RECHTZAKEN Fraai jacht voor Arabische sjeik in de Kaag te ivater Mej. A. Laken - 40 jaar bij De Faam - ontving zilver en gontl MAANDAG 26 OKTOBER 1959 Zware straffen voor honderd jongeren (Speciale berichtgeving) De Hilversumse kantonrechter heeft tfjdens een speciale strafzitting, die meer dan twee uur duurde, ongeveer 100 jongens en meisjes in de leeftijd van 13 tot 18 jaar ernstig onder han den genomen en aan de lopende band zware straffen uitgedeeld om aan de Huizense relletjes een eind te maken. Talloze jongeren waren vergezeld van hun ouders, die mede aanhoorden dat hun zoontjes of dochters werden ver oordeeld tot een maand voorwaarde lijke tuchthuisstraf als stok achter de deur. Indien zij een volgende keer wederom wegens straatschenderijen en ruziezoeken met de politie ter plaatse voor de kantonrechter komen, zuilen de opgelegde voorwaardelijke straffen onmiddellijk ten uitvoer worden ge legd. Een ijssalon op de Huizer Lindenlaan is punt van samenkomst van honderden jeugdige inwoners van Huizen. Daar blokkeren zij soms de voetpaden en wor den onschuldige voorbijgangers lastig gevallen. Talloze ouderen bezondigden zich lange tijd aan het bekende kijken naar deze jeugd. De politie had ver scheidene malen charges uitgevoerd. Er is nu een plaatselijke politie-verorde- ning dat de jeugd zich niet meer „op de baan", zoals deze Lindenlaan genoemd wordt, mag ophouden. Voorts kwamen tientallen jongens van 13, 14 en 15 jaar uit Huizen en ook uit andere Gooise gemeenten in aanraking met de kan tonrechter. Zij hadden in de meeste ge vallen van hun ouders, of een oudere broer of zuster, de bromfiets meege nomen en toerden rustig rond, hoewel zij drommels goed wisten, dat zij bene den de 16 jaar van deze brommers moe ten afblijven. Ook deze categorie jeug digen hoorde een maand voorwaarde lijke tuchthuisstraf eisen en verbeurd verklaring van de betrokken bromfiet sen bij herhaling van dergelijke over tredingen. Teraardebestelling oud-VARA-voorzitter GROTE BELANGSTELLING Onder grote belangstelling is zater- I dagmiddag op de Noorderbegraafplaats in Hilversum het stoffelijk overschot J ter aarde besteld van de heer A. de Vries, oud-voorzitter van de VARA, die in de afgelopen week in een Hilver- sums ziekenhuis in de leeftijd van 76 jaar is overleden. Onder de vele aanwezigen bevonden I zich mr. J. Burger, voorzitter van de VARA, leden van het bestuur van de VARA, tal van figuren uit radiokringen, o.w. de heer W. Vogt en vele vrienden en bekenden en politieke geestverwan ten van de heer De Vries. De heer J. B. Broeksz, hoofdbestuurs lid van de VARA, hield namens de VARA een korte herdenkingsrede in de aula, waarin hij de heer De Vries schetste als een vurig propagandist voor de VARA, partij en vakbond in zijn da gen. Namens de vrienden sprak Willem van Capelle. „Arend de Vries heeft nooit iets voor zichzelf gevraagd. Hjj wilde alleen altijd iets voor anderen zyn". De zoon. de heer Ad. de Vries dankte voor de grote belangstelling. Orgelspel van Johan Jong en vioolspel van Harry Wiggelaar vormden de muzikale omlijs ting van de plechtigheid. De baar was gedekt met een rode vlag. Conferentie Colomboplan te Djakarta begonnen Vandaag is in Djokjakarta de elfde jaarlijkse conferentie van de landen van het Colombo-plan (het ontwikkelings plan voor Z.O.-Azië) begonnen. De samenkomsten van deskundige ge delegeerden (er nemen 21 landen aan deel) duren tot 6 november, en worden gevolgd door een conferentie op minis terieel niveau van 11 tot 14 november. Tjjdens deze besprekingen zal volgens verwachtingen een verlenging van de planperiode tot na 1961 worden be schouwd. De organiserende commissie van de conferentie wordt geleid door de Sultan van Djokjakarta, Hamenkoe Boewono. Onder de ministers die de conferentie bijwonen zijn de Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey, de mi nister van Financiën van Ceylon, de Souza, de minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Vietnam, Nu van Mau, de Nepalese minister van Buitenlandse Zaken Shamsher Rona en de vice- premier van Singapore dr. Toh Chin Chye. De delegatie van de V.S. wordt geleid door de onderminister van Buitenlandse Zaken, Livingstone Merchant. De mar kies van Lansdows leidt de Britse afvaar diging. *s Middags recipieerde de jubilaresse •n de tearoom Van der Heyden in de Breestraat, waarbij velen van de gele genheid gebruik maakten om mejuffr. Laken persoonlijk te feliciteren. Amsterdamse politie rond de speeltafels In Amsterdam kon men zaterdagavond aan de speeltafel een gokje wagen. Amsterdamse politiefunctionarissen hebben zich rond de speeltafels in hotel Slotania te Amsterdam-Sloter- meer uitvoerig laten voorlichten over de regels van het door de promotor de heer Gustavus uit Berlijn genoem de waarnemingsspel. De organisa toren menen hiermee een wettelijk toelaatbare vorm van het roulettespel te hebben gevonden. Om het besloten karakter van het spel te bewaren heeft men opgericht de „Casinoclub Slotania", waarvoor volgens de organi satoren grote belangstelling bestaat. Hoofdinspecteur Mouwen deelde mee, dat hij zich uitvoerig over dit spel wil laten voorlichten om een rapport uit te brengen aan de officier van Justitie, die daarna zal beslissen over het al dan niet instellen van een vervolging- Het onderscheid tussen een roulette en dit „waarnemingsspel" is onder meer, dat bij de eerste de schijf in de kuip aan het draaien wordt gebracht, terwijl bij de tweede de schijf stil staat. De deel nemers mogen zelf de bal werpen, in- tegenstelling tot de roulette, waarbij uitsluitend de croupier de bal aan het rollen brengt. De minimum inzet voor alle zeven kansen bedraagt twee gulden. Postduivenhouders recipieerden De Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders, met haar 20.000 leden de grootste van de zes lande lijke bonden, hield zaterdagmiddag in Utrecht een receptie ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan. Het aantal duivenliefhebbers op deze bij eenkomst was bijzonder groot, zodat Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz een uitgebreid gehoor had, toen hij het jubilerend bestuur geluk wenste. Hij noemde de duiven sport een „nuttige vrije tijdsbeste ding", waaruit liefde voor het dier spreekt. De heer C. Sterkenburg, voorzitter van de jubileumcommissie, bood namens alle leden een vaandel aan, dat hij wilde zien als een symbool van eenheid en vriendschap. Voorzitter J. Kollen toonde zich zeer verheugd met dit geschenk. De Bond kreeg van de heer A. Kok, voorzitter van de Nederland Postduiven- organisatie, het overkoepelend orgaan op duivensportgebied in Nederland, elf schilderijen aangeboden, namelijk voor iedere afdeling een. Rockefeller bepleit de hervatting der kernproeven De gouverneur van de staat New York Nelson Rockefeller, heeft zich gisteren voor de Amerikaanse televisie uitgespro ken voor hervatting van de proeven met kernwapens in de V.S. „om de wereld vrede te bewaren". Hij zei dat het vraagstuk van de radio actieve neerslag voor een groot deel op gelost kan worden als men ondergrondse proeven doet. Wij kunnen het ons niet veroorloven op het gebied van de kerntechniek door andere voorbijgestreefd te worden, zo voegde hij hieraan toe. James Wadsworth, afgevaardigde van de V.S. naar de conferentie tussen Oost en West over het staken van de kern proeven, is gisteren naar Genève ver trokken. De conferentie is twee maanden ver daagd geweest. Ze zal morgen hervat worden. Voor zijn vertrek zei Wadsworth tegen journalisten: „Ik geloof werke lijk dat de Russen een verbod van de kernproeven willen, maar zij willen een verdrag, gebaseerd op hun eigen voor waarden". Hoger beroep in zaak tegen acteur-regisseur De officier van Justitie bij de recht- band te Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, is by het Gerechts hof in Amsterdam in hoger beroep gegaan in de zaak tegen een acteur- regisseur uit Wassenaar, die enkele weken geleden terechtstond omdat hij onder invloed van alcoholhoudende drank een auto bestuurd zou hebben. "Vlet deze auto was hij bij Aalsmeer in botsing gekomen met een vrouw, die aan de gevolgen van dit ongeluk on middellijk overleed. Na de behandeling van de zaak eiste de officier van Justitie een gevangenis straf voor de tijd van drie jaar en vijf Jaar intrekking van het rijbewijs. De rechtbank veroordeelde de acteur-regis seur tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en drie jaar ontzegging van de bevoezdvid )m motorvoertuigen te besturen Van dit vonnis is mr. Van der Valk Bouman thans in hoger beroep gegaan Een beeld van de plechtigheden op de Dam te Amsterdam, waar zater dag de ..Dag der Verenigde Na ties" werd gevierd. Socialistische winst De Westduitse regeringspartij der Christen-democraten heeft dit week einde haar tweede verlies in korte tijd geleden. Bij de verkiezingen in de deelstaat Sleeswijk-Holstein behaalde zij 39.9 procent van het aantal stemmen, dat is 4,5 procent minder dan bij de verkie zingen in 1955. De „Vrije democraten" (liberale op positie) wonnen de meeste stemmen, namelijk 3,4 procent, zij kregen thans 8,8 procent van het aantal stemmen. De sociaal-democraten (de belangrijk ste oppositie-partij) zagen hun stem menpercentage vermeerderen met 0.9 procent tot 36.8 procent. (Bij de verkiezingen die op 11 ok tober in Bremen werden gehouden, boekten de sociaal-democraten eveneens vooruitgang ten koste van de christen democraten). Arrestaties in Havanna De Cubaanse politie maakte zaterdag bekend, dat in Havanna en omgeving achttien mensen zijn gearresteerd we gens anti-revolutionaire activiteit. On der hen bevinden zich militairen. Vrijdagavond hebben weer niet-ge- identificeerde vliegtuigen boven Ha vanna en Guanabacao pamfletten uit geworpen. In de pamfletten, die onder tekend waren door de „Christelijk demo cratische Unie", werden de Cubanen opgeroepen met de V.S. tegen het com munisme te ageren. Voorts eisten de pamfletten een „rechtvaardiger en min der radicale" landbouwhervorming en verbod van de communistische partij. Ook werden verkiezingen binnen 18 maanden geëist. (De regering heeft on langs bekend gemaakt dat er de eerste vier jaar geen verkiezingen gehouden kunnen worden. Prins Bernhard in Brazilië Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de watervallen van Iguacu, op de grens van Brazilië en Paraguay. Tevoren had de Prins de Nederlandse nederzettingen in Rio Grande Do Sul bezocht. Prins Bernhard verklaarde, dat het hem veel plezier deed te zien, dat het de Nederlanders goed ging in hun nieu we vaderland en sprak de hoop uit, dat zij door nog vele Nederlanders zullen worden gevolgd. De Prins bezocht ook Nao-me-toque, waarvan de bevolking uit Nederlanders en een minderheid uit Duitsers bestaat, en Gaulanda, dat geheel is bevolkt door 42 Nederlandse boerengezinnen. De Prins liet zich uitvoerig inlichten over het leven van de kolonisten en werd onderhouden met folkloristische muziek en dans van Rio Grande Do Sul. Oogstgroet aan zieken en eenzamen HERVORMDE GEMEENTE REIKTE RUIM 1500 BAKJES FRUIT UIT. Ruim 1500 zieken en eenzamen, o.w. ook de bewoners van de hofjes en verpleegden in rusthuizen, ontvingen gisteren in de vorm van een bakje fruit een oogstgroet van de Leidse hervormde gemeente. Reeds zaterdag waren al deze oogst- gaven in de Pieterskerk, dank zij de be moeiingen van het Oogstfeestcomité, dat dit jaar voor het eerst ook de assisten tie onving van de Hervormde Vrouwen dienst. uitgestald. Tijdens de gister ochtend in deze kerk gehouden oogst- dienst sprak ds. Bou ter over Joh. 6 27 ..Werkt niet om de spijs, die vergaat, maar om de spijs, die blijft in het eeuwige leven", een tekst, welke ook was afgedrukt op de aan de frudtpalkjes be vestigde oogstgroet. Als motto plaatste ds. Bouter boven dit tekstwoord: „Waar voor werken wij Gods menu voor U". Na afloop van deze dienst werden de oogstgaven er waren er dit jaar 500 meer dan in 1958 bij de zieken en eenzamen bezorgd. Chauffeur reed met vrachtauto in Reitsdiep (Speciale berichtgeving) Vanmorgen is de chauffeur J. Schrle- mer uit Vierhuizen (Gr.) met een vrachtauto door de bomen van de brug te Roodbaan gereden en in het Reits- diep gestort. De heer Schriemer. ge huwd en vader van twee kinderen, kwam hierbij om het leven. Ofschoon de bomen van de brug waren neergelaten, heeft de chauffeur dit waarschijnlijk niet opgemerkt. Zonder vaart te minderen reed hij door de bomen, waarna de vrachtauto bijna loodrecht in het water stortte. De cabine van de auto was geheel onder water, terwijl de aanhangwagen tussen het water en de wal hing. De omstanders waren machteloos De chauffeur was waarschijnlijk al dood of gewond door de kracht waarmee de auto op de bodem van het Reitsdiep terecht kwam. Met een droge klap spatte de fles champagne zaterdagmiddag uiteen tegen de voorplecht van het fraaie jacht „Aljazi", dat bij de firma C. van Lent en Zoon aan de Julianalaan in de Kaag was gebouwd voor sjeik Khalifah Bin Mohammed al Khali[ah uit Bahrein. Hierna duurde het nog wel even voordat het jacht te water gleed en kregen enige Kaagse jongetjes nog de kans om snel wat van de bruisende champagne van de voorplecht af te likken. Het jacht kost ongeveer een half miljoen en is voorzien van de modern ste technische snufjes. Aan boord is plaats voor een zeiljacht en een motor boot en zelfs is de mogelijkheid open gelaten om een jeep mee te voeren. Het jacht is uitgerust met televisie, zowel opname- als ontvangapparatuur, radar, een bandrecorder, een platen speler en een radio-telefooninstallatie. Bovendien ontbreekt evenmin een in stallatie, waarmee de eigenaar in recht streekse verbinding staat met het hoofdkwartier van politie en een radio- richtingzoeker. De eigenaar is name lijk minister van openbare veiligheid in Bahrein. Het schip is 22 meter lang, 5,25 meter breed en heeft een diepgang van 1,10 meter. Het jacht zal verschei dene klippen en riffen in de Arabische Golf moeten omzeilen. Daarom is de diepgang zo gering. De kruissnelheid is 22 knopen. Hier voor zorgen twee respectabele motoren van ieder 235 pk. Eerst had de Arabische sjeik opdracht gegeven om een kleinere boot te bou wen., Er moest echter zo veel aan boord er zijn bovendien nog twee bars aan boord, waar het dankzij air-conditio ning prettig toeven is - dat de scheeps bouwers de toekomstige eigenaar had den aangeraden om een groter schip te laten bouwen. Het ontwerp is van de heer C. v. Lent zelf. In de loop der jaren zijn er op de werf heel wat prachtige boten ge bouwd, o.a. een dertig meter lang jacht bestemd voor een reder in Man te Carlo. Best tevreden Sjeik Khalifah Bin Mohammed al Khalifah vertelde, dat hij best tevre den is over het jacht. „Ik houd van boten. En ik heb al heel wat schepen bezeten. De afwerking van dit jacht is bijzonder goed. Zo goed zelfs, dat ver scheidene van mijn menden ook in Holland boten willen laten bouwen". „Waarom hij televisie aan boord heeft?" „Om onderwater te kunnen kijken. Naar de vissen en de planten groei. Ik geloof, dat iedereen wel on der water zou willen kijken. Ik neem ook vistuig mee. Ik ben gek op vis sen". „En de naam van het schip?" „Dat is de naam van een heel mooi meisje", zegt de sjeik lachend. Dan i heeft hij geen tijd meer. Hij moet naa' zyn vrienden toe, die ongeduldig klaar staan om de tewaterlating op de gevoelige plaat te kunnen vast leggen. Een goede dag Voor de eigenaar van de scheepswe-rf een goede dag, maar ook voor sjeik Khalifah. En voor de jongetjes, die de champagne best lekker vonden. Ook een goede dag voor de pontbaas. die heel wat auto's moest overzetten. „Ik wou dat er elke dag tewaterlatingen waren", verzuchtte hij. Wijziging pensioenfonds voor de landbouw Het algemeen bestuur van het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw heeft besloten de tijdelijke regeling, welke op 1 juli 1957 werd ingevoerd voor de weduwe- en wezenpensioen van genoemd fonds, met ingang van 1 oktober 1959 te doen vervallen. Deze regeling hield in afwachting van de komst van algemene wettelijke voorzieningen op dit punt in, dat op de weduwe- en wezenpensioenen tijde lijk een toeslag zou worden verleend, en dat het weduwenpensioen tydelyk zou doorlopen tot de 65-jarige leeftijd. Zoals bekend is, trad genoemde alge mene wettelijke voorziening in werking op 1 oktober j.l. Met ingang van dat tijdstip zullen nu bedoelde toeslagen niet meer worden uitgekeerd, terwijl de weduwenpsioenen van hen, die wel de 60-jarige maar niet de 65-jarige leeftijd hebben bereikt, zullen vervallen. Maatregelen tot een meer algemene herziening van de pensioenregeling van het fonds, welke ook overigens, mede dooi de inwerkingtreding van de algemene wettelijke regeling, nodig wordt geacht, zijn in voorbereiding. Het ligt in de be doeling voor de weduwen, die om een of andere reden niet onder de wettelijke regeling vallen, een speciale voorziening te treffen, welke t.z.t. zo mogelijk tot 1 oktober 1959 zal terugwerken. Sinds 1 juli 1957 wordt ook een toe slag verleend op de invaliditeitspen sioenen. Deze toeslag blijft voorshands bestaan. Echtgenote van marconist in New York aangekomen De echtgenote van de van moord be schuldigde marconist is gisteren per vliegtuig in flew York aangekomen. Haar man zit in Boston gevangen in afwachting van zijn proces en had zijn vrouw verzocht over te komen. DE TEWATERLATING (Foto L.D./Holvast) Chinese penetratie van 60 km. in Ladak De Chinese penetratie in Ladak is meer dan zestig kilometer diep geweest, aldus meldt het Franse persbureau AFP. Volgens in Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier, ontvangen maar niet be- j vestigde berichten zouden de Chinezen het plateau van Goensa, in het oosten van het land, en ook de streek van het meer van Sale Amtogar bezet hebben. Door het jongste incident van 21 ok tober in het gebied van Sjang Sjenmo, waarbij 17 Indiase politiemannen zou- den zijn gesneuveld (zeven hunner zou den zich volgens de jongste Chinese be- richten levend in Chinese handen be vinden) is volgens politieke waarnemers te Nieuw Delhi een grote scheuring ont staan In de Indiase communistische par tij. De communistische „rebellen" eisen een „nationalistischer" beleid tegenover de huidige officiële houding van „onpar tijdigheid" t.a.v. het Indisch-Chinese grensgeschil waarbij wordt aangedron gen op onderhandelingen tussen India en China. De nationalistische vleugel in de party steunt premier Nehroe by zyn eis, dat de Macmahon-linie in het noord 1 oosten onbetwistbaar India's grens is. Het onafhankelijke blad „Hindustan Standard" te' Nreiiw Delhi schrijft, dat welke politieke of andere stappen Nieuw Delhi nu ook doet, deze maatregelen genomen dienen te worden „zonder oog kleppen". Als er na de jongste Chinese .wandaad" in Ladak nog onderhande lingen zouden worden gevoerd, zou als voorwaarde moeten worden gesteld, dat de Chinezen van „agressie' afzien. Het blad heeft ook een spotprent af gedrukt waarop Mao Tse-toeng en Tsjou en-lai als kannibalen staan afgebeeld die zwaaiend met de tulbanden van In diase politiemannen om een op het vuur staande pot dansen terwyl een ver schrikte Nehroe achter enkele struiken zichtbaar is Dr. Soebandrio: „Nog geen oplossing voor Ned. Nieuw-Guinea Dr. Soebandrio, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag tijdens de viering van de dag der V.N. in Djakarta er zijn teleur stelling over uitgesproken, dat de V.N. er nog niet in geslaagd zyn de kwestie Ned. Nieuw-Guinea op te lossen. In tegenwoordigheid van o.a. de ver tegenwoordiger van de V.N. in Indonesië dr. Osorio Tafell en buitenlandse ver tegenwoordigers zei dr. Soebandrio, dat het vinden van een oplossing voor kolo niale problemen nog steeds de grootste hindernissen ontmoet. „Zelfs een zo kleine koloniale kwestie als West-Irian" kan volgens de Indone sische minister niet worden afgedaan. Soebandrio zei. dat de V.N. kan die nen als een „centrum voor het harmo niseren van de handelingen der naties teneinde een nieuwe en verenigde wereld te bereiken". In aanwezigheid van het voltallige personeel en de directieleden, ae ge broeders Sehlatmann, heeft vanmor gen wethouder J. C. van Schaik in de, voor de gelegenheid tot ontvangstzaal Ingerichte parterre-afdeling van het kledingmagazyn „De Faam", de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan mejuffrouw A. Laken, die veertig jaar aan het bedrijf verbonden was. Mej. Laken is cheffin van de confectie- afdeling. Voordat wethouder Van Schaik de medaille opspeldde had hij zich in lo vende bewoordingen over de kwaliteiten van de jubilaresse uitgelaten. Naast vol harding die de jubilaresse in grote mate bezit, beschikt zij ook ook over een grote vakkennis, aldus de heer Van Schaik. Ook de beide directeuren, de heren A. en G. Sehlatmann richtten woorden van lof en gelukwensen tot mejuffrouw Laken. De heer A. Sehlatmann. de .plaatselijk" directeur haalde enkele persoonlijke Herinneringen op en schet ste mej. Laken als een employé, die in hoge mate consciëntieus en ambitieus was. Ook de heer G. Sohlatmann legde De heer G. Sehlatmann. één van de directeuren van ..De Faam" wenst mej. Laken geluk nadat zij de Koninklijke onderscheiding opge speld heeft gekregen. (Foto L.D./Holvast) de nadruk op de ambitie van de jubila resse. „Ik heb weinig mensen gehad, die aan plichtsbetrachting zoveel heb ben opgebracht als U", aldus de heer Sehlatmann. De jubilaresse is nooit op de voorgrond getreden, doch heeft altijd haar werk verricht met een intensiteit, die haar weerga niet kent. aldus spre ker. Een gouden polshorloge, was het stoffelijk blijk van waardering, dat met deze woorden vergezeld ging. De heer J. G. J. Verhevvan Wyk, voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel overhandigde de gou den legpenning van de Maatschappij met het bijbehorend vererend getuig schrift. Voorts werden gelukwensen aangeboden namens het personeel door „mejuffrouw Ciska", die tevens een kostbare armband overhandigde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5