RONSON-GAS J. P. VAN DER BLOM RONSON-GAS Westduitse professor Wegner is naar Oost-Duitsland uitgeweken T.V.-PUBLIEK IN AMERIKA GEVOELT ZICH BEKOCHT VELPONfl DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 Amiltrdam Prof. Feuchtinger op wegverkeersclag Geen evenwicht wegen-verkeer „In de steden loopt het verkeer klem (Speciale berichtgeving) Op de vandaag gehouden l?e wegverkeersdag in het Kurhaus te Scheveningen sprak prof. dr. Ing. Habil. Max-Erich Feuchtinger in z^n inleiding over „Het verband tussen verkeer en stedenbouw in het raam van de stedelijke verkeers problematiek". „Nog geen land is er in geslaagd, ook maar het geringste evenwicht te bereiken tussen wegen en verkeer", aldus prof. Feuchtinger die o.a. bekendheid verwierf door zijn veel omstreden plan voor de sanering van de binnenstad vaii Utrecht „en deze achterstand betreft zowel de grote verkeerswegen als de verkeersvoor- zieningen in de steden". In de periode van 1950—1959 steeg het aantal personenauto's in Nederland van 12 tot 40 per duizend inwoners, hetgeen een toeneming van meer dan 300% be tekent. Toch blijft Nederland nog onder het Europees gemiddelde, namelijk 66 personenauto's per 1000 inwoners. Ten aanzien van de groei van het aantal auto's tot het jaar 1980 komen wij voor wat Nederland betreft tot de slotsom dat gerekend moet worden op het 2,5-voud van de huidige graad van motorisering. waarvoor dan het 3,5-voud van de thans beschikbare weg- ruimte nodig zal zyn. „Wy mogen echter niet vergeten", al dus spreker, „dat een prognose over de motorisering nog geen prognose is ten aanzien van het verkeer". Hiertoe moet men zich beperken tot ruimtelijk eng begrensde gebieden en ter plaatse onderzoekingen verrichten. Nergens kan men zich veroorloven op de tast plannen te maken en in het bijzonder geldt dit voor de grote ste den, waar de onkosten bijzonder hoog zijn. De steden zijn uitgangs- en eind punt van al onze ritten en alle ver keer op de grote wegen heeft ook een stedelijk einddoel. Hier vindt dus een enorme „ophoping" plaats en het is dan ook juist in de steden dat het verkeer klem loopt. Stedebouw Naast de factor motorisering is ook de factor stedebouw verantwoordelijk voor de noodsituatie in het verkeer, meende prof. Feuchtinger. Een stad dient zo aangelegd te wor den, dat door een Juiste situering van woon- arbeids- en ontspanningsge- bieden de omvang van het verkeer wordt gereduceerd, omdat men slechts korte afstanden heeft af te leggen. In vele bestaande steden is dit echter voorlopig nog een utopie en men zal andere oplossingen moeten vinden. De mogelijkheden om door middel van technische maatregelen op het gebied van wegenaanleg en verkeer de behoef te op te vangen zijn nog lang niet uit geput. Prof. Feuchtinger dacht hier aan de scheiding van fietsend en gemotoriseerd verkeer, de vergroting van de kruispun ten. het instellen van een eenrichtings verkeer en een rationele verdeling van de beschikbare parkeerruimte. In afwachting van structurele wijzi gingen van stadsplattegronden het geen in ons land met zjjn „historie in steen" van de steden nogal wat be lemmeringen oplevert valt er voor lopig no? genoeg te doen. Prof. Feuchtinger toonde zich een te genstander van de volledige afsluiting van de stadskernen voor het gemotori seerde verkeer, daar zii economisch „de dood van de kernen" betekent. Een oplossing zag hij in het aanleg gen van kruisingvrije ringwegen, die als raaklijnen langs de city lopen. „Maar welke oplossing wij ook zoe ken", zo besloot hij, „het doel moet in elk geval een stedebouw zijn, die het verkeer gaande houdt. Dit vereist een hechte samenwerking tussen ar chitect en verkeersingenieur, onder het motto: de stad, die kan bogen op een minimum aan verkeer, maar zon der zijn centrum af te sluiten, dié stad is een gezonde". Benauwend beeld De aanwezigen werden verwelkomd door de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. Smits van Oyen, die het uitermate benauwend vond te beden ken. hoe het er over vijf jaar in onze steden zal uitzien, indien de huidige gang van zaken niet ten goede veran dert. Voor elke tien personenauto's, die naar de sloper gaan, komen er ongeveer 34 nieuwe bij op de weg, voor elke tien vrachtauto's dertig, voor elke tien bus sen veertig, voor elke tien motoren en scooters 25 En toch zijn er steden, waar voor een verkeerslicht, dat het oud en der da gen zat opgeeft, geen nieuwe instal latie komt. Omdat er geen geld is En legio gemeenten hebben laden en kasten vol met plannen, die echter bij gebrek aan middelen nooit uitgevoerd worden Daarom werd op de bijeenkomst het stedelijke verkeersprobleem in de be langstelling geplaatst. „Wij weten", al dus de voorzitter van de KNAC. „dat woningbouw, onderwijs, energievoorzie- wij vragen ons desondanks af of wij eenvoudig en alleen om het verkeer ga-ande te houden niet een aanzien lijk hogere prioriteit moeten verlenen aan de oplossing van deze problemen". De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals, sprak ver volgens een openingswoord, waarna prof. Feuchtinger het woord kreeg. Tijdens de middagvergadering werden allereerst door mr. D. J. van Gilse, pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag en voorzitter van het Juri disch economisch adviescollege van de KNAC, de prijzen uitgereikt van de ge meen ten-verkeersveiligheidscompetitie 1958. Daarna werden de financiële en economische aspecten van het verkeer uitvoerig belicht door de heer J. F. Posthuma. oud-president-directeur van de Herstelbank. nieuwste modellen OOk in TAFELAANSTEKERS bij onze collectie „PIJPENPALEIS". HOEK RAPENBURG—NOORDEINDE Telefoon 20635 Leiden Dealer: COMOY Pipes-London Ronson-Service. In het Prae-Klinisch Instituut van de R.-K. Universiteit van Nijmegen nam Koningin Juliana gisteren tij dens haar bezoek aan deze Univer siteit enige tijd plaats tussen de studenten. Naast haar mr. H. W. Bloemers, Commissaris van de Ko ningin in Gelderland. verkrijgbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 In zUn vergadering van gisteren, waarin de behandeling van de concept nota over het gemeenschappelijk zui velbeleid in de landen van de Europese Economische Gemeenschap werd uit gesteld tot de vergadering, die over 14 dagen zal plaats hebben, behandelde het bestuur van het Produktschap voor Zuivel o.a. de regelingen voor het melkprijsjaar 19591960. Men kwam daarbij na stemming (10 vóór en 4 tegen) tot de principe- be slissing, dat de basis voor de uitbeta lingen voor de uitkering uit het Zui- velfonds dezelfde zullen zijn als die. welke totnutoe golden. De botercommissie heeft van gedach ten gewisseld over de Invoer van boter door België en is tot de conclusie geko men, dat het onaanvaardbaar is, dat hierbij door één organisatie een mono polistische positie wordt ingenomen met uitschakeling van de normale import- handel. Dit was reeds in strijd met de Bene- lux-gedachte en nu de invoer plaats heeft in het kader van het EEG-contin- gent, is de commissie van mening, dat er bij de Nederlandse regering op moet worden aangedrongen nogmaals een ernstig protest te laten horen. De botercommissie gaf het bestuur van het Produktschap dan ook in overweging stappen te ondernemen opdat deze kwestie door de regering bij de Europese commissie wordt aangemeld. Het bestuur besloot hiertoe. „Zinvolle arbeid verrichten om macht van arbeiders en boeren te versterken Grote uitzondering (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse hoogleraar, prof. Ar thur Wegner. directeur van het insti tuut voor kerkrecht en docent in het strafrecht aan de universiteit van Mun ster, heeft de communistische Oost- duitse regering om asiel gevraagd, zo verklaarde hij gisteren op een perscon ferentie in Oost-Berlyn. Over Wegner's communistische sym pathieën bestond reeds geruime tijd geen twijfel. Hij stak o.m. in juli j.l. op een bijeenkomst van het communistische Nationale Front een rede af en hij heeft toen verklaard dat de erkenning van het Oostduitse regime een gewe tensvraag is. „Ik heb in geval van nood alleen maar eten en drinken nodig en de mogelijkheid om zinvolle arbeid te De reclame-bureaus voerden spanning op Reeds sedert de zomer van 1958 - toen de geruchten omtrent geknoei de ronde begonnen te doen zijn verscheidene bekende programma's van deze aard stopgezet en het ziet ernaar uit. dat dit soort van vertoningen wel nooit meer die enorme populariteit zal verwerven, die het enige jaren lang genoten heeft. Het publiek voelt zich bekocht en bij de neus genomen. Men toont zich verontwaardigd of schreit krokodilletranen over zoveel perfide bedrog De televisie-maatschappijen zeggen van deze quiz-prins nooit enig kwaad te hebben geweten. Zij die zich de dupe voelen van dit soort vertoningen, wen sen dat er wettelijke maatregelen geno men worden om herhaling te voorko men. Sommige betogen, dat de wetten tegen frauduleus adverteren gebruikt kunnen worden om op te treden tegen dit soort voor-de-mal-houderij. Zowel dat onschuldig-doen als dat veront waardigd zyn, heeft voor ons gevoel iets onechts, en juridisch ingrijpen lijkt nauwelijks nodig. In dit geval gaat het spreekwoord tenminste eens op: „Al is de leugen nog zo snel, de waarheid ach terhaalt haar wel". De quiz-shows heb ben hun tijd gehad! Zo aantrekkelijk mogelijk Al hebben de grote televisie-maat schappijen in feite aan het bedrog niet meegedaan, zy hebben misschien toch wel kunnen aanvoelen, dat de reclame- bureau's die zendtijd van hen huurden, alle middelen gebruikten om hun pro- ning ë.d. enorme uitgaven eisen. Maar I gramma's zo aantrekkelijk mogelijk te Quiz-helden met wonderbaarlijke geheugens kregen van tevoren les in acteren (Van onze correspondent in Washington) Zeker drie jaar lang heeft het Amerikaanse televisie-publiek met grote span ning gekeken naar wedstrijden tussen lieden, die over een fenomenaal geheugen leken te beschikken en grote geldprijzen wonnen. In de zomer van 1958 begonnen er geruchten de ronde te doen, dat veel van deze „quiz shows" doorgestoken kaart waren en thans heeft een commissie van het Congres een openbaar onder zoek ingesteld naar deze vertoningen. Het onderzoek is nog niet voltooid, maar het staat thans reeds vast, dat verscheidene mededingers van tevoren op de hoogte gebracht waren van de vragen, die hun gesteld zouden worden, dat zy instructies hebben gekregen hoe zij moesten acteren om de spanning zoveel mogelijk op te voeren, enz. maken voor het publiek. Zulk een recla mebureau verzorgde bijvoorbeeld een quiz-show voor een bierbrouwerij een automobielfabriek of een fabriek van schoonheidsmiddelen. Voor, tussen en na de vertoning kreeg het publiek op het t.v.-scherm reclames van bier, auto's of tandpasta te zien en het was uiteraard voor het reclame-bureau van belang om wekelijks een zo groot mogelijk aantal kijkers naar die pro gramma's te doen staren. Daarom moest het publiek werkelijk gaan meeleven met die „wondermensen", die dank zy hun fenomenaal lijkende geheugen gro te sommen geld probeerden te verdie nen. Niet alleen moest hun geheugen ko lossaal lijken, maar die mensen moes ten ook een zekere aantrekkelijkheid voor het publiek bezitten: humor werd gewaardeerd, een goed uiterlijk, maar vooral ook een zeker element vanv errassing: een jongetje van tien, dat alles wist over de effectenbeurs, een dominee, die de liefdeslitteratuur op zijn duim kende, een jockey die een kunstkenner was of een huismoeder, die expert was op honkbalgebied. verrichten ter versterking van de arbei ders- en boerenmacht", schreef Wegner voorts enige tijd geleden in een brief aan de universiteit van Halle in Oost- Duitsland. In de Bondsrepubliek is daarna een vervolging tegen hem Inge steld, waarbij de vraag is opgeworpen of men Wegner van landverraad kan beschuldigen. In Milnster had men hem dan ook voorlopig geschorst. Wegner wil thans van Oost-Berlijn uit met behulp van Oostduitse advocaten voor zijn rechten op zijn leerstoel te Münster vechten, zoals hij gisteren verklaarde! Maar voorlopig schijnt hij er niet aan te denken naar West-Duitsland terug te keren. Zoals hij gisteren zei: „Ik wil in de DDR (Oost-Duitsland) weten schappelijk werken!" Wegner ging gisteren te Oost-BerliJn nogal ver met zijn beschuldigingen tegen de Westduitse instanties. Zo zei hij dat men gepoogd had hem in een krankzinnigengesticht te stoppen, alleen maar om van hem af te komen. Maar hoever het met deze hoogleraar zelf is gekomen, getuigde zijn opmerking over de Oostduitse vrouwelijke minister van Justitie, die berucht is om haar wreed heid en meedogenloosheid, de commu niste Hilde Benjamin: „Zy is zeer mild en zeer zakelijk..." Het trekken naar Oost-Duitsland door Westduitsers is in de grond van de zaak een niet alledaagse aangelegenheid. Wel gaan af en toe vluchtelingen die om po litieke redenen of wegens de grote wel vaart in het Westen naar de Bondsre publiek zijn gegaan, naar Oost-Duits land terug, maar hier betreft het meest al mensen, die zich in West-Duitsland niet hebben kunnen aanpassen. Een geval als dat van Wegner Is de laatste jaren zelden voorgekomen. In tegendeel, het zijn stromen Oostduitse hoogleraren en andere vertegenwoordi gers van de intelligentia die van Oost naar West plegen te vluchten omdat zij het onder het door Wegner zo geprezen communistische bewind niet langer kon den uithouden. In de Bondsrepubliek neemt men Wegner's vlucht dan ook bepaald niet dramatisch op. De achtergrond... Sloeg zulk een mededinger aan bij het publiek, begon men over hem of haar te praten in trams en bussen, dan was het zaak voor het reclame-bureau om deze held of heldin epn paar weken lang op het programma te houden. Dat kon alleen, wanneer de ondervraagde geen fouten maakte. Wat lag meer voor de hand dan dat men in zo'n geval van tevoren aan de betrokkenen inlichtingen verschafte omtrent wat komen zou? Maar tevens moest men de spanning opvoeren. Wat kon men beter doen. dan aan de wondermens wat les geven in Broodprijs in Haarlem vijf cent lager (Speciale berichtgeving) In de gisteravond te Haarlem gehou den vergadering van de rayonale bak kerij commissie Haarlem is meegedeeld, dat met ingang van heden alle bakke rijen en bakkers in Haarlem ertoe zul len overgaan de broodprijs zowel voor wit als voor regerings-bruin-brood met 5 cent te verlagen. Dit betelkent, dat men in Haarlem en omgeving voor een witbrood geen 41 cent maar 36 cent zal behoeven te betalen. Wenst U ook een kapsel modern STEENSTRAAT 57 TEL. 21721 acteren? Stotteren, zuchten, voorhoofd- afvegen is snel te leren. Ja. en natuur lijk moest men de optredemden wel op het hart drukken aan niemand iets te vertellen over de onechtheid van de quiz! Dit artikel wil overigens niets goed praten, doch wel verklaren hoe een re clame-bureau, dat een maximum aan effect wil bereiken, tot zulke praktijken komt. Veel van de morele verontwaar diging lykt verdacht veel op gepikeerd heid! Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf te Heerlen heeft een brief gezonden aan de mynindustrieraad. waarin het stelt, dat het noodzakelijk is, dat de mijnwerkers een loonsverhoging krij gen. De beloning van de mijnwerkers kan niet achterstaan by die van werk nemers in andere Industrieën, aldus de brief. Het bestuur schrijft verder, dat de kolenindustrie zich weliswaar in een moeilyker situatie bevindt dan voorheen, doch deze situatie kan een tijdelijk karakter hebben en is voorts voor een groot deel te wijten aan het feit, dat niet op tijd maatregelen zyn genomen om de invoer van kolen te remmen.. De brief wordt besloten met het uit spreken van de mening, dat een beleid voorgestaan dient te worden, „dat aan de kolenindustrie haar bestaansrecht ver zekert en aan de rechtmatige verlangens van de werkers in de mijnindustrie tegemoet komen". Basis voor uitkering uit zuivelfonds onveranderd (Van onze Haagse redactie) Binnenkort kiellegging van Cantor's „super-veerboten" De Amerikaanse hoteleigenaar. Hyman Cantor, die van plan is met twee super passagiersschepen van elk 90.000 ton een soort veerdienst te gaan onderhouden tussen de Verenigde Staten en West- Europa, heeft te New York in een diner bijeenkomst van de Maritime Associates medegedeeld, dat binnen enkele maan den de kiel van deze schepen zal worden gelegd. Zijn maatschappij heeft met de Deutsche Werft te Hamburg „basis contracten" gesloten, waaronder het eerste schip in 36 maanden zal worden voltooid en het tweede 12 a 18 maanden later gereed zal komen. Zoals bekend zal de overtocht aan boord van de schepen van Cantor 50 dollar kosten, waarvoor iedere passagier een eigen hut krijgt met een eigen toilet, luchtverversing en televisie. .Voedsel is echter niet in de prijs begrepen. Cantor zette uiteen, dat zijn plannen moeten worden gezien als die van een koopman. Hij ziet enorme handelsmoge lijkheden in de aanwezigheid van de 6.000 passagiers, die elk schip kan ver voeren. o.a. zullen het Londense waren huis Selfridges en Houbigant en Coty in Parijs hun goederen op de schepen be lastingvrij verkopen. De schepen zullen als Europees eind punt de Belgische stad Zeebrugge heb ben: hun Amerikaanse haven zal waar- schijnlyk Boston zijn. Volgens de plan nen zal de reis over de Atlantische Oceaan vier dagen duren. LUm en plak alles met van Ceta-Bever J Jeugdige solist voor Concertgebouworkest INITIATIEF „JEUGD EN MUZIEK" (Van onze Amsterdamse correspondent) Veertien jeugdige leerlingen van di verse conservatoria zullen binnenkort voor een jury verschijnen, die zal beslis sen wie van deze jongelui de eer te beurt valt om op 8 maart als solist met het Concertgebouw-Orkest te mogen optre den. Dit initiatief is genomen door de Stichting Jeugd en Muziek, die van een dergelijk concert een jaarlijkse traditie wil maken, telkens in een andere stad. Het Stichtingsbestuur heeft uit een recente enquête afgeleid, dat er nog 'n enorm terrein braak ligt, waar het erom gaat de jeugd tussen 15 en 25 jaar dich ter tot de muziek te brengen. In augustus 1960 zullen tien leden wor den uitgekozen om op kosten van de Stichting een bezoek te brengen aan het 15e congres van de Federation Interna tional des Jeunesses Musicales, dat deze maal in West-Berlijn zal worden gehou den. Zij zullen als Nederlandse vertegen woordigers meewerken in een massale uitvoering van Beethovens Negende Symfonie. Verruiming van de Amerikaanse kaasinvoer President Eisenhower heeft de tarief- commissie opdracht gegeven na te gaan, of de invoer van bepaalde soorten kaas. hoofdzakelyk Nederlandse en Italiaanse soorten, in de V.S. kan worden uitge breid zonder dat het stelsel voor het steunen van de zuivelprijzen in Amerika in ernstige mate wordt verstoord. De kaasinvoer wordt door middel van contingenteringen beperkt om te voor- Sanatorium Hoog-Laren wordt bejaardencentrum (Speciale berichtgeving) Een der alleroudste bolwerken in ons land tegen de tuberculose, het in 1903 door wijlen Koningin Emma geopende sanatorium Hooglaren, zal binnenkort ophouden te bestaan als tbc-sanatorium. Het heeft de strijd tegen de eens ge vreesde volksziekte met succes gestreden en zal nu een totaal nieuwe bestemming krijgen en wel als geriatrisch ziekenhuis. Met name voor het Gooi is deze om schakeling van groot belang, want deze streek heeft daarmee als eerste in het land de beschikking over een medisch centrum, dat zich uitsluitend op de ver pleging van de bejaarden zal richten. Met deze nieuwe bestemming zal Hoog laren in een grote behoefte gaan voor zien. Advertentie Wordt niet oud voor Uw tijd Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren en gewrichten. Reeds drie geslachten roemen Kloosterbal. sem (Akker-Balsem) als snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmlddel bij reumatiek en spierpijn, spit en lendenpijn en boven dien als zuiverend bU wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegti „Kloosterbalsem geen goud zo goed." Oud-VARA-voorzitter De Vries overleden Gistermorgen is te Hilversum in het gemeentelijk ziekenhuis, waar hij sinds enige tijd werd verpleegd, de oud-voor zitter van de VARA, de heer Arend de Vries, in de leeftijd van 76 jaar over- leen. De heer De Vries was van 1930 tot aan 1941. toen de omroepverenigin gen door de bezetter werden opgeheven, bezoldigd voorzitter van de VARA. Hij was gedurende 27 Jaar werkzaam In het onderwijs in Drente en te Zaandam en voorts jarenlang voor de voormalige SDAP lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Onprettige herinnering Zwarthemden van de revolutie mannen en vrouwen van geheel Ita lië, Italianen overzee en aan gene zijde van de bergen, luistert Deze woorden, waarmee Mussolini zijn redevoeringen placht te begin nen, weergalmden woensdag op het station van Verona. Zij werden uit gesproken door een donderende stem, die precies klonk als die van de Duce. De hevig ontstelde reizigers waar schuwden onmiddellijk de politie, die spoedig de herkomst van de woorden ontdekte. Zij waren af komstig van de omroeper van het station, de 56-jarige Ettore Anoardo. Anoardo had een tijdschrift ge vonden, waarin de tekst van de rede was gepubliceerd, die Mussolini op 2 oktober 1935, toen hij Ethiopië de oorlog verklaarde, had uitgesproken. Anoardo las deze tekst zijn collega's voor, terwijl hij de houding van de Duce nabootste. Hij had alleen maar vergeten de microfoon uit te scha kelen komen, dat hy een verstorende invloed heeft op de subsidieregeling voor de Amerikaanse kaasproducenten. Mijnwerkers vragen hogere lonen EXCLUSIEF! Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) Multi-Fill tank f. 2.25 bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. De Ronson Butrori - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig.Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman - schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. AJIttntmp. Servict Afd.! William Rikkeri Handrlsondrratming N.V. Bturi, Damrak, Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5