India neemt bloedig incident aan de grens met Rood-China zeer lioog op WEERBERICHT Dagbladen willen de tv-reelame exploiteren Zeventien leden van een Indiase politiepatrouille bij gevecht met Chinezen gesneuveld Fa. 0. KRET Zn. Raadsel in Bonn CHALET KAAS Prof. dr. G. van den Bergh wilde het aanvankelijk niet geloven Al zendmachtiging aangevraagd Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 No. 29881 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel i. Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Zeventien Indiërs zijn gesneuveld bij een treffen met Chinese mili- taircn, die zich op een heuveltop hadden ingegraven, aldus werd gisteren in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi bekend gemaakt. De Indiase soldaten waren aan het zoeken naar twee vermisten, toen zij plotseling werden beschoten. De Indiërs schoten terug, maar zij waren ver in de minderheid. Bovendien gebruikten de Chinezen handgrana ten en mortieren. Van Chinese zijde is verklaard, dat de Indiase soldaten zestig in getal zich op Chinees grondgebied bevonden cn zonder noodzaak schoten. India heeft in Peking een protest laten overhandigen; op zijn beurt heeft China bij India geprotesteerd, welk protest door India van de hand is gewezen. Nieuw Delhi heeft voorts vrijlating geëist van de Indiërs, die door de Chinezen gevangen wer den genomen. Hoe groot hun aantal is, is niet bekend gemaakt. India en Pakistan kwamen tot overeenstemming Protesten over en weer India houdt vol, dat de Chinese aan val op de Indiase politiepatrouille zich voordeed op 65 km binnen India's ge bied. Het voorval dateert van dinsdag. Het omstreden gebied ligt dicht bij de Kongka-pas, op 325 km ten oosten van Srinagar in het district Ladach. Pre mier Nehroe van India heeft het in cident gisteren besproken met premier Goelam Mohammed van Kasjmier, die op het ogenblik in de Indiase hoofdstad vertoeft. India neemt de nieuwe incidenten, die juist kwamen, toen de betrekkingen tussen beide landen schenen te verbe teren, hoog op. De Indiase minister van Defensie, Menon, verklaarde gisteravond in New York, dat de nieuwe incidenten zich hebben voorgedaan in een gebied, dat „gevoeliger" is dan het vorige. .China moet zich van ons gebied terug trekken", aldus Menon. Volgens de Press trust of India zijn gezaghebbende kringen in Nieuw Delhi van mening, dat dit voorval duidelijk „China's grote leu gen" doet uitkomen, dat het bereid is het grensgeschil vreedzaam met India te regelen. In de pers wordt reeds ge zinspeeld op verbreking van de diplo matieke betrekkingen. „De gebeurtenissen van de laatste tijd zijn van die aard, dat zij aanlei ding geven tot een publieke campagne, waarbij aan de Indiase regering de eis wordt gesteld, dat zij een krachtiger houding zal aannemen", aldus schrijft o.m. het dagblad „Satesman" (Nieuw Delhi) naar aanleiding van dit nieuwste incident. Advertentie PHILIPS TELEVISIE persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Conclusie in tunnelstudïe: „Amsterdam krijgt metro" (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam zal mettertijd een onder grondse tram of spoorwegnet krijgen. Tot deze conclusie komt de Amsterdamse journalist Evert Werkman in het boek „Tunnels", dat dezer dagen is versche nen en waarin de honderden spoorweg en autotunnels van de wereld ter sprake komen samen met minstens evenveel plannen, die altijd by plannen zijn ge bleven. De schrijver oordeelt in deze studie dat Amsterdam op den duur niet buiten een metro zal kunnen, waardoor het bo vengrondse tramnet in de binnenstad zal vervallen. Hij voegt er echter aan toe, dat er voorlopig van dit plan wel niets terecht zal komen. Maar dat betekent allerminst, dat men tegen het einde van deze eeuw niet opnieuw dit denkbeeld zal moeten bestuderen, aldus de heer Werkman. LOODGtETERSBEDRIJP EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Het communistische persbureau „Nieuw China" meldde gisteravond, dat dinsdag drie Indiase militairen ten zuiden van de Kongka-pas op Chinees gebied waren gearresteerd en ontwapend, omdat zij weigerden het Chinese territoir te ver laten. De dag erna verscheen een groep van meer dan 70 Indiase militairen in hetzelfde gebied, die tweemaal het vuur opende op Chinese militairen. De Chi nezen schoten aanvankelijk niet terug, doch toen de Indiërs opdrongen en tot een aanval overgingen, moesten de Chinezen zich verdedigen. Er ontstond een vuurgevecht dat twee uur duurde en waarbij aan beide kanten slacht offers vielen. Verscheidene Indiërs wer den gevangen genomen, waarop de overigen zich terugtrokken, aldus deze Chinese lezing. India en Pakistan hebben alle han gende problemen over de oostelijke j T grenzen geregeld, aldus hebben de lei- ders van de Indisch-Pakistaanse bij eenkomst te Nieuw Delhi gisteren mee gedeeld. De bijeenkomst is een week aan de gang. De leider van de Indiase delegatie, Sardar Swaran Singh, ze dat er geen meningsverschillen over de oostelijke grenzen meer zijn. De beginselen voor de afbakening zijn vastgesteld. Het hoofd van de Pakistaanse dele gatie, luitenant-generaal Sjaich, zei te hopen dat de overeenstemming zal wor den bereikt over andere geschillen. Sjaich is naar Pakistan vertrokken om verslag bij president Ajoeb Khan uit te brengen. Hervatting overleg in staalconflict Hedenmiddag zouden in de staalstad Pittsburgh de onderhandelingen hervat worden tussen de vakbond van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie en de •werkgevers. Dit besluit is genomen, nadat de vakbond gisteren voorstelde het overleg met de werkgevers weer op te nemen. Dit initiatief is een gevolg van de passage in het gerechtelijk bevel, waarin opdracht wordt gegeven de be sprekingen te hervatten. De Amerikaan se minister van Arbeid, Mitchell, deed gisteravond een beroep op beide partyen om dag en nacht te onderhandelen tot een akkoord bereikt zal zijn. De vak bond en de staalmaatschappijen zijn dat verplicht tegenover hun leden, aandeel houders en het Amerikaanse volk. Twee Westduitse straaljagers zoek (Van onze correspondent in Bonn) Sedert donderdagochtend zijn twee Westduitse straaljagers van het type F 84-f spoorloos verdwe nen. Men vermoedt, dat zij hetzij in communistisch Tsjecho-Slo- wakije, hetzij in communistisch Oost-Duitsland terecht zijn geko men, maar het is ook mogelijk dat de toestellen in de Alpen veron gelukt zijn. Men staat op het ministerie van Defensie te Bonn voor een compleet raadsel. De toestellen waren donderdagoch tend van het vliegveld Memmingen in Zuid-Duitsland opgestegen en meldden zich voor het laatst die dag om circa half elf. Hun brandstofvoorraad reikte tot ongeveer kwart voor twaalf. Aan boord bevonden zich in totaal drie man. De laatste keer, dat de piloten hun po sitie bekend maakten, was op het ogen blik, waarop zij 35 kilometer van de Oostduitse grens verwijderd waren. Men vernam gisteravond, dat een van de toestellen twintig kilometer ten noor den van Bayreuth zou zijn gevonden, maar hedenmorgen bleek dit bericht uit Beieren onjuist te zijn. Sedert twee dagen zijn Duitse en Amerikaanse straaljagers, helikopters, auto's en hulpcolonnes op zoek naar de beide vermiste vliegtuigen. Men heeft zelfs reeds met Tsjechische en Oost duitse instanties getelefoneerd, maar deze ontkenden tot dusver dat de jagers op hun grondgebied zouden zijn geland of neergestort. Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is alleen echt met het merk CHALET!. Anders dan anderen5 Enige regen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Het front dat over de Britse eilanden ons land nadert is vertraagd door de ontwikkeling van afzonderlijke storingen boven Noord-Engeland. De komende 24 uur zal het echter vergezeld van enige regen over ons land komen. In de tem peraturen komt niet veel verandering. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 OKTOBER Zon op: 7.20 uur; onder: 17.27 uur. Maan op: uur; onder: 14.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.41 en 21.12 uur. Laagwater te 3.59 en 16.22 uur. Dit nummer bestaat uit pas* (Van onze Hilversumse correspondent) Prof. dr. G. van den Bergh. hoofdfiguur van VARA's televisie-uitzending „An ders dan anderen" heeft tot het laat ste moment, namelijk toen hij in de grote zetel op het podium zat, niet geloofd dat het om hem te doen was. In de foyer van de Singerzaal in Laren, waar de uitzending was, hoor de hij in het begin van dit programma zoals elke kijker overigens, dr. Drees zeggen, dat het om hèm, prof. Van den Bergh. „Toen dacht ik", zo zei de professor naderhand, „dat de VARA dr. Drees onder het voorwendsel, dat het om myn persoon ging, had meegelokt. Ik had toen echt medelijden met hem, dat hij het nog niet door had". Drie maanden geleden was prof. Van den Bergh om medewerking gevraagd om voor dit pro gramma met dr. Drees als hoofdfiguur mee te doen. „Ik vond de keuze niet zo erg gelukkig, want dr. Drees. dat weet ik al te goed. houdt hier niet van. Ik ■yyilde echter toch mijn medewerking niet ontzeggen en heb toen de VARA - Prof. mr. dr. G. van den Bergh uit Amsterdam, tijdens de televisieuit zending waarin zijn leven in de rubriek Anders dan anderen" werk uiteengerafeld. Links Bert Garthof, midden de neef van prof. Van den Bergh. de heer Tony van den Bergh uit Londen, die een be langrijke rol in de uitzending speel de. aantekeningen over Buchenwald meege geven". Het programma had prof. Van den Bergh overigens best geamuseerd. Hij had echter wel even de schrik te pakken toen hij de eerste ontmoeting beleefde. De geschiedenis over de min was wat overdreven, zei hij, en bovendien: in die tijd was dat gebruikelijk. Tegenwoordig is het de melkboer met zijn flesjes, die je in zo'n geval helpt. (Voor een beschouwing van onze televisiemedewerke? ziet men elders). Kritiek op nieuwe loonpolitiek Van N.V.V.-secretaris Op een vandaag op de hoofd- besturenvergadering van het NVV uitgesproken rede heeft de ver- bondssecretaris, de heer W. F. van Tilburg, gezegd dat „wij het met onze bezwaren tegen de gediffe rentieerde loonpolitiek bij het rechte eind hadden". „Het risico van de huidige gang van zaken is dat wij naar een situatie van vrije loonpolitiek zullen afglijden". Eerder in zijn rede had de heer Van Tilburg opgemerkt „dat de regering in haar haast om de lijn van de oude loonpolitiek om te buigen zich onvol doende rekenschap heeft gegeven van de gevolgen. Zij zal hebben te kiezen en als het haar ernst is met de verzeke ring. dat er allereerst een welvaarts verruiming voor de werknemers moet komen, dan zal zij de invoering van de algemene maatregelen als huurver hoging en melkprijsverhoging zonder meer naar een later tijdstip moeten verschuiven" Voorts heeft de verbondssecretaris ..kijkend naar de praktijk" geconsta teerd „dat het de regering is die met haar zogenaamde „nadere verduidelij king" (van de spelregels voor de gedif ferentieerde loonpolitiek) onrust en sociale spanningen oproept". Spreker deed daar onmiddellijk op volgen: „de regering behoeft zich ech ter voorlopig nog niet bevreesd te ma ken dat deze sociale spanningen zich in stakingen of wat dies meer zij zul len ontladen". Spreker heeft nog opgemerkt dat het N.V.V. „overwegend bezwaar heeft tegen het feit, dat voor het bedrijfsleven nu andere maatstaven zouden moeten gel den dan die, welke voor de metaalindus trie en het grafisch bedrijf konden wor den gehanteerd. Dit is in strijd met elke rechtvaardigheid". Hij was er zeker van. dat indien de loonvoorstellen in deze beide takken aan de zogenaamde „nadere verduide lijking" zouden zijn getoetst, zij nimmer de goedkeuring hadden kunnen verkrij gen". Geen oefeningen met „Honest John"-raketten Het is niet de bedoeling, dat er in Ne derland oefeningen zullen worden ge houden met de onlangs in Nederland aangekomen raketten van het type „Ho- nest John" De oefeningen zullen, zo mag men verwachten, buiten Nederland worden gehouden en dan zonder atoomkoppen (de „Honest John" kan zowel voor atoomladingen als voor conventionele ladingen worden gebruikt) Een en ander blijkt uit het antwoord van minister Visser op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Van der Veen (PSP) die bezwaren tegen de aan wezigheid in Nederland en tegen het oefenen daarmee had gemaakt. De heer Van der Veen had de minister ook ge vraagd of deze het, als bijdrage tot de ontspanning in de wereld, niet beter achtte deze raketten uit Nederland te verwijderen, waarop de minister ontken nend heeft geantwoord. De minister merkt in zfjn antwoord voorts o.m. op, dat het hem om reden van militair be- „Verantwoord, doelmatig beheer Een groep dagbladen heeft nu de regering zich uitgesproken heeft voor het toelaten van reclame in de televisie te bevoegder plaatse een zendmachtiging aange vraagd voor de exploitatie van de reclame in de televisie. Bij het te dezer zaken genomen initiatief hebben zich in een gistermiddag te Amsterdam gehouden bijeenkomst drieënveertig dagbladondernemin gen definitief aangesloten. In een communiqué over deze bijeen komst deelt de „Nederlandse Dagblad Pers" mee, dat de oprichters zich op het standpunt stellen, dat de exploitatie van reclame in de televisie een zakelijk ka rakter moet dragen, teneinde tevens te bereiken, dat die exploitatie geschiedt op dezelfde grondslag en onder dezelfde omstandigheden, waarvoor de onderne mers van andere reclamemedia zich ge steld zien. Overleg over regeling Ten aanzien van de meest wenselijke regeling der uitzendingen nemen de op richters het standpunt in dat dit een onderwerp is voor gemeenschappelijk overleg tussen de regering, de NTS en de op te richten exploitatiemaatschappij. Het ligt niet in de bedoeling ook pro grammaverzorging na te streven. Wei zal voor de effectieve plaatsing der re clameboodschappen een intensieve sa menwerking met de verschillende om roeporganisaties nodig zijn. Mening OTEM Bij het initiatief van de 43 bladen zijn niet betrokken de vijf bladen (Nieu we Rotterdamse Courant, Handelsblad, Parool, Volkskrant en Telegraaf), die destijds mede-oprichters zijn geweest van de OTEM, de onafhankelijke televi sie-exploitatie maatschappij. Een zegs man van deOTEM verklaarde, dat „deze nieuwe complicatie" de kwestie van de commerciële televisie niet een voudiger maakt voor staatssecretaris Scholten, die in overleg met zijn ambt- Franse apotheker schuldig aan dood van 72 baby's Voor de rechtbank in Bordeaux ver klaarde een deskundige gisteren, dat van de 321 monsters van het babypoeder „Baumol", die hij onderzocht had, er 120 arsenicum bevatte. Deze deskundige, prof. Griffon, legde getuigenis af op de tweede dag van het proces tegen de 59-jarige apotheker Jacques Cazenave in Bordeaux, die beschuldigd wordt van dood door schuld van 72 baby's en van het veroorzaken van verwondingen bij 290 kinderen na gebruik van het poe der. Volgens de aanklacht heeft hij de dood veroorzaakt door „onhandigheid en onvoorzichtigheid en door het niet naleven van de reglementen". Prof. Griffon zei dat het bestanddeel arsenicum in de Baumol na in aanra king te zijn gekomen met het vocht in de huid, zich had opgelost en zich door het gehele lichaam had verspreid. Zijn onderzoek wees uit dat het arse nicum tijdens de fabrikatie van Bau mol bij het poeder was gevoegd. Prof. Griffon zei dat hij in de inge wanden van enkele der slachtoffers spo ren van arsenicum had gevonden. De hoeveelheid was even groot als in geval van vergiftiging door inslikking. Bij vele van de overleden kinderen had hij zelfs arsenicum in het haar aangetroffen. lang niet mogelijk was aan te geven waar de voor deze raketten bestemde atoomkoppen in feite in West-Europa zullen worden opgeslagen. genoot van Economische Zaken bezig la zijn standpunt te bepalen. Overigens hoopt de OTEM, dat er mo gelijk een vorm van samenwerking tus sen haar en de 43 bladen mogelijk is. De heer W. J. Rengelink, programma commissaris van de Nederlandse Televi sie Stichting verklaarde zich te kunnen voorstellen, dat de dagbladen op dit ge bied mede een stem wilden hebben. Hy noemde de voorstellen van de betrokken dagbladen een wellicht goede oplossing, die inderdaad gaat in de richting van wat de NTS zich, zo reclame in de t.v. wordt toegestaan, als juist voorstelt. Het is nooit de bedoeling van de NTS geweest zelf als exploitant van reclame televisie op te treden. De voormalige afgevaardigde van de Poujadisten Robert Pesquet die tijdens een persconferentie mede deelde. dat hij vorige week de aan slag op de Franse senator Frangois Mitterand heeft gepleegd. Het zou een gefingeerde aanslag zijn ge weest. georganiseerd door Mitte rand zelf. Tegenklacht van Pesquet De voormalige Poujadistische afge vaardigde Robert Pesquet, die beweert dat hy op diens verzoek een schijnaan- slag op de radicaal-gezinde Senator Mitterand had gepleegd, heeft gister avond een tegenklacht ingediend in ant woord op Mitterands aanklacht tegen hem. Mitterand deelde gisterochtend mee dat hij Pesquet wegens laster zou aan klagen omdat deze ten onrechte had gezegd een aanslag op hem te hebben gepleegd op zijn eigen verzoek. Pesquet beschuldigde Mitterand op zijn beurt van laster. Er zal om ophef fing van Miterands parlementaire on schendbaarheid worden verzocht. De rechtse afgevaardigde Le Pen heeft de minister van Justitie ter beantwoor ding in het parlement de vraag gesteld welke maatregelen hij wil nemen tegen een parlementslid dat „de politiek en de Justitie van zyn land belachelijk maakt". I BREESTRAAT 173 Onmaatschappelijkheid bij studenten In het voorlopig verslag der Tweede Kamer op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt het volgende gevraagd: Heeft de minister zich, naar aanleiding van de verontrus tende symptomen in de wereld der aca demische jeugd als excessen bij ontgroe ning, straatschenderij en obscene tek sten in liederenbundels der studenten- corpora, gezien de doelomschrijving der jeugdvorming m de memorie van toe lichting. ook bezonnen op middelen ter bestrijding van de onmaatschappelijk heid bij de studenten, van wie velen in de toekomst toch leidende functies in de gemeenschap zullen moeten bezet ten?

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1