen beide landen gestreefd worden. Ook zal de mogelijkheid onderzocht worden om op intensieve wijze de aan dacht van de Europese omroepen te ves tigen op het Nederlandse luisterspel. Ook de sectie toneel heeft de wens uitgesproken, dat van regeringswege het geven van voorstellingen van oorspron kelijke Nederlandse toneelstukken in het Nederlands in het buitenland zal worden bevorderd. De sectie dringt erop aan, dat Neder landse stukken in vertaling onder de aandacht van buitenlandse agentschap pen worden gebracht, hetgeen door de culturele attache's dient te worden be vorderd. Zij acht het voorts noodzakelijk dat er een intensievere uitwisseling tus sen Nederland en België van voorstel lingen van Nederlandse stukken plaats vindt, met bijzondere subsidie van het land van uitzending. Vragen over diefstal In Haags Gemeentemuseum (Van onze Haagse redactie) Het lid van de Haagse gemeenteraad, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (VVD) heeft aan B. en W. schriftelijk gevraagd of zij kennis hebben genomen van het bericht, dat van een antiek toiletgamituur ter waarde van f60.000, tentoongesteld in het Haagse Gemeente museum, twee delen zijn verdwenen. Is het vervolgens juist, zo wordt ver der gevraagd, dat bij een toevallige con trole van de Rotterdamse Vreemdelin gendienst op 13 oktober j.l. aan het licht gekomen is, dat dit toiletgamituur op zondag 11 oktober j.l. tegen het vallen van de avond uit één der vitrines van dit museum gestolen is? „Kunnen B. en W. mededelen, hoe het mogelijk is, dat deze diefstal op 13 ok tober nog niet was ontdekt, althans niet bij de politie was aangegeven en welke maatregelen zullen worden genomen, op dat voortaan voldoende controle wordt uitgeoefend in dit museum?", vraagt mej. Ten Broecke Hoekstra tenslotte. Baron Bentinck sprak met minister Lloyd De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, heeft gisteren op eigen ver zoek een onderhoud gehad met de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, aldus heeft een woordvoerder van de ambassade te Londen meege deeld. Het ging om een algemene be spreking Minister Lloyd ontving gisteren ook de Belgische ambassadeur te Londen, Van Meerbeke. De Belgische ambassa deur had om het onderhoud verzocht. Zowel van de zijde van de Neder landse als van de Belgische ambassade werd vernomen, dat het onderhoud al leen maar ten doel had het contact met minister Lloyd op te nemen, die na de verkiezingen de portefeuille van Buitenlandse Zaken heeft behouden. De ambassadeurs hadden hem sedert de verkiezingscampagne niet meer ont moet. In beide gevallen is gesproken over de internationale toestand en zonder twijfel ook over een topconferentie. Problemen, die in het bijzonder Groot- Brittannië, Nederland en België betref fen, zyn niet ter sprake gebracht. Rood-China als „ernstige bedreiging van wereldvrede" De V.S., Australië en Nieuw-Zeeland hebben gisteren verklaard, dat 't „des tructieve geweld" van communistisch- Ohina in Azië en de dreiging van een „bevrijdingsoorlog" tegen Formosa een ernstige bedreiging van de wereldvrede blijven betekenen. De drie landen verklaarden dat in *n communiqué dat gisteren te Washing ton werd uitgegeven na afloop van de jaarlijkse bijeenkomst van de minister raad van de irAnzus", het bondgenoot schap van de drie landen in het gebied van de Stille Oceaan. Australië en de V S. waren vertegen woordigd door de ministers van Buiten landse Zaken Casey en Herter, terwijl van Nieuw-Zeeland premier Nash naar Washington was gekomen. Bij de N.D.S.M. Reparatie m.s. „Oslofjord" in recordteinpo De NDSM heeft zich verplicht de werkzaamheden binnen 19 dagen te ver richten. In totaal zullen 46 hutten, een eetsalon, diverse wasplaatsen, de bak kerij en het vriesruim worden uitgebro ken. Daarna moeten 26 huidplaten wor den vernieuwd met een totaal gewicht van 70 ton nieuw staal. Vervolgens moe ten alle compartimenten weer worden ingebouwd. Tevens zal de Oslofjord van een nieuwe hulpmotor worden voorzien. Deze kan slechts worden verwisseld, wanneer hiertoe een gat in de huid van de machinekamer wordt gemaakt en de diverse apparatuur uit de machine kamer wordt ontmanteld. Tijdens de reis van de Oslofjord naar Amsterdam trad nog enige vertraging op doordat het schip de Belgische vrachtvaarder Bel- gia te hulp was gesneld, toen deze 100 kilometer westelijk van Esbjerg met 15 ton lucifers aan boord in brand was ge vlogen. De bemanning van de Belgia wist de brand in bedwang te houden, een bergingsvaartuig het schip naar de Deense haven kon slepen. De Oslofjord kon toen de reis naar Amsterdam ver volgen. Flatbewoners procederen over service-prijzen (Van onze Amsterdamse correspondent) De bewoners van de „Service flats" in het gebouw van het Carlton Hotel te Amsterdam zouden voor de diensten van de kamermeisjes samen f 14.000 per jaar meer betalen dan die kamermeisjes aan lonen uitgekeerd krygen. Dertig van de 62 bewoners zijn van mening dat de ei genaar van het hotel, de bank voor On roerende Zaken, te hoge service-kosten berekent. Zij hebben thans een civiele procedure aanhangig gemaakt om ver laging van deze boven de huurprijs op gelegde kosten te krijgen. Mr. M. J. Th. Schoofs, die voor de huurders optreedt, heeft voor de kan tonrechter als voorbeeld van de scheve verhouding in de doorberekening de lo nen van de kamermeisjes naar voren gebracht. Hij heeft gevraagd een neu trale derde aan te wijzen die de be rekeningen van de bijkomende kosten onder de loep zou moeten nemen. Mr. W. C. van Heuven, die het stand punt van de bank verdedigde, wees erop dat de huurders zich reeds eerder tot de huuradviescommissie hadden gewend, welke commissie de eigenaar van het gebouw in het gelijk had gesteld. Voorts zei hij dat mr. Schoofs bij zyn berekeningen uitgaat van verouderde rapporten. De kantonrechter zal 19 november uitspraak doen. De „Snellius" naar Ned. Nieuw Guinea Op 3 november te 12 uur zal het op nemingsvaartuig „Snellius" uit Den Hel der naar Ned. Nieuw-Guinea vertrek ken. Gedurende deze reis zullen de volgen de havens worden aangedaan: Alexan- drie (14— IS november), Aden (2526 november), Colombo (47 december) en Christmaseiland ten zuiden van Java (1415 december). Op 24 december a.s. wordt Hr. Ms. Snellius in Biak verwacht. De Snellius gaat voor de derde maal naar tropische wateren. De bodem staat onder bevel van de luitenant ter zee der eerste klasse P. T. Plaatsman en heeft een bemanning van 108 koppen. Aan de steiger van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappy te Amsterdam heeft gisteren een oude bekende afgemeerd, het Noorse pas sagiersschip Oslofjord (20.000 tin), dat tien jaar geleden bij de NDSM werd gebouwd en thans een ingrijpende operatie zal ondergaan. Nog voor de Oslofjord de IJmuider sluis binnenvoer, was de werf reeds met de werkzaamheden begonnen. Een ploeg van 45 arbeiders was namelijk per extra vliegtuig van Amsterdam naar Oslo overgevlogen om reeds tijdens de reis van het schip naar Nederland te kunnen beginnen met het ontmantelen van die hutten en salons, welke in de reparatie zone liggen. Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever Stad vol ministers: Kabinet bezocht T.H. te Delft De by de Technische Hogeschool- laboratoria wapperende vlaggen wezen op het feit, dat Delft gisteren een stad vol ministers was. Het Kabinet bracht n.I. op uitnodiging van het College van Curatoren en de Senaat een werkbezoek van de Technische Hogeschool met als doel een indruk te krijgen van de veelzijdige pro blemen, waarvoor de TH zich in dit stadium van haar ontwikkeling ziet geplaatst. Tot de aanwezigen behoorden pre mier prof. dr. J. de Quay, de minis ters mr. J. M. L. T. Cals, prof. dr. J. Zijlstra, mr. V. G. M. Marijnen. mr. dr. C. J. A. van Roov en mr. A. C. W. Beerman. De staatssecretarissen mr. Y. Scholten, de heren H. L. Stubenrauch, A. P. de Jong. dr G. M. Veldkamp. W. K. Schmelzer, P. Hoovink en P. Stijkel. In de vergaderzaal van de afdeling algemene wetenschappen in het hoofd gebouw aan de Julianalaan sprak de president-curator, dr. C. H. van der Leeuw, een welkomstwoord, waarna de reetor-magnificus, prof. dr. R. Kronig, de onderwijsproblemen onder de loep nam. Voorts werd het woord gevoerd door prof. ir. B. H. Zweers, adviseur voor bouwzaken. Het grootste deel van het gezelschap vertrok vervolgens naar het Waterloop kundig Laboratorium, anderen bezich tigden het gebouw voor technische fy sica en scheikunde. Niet alleen de nieuwe Techn. Hogesohoolstap in aan bouw in de Wippolder was het centraal punt van dit bezeek ook konden de mi nisters kennis nemen van de collectieve voorzieningen op sociaal gebiad ten be hoeve van de studenten, welke in de laatste jaren tot stand zijn gekomen Het middagprogramma omvatte be doeken aan de gebouwen voor elektro- i-chniek, geodesie en voertuig- en ve zeltechniek. Bij deze bezoeken was aan elke minis ter een curator of assessor toegevoegd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5