VERRASSENDE LOENIK-FOTO'S VAN ONBEKENDE MAANHELFT WEERBERICHT Detailrijke opnamen tonen een onverwacht eentonig landschap Wapens voor Cubaanse volk Russen bootsen Amerikanen na Katwijkse motorlogger maakte water maar bleef behouden Kaiser sloot nieuw contract Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 OKTOBER 1959 No. 29883 IDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0159 per week Witte Singei l. Leiden Giro no d7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Brits oordeel: reusachtige prestatie Niet pokdalig beeld van bekende zijde In Moskou zijn de signalen van de Loenik III uitgewerkt, welke de foto's van de onbekende „achterzijde" van de maan hebben over gebracht naar de aarde. Gisteren zijn de eerste gereconstrueerde foto's in Moskou gepubliceerd. Zij zijn verrassend goed van kwaliteit en tonen een merkwaardig, tot dusver niet waarschijnlijk geacht beeld. Aanvankelijk verwachtte men, dat het algemene beeld van de onbe kende maanzijde ongeveer hetzelfde zou zijn als dat van de steeds naar de aarde gewende zijde. Het blijkt echter, dat de onzichtbare zijde een aanzienlijk eentoniger beeld laat zien: veel minder contras ten, niet zo „pokdalig" als de bekende zijde, minder bestrooid met de befaamde „kraters". Inmiddels heeft de Academie van Wetenschappen te Moskou reeds een aantal grote „kraters", zeeën" en bergen namen gegeven, hoofd zakelijk naar Russen. Het onvermoed eentonige beeld van de onbekende maanzijde plaatst de sterrenkundigen en geologen voor een intrigerend vraagstuk, namelijk hoe de aanzienlijke verschillen tussen de beide maanzijden verklaard kunnen worden. Hoogstwaarschijnlijk houden deze ver schillen nauw verband met het ontstaan van het relief van de maand. Verbaasd over duidelijkheid Tweeërlei foto's op fibnband Het persbureau Tass heeft enkele bij zonderheden over de maanfotografie be kendgemaakt. Er is veertig minuten lang gefotografeerd. De camera's werden op 7 oktober door radiosignalen van de aar de uit in werking gesteld. De Loenik was toen 60.000 km van de maan verwijderd aan de verlichte zonzijde. De foto's wer den opgenomen op een speciale film band van 35 mm en wel met behulp van twee lenzen met een brandpunts afstand van resp. 200 en 500 mm. Met de ene lens kreeg men een totaalbeeld van de maan, de andere fotografeerde oppervlaktedetails. Ongeveer dertig pro cent van de opnamen betrof detailfoto's. Russische namen Ten noorden van de evenaar van de maan bleek zich een grote krater te bevinden met een doorsnee van 300 km. Deze heeft inmiddels de naam „Zee van Moskou"- gekregen. Een an dere krater met een middellijn van ongeveer 100 km met een heuvel in het midden op het zuidelijk halfrond is naar de Russische raket- en ruimte- deskundige prof. Tsiolkofski vernoemd. Een derde krater kreeg de naam van de Franse natuurkundige Frederic Jo- liot Curie. Een krater aan de grens van het zichtbare en onzichtbare ge deelte van de maan is naar Michail Lomonsof genoemd, een visserszoon die in de achttiende eeuw de Russi sche Academie van Wetenschappen oprichtte. Een nabijgelegen bergketen van 2000 km lengte, die zich uitstrekt vanaf de Zee van Humboldt (zichtbaar van de aarde af) kreeg de naam „Sov jet-bergen". Voorts toonden de foto's nog enkele andere kraters, maar lang niet zoveel als aan de bekende zijde van de maan. Storm en buien De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk tijdelijk storm tussen west en noordwest. Morgen langzaam afnemend. Wisselende bewolking met nu en dan buien. Tets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 OKTOBER Zon op: 7.26 uur; onder: 17.21 uur. Maan op: 2.44 uur; onder: 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.25 uur. Laagwater te 8.02; en 20.17 uur. Dit Blad bestaat tilt 12 pagina's Britse geleerden, die via de televisie kennis namen van de Russische maan foto's. waren verbaasd over de duide lijkheid. Zij noemen het werk van de Russen een „reusachtige prestatie". Inmiddels hebben de Russen ook foto's gepubliceerd van de Loenik zelf. Deze ziet er volkomen anders uit dan de an dere tot dusver gelanceerde aard- en maansatellieten. Aan de voorzijde ste ken er vier antennes uit en aan de ach terzijde twee. Advertentie Ir» harmonie met de nieuwe "Oude Meester"-tintenl wollen vesten en pullovers Confezionf Milanol Moder- i ne gemêleerde kleuren, die een bijzonder chic effect hebben. Cognac, mosgroen, grijs, een nieuwe tint blauw. Lange mouwen en knoop- r sluiting. Fully fashioned! 42.50 House of England Amslerdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Eerste Nederlandse melk in Parijs De eerste Nederlandse melk die de Franse regering heeft aangekocht om de gevolgen van de droogte te bestrij den is in Parijs aangekomen. Drie tankwagens brachten 60.000 liter. Dagelijks zal ongeveer 200.000 liter uit Nederland worden geïmporteerd. De belasting op de invoer van melk is opgeheven. De Franse regering heeft zich bovendien bereid verklaard het prijsverschil tussen Nederlandse en Franse melk te betalen. Dit verschil be draagt ca. 5 franken per liter. Deze foto van de achterzijde van de maan werd gemaakt en naar de aarde geseind door de apparatuur aan boord van het Russische ruimte station" Loenik lil. (A.N.P.-telefoto) Nog een half jaar Voorts werd medegedeeld, dat de Loe nik III van het ogenblik van lancering op 4 oktober af ongeveer een half jaar in de ruimte zal blijven en daarbij elf tot twaalf banen om de aarde zal be schrijven. Daarna zal de Loenik in de aardatmosfeer opbranden. Noors scheepje op drift geraakt Het zware weer was oorzaak, dat in de afgelopen 24 uur verscheidene sche pen op de Noordzee en elders in nood kwamen te verkeren en om hulp moes ten seinen. De eerste noodseinen werden maan dagavond opgevangen en waren afkom stig van het Noorse vissersscheepje Süloy, dat met dertig opvarenden op de Oceaan tussen Ierland en IJsland op drift was geraakt en om opsporing door vliegtuigen verzocht. Drie schepen en een vliegtuig proberen de Süloy te be reiken. Een ander Noors schip, de 5833 ton metende vrachtvaarder Granville, vrees de op de Zuidengelse kust te worden geworpen, maar slaagde erin het gevaar te keren. Een Duitse koopvaarder van 941 ton, de Hinrich Sieghold, seinde op de rotsen van de Westschotse kust lek geslagen te zijn. Het bovendek stak nog boven water uit maar de machinekamer was reeds volgestroomd. De bemanning stond machteloos daar het schip half op de rotsen licht en seinde tegen de ochtend te zullen proberen aan land te gaan. De zee was echter bijzonder ruw en later werd een bericht opgevangen, dat men gedwongen was aan boord te blijven. Raoel Castro, minister van de Cu baanse strijdkrachten en broer van pre mier Fidel, heeft gisteren op een mas sabijeenkomst in Havana verklaard, dat de Cubaanse regering het volk zal be wapenen. De bijeenkomst werd bijge woond door duizenden arbeiders, die van het vakverbond verlof hadden gekregen, speciaal met het oog op deze manifes tatie. De secretaris-generaal van het vak verbond, Salvador, verklaarde, dat de arbeiders bereid waren een dag loon aan de regering af te staan voor de aankoop van vliegtuigen en luchtdoelgeschut. Fidel Castro, die zelf ook op de bij eenkomst sprak, deelde mee dat er een bomaanslag was gepleegd op het gebouw van het blad „Revolucion", het officiële orgaan van de revolutionaire beweging „van 26 juli". Castro zei, dat er gewonden bij de aanslag waren gevallen. Men weet ech ter nog niet hoeveel. Castro had, voor hij dit bekend maakte een soort van dialoog gevoerd met de menigte, waarbij hij de vraag had ge steld of men de vijanden, die Cuba trachten te overweldigen, al dan niet moet doodschieten. De menigte brulde „aan de galg met de verraders". De pre mier verklaarde hierop, dat de minister raad spoedig bijeen zal komen om de militaire rechtbanken weer in te stellen. Deze rechtbanken zullen dan weer dood vonnissen kunnen vellen. Premier Castro deed voorts een hef tige aanval op de V.S. in verband met de „luchtaanval" onder leiding van Diaz Lanz. Waarom laten de Amerikaanse autoriteiten toe dat er vliegtuigen van Amerikaans grondgebied opstijgen om Cuba te bombarderen, zo riep Castro uit. Waarom vallen de vliegtuigen, die van uit de V.S. opstijgen, niet de dictators Trujlllo van de Dominicaanse Republiek en Somoza van Nicaragua aan?. De V.S. dreigen ons economisch te worgen nu zij onze suiker niet meer willen kopen, aldus Castro. Ontwikkeling met grote gevaren Een Amerikaanse deskundige op het gebied van industrieel onderzoek, prof. Seymour Meiman, verbonden aan de universiteit van Columbia, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Sov jet-Unie gebruik maakt van de Ameri kaanse technieken voor massaproduktie en daarmede sommige machinewerktui gen sneller en goedkoper produceert dan Amerika. De professor voegde hieraan toe, dat „indien de huidige ontwikkeling zich voortzet, de Sovjet-Unie binnen en kele jaren de leiding zal hebben in de efficiency bij de produktie van machine werktuigen". Hij voegde hieraan toe, dat een dergelijk verloop „niets minder dan een economische en politieke ramp voor de gehele vrije wereld" zou zijn omdat „economisch achtergebleven landen, die reeds basis-machinerieën van de Sovjet- Unie hebben gekocht, zich ook tot dit land zullen wenden voor hun technolo gie, opleiding en methoden van indus triële organisatie" Ad /ertentle .FIFTY FIFTY de moderne Amerikaan. die u van twee kanten laat genieten: tran de prijs en van de kwaliteit 20 stuks NOBELPRIJZEN: Chemie naar Praag, fysiea naar Amerika Aan professor Jaroslav Hey- rovsky. uit Praag, is de Nobel prijs-1959 voor scheikunde toege kend voor zijn uitvinding van de polarografisch-analytische metho de in de toegepaste scheikunde. Twee Amerikanen, dr. Emilio Segre en dr. Own Chamberlain van de Universiteit van Californië. hebben de Nobelprijs-1959 voor natuurkunde gekregen wegens de ontdekking van het anti-proton. Het is de zestiende keer sedert de instelling van de Nobelprijzen. 58 jaar geleden, dat de prijs voor natuurkunde naar Amerika ging. Heyrovsky heeft de polarograaf uit gevonden, een toestel voor de automa tische elektro-analyse van stoffen. Hij is in 1890 in Praag geboren. Een deel van zijn studie heeft hij in Londen verricht. Hij is directeur van het Po- larografische Instituut van de Acade mie van Wetenschappen te Praag. Dr. Segre is in 1905 in Italië geboren. Voor de tweede wereldoorlog week hij voor het fascisme naar de Ver. Sta ten uit. Dr. Chamberlain is in 1920 in San Francisco geboren. Het bestaan van het antiproton werd dertig jaar geleden al vermoed. Het kon pas worden geconstateerd nadat in 1955 de Bevatronversneller te Berkeley in Californië in werking werd gesteld. Toen was de theorie bevestigd, dat materie uit deeltjes en tegendeeltjes bestaat, die min of meer eikaars fysisch spiegelbeeld zijn. Schipper Dik Zwaan bleef aan boord (Van onze IJmuidense correspondent) De motorlogger Rijnmond IV KW 15. in 1947 nog het vlaggeschip van de Rederij N. Parlevliet Jr.? te Katwijk aan Zee. is behouden. Gistermiddag zag het er naar uit, dat dit stevige schip ten onder zou gaan in een door een smerige bries opgezweepte Noordzee op een 70 mijl noordwest van IJmuiden. Van onder de plaat in de motor- kamer stroomde 's middags om tien minuten voor twee het water met grote kracht naar binnen, terwijl het schip met de kop op de wind lag te steken Het water steeg snel tot boven de plaat, waar het vlieg wiel alles en iedereen doornat sloeg met het opkomende water. Er zat voor de bemanning niets anders op dan in de sloep te gaan. Een gelukkige omstandigheid was, dat op korte afstand de Eendracht KW 168 eveneens lag te steken. Die kwam snel in de buurt om het volk van de KW 15 op te pikken. Maar schipper Dik Zwaan voelde er eigenlijk nog niets voor om zijn schip te verlaten. ..Al ben ik dan geen Kurt Carlsen. ik wil toch nog wel kijken of er niks aan te doen is". Met dit commentaar liet hij zich weer terugbrengen aan boord van zijn schip. Dat was goed twee uur in de middag. Nog geen twee uur later kon hij vol trots aan ieder die het maar wilde ho ren vertellen dat zijn schip behouden was. „De zaak is voorzien. Het lek is ge dicht. Het was een lekke flens". We lagen rustig op de wind te steken", al dus schipper Dik Zwaan, die sedert een paar jaar het commando voert op de Kw 15. „Toen het water van onder de plaat binnenstroomde, was het in tijd van een zucht gebeurd. De gasten gin gen meteen van boord en zelf zat ik ook voor ik het wist in de sloep. Maar ik heb me meteen weer terug laten brengen". Verwarde situatie Van alle kanten werd hulp geboden. De situatie was eerst erg verward, wat nog verergerd werd, doordat men con- stand gebruik bleef maken van de nor male frequentie voor het onderlinge radioverkeer inplaats van over te gaan op de noodgolf. Daardoor liepen vaak tal van gesprekken door elkaar heen, omdat lang niet iedereen wist wat er met de KW 15 aan de hand was. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" was een van de eerste om hulp te bie den. Het schip zette volle kracht koers naar de opgegeven positie. Het radio verkeer met de Eendracht werd bemoei lijkt, omdat dit schip wel iedereen kon horen, maar zelf geen mededelingen kon doen wegens een defecte zender. De Bali KW 129 zette koers naar de KW 15, maar het bleek al gauw, dat zijn hulp niet nodig was. De Vooruit meldde namelijk ook onderweg te zijn en de KW 15 al te zien. Ook kon men zien, dat de bemanning door de Een dracht werd overgenomen. Het hospi taal-kerkschip stoomde echter met een Discoverer VI en Explorer IV exit De Amerikaanse satellieten „Dis coverer VI" en „Explorer IV" hebben rcBp. op 20 en 22 oktober opgehouden rond de aarde te draaien. De luchtmacht heeft bekendgemaakt dat de „Discoverer" verbrand is na te rugkeer in de atmosfeer. De satelliet had toen 965 maal rond de aarde ge draaid. Het Smithsonian Laboratorium van Cambrigde in Massachusetts heeft be kendgemaakt dat de Explorer de aan wezigheid van de radio-actieve stra- lingsgordel. door de Amerikaanse ge leerde Van Allen ontdekt, heeft beves tigd en nieuwe gegevens heeft ver strekt over de intensiteit van de stra ling en de omvang van de gordel. Advertentie. de échte eierbeschuit De Amerikaanse staalmaatschappü Kaiser is met de vakvereniging tot over eenstemming gekomen over een nieuw arbeidscontract. Kaiser heeft circa 11.000 man in dienst en levert twee pro cent van de nationale produktie. De regeling geldt tot 30 juni 1961. De voorzitter van de Staalarbeidersunie, Macdonald, prees Kaiser om zgn „ver licht leiderschap". vaart van 11 mijl door, terwijl de mar conist schipper Zwaan duidelijk maakte, dat hij niet in de steek gelaten zou worden. „Voor donker zijn wij bij je en dan zullen we wel verder zien", was de geruststellende mededeling. Via „De Hoop" werden ook de radiogesprekken in hoofdzaak gevoerd. Hoopvol Het was drie uur in de middag toen schipper Dik Zwaan, na beneden weer eens de stand van zaken opgenomen te hebben, aan de „De Hoop" het eerste hoopvolle bericht gaf: „Het water stroomt niet meer toe. Het lijkt zelfs wel of het wat minder geworden is. De pompen doen het nog. Het water staat tot aan de plaat". Daarom wilde de schipper in ieder geval zijn machinekamerpersoneel weer aan boord hebben. „Zelf heb ik niet zoveel verstand van die dingen, maar de lenspompen moeten draaien. Laat de mensen maar terugkomen. Op mijn ver antwoording". Het nieuws was op de Eendracht ge hoord en weinige minuten later moest schipper Zwaan een radiogesprek met een collega afbreken, omdat hij de Eendracht zag aankomen en dus zelf zijn schip met de kop op de wind moest brengen om het overstappen op de wilde zee mogelijk te maken. Ondertussen waren ook al verschil lende sleepboten op weg gegaan. De Maas van L Smit en Co., uit Rotter dam, bevond zich op zee toen het eer ste noodbericht kwam en zat om drie uur al dwars van IJmuiden. Van Wijs muller was de Titan onderweg van En geland naar IJmuiden, die eveneens zijn koers wijzigde, terwijl ln IJmuiden ook nog de Simson klaar gemaakt werd. Niets meer nodig Al deze hulp bleek achteraf niet no dig te zijn. Om kwart voor vier kon de schipper vertellen, dat de oorzaak van de moeilijkheden gevonden en ver holpen was. Een half uurtje later was hij opnieuw in de ether om iedereen te bedanken, die klaar had gestaan om hem en zijn gasten snel te helpen. Het leed was geleden. Aan boord werd de rommel opgeruimd, om over te gaan tot de orde van de dag: de vleet schieten. tenibramlts gebeente, in massagraf?, In de Westerkerk te Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent Bij graafwerkzaamheden ten behoeve van een nieuwe cen trale verwarmingsinstallatie in de Westerkerk te Amsterdam is een uitgestrekt „massagraf ge vonden, ivaarin zich hoogst waarschijnlijk 't stoffelijk over schot bevindt van Nederlands grootste schilder, Rembrandt v. Rhijn. Enige weken geleden stuitte men op een stapel skeletdelen, die onder de kerk begraven ble ken. Voorzover is na te gaan strekt deze hoeveelheid zich uit over een zeer grote oppervlakte onder de kerk. De Amsterdamse predikant ds. H. A. Visser con stateert in het Hervormde wijk- blad ,J)e kerk thuis" dat onze voorouders bijzonder oneerbie dig met de doden zijn omge gaan. De Westerkerk is gebouwd in 1620. Tot 1854 zijn er doden in de kerk begraven De voor aanstaande burgers kregen een eigen graf, de overigen werden gewoon in de kuilen opeenge stapeld. Rembrandt Harmenszn. van Rhijn, stierf op 4 oktober 1669 in grote armoede. Zijn Lichaam werd begraven in de Wester kerk. Vele nasporingen zijn reeds verricht om de juiste plaats van zijn graf te bepalen. Een werkelijk diepgaand onder zoek had plaats toen men ter gelegenheid van de 300ste ge boortedag van de schilder een gedenkplaat wilde aanbrengen. Het leverde echter geen resul taat op. Het vinden van het massagraf heeft de aannemelijke theorie doen ontstaan, dat zich hierin oo het gebeente van Rem brandt bevinden moet.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1