Dr. Adenauer spaart kool en geit en wil topconferentie in het voorjaar Drie hoogtepunten voor Koningin tijdens bezoek aan Rotterdam WEERBERICHT Ziekenhuis DijkzigtSchouwburg en transept Sint Laurenskerk Franse apotheker liet fabrieage van Banmol aan chauffeur over Bovendien wint hij tijd met het oog op de verkiezingen in 1961 Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 OKTOBER 1959 No. 29882 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041. Eedactie 21507 Adenauer naar Parijs Premier Debré heeft gisteren in f Tours meegedeeld dat Bondskanse- f lier Adenauer „in de komende we- f ken" een bezoek aan Parijs zal brengen. Hfj noemde geen precieze datum maar zei alleen dat Ade- f nauer vóór het bezoek van premier a Kroesjtsjef naar Parijs komt. i die druk bezweek Adenauer. Hij keek over de sociale lasten en een half mil jard mark heen naar 1961, kreeg Etzel aan zijn zijde en dwong Blank tot toe- i geven. De oorlogsslachtoffers krijgen er j 1.05 miljard mark in plaats van 550 j miljoen mark bij! Men meent te Bonn, dat Adenauer zich in beide gevallen, inzake de buitenlandse en de binnen landse politiek, op gevaarlijke terrein begeeft. Aan de ene kant zou hü tegen de Amerikaans-Britse politiek in, de ontwikkeling wel eens kunnen afrem men, ter andere zijde zou hij in het binnenland de kiezers concessies kun nen doen die gevaarlijk zouden zijn voor de begroting, die toch al boven de 40 miljard mark is gekomen. Verrukt over repetitie „Hot Summer Niglit" (Speciale berichtgeving) Met veel onder een wat trieste herfsthemel klapperende vlaggen heeft Rotterdam zaterdagmorgen Koningin Juliana begroet toen zij omstreeks half 11 in Rotterdam aankwam voor een bezoek dat drie hoogtepunten telde n.l. een rondgang door het gedeelte van het zieken huis Dijkzigt dat reeds in gebruik is genomen, en de bijwoning van een gedeelte van de repetitie van het toneelstuk „Hot Summer Night in de gerestaureerde schouwburg en als sluitstuk 's middags de bijwo ning van een samenkomst ter gelegenheid van het gereedkomen van het transeptgedeelte van de St.-Laurenskerk (voor dit laatste bezoek verwijzen wij naar elders). Het waren drie bezoeken van wel zeer uiteenlopende aard die een plechtig slot vonden in het uur dat de Koningin doorbracht in de kerk, die uit zijn as herrijzend, als symbool van onvergankelijkheid de eeuwen door het stadsbeeld van Rotterdam heeft bepaald. Het was op 19 mei 1952 dat de Koningin ook in de St.-Laurens was, toen om in de open ruïne de eerste steen te leggen voor de wederopbouw. In het Dijkzigt-ziekenhuis Het bezoek van H. M. de Koningin aan het nieuwe Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam duurde nog geen vijftig mi nuten, maar het gaf haar toch een uit stekende indruk van de werkzaamheden, die daar reeds in de verschillende ge reedgekomen afdelingen worden ver richt. Toen de Koningin met haar gevolg het binnenterrein van het ziekenhuis opreed werd zij met hartelijk gejuich verwelkomd door de vele belangstel lenden en de verpleegsters die zich in een dubbele haag langs de toegangsweg hadden opgesteld. De Koningin, werd ontvangen door de burgemeester mr. G. E. van Walsum, die diverse autoriteiten aan haar voor stelde. De jongste verpleegster van het ziekenhuis Wilhelmina Straasheim bood de Koningin een prachtig boeket bloe men aan. Bij de in de foyer opgestelde grote maquette van het ziekenhuiscomplex liet de Koningin zich uitvoerig inlichten over de indeling van het gebouw en het systeem van de verpleging. Bij haar rondwandeling door het gereedgekomen gedeelte van het gebouw bezocht de Ko ningin eerst de afdeling hydro-therapie, waar juist enkele jonge en volwassen polio-patiënten een onderwatermassage- behandeling ondergingen. Na ook de massage-afdeling en de oefenzaal te hebben bezichtigd, vertoefde zij geruime tijd op de afdeling arbeidstherapie, die een interessant beeld geeft van de wijze waarop de patiënten met allerlei appa raten en toestellen in het gebruik van hun ledematen worden geoefend. Bij haar vertrek ontving de Koningin wederom een hartelijke ovatie van het verplegend personeel, dat haar buiten opwachtte. Grote dag voor „Dincky" De verrassing van het bezoek van Ko ningin Juliana aan de Rotterdamse Schouwburg kwam van en was voor Do nald „dincky" Jones. Donald maakt in I het nieuwe stuk van het Rotterdams To neel „Hot Summer Night" zijn debuut j bij het Nederlandse toneel. Hij deed het zaterdagmorgen tijdens de repetitie, waarvan de Koningin een gedeelte bij woonde zó overrompelend, dat de Vorstin hem er een bijzonder hartelijk compliment over heeft gemaakt. De bijwoning van de repetitie was een bijzonder genoeglijk en charmant hoogtepunt van het bezoek aan Rotter dams gemoderniseerde schouwburg. Jonkvrouwe Röell zei na afloop „we moeten beslist het gehele stuk komen zien". Of Koningin Juliana een voor stelling komt bijwonen? .Daarover zeg ik nog niets", zei mr. L. A. E. Eriët, voorzitter van de Stichting Rotterdams Toneel, die met mr. H. Vlug, voorzitter van de Rotterdamse Kunststichting het hoge gezelschap rondleidde. Op het toneel, tegen het nog onge verfde hout- en triplexdecor van Nico- laas Wijnberg, die door ziekte niet aan wezig was, speelden Ennie Meunier, Jan Lemaire, Onno Molenkamp een scène uit het eerste bedrijf van „Hot Summer Night". Het ging er alles bijzonder fris en echt toe. Regisseur Ton Lutz troonde achter zijn regiebank en onderbrak het spel herhaaldelijk voor zijn aanwijzin gen. De souffleur sprak vrij uit als een gebarende hand zijn extra steun vroeg. Juist omdat niemand eigenlijk ooit weet hoe een toneeluitvoering wordt op gebouwd, was het voor het kleine ge zelschap een belevenis. Een groot half uur duurde de repeti tie van het stuk, waarvan op 6 novem ber de première gaat. Daarna ging Ko ningin Juliana het toneel op en lang heeft zij ipet de acteurs en actrices ge- Zaterdag heeft Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het tweede internationale concours hippique "Jumping Amsterdam" in het RAI- gebouw. De Prinses tussen de da mes Brussard. die haar vergezel den. sproken. De oudste dochter van Ton Lutz bood de Vorstin een mapje pro gramma's aan van de stukken, die de laatste jaren zijn gespeeld. Het was ook de grote dag voor Dincky. Voor het eerst in een toneelstuk, en nog vóór het stuk is uitgekomen al Ko ninklijke waardering! Koningin Juliana toonde zich bijzon der ingenomen met het resultaat van de restauratie. Veel belangstelling had zij voor de afbeeldingen van decors, waar mee de wanden zijn gesierd. YVij vernamen, dat Koninklijke gala voorstellingen bij buitenlandse vorste lijke bezoeken niet meer alleen beperkt behoeven te blijven tot de schouwburgen in Amsterdam en Den Haag. De Rotter damse schouwburg is er nu zeker ook geschikt voor. Het was over half een toen het gezel schap zich naar het burgemeestershuis aan de Hoflaan begaf, om de lunch te gebruiken. Het drama met gevaarlijk babypoeder Landelijk voorzitter stelt gemakzucht van fabrikant Cazenave in scherp daglicht Verdediger lieeft onmogelijke taak (Van onze Parijse correspondent) In Bordeaux ontrolt zich thans een van die typisch-Franse proces sen, waarvan buitenlandse waar nemers zich telkens weer afvragen hoe zij eigenlijk in de wereld zijn gekomen. Beklaagde is ditmaal de heer Jacques Cazenave, apotheker en fabrikant van het babypoeder, dat in de handel werd gebracht onder de naam Baumol. Boven dit proces hangt de dood van 72 baby's. Enige jaren geleden was het poeder Baumol namelijk een poeder, dat overal in Frankrijk, vooral in het noorden van het land, te koop was. niet alleen in de apotheken, maar ook in warenhui zen en zelfs bij de kruideniers. Op een gegeven ogenblik ontdekten de moeders, die hun kindertjes poe derden, dat op de plaats, waar die kindertjes gepoederd werden, zere plekken ontstonden, dat deze plek ken zich uitbreidden en dat die kinderen hoge koortsen kregen en tenslotte stierven. Dat lijkt een vrij vreemd verhaal. te passen. Het is vreemd voor een bui tenlandse waarnemer, maar het bleek dat er vele boerderijen in afgelegen ge bieden waren, waar men noch elektri citeit had noch kranten las. Daarom zijn er, zelfs nadat het verbod van het ministerie is losgekomen, nog verschei dene doden gevallen. Voor dit alles had Cazenave zich dezer dagen voor de rechtbank van Bor deaux te verantwoorden. Hij heeft alle schuld toegegeven, nij heeft gezegd dat het hem niet mogelijk was om, zoals de apothekcrsuet van Frankrijk voor schrijft. de binnenkomst van de goede ren te controleren en dat hij ook geen analyses heeft doen uitvoeren van het poeder dat zijn fabriok verliet. Men had tijdens het proces te Bor deaux de indruk dat de rechters hem eigenlijk hebben willen redden. Men vond hem namelijk een nette, rustige apotheker en men vond ook, dat hij het slachtoffer was geworden van de leve rancier, die hem op een bepaald ogen blik in plaats van een zekere talkver binding een arsenicumverbinding had geleverd. Scherp requisitoir Zaterdag echteT heeft de voorzitter van het Franse verbond van apothe kers een requisitoir tegen hem gehou den, dat er niet om loog. Hij heeft ge zegd dat alle? de fout was van Cazenave dat hij volgens de wet verplicht was om alle produkten. welke hij gebruikte te doen analyseren en dat hij dat niet heeft gedaan Dat hij te lui was om zelf de samenstelling van het poeder te re gelen en dat hij het aan zijn chauffeur overliet! Wanneer een laboratorium, zo maar op het Franse platteland roept ze* deze vertegenwoordiger van de Fran- men niet direct een dokter, wanneer se apothekers, niet rijk genoeg is om race, bekijkt het logboek van het beroemde vliegtuig in gezelschap van mevr. De Vries-Parmentier. een dochter van de gezagvoerder van de Uivev. een baby iets heeft en men wacht eigen, lijk lange tijd voordat men een genees heer consulteert. Binnen enige maan den stierven aldus 72 kleine kinderen. Sommige doktoren uit de provincie plaatsen stuurden een rapport naar de geneeskundige dienst van het hoofd van het desbetreffende departement. Vrij wel alle klachten waren geconcentreerd in het departement Finistère en het toeval wilde, dat het geneeskundige hoofd van het departement met vakan tie was. Zijn waarnemer legde de klach ten van drt geneesheren naast zich neer- Het gevolg was dat het poeder nog steeds overal gebruikt werd. Tenslotte was er een geneesheer in een kleine provincieplaats, die ook zag dat de pa tiëntjes last ondervonden van Baumol en die, bevriend zijnde met de minister deze zelf opbelde. Daarna werd ogen blikkelijk het poeder uit de handel" ge nomen. Radio en pers waarschuwden de gebruikers dit produkt niet meer toe analyses te laten uitvoeren, dan is het beter dat het zijn deuren maar sluit. Wat heeft meneer Cazenave gedaan? Hij wilde zo graag geld verdienen en hij heeft maar op een of andere manier poeder samengesteld. Na dit alles lijkt het. dat het voor de Parijse advocaat René Floriot niet zo gemakkelijk zal zijn om Cazenave te redden. Deze loopt echter geen kans om een hogere straf te krijgen dan twee jaar. Achteraf is trouwens gebleken dat de maatschap pijen, waarbij hij zich had verzekerd tegen mogelijke gevolgen van fouten, welke tijdens de produktie van het poe der zouden ontstaan, hebben getracht om alle eenvoudige boeren, van wie de kinderen zijn gestorven, tevreden te stellen met een schadevergoeding van een paar duizend franken. Ook dat zal thans bij het proces teT sprake worden gebracht en het ziet er naar uit dat Ca zenave toch wel voor enige miljoenen franken zal moeten opdraaien. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige en later waarschijnlijk tot storm aanwakkerende wind tussen zuid west en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 OKTOBER Zon op: 7.24 uur; onder: 17.23 uur. Maan op: 1.32 uur; onder 15.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.20 en 23.53 uur. Laagwater te 6.37 en 19.06 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's Op de fototentoonstelling „Veertig jaar KLM" te Amsterdam is zater dag een afdeling geopend, gewijd aan de Uivervlucht. De heer Bouwe Prins, boordwerktuigkundige van de Uiver. tijdens de Melbourne- (Van onze correspondent in Bonn) Op een CDlI-partijdaq te Baden-Baden verklaarde de Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer gisteren, dat een topconferentie Eisenhower-Kroesjtsjef-Macmillan-De Gaulle zijns inziens noch in december noch in juni, maar daar tussen in, in het komende voorjaar, dient te worden gehouden. Hij vindt de door Amerikanen en Britten voorgestelde decembermaand te vroeg. Over De Gaulle's voorstel (juni 1960) zei de kanselier, dat dat te ongunstig is in verband met de dan wel erg dichtbij zijnde Amerikaanse verkiezingen. Op deze wijze spaarde Adenauer gisteren de kool en de geit. Hij distancieerde zich van Britten en Amerikanen zonder volledig voor De Gaulle's voorstel te kiezen. Van belang hierbij is tenslotte, dat hij het Westduitse regeringsstandpunt tijd winnen teneinde niet voor onaangename beslissingen gesteld te worden vóór de Bondsdagver kiezingen in 1961! daarbij niet behoefde te vergeten. Eén oog voortdurend op kiezers gericht! Adenauer meende te Baden-Baden voorts dat het Duitse volk in deze fase van de politieke ontwikkelingen geduld moet oefenen, intelligent moet denken en gematigd moet handelen. Voor het beginnen van een topconferentie is het zijns inziens noodzakelijk, dat eerst in het Westen eensgezindheid wordt be reikt en dat voor een uitstekende voor bereiding wordt gezorgd. Hoofdpunt van dat topoverleg moet zijn de gecontro leerde ontwapening terzake van de atoomwapens en dus niet de kwestie- Berlijn of de Duitse eenheid. In Bonn wordt er de laatste dagen veel nadruk gelegd op Adenauers positie Koning Hoessein is mismoedig over Irak Zo nodig woestijnleger tegen de communisten (Van onze Londense correspondent) Koning Hoessein van Jordanië heeft gedurende het weekeinde in een exclusief interview met een redacteur van de ,,News Chro nicle" verklaard dat hij bereid is zijn woestijnleger Irak te laten binnenvallen om in een strijd op leven en dood een communistische machtsoverneming te voorkomen, wanneer Kassem ten val zou wor den gebracht. Hoessein legt er echter de nadruk op, dat hij uit sluitend zal handelen indien het „volk van Irak" daarom verzoekt. Hoessein was in een sombere stem ming. Hij zei te geloven dat het Midden- Oosten voor de beslissende botsing staat waarvan het zal afhangen of het com munisme een houvast krijgt in de Ara bische wereld. Een communistisch re gime in Irak zou niet alleen Jordanië bedreigen, maar het gehele Midden- Oosten. De Britse journalist stelde daar op de vraag of Hoessein in geval van burgeroorlog in Irak zou ingrijpen in dien de Iraki's een beroep op hem zou den doen. Hij antwoordde, dat hij alles zou doen om Irak van het communisme te redden, maar hij wenste de aan dacht te vestigen op een belangrijk punt. „Wij zullen niet trachtten", zo zei hij, „om Jordanië vit te breiden. Wij zullen alleen Irak voor de Iraki's be houden. Het volk van Irak zal zijn eigen toekomst moeten bepalen. Hoessein hoopte, dat het in staat zal zijn zelf zijn moeilijkheden op te lossen. De toestand in Irak zal een onderwerp van bespre king uitmaken bij de ontmoeting van Koning Hoesseii> en de Sjah van Perzië, welke volgende week in Amman zal plaatsvinden. Slot pag. 2 vergeten. in verband met de Bondsdagverkiezin gen in 1961. Men aarzelt niet te voor spellen dat Adenauers houding in de komende maanden in grote mate be paald zal worden door de gevoelens van de kiezers, die over goed anderhalf jaar de nieuwe Bondsdag (Tweede Kamer) en daarmee de nieuwe regering zullen moeten kiezen. Men wijst ten deze op het volgende 1) Adenauer zou er weinig voor voelen om in de komende anderhalf jaar ge dwongen te worden door een Westelijk- Oostelijke overeenkomst op een topcon ferentie zijn handtekening te zetten onder een akkoord betreffende Berlijn of de Oder-Neisse-grens, dat voor de ge middelde Westduitser bepaald onprettig zou zijn. De kanselier zou dus gebaat zijn bij het naar de toekomst schuiven van belangrijke beslissingen in de bui tenlandse politiek. Hij beseft te goed zoals hij verleden week openlijk te Keulen verklaarde dat Duiteland een oorlog verloren heeft en daarvoor nog altijd zal moeten betalen. Als dat „be talen" door verliezer Duitsland nu bin nen anderhalf jaar zou dienen te ge schieden, dan zou de Westduitse kiezer Adenauer en met hem zijn partij, de CDU, wel eens in 1961 de rekening kun nen presenteren in de vorm van een verkiezingsnederlaag, of in elk geval van stemmenverlies. 2) Hoezeer men denkt aan 1961 bleek de afgelopen week tijdens de Bondsdag debatten over de middelen voor de oor logsslachtoffers. Minister van Sociale Zaken Blank had voor de verhoging van de toelage voor oorlogsslachtoffers in overeenstemming met minister van Financiën Etzel een half miljard uitge trokken, speciaal bestemd voor degenen, die er het slechtst aan teo waren. Toen bleek dat dit bedrag van 550 miljoen mark, voorgesteld door de gehele rege ring, onder alle oorlogsslachtoffers ont stemming wekte, stond de CDU-Bonds- dagfractie tegen de regering op, onge twijfeld met één oog gericht op 1961 en uit vrees voor verlies van zetels! onder Verhoging van de ziekenfondspremie De Ziekenfondsraad zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid adviseren de ziekenfondspremie voor de verplicht verzekerden per 1 januari 1960 te verhogen van 4.5 tot 5%. Tot de over wegingen die hiertoe hebben geleid be horen o.m. de stijgende kosten van de geneeskundige verzorging, de verhoging van de honoraria der medewerkers en de noodzakelijke aanvulling van het slin kende vereveningsfonds.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1