Stijlvolle samenkomst in Sint Laiirens transept Sü Koning Boudewijn reikte Prijs Ned Letteren uit aan A. Roland Hotst Koningin ontving Laurens dukaat Artsen van E.E.G.-landen willen ook medische integratie De zagende pijnen „Hij is de prins der dichters" Congres der liberale jongeren Kinderrijwielen 56.- Opgericht 1 maart 1860 Maandag 26 oktober 1959 Derde blad no. 29882 „Later zal men zich afvragen: en toen is hij dus weer opgebouwd. Dat was blijkbaar geen probleem in die moeizame tijd rond 1950 en het antwoord zal zijn: natuurlijk is hij toen weer opgebouwd, want Rotterdam was, is en blijft immers Rotterdam". Aan deze woorden, uitgesproken door Koningin Juliana op 19 mei 1952 in de ruïne van de Grote of St.-Laurenskerk te Rotterdam, na de eerste steenlegging voor de wederopbouw, herinnerde zaterdagmiddag dr. H. J. Eijkman in zijn rede, die hij uitsprak op de door Koningin Juliana bijgewoonde samen komst in het gereedgekomen transeptgedeelte van de St.-Laurens. Het was een bijeenkomst met allen die hadden meegewerkt aan de weder opbouw en die voorafging aan de ingebruikneming voor de eerste erediensten op zondagmorgen. Herinnering Het was een eenvoudige stijlvolle plechtigheid met enkele woorden van herinnering, van dankbaarheid en hoop op de toekomst van drie spre kers, een ambtsdrager van de Neder- Duits Hervormde gemeente, de bur gemeester van Rotterdam en predi kant met enkele gezangen en orgel spel van Georges Stam op het nieuwe koororgel, dat geschonken is door vijf steden van de natie, die op de vierde oorlogsdag zijn zonen de lucht inzond met de opdracht, waarvan de dichter Jan Prins schreef: „Toen zijn de vogelen des doods gekomen in lange rjj, of een bij een, en hebben wat hun werk was ondernomen. Zij waren het die de St.-Laurens als een vurige fakkel in de brandende bin nenstad deden staan. Nu, ruim 19 jaar later, waren hooggeplaatste ambtsdra gers uit die steden in de kerk aanwezig om het herstel te aanschouwen van wat eens zinloos vernield werd. En op hun geschenk, het orgel, het danklied te horen voor deze herrijzenis. Het waren de Oberbürgermeister van Keulen en Düsseldorf, de burgemeester van Duis burg en een senator uit Hamburg. En met hen 800 uitverkorenen onder wie allen die bij het werk van de restauratie betrokken zijn, zowel de ingenieur en de architect als de eenvoudige hand werksman en de werkers, die geijverd hebben bij het verkrijgen van de mid delen om de restauratie mogelijk te ma ken. Beloften De meesten kwamen reeds vroeg naar de St.-Laurens om nog even, voor zjj hun zitplaatsen moesten in nemen, rond te dwalen door de tran- septkerk, die wel slechts een vage af spiegeling was van de immense ruim te, die de kerk voor zijn verwoesting bood, maar die toch vooral door zijn hoog gewelf geloften gaf voor de toe komst., als de 'tijdelijke muren zul len worden weggebroken en de gehele kathedraal in al zijn majesteitelijke glorie weer het geheel herstelde lijf en geest en hart van Rotterdam zal zijn. Toen om-precies half drie de grote deuren van het noordelijk transept openzwaaiden en de Koningin de kerk betrad, verhieven alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen. Aan haar zijde zaten o.a. de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, minister mr. A. C. Beerman, de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, mr. dr. K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone d enst, burgemeester en mevrouw Van Walsum, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal en de Rotterdamse wethouders. Aan het slot van de bijeenkomst heeft Enneke van Hasselt, dochter van de tweede secretaris van het college van gecommitteerden, de Koningin het eer ste exemplaar van de gouden Laurens- dukaat aangeboden. Kroestsjef in Roemenië Radio-Boekarest heeft bekendgemaakt dat de Russische premier. Kroesjtsjef gis teren uit Boekarest naar Moskou terug is gevlogen na in Roemenië enkele da gen rust genoten te hebben. De Russi sche leider was zaterdagavond de ere gast aan een diner in Boekarest. Volgens de Roemeense radio heeft Kroesjtsjef enkele plaatsen in Roemenië bezocht. De radio heeft niet meegedeeld welke plaat sen bezocht zijn en wanneer Kroesjtsjef in Roemenië is aangekomen. Aan het diner had de Russische leider „vriend schappelijk en ernstig" gesproken met Roemeense leiders. Koningin Juliana heeft zaterdag een bezoek aan Rotterdam ge bracht, en onder meer de gedeel telijk gerestaureerde St.-Laurens kerk bezichtigd. Bij het betreden van de kerk passeerde zij het mo dern gestyleerde doopvont. Amerikaanse verwaarloosde kostbare kunstschatten Mevr. Lillian Timkerde 78-jarige weduwe van een kogellager-fabri- kant, is zaterdag dood aangetroffen in haar 24-kamerwoning te New York temidden van vervuilde en ver waarloosde schilderijen en beeld houwwerken van onschatbare waar de. Sinds de dood van haar man in 1949, leefde mevr. Timker als een kluizenaar. Haar neef, David Guyer, ging het huis binnen nadat hij ver geefs opgebeld had. Vele beeldhouwwerken en schil derijen, waaronder werken van Rembrandt, Rubens en Titiaan, die volgens Guyer miljoenen ivaard zijn, zijn met een dikke stoflaag bedekt evenals de zeldzaam mooie wandta pijten. Toen mevr. Timkers man stierf, liet hij een vermogen van meer dan 61/2 miljoen dollar na. Mevr. Timker ontsloeg al het personeel en verliet haar huis in Croton-on-Hudson, een paar kilometer buiten New York, om haar intrek te nemen in een apar- tement van 24 kamers aan Fith Avenue. Echtgenote burgemeester Leiderdorp beroofd Speci ale berichtgeving De echtgenote van de burgemeester van Leiderdorp heeft zich bijzonder kordaat getoond. Zij was in een wa renhuis in de binnenstad aan het winkelen, toen een vrouw haar erop attent maakte, dat een man haar portemonnee had gerold. De eerste burgeres van Leiderdorp zag, dat haar tas openstond en haar beurs was ver dwenen. Zij rende achter de man aan, die haar „tipgeefster" haar had aan gewezen. De man ging de Coolsingel op, waar de burgemeestersvrouw een bromfietser van het gebeurde op de hoogte stelde met het verzoek achter de dief aan te gaan. Dat deed hij. Van de Coolsingel ging het naar het Hofplein en op het pom- penburg zag de achtervolger, naar wat hij dacht, een politieagent. De geüni formeerde was echter geen politieman maar een bode van het hoofdbureau van de Rotterdamse Hermandad. De jongeman bedacht zich niet en spurtte achter de dief aan. Spoedig had hij hem te pakken, maar de achtervolgde wist de jongen van zich af te schudden. Er kwam echter een tweede, eveneens jonge bode bij. Samen hebben zij de zakkenroller overmeesterd en naar het hoofdbureau gebracht. Bij fouillering kwam de f50 te voorschijn, die de dief uit de beurs had gehaald. De aangehou dene was een 28-jarige Spanjaard, die in een logement te Rotterdam verbleef. Polderbemaling door droogte niet duur De hoofdingelanden van de Haarlem mermeerpolder hebben besloten hun on gerustheid over de geprojecteerde zand winning bij de Spieringweg in Haar lemmermeer-Zuid aan Gedeputeerde Staten kenbaar te maken. Rijkswater staat wil daar zand winnen voor een nieuwe rijksweg. Gedeputeerde Staten moeten hiervoor vergunning verlenen. Het plan zou een verlies van 26 ha. bloembollengrond inhouden. De dijkgraaf, mr. K. baron van Har- denbroek, vertelde dat dit jaar door de droogte 18.000 gulden op het bemalen is bespaard. Voorts deelde hij mee, dat binnenkort met de bouw van de brug %f1vprtenttc chocolade in topvorm product in Melk en Puur (Van onze Amsterdamse redacteur) Vertegenwoordigers van de leiding gevende artsenorganisaties in de zes EEG-landen, hebben in het gebouw van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst aan de Keizersgracht te Amsterdam een twee daagse conferentie gehouden over de mogelijkheid om naast de economische integratie in Europa te komen tot nauwere banden op medisch gebied met als voornaamste streven de ge lijkschakeling van de medische diplo ma's in de betrokken landen, die een vrije vestiging mogelijk zal kunnen maken. Uit de conferentie is geboren het „Comité permanent des medecins de la communaute Europeenne". Uit een ge sprek, dat wij zaterdag met de voorzitter van het comité, dr. Poumailloux uit Frankrijk, mochten hebben, blijkt, dat de medici zich niet ontveinzen welke enorme obstakels uit de weg moeten worden geruimd eer een vrije vestiging van de artsen in de zes EEG-landen mogelijk zal zijn. De opleidingen in de diverse landen lopen ver uiteen. In Nederland bijvoorbeeld is de specialis tenopleiding zeer zwaar en men wil uiteraard voorkomen., dat buitenlandse specialisten, die deze bevoegdheid na een minder zware opleiding hebban gekregen, hier komen ..ooncurreren". Het comité wil o.m. verandering bren gen in het feit, dat de medici geen deel uitmaken van de diverse raden, die in de EEG zijn ontstaan.. Ook heeft geen enkele arts zitting in het Europese Parlement. In diverse landen bestaat grote animo voor de medische wetenschap. Soms zijn er meer medische studenten dan de normale behoefte vraagt. Een gelijkstel ling van diploma's en een vrije vestiging zou in deze landen een „export van artsen" mogelijk maken. Het zal uiter aard niet zo worden, dat een arts uit Zuid-Italië zich zondermeer in een Fries dorpje zal gaan vestigen, aldus Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog f 0.95, f 2.40 en f 8.88 over de Ringvaart bij Hillegom zal wor den begonnen. De kosten worden op f. 700.000 geraamd. Samenwerking Nederlaiul-België bepleit (Van onze Brusselse correspondent) Koning Boudewijn van België heeft gisterochtend in het paleis te Brussel op voorstel van een Belgisch-Nederlandse jury aan de Neder landse dichter Adriaan Roland Holst de prijs der Nederlandse Let teren (75.000 franken) uitgereikt. Het was een indrukwekkende plech tigheid, die voornamelijk aan betekenis won toen Koning Boudewijn persoonlijke in een schitterende improvisatie het cultureel samengaan van Noord en Zuid prees. De Koning der Belgen citeerde uit het gedicht „De ploeger", een zeer vroeg gedicht van Roland Holst uit de bundel „Voorbij de wegen". Motieven Voordien had prof. dr. Garmt Stuive ling aan de Koning in een korte rede de motieven uiteengezet waarop aan Ro land Holst de prijs der Nederlandse Let teren werd toegekend voor zijn geza menlijke poëtisch werk over een halve eeuw. Hij zeide in zijn kwaliteit van voorzitter van de Belgisch-Nederlandse jury, dat het slechts na rijp beraad was, dat de prijs eensgezind en zonder voor behoud aan Roland Holst was toegewe zen. daar gelukkig in het Nederlandse taalgebied meer dan één auteur voor zijn gehele werk de prijs kon verdienen. Roland Holst is de aanklager van de verwording van de mens, de strijder te gen het nationaal-socialisme, diepste be derf der menselijke ziel. Hij is de aan klager tegen de begeerte naar macht en geld. Daarom is Adrianus Rorand Holst door het volk der beide lage landen erkend als de dichter in de oude betekenis van het woord, dat wil zeggen „de maker, de ziener en de profeet, de werkelijke prins der dichters". Daarna stelde de Nederlandse ambas sadeur te Brussel, jhr. Teixeira de Mat- tos ,de dichter, die bescheiden uit een groepje Nederlandse auteurs moest wor den gehaald, aan Koning Boudewijn voor. Koning Boudewijn zeide in feilloos Nederlands, dat de culturele ontmoetin gen tussen Noord en Zuid ongetwijfeld beneden en boven de Moerdijk het ar tistiek patrimonium zullen verrijken. Het is heel natuurlijk, dat hierdoor een vrije litteraire naijver ontstaat, die de waarde der litteraire produktie ver hoogt. Litteraire copipetities als deze verstevigen bovendien de eenheid van de Nederlandse taal. nu de litteraire ach terstand der Vlamingen blijkbaar is in gelopen. De competities wekken eerbied en begrip voor de opdracht van onze schrijvers". De eerste maal, drie jaren geleden", aldus de Koning, ging de prijs naar een Vlaming, Herman Teirlinck, I en dat was voor ons een eer Thans wenste de Koning de Neder landse winnaar geluk en voelde de be hoefte uit diens werk enkele regels te ci teren: „ik vraag geen oogst „ik heb geen schuren „ik sta in uwen dienst zonder bezit „maar ik ben rijk in dit „dat ik de ploeg van uw woord mag besturen". Koning Boudewijn gaf als commen taar bij dit eerste mooie vers: „Plechtig heden als deze, meneer Holst, mogen u ervan overtuigen, dat men gelooft in uw oogst". En de Koning citeerde vervol gens nog dit zeer mooie vers: „Ik zal de halmen niet meer zien „noch binden ooit de volle schoven „maar doe mij in de oogst geloven „waarvoor ik dien". Koning Boudewijn besloot zjjn aan dachtig beluisterde rede, die hij zon der tekst voordroeg, met een oproep tot nog inniger samenwerking tussen België en Nederland: „Méér dan ooit! verzekerde men ons. maar men acht een zekere mace van integratie toch zeer wenselijk. Dr. Fromm, de voorzitter van de Duitse delegatie, zag grote mogelijk heden in deze Europese samenwerking, waaruit o.m. periodieke gezamenlijke congressen en studiebijeenkomsten zou den kunnen voortkomen. Dat de medici uit de diverse landen zich van dezelfde taal bedienen, namelijk Latijn, achtte hij hierbij zeer nuttig. Bijzonder idealistisch bleek de Italiaan se professor Spinelli. die reeds een grote Europese universiteit voor ogen had, waar de „Europese arts" zou kunnen worden geschoold. „Verre toekomstmu ziek", was de mening van zijn collegae. De zes landen der EEG beschikken tezamen over ongeveer 200.000 artsen. Overeenstemming met de walvisvaarders Zaterdagochtend hebben de ten kan tore van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart gehouden bespre kingen met de werknemersorganisaties tot overeenstemming geleid ten aan zien van de loon- en arbeidsvoorwaar den voor het komende walvis-seizoen. Dit betekent, dat, indien zich geen onverhoopte vertraging zou voordoen in verband met het aanbrengen van een vriesinstallatie in de „Willem Barendsz", de Nederlandse walvisvaarder zaterdag a.s.. uit Amsterdam naar Kaapstad zal vertrekken. Dramatische dood tijdens roeiwedstrijd (Speciale berichtgeving) Het 25ste Dies-feest van de Utrechtse Studenten Roeivereniging „Triton" is op dramatische wijze geëindigd. Onder de reünisten bevond zich ook de 54- jarige huisarts L. F. Tjalma, uit Doe- tinchem, die de wens te kennen had gegeven deel te nemen aan de vaar- digheidsproef over 20 km. op het Mer- wedekanaal te Utrecht. Daartoe be gaf de arts zich met de hem toege wezen skiff naar het kanaal om te trachten deze vaardigheidsrace te vol tooien. Zo ver is het niet gekomen, want na dat de arts 10 km. had geroeid, moest hij wegens verregaande vermoeidheid zijn skiff even laten uitlopen. Tot ont steltenis van de begeleider van de skif- feur zag deze dat de heer Tjalma opzij viel, waardoor de boot omsloeg. Onmid dellijk sprong de begeleider te water om de roeier op het droge te halen. Zowel de coach van Triton, dr. Hings't, als de GG en GD van Utrecht werden gewaar schuwd. Men heeft nog getracht de le- vensgeesten van de arts op te wekken, maar te vergeefs. Waarschijnlijk is hier sprake van een hartverlamming. Dr. Tjalma had in Doetinchem een grote praktijk en hij was ter plaatse zeer gezien. Hij was vader van vier kin deren en voorts voorzitter van de PvdA- fractie van de gemeenteraad van Doe tinchem. „Geef Kabinet tijd tot daden tekomen,i Op het lustrumcongres van de liberale jongerenorganisatie „Vrijheid en democratie" het afgelopen weekeinde te Amsterdam gehouden heeft mevr. A. Fortanier-De Wit gistermiddag de congresrede uitgesproken. Deze middag zitting werd o.a. bijgewoond door de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, en een aantal Kamerleden voor de VV. Mevr. Fortanier stelde met vreugde de verrassende groei van de liberale jongerenvereniging vast, tot meer dan 2000 leden op dit ogenblik. De liberale winst, met name in Ne derland en in Engeland, wijst er volgens haar op, dat het voor het socialisme steeds moeilijker wordt tegen de wel vaartsstijging op te roeien. De belang stelling van de kiezers gaat thans uit naar andere zaken, o.a. naar de mate van levensvrijheid, die het liberalisme voorstaat. Mevr. Fortanier haalde uit spraken aan van de socialistische voor mannen de heer Vermeer voor Neder land en de heer Bevan voor Engeland, waarin geconcludeerd wordt, dat vooral de jeugd het socialisme in de steek laat. Met betrekking tot de politiek van de huidige Nederlandse regering merkte spr. op, dat de politiek die door de re geringspartijen in de voorgaande kabi netten werd voorgestaan, op tal van punten afweek van het standpunt wat in die regeringen door de PvdA werd gehuldigd. Het zijn een aantal van deze punten. O.a. betreffende de bezitsvor ming en de vrijere loonvorming die de VVD zeer sympathiek zijn aldus spr. en het is daarom dat men deze in de poli tiek van de regering De Quay terugvindt. „Laat dit kabinet tijd om tot daden te komen die tot de verbeelding spre ken. Wanneer dit mogelijk is zal blijken dat de politiek van het kabinet De Quay voor ons volk een sociale revolutie be tekent", aldus mevr. Fortanier-de Wit. Resolutie Het congres van de JOVD nam na deze rede een resolutie aan over de so ciale zekerheid waarin o.a. wordt gezegd dat het huidige ziekenfondsbesluit ver vangen dient te worden door een op normale wijze totstandgekomen wet, waarin een zeker risico wordt opgeno men. Verder vermeldt de resolutie de wens de welvaartsstijging aanleiding te laten zijn het deel van de bevolking, dat Dichters voorgesteld De plechtigheid in de mooie Empire- zaal van het paleis te Brussel besloot met de voorstelling van een groot aantal Nederlandse en Vlaamse auteurs en dichters aan Koning Boudewijn. o.m. Anton van Duinkerken, dr. Brandt- Costius, Maurice Roelants, Gerard Wal schap .Pierre Dubois, Johan de Meester en anderen. De regeringen waren vertegenwoor digd door de vice-president van de Bel gische regering, mr. Albert Lilar en mr. Cals, minister van Onderwijs. Tot slot van deze mooie dag bood de I Belgische regering een diner aan, waar- 1 bij de meeste leden van de Belgisch- I Nederlandse conferentie der Nederland- se letteren, die dezer dagen in Antwer- pen en Brussel heeft vergaderd, aan- zaten, evenals de vertalers van Neder lands proza en Nederlandse poëzie. Het vraagstuk van de vertalingen had speciaal de aandacht van deze drie jaarlijkse conferentie. Morgen zullen de resoluties van de conferentie betreffende de noodzakelijkheid om de vertalin gen van Nederlands litterair werk aan te moedigen en te vergemakkelijken aan de regeringen in Brussel en Den Haag worden overgemaakt. De plechtigheid in het paleis van Brussel maakte zeer diepe indruk. Zeer speciaal door het sympathieke en ongedwongen optreden van Koning Boudewijn. Koning Boudewijn van België heeft gisteren in het Paleis te Brussel de Prijs der Letteren uitgereikt aan de Nederlandse dichter A. Roland Holst. Koning en dichter in ge noeglijk gesprek na de plechtigheid. onder alle sociale voorzieningen valt kleiner te laten worden. De kinderby - slag behoort in een stelsel van sociale zekerheid, aldus de resolutie niet thuis en behoort met de styging van de wel vaart geleidelijk te verminderen. De hui dige voorzitter, de heer H. H. Jacobs^ droeg zijn functie over aan de Rotter damse journalist E. Hoven. Advertentie ra. DUSOSWA Leiden Griekse „jagers" in geheim naar Cyprus Volgens het blad van de Turks-Cy prische leider, dr. Koetsjoek, zijn on langs meer dan duizend Griekse jonge ren „vermomd als jagers", naar Cyprus gekomen om zogenaamd aan de jacht mee te doen, maar in werkelijkheid om bergtroepen van de Grieks-Cyprische ondergrondse beweging op te leiden. De regering van Cyprus heeft zaterdag met instemming van de leiders der Turkse en Griekse gemeenschap alle Cyprioten opgeroepen vóór 4 november alle wapens in te leveren. Na die datum zal streng worden opgetreden tegen ieder die clandestien wapens bezit. De oproep is uitgegaan na een bespre king van de waarnemende gouverneur, Sinclair, met aartsbisschop Makarios en de Turkse leider Kutchuk. Het was de eerste samenkomst van de Griekse en de Turkse leider sedert de opschorting van werk der constitutionele commissie deze week. Die opschorting was een Grieks-Cyprisch protest tegen Turkse wapensmokkel naar Cyprus ,een feit dat aan het licht was gekomen toen een Turks scheepje met wapens onlangs werd onderschept. Ministers Antillen voeren besprekingen Met het KLM-vliegtuig uit New York zijn gistermiddag op Schiphol aangeko men de Antilliaanse vice minister-presi dent tevens minister van Economische en Sociale Zaken C. D. Kroon en de minister van Financien en Welvaarts- zorg J. E. Yrausquin, die ongeveer drie weken in Nederland zullen vertoeven voor het voeren van een aantal belang rijke besprekingen. De heer Kroon deelde mede dat een belangrijk onderwerp van bespreking in Den Haag wordt gevormd door de plan nen van de toeristische verbindingen met de Ned. Antillen, waarvoor confe renties met de minister van Verkeer en Waterstaat de heer A. H. Korthals en met de directie van de KLM worden ge houden. Ook de exploitatiemogelijk heden van de nieuwe hotels komen daarbij aan de orde. Ook zal het vraagstuk van de associatie met de EEG-landen worden behandeld. Verder staat de kwestie van de defensie- bijdragen van de Antillen op de agenda. Tevens zal van gedachten worden gewis seld over de repatriëring van minvermo genden over en weer. terwijl tenslotte de welvaartsplannen inzake Bonaire en dc Bovenwindse Eilanden aan de orde zul len worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9