Ook derde en vierde Belgische expeditie naar de Zuidpool Met een enkel woord Agenda MAANDAG 28 OKTOBER 1959 Scandinavische plannen voor commerciële televisie Een pas opgerichte Deense en een Zweedse maatschappij voor commerciële televisie hebben verklaard ,dat zij plan nen uitwerken voor dagelijkse uitzendin gen van twee tot drie uur vanuit vlieg tuigen. Zij zouden twee Convairs willen gebruiken, die tijdens de uitzendingen op een hoogte van circa 5.500 meter bo ven de westkust van Zweden zouden moeten vliegen. Een woordvoerder van de Deense PTT heeft evenwel verklaard dat het plan de internationale bepalingen voor ra dioverkeer zou schenden, omdat het zendkanaal dat de twee maatschappijen willen gebruiken gereserveerd is voor de luchtvaart. neem Leerzame bof De KRO zat duchtig in de nesten, want het gecontracteerde concert van het Modern Jazz Quartet, dat vanuit de Kurzaal in Scheveningen zou worden uitgezonden, werd gecanceld, omdat er door ingrijpen van vakverenigingen over geschakeld werd op een andere impre sario, die zich van de gesloten overeen komst niets aantrok. Toen schakelde de KRO om en wel op Oostenrijk. In Wenen was het „Heute Abend Peter Franken- feld" geblazen en eerlijk gezegd hebben we hem kritisch zitten opwachten. Hij bleek een vent te zijn en helemaal niet van het gepolijste type van Kuhlen- kampf (die overigens ook een goede slag van aanpakken heeft). Frankenfeld pre senteerde een programma, waarmee de KRO en een groot deel van kijkend Nederland wel gelukkig zal zijn geweest! Er waren verschillende lessen uit te trekken. In de eerste plaats bleek, dat de zich nogal eens mopperend roerende vereniging van Televisiekijkers, die niet aflaat in Bussum aan de bel te trekken om meer buitenlands relais voorgezet te krijgen, althans wat zaterdagavond be trof. afgezien van de taalbarrière, schoon gelijk kreeg. Verder werd ook duidelijk, dat een uitzending, die uit een ruime beurs gefinancierd kan worden, evidente voordelen biedt. Dat geldt niet alleen de aankleding en het peil der medewerkers, maar ook het denkwerk op de achter grond, de degelijke en intelligente voor bereiding. Daar was in de eerste plaats het gekke wedstrijdnummer met de zui gelingen, die wenen gingen als de brom tol afsloeg. Je moet maar op het idee komen. Vervolgens kreeg de muziek een functionele rol toebedeeld door niet domweg een tussenspel te leveren, maar om „Cialo, ciao, Bambina" volgens 5 moderne stijlen te spelen. Dit werd voortreffelijk gedaan. Het was of we Glenn Miller hoorden of we daarop in Zuid-Amerika toefden en of Harry James en Stan Kenton de stok voerden. De twee heren, die om een boodschap werden gestuurd, kwamen ons niet zo bar geslaagd voor, al zaten er een paar slimmigheidjes in. Waarmee we dan 6peciaal het ballonnenduel bedoelen, wat toch ook wel weer lekker dwaas was. Wat we aan acrobatiek en jongeleren zagen grensde aan het ongelofelijke en deed veel van hetgeen we de laatste maanden op het scherm zagen, in de schaduw verdwijnen. Het hoofdnummer was stel lig de historische quiz, die helemaal een fopperij was. We hebben onze twijfels over het ge val, met name of het geen doorgestoken kaart was. Om ook „niet-kijkers" en „wei-lezers" iets te laten begrijpen van onze achterdocht het volgende: Een cameraman wordt naar voren gehaald. Hij blijkt een werkstudent te zijn, die speciaal belast is met de bediening van de camera, die het storingssignaal moet uitzenden. De jongeman mag achter de coulissen 6 vragen op zijn vakgebied gaan opstellen. Intussen wordt een hoogleraar van de Weense universiteit, die zegt de student niet te kennen, in een soort Theo Eerdmanshokje opge borgen en met een gordijn aan het oog onttrokken. Zes fraaie, maar op het eerste gezicht niet oversnuggere ballet meisjes komen met verscholen micro foontjes netjes op een rij zitten en zijn verbonden met de professor. De rest is licht te raden: geen enkele vraag wordt gemist, want de antwoorden zijn vanuit het hokje doorgegeven. Na afloop wordt de grap aan de student verteld en als hij blijkt de Griekse geschiedenis als specialisme te hebben gekozen, krijgt hij een reis naar Griekenland aangeboden De zwakke punten in deze procedure zijn meer dan we vingers aan één hand hebben, maar dat is eigenlijk helemaal niet erg. Het was leuk verzonnen en om het nog echter te laten schijnen dan het misschien toch wel was, had nog een camera een in het oor van één der meis jes verborgen instrumentje kunnen laten zien. Na al deze uitgekiende vriendelijkheid werden we ineens in het harde raffine ment van Hitchcock geworpen. Toby was reeds lang in de geest zichtbaar, voordat ze lijfelijk tevoorschijn kwam. Pater Verhagen zei moeite te hebben na dit programma een omschakeling te weeg te kunnen brengen. Hy deed het door in het kader van het Vluchtellngen- jaar er op te wyzen, dat mensenleed eigenlijk alleen door mensenharten kan worden opgelost. Met rokerij en snoep jes demonstreerde hij hoeveel of liever hoe weinig wij, in de voorste gelederen der vrijgevigheid staande, doen aan de bestrijding van die honger onzer mede schepselen. De teneur van zijn toespraak 6loot wonderwel aan bij het zinrijk Sjah zou omstreeks Kerstmis huiven Volgens doorgaans betrouwbare kringen in de Perzische hoofdstad Teheran zal de Sjah, die maandag 40 jaar wordt, omstreeks de week van Kerstmis in zijn paleis in de Perzische hoofdstad met de 21-jarige Farah Dtba, studente in de archi tectuur, in het huwelijk treden. Volgens familieleden van Farah Diba ontmoetten de Sjah en het meisje elkaar op een feestje ten hui ze van Prinses Sjahnaz, dochter van de Sjah. woord van onze Koningin: won derlijk bevoorrecht maar tevens be schaamd hetgeen ook het geval was met de predikatie van de Hernhutterse voorganger ds. Graafland, die zondag het woord ons uit de bede in het Onze Vader: Geef ons heden ons dagelijks brood, niet beperkt wilde zien tot ons gezin of ons land, maar doen uitstrek ken tot de hele wereld. „Kunst" - grepen (Van onze t.v.-medewerker) wy gunnen graag Pierre Janssen, con servator van het Stedelijk Museum te Schiedam het auteursrecht op onze titel. Die conservator kan bij ons nl. een heel stel potjes breken. We hebben hem voor de eerste maal op het scherm zien ver schijnen in de uitzending „Alles gaat naar wens" in de editie, waarin Karei Appel middelpunt was. Janssen deed het toen direct goed, trefzeker. Maar zijn verdiensten zijn veel groter dan alleen maar voorbijgaand. Hij is de man, de uitvinder, de geestelijke vader van het prachtige idee om ons vaderlandse her stel, ons „opstoten in de vaart der vol keren" na de oorlog, in een ballet vorm te geven. Die gedachte schonk hij Leen Timp, AVRO-regisseur en als zodanig kunstig maker van een strandballet voor de televisie, dat ons jaren heugen zal. „Mouvement de Hollande" het mag wel eens bekend worden heeft op een haar na de Prix Italia gewonnen en moest door hét tekortkomen van een enkele stem genoegen nemen met een eervolle vermelding. Dat de ontmoeting Janssen Timp nog wel eens tot nieuwe initiatieven leiden moest, was te ver wachten. De nieuwe vrucht leek gisteren rijp en we hebben ze met vele honderd duizenden samen geproefd. Ze is ons goed bekomen en we zullen vertellen waarom, want dat is onze ambachte lijke opdracht en taak. In de eerste plaats beschikt Janssen over een prettige beweeglijkheid en gewichtigdoen is hem verre. Hij heeft verstand van en liefde voor zijn vak en een orginele aanpak. Hij voert ons met een vlugge vaart, doch zonder overhaasting, door het terrein der schone kunsten en wijst op een direct aansprekende manier op accenten en zet ze in het geheel der technische proble matiek op de juiste plaats. Los en luch tig keuvelde hij. Hij stagneerde even om dat hij zijn tijdsbesef kwijt was, maar hij moch terecht doorgaan. Het meest ontwapenend was hij, toen hij zelf wees op zijn door de spanning trillende han den. Wij willen nog geen eindoordeel uitspreken, doch achten het een goed begin om de hierbovenvermelde redenen en niet, omdat hij opende met een beeld houwwerk van een in Leiden geboren kunstenaar Nicolaas Geeraerts, Wij kij ken verlangend uit naar zijn volgend optreden om te ervaren of hij niveau houden zal. Het is een hele onderneming van durf getuigend, om tijdens het maandenlang durend overleg over de vraag of de serie Openbaar Kunstbezit misschien dienstbaar kan worden ge maakt aan de televisie, niet binnenska mers ongeduldig te blijven popelen, maar gewoon recht toe recht aan een begin te maken. Over de L(ichte) M(uziek) zijn we vlug uitgepraat. Deze letters uit het ABC hadden niet veel om het lijf en het werd een wat rommelige presentatie met een slechts enkel aardig nummer tje. Brusse de Parijzenaar Jan zou ons laten zien en horen op welke ma nier in Frankrijks hoofdstad de aloude bijbelteksten over de barmhartigheid werden geïnterpreteerd. Niet alleen, dat het ons over het algemeen bar tegenviel van gehalte, maar wij vinden dit soort aankondiging van een drinkgelag, door de auteur georganiseerd onder de schip breukelingen der samenleving, een regel rechte profanatie. Wij hadden nl bij ge ruchte vernomen, dat er wijn bij te pas zou komen, maar hebben aanvankelijk geweigerd dit te geloven, omdat men geen Heilig Boek aanroept, indien men een zo diepe verdorvenheid wil vertonen, Wij zijn dus in de opzet zeer teleurge steld. De eerlijkheid gebiedt echter enige zeer goede filmshots met ere te noemen en het optreden van Barbara, al werd zij dan geannonceerd als een heilige dui velin, was subliem. Er moet heel wat ge beuren, indien Brusse zijn aanmatigende aspiraties in de volgende zes keer wil waarmaken. Dit was een kunstgreepje, dat ons allerminst aanstond. 120 hotels geen Bondshotel meer Niet aan minimumeis voldaan Niet minder dan 120 hotels hebben van de ANWB een schrijven gekregen, waarin zij opdracht krygen het schild van de Bond in te leveren, met welke daad hun aanstelling vervallen zal zijn. „De minimum-eis, die wij aan onze Bondshotels gaan stellen, is dat zij tenminste de beschikking hebben over eenbadkamer of een douche-cel. De ANWB acht een dergelijke voorzie ning, in een tijd waarin diverse kam- peercentra over een uitgebreide bad gelegenheid beschikken, een noodzake lijkheid", aldus de ANWB-voorlich- tlngsdienst. Reeds gedurende een aantal jaren heeft het ANWB-bestuur er b\J de be trokken hotelhouders op aangedrongen om voor de vereiste accommodatie zorg te dragen. Verleden jaar Is hun nog voor een jaar de tijd gegeven. Per 1 ok tober j.l. was deze verstreken, op welke datum er evenwel nog 120 hotels bleken te zijn, die geen gehoor hadden gegeven aan het verschillende keren herhaalde verzoek. Voor de betrokken 120 hoteliers is er thans nog een uitwijkmogelijkheid: zy kunnen nu een aanstelling krijgen als Bondscafé met logeeergelegenheid of bondscaférestaurant met logeergelegen- heid. Voor de gewezen bondshotels in toeristencentra waar de gasten dik wijls voor een langere periode vertoe ven is een aanstelling mogelijk als bondspension. Uitspraak in proces van beledigd Duits-Joods gezin De rechtbank van Frankfort heeft za terdag uitspraak gedaan in het proces, dat het joodse gezin van Karl Sumpf uit Köppern, bij Frankfort, tegen een aan tal inwoners van deze plaats aanhangig had gemaakt. Het gezin, dat vóór de oorlog naar Israël was uitgeweken, kwam in 1956 naar West-Duitsland terug, waar het te Köppern een café opende. Vrijwel on middellijk stond het gezin bloot aan vijandigheid van de bevolking, die zich uitte in beledigingen en huisvredebreuk. Dit werd zo erg dat het gezin het café verkocht en nu te Frankofrt de gelegen heid afwacht om naar de V.S. te emi greren. Vervolg van pag. 1 Koning Hoessein Koning Hoessein zelf twyfelt er sterk aan of Kassems regime zal kunnen standhouden. Joraanië is rustiger en stabieler dan het ooit is geweest sinds Hoessein vyf jaar geleden aan de macht kwam. Indien de dingen mis gaan in Bagdad staat Hoessein voor de keus niets te doen en een staatsgreep van de com munisten of van de Nasser-aanhangers in Irak te riskeren, of zijn leger door 800 kilometer woestijn te sturen zonder bescherming tegen de Migs van Iraks luchtmacht. Er schuilt geen waarheid in de berichten, dat Hoessein zijn troepen samentrekt aan de Iraakse grens. Zyn kleine strijdmacht, bestaande uit infan terie en tanks, welke zich op het vlieg veld Mafraq bevindt, was daar reeds vóór de moordaanslag op Kassem en is niet versterkt. Op de dag dat de schoten op Kassem werden gelost werd het Jor daanse leger in staat van alarm ge bracht, opdat het binnen een uur zou kunnen opmarcheren. Deze alarmtoe stand werd verzacht, maar het plan is nog steeds om zo spoedig mogelijk naar Bagdad op te rukken indien Hoessein het bevel daartoe geeft. Hoessein staat onder sterke druk om tegen Irak op te treden onder andere van bannelingen uit Irak en ook uit de kring van zijn ad viseurs. Het is allemaal zeer verleidelijk voor Hoessein, wiens sterkste ambitie schijnt te zjjn, de moord op zijn neef, Koning Feisal, te wreken en de Hasjemitische troon in Bagdad te herstellen. De Britten en Amerikanen in Jordanië en de meer realistische Jordaniërs daar entegen hebben Hoessein de enorme ri sico's welke aan een dergelyk avontuur zijn verbonden onder ogen gebracht. De rechtbank gaf als haar oordeel te kennen, dat de beledigingen niet een anti-semitisch karakter droegen, maar een gevolg waren van de traditionele vijandschap tegen elke „vreemdeling". De meeste getuigen hadden verklaard zich niets te herinneren. De zwaarste straf kreeg een recidivist, die tot vier maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Drie beklaagden kre gen lichte geldboeten en een militair werd tot twee dagen veroordeeld. Vier beklaagden werden vrijgesproken. Alleen ivanneer men onderzoek jarenlang volhoudt, is er kans op enig resultaat (Van onze Brusselse correspondent) Tegen het eind van dit jaar zal de tweede Belgische Zuidpoolexpeditie, die zich thans op het eiland Queen Maud bevindt naar België terugkeren. Zy wordt afgelost door de derde Belgische wetenschappelijke zending die onder de leiding staat van majoor-piloot Guido Derom. Het Deense schip „Erika Dan" (3000 ton), dat de derde Belgische expeditie naar de Zuidpool vaart, brengt de tweede expeditie terug. De Belgische hoogwaar, prof. J. van Mieghem, deelde dezer dagen mede, dat een vierde ZuiJpooIverkenning wordt bestudeerd. Het is de bedoeling om, mits de regering hiervoor de nodige subsidies ter beschikking blijft stellen, de Zuidpoolexpedities tien jaren lang vol te houden. Alleen wanneer men wetenschappelijk onderzoek in de Poolgebieden over een lange periode blijft doen, aldus prof. Van Mieghem, is er kans op het verzamelen van waardevol weten schappelijk materiaal. Twee vliegtuigen mee De Belgische wetenschappelijke ploeg wordt versterkt door de Engelse topo- graaf Blaiklock, die aan de expeditie van Sir Vivian Fuchs deelnam. De expe ditie krijgt deze maal twee vliegtuigen mee. Bergketens die door de piloot Prins Antoine de Ligne vanuit de lucht wer den gefotografeerd, zullen thans in kaart worden gebracht. Een geneesheer, dr. Dubois, zal in de Poolgebieden een biolo gisch laboratorium bouwen, terwijl een pater-geneesheer van de abdij van Maredsous in de Ardennen fysiologische studies zal ondernemen en een rapport zal schrijven over de psychologie van deze afgezonderde groep mannen in het harde klimaat van de pool. Er zijn ver der nog geologen, weerkundigen van de Belgische luchtmacht, deskundigen in zonnestraling en atmosferische elektri citeit, enz.. Elke expeditie kost ongeveer 30 miljoen franken (2.3 miljoen gulden). Binnenkort wordt in Washington de eindconferentie van het Internationaal Geofysisch Jaar gehouden en daar zul len de conclusie van de Belgische Zuidpoolervaringen in de diverse weten schappelijke gebieden worden medege deeld. In die Zuidpoolgebieden wordt het bewijs geleverd, dat de „vredelievende coëxistentie geen ijdel begrip hoeft te wezen. De grootste bases zijn die van de Russen en Amerikanen, die de Belgische expeditie al een paar keer uit hachelijke situaties hebben gered. De meeste Pool- ervaring, en in ieder geval de beste Poolvliegtulgen. hebben de Russen. BINNENLAND De commissaris der Koningin in de Erovlncle Gelderland mr. H. W. Bloemers, left zaterdagmiddag het nieuwe protes tants algemeen ziekenhuis officieel ge opend, waarbij hij het tevens de naam gaf: Prinses Beatrix-ziekenhuis. Het nieu. we ziekenhuis telt 75 bedden en heeft f.2.300.000 gekost waarvoor de gemeen te Culemborg en het Rijk de garantie ga ven. Met het KLM-vliegtulg via de Pool- route is mr. P. Okma, laatstelijk procu reur-generaal bij het Hof van justitie in Hollandia op Ned. Nieuw-Gulnea, op Schiphol aangekomen. Mr. Okma. die ver gezeld was van zijn echtgenote, heeft on langs zijn kort verband in Hollandia uit gediend en had besloten na deze termijn naar Nederland terug te keren. Enige honderden Hongaren hebben zaterdagmiddag in een bijeenkomst in de grote zaal van het Slnt-Aloysiuscollege te "s-Gravenhage de Hongaarse opstand herdacht. De GGD van Amsterdam zal do hoofdstedelijke artsen een schriftelijke uiteenzetting doen toekomen, waarin de wi,)ze, waarop aanvragen om opneming van patiënten in ziekenhuizen moeten geschieden, wordt uiteengezet en waarin de verschillende mogelijkheden worden aangegeven. Voorts zal worden onderzocht of de verwerking en uitvoering van de bij het contróle- en meldingsbureau van de GGD binnenkomende meldingen kunnen worden verbeterd. Dit laten B. en W. van Amsterdam weten in de beantwoording van schriftelijke vragen, die twee ge meenteraadsleden hebben gesteld. Een 17-Jarige kantoorbediende M B. utt Rotterdam ls verdwenen met f. 3000 op zak. HIJ moest dit geld voor zijn werk gever opnemen bij een bank, en ls niet meer teruggekeerd Vermoed wordt, dat hij het geld opmaakt ln een van de grote stéden ln ons land. BUITENLAND Volgens de ..Komsomolskaja Prawda" heeft het stadsbestuur van Leningrad ter gelegenheid van de 42ste Jaargang van de oktoberrevolutie een paleis uit de tsaren tijd beschikbaar gesteld voor het sluiten van huwelijken. De bedoeling hiervan is meer luister aan de plechtigheden te ge ven: o.a. zullen de bruidsparen met hun verwanten en vrienden kunnen genieten van composities van Masset, Beethoven en Chopin, die via luidsprekers in de fraai ingerichte zalen ten gehore zullen worden gebracht. Bi) een botsing tussen een personen trein en een tankauto nabij Parkland in de Canadese provincie Alberta zijn zater dag zeven mensen om het leven gekomen. Door de botsing vlogen de tanknuto, die gas vervoerde en de trein ln brand. De meeste slachtoffers zijn levend verbrand. De vroegere Hongaarse communisti sche minister van Binnenlandse Zaken Laszlo Rajk. die in 1949 wegens „Titoïs- me" werd opgehangen doch die aan de vooravond van de revolutie in 1956 eer herstel kreeg, waarop zijn lijk naar het Kerepesl-kerkhof werd overgebracht, ls bijgezet in een graf naast een mausoleum gewijd aan de ..grote doden van de ar beidersbeweging". De Russische Ingenieur PJotr Borls- sof heeft ln de Llteratoernaja Gazeta" een plan ontvouwd voor een dam van 74 km door de Behringstraat. Deze dam, die ongeveer 70 miljard roebel zou moeten ko'sten, zou bestaan ulte en reeks pontons van gewapend beton. Er zouden pompen moeten komen om enerzijds water uit de Noordelijke IJszee in de Stille Oceaan te brengen en anderzilds het water van de warme golfstroom ln de Noordelijke IJs zee te brengen. Door dit laatste zouden gebieden ln Noord-Slberlë en Canada, die nu door ijs bedekt, zijn bruikbaar kun nen worden gemaakt. De Zwitserse elektricien Bucher. die op 14 oktober ln een rubberbootje uit Cuxhaven ls vertrokken voor een reis om de wereld ls waarschijnlijk op de Noord zee omgekomen. Aan de westkust van Jutland zMn resten gevonden van een rubberbootle met papleren met de naam van de elektric'ën aldus wordt uit Ko penhagen gemeld. De Westduitse minister van Verkeer, dr. Hans Chrlstoph Seebohm heeft zater dag een nieuwe verkeersbrug over de Rlln, tussen Mannheim en Ludwigshafen. ge opend. Deze brug heeft 70 miljoen mark gekost en ls de 23ste die na de tweede wereldoorlog over het Duitse gedeelte van de Rijn werd eelegd Er werden tevens 16 spoorbruggen voltooid. Volgens de New York Times maakt Washington haast met de uitvoering van plannen tot versterking van het Lao- tlaanse leger. De VS zouden in het bijzon der de opleiding in het gebruik van Ame rikaanse wapens, die de laatste maanden ln steeds grotere hoeveelheden naar Laos zijn gezonden, grondiger willen laten ge- schi* Naar de New York Times rrv. 't hadden Frankrllk en de Verenig de Staten samen de plannen uitgewerkt en de Fransen waren verantwoordelijk voor de „tactische" opleiding. Maar de AretTlkaanse deskundigen zijn ontevre- dea over de Franse bijdrage. Zuid-Afrlka gaat met Ingang van 2 februari 1961 over op een decimaal munt. stelsel. In plaats van het pond sterling komt de .rand", die ln honderd centen is verdeeld. De rnnci krijgt een waarde van tien shilling (ruim vyf gulden). Alle bankbiljetten en zilveren munten, met uitzonderingen van de halve kroon, ble ven ln circulatie tegen ongewijzigde waar den. In het geschil tussen de Verenigde Arabische Republiek en China naar aan leiding van aanvallen die een verbannen Syrische communistische leider onlangs in Peking op de VAR deed, behoort tot het verleden. China heeft verklaard dat de gewraakte toespraak, gehouden tijdens de jongste viering van do Jaardag der Chinese communistische republiek, niet de mening van de regering weergeeft en dat de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen moeten worden ge handhaafd. De zaakgelastigde van de VAR, die Indertijd naar Cairo terugkeer de vertrekt binnenkort weer naar Peking In de Australische staat Nleuw- Zuid-Wales gaan steeds meer stemmen op tegen afschaffing van gokautomaten. In het laatste belastingjaar hebben 700.000 mensen een bedrag van ln totaal 64 mll- loen pond sterling uitgegeven om hun geluk te beproeven. De automaten ziln ln 1956 in Nleuw-Zuld-Wales ln gebruik ge nomen. Zij zouden velen ln het verderf gestort hebben en vele gezinstragedies veroorzaakt hebben. Bij een uitgebreide operatie van do politie van de staat New York zijn vrij dag ln 27 steden en dorpen in het noor den van de staat 136 mensen wegens gok ken gearresteerd. Er ls meer dan 5Ö.00( dollar in beslag genomen. Volgens de po litie ls met deze operatie „de ruggegraat" gebroken van een syndicaat dat ln ver scheidene oostelijke Amerikaanse staten werkte. Een paar uur na de operatie is ln New York op straat een bookmaker door onbekenden doodgeschoten. Op 21 en 22 november a.s wordt ln de kunstzaal Roman Norbert Ketterer ln Stuttgart een velling van moderne schil derstukken gehouden, waarvan de totale waarde wordt geschat op ruim twee mil joen mark. De catalogus van 950 schilde rijen, beeldhouwwerken en grafische wer ken voomamellik van Duitse kunstenaars, bevat ook werken van Picasso. Lleber- mann Nolde, Slevogt. Schwltters. Chagall en Nay. Te Mercallo ln de omgeving van Milaan, zlln ln een zandgroeve kostbare kunstvoorwerpen uit de eer?te eeuw voor Christus gevonden waaronder een beeld van een zittend kind. een vaas uit één stuk kwarts en een gouden ring met een agaat. VOOR HEDENAVOND NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nwa. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Dekblad eerste soort, hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Orgel- conc. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Klass. muz. 23.30 Lich te muz .23.45 Ork. en sopr. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Gevar. muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Kamermuz. 19.30 Muz. caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. en beursber. u. New York. 22.40 Journ. 22.50 Knipperlicht, irogr. voor alle weggebruikers. 23.20 Gram 24.00 Nws. „Kaiser Steel" wil een apart contract Het Amerikaanse instituut voor ijzer en staal heeft gisteravond in Pittsburgh bekend gemaakt, dat de maatschappij „Kaiser Steel" zich bereid heeft ver klaard om afzonderlijk met de vakbond van staalarbeiders te onderhandelen over een nieuw arbeidscontract voor drie jaar. Het contract dat „Kaiser Steel" bereid ls te sluiten, brengt een verhoging van de arbeidskosten tot 45 k 50 dollarcent per uur met zich mee, aldus het in stituut. Gedurende de onderhandelingen tus sen werkgevers en vakbonden heeft „Kaiser Steel" steeds een onafhankelijke houding aangenomen. De maatschappij heeft circa 11.000 arbeiders in dienst en produceert ongeveer 1V2 miljoen ton staal in staven per jaar, hetgeen neer komt op 2 percent van de nationale produktie. MAANDAG Burgerzaal Stadhuis: Slotbijeenkomst Leldse Week voor Int. Samenwerking. Spreker dr. C. L. Patijn. 8 uur nam. Clubgebouw Oosterkwartier: Voorlich tingsavond „Het Groene Kruis". Spr. W. •roog over „Vijftig jaar gezondheids zorg". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Leiderdorp: Aula Chr. Ulo. Forumavond Herv. Geref. Samenwerking. Hoofdthema „De vrouw ln het gezin". 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Ned. Relsver- eniglne. Film „Zomerweelde ln de ber gen 8 uur nam Prediker; Opwekklngsdlenst o.l.v. ev. J. Slagter. 8 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Irene. Herv. Geref. Samenwerking. Film over Johannes Huss. 8 uur nam. Wassenaar: Kasteel Oud-Wasse naar. FUmmlddag Vrouwenverenigingen. 2 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning .12.501.20 uur nam. Den Burcht: Leldse Assurantieclub. Spr. M. Frultema over de Alg. Weduwen- en Wezenwet. 8 uur nam. Lutherse Kerk (Hoogl. Kerkgracht) Verkoopdag ten bate van Orgelfonds. 2.30 6 en 710 uur nam. Rapenburg 61: Ned. Ver. „Expoge". Spr. mr. P. J. Iaenburg, „Ervaringen van een Afrlkarels". 8 uur nam. RehobothVerkoopdag Rembrandtwljk. 210 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. P. H. Pott over „Tibet". 8 u. nam. St.-Antonlusclubhuis: Balletavond leer lingen Corry de Wekker t.b.v. Leids Die renasiel. 8 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Irene: Her denking 30-jarig bestaan kerkkoor „Hart en Stem". Toneelgroep „Zyikwartler" voert op „Tot wederdienst bereid". 8 uur nam. DONDERDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smink „Is er nog toekomst?". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Openingscon cert Residentie-orkest o.l.v. W. van Ot ter loo. Violist: Chr. Ferras. 8 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Irene. Her denking 30-jarlg bestaan Kerkkoor „Hart V'. Tonee-„---, treld". 8 uur nam. 'elgroep Zijlkwartier voert op „Tot wederdienst bei mm en Stem". 24): Natuurhlsto- VOOR DINSDAG 27 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gewijde muz. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz 14.00 Kamermuz. 14.35 V. d. plattelandsvrou wen. 14.45 Gevar. progr. 15.60 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: Het eiland St. Eusta- tius d. Henk Dennert. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Fries halfuur. 18.55 W(J in deze tijd, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Gram. 20.30 Kamerork. en sol. 21.20 In het begin schiep God hemel en aarde, caus. 21.40 Orgelconc. 22.00 In het begin schiep God hemel en aarde, caus. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 23.30 Gram. Hilversum II, 298 m. Oegstgeeat Regen tesselaan Prolectle-avond Kon. Ned. rische Ver. 8 uui nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed. 7.157.50 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Sociologisch Instituut (Rapenburg): K. en O.-cursus Sociale psychologie „Wij en de ander" o.l.v. J. A. A. van Leent. 8 uur nam. Volkshuls Apothekersdljk: Bazaar ten behoeve van de vluchtelingen van 2 11.30 uur nam. Leiderdorp: Herv. School M.P, Spllnterlaan. Expositie jeugdboeken. Aart Romijn spreekt over Jeugdlectuur. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm. bijbelstudie; 11-12 uur spr. ds. K. C. van Oossanen, St.-Antonluszlekenhuis: Feestavond Ma. rine-Sanatorium Fonds. 8 uur nam. Stationsplein (halte HTM)Wandeling Ned. Chr. Relsver. door Marlot, CUngen- daal en Oostduin 1.50 uur nam. Volkshuls, Apothekersdljk: Bazaar ten behoeve van de vluchtelingen. 11 uur voorm. tot 11.30 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk: Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. De Overdekte: Doopdienst o.l.v. evang. J. Maasbach. 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2)Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 7—9 uur: 's zon dags 25 uur (tot 14 november). Lakenhal: Tentoonstelling Jozet Cantre (tot 9 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie i. d. Werfpark l: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en '2 4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Vnn 18 okt tot en met 4 nov Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem „Ontheemd maar ongebroken". Op werk dagen van 104 uur; 's zondags van 14 uur nam. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters .11.00 Piano spel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Gevar. muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. 1. De opening van net centraal laboratorium voor melkonderzoek ln Hoornaar. 2. De landbouwbeurs in Zuid-Laren. 12.30 Me dedelingen voor land- en tuinb. 12.33 Ge var. muz. 13.00 NW6. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Zang en plano. 16.00 On zichtbare vijand der mensheid, klankb. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Ama- teursprogr. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gevar. muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Act. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda- actle. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz, 22.30 Nws. en beurseer, uit New York. 22.40 Kamermuz. 23.00 Voordr. 23.10 Jazzmuz. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Jevar. p 22.20 F11: BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.56 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Intermezzo. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoor spel. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Rlgoletto, opera v. Verdl (fragm.) 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork. conc. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.16 At home and abroad. 22.45 Sol. conc. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme .1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.16 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en orgelrecital. 13.00 Plano en zang. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws). 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vr. (Om 15.30 nws.) 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek .17.45 Orgelspel, verz. progr. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en ge var. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.26 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram .22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. (Om 0.30 nws.) 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14.00 Amus. muz. 15.00 Ital.- en Franse madrigalen. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Nwe amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Popul. muz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrllk 8, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Sol. conc. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.20 Knapenkoor. 20.00 Kamermuz. 21.45 Gram 23.13 Gram. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.15 Pia norecital. 12.30 Weerber. 12.34 Planoreci tal (verv.). 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Ka mermuz. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Omr. koor. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18 30 V. d. soldaten19.00 Nws. 19.30 Fol kloristisch progr. 1940 Kamermuz. 19.50 Caus. 20.00 Gevar. muz. 20.15 Etherfo rum. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Or gelrecital. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Tennls-chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Trianon: "Room at the top". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.16. 4.30, 7 en 9.16 uur. Lido: „Moutarde van Soaansee". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: "The third man". 14 jaar. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.16 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De nacht der vrijgezellen". 18 jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zater dag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev: „Tot de revolvers zwegen.. 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Stella's sleutels AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden z|jn geopend de Haven-apo theek. Haven 18, tel. 20085 en de Doeza- apotheek Doezastraat 31, tel. 21313. Leiderdorp. Splinterlaan: Aart Ro. mein spreekt over Jeugdlectuur. 8 uur nam. B|j geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 aur) d H* a2 a i SS ïs Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslneen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxusnburu Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn Prankfuri München Zürlch Genève Locarnc Wenen InnsbrucK Athene Rome AJaccio zwaar bew, zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. half bew. licht bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. regenbul licht bew. zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. zwaar bew. mist licht bew. mist geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew zwaar bew licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. zzw 8 12 wzw 12 12 zzw 6 13 zzw 8 12 zzw 6 13 zzw 6 13 zzw 6 12 zzw 4 13 z 7 13 wnw 9 4 zw 5 10 n 2 11 wzw 12 10 3 11 4 13 zw 6 14 w.stll 9 w.stll 14 w.stll 18 wjitil 20 zw 6 11 wzw 4 12 ozo 2 20 nnw 1 17 wzw 1 19 W-Btil 17 v.and. 18 w 1 20 nnw 1 16 o l 23 ono 4 22 0.2 1 0.5 3

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2