Laatste nieuws Leidse raad heden bijeen K.V.P. fractie werkt weer samen met de heer A. van Dijk D.O.B. bracht een geslaagde opvoering van „De zondvloed" MAANDAG 26 OKTOBER 1959 De eenheid in de KVP-raadsfractle is weer hersteld! By de aanvang van de hedenmiddag gehouden raadsvergadering heeft de heer A. van DUk, wiens royement als lid van de KVP, zoals bekend, is ingetrokken, de volgende verkla ring afgelegd: „In verband met een door my d.d. 6 oktober ontvangen verklaring van het afdelingsbestuur van de KVP te Leiden, deel ik U mede, dat de door mij in de vergadering van deze raad van 2 september 1958 afgelegde verklaring als niet afgelegd dient te worden beschouwd. Voor zover de inhoud van de door my afgelegde verklaring voor de direct betrokkenen pyniyk is geweest, verzoek ik hun hiervoor mjjn verontschuldiging te willen aanvaarden, alsmede de verzekering, dat mynerzyds zal worden gestreefd naar hervatting van de vroegere samenwerking". In aansluiting hierop legde de fractie voorzitter van de KVP, de heer P. C. A. ten Broek, de volgende verklaring af: „Naar aanleiding van de verklaring van de heer Van Dijk, stel ik er prys op U mede te delen, dat daardoor vanzelf sprekend de door my in de vergadering van de gemeenteraad van 22 september 1958 afgelegde verklaring iedere verdere bestaansgrond mist, dat derhalve de heer Van Dijk wederom volledig als lid van onze fractie is opgenomen en dat ook onzerzyds het verlangen bestaat naar de door de heer Van Dijk bedoelde samen werking". Nadat op deze wijze de eenheid weer was hersteld, deed de raad allereerst een aantal benoemingen. Tot leden van de Raad van Beheer van de Sport stichting werden benoemd de heren H. J. Labordus, J. van Egmond, mr. J. W. Janssen, F. T. M. Zilverentant, W. P. Leenen, L. J. F. van Leeuwen, J. van der Leek, C. J. van der Wilk en C. van Zijp. Mej. dr. A. M. M. Smit en dr. G. Ku- perus werden resp. herbenoemd tot tij delijk rector en conrector van het Sted. Gymnasium. Tot tijdelijk lerares aan het Rembrandt-lyceum werden benoemd de dames C. Pieterse, H. H. van Boven en J. W. J. Lotsy. Tenslotte werd mej. A. Lautenbach benoemd tot kleuteronder wijzeres aan de dr. Van Voorthuysen- school. Jeugd achter het ijzeren gordijn Leidse jongeren bijeen In het kader van de Leidse week voor internationale samenwerking en mede ter herdenking van de Dag der Verenigde Naties werd zaterdagavond in het Sted. Gymnasium een jeugd- bijeenkomst gehouden. De aula was tot op de laatste plaats bezet, zoveel jongeren, allen leerlingen vam het VHMO, de kweekscholen, het Ulo en de vakscholen, gaven van hun belangstelling blijk. Ook leden van de Politieke Jongeren Organisaties en het jeugdwerk waren naar het schoolgebouw aan de Fruitlaan gekomen om mr. H. Velu te horen spreken over „De jeugd aan weerszijden van het ijzeren gor dijn". Nadat de heer J. A. M. van Zon neveld van de Politieke Jongeren Con tact Raad een kort inleidend woord had gesproken kreeg de gast van deze avond gelegenheid zijn voordracht te houden. Mr. Velu begon met te wijzen op de massale hersenspoeling, welke er op het ogenblik achter het ijzeren gordijn plaats vindt. Op de scholen leert men de kinderen voornamelijk de motieven tot commu nistisch handelen, geheel overeenkom stig de wens van Kroesjtejef. Het is 'n proces van kneden en vormen, dat voortdurend aan de gang is. De mens is in de communistische landen niets anders dan een onderdeel van een ko lossaal apparaat. Hij moet doordrongen worden van het feit. dat vrede een toestand is welke ontstaat wanneer de laatste kapitalist vernietigd is. Het communistische volk leeft in een wereld van het massale meegaan in een sfeer van de monoloog en van de arbeid. ,.Wij zijn mest op de velden van de toekomst", zo houden de partijleiders het arme volk voor. In scherpe tegenstelling tot het Wes ten. waar men een samenspel van vrije verantwoordelijke krachten aantreft, is er in het Oosten een geestelijke een richtingsverkeer. Op treffende wijze schetste mr. Velu de valse en onmen selijke ideologie vain de communisten. Men maakt in de communistische lan den van 'n mens een robot, een exem plaar zoals de party het wil. Na de pauze werden er films vertoond over school, jeugdbeweging en het leger in Oost - Duitsland. Huiveringwekkende beelden, die tot nadenken stemmen! „Litteris" speelde met succes in Oostende Daartoe aangezocht door het Hoofd bestuur van de Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft de Leidse Kon. Ver. Litteris Sacrum op zaterdag j.l. de reis naar Oostende ondernomen om daar ons land te vertegenwoordigen ter gelegen heid van de jaarlijkse plaatsvindende uitwisseling van het Amateurtoneel Bel- gie—Nederland. „Litteris" bracht in de Koninklijke Schouwburg Oostende, die met de Bel gische en Nederlandse kleuren fraai versierd was, het is onze stad in het vo rige seizoen gespeelde toneelspel van John Patrick :„De zonderlinge mrs. Sa- vage" ten tonele. De goed verzorgde voorstelling oogstte by het publiek, dat de handeling met gespannen aandacht volgde, groot succes. De voorstelling werd bijgewoond door de burgemeester van Oostende en echtgenote, een afge vaardigde van de Nederl. Ambassade te Brussel, de Nederlandse Consul te Brug ge en vele autoriteiten. Zondag te 11.45 uur werd het gezel schap ten stadhuize door de burgemees ter en Schepenen ontvangen. In een van waardering getuigende toespraak wees de burgemeester op de grote betekenis van deze uitwisselingen die, in ruimere kring toegepast, de verbroedering der Europese volkeren stellig zal bevorderen. Deze gedachte werd door de oud-senator Urb. Muyldermans, voorzitter van het Belg. Nationaal Toneelverbond, in een enthousiaste rede onderstreept.. Na eni ge vriendelyke woorden van de voor zitter van de ontvangende Vereniging „Conservatorium Toneel", dankte de voorzitter van „Litteris Sacrum" voor de in zo ruime mate ondervonden mede werking en voor de hartelyke en vriend schappelijke ontvangst. Daarna ging de erewyn rond en bleef men nog enige tijd op ongedwongen wyze byeen. Op 19 december a.s. zal het „Conser vatorium Toneel" een tegenbezoek aan Leiden brengen. In de Leidse Schouw burg brengt dit onder de artistieke lei ding van prof. Rikke Schmits goed ge schoolde gezelschap een opvoering van „Topaze" van Pagnol, onder regie van Fritz Content. Nadat een vergoeding in de kosten voor de beloning van vakonderwyzers aan byzondere scholen voor GLO, VGLO en ULO over 1955 was vastge steld, keurde de raad een voorstel tot aanschaffing van meubilair, resp. leer middelen t.b.v. de r.-k. scholen voor VGLO aan de Boommarkt en Pelikaan straat goed. Voor de uitbreiding van de openbare school aan de Damlaan met een gym nastieklokaal werd een krediet van f 227.600 beschikbaar gesteld. Medewer king zal ook worden verleend aan de uitbreiding van de kleuterschool aan de Ant. Duycklaan. De raad, welke de agenda in een recordtempo afhandelde om 2 uur begonnen, werd de zitting reeds om half drie gesloten keurde ook alle andere door ons reeds gepubliceerde voorstellen goed. Hieronder waren ook de voorstel len tot de bouw van een r.-k. kleuter school aan de Timorstraat en een open bare aan de Roodenburgerstraat. LEIDERDORP Hevige botsing Zaterdag omstreeks 11 uur heeft op het langzamerhand berucht geworden kruispunt Hoogmadeseweg-Erikalaan- Accacialaan een botsing plaats gehad tussen twee personenauto's, die zwaar werden beschadigd. Een van de inzitten den van de wagens werd licht gewond Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een van de wagens geen voorrang ver leende. FEESTAVOND BLINDENBOND In het Dorpshuis heeft de r.k. blinden- bond „St.-Odilla" ter gelegenheid van het 40-Jarig bestaan een feestavond ge houden. De toneelvereniging „Nut en Genoegen" uit Lisse heeft het roman tisch toneelstuk in drie bedryven "In de schaduw van de guillotine" opgevoerd. Secretaris H. van Schaick memoreerde de opening van het revalidatiecentrum in Loenen, waar blinden opgeleid wor den om zelfstandig op te kunnen tre den in de maatschappij. AUTOMOBILIST ACHTERHAALD De onbekende automobilist, die enige dagen geleden na een wilde manoeuvre met zyn auto een grote spiegelruit van een groot warenhuis in de Breestraat in Leiden heeft verbrijzeld is door oplet tendheid van de verkeersgroep van de rykspolitie in Leiderdorp achterhaald. De mannen van de rykspolitie troffen namelyk tijdens een patrouilletocht in de Koningsstraat een beschadigde auto aan. De bestuudrer van de wagen was afkomstig uit Zoeterwoude. OEGSTGEEST BEROEP NIET AANGENOMEN De Gereformeerde Kerk is er nog steeds niet in geslaagd een opvolger te benoemen voor wylen ds. Jac. Eringa. Onlangs werd voor de zevende maal een beroep uitgebracht en wel op ds. L. G.. Pleysant. te Leeuwarden. Van hem werd dezer dagen bericht ontvangen, dat hy het beroep naar Oegstgeest niet heeft aangenomen. Philidor heeft zege tegen VIOS voor het grijpen Hetgeen de meesten niet verwacht hadden is zaterdagavond geschied: Phi lidor 1 hield het sterke VIOS uit Rys- wyk in bedwang en zal de wedstryd minstens met 5%—4% kunnen winnen. De stand is voorlopig 4%—3% in het voordeel van onze stadgenoten, terwijl beide hangpartyen minstens remise moeten opleveren. De stemming was by de meeste Phili- dorspelers by het begin van de wed strijd aan de pessimistische kant. Phili dor had in de laatste twee seizoenen im mers met 7—3 en 9%—% twee zware nederlagen te slikken gekregen! Zo kon men na een uur spelen Phllidors voor zitter en clubkampioen glunderend zien rondlopen, „wy staan nog aan geen en kel bord verloren" zei hy trots. Na drie uur bleek goede reden tot optimisme aanwezig: Barkema beheerste het groot ste deel van het bord, Schuss had een stuk gewonnen, zy het ook tegen twee vervaariyke vrijpionnen; Piket, die de Oudhollandse opening met wit niet sterk behandeld had, herstelde zich en be haalde positioneel voordeel, Etmans be vond zich in een lastige laveerstelling met iets betere kansen, Berg was een incorrect stukoffer van zyn tegenstan der aan het afstraffen en stond gewon nen. Toen zorgde Preenen, die door slap openingsspel - naar Preenen's mening juist te fel! - van zijn tegenparty steeds uitstekend gestaan had, voor de eerste overwinning. „Gelukkig, alvast meer dan vorig jaar", verzuchtten diverse pessi misten. Zeker, Mulder stond slecht, De Graaff had eerst een pion gewonnen in een vreemdsoortige Spanjaard, was deze weer kwytgeraakt en stond iets minder, Ketting was er eigenlyk nog niet aan te pas gekomen en Geyers tegenstander zag tot twee keer toe stukwinst over het hoofd en stelde zich toen maar met een pion tevreden, tóch was er over het al gemeen goede hoop op een gelyk spel gegroeid; aan een overwinning durfde men nog niet goed te denken. Na vier uur speeltyd wist De Graaff na een kwaliteitsoffer, dat ten om-echte aangenomen was, met twee vrypionnen op aardige wyze te zegevieren. Tegely- kertyd echter verzuimde Etmans een pionwinst in het eindspel, schoot in plaats daarvan een bok en gaf op. Hier na volgden in snel tempo de uitslagen elkaar op: Ketting capituleerde, geheel overspeeld door een heftige koningsaan- val, de vanouds taaie Geyer wist remise uit het vuur te slepen, Mulder had zich juist grotendeels bevrijd, maar blunder de een paard weg en moest verliezen, al speelde hy nog geruime tyd met de moed der wanhoop door. Piket had zyn tegenstander in een verloren stelling en in hevige tydnood gemanoeuvreerd en won: 3%3%. Bar kema raakte achtereenvolgends verzeild in een gunstige lopereindspel, een gun stig pionneneindspel en - na wederzyd- se promotie - in een gunstig dameseind spel. Schuss maakte het zich iets lasti ger dan nodig was, maar stond nog steeds gewonnen. Berg had geblunderd en stond onoverzichtelijk. Om even over half negen werden deze drie partyen afgebroken; Schuss won door arbitrage, Barkema's stelling wordt ter arbitrage opgestuurd: remise heeft Philidor hier altyd in handen. Berg zal zyn party uit spelen; zyn tegenstander kan remise af dwingen door herhaling van zetten, doet hy dat niet, dan krijgt Berg uitstekende winstkansen, zoals een zondagse analyse ons leerde. Alles by elkaar een uitstekend resul taat, dat goede verwachtingen voor de volgende wedstryden wettigt. De gedetailleerde uitslag: Philidor 1—VIOS 1mr. A. J. Mulder (zwart)A. J. E. van Zaaien (wit) 01, A. Barkemair. J. K. Zuurendonk xx, W. F. Schuss—W. G. Oldemeier 1—0, R. A. G. de Graaffdrs. H. van der Kieft 10, E. KettingD. J. M. de Hondt 0—1, J. J. PiketJ. C. Kraft 1—0, M. D. EtmansB. van der Graaff 0-1, P. J. PreenenG. Couprie sr. 10, C. C. Berg Ph. A. van Arkel (res.) x—x. A. Geyer G. A. Dekking (res.) Totaal: 4%— 3%xx. Zeeuws spel herinnerde aan bezettingstijd De Toneelvereniging „DOB" heeft za-zijn geworden, vliegt de boer op en slaat terdag in de grote zaal van „Den Burcht' een zeer geslaagde toneelavond gegeven. Nadat de heer C. de Graaf de talryke aanwezigen welkom had geheten, in het bijzonder wethouder J. C. van Schaik en echtgenote, alsmede de afgevaardigden van K. en O. en de zusterverenigingen, volgde een opvoering van „De Zond vloed" onder regie van de heer D. Vyi- brlef. „De Zondvloed" is een spel van het land in drie bedrijven van de auteur Louis Lockefeer en speelt in het Zeeuw se land tijdens de oorlog 1940—1945, toen de bezetter grote vruchtbare ge bieden onder water zetten uit vrees voor de dreigende invasie. Men beleeft de vergeefse strijd, die de keiharde Zeeuwse boeren voeren tegen de plannen van de bezetter om het land, dat van vader op zoon is overgegaan, onider water te zetten. Zij moeten zich echter by het onvermijdelijke neerleg gen en helpen de ingenieur van het waterschap. Henk Versteeg, by diens, door de bezetter genadelijk goedgekeurd, plan om dwars door de polder een nood- dijk te bouwen om zodoende nog grote stukken vruchtbaar land te redden van de komende „zondvloed". Zo niet Jacob Verplancke. de boer van ..Doornhof", die zich tegen iedereen en alles keert en in zijn onverzettelijkheid geen nood- dijk op zijn land duldt, omdat hiermede wordt gesymboliseerd, dat de stryd te gen de bezetter is opgegeven. Ir. Ver steeg tracht de boer van het tegendeel te overtuigen, doch wordt door hem een collaborateur genoemd en de toegang tot het boerenhof ontzegd. De nooddyk komt tot stand cn als de zondvloed van zeewater de inundatie tot een fedt maakt, zijn allen, uitgezonderd boer Verplancke dankbaar, dat nog vele H.A. van hun land gespaard zijn gebleven. Ondanks de smeekbeden van zijn vrouw Saar en zijn dochter Jannie. biyft boer Verplancke volharden in zyn koppig verzet, waaraan ook zijn buurman. Frits de Hamer boer van „Sashof" niets kan veranderen. Merien Verplancke staat aan de zijde van zyn vader en pleegt met Jan de Hamer, een zoon van de buurman .sabotagedaden aan het door Versteeg ontworpen afwateringskanaal. Versteeg komt waarschuwen, aangezien de bezetter Verplancke in het oog houdt. „Als ze me willen hebben, komen ze me maar halen" is het antwoord en de „collaborateur" wordt wederom de deur gewezen. Als Jannie het daarna opneemt voor Versteeg en laat merken, dat zy en Versteeg verliefd op elkaar zijn dochter in blinde woede. Versteeg wordt overvallen en zo zwaar mishan deld. dat hy raar het ziekenhuis moet worden vervoerd. De daders blijven on bekend, doch Jannie ontdekt, dat haar broer en Jan de Hamer, die verliefd is op Jannie. de laffe daad hebben ge pleegd en doet hen de hevigste verwy- ten. Ondanks een dreigend noodweer, tracht Jannie per fiets langs de dyk het ziekenhuis te bereiken. Haar fiets raakt defect en de beide vrienden vinden haai en brengen haar naar huis terug. Het noodweer barst los, boer Verplancke is verdwenen en iedereen is ongerust over zyn wegblijven.. Totdat de boer binnen stapt, dry f nat en bemodderd, de spade over de schouder en uitroept: „De dyk is kapot, de vloed komt over mijn land. Door mijn land geen dyken". De dy^ wordt later hersteld. Boer Verplancke ondervindt de meeste schade, doch wordt geholpen door de Hamer als de nood het hoogst is. De beide Jongens moeten onderduiken. Als Koosje een vrien din van Jannie het leven van de onderduikers redt en Versteeg komt zeg gen, dat ook hy dr ir de bezetter wordt gezocht en met hulp van Sjefke Lam pers, de Vlaamse venter, de grens over gaat om te trachten Engeland te berei ken, breekt er iets in het onverzetteiyke van de boer, drukt hy Versteeg de hand en geeft hy het paar zyn zegen. Als Jannie, Versteeg wil vergezellen, roept Verplancke haar terug en geeft haar een doos sigaren, een kostbare schat voor hem, met het verzoek deze doos aan Versteeg mee te geven. Dit gebaar sym boliseert de grote ommekeer, die Ver plancke, na een harde strijd, heeft ondergaan. Het stuk stelt zeer hoge eisen aan de regisseur en de spelers(sters) en het moet voor allen een groot genoegen zyn geweest het geheel te zien groeien tot een welhaast vlekkeloze opvoering. Zonder de anderen ook maar iets te kort te willen doen, verdienen Sjaak Coster als boer Verplancke (hy wks boer V.), Dien de Graaf als diens vrouw Saar. Cor Coster als Jannie en Nico de Graaf als Sjefke de Vlaamse venter, die met zyn Vlaams dialect voor de komische noot zorgde, een byzondere vermelding voor hetgeen zy hebben gepresteerd. Dank zy de medewerking van de Zeeuwse Ver eniging „Luctor et Emergo" droegen allen, uitgezonderd de „wereldse" Koosje. de Zeeuwse klederdracht, terwyi Jaap Richter (boer De Hamer) voor de requi- sieten had gezorgd. Er is toch Iets O. H. 8CHONK SPRAK VOOR HUMANISTISCH VERBOND TH heer C. H.. Schonk, geestelijk raadsman van het Humanistisch Ver bond, sprak gisterochtend in „Ons Centrum" voor de Gemeenschap Lei den over: „Er is toch iet#". Als men spreekt met buitenkerkeiyken en men gaat wat dieper op de levens vragen in, dan kan het al gauw gebeu ren, dat iemand zegt: „Ja, ja, ik heb altyd zo het gevoel gehad, dat er toch wel „iets moet zyn", aldus 6preker. Hy wil daarmee zeggen, dat wij men sen het leven als het ware niet in onze zak hebben; dat er vragen zyn, waarop we niet zo maar een antwoord hebben; dat we niet weten kunnen, wat er zich allemaal in het heelal afspeelt. Dat be doelt de humanist ook, als hy 6lechts voorzichtig zegt, dat hy niet uitgaat van een persoonlyke God. Hy zegt niet: Er is geen God. Hy laat het in het midden, zoals hy zoveel ln het midden laat, om dat hy de mens, aldus spreker, niet in staat acht er een bevredigend antwoord op te geven. Daardoor is hU dan ook genoodzaakt alle aandacht te besteden aan het menseiyke leven. Daarbü laat hy zich leiden door de centrale gedachte van het humanisme: de eerbied voor leder mens als zodanig. Dat wil niet zeggen, dat hy in de mens al diens fouten en zwakheden eerbiedigt, maar wel het wezeniyk menseiyke, waarvan de mens de drager is. Er moet wel .Jets" zyn, dan betekent dat voor de humanist allereerst, dat dat „iets" merkbaar wordt in het verant woordelijkheidsgevoel van de mens, dat nooit geheel door de omstandigheden wordt bepaald. Want het is beslist niet waar, dat de mens alleen door zijn eigenbelang gedreven wordt. Het is ook niet waar, dat het groeps- of klassebe- lang alleen beslist. Natuuriyk mag een mens wel zyn eigen- of groepsbelang nastreven, maar het ontslaat hem niet van de plicht zich af te vragen, welk nadeel of leed een ander wordt toege bracht. De mens kan zich aan deze verantwoordeiykheid niet onttrekken, zonder zyn mens-zyn te verloochenen. De humanist, aldus de heer Schonk, beschikt over geen ander middel dan de rede, om uit te maken wat waar is of niet, Is het dan mogelijk door de rede achter de hele waarheid te komen? Neen! Ondanks alle redelykheid, die het humanisme kenmerkt, is er geen sprake van, dat het ons in staat zou stellen het geheim van het mens-zyn te ontsluieren. De humanist weet, dat hy dit niet kan, maar hij ziet ook niet in, dat de verkla ringen, die anderen geven, dit geheim wel doorzichtig maken. Er is het mysterie, het wonder, dat wy er zyn, met alles, wat er om ons heen is! De christen verklaart dit door het geloof. Wy hebben, aldus eindigde spre ker, niet anders te zyn, dan mens, die weet wat goed en kwaad is! A. C. van Paridon overleden In de afgelopen nacht is plotseling op zeventigjarige leeftyd in Leiden ov erleden deheer A. C. van Paridon. De heer Van Paridon is o.m. jaren lid geweest geweest van de Coöp. Boeren leenbank in Leiden, ere-lid van de Coöp. Groenteveiling en commissaris van de N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek „De Hoop" in Katwyk. Hy was zeer gezien i deze ondernemingen. Woensdag 28 oktober zal de gezongen requim mis in de kerk van de H. Leo- nardes aan de Haagweg in Leiden wor den gehouden. Vier personen gestikt In Stadskanaal zyn vandaag vier per sonen door gasverstlkklng om het leven gekomen. Het zyn de 74-jarige heer E. Hamminga, zUn 73-jarige echtgenote, mevrouw Hamminga-Treuper, de 72- jarige heer H. Treuper en de 88-jarige mejuffrouw R. Hamminga. Nadere bUzonderheden zjjn nog niet bekend. Het onderzoek naar de toe dracht is gaande. OEGSTGEEST Jubilarissen „Paraat" werden gehuldigd De Vereniging „Paraat", uitsluitend bestaande uit leden van de vrijwillige brandweer heeft in een feestelyke byeen- komst verschillende jubilea herdacht en afscheid genomen van de ondercomman dant de heer G. A. Koelman, die veertig jaar lang zfln beste krachten had gege ven aan de plaatselijke brandweer en deswege na een hartelijke toespraak door burgemeester H. L. du Boeuff het ere- zilver in de Orde van Oranje Nassau op de borst kreeg gespeld. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer P. Schippers. Hij was 25 jaar aan de brandweer verbonden en kreeg even als de heren H. van den Ameele en N. van Abswoude (beiden vierden zy hun 35-jarig dienstverband) de oorkonde met zilveren Kruis. Al deze jubilarissen werden gelukgewenst door hun comman dant, de heer M. J. van Gorkom. De heer v. d. Ameele werd bevorderd tot brand meester en de heren W. den Dubbelden en M. J. Zaalberg tot onder-brand meester. De heer Koelman sprak een af scheidswoord en bedankte voor de hem toegekende Koninklyke onderscheiding. Na dit officiële gedeelte van de avond brak de pauze aan, waarna men op ge- noegiyke wijze werd bezig gehouden door de heer Geraldini. Feestavond en receptie voor Marinebedrijven De in 1949 opgerichte Personeelsver eniging van de Marinebedrjjven te Oegstgeest vierde zaterdag haar 2e lus trum met een receptie in de kantine van het M.E.B. en een feestavond in de Stadsgehoorzaal te Leiden. De moderne en ruime kantine was op gefleurd met tal van fraaie bloemstuk ken. Het jubilerende bestuur mocht tal van felicitaties in ontvangst nemen o.a. van de heer A. Reedyk namens de on derafdelingen van de personeelsvereni ging onder aanbieding van een geschenk. Vertegenwoordigd waren de Leidse Po litie Sportvereniging, de Rijkspolitie Verkeersgroep .afdeling Leiden, de N.Z.- H.V.M., het Ministerie van Marine, en de V.R.Z.L.I. uit Wassenaar. De groeps commandant van de Rykspolitie te Oegstgeest, adjudant A. Koerten, kwam zyn gelukwensen aanbieden, evenals de heren N. van Weizen en Jac. J. Vos na mens de Oegstgeester Oranjevereniging alsmede verschillende bestuursleden van de Buurtvereniging en de Woningbouw vereniging „Buitenlust en van het Rode Kruis. FEESTAVOND In de avonduren was de Stadsge hoorzaal geheel bezet met leden en ge nodigden. De voorzitter van de jubilerende vereniging was verheugd voorzitter te eijn van een zo bloelende vereniging in een tijd van verminderde belangstel ling juist van werknemerrszyde voor het verenigingsleven. De voorzitter noemde het doei v n deze vereniging op de eerste plaats de bevordering van betere menselijke verhoudingen in het bedrijf. By deze tiende verjaardag bood spre ker verder zyn gasten een verjaardags taart aan in de vorm van een cabaret avond. De heer Boelhouwer van het bureau O. S. en O. van het Ministerie van Ma rine had een programma samengesteld. waarvan de namen der deelnemers al leen al een byzondere avond garan- deewien. Het cocktail-trio o.l.v. Ad van der Geyn, met zyn liedjes, de bekende Spelbrekers, Anlna Foik, een waar ge noegen voor balletliefhebbers, de The Rethlems en de Skating Stars, met tenslotte als hoogtepunten Thom Kei ling en Johnny Kraaykamp, welke laat ste na de ovaties bijna het toneel niet verlaten kon. Dit alles werd met veel vaart gebracht. De Elektronensplitsers o.l.v. de heer F. J. J. Houps, secretaris van de ver eniging m.m.v. de Boerenblaaskapel uit Warmond o.l.v. de heer J. Terbeek ver zorgden muzikaal het bal na afloop. TEGEN KNIPPERLICHT GEBOTST Zaterdagavond omstreeks 11 uur is een vrachtauto op de Ryksweg by het via duct Rijnzicht geslipt en tegen een knip perlicht van de overweg gebotst. De auto werd licht beschadigd. Het knipperlicht moest worden vernieuwd. VOORSCHOTEN Ds. den Boer hield afscheidspreek Ds. M. den Boer nam gisteren in de middagdienst afscheid van de Ge- ref. Kerk te Voorschoten in verband met zyn vertrek naar de Geref. Kerk te Zaamslag in Zeeuws-Vlaanderen. Ds. Langeler van Valkenburg woonde namens de classis deze dienst by, even als een deputatie van de centrale kerke- raad van de Hervormde Gemeente, de locoburgemeester G. Schrama en de ge meentesecretaris, de heer J. de Bres. Ds. en mevr. Fortgens waren ook aanwezig. Hoewel dit afscheid my zwaar valt, aldus ds. Den Boer, meen ik Gods weg te gaan als ik naar Zaamslag ga. God heeft daar werk dat past by de krach ten van myn leeftijd. Dit afscheid doet minder pijn door te zien op wat blijft: zyn Woord en Geest. Komende tot de tekst uit Prediker sprak ds. Den Boer over: „Al het ge hoorde heeft een slotwoord" en „wat van al het gehoorde het slotwoord is". Na de dienst sprak ds. Smit namens de gemeente de waardering uit voor de wyze waarop ds. Den Boer het Woord steeds had bediend. Hy bood een bu reaulamp en een boekenbon aan de scheidende predikant aan. Spreker betrok ook mej. By de V&ate in de waardering van de gemeente. Ook zy ontving een biyvende herinnering. Staande zong de gemeente hen de zege bede uit Ps. 134 toe. Namens de classis Leiden sprak ds. Langeler. Deze wees op de byzondere filaats die ds. Den Boer in de classis nnam. Namens de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente sprak ds. Meije- ring zyn erkenteiykheid uit voor de medewerking van ds .Den Boer in het komen tot vruchtbaar contact tussen beide kerkeraden. Hierna namen ds. Den Boer en mej. Bij de Vaate, staande voor de preek stoel, persoonlijk afscheid van de ge meente. A.s. zondag hoopt ds. Den Boer zyn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Zaamslag. Tot hoofd van de hervormde ds. Fortgensschool is benoemd de heer B. Dijkman uit Doetinchem. De heer G. v. d. Schinkel gaat als on derwijzer naar de Chr. Uloschool te Leiden. Katwijkse logger is zinkende Vanmiddag omstreeks twee uur bevond de Katwijkse logger ..Rijn mond IV" KW 15 van de rederij N. Parlevliet jr. te Katwijk a. Zee zich op 53.20 graden noorder breedte en 2 graden oosterlengte in zinkende toestand. Het schip, dat 120 mijl noordwest van IJmuiden water in de machinekamer maakt, zinkt snel. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" kwam in de lucht om hulp aan te bieden. De Eendracht KW 168 was. naar wij later ver namen langszij gekomen om men sen over te nemen. Ook de Bali KW 129 was op weg naar het in nood verkerende schip. Ook de motorlogger „Vooruit" was in de nabijheid van de KW 15. Naar wy nader vernemen is een deel van de bemanning van de Rynmond IV ln de reddingboot gegaan en wat later opgepikt door de Katwykse logger de Eendracht KW 168. Verscheidene sche pen zyn thans naar de noodpositie, die ln tegenstelling tot eerder gedane mede delingen, 53 graden noorderbreedte en 3 graden oosterlengte biykt te zyn, dit is ongeveer 70 myi noordwest van IJmuiden. onderweg. Het zyn de Bali KW 129, het hospitaalkerkschip De Hoop en de Katwykse logger Vooruit KW 151. BEURSOVERZICHT Olies lager in vaste markt Amsterdam, 26 oktober. Het Damrak zette vandaag in met vaste tot zeer vaste koersen voor de in ternationale waarden, Kon. Olie uitge zonderd. De handel was kalm. De stimu lans voor de betere tendentie ging uit van Wall Street, dat vrydag jJ. een goed koersherstel te zien had gegeven, terwyi daarnaast vandaag Londen en de Westduitse beurzen vaste koersen te zien gaven. Unilever noteerde op 691 ruim 11 punten boven de slotkoers van vrydag JJ. Philips boekte by een koers van 649 ruim 7 punten winst. Aku avanceerde op f 154,10 byna een gulden lager. De han del is zeer gering; dit wordt hoofdza- keiyk veroorzaakt door het feit, dat het fonds voor de speculatie te zwaar is ge worden en dus zeer kwetsbaar. Dit worden trouwens de Philips en-Unilever- papieren langzamerhand ook. KLM. een halve dollar lager in Wall Street, werd dientengevolge lager geadviseerd. De scheepvaartsector ging eerst in opwaartse richting; later bleven de koer sen goed pryshoudend zonder meer. Op cultuurmarkt bleven de verschillen van kleine afmetingen. De stemming was zeker niet onvriendelijk en certificaten Deli waren iets hoger .De Staatsfondsen waren, bij minimale omzetten eerder iets gemakkeiyker. In de lokale sector kregen Gouda-Apollo en Calvé hogere advieskoersen ingevolge de goede stem ming voor Unilever. In het laatste kwartier kwam er vraag voor Kon. Olie waardoor de koers sceeg en circa fl.boven de slotkoers van vrydag j.l. uitkwam. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 oktober. Londen 10.59%—1060%; New York 3.77%3.77%; Montreal 3.98%3 98%; Parys 76.92%—77.02% Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.46—90.51; Stock holm 72.95—73.00; Zürich 86.93—8698; Milaan 60.84%—60.89%Kopenhagen 54.78%—54.83%; Oslo 52.93—52.98; We nen 14.60%14.61%Lissabon 13.21— 13.22%; Ankara 3.76%—3.77y4. Beurs van Amsterdam Maandag 26 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% vied. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '59 4% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië *37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B 6% ACTIEVE AANDELEN Vorige Slotkoers koers v. heden 100^ 100% 100A 100,* 94% 94% 90%GL 90% 95ft 95 93fg 93% 93% 93% 88 88% B 97fj 9711 89% 89 ft GB 89 y4 89 ft 90% 90% 89% 89% 90 90 96% 9611 97H 97% 92% 92% 89' GB 109% 109ft Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy 40% 156 226GB Amst. Rubber 111% H.VA145% Senembah 605. A.K.U378% Berkel's Patent (v.) 270% Calvé Delft cert. 680 Deli My .en (Ver.) 170.10 Kon Pap v. Gelder 248GB Hoogovens cert623GB Mviller en Co. NF 319% Ned. Kabelfabr403 Philips 6423/4 Philips pref239 Unilever 679% Wilton Feyenoord 202 Biliton 2de r330 Dordtse Olie gew. 694% Kon Olie (f20.—) 155.— idem (50 f.20.—) 153 10GL Holl Amer. iyn Java China Paket KIM Kon Ned Stmv My Kon Paket Mij Stoomvaart My Ned 161% 1493/4 124 166 136GL 167 Nievelt Goudr eert 141 %GL Ommeren eert. 248 Kon Rott Lloyd 147 Ned Scheepv Unie 142% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 93s/4 9 41 159% 227 112% 147 608 381% 271GB 690GB 171.50 250% GB 635GB 322 406GB 649% 240% 691% 202 332% 701 156 154.40 162% 149 122 166% 135% 167% 142% 248 147% 142% A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) idem '37 I-III (3%) Z.-Holland '56 (4%) 98% 94 101% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N WS '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 97%B 97% A'dam '51 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2%9292 Eindhoven '54 2% 84 Enschede '54 2%80% Den Haag '52 I 2% 88% 87% Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 89% 90 Idem II 2% 88% Idem '57 2% 100% 98% Utrecht '52 2% 92% 91 Z.-Holl 1957 2% 96% 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 208 209 Amst. Bank 312 313% H.B.U. cert242% 242% Rott. Bank 273 270% Twentsche Bank 248 244 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 399 395 Borsumy69% 68% K. N. Ed.met. A-AA 78 78% Idem pref. wd85 85% Electrolesmy. 357 Kon Ned Grofsm 155 155% Holl Constructie *53 Ing. bur v Bouwnyv 256% 261 Internatio 136% 138% Int. Kunststof! Ind. 48 46% Leidse Wolspinnery 370 Rott Droogdok My 600 598 Slkken's Lakfabr. 629% Ver Touwfabrieken 295 295 Walvisvaart 116 119 Wernlnk's Betonm 147% 155 Van Wyk Textiel 101 -v Zaalberg 136% 136% Spoorwegen DeiJ Spoorweg My 7% 7% Amerlk fondsen Canadian Pacific R 26% 26 ft Intern Nickel 95% 97% Anaconda 59y4 61% Bethlehem Steel 54% 55 Cities 8ervlce 48 43 General Motors 52% 53% '£ennecott91% 92% 'tv*' steel 70% 73% Shell Oil 73 72% Union Pacific 31% 31' Un. States Steel 96% 99%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7