HET LOON VAN DE ANGST WAS EEN ZWARE 7-0 NEDERLAAG t_ A1 *"L" fijn FAAM fantastisch Pieters Graafland verhaastte de ondergang Vrij logische gang van zaken VOOR WEDSTRIJD WEDSTRIJD Met zingen wonnen wij Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 oktober 1959 Vierde blad no. 29879 Debacle voor oranje in Keulen (Van onze sportredacteur) Het vraagt enige lenigheid van de geest om zo aaar ineens over te stappen van een 9—1 zege ip de Belgen naar een 7—0 nederlaag tegen de juitsers. In goed zeventien dagen van een glan- ende triomf in Rotterdam naar een triest debacle Keulen. Het „legioen" van zeker 12.000 Nederlanders ip de tribunes van het Müngersdorf-stadion heeft :ich met verbijstering op deze „hersengymnas- iek" moeten werpen. Van al die spandoeken met lanmoedigingen als „Geef 'n loei, geef 'n knal, in Eigenlijk is de gang van zaken vrij logisch geweest. Het Nederlands elftal was mmers in feite al verslagen vóór het de grasmat van het Müngersdorf-stadion nd betreden. De Oranjeploeg was zich daarvan bewust en heeft zich geen uoment van deze overtuiging los kunnen maken. Dit was geen elftal dat een overwinning kwam bevechten. Dit was een team a welks gelederen de angst regeerde. Angst voor de razendsnelle balkunstenaar lelmut Rahn, angst voor de rappe speerpunt Uwe Seeler, maar NOG MEER ngst voor de wetenschap, dat door het niet meespelen van Coen Moulijn, Kees tijvers en Roel Wiersma het team zó ernstig verzwakt was, dat de kans op succes erwaarloosd kon worden. „We verliezen de wedstrijd", had bondscoach EIek Schwartz dinsdagavond al m zijn Duitse collega Sepp Herberger verteld. In deze pessimistische stemming het Nederlandse elftal gistermiddag binnen de lijnen gekomen ten gedaiod: het heeft geen reserves van klasse. Bouwmeester is geen Moulijn en zal de Feijenoorder ook nimmer evenaren, de wel ijverige, maar tra ge en technisch beslist onvoldoende Van Wissen geen „motor" als Rijvers De Nederlandse ploeg miste deze middag een man van allure, die haar over het dieptepunt heen had kunnen helpen. Advertentie. het net met die bal", die voor de aanvang van de wedstrijd zo krijgshaftig werden vertoond, viel na afloop in de druilige regen niets meer te be- speuren. Er viel dan ook deze middag in het Keulse sta- dion niets te „loeien" of te „knallen". Van Neder landse zijde althans niet. De Keulse doelman Ewert had zich geen gemakkelijker debuut kun nen dromen. Welgeteld kreeg hij voor rust één gericht schot te verwerken. Dat kwam van de schoen van Fons van Wissen en kon gemakkelijk door Ewert met de vuisten onschadelijk worden gemaakt. den het te druk met 't te hulp schieten van de benarde Oranjeverdediging. No- termans, die een nerveuze Hans Kraay achter zich wist, kon niet tot een be vredigende prestatie komen en ook de robuuste Klaassens, ook al haalde de Feijenoord linkshalf wel een voldoende kon aan de zaken weinig veranderen. Toen zjj in het laatste kwartier mee naar voren gingen, om althans nog te trachten de eer te redden en de verde- Een spiegel „Der Mannschaft" hebben Cor van der [art c.s. een spiegel voorgehouden. De 'erzij de van de spiegel van de Neder - ndBelgië-wedstrijd van zeventien igen geleden. Toen een Coen Moulijn, een Kees Rij ers en een Faas Wilkes, die met razen- triomfantelijke rushes en bekeken esitiespel de verdediging van de Rode uivels uiteenrukten en tot wanhoop lachten. Ditmaal waren het de bril- inte Rahn en de robuuste „sjouwer" we Seeler, die precies hetzelfde deden iet de Oranjedefensie. Goed, het moet gezegd, het zat de luitsers in alles mee, hun prima spel, an grotere beweeglijkheid, hun hogere mpo en hun betere positiekiezen ten lijt. Toen na een kwartier spelen, waarin el reeds duidelijk was geworden, dat Duitse ploeg gevaarlijker was dan de ederlandse - verontrustend was dit op at moment echter nog niet -, toen in vijftiende minuut Eddy Pieters Iraafland misgreep op een wel lastig, iaar beslist niet onhoudbaar 18 meter- ihot van linksbinnen Brülls, toen was leteen het laatste restant je zelfvertrou wen van de Oranjedefensie opge snoept. Wanhoopsvoetbal De Feijenoord-doelman is deze „mis- :eep" niet meer te boven gekomen. In itaal is hij bij vijf van de zeven Duitse oelpunten niet vrijuit gegaan. Rijkelijk eel voor een internationale doelman.. Het bracht de Nederlandse verdedi- Ing tot wanhoopsvoetbal en heeft de large van de nederlaag onnodig ver- root, ook al was die nederlaag onver - lijdelijk. Hans Kraay, die zich kort na de rust iet vervangen door Brull van Rapid JC, lond op zijn benen te trillen van de ze- uwen. Kees Kuys wist eenvoudig niet ioe hij de aalgladde Rahn moest aan- akken. Het was bang, afwachtend voet- al van de Nederlandse achterhoede. Zelfs een Cor van der Hart kon daar- an niets veranderen. Tal van keren aoest de Fortuna-stopper in Uwe See- a- zijn meerdere erkennen en kennelijk erdroot dit Van der Hart zo zeer, dat lij in de tweede helft zijn zelfbeheersing aeerdere malen verloor en tot grof spel wam. Natrappen Éénmaal - en daarmee verspeelde hij t sympathie van alle toeschouwers in iet Müngersdorf-stadion - trapte hij de hiitse midvoor onsportief na en had hij iet aan de lankmoedigheid van de uit tekende Tsjechische arbiter Galba te ianken, dat hem een gang _naar de Jeedkamer bespaard bleef. Het Nederlands voetbal is intussen \eze middag in Keulen zeer nadruk kelijk met de neus op de harde fei- Geen krachtfiguur Faas Wilkes, de geslepen stylist, is niet zo'n krachtfiguur. Hij heeft in het begin van de wedstrijd wel pogingen ge daan om verband in de aanvalslinie te krijgen. Maar hij zag zich omringd door zeer middelmatige spelers. Want ook Tonny van der Linden (geen schot ge lost) en Piet van der Kuil (geen enkele bal goed afgespeeld) faalden aller-ver- schrikkelijkst. Slechts zeer zelden zag men 'n Oran je-aanvaller de vrije ruimte opzoeken. Men bleef bij pogingen om een tegen aanval op te zetten op een kluitje bij el kaar staan. Het vergemakkelijkte de taak van de Duitse defensie in niet on aanzienlijke mate. Noch van een Bouw meester, ook al was de kleine NAC-spe- ler dan een van de beste Nederlandse aanvallers, noch van de volkomen fa lende Piet van. der Kuil was enig gevaar te duchten. Erhard c.s. konden al hun aandacht schenken aan het centrum, waar de gevreesde Szymaniak zich spe ciaal belastte met het bewaken van Faas Wilkes, de enige man in de Ne derlandse aanval van wie de Duitse de fensie mogelijk nog enig gevaar te duch ten had. En Szymaniak kweet zich bij zonder goed van zijn taak.Faas Wil kes was in de tweede helft een totaal verslagen man. En de halfspelers Jan Notermans en Jan Klaassens? Die had- chocolade in topvorm produc in Melk en Puur diging loslieten, was het resultaat direct merkbaar. In die laatste vijftien minu ten steeg de score van 40 naar 70 Snel verteld Het verhaal van de wedstrijd is uiter aard snel verteld. Alleen in de eerste 20 minuten was er in feite van „strijd" sprake. Enkele snelle Duitse aanvallen, waar bij Helmut Rahn reeds de aandacht op zich vestigde, werden afgewisseld door enige tegenstoten van Faas Wilkes, die zich enkele malen goed door de Duitse verdediging werkte. Maar de kansjes, die Spaanse Faas presenteerde, werden niet benut. Zoals gezegd, in de vijftiende minuut kwam het eerste Duitse doelpunt, een 18 meter schot van Brülls, waar Eddy Pie ters Graafland royaal overheen dook. Daarna raakte de Nederlandse ploeg verstrikt in de netten van de Duitse combinatie. De zwartwitten speelden voortreffelijk voetbal en Rahn en Uwe Seeler vonden elkaar in de combinatie uitstekend. Voortdurend was er de switch - die zag men van de Neder landse aanval zelden - en voortdurend zocht en vond men de vrije ruimte. En steeds talrijker werden de paniekvolle situaties voor de veste van Eddy Pieters Graafland en steeds meer corners wer den weggegeven om zich uit de be nauwdheid te bevrijden. Voor een kort ogenblik tenminste. Opnieuw fout Een groep vreugdevolle Neder landse supporters vóór de aanvang van de wedstrijd in het Müngers dorf-stadion. Men wist toen nog niet welk een lijdensweg het oranje team zou moeten gaan. Advertentie. die lekkere drop heet KLAROP ct tandschoon Opstellingen Nederland: doel: Pieters Graafland (Feyenoord); achter: Kraay (DOS) en Kuys (NAC): midden: Notermans, Van der Hart (beiden Fortuna '54) en Klaas sens (Feyenoord): voor: Van der Kuil (PSV), Wilkes (Fortuna '54), Van der Linden (DOS), Van Wissen (PSV) en Bouwmeester (NAC). Duitsland: doel: Ewert (FC Köln; achter: Sbollenwerk (FC Köln) en Jus- kowiak (Fortuna Dusseldorf); midden: Benthaus (Westfalia Heme), Erhardt (Furth) en Szymaniak (Karlsruher FC) voor: Rahn (FC Köln), Schmidt (Bor- russia (Dortmundt), Seeler (HSV) Brülls (München Gladbach) en Siedl (Bayern München). Het tweede Duitse doelpunt kwam na een half uur spelen en wéér had Eddy Pieters Graafland er schuld aan. De lage voorzet, die Helmut Rahn losliet, nadat de Duitse rechtsbuiten zich in een flits langs Kees Kuys had gewerkt, had de Feijenoord-doelman kunnen en MOE TEN onderscheppen. Hij greep echter mis en toen kostte het rechtsbinnen Schmidt weinig moeite om het leer in het verlaten Nedterlandse doel te tikken: 2—0. Het beeld van de strijd wijzigde zich niet. De Duitsers bleven overheersen en de weinig overtuigende pogingen van de Nederlanders om het spel te verplaatsen hadden niet het minste succes. Alle ac ties van de Oranjeaanval verzandden in een trage afwerking. Een schot van Klaassens, van verre afstand - het ging bovendien over de lat van het doel van de (in de inmiddels vallende regen» kleumende keeper Ewert - noemde men op de Duitse perstribune een .wanhoops schot'. Er kwam tenslotte nog een kans je voor Van Wissen, na een ineens luk kende combinatie tussen Bouwmeester en Wilkes. Maar Van Wissen, die door zijn tekort aan tempo en zijn gebrekkige balcontrole „een leegte" was op de ver bindingslijn tussen halflinie en aanval, kwam in vrije positie ten val De stemming in de Nederlandse kleed kamer moet in de rust niet al te best zijn geweest. Elek Schwartz negeerde tenminste de enkele handtekeningenja gers bruusk en liet zich terneergeslagen zakken op de stapel trainingspakken langs het lijntje. Totale aftakeling De totale aftakeling van de Neder landse ploeg liet niet lang op zich wach ten. Nadat in de vijfde minuut Kees Kuys nog een schot van Schmidt op de doellijn had kunnen keren - de uitge lopen Eddy Pieters Graafland was al royaal geslagen - kwam in de 14e mi nuut de derde Duitse treffer. En op nieuw was het optreden van Pieters Graafland onzeker. Bij een lange voor zet van Rahn kwam de Feijenoord-kee- per uit zijn doel. Hij kon het leer ech ter niet te pakken krijgen. De snelle linksbuiten Siedl was er eerder bij. Deze tikte het leer naar Uwe Seeler en met een fraaie omhaal deponeerde de Duitse aanvalsleider de bal in het verlaten Ne derlandse doel. De ijlings terug gerende Jan Notermans stond machteloos Een beeld dat maar al te dikwijls voorkwam in de wedstrijd Duits- land^-N ederland: de briljante Hel mut Rahn heeft twee Nederlandse verdedigers naar zich toegetrokken om vervolgens in een flits te bal af te spelen. Het zijn in dit geval Cor van der Hart en Jan Klaassens die door de Duitse rechtsbuiten in de luren werden gelegd. „Noch ein Tor" schreeuwde het ver rukte Duitse publiek en dit doelpunt liet niet lang op zich wachten. In de 22ste minuut blunderde de Nederlandse ver dediging in een paniekvolle situatie zo enorm,dat Rahn de bal scherp voor doel van de volkomen uit positie ge raakte Pieters Graafland kon trekken. En opnieuw was Uwe Seeler present om zijn voet tegen het leer te drukken: 4-0. Intussen had Hans Kraay. die Uwe Seeler te zwaar had aangevallen en daar bij zelf was geblesseerd geraakt, zich la ten vervangen door Brull. Deze Rapid JC-verdediger kon de schuld van de vijfde Duitse treffer - in de 34ste mi nuut - op zijn rekening schrijven. Bij het afslaan van een Duitse aanval kop te Brull de bal keurig netjes voor de voeten van Schmidt en een betere kans kon de Duitse rechtsbinnen zich moei lijk wensen: 50. Na het bekend worden van de zware 70 nederlaag van het oranjeteam in Keulenzette een Leids caféhouder ijlings dit bord op zijn buffet. Kennelijk was hij be vreesd, dat de stemming van zijn clientèle al te zeer onder de debacle te lijden zou hebben. Onbarmhartig De duisternis was intussen ingetreden en we dachten al aan „de mantel der liefde", die het Nederlandse spel zou kunnen bedekken. Maar de Duitsers wilden niets missen van het geraffineerde spel van hun „Mannschaft", de schijnwerpers floep ten aan en belichtten de laatste „da- d.en" van de Oranjedefensie onbarmhar tig. Twee treffers leverden de laatste vijf minuten nog op. Twee blunders van de verdediging, mogen we wel zeggen. Het zesde Duitse doelpunt ontstond, toen Cor van der Hart een doeltrap zo ont stellend slecht nam, dat Uwe Seeler on middellijk kon inschieten (het was de (Van onze sporteed acteur) Al heeft Nederland dan in Keu len een zware nederlaag geleden, op één punt hebben wij wél aan aan het langste eind getrokken: het muziek- en samenzangcon- cours vóór de aanvang van de wedstrijd. Het was een machtig gezicht, toen om halfvier na een donde rend tromgeroffel de grote toe gangsdeuren van het Müngersdorf- stadion openzwaaiden en de prach tige Grevenbichtse harmonie St.- Caecilia, de bepluimde vrouwelijke tamboers voorop, de rode sintel- baan opmarcheerde. Het was een show van de bovenste plank en de kleine Duitse politiekapel, die te voren zo'n fiere rondgang door het stadion had gemaakt, stond er op het middenveld wat stilletjes bij. Op de tribune juichte het Neder landse „legioen". Want dat was er wéér. Tegen het middaguur had den talrijke extra treinen duizen den luidruchtige, van feestneuzen en dito petten voorziene landgeno ten over de Domstad uitgestort. Duizenden witte zakdoeken wer den op de tribunes gezwaaid, toen de Maastrichtse zangleider Louis Devens daarom verzocht tijdens het zingen van de schone liederen als „Zie de boerinnekens de rokjes zwaaien" en „Hup Holland Hup"- Uit volle borst werd meegezongen en de Duitsers kwamen op zijn minst met 50 achter te staan, want het „Mein Vafcer war ein Wandersman" kwam maar nauwe lijks uit de grondverf- Eerst bij „Wa rum ist es am Rhein so schön" kwamen ook de Duitsers wat uit de plooi. Met zingen, dat overigens een zeer geslaagd experiment was, kwamen de Nederlanders dus triomferend uit de bus. Maar helaas daarvoor waren zij niet naar Keulen gekomen. Jammer van die fraaie feestneu zen en mooie hoeden. Zij waren na afloop van de wedstrijd in de stad Keulen niet goed meeir bruikbaar... Gisteravond werden twee wed strijden gespeeld voor de achtste finales van het toernooi om de Europese voet balbeker voor clubs. De Deense kam pioen Boldklub 1909 verloor in Kopen hagen met 3—0 van de Wiener SK, in Santiago won Real Madrid met 70 van Jeunesse Ech (Luxemburg). derde treffer van de Duitse aanvalslei der), het zevende doelpunt kwam in de laatste minuut, toen men linksbuiten Siedl ongedekt had laten staan en deze, van vrij grote afstand overigens, een cross-pass met een schuiver in de hoek kon afronden. De sprong van Eddy Pie ters Graafland kwam te laat Voor de „kleedkamers" zie men elders

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11