KROESJTSJEF MOGELIJK VOOR BESPREKINGEN NAAR PARIJS WEERBERICHT Uitstel voor Chessman Westelijke posities dreigen te worden verzwakt door een Franse alleenspraak met de Russen AMERIKA REORGANISEERT HET RAKETPROGRAMMA Nu zeker nog een jaar te leven Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 No. 29879 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no o7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Na de verschillende bezoeken, die de Russische ambassadeur in Parijs Vinogradof de laatste dagen achtereenvolgens bij het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle en bij premier Michel Debré heeft afgelegd, wordt hier in diplomatieke kringen nu wel met vrij grote zekerheid aangenomen, dat de chef van de Sovjetrussische rege ring, Kroesjtsjef, binnen afzienbare tijd zijn opwachting ook in de Franse hoofdstad zal kunnen maken. Dit dus in tegenstelling met be richten van gisteren, die gewag maakten van een bezoek van De Gaulle aan Moskou. De komst van Kroesjtsjef wordt in regerings kringen in Parijs overigens ontkend noch bevestigd. Vele tekenen wijzen echter wel in die richting. Het communiqué, dat gisteren over een langdurige kabinetszitting onder voorzitterschap van generaal De Gaulle werd uitgegeven, zegt alleen dat de Franse regering een con ferentie Oost-West toejuicht, doch geen mogelijkheid ziet een zo belangrijke gebeurtenis deugdelijk voor het aanstaande voorjaar voor te bereiden. De Gaulle moet deze opinie ook hebben uitgesproken in een nota, die vorige week vrijdag naar Washington verzonden werd. niet uitgesloten, dat het Kremlin wel bereid zou zijn Frankrijk een prijsje te betalen voor zijn verdienste de Weste lijke eenheid te verbreken. Tegen be schuldigingen uit het Westelijke kamp kan Frankrijk altijd antwoorden dat Macmillan tenslotte al in Moskou is ge weest en Eisenhower Kroesjtsjef uitvoe rig op Amerikaanse bodem heeft ont moet. Er bestaat zeker enig onderscheid tussen voorbereidende besprekingen die intussen hebben plaatsgevonden en de werkelijke onderhandelingen die nu eer der in de Franse bedoelingen schijnen te liggen. Doch ook indien al deze factoren De Gaiille blaast zijn eigen partij De suggestie van president Eisenhower de conferentie met de Russen nog dit jaar te houden is door generaal De Gaulle dus afgewezen. Dat Ike gisteren zün persconferentie plotseling heeft af gelast wordt in Parijs dan ook in direct verband met deze gaullistische nu op het presidentiële request gebracht. Over de inconsequentie tussen deze weigering aan de Westelijke bondgeno ten en anderzijds de invitatie aan Kroesjtsjef wordt in officiële Franse kringen niet zonder elegantie heengegle den. Niettemin is het onduidelijk waar om een Westelijk eenheidsfront niet en Frankrqk afzonderlijk wel op korte ter- mün gereed zou kunnen zün om met de Russen een transactie van wereldomvat tende betekenis aan te snyden. Integen deel dreigt de Westelijke positie eerder verzwakt te worden indien Frankrijk op zijn eentje eerst een eigen dialoog met de Sovjet-Unie zal openen. Het is overigens wel pikant, dat de Fransen indertijd nog wel de luidste be zwaren hebben geuit tegen een onder onsje tussen Amerika en de Sovjet-Unie ofschoon deze beide wereldmachten in derdaad als gelijkwaardige grootheden met elkaar konden spreken. Frankrijk kan vandaag daarentegen toch wel moeilyk meer als een volwassen wereld- mogendheid worden beschouwd. De reden waarom De Gaulle nu op nieuw een eigen partij in het Westelijk concert wil blazen is intussen ook nog wel uit andere overwegingen dan per soonlijke hoogmoedswaan te verklaren. In een afzonderlijk overleg met Rusland zou Frankrijk mogelijk een hogere winst kunnen bedingen, dan als het kleinste lid van het Westelijke trio in een top- gesprek van vier. Het is immers priori Touringcar door vrachtauto geramd Drie zwaar gewonden (Van onze Haagse redactie) Een Haagse touringcar, toebe horende aan de Hotam, is van nacht omstreeks twee uur, op de terugweg zijnde van Keulen, in 'n bocht van de Boschdijk te Eind hoven geramd door een tegenlig ger, een vrachtauto-met aanhager. die slipte. De beide voertuigen kwamen met een hevige klap tegen elkaar. Van de inzittenden van de touringcar werden 3 personen ern stig en 8 licht gewond. Alle gewonden zijn na in het R.-K. Binnenziekenhuis te Eindhoven behan deld te zijn, per taxi of ambulance-auto naar Den Haag overgebracht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Van de drie zwaargewonden kregen er twee een ernstige hersenschudding, een liep een shock op. Toenemende bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond. Aanvankelijk opklaringen, la ter toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige, later aan de kust mogelijk harde wind tussen noordwest en zuid west. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) WATERSTANDEN 23 oktober Zon op: 7.17 uur; onder 17.31 uur. Maan op: 22.22 uur; onder 13.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.35 en 19.12 uur. Laagwater te 2.33 en 14.51 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's geen hoofdrol zouden hebben gespeeld heeft Frankrijk er met het oog op de Algerijnse oorlog en de voorbereidingen voor een eigen atoombom ontegenzeg lijk geen gering belang bij, dat de top conferentie in groot verband nog enige tijd wordt uitgesteld. Parijs kan het dan altijd nog zo voorstellen, dat een ont moeting tussen De Gaulle en Kroesj tsjef deel uitmaakt van de grondige voorbereiding van een conferentie Oost- West, die Frankrijk altijd immers on misbaar heeft geacht. En in dat opzicht volgt Frankrijk, formeel, de voorbeelden, die Engeland en Amerika eerst hadden gegeven. de échte eierbeschuit Legerproject „Saturnus" onder de Nasa De ballistische dienst van het Amerikaanse leger zal voortaan onder leiding staan van de Nationale Dienst voor Ruimtevaart en Ruimte onderzoek (Nasa), zo heeft het Pentagon gisteren meegedeeld. Eerder had president Eisenhower na een vergadering op het Witte Huis met zijn voornaamste adviseurs op het gebied van raketten al meegedeeld de controle op Amerika's raketprogramma van het leger aan een burgerorganisatie te willen overdoen. Hij zei het Congres goedkeuring voor deze overdracht aan de Nasa te zullen vragen. Positie Von Braim in geding? De nieuwe regeling komc er op neer. dat het leger zich in het vervolg alleen met raketten voor militair gebruik zal bezig houden. De Nasa zal de volledige verantwoordelijkheid dragen voor het Amerikaanse ruimteonderzoek. Eisenhower heeft voorts doen weten dat het plan „Saturnus" om vóór 1962 een raket gereed te hebben die vele malen krachtiger is dan de huidige Sovjet-raketten, onder het beheer van het legercentrum te Huntsville blijft, zij het onder het schild van de Nasa. Dit betekent dat b.v. Von Braun in zekere zin naar de Nasa is overge plaatst. Het is niet duidelijk of het team van Von Braun te zijnertijd ge heel naar de Nasa overgaat. Minister Mcelroy van Defensie ver klaarde nadrukkelijk tegenover dr. Von Braun dat het team van Hunts ville niet uit elkaar gehaald zal wor den. De Amerikaanse minister van het Leger Wilbur Brucker, heeft in de we tenschappelijke conferentie in het Witte Huis meegedeeld dat generaal Medaris, directeur van het raketcentrum te Huntsville, geen ontslag heeft genomen maar eigenlijk met pensioen zal gaan. Medaris had Brucker verzekerd dat zijn heengaan niets van doen heeft met zijn kritiek op het Amerikaanse ruimtepro gramma. In 1960 „auto- coucliette"-treiiien (Speciale berichtgeving) Er zün op het ogenblik besprekin gen gaande om in 1960 te komen tot het rijden met z.g. auto-couchette- treinen, waarmede auto's vervoerd kunnen worden. De Nederlandse Spoorwegen voeren onderhandelingen met spoorwegmaatschappüen in Zuid- Europa, dus in de landen waar gedu rende de zomermaanden veel toeris ten heen trekken. Wanneer de plan nen doorgaan, zullen speciale auto- wagons achter de passagierstreinen worden gekoppeld. De automobilist behoeft dan niet vele honderden ki lometers te rijden voor hü op de plaats van bestemming is en heeft in zijn vakantieoord toch de beschik king over zijn wagen. Er is overleg gaande tussen de direc ties van NS, KNAC en ANWB over de technische uitvoering van dit plan. Over tarieven en het aantal auto's, dat per trein vervoerd kan worden, is nog niets naders bekend. Kind verstopte zich in brandende schuur Gistermiddag ontstond door totnutoe onbekende oorzaak brand in een schuur tje achter de woning van de heer Cre- mers te Sittard. Na de blussingswerk- zaamheden kwamen de brandweerlieden tot de ontstellende ontdekking, dat zich in het schuurtje het 3-jarig zoontje van de familie Cremers bevond. Het kind had zich verstopt in een meelton. Met ernstige brandwonden werd het jongetje naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht, waar het overleden is. Het schuurtje, waarin het kind zich verstopt had, werd gebruikt om er vee voeder in te koken. Over de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duis ter. Staalstaking duurt nog steeds voort De Amerikaanse staalstaking die gis teren door een gerechtelijk bevel van de federale rechter Sorg aan de 500.000 stakende arbeiders althans voor korte tijd van de baan scheen te zijn, zal toch nog voortduren. Een in Pittsburgh ver toevende rechter van 't federale hof van beroep in Philadelphia, waar de Vak bond van de verenigde arbeiders in de staalindustrie onmiddellijk daarna be roep had aangetekend, verleende nl. uitstel op Sorgs bevel tot werkhervat ting, dat op de door Eisenhower aan gegrepen Taft-Hartleywet steunde. Sorg had aanvankelijk geweigerd zün bevel enige uren op te schorten om de vak bond gelegenheid te geven tot het aan tekenen van beroep, maar kwam later toch op zijn weigering terug. Het uitstel geldt tot het voltallige hof van beroep over het verzoek heeft kun nen oordelen. Dit beroep moet binnen een dag zyn ingediend. De rechter ver klaarde voorts dat na een uitspraak van het Philadelphiase hof geen verder uit stel op Sorgs bevel tot werkhervatting mogelijk zal zijn. Het hof zal zich he den nog over de zaak beraden. De befaamde toneelspeelster Rika Hopperdie zaterdag haar 82ste verjaardag hoopt te vieren. VOOR DE ZEVENDE MAAL Het Amerikaanse Hooggerechts hof heeft de 38-jarige Caryl Chess man voor de zevende maal uitstel van executie verleend, opdat het zich over zijn tiende beroep tegen zijn doodvonnis kan beraden. De verdedigers van Chessman krijgen tot 3 november gelegenheid een officieel verzoek tot herziening van het proces in te dienen. Indien het Hooggerechtshof besluit het ver zoek niet in behandeling te nemen, betekent dit dat het doodvonnis wordt gehandhaafd. Maar volgens de advocaat van Chess man, George T. Davis, betekent het ook dat zijn cliënt nog minstens een jaar te leven heeft. Zelfs als het Hof het beroep verwerpt zal het zeker zo lang duren tot een nieuwe executieda tum is vastgesteld. Behandeling van het beroep zal onverschillig de uit slag twee jaar vergen. De executiedatum van Chessman, die reeds elf jaar en vijf maanden in de dodencel zit opgesloten, was vastge steld op morgen. Zeventien misdrijven Chessman werd in 1948 te Los Angeles als ..de bandiet met de auto met het rode licht" schuldig bevonden aan 17 misdrijven: acht gevallen van roof, vier ontvoeringen, twee gevallen van seksuele perversie,, een poging tot beroving, een poging tot aanranding en de diefstal van een auto. Hij heeft steeds ontkend schuldig te zijn aan de seksuele misdrij ven. die aan „de man met de auto met het rode licht" werden toegeschre ven. De gevallen van beroving gaf hij toe, maar hij heeft vaak het argument aangevoerd, dat hij geen eerlijk pro ces heeft gekregen. Op dit argument zal hij zijn nieuw beroep wel baseren. Chessman hoorde het nieuws van het uitstel zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Dank u" was het enige, wat hii zei tot de bewaker, die hem het besluit van het Hof mededeelde. Hij vertelde later aan verslaggevers, dat het nieuws hem niet erg had geschokt. Doorgaans wanhoop ik niet voor de laatste minuut". Alle andere terdoodveroordeelden in het cellenblok hadden hem gefelici teerd. „De dood is hier alom en altijd te genwoordig en wanneer iemand hem kan ontsnappen is dat voor allemaal een bemoediging" .vertelde Chessman. Opgewekt lachend Opgewekt lachend was hü het kantoor van de bewaker binnen gekomen om de wereldpers te woord te staan. Toen hem gevraagd werd of het Hooggerechtshof volgens hem was beïn vloed door de petities uit vele delen van de wereld zijn leven te sparen, toen het besloot het beroep in behande ling te nemen, antwoordde Chessman, dat „hij er stellig van overtuigd was", dat dit niet het geval was. „Maar ik ge loof. dat het Hof niet ongevoelig is ge bleven voor het feit, dat mijn zaak vol tegenstrijdigheden zit. Ik ben er zeker van, dat zij het beroep nauwgezet zullen behandelen". Chessman heeft een vertegenwoordi ger van de Amerikaanse Unie voor bur gerlijke vrijheden, de advocaat A. L. Wirin in de arm genomen om het appèl bij het Hooggerechshof te behandelen. Het besluit van het Hof om het beroep in behandeling te nemen is volgens Wirin „een aanwijzing, dat een aantal rechters gelooft, dat Ohessmans rechten krachtens de grondwet inderdaad zijn geschonden". Prins Bernhard in Curitiba Prins Bernhard heeft gisterochtend verscheidene Nederlandse kolonies in de Braziliaanse staat Parana bezocht. De Prins was dinsdagavond in Curiti ba. de hoofdstad van de staat, aange komen. waar hü de nacht heeft doorge bracht als gast van de gouverneur van de staat, Moyses Lupion. Vergezeld van burgemeester mr. C. M. J. H. H. Hustinx verlaat Koningin Juliana het Valkhof te Nijmegen, dat zij bezichtigde tij dens haar officiële bezoek aan de Keizerstad. Nobelprijs literatuur voor Quasimodo De Zweedse Academie heeft de Nobel prijs 1959 voor letterkunde toegekend aan de Italiaanse dichter Salvatore Quasimodo wegens zijn „lyrische dicht werk dat met klassiek vuur de tragische ervaring van het leven in onze dagen uitdrukt". Quasimodo is in 1901 in Syracuse op Sicilië geboren. Hij is eigenlijk ingenieur en werkte in Italiaanse overheidsdienst aan bruggen- en wegenbouw. In die kwaliteit reisde hij geheel Italië af en vestigde zich tenslotte te Milaan waar hü zich wijdde aan de studie van de klassieke talen. Quasimodo is thans le raar. Zün werk is niet omvangryk: hij publiceerde vijf bundels gedichten! De drie landgenoten die vóór Quasi modo de Nobelprijs wonnen waren Cer- ducci, Deledda en Pirandello. Ernstige bezorgdheid van VN-assemblee over kwestie-Tibet In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Neder landse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann gisteren verklaard, dat het de plicht van de Algemene Vergadering is om „de regels van het internationale recht" te bevestigen en dat deze moet oproepen „tot eerbied voor de funda mentele rechten van de mens voor het Tibetaanse volk en voor het herstel van haar burgerlijke en godsdienstige vrij heden". Hij zei ook dal de feiten, zelfs als zü zonder emoties werden bekeken, „toch een verschrikkelijke opsomming" vormen. Het is algemeen bekend, aldus Schürmann, dat de Chinese communis ten Tibet in 1950 zijn binnengevallen en dat zij tenslotte er in toestemden om het Tibetaanse volk het recht op natio nale reeionale autonomie te geven, maar dat de Chinese politiek in werkelijkheid precies het omgekeerde heeft bewerk stelligd. Schürmann zei, dat naar uit de be schuldigingen van de Dalai Lama blükt dat de communistische onderdrukking „zelfs onder de definitie „volkeren moord" schünt te vallen. Onder deze omstandigheden kunnen de Verenigde Naties de gebeurtenissen in Tibet niet negeren", aldus Schürmann. De Spaanse afgevaardigde, Don Jose Lequerica, zei dat verklaard was dat Tibet eeuwenlang een deel van China was geweest Of het nu vriend of vijand betreft Spanie kan niet stem men voor iets dat liikt on inmenging in binnenlandse namTple»pnheden wat het Handvest dpr VN verbiedt. Tenslotte snrak de Algemene Ver gadering in een resolutie zijn ern stige bezorgdheid over de gebeurte nissen in Tibet uit en vroeg de „fun damentele menselijke rerhten van de Tibetanen en hun culturele en gods dienstige leven te eerbiedigen". De resolutie, waar men twee dagen over gedebatteerd had en die tenslotte met 45 tegen negen met 26 onthoudingen werd aangenomen, was een ontwerp initiatief van Ierland en Malakka. Drie landen waren niet vertegenwoor digd. De tegenstemmers waren de Sovjet-Unie en de andere landen van het communistische blok.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1