Wespenzwerm was geen lang leven beschoren Dr. P. Hartman lector Leidse Universiteit in kristallografie 32.50 Leiden heeft weer vierhonderd nieuwe jeugdige natuurwacliters EAU DE COLOGNE NIEUW CLUBLOKAAL VOOR JEUGD IN LEIDEN-NOORD Dr. A. E. Cohen Leids hoogleraar geschiedeni s der middeleeuwen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 oktober 1959 Tweede blad no. 29879 De Leidse familie Eradus in de Javastraat had dezer dagen bijzon der onaangenaam bezoek. Een grote zwerm wespen had namelijk een plekje onder de vloer van de woning uitgekozen als schuilplaats. Ze kwamen binnen via een gaatje bij een muuranker. Men had van de aanwezigheid van deze wespen nu niet direct hinder gehad, als iemand er niet een ver delgende stof had ingespoten. De wespen moesten toen namelijk in paniek vluchten en deden dit via andere openingenzodat ze in de kamers van de familie Eradus te recht kwamen. Toen moest dus in gegrepen worden. De heer P. van Loon. een zuiveraar (..gewoon rou tinewerk. meneer") werd te hulp geroepen en deze had het karweitje snel geklaard. De vloer werd open gebroken. de wespen met een scha delijke stof gedood en de wasraat duidelijk op onze foto zichtbaar werd in de vuilnisbak gedepo neerd. (Foto L.D./Holvast) Bij Koninklijk Besluit van 10 oktober 1959 is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt aanvaarden zal, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de kristallografie dr. P. Hartman. Dr. Hartman werd op 11 april 1922 te Veendam geboren. In 1939 verkreeg hij aan de Rijks HBS aldaar het einddiplo ma-B. Daarna studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de scheikunde. In 1948 werd hij assistent van prof. dr. P. Terpstra, destijds direc teur van het Kristallografisch Instituut te Groningen. Het doctoraal examen scheikunde, met als bijvakken minera logie en kristallografie legde hij in 1950 af. Na het doctoraal examen wijdde hij zich geheel aan de kristallografie en stelde een morfologisch determinerings- systeem voor trikliene kristallen op ten behoeve van de „Barker Index". Daarna bestudeerde hij in samenwerking met dr. W. G. Perdok, lector in de nieuwere kristalmorfologie te Groningen, de be trekkingen tussen de atomaire structuur en de uitwendige vorm van kristallen. Dit was tevens het onderwerp van zijn dissertatie, getiteld: „Relations between structure and morphologie of crystals", waarop hij in 1953 cum laude promo veerde. Na zijn promotie bleef hij aan Kynologenver. Rijnland GROTE BELANGSTELLING VOOR INTERESSANTE AVOND Voor de gisteravond in „Zomerzorg" gehouden avond van de Kynologenver- eniging „Rijnland" bestond buitenge woon grote belangstelling, waarover de voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenbergh, zijn waardering uitdrukte. Het programma was dan ook zeer interessant! In het begin van de avond bespraken enkele keurmeesters aan de hand van „levende modellen" drie populaire rassen, t.w. een poedel, een boxer en een Cocker Spa niel. Voorts konden de aanwezigen ken nis maken met een onlangs door één der leden uit Ierland geïmporteerde Soft Coated Wheater terrier, een zeer pittig en aardig ras. Na de pauze hield -mevr. P. Gon- drexon-Ives Browne een interessante causerie over het fokken van rashon den, waarbij zij vooral de nadruk legde op het fokken van dieren, dat met grote verantwoordelijkheid dient te geschie den. Vanzelfsprekend gaf mevr. Gon- drexon tal van waardevolle tips, welke bij het fokken in- acht moeten worden genomen. Gezien de belangstelling, welke nu reeds bestaat voor de traditionele club match, heeft het bestuur besloten deze match in januari in de Stadsgehoorzaal te houden. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde Onder leiding van de voorzitter, de beer J. H. Smit, hield de afdeling Lei den en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde gis teravond in „Het Gulden Vlies" een bijeenkomst. In zijn inleidend woord sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat 17 kandidaten zijn geslaagd voor het hoveniersexamen en zeven voor de bloembindcursus. Uitvoerig werd deze avond gesproken over de 't volgend jaar te Rotterdam te houden Floriade. Een overzicht werd gegeven van de opzet en organisatie van de tentoonstelling, waaraan ook bloem schikwedstrijden verbonden zullen zijn. Men verwacht van deze expositie een grootse manifestatie, waarvoor onge twijfeld ook in Leiden belangstelling 2&1 bestaan. Na de pauze namen vele leden actief deel aan de beoordeling van het inge zonden materiaal, waarna de heer A. Wetselaar enkele wetenswaardige bij zonderheden vertelde over een distel- soort, waarvan dekens worden vervaar digd. Bovendien maakte de heer J. streng de leden wat wijzer in hun ken- his aangaande de clematis. Prof dr. P. Minderaa en dr. A. «jessen alhier zijn benoemd tot lid van de Nederlandse delegatie naar de negende algemene conferentie der Ne derlandse Letteren, welke van 23 t.e.m. 25 oktober te Antwerpen en Brussel tfordt gehouden. het Kristallografisch Instituut te Gro ningen verbonden eerst als hoofdassis- ten en later als wetenschappelijk ambte naar le-klasse. Advertentie STOFZUIGERS vanaf f 115.—. bü aankoop nieuwe geven wij f 25. voor Uw oude. FA. DUSOSWA - LEIDEN Oost, West thuis best? In het kader van de Leidse week voor Internationale Samenwerking, heeft gis teravond dr. P. H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, in de aula van dit museum een causerie gehouden met als onderwerp „Oost en West als partners en als tegenspelers in deze wereld". Nu het schijnt, dat de wereld steeds verder getrokken wordt in de polaire te genstelling tussen Oost en West, wilde dr. Pott in zijn lezing zoeken naar het geen dat beiden vereent, maar dan naar hetgeen, dat verdeelt. Na een diepzinnig betoog, luidde de slotconclusie, dat wjj op straffe van ondergang moeten komen tot een samenwerking met het Oosten. Het idee „Oost west, thuis best" be heerst onze gedachten te veel, aldus dr. Pott. Ook in studentenkringen manifes teert dit zich. Men spreekt daar immers over de gewone maatschappij als de „kille" maatschappij. Wij moeten van dit idee afstand doen om elkaar te be grijpen, aldus dr. Pott. Het eigen cul tuurpatroon moet uitgeschakeld worden. Het is noodzakelijk, dat wij - de Wes terse mensen dus - ons afvragen of we nog wel reëel zijn en niet irrieëel, zo luidde de mening van dr. Pott. Ook ging dr. Pott nog uitvoerig in op het ver schijnsel, dat wijzigingen in de filosofie van de Westerse volken, een andere be oordeling van de „onbekende' volkeren met zich mee brengt. Sprak men vroe ger van „barbaren" thans heeft men het over „bewoners van onderontwikkelde gebieden". Dr. Pott maakte een en an der aan de hand van projectieplaatjes duidelijk. Belangrijk is, dat men beseft dat het een grove onjuistheid is om het Wester se cultuurpatroon aan het Oosten op te dringen. Na de lezing van dr. Pott werd de film „Man and his culture" vertoond, welke film het vraagstuk van het ont staan van vooroordelen tegen bepaalde volkeren behandelt. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Kinetic investigations of the Fischer indole synthesis", de heer P. I. Th. Scheltus, geboren te Eindhoven en thans wonende te Oss. VIJF MILJOENSTE SCHAAP KOMT EERST VOLGENDE WEEK VRIJDAG Hoewel er steeds een bevredigende aanvoer van schapen op de Leidse vee markt is, wordt het vijf miljoenste schaap niet morgen, zoals wij schreven, doch eerst volgende week vrijdag op deze markt aangevoerd. De montage van de twee stalen brugstu'kken van 32 ton voor de nieuwe brug te Zoeterwoude werd niet verzorgd door de ondernemingen De Wit en Van der Ende (die wel zij 't onder super visie van Pletterij Enthoven te Delft het vervoer verzorgden), doch door Pletterij Enthoven, die de brug con strueerde. Heren Pullover Zuiver wol. Alle modekleuren Heren pullovers in wol en Draion v.a. 19.75. Voor jongens, 7 J. v.a. 14.SO HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Geïnstalleerd door wethouder Van Schaik 4711 Kwaliteit Wereldmerk gelukkige geuren-creatie met twee onvergelijkelijke voordelen: Opwekkende 4711 Onvergetelijke TOS CA- Geur met een bijzonder eigen karakter. In haar volkomen harmonie schenkt 4711 "TOS CA" Eau de Cologne de bekoring van verzorgde schoonheid en persoonlijke charme. Een bronzen hertekopje gevat in een krans van bloemblaadjes. Het insigne van een jeugdige natuur- wachter. Het moet bewijzen, dat de drager of draagster liefde heeft voor de schoonheid van de natuur en be reid is door een goed voorbeeld bij te dragen tot het behoud van die schoonheid. Sinds gistermiddag glinsteren zo'n kleine vierhonderd nieuwe speldjes op truitjes, blousjes of vestjes van vijfde klasscholieren uit Leiden-zuid. Wjj nemen tenminste aan, dat zij nog met trots het uiterlijk kenteken zul len dragen van de functie, waarin zij gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal door de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik zijn geïnstalleerd. Het was de tweede maal. dat een der gelijke plechtigheid in onze stad plaats had. In februari jii. kon men een soort gelijk tafereel reeds zien in de Burger zaal van het Stadhuis. Toen werden er eveneens zo'n vierhonderd kinderen be noemd tot „Jeugd Natuur Wachters". Toevallig waren het ook leerlingen van lagere scholen uit Leiden-zuid. Inder daad toeval, de middelen ontbreken thans om tot een verdere uitbreiding over te gaan. Het Leidse comité Jeugd- natuurwaoht wil wel. Hoe meer de jeugd liefde voor de natuur wordt bij gebracht. hoe liever. De voorzitter van het comité, de rijks inspecteur voor het lager onderwijs, de heer A. Boogaard, getuigde daarvan in zijn welkomstwoord. Het verheugde hem bijzonder, dat het gemeentebestuur zo'n belangstelling heeft, dat de wethouder de installatie wilde verrichten. De heer Van Schaik deed het echter graag. Hij vertelde, dat een diepe waardering voor het mooie, dat de natuur te bieden heeft, bij hem reeds vroeg wortel ge schoten had. En als je eenmaal een liefde voor de natuur gevoelt ,als je de pracht en praal ervan kan ontdekken en waarderen, dan raak je dat nooit meer kwijt. Hij spoorde de aandachtig luisterende jeugd aan een kijkje te gaan nemen in de Stadskwekerij. waar de plantjes gezaaid worden, die eens in de plantsoenen zullen prijken. De jeugd zal er onder leiding van de onderwijs krachten gaarne ontvangen worden. „En misschien", zo zei de wethouder „zullen we in de toekomst in onze stad nog een hoekje kunnen vinden, waarin kinderen naar hartelust kunnen tuinieren. Hij hoopte, dat het zou lukken, want hij wist uit ervaring, hoe heerlijk het is als kind een eigen tuintje te bezitten". Uit elke klas waren twee vertegen woordigers aangewezen, diie persoonlijk door de wethouder werden geïnstalleerd. De overigen werd de speldjes zo uitge reikt. De heer Boogaard die ook de heer B. Swanenburg. gemeentelijk in specteur voor het lager onderwijs wel kom had kunnen heten had de kin deren beloofd te trachten kwart voor vier klaar te zijn. (De jeugd houdt ook van voetbal). Daarom werd het pro gramma vlot afgewerkt. Het bestond na de pauze uit de vertoning van twee films. De eerste heette ,Het bijstere land van Veluwe" en ging vooral over het St.-Hubertusslot en de tweede toonde de jager ook als hoeder in de natuur. Lectoraat werd gewone leerstoel Ter opvolging van de lector in de mediaevistiek dr. F. W. N. Hugenholtz, die thans als gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is verbonden, is bij Koninklijk besluit van 9 oktober 1959 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte van de Leidse Universiteit dr. A. E. Cohen, om onderwijs te geven in de geschiedenis der middeleeuwen en haar hulpweten schappen. Dr. Cohen werd op 4 december 1913 te Rotterdam geboren. Na het behalen van het diploma gymnasium-alpha te Rotterdam, liet hij zich in 1932 aan de Leidse Universiteit pis student in de faculteit der letteren en wijsbegeerte inschrijven. Op 18 juni 1935 legde hij zijn kandidaats- en op 10 juli 1940 zijn doctoraalexamen geschiedenis af. Hij promoveerde op 18 augustus 1941 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op De vrouw in en buitenshuis ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK Voor de bijeenkomst van a.s. zondag morgen in het Luxortheater heeft de Commissie voor Bijzonder Kerkewerk van de Leidse hervormde gemeente het thema gekozen van de gezinsweek: „De vrouw in en buitenshuis." In deze bijeenkomst zullen vooral da mes aan het woord komen: leidsters van gezinsverzorgsters, een schoolarts, een leidster van het Arbeidsbureau, een juriste. Het is bedoeling, dat zij na de pauze een forum zullen vormen. Reeds meerdere malen zijn in Luxor- bijeenkomsten over het gezin, vele prak tische vragen en zorgen van ouders over school en opvoeding naar voren ge bracht. Getracht zal worden hierop een antwoord te geven. Een der leidsters van de gezinsverzor ging zal in 'n korte toespraak wijzen op de geestelijke en bijbelse achtergrond van het werk. In de hal zal een tentoonstelling wor den :ngericht onder de titel: „Het Boek en aiMere boeken in Uw leven". Een groep gezinsverzorgsters zal enkele nieuwe geestelijke liederen zingen. een proefschrift getiteld: „De visie opbonden. Troje voor de westerse middeleeuwse geschiedschrijvers tot 1160". Promotor was prof. dr. J. Huizinga. Prof. Cohen was tot dusverre als adjunct-chef aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam ver- In het zich steeds uitbreidende Lei- den-Noord is gistermiddag een gezel lig ingericht clublokaal voor de jeugd geopend. Het bevindt zich op de hoek van de Bernhardstraat en de Willem de Zwijgerlaan en het zal zeker aan de reeds gestelde eisen voldoen. De Stichting Clubhuizen „De Jeugd- haven Leiden", onder welke ook „Het Mierennest" aan de Morsweg, „Het Kraaiennest" in de Meerhof en „De Mirt" aan de Lage Rijndijk ressorteren, is terecht trots op deze nieuwe aan winst. Twee jeugdclubs, „De Loodsen" en „De Vuurtoren", kunnen nu enkele avonden in de week in „De Woelige Baren" zo heet dit kleine gebouwtje terecht. De leeftijd van de jongens en meisjes van eerstgenoemde club va rieert van 18 tot 20 jaar, die van „De Vuurtoren"-jongelui van 21 tot 24 jaar. Men kan in het nieuwe clublokaal ver schillende spelletjes doen, gezellig zitten praten of dansen. Er zal ook catechisa tie voor ouderen in deze ruimte worden gegeven. Kortom het is er prettig toe ven. Ook gisteren tijdens de ingebruik neming. De voorzitter van de Stichting, ir. J. C. H. Drost, sprak een kort woord van welkom tot de genodigden. Dat het jeugdzorgwerk zoveel belangstelling heeft wethouder J. C. van Schaik en de heer G. Steinbach van de Leidse Jeugd Actie woonden de opening bij Een gezellig hoekje van het nieuwe clublokaal. Geheel links ziet men ir. J. C. H. Drost tijdens het uitspre ken van zijn welkomstrede. Links van de rij zittende dames is de hoofdleidster, mej. H. van Kampen. (Foto LD./Holvast) verheugde hem zeer. Ir. Drost zei, dat het nieuwe clublokaal te beschouwen is als een filiaal van „De Mirt", welk ge bouw onvoldoende ruimte bood om met veel succes te kunnen werken. Hij ver telde voorts het een en ander over de stichting, waarbij ongeveer 700 jongens en meisjes en 180 ouderen zijn aange sloten en dankte tot slot de gemeente en de Leidse Jeugd Actie voor alle ver leende medewerking. Mevrouw VanLun- teren, de oudste medewerkster, ver richtte de openingsceremonie met het uitsteken yan de vlag. Van de harde wind trok men zich weinig aan; he1 dundoek moest uithangen! Behalve d( hoofdleidster van het clubhuis, mej H van Kampen, woonden ook de algeme hoofdleider, de heer A. Barendregt, de besturen van de twee verenigingen,' di' hun intrek in de nieuwe lokaliteit zul len nemen, en enkele vertegenwoorci- gers van „De Sperwers" deze eenvoudic plechtigheid bij. Ds. Gijsbers, jeugdprt dikant, gaf eveneens blijk van zijn bc langstelling.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3