UITSTEL Agenda ¥ELPO Met een enkel woord ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 FRANKRIJKS president De Gaulle heeft weer eens stof gegeven voor de mening, dat hij toch wel een bij zonder moeilijk man is: hij verzet zich tegen een spoedige topconferentie met de Russen en wil eerst een ontmoeting hebben met premier Kroesjtsjef. De so- cialistisch-gezinde „Neue Rheinzeitung" gaf gisteren als weinig-vriendelijk, maar ongetwijfeld-juist commentaar: in Parijs lijdt men aan een bijna pathologisch complex om de wereld voortdurend aan het bestaan van Frankrijk te herinne renInderdaad, Frankrijks „gran deur", grootheid, is een zeer belangrijke factor geworden sinds De Gaulle het voor het zeggen heeft. Op zichzelf kan daartegen geen bezwaar bestaan, want tenslotte speelt in het hoofd van alle po litici het gezag van het eigen land een kleinere of grotere rol, maar.... de hoofdlijn dient toch constructief te blij ven en niet afgebogen te worden naar kleinsteedse eigenbaat. HOE kort is het nog maar geleden, dat de Engelse eerste minister Mac- millan verwachtte, dat het tijdstip voor het eerste topgesprek elk ogenblik kon worden bekendgemaakt. Nu ja, hoorde men toen hier en daar, dat wa ren woorden, die in een verkiezingsrede werden uitgesproken en dus niet op een goudschaaltje gewogen mochten worden. Dit laatste blijkt niet juist te zijn ge weest: Macmillan was kennelijk over tuigd van Westelijke overeenstemming. Eisenhower was immers geen tegenstan der van een topgesprek in december en dus zou De Gaulle ook wel meedoen. Maar „lastige Charles" blijkt er anders over gedacht te hebben en het ziet er naar uit, dat hij zelfs de Russen, die de topconferentie „op de vroegst mogelijke datum" wilden laten beginnen (dus in elk geval dit jaar nog), overtuigd heeft van de wenselijkheid van voorafgaand overleg tussen Parijs en Moskou. Wel deelde de Russische ambassadeur in de Franse hoofdstad Winogradof, die dezer dagen de deur plat gelopen heeft bij De Gaulle, aan journalisten mede, dat Kroesjtsjef alles voelt voor Eisenhowers voorstel van een topconferentie in de cember, maar als daarmee niet geschip perd kon worden, zou er dunkt ons, geen sprake van een ontmoeting tussen de Russische premier en het Franse staats hoofd zijn geweest. VAN betekenis in de nu weer eens aan de dag getreden tegenstelling in het Westelijke kamp is het ver schil tussen de Angelsaksische en de Franse mentaliteit. Een Fransman is exact, legt afspraken tot op de laatste komma nauwkeurig vast en heeft dus genoeg aan één beslissend onder houd, zoals in dit geval op internatio- naal-politiek niveau. Een Engelsman (en ook een Amerikaan) neemt daarente gen een veel ruimere marge, omdat hij rekening wenst te houden met de toe passing van de overeengekomen begin selen. Maar een dergelijke houding eist meer tijd, zodat Londen en Washington voorstanders zijn van „topoverleg-in-af leveringen". Het is immers onmogelijk alles in één ontmoeting door te nemen, zodat het verstandig is zo spoedig moge lijk te beginnen. Vooral Macmillan is de man geweest die van het begin af aan een dergelijke gang van zaken heeft be pleit. Dat De Gaulle's visie een teleur stelling voor hem moet zijn, ligt voor de hand. DE GAULLE wil dus waken tegen een topconferentie-met-grote-risi- co's. Komt het eenmaal tot overleg op het hoogste niveau, dan dienen de zaken terdege te zijn voorbereid, want gebeurt dat niet, dan is het verlies on eindig veel groter dan de winst en zijn wij „verder van huis" dan vóór de be spreking begon. Toch is dit niet het enige, of zelfs het belangrijkste motief dat beslissend is geweest voor De Gaulle's standpunt. Het gaat hem in derdaad om de vermeerdering van het aanzien van zijn land. Maar dan zal hij toch eerst een vuist moeten maken bijv. door óók over een atoombom te beschik ken of door te kunnen wijzen op het tot standkomen van vrede in Algerije. In Parijs worden dergelijke overwegingen weliswaar met minachting van de hand gewezen, doch het is begrijpelijk, dat ze wel degelijk van invloed zijn geweest bij het pogen de topconferentie naar het voorjaar te verschuiven. Zo schreef „Pa- ris-Presse", dat de president aan Kroest- sjef zal vragen, of deze het wel in het belang van Rusland acht, indien de Fransen Algerije zouden verlaten. Dan immers zou West-Duitsland de over heersende macht in West-Europa wor den! IN Franse politieke kringen in Parijs kan men thans horen zeggen, dat er geen sprake is van een veranderde mening van De Gaulle. Die toch heeft altyd al op het standpunt gestaan van „grondige voorbereiding" en daarin is geen wijziging gekomen. De anderen daarentegen dat zijn dus de Engelse en Amerikaanse bondgenoten zijn haast gaan maken; vooral in Londen is dat het geval sinds Macmillan zijn be zoek aan Moskou bracht en de verkie zingen in Engeland in zicht kwamen. Bovendien, zo hoort men elders zeggen (o.m. in Londen), gesteld nu eens, dat de topconferentie inderdaad naar februari of nog wat later wordt opgeschoven, dan betekent dit allerminst, dat het con tact met het Kremlin in die tussentijd wordt afgebroken: Kroesjtsjef komt misschien naar Parijs, mogelijk gaat Eisenhower naar Moskou, dus het ge sprek blyft gaande. Men zou eraan wil len toevoegen: dat mag dan ook wel, want Kroesjtsjef is een impulsief man, die op zeker ogenblik (zoals nu door zijn reis naar Amerika) wel gevoelig is ge worden voor een redelijk akkoord, maar die er anderzijds niet over denkt zich aan het lijntje te laten houden. DE Engelse haast wordt vooral in gegeven door de vrees, dat het Kremlin tijd krijgt voor het uit broeden van nieuwe internationale con flicten, hetzij in het Midden- dan wel in het Verre Oosten. En aangezien het gaat om het voortbestaan van de mens heid zelf, zoals Macmillan herhaaldelijk heeft betoogd (en niet uit verkiezings bangmakerij!), kan men verwachten dat van Londen uit al het mogelijke gedaan zal worden om de klimmers naar de top tot spoed aan te zetten. Niet alleen in de Alpen of in de Himalaja kan het weer plotseling omslaanVan belang is daarbij welk standpunt een man als Eisenhower zal innemen. Bijzonder standvastig is de president niet: na on der Engelse druk voorstander te zyn geweest van een topconferentie op zo kort mogelijke termijn, gaf hij woensdag j.l. aan journalisten te kennen, dat het een goed idee is om tegen het eind van het jaar tot overleg op het hoogste, ni veau te komen, waaraan hij echter toe voegde: „maar ik heb nooit een bepaalde datum genoemd". Overigens heeft hij ge lijk als hij zegt, dat de Westelijke leiders tevoren hun standpunten moeten coör dineren. Leken keken (Van onze t.v.-medewerker) Het Leidseplein Cabaret heeft eergis teren de deuren geopend en gisteren ge noot het de eer een kwartier kostbare t.v.-tijd toegemeten te krijgen. Dat was dan een bof voor het ondernemende clubje, dat daar maar één ding tegen over had te stellen en dat had dan moe ten zijn een goed nummertje pittig, geestig of gevoelig cabaret. Helaas, niets van dat al kon worden opgebracht. De lieden, die verantwoordelijk zijn voor deze t.v.-première van „Alle gekken kij ken" hebben zichzelf danig in de vin gers gesneden en de beginnelingen de kwaadst denkbare dienst bewezen. Mo gen we het hierbij laten en alleen nog de wens uiten, dat ze daar op het Leidse plein hun op niets gebaseerde pretentie snel mogen kwijtraken? Nu was er hiermee nog geen ramp veroorzaakt, want Garthoff zou immers komen! Wie zou er nu uit de bus rol len? Zou er nu eindelijk eens iemand gevangen zyn, die zich aan de onge vraagde en vaak ongewenste opdracht onttrekken zou? De spanning blijft er zo steeds in en dat is wel nodig ook, want of het nu „Dit is uw leven" of „Anders dan anderen" heet, een gevaar bestaat er toch wel bij en dat is, dat de schablone stilletjes en haast ongemerkt gaat ver velen. Hierbij houden we dus nog niet eens rekening met de mogelijkheid, dat er echt iets mis gaat. Maar die mogelijk heid lag gisteren zo duidelijk voor het grijpen, dat de spanning te snyden was! Daar kwam eerst dr. W. Drees. Een kind kon begrijpen, dat hij niet het slachtoffer zijn zou. Zonder veel over tuiging praatte hij het avontuur goed tegenover zijn goede en oude vriend prof. dr. G. van den Bergh, hoogleraar in het staatsrecht aan de Amsterdamse Uni versiteit. Dat was bepaald niet voldoen de, want Garthoff moest er nog een flink duwtje aan toevoegen, voordat de „ander" arriveerde. Dat betekende ech ter allerminst, dat deze zich gewonnen gaf, want in het begin was het maar een stroeve, soms naar het onwillige nei gende vertoning. Nu was de eerste klap niet alleen geen daalder, maar zelfs geen duit waard. Zonder een sprankje goede smaak werd een jeugdfiguur naar voren gehaald, die niet in het beeld paste en daarvan bovendien nog een onprettig gebruik maakte. Na de entree van mr. Pauwels werd de toon losser en kon pas echt uit de doeken gedaan worden wat een buitengewoon belangrijk man er op de stoel der ere was terecht gekomen. Niet voor alle leken, die keken, zal dat misschien helemaal duidelijk zijn gewor den, omdat in zo'n programma de zaak er wel eens wat erg dik wordt opgelegd. Zij zullen echter bij overdenking tot de mening gewonnen worden, dat het wel een eminent mens moet zijn, die onder lof zo vorstelijk de kunst der beschei denheid weet te demonstreren. Een voor beeld, dat ook de niet-kijker zal aan spreker willen we releveren. Van den Bergh heeft tijdens zijn kamerlidmaat schap in de dertiger jaren een initiatief voorstel ingediend en in de Staten-Ge- neraal verdedigd, dat bedoelde paal en perk te stellen aan de meest schadelijke woekerpartijen, de zg. geldschieterswet. Een stem tegen in de Tweede, allen voor in de Eerste Kamer, (die zijn va der onder haar leden telde, maar dwars tegen de socialistische zoon in als libe raal), was het resultaat. De vader had plezier in het succes van de begaafde en originele zoon en deze zei daarmee blij te zijn. Ziet, dat hij toen niet het woord „trots" gebruikte, dat maakt nu net het verschil uit tussen zelfingenomenheid en bescheidenheid, dunkt, ons. We betreur den het aanvankelijk, dat van Euroklok en meerlingdruk niets vertoond werd. „Waarvoor is televisie nu toch", zo vroe gen we ons af. We hadden te vroeg ge mopperd, want „om iets terug te doen" bood de VARA haar gast van de avond een nieuwe avond aan, waarin hem volop gelegenheid zal worden geboden zijn interessante stokpaardjes den volke te vertonen. Vermelden we tot slot, dat we met genoegen de leider van het Amsterdamse Studentencabaret Hans van den Bergh op geestige wijze zyn vader hoorden ka rakteriseren. En een karakter was het! Een Nederlands karakter, waarmee we niet alleen blij zijn, maar waarop wij rechtuit trots zijn. Wij als leken, die keken. Kroesjtsjef neemt Franse invitatie aan (Van onze correspondent in Parijs) Het bericht, op welks bevesti ging men al enige dagen wachtte, is gisteravond gelijktijdig te Parijs en Moskou officieel bekend ge maakt: premier Kroesjtsjef heeft de uitnodiging van generaal De Gaulle aanvaard om een bezoek aan Frankrijk te brengen. De da tum van de ontmoeting en de agendapunten, die besproken moe ten worden, zullen, zo wordt in beide communiqué's verklaard, via de diplomatieke kanalen nog nader worden vastgesteld. Men mag aannemen dat het bezoek aan Parijs van de Russische leider waarschijnlijk nog wel dit jaar zal plaatsvinden. Ook Moskou heeft zich uitgesproken voor een topconferentie van vier op de kortst mogelijke termijn, zodat verondersteld kan worden dat het Kremlin eveneens pressie op Parijs zal uitoefenen om de ontmoeting Oost-West der vier grote mogendheden nu niet al te zeer meer te vertragen. Na april, maart en februari wordt in dit verband nu over een mogelijk compromis in januari gesproken! De voorbereidende samenkomst der Amerika veroordeelt het onrecht in Hongarije De Amerikaanse permanente verte genwoordiger bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin hij zegt dat de Ver. Staten en vele andere landen het on recht in Hongarije zullen blfjven ver oordelen en dat zij zullen blijven bidden voor de dag dat Hongarije weer vrij zal zijn. „Er bestaat internationale span ning wegens Hongarije, doch die wordt niet veroorzaakt door onze gebieden". „De spanning wordt geschapen door hen die het onrecht hebben geschapen en die het nu in stand houden", aldus de verklaring van Cabot Lodge. De derde verjaardag van het uitbre ken der Hongaarse revolutie in 1956 is gisteren zonder enig vertoon in Boeda pest voorbijgegaan. In de pers is het feit volledig doodgezwegen. Op het Kerepesi-kerkhof brandde er gens in een verborgen hoek een kaars op een graf, en er waren wat bloemen gelegd bij graven waar honderden jonge vrijheidsstrijders rusten. Vorig jaar hadden de autoriteiten nog uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men, doch dit Jaar achtte het regime zich kennelijk sterk genoeg om openlijk machtsvertoon te kunnen ontberen. Reeds ruim zes miljoen voor kerkbouwactie De hervormde ekrkbouwactie, die be oogt de mogelijkheid te scheppen voor de bouw van 160 nieuwe kerken, is aller- wege aangeslagen. Binnen enkele weken zijn reeds miljoenen geofferd en de voortdurend binnenstromende giften doen vermoeden, dat de actie nog steeds doorwerkt. Gisteren was de opbrengst van deze actie gestegen tot f. 6.232.577. drie of vier grote Westelijke mogend heden Amerika, Engeland, Frankrijk en waarschijnlijk ook West-Duitsland zou dan vóór medio december in Parbs tegemoet kunnen worden gezien, vóór de Jaarlijkse NAVO-conferentie. Officieel is het hoofddoel van de ont moeting De Gaulle-Kroesjtsjef het ver langen van eerstgenoemde, na Macmil lan en Eisenhower zich nu eveneens zelf een eigen mening te kunnen vor men over de uitzonderlijke persoonlijk heid van Nikita Kroesjtsjef, waarvan een juiste appreciatie voor een blijven de verbetering van de internationale atmosfeer en de overgang van koude oorlog naar ontspanning van beslissen de betekenis zal zijn. ZATERDAG. Aula Sted. Gymnasium, Fruinlaan 15. Jeugdbijeenkomst Leldse Week voor Int. Samenwerking. Mr. Hans Velu over „Jeugd aan weerszijden van het ijzeren gordijn". Met film. 8 uur nam. BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Boerhaavezalen: Opening tentoonstel ling Kees Buurman en Bert Jonk door Sierk Schroder. 7 uur nam. Den Burcht: Toneelver. D.O.V. speelt „Zondvloed". 8 uur nam. Leldsche Volkshuis: Tentoonstelling van activiteiten 2—10 uur nam. Prytaneum: Dansavond Ver. van Gere- patrieerden voor Leiden en Omstreken. 8 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt Eddie kon niet blijven". 8 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. ir. T. Pool. li uur voorm. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's getuigen „Zullen vele thans le vende mensen nimmer sterven?" 4 uur nam; Wachttorenstudie Jehovah's getui gen 5 uur nam. LuxortheaterZondagmorgenbijeen komst Bljz. Kerkewerk: „De vrouw in en buitenshuis". 10.30 uur voorm. „Ons Centrum" (Hooigracht 84)Huma nistisch Verbond. Spr. de heer C. H. Schonk „Er is toch iets". 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater Harlekijn speelt „pe toverfontein". 3 uur nam. MAANDAG t B„urge,rzaal Stadhuis: Slotbijeenkomst Leidse Week voor Int. Samenwerking. Spreker dr. C. L. Patijn. 8 uur nam. Clubgebouw Oosterkwartier: Voorlich tingsavond „Het Groene Kruis". Spr. W. P. Droog over „Vijftig jaar gezondheids zorg". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Tearoom v. d. Heyden (Breestraat) Receptie 40-Jarig Jubileum mej. A. Laken. 34.30 uur nam. e Leiderdorp: Aula Chr. Ulo. Forumavond Herv.' Geref. Samenwerking. Hoofdthema „De vrouw in het gezin". 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Ned. Reisver- eniging. Film „Zomerweelde in de ber gen". 8 uur nam Leiderdorp: Gebouw Irene. Herv. Geref. Samenwerking. Film over Johannes Huss. 8 uur nam. Wassenaar: Kasteel Oud-Wasse naar. Filmmiddag Vrouwenverenigingen. 2 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning .12.501.20 uur nam. Den Burcht: Leldse Assurantieclub. Spr. M. Frultema over de Alg. Weduwen- en Wezenwet. 8 uur nam. Rapenburg 61: Ned. Ver. „Expoge". Spr. mr. P. j. Idenburg, „Ervaringen van een Afrikareis". 8 uur nam. Rehoboth: Verkoopdag Rembrandtwljk. 210 uur nam. LUm en plak alles me van Ceta-Bever BINNENLAND Inbrekers hebben in het hoofdge bouw van de Technische Hogeschool aan de Julianalaan te Delft een goede slag geslagen. Op de kamer van de kassier haalden zij uit de brandkast een bedrag van meer dan f 10.000.aan bankbiljet ten en munten. Via de achterzijde van het gebouw hebben de Inbrekers zich toegang verschaft. De Ned. Spoorwegen ontkennen, dat elf Nederlandse ingenieurs naar Engeland zullen gaan voor de elektrificatie van de spoorlijn LondenLiverpool. Ir. J. Aber- son .chef van de afdeling elektricifatie van de N.V. het spoorwegbouwbedrijf, noemt de berichten die hierover zijn ver schenen uit de lucht gegrepen en in strijd met de waarheid. De minister van Financien heeft aan de Tweede Kamer een nota inzake de be talingsbalans over het eerste halfjaar 1959 aangeboden. Nabij Maarsbergen zal op een terrein gelegen ter hoogte van de op- en afrit naar Amersfoort en Leersum van de rijks weg 12 een motel verrijzen. Laatstgenoemd punt is van het hoogste belang, Welk motief voor of tegen uitstel ook kan worden aan gevoerd, één ding staat als een kolossale paal boven het golvende water der in ternationale politiek: wie met Kroesjtsjef praat, moet weten waaraan hij begint. Deze sluwe Rus is de evenknie van Tal of Keres, of welke andere Russische schaakmeester men ook noemen wil: geen enkele zwakheid bij de tegenpartij ontgaat hem, hij buit die onverbiddelijk uit en bovendien „ziet" hij een groot aantal zetten vooruit. In zoverre kan men De Gaulle geen ongelijk geven. Te genover het Kremlin dient men zeer goed beslagen ten ijs te komen en het gevaar is niet denkbeeldig, dat wie al te „gentleman-like" optreedt, reeds versla gen is voor hij begint. Misschien is een ietwat arrogante, in elk geval zeer zelf bewuste en in nationaal egoïsme ge drenkte figuur als de Franse president nog de beste onderhandelaar, die het Westen zich kan denken. Het is dus noodzakelijk, dat ook de harde, zeer exacte politieke opvattingen van De Gaulle opgenomen en verwerkt worden in het schema der onderhandelingen tussen Oost en West. 7?e verbrande oppervlakte bos en hei bedroeg tot 1 oktober reeds 2900 ha, 300 ha méér dan in het rampjaar bekend staande jaar 1954 is verbrand, In 1957 bedroeg de verbrande oppervlakte 868 ha en in het zeer natte jaar 1958 slechts 240 ha. Tot op heden is het gevaar voor nieu we bosbranden nog geenszins geweken, aldus prof. dr. J. h. Beeking, voorzitter van Ned. Bosbouwverenlging. Van de tot 1 oktober geregistreerde 694 bos- en hei debranden was 34 procent aan onvoor zichtigheid en ruim één procent aan kwaadwilligheid te wijten. Van de overige kon de oorzaak niet met zekerheid wor den vastgesteld. De Algemene Hengelaarsbond, de grootste Nederlandse sportvissers-organi satie, die uit de tweede wereldoorlog trad met 26.000 leden en die in 1956 haar 50- Jarlg bestaan herdacht, boekte dezer da gen haar 100.000ste lid bij de Hengelsport vereniging „Haal op" te Hoensbroek. Woensdagavond a.s. zal dit heuglijk feit in de zaal van het kasteel te Hoens broek temidden van vele autoriteiten en belanghebbenden uit de visserij wereld worden vastgelegd. De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals, zal op dins dag a.s. 's morgens te 11 uur de open stelling verrichten van het laatst gereed gekomen wegvak in het gereconstrueerde gedeelte Rijksweg nr. 13 Den Haag-Rotter dam. tussen de Pauwmolen te Delft en het viaduct Overschie. „De reclame en de consument" zal het hoofdthema zijn van het 21ste con gres van het Genootschap voor Reclame op 11, 12 en 13 november te Groningen. De commerciële televisie zal op dit con gres een ruime plaats Innemen. BUITENLAND De internationale samenwerking bij het wetenschappelijk onderzoek in het Zuidpoolgebied zal worden voortgezet. De 12-landenconferentie in Washington over dit gebied heeft hierover algemene over eenstemming bereikt. Eerder deze week was men het er reeds over eens geworden dat het Zuidpoolgebied slechts voor vreedzame doelen zou worden gebruikt en dat alle maatregelen van militaire aard verboden dienden te zijn. Bij een ontploffing in een kruitma gazijn in Pacho in Colombia zijn dertig mensen omgekomen. Er zijn vijf vermisten en vijftien gewonden. 65 huizen zijn ver nield. Een „baby-topconferentie" tussen afgevaardigden van vier van Europa's kleinste staatjes Liechtenstein, Mona co, Andorra en San Marino is gisteren te Vaduz na beraadslagingen van een dag geëindigd. Men was Dljeengekomen om over kwesties van wederzijds belang, waar onder toerisme, de verkoop van postzegels en soevenirs, te 6preken. De Sovjet-Unie zal aan de Ver. Na ties een model van de eerste „Spoetnik" en een beeldhouwwerk getiteld „laat ons de zwaarden smeden tot ploegen", als symbool van de ontwapening, schenken. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman heeft gisteravond in de Rl- vierahal te Rotterdam de tentoonstelling „Aquavero '59" geopend. Minister Beer man wees op het nut van een vrijetijds besteding als deze, die hij cultureel ver antwoord achtte. Gezagvoerder Earl Forrler (47 Jaar) van Pan American World Airways heeft met de Intercontinentale versie van de Boeing 707 een nieuw absoluut record ge vestigd op de route tussen New York en Londen. De Boeing legde de afstand af ln 5 uur 35 minuten vliegtljd. Het oude re cord stond sedert 11 december vorig Jaar op 5 uur 41 minuten waarvoor toenter tijd nog de transcontinentale versie van de Boeing werd gebruikt. De gemiddelde grondsnefheld, welke gezagvoerder Forrler uit zijn vier straalmotoren haalde be droeg, dank zij een stevige staartwind, niet minder dan 1012 km per uur. De eerste automatische fabriek van communistisch-Chlna zal binnenkort te Lojang volledig in gebruik worden ge nomen, aldus het persbureau Nieuw Chi na. In de fabriek worden trekkers en landbouwmachines gemaakt. Sedert Juli van vorig jaar wordt bij wijze van proef reeds in de fabriek gewerkt. Er zijn 630 trekkers afgeleverd. Volgens Paris Jour zal de eerste Fran se atoombom in de eerste week van fe bruari 1960 in de Sahara tot ontploffing worden gebracht. „Het is niet mogelijk een vaste datum voor de proefneming te noemen daar deze mede door de weers omstandigheden zal worden bepaald. Deze zullen een gewichtige rol spelen, daar Frankrijk vastbesloten is ook maar het geringste risico van het ontstaan van een gevaarlijke, radio-actieve neerslag te ver mijden". Volgens de politie van Bonn is het lijk van de man, die donderdag bij een aanslag in Keulen om het leven kwam, geïdentificeerd. De vermoorde is de 37- Tarige Algerijn Salah Arama, een lid van het Algerijnse Bevrijdingsfront (FLN). De politie achtte het mogelijk dat de aan slag een wraakneming is geweest van de Algerijnse Nationale Beweging (MNA), die zoals bekend een rivale is van het Alge rijnse Bevrijdingsfront. De Keulse politie deelde mee dat de beide daders kort na de aanslag bij Aken over de grens naar Bel gië gevlucht zijn. Vandaag en zondag worden in Zwit serland algemene verkiezingen gehouden, waarvan de uitslag, naar verwachting, maandag a.s. bekend zal zijn. Er wordt gestemd voor 196 zetels in de Nationale Raad (Tweede Kamer) en 44 in het Ho gerhuis (Eerste Kamer). In het Hogerhuis zijn de kantons (is provincies) elk door twee afgevaardigden vertegenwoordigd. VOOR HEDENAVOND KRO: 14.00 Gram. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork. en soliste. 15.30 V. d. Jeugd 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oc tet. 16.50 Lichamelijke opvoeding en sport, caus. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Radiophilharm. ork. en soliste. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Quiz. 21.10 Pol. caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong oud eeuwig. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). VARA: 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Van de wieg tot het graf, vragen beantw. 15.10 Lichte muz. 15.35 Dr. Za- menhof zijn leven en werk, lezing. 15.50 Radiokamerork. en soliste. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Piano spel. 18.30 Muzlekklosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Dag der Ver. Na ties, ork. conc. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie is het?, quiz. 21.40 De Z 69, hoorsp. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Dansmuz. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Anno, journ. uit 1916. 20.35 Gevar. progr. 21.05 jazzmuz.. 21.25 Film- progr. 21.50 Epiloog. VOOR ZONDAG 25 OKTOBER Hilversum I, 403 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goede morgen. 9.00 Ned. Herv. kerkd. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Ork. conc. 12.15 Actuele geloofsproblemen. caus. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Kamermuz. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Pianorecital. 15.05 Gram. 15.20 Trompet en piano. 15.35 Muz. caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Gereformeerde kerkd. NCRV: 18.30 Ge wijde muz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 De Katholiek en zijn gemeenschap, caus. 20.15 Gevar. progr. 20.45 U bent toch ook van de partij?, caus. 20.55 Gram. 2130 Stad zonder ogen, hoorsp. 22,25 Boekbe spreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Religieuze muz. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Geef het door, caus. 10.05 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Ned. hervormde kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.46 Berichten u. d. kerken. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.26 Sportspiegel. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de we reld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en sol. 15.25 Fllmpraatje. 15.40 Lichte muz. 16.05 Gevar. muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 De kerk als wegwijzer, caus. 17.15 Nederl. sinds 1945, caus. VARA: 17.30 Het huis met de gekroonde karnton, hoorsp. 17.50 Nws. en sportuitsl. Daarna: Sportjourn. 18.30 Zigeunermuz. 19.00 Journalistenforum. 19.30 Gevar. progr. AVRO: 20.00 Nws. 20.06 Walsmuz. 20.40 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie, hoorsp. 21.20 Licht progr. 21.45 wande lingen met Cllo, progr. over Drente. 22.00 Argentijnse tango's, 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Sportuitsl. 23.15 New York calling. 23.20 Met de Franse slag. 23.55—24.00 Nws. Raclio-Bloemendaal 9.30 uur prof. dr. G. C. Berkhouwer te Amsterdam: 11 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; (uit zending van de dienst voor belangstellen den, gehouden op 18.10.1959 om 7.30 uur nam.) 3.30 uur prof. dr. G. O. Berkhou wer. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO. KRO. VARA en VPRO: 15.00— 17.00 Wereldkampioenschappen rolschaat sen te Berlijn. (Eurovisie). IKOR: 17.00 18.00 Documentaire. AVRO: 20.00 Kunst- progr. 20.25 Gevar. progr. 21.30 Uitz. over Parijs. NTS: 21.45 Pauze. AVRO. KRO. VARA en VPRO: 22.00—22.30 Sportact. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. P. H. Pott over „Tibet". 8 u. nam. St.-Antonlusclubhuls: Balletavond leer lingen Corry de Wekker t.b.v. Leids Die renasiel. 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Irene. Her denking 30-Jarlg bestaan Kerkkoor „Hart en Stem". Toneelgroep Zijlkwartier voert op „Tot wederdienst bereid". 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed. 7.157.50 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg „Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. Sociologisch Instituut (Rapenburg): K. en O.-cursus Sociale psychologie „Wij en de ander" o.l.v. J. A. A. van Leent. 8 uur nam. Volkshuls Apothekersdijk: Bazaar ten behoeve van de vluchtelingen van 2 11.30 uur nam. Leiderdorp: Herv. School M.P. Spllnterlaan. Expositie Jeugdboeken. Aart Romijn spreekt over Jeugdlectuur. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2)Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 79 uur; 's zon dags 25 uur (tot 14 november). Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantrö (tot 9 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem „Ontheemd maar ongebroken". Op werk dagen van 104 uur; 's zondags van 14 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: "Room at the top". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Moutarde van Soaansee". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: "The third man". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De nacht der vrijgezellen". 18 jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zater dag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tot de revolvers zwegen.. 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Stella's sleutels". AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN TE LEIDEN In Leiden zijn geopend de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8. tel. 26274, is 's zondags geopend van 1213 uur en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Plei ter, Verbrugge, de Bruyne, den Haan en Hartman. Te Oegstgeest de doktoren Meissner, tel. 24865 en Reterink, tel. 20394. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 in. 12.20 Verz. progr. 13.10 Krit. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Caus. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Onbekend. 16.00 Ork. conc. 17.00 Voordr. 17.15 Hersengymn. 18.00 V. d. kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh. opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.00 Klass. gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkd. 12.55 Ber. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoorsp. 15.15 Licht progr. 15.45 Filmkron. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. m. interviews. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Zangrecital. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 24.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.10 Gevar. muz. 14.00 V. d. kind. 14.30 Kamermuz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Lichte muz. 18.15 Piano conc. 18.45 Volksliederen. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Kamermuz. 20.30 Gevar. muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.50 Dans muz. 23.30 Gevar. progr. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Jazzmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 15.45 Der Zarewltsch. operette. 17.30 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.16 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcantoconc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sport rep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gevar. muz. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Volksdansen. 18.30 Gods dienstig halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Hoorsp. 20.56 Lichte muz. 21.15 Gevar. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Lichte muz. 484 m. 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.45 Festival v. Salzburg: Ork. conc. 19.30 Nws. 20.00 Fllmmuz. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 26 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord v. d. dag. 7.40 Ge wijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het Woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.15 Quizprogr. 12.00 Blok fluit en plano. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinbrneded. 12,33 Koorzang. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Hol land Festival 1959: Viool, piano en kla rinet. 17.00 V. d. kleuters. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rhks- delen Overzee: Australisch Nieuw-Guinea d. J. J. van der Laan. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Dekblad eerste soort, hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Orgel- conc. 22 00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Klass. muz. 23.30 Lich te muz .23.45 Ork. en sopr. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gevar. muz. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 11.00 Radiophilharm. ork .11.35 Voordr. 12.00 Pianospel en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prom. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gram. 14.45 Goud en zilver in Schoon hoven, klankb. 15 00 Gram. 16.30 Gesprek over muz. 17.00 V. d. padvinders .17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Gevar. muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Kamermuz. 19.30 Muz. caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. en beursber. u. New York. 22.40 Journ. 22.50 Knipperlicht, progr. voor alle weggebruikers. 23.20 Gram 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) 1. Igor Strawinsky: 1. Petrouschka (Bur lesque in 4 taf reien). Eerste taf reel: Volksfeest - Carnaval - Russische dans; Tweede tafreel: Bij Petrouschka; Derde tafreel: Bij de Moor; Dans van de Balle rina; Wals (de Ballerina en de Moor): Vierde tafreel: Volksfeest (tegen de avond); Dans van de kindermeisjes; Dans van de koetsiers en de stalknechten. De gemaskerden. Rias Symphonic Orkest, Berlijn olv. Frenc Fricsay; 2. Capriccio voor piano en orkest; Presto; Andante rapsodlco; Allegro capriccioso ma tempo giusto; Monique Haas, piano. Rias Sym phonic Orkest. Berlijn olv. Ferenc Fricsay. II. Sergei Prokofiev: 1. Luitenant Kijé Suite op. 60; De geboorte van Kijé; Ro mance; De bruiloft van Kijé; Trolka; Be grafenis van Kijé. The Royal Philharmo nic Orchestra olv. Efrem Kurtz. 2. Con cert voor viool en orkest nr. 2 in g kl. t. op. 63; Allegro moderato: Andante assal; Allegro, ben marcato; Ruggiero Ricci, viool; l'Orchestre de la Suisse Romando olv. Ernest Ansermet. 3. Delen uit de Bal letmuziek Romeo en Julia op. 64; De Montagues en de Capulets (uit Suite nr. 2); Dans (uit Suite nr. 2); Graf van Ro meo en Julia (uit Suite nr. 2); Dans van de Antillaanse meisjes (uit Suite nr. 2); Dood van Tybalt (uit Suite nr. 1). Phll- harmonisch Orkest van Berlijn olv. Lorin Maazel. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 16.00 Hoor spel. 17.30 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Koorzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pia nospel. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en fanfaremuz. 13 00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15 30 nws.). 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. act en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21 00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en rep. boks wedstr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. (Om 0.30 nws.) 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14.15 Ork. conc. 15.00 Kamer muz. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22,10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Ge var. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.25 Gram. 14.30 Ork. conc. 15.00 Gram. 15.30 Ork, conc. 16.00 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Ka mermuz. 19.11 Gram. 19.55 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.10 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.35 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gevar. muz. 12.30 V. d. landb. 12.42 Gevar. muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 School radio. 15.45 Pianorecital. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Ge var. muz. 17.45 Franse les. 18.00 Ork. conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Ork. conc. 21.00 Kunstkalei- doscoop. 21.15 Ork. conc. (verv.). 21.45 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Amus. muz. 22.5523.00 Nws. daarna v. d. zeelleden. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Ka mermuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2