Soekarno voert tlians een strijd anti het „culturele imperialisme" deze sierlijke mayonai bij CALVE mayonaise Het communistisch Kabinetslid Prijono als grote voorvechter met minder werk de mooiste glans natüürlijk de natuurzuivere WEER WORDEN IN BELGIE DE BELASTINGEN VERHOOGD Rotterdamse „zware jongens" in confliet voor het Haagse Hof Uitvaren van de walvisvaarder „Willem Barendsz" is onzeker Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 oktober 1959 Derde blad no. 29879 Soekarno zelfs tegen Beethoven-muziek! Onder leiding van president Soekarno is in Indonesië een campagne begonnen tegen „het culturele imperialisme", waarmee bedoeld wordt de westerse cultuur in het algemeen, en de moderne dansen en films in het bijzonder. Voor deze campagne stelde Soekarno een „commissie van vijf" In om „een serie bepalingen op te stellen teneinde de ontwikkeling van de nationale cultuur in overeenstemming met de Indonesische persoon lijkheid veilig te stellen". De commissie bestaat uit de minister van Defensie en leger-chefstaf luite nant-generaal Nasoetion, de minister van voorlichting Maladi, de minister van Onderwijs en Cultuur Prijono, de minister van Handel Arifin Harahap, en het hoofd van de politie van Dja karta Soekanto. Op een speciale conferentie in zijn paleis te Bogor verklaarde Soekarno tegenover de commissie dat de cultuur van het land in overeenstemming moet worden gebracht met zijn program van „geleide democratie", zoals uiteengezet in zijn „politiek manifest". Bescherming nationale cultuur „Ik heb aan de onderminister van Onderwijs en Cultuur instructies ge geven maatregelen te treffen op het gebied van de cultuur teneinde de na tionale cultuur te beschermen en haar ontwikkeling te garanderen". Tijdens de conferentie in het paleis te Bogor werd „onder andere een be raadslaging gehouden over het in rou latie brengen van buitenlandse films (overwegend Amerikaanse) en de hui dige normen van de filmcensuur". Ook werd een „diepgaande analyse" gemaakt van de tendens onder de jeugd om buitenlandse geschriften te lezen, zoals buitenlandse tijdschriften e.d. „die een negatieve invloed op de Indonesische jeugd uitoefenen". „Eveneens werd een diepgaande studie gemaakt van buitenlandse mu ziek die over de radio, in films, en shows e.d. wordt gespeeld. Dit was ook het geval met buitenlandse schil derijen, aanplakbiljetten en adverten ties". In overeenstemming met de instruc ties van de president, aldus een com muniqué, „voor de ontwikkeling van de Indonesische persoonlijkheid, zullen na tionale culturele manifestaties worden bevorderd en uitgebreid met de opening van culturele parken en ontspannings gelegenheden in overeenstemming met de persoonlijkheid van het Indonesische volk". Soekarno riep de artiesten in Indo nesië tevens op „hun werk te brengen in overeenstemming met de Indone sische „nationale persoonlijkheid". Inspectie van import Het was aan het meest pro-commu nistische lid van het kabinet voorbe houden om de doelstellingen en de taak van de commissie uiteen te zet ten, Prijono, winnaar van de Stalin- prijs voor de vrede, verklaarde dat de natie de invloed van „minder goede" buitenlandse cultuur moet voorkomen. Onder deze categorie van „minder goede" buitenlandse cultuur vallen FRANKRIJK SCHORT INVOERRECHT OP VERSE MELK OP Frankrijk heeft het invoerrecht op verse melk, bedragende 13%%, opge schort. Bij het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag is hierover gisteren telefonisch bericht binnenge komen, zo werd in de vergadering van het Produktschap Zuivel meegedeeld. „films die niet instructief zijn en muziek en dansen die lusten opwek ken". Prijono verklaarde de taak van de in dividuele leden van de commissie. De minister van Handel zou „geïmporteer de goederen verwant aan cultuur, in specteren". Het politiehoofd kreeg tot taak „de nationale cultuur te controleren" en Nasoetion moet .maatregelen op het gebied van de nationale cultuur" uit vaardigen. Soekarno bleef zich intussen nog ac tief bezig houden met deze campagne tegen het „culturele imperialisme". Hij hield onlangs een rede tot studenten van de Padjadjaran-universiteit in Ban doeng waarin hij zeide dat „het hoogst essentieel is een studium generale te houden, waarbij het algemene karakter van de levenswijze van het Indonesische volk wordt bestudeerd". Hy uitte de klacht dat er Indone siërs zfjn „die niet bereid zyn meer over de cultuur van hun eigen land te leren en er eerder de voorkeur aan geven naar composities van Beetho ven te luisteren grpte doos 58 ct reuze bus 115 ct *n Erdal produktdus goed! Bakkers protesteren tegen nachtarbeid (Van onze Amsterdamse correspondent) Het advies van de S.E.R. om over te gaan tot het instellen van ploegen- arbeid in het bakkersbedrijf heeft on der de werkgevers van midden- en kleinbedrijven protesten gewekt. De patroonsbonden stellen zich voor een aantal protestbijeenkomsten te organi seren, waarvan de eerste op 28 oktober a.s. in het Groothandelsgebouw te Rot terdam zal worden gehouden- De midden- en kleinbedrijven veTzor- gen 90 van de broodproduktie in Ne derland en hebben eenzelfde aandeel in het aantal werknemers. Langelle terug naar V.S. De 36-jarige leider van de veiligheids dienst van de Amerikaanse ambassade in Moskou, Russel Langelle, die door de Russen beschuldigd is van spionage en uitgewezen, is gisteren om kwart over elf met zijn gezin per K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. Hij was hier maandagavond ji. uit Moskou aangekomen en heeft twee nachten in Amsterdam gelogeerd. Advertentie. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Drie oorzaken financiering der scholen, verkorting van diensttijd en de Kongo (Van onze Brusselse correspondent) De vroegtijdige bekendmaking van de voornaamste lijnen van de Rijksbegro ting van 1960 is voor de gemiddelde Belg een onaangename verrassing geweest: want voor de tweede keer dit jaar moeten de belastingen worden verhoogd tot een globaal bedrag van circa drie miljard franken! De gewone dienst wordt geraamd op 111.5 miljard franken (8.5 miljard gulden). Hierbij komt nog een speciale begroting voor de hulp aan Belgisch Kongo ten bedrage van vijf miljard franken (380 miljoen gulden) en tenslotte is er de buitengewone dienst van 20 miljard franken aan uitgaven voor overheidsinvesteringen, welke moeten worden gedekt door leningen. De begroting voor Kongo zal worden gedekt door een speciale belasting op de winsten der maatschappijen die in de Kongo grote belangen hebben. Wat de gewone dienst betreft, deze is tot op 3 of 4 miljard franken na gedekt door de geraamde opbrengst van de belastingen. De nieuwe belastingen, slaan onder meer op de verhoging van de accijns op de benzine, en de stookolie, de luxe omzetbelasting die van 12 op 15 procent wordt gebracht, de erfenisrechten, en de belastingen op de intergemeentelijke elektrciteits- bedrijven, terwijl ook de bijslagen in de speelhuizen en op de prijsvragen zullen worden verhoogd. Rekening gepresenteerd In de lente werden de belastingen ook verhoogd, maar de stijging bleef toen beperkt tot de accijns op de benzine en enkele omzetbelastingen. Thans wordt de verbruiker nog meer getroffen. De minister van Financiën rekent ermee, dat de verhoging van de benzineprijs met iets minder dan een frank hem 100 miljoen gulden gaat opbrengen, terwijl de verhoging van de zogenaamde luxe omzetbelasting of weeldebelasting op auto's, parfums, pelsmantels enz een 30 miljoen gulden méér zou kunnen opleve ren. De vraag waarom de Belgen zo ineens ui de portemonnee moeten tasten om de schatkist te helpen, is eigenlijk niet gecompliceerd. Men wil in België teveel zaken realiseren, en ineens. De voor naamste drie redenen waarom de belas- tingschroef harder wordt aangedraaid hebben trouwens een naam: de finan ciering van het schoolvergelijk, de leger dienst van 12 maanden en de Kongo. In de eerste plaats de schoolkwestie. De Advertentie LENGTE 17.7 CM yOOR nof-*apen coloen Verdachte: „Ik gaf geen tip voor overval (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft zich gisteren geruime tijd beziggehouden met de behandeling van de strafzaak tegen een 38-jarige Rottetdamse scheeps- reparateur, die terechtstond terzake van medeplichtigheid aan de inbraak op 7 december in een boerderij by Spijkenisse en wegens uitlokking van een poging tot diefstal met geweldpleging. De inbraak te Spijkenisse gaf hy zonder meer toe, doch verdachte ontkende ten stelligste de tip voor de roofoverval gegeven te hebben. De Rotterdamse rechtbank heeft hem terzake van 'beide feiten 3% jaar gevangenisstraf met aftrek opgelegd. In de avond van 13 februari gingen een 34-jarige lasser, een 54-jarige café houder en een 33-jarige zeeman tezamen op pad om een vrouw te beroven in haar woning aan de Jacob Vrijstraat te Rot terdam. De roofoverval mislukte grandioos: toen een der drie mannen de vrouw by de keel pakte, krabde zü haar aanvaller vakkundig naar de ogen en begon zü zo te gillen, dat het drietal yiings op de vlucht sloeg. Diezelfde nacht werden de aspirant-rovers gearresteerd. Zij noem den de scheepsreparatuur als tipgever. Deze werd toen ook van zyn bed ge licht Voor de Rotterdamse rechtbank en ook gisteren tegenover het Haagse Hof hielden de drie Rotterdamse zware jon gens (die elk drie jaar gekregen hebben) hun beschuldiging tegen de scheepsre- parateur vol. De scheepsreparateur had hun de tip al in december j.I. gegeven en er daar na herhaaldelijk op aangedrongen dat zij de overval zouden plegen. Anders zou hü de tip aan een ander geven, had hij gedreigd. Hijzelf kon niet meedoen, om dat de vrouw hem kende. Hij had na melijk eens geld van haar geleend. De bewuste avond in februari was erg ge schikt, had verdachte gezegd, omdat de De eerste vakschool voor opticiens in ons land is gisteren in Rotterdam waar zij een onderdeel van de Christiaan Huygensschool vormt officieel voor ge opend verklaard. Opticiens en onderwijs krachten uit alle delen van het land heb ben er kunnen zien, dat de school over een technische apparatuur beschikt, die haar in staat stelt te wedijveren met de scholen die in Londen. Keulen en Bonn bestaan. man van het slachtoffer in het zieken huis was opgenomen. De scheepsreparateur bestreed giste ren deze getuigenverklaringen fel. „Zij willen mq erinluizen", vertelde hy het Hof. Volgens zün zeggen had het drietal de tip van een 49-jarige Rotterdamse win kelier. Ook deze werd als getuige ge hoord. Toen de scheepsreparateur in zijn bijzijn herhaalde dat de winkelier de tip gegeven zou hebben, ontstak de getuige hierover in hevige woede. De president van het Hof moest herhaaldelijk ingrij pen om te voorkomen dat de ruzie tus sen verdachte en getuige onaanvaard bare afmetingen zou gaan aannemen. De procureur-generaal, mr. Zaayer, achtte het tenlastegelegde met de ver klaringen van de drie berovers en van de winkelier volledig en overtuigend be wezen. Hy eiste bevestiging van het rechtbankvonins. met aftrek slechts tot de dag waarop dit werd gewezen. De verdediger, mr. B. E. F. 't Hart, vroeg vryspraak van de uitlokking. Het Hof zal op 4 november' arrest wijzen. katholieken hebben de verkiezingen van mei 1958 gewonnen op basis van hun campagne voor kosteloos onderwijs tot 18 jaren en de gelijkstelling van het vrij met het openbaar onderwijs. Het school- pact is in België met enthousiasme ont vangen omdat het de eeuwenoude schooloorlog uit de wereld heeft gehol pen. Maar men staat nu toch wel wat verbaasd te kijken naar de rekening! De begroting van Onderwijs, de investerin gen in nieuwe schoolgebouwen niet in begrepen, stijgt namelijk van 16 miljard frank over 1959 tot 18.5 miljard frank over 1960, dus met bijkans 200 miljoen gulden Nieuwe jachtvliegtuigen _De organisatie van de twaalf maan den legerdienst heeft momenteel nog geen invloed op de rijksbegroting. De nieuwe zogenaamde NAVO-technici, die voor drie of vijf jaren zijn aangeworven, vervangen op het ogenblik gewoon de afgezwaaide militieplichtigen, maar in 1960 zal de regering het vraagstuk van de modernisering van het jachtwapen moeten oplossen. De investering in het nieuwe luchtvaartmaterieel zal miljar den frank kosten. Men weet. dat het de bedoeling is om de aankoop van de nieuwe jachtvliegtuigen voor Nederland en België samen te doen. De motoren van de machines zouden in Luik, en de rompen en andere onderdelen in Neder land worden vervaardigd. Het is echter in ieder geval een miljarden-project, dat van het volgend jaar (of van 1961) af, op de buitengewone dienst van de Ryksbegroting zal gaan wegen. Magere troost.... Vooral de Kongo is een dure rekening. Door uitbreiding van het lager onderwijs met meer dan tien procent per jaar, de organisatie van de gemeenteraden, de aanpassing van de salarissen van de Kongolese ambtenaren, de organisatie van een pensioenensysteem, en andere sociale verzekeringen, is de reserve die de Kongolese schatkist in de jongste tien jaren had aangelegd, uitgeput. Voor het eerst paste de Belgische schatkist in 1958 een bedrag bij van 500 miljoen frank, en die subsidie of gift van België aan de Kongo werd over 1959 geconti nueerd. samen met de jaargift van 600 miljoen frank, welke België aan de mandaatgebieden Roeanda-Oeroendi verstrekt. Hierbij komen nog sedert en kele jaren de giften welke België (zoals ook Nederland) overmaakt aan het Europese fonds voor de investeringen in de overzeese gebiedsdelen. Om de Kongo speciaal te helpen wil de Belgische rege ring nu bovendien nog een lening uit geven van drie miljard frank, en zij hoopt dat de Belgische koloniale maat schappijen die lening zullen voltrekken Dit zijn in het kort, naast vele andere, de voornaamste redenen waarom de Belgische belastingbetaler dit jaar, spe ciaal door de indirecte belastingen, meer aan de fiscus zal moeten afgeven. Het is hem een magere troost te vernemen, dat „In België de belastingdruk ten opzichte van het nationaal inkomen het laagst is van alle Europese landen. Italiaanse boeren wilden hun pastoor niet missen De dorpelingen van Pizzolano naby Salerno hebben gisteren him parochie geestelijke, Don Saverio della Mura, die naar een grotere parochie zou vertrek ken. in de kerk opgesloten en de toegan gen gebarricadeerd. De populaire pastoor werd de oorzaak van een treffen tussen politie en betogers die de wachtende auto van Don Saverio opnamen en in een schuur opsloten. De politie som meerde de demonstranten uiteen te gaan en gooide, toen dit bevel geèn succes had, traangasbommen tussen de menigte, waarvan velen met hooivorken waren gewapend. Nadat Don Saverio door het optreden van de politie was bevrijd \erklaarde hy dat de betoonde aanhankelijkheid hem had doen besluiten in zijn parochie te blyven en dat hü de aartsbisschop van Salerno zou vragen de nieuwe benoe ming ongedaan te maken. Advertentie Dreigend arbeidsconflict Verlaging der lonen met tien procent? (Van onze Haagse redactie) Het zee kiezen van de walvisvaarder „Willem Barendsz" op 31 oktober uit Amsterdam naar het Zuidpoolgebied is onzeker geworden, nu er op de valreep een conflict dreigt tussen de in de Centrale van Zeevarenden (NVV) georga niseerde officieren en gezellen en de Maatschappij voor Walvisvaart. Tijdens een gisteravond in „De Poort van Cleve" to Amsterdam gehouden vergadering, die door honderd opvarenden van de „Willem Barendsz" werd bezocht, is unaniem besloten om de door de maatschappij aan de bemanning voorgelegde nieuwe individuele arbeidsovereenkomst niet te tekenen. Deze nieuwe individuele arbeids overeenkomst houdt volgens het bestuur van de CKV een belangrijke loonsver laging in. De CKV is van mening, dat zolang de onderhandelingen tussen haar en de Maatschappij voor Walvisvaart nog niet zijn geëindigd de maatschappij in stryd met de nog geldende oude CAO handelt met het ter tekening voorleggen van het nieuwe contract, waarover tussen partijen geen overeenstemming bestaat. Volgens de C.K.V. baseert de maat- schappü voor Walvisvaart zich by het nieuwe contract op de overtuiging, dat men met de oude CAO geen sluitende exploitatie voor de „Willem Barendsz" kan krijgen. Naar een recordvangst? De CKV, die by de onderhandelingen met de maatschappü o.m. wordt ver tegenwoordigd door haar secretaris, de heer A. de Boon, is het met de ziens"- wyze van de maatschappü oneens. Zü is van mening, aldus de heer A. de Boon, dat de „Willem Barendsz" een sluitende exploitatie moet verkrijgen zonder een drastische verlaging van het loon van de bemanning, zy acht dit mogelyk, omdat de maatschappü juist heeft besloten dit jaar een recordvangst aan walvissen 1200 eenheden blauwe walvis te boeken. Totnutoe heeft de „Willem Barendsz" niet meer dan ruim 960 blauwe walvissen gevangen. De uit breiding van de vangst is mogelyk ge worden door het feit, dat Nederland uit de internationale conventie is getreden. De voorstellen van de maatschappü voor de nieuwe arbeidsovereenkomst houden een verlaging van het loon met ongeveer 10% in. Dit acht de Centrale voor Zeevarenden onaan vaardbaar. Daarom heeft zij haar le ien geadviseerd om de nieuwe indivi duele arbeidsovereenkomst niet te te kenen. Uiteraard kunnen de beman ningsleden wel monsteren op de voor waarden van de oude CAO. Het uitvaren van de „Willem Ba rendsz" is door deze verwikkeling in elk geval wel op losse schroeven ko men te staan. Incorrect De Maatschappij voor Walvisvaart acht de mededelingen van de Centrale voor Zeevarenden over de nu nog lopen de onderhandelingen incorrect. „De CKV neemt hiermee een grote verant- woordelykheid op zich voor het wel of niet slagen van de Nederlandse walvis vaart, die toch al een moeilijke stryd moet voeren voor haar bestaan", aldus de heer De Waal, woordvoerder van de maatschappy. „Wanneer de besprekin gen tussen ons en de vakbonden moch ten mislukken, is het beter om het Col lege van Rijksbemiddelaars het laatste woord te geven". Volgens de heer C. van Driel, voor zitter van de CKV, is er 13 jaar tot te vredenheid van allen op basis van de contracten, die gelden voor de Noorse en Britse walvisvaart, gewerkt. Inkomstenvermindering ongerechtvaardigd In april heeft de CKV zich wel be reid verklaard, te onderhandelen over een nieuwe CAO. wanneer de bespre kingen van de internationale conven tie een voor de exploitatie van de „Willem Barendsz" nadelig resultaat tot het gevolg zou hebben. Daarvan is echter geen sprake, aldus de heer Motie door gepensioneerd vervoerspersoneel ingediend De Bond van gepensioneerd Spoor-, Tram- en ander Vervoerspersoneel heeft op zijn gisteren te Utrecht gehouden al gemene jaarvergadering een motie aan genomen naar aanleiding van het wets ontwerp „Beperking van de aanspraak op een overheidspensioen by gelijktydige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet of een pensioen of uitkering krachtens de algemene we duwen- en wezenwet". In deze motie aan de beide Kamers dringt de bond met klem aan op een meer effectief democratisch inzicht by de regering, opdat perspectieven zullen worden geopend voor een behoorlyke medezeggenschap van ambtelyk gepen sioneerden in de reeds bestaande sociale instanties als de Sociaal Economische Raad, de Ziekenfondsraad en dergelyke. Dit, om het mogelyk te maken dat de ge pensioneerden voor hun belangen, die, naar hun mening, steeds meer in ver drukking raken, op kunnen komen. De bond protesteert tegen het betref fende wetsontwerp en verzoekt het thans reeds bestaande onrecht van beperking op te heffen en de beperking op de uit betaling der ambtelyke pensioenen door korting op de AOW, alsnog direct te be ëindigen. Van Driel. nu Nederland uit de con ventie is getreden en de maatschappy zelf de vangst voor dit seizoen heeft kunnen vaststellen. De CKV kan by een verhoogde produktie geen vernvn- dering van inkomsten voor de beman ning accepteren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9