Herman Coster zestig jaar na dood door Leidse Academie herdacht Modern puritein MONACO GRIEKS-EGYPTISCHE TERRACOTTA'S IN HET RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Brug; bij Zoetenvoude in twee uur op hoor plaats Vijf miljoenste seliaap wordt vrijdag op veemarkt aangevoerd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 oktober 1959 Tweede blad no. 29878 „Door hoge beginselen geleid leven houdt altijd recht op onze eerbiedige hulde Vandaag zestig jaar geleden sneuvelde te Elandslaagvlakte in Zuid- AErika in het begin van de Boerenoorlog Herman Coster, die na zijn studietijd in Leiden onder meer staatsprocureur van de Zuidafrikaanse Republiek is geweest. Aan deze vroegtijdige dood van een nobel jurist, die in zijn leven de hoogste menselijke waarden uitdroeg, herinnert onder meer een gedenkplaat, aangebracht in de gevel aan de binnen plaats van de Leidse Academie. Vanochtend vond hier een korte herdenkingsplechtigheid plaats, tijdens welke de president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk het woord voerde en de rector- magnificus prof. mr. J. E. Jonkers een krans bij de herdenkingsplaat aanbracht. Een soortgelijke plechtigheid vond plaats bij de medaillon van Coster in het Hooggerechtshof te Pretoria, waartoe het initiatief was genomen door het comité van oud-Leidenaren te Johannesburg- Pretoria. Ook tien jaar geleden werd het sneuvelen van Coster op deze wijze zowel in Leiden als in Pretoria herdacht. Ridderlijk dienaar Op 32-jarige leeftyd vatte hy zyn be roep van advocaat weer op. en na een jaar volgde het geruchtmakende proces naar aanleiding van de moord op de uitlander-miljonair Wolf Joel. De verdachte was een beruchte ..che valier d'industrie" juist de soort, die Coster met zijn vreemdelingenwet uit het land had willen weren. De regering van Transvaal echter achtte het nodig met het oog op de reeds zeer gespannen politieke toestand, dat de verdedging op de bekwaamste en meest ridderlijke wijze zou geschieden. Coster verklaarde zich op haar aandringen bereid deze te voeren. Acht dagen duurde de behan deling en in de scherpzinnige kruisver horen toonde Coster zijn meesterschap. Het eigenlijke pleidooi duurde slechts een kwartier en de uitspraak was vrij spraak. Hier toonde Coster zich een wa re advocaat, dienaar van het nobile of ficium. Voor een man die hem persoonlijk antipathiek moest zijn zette hij zijn uiterste krachten in om het recht te doen zegevieren. Het einde Nu nadert snel het einde van zijn le ven. Een jaar later breekt de Boeren oorlog uit, die tragische strijd, die men De president-curator wees erop, dat in de afgelopen zestig jaar zoveel is ge beurd, dat het zelf voor tijdgenoten van Coster moeilyk is zich te realiseren, dat deze Boerenoorlog nog tijdens het eigen leven plaats vond. Niettemin heeft het zin, in een plechtigheid als deze de her innering aan de figuur van Coster le vend te houden. Herman Coster viel op 18-jarige leef tijd aan de Leidse Universiteit reeds dadelijk op als serieus student, een mo dern puritein in de beste zin van het woord, maar daarnaast ook als 'n vro lijke gezellige feestgenoot. Van beide feiten getuigt dat hij zijn doet. examen deed en promoveerde in hetzelfde jaar 1?90 waarin hij het praesidiaat van het Corps beëindigde. Hij was een uiterst correct en welsprekend vertegenwoordi ger van het LSC ook in het buitenland, en zijn levensernst sprak uit vele toe spraken. Zijn ernst bleek b.v. uit wat hy de nieuwe Corpsleden voorhield, na melijk dat zy er naar moesten streven „eigen meester" te zyn, dat wil zeggen meester te zyn van zijn hartstochten, niet op bevel maar haar eigen oordeel te kunnen doen wat goed is en na te laten wat verkeerd is en voorts niet de eerste te schijnen maar te willen zijn, een levenswijsheid die voor alle tijden geldt. Idealistische levenstaak Gedurende zijn studietyd was bij Cos- ter het plan gerypt naar Zuid-Afrika te gaan. De bittere stryd, al wks het nog geen oorlog, welke de boerenrepublieken tegen het opdringen van Engeland voerden, boeide Coster zozeer, dat hy het zich tot levenstaak koos die strijd van het Hollandse ras mee te gaan voe ren. Een zeer idealistische levenstaak voor een Nederlander, die op grond daarvan menig voordelig aanbod in het eigen vaderland afsloeg. Zijn eerste levensjaren in Pretoria waren moeilyk maar zijn carrière was snel. Binnen korte tijd behoorde hy tot een van de meest geziene leden van de balie. De rector magnificus prof. mr. J. E. Jonkers bevestigt de krans aan de herdenkingssteen op de binnen plaats van de Academie. (Foto L.D./Holvast) hier in Nederland met intense spanning meebeleefde. Coster had terstond dienst genomen en aan het hoofd van 25 man trok hij te velde. Reeds spoedig werd hij bij Elandslaagte, strijdend tegen een overmacht, door een kogel in het hoofd dodelijk getroffen. Dit gebeurde op 21 oktober 1899. nu zestig jaar geleden. Hij was toen 34 jaar oud. Dit korte leven valt in drie perio den uileen: 18 kinderjaren, 7 Leidse studiejaren en 9 ZuM-Afriaanse ja ren. In die laatste negen jaren heeft hy aan de Nederlandse zaak in Zuid- Afrika door zijn lichtend voorbeeld een onmetelijke dienst bewezen en zyn tweede vaderland tot in de dood trouw gediend. Veel is er in de zestig jaren sinds dien gebeurd, in Zuid-Afrika en in Nederland beide, maar een door hoge beginselen geleid leven van een Leids academieburger behoudt altijd 't recht op onze eerbiedige hulde aldus be sloot baron de Vos van Steenwijk. De plechtigheid werd bijgewoond door de ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, vertegenwoordiger van vele Universitaire instanties, van stu dentenorganisaties. van het Afrika In stituut en van de Nederlandse-Zuid- Afrikaanse Vereniging. Een afdeling van Pro Patria had de erewacht bij de herdenkingsplaat betrokken. JEHOVAH'S GETUIGEN. Ruim honderdiveertiig getuigen van Jehovah uit Leiden zullen de halfjaar lijkse kringvergadering van Jehova's getuigen, die van 30 oktober tot 1 no vember in Hoorn wordt belegd bijwo nen. Het programma heeft ten doel het geloof en de activiteit van de aanwezi gen te stimuleren. Bovendien zullen raadgevingen worden verstrekt on het gebied van bijbelonderwijzend werk. Onze stadgenoot, de heer J. Spaans zal het programma-onderdeel „Liede ren en ervaringen" behandelen. Zondag 1 november zal gesproken worden over: „Wanneer zal Gods wil op aarde ge schieden?" Doch in de tyd, dat de heer Bavelaar, die deze maand dus vijftig jaar de schaar hanteert, zijn eerste wankele schreden (hij was toen tien jaar» in het kappersvak zette, was dat anders. „De sfeer was gemoedelijker, zoals ik .al zei, huiselijk. Naar de kapper gaan be schouwde men dikwijls als een „uitje". De kapsalon had een soort „soos"- sfeer", verklaarde de gouden kapper. De heer Bavelaar woonde te Alphen, toen hij op tienjarige leeftijd als leer ling na schooltijd by een kapper mocht gaan werken. Na drie jaar verhuisde hij naar Leiden. In een kapsalon op de Hooigracht bracht hy het na enige tyd tot eerste bediende en in 1929 kon hy op de Oranjegracht zyn eigen salon ope nen. In 1946 verhuisde de heer Bave laar naar de Trompstraat, waar hij nu nog iedere dag met mes en schaar krui nen en baarden bewerkt. Op 4 november a.s. (tegelijk met de vijftigste verjaardag van zyn vrouw) zal de heer Bavelaar het jubileum in hui selijke kring vieren. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. scheikunde de heren A. G. Rauws (Leiden), E. Bierman (Leiden) en G. v. d. Kuip (Overveen); doet. ex. wiskunde de heer N. A. A. van Niekerk (Leiden); kand. ex. A wis- en natuurkunde de heer S. Roders (Den Haag); kand. ex. D. wis- en natuurkun de de heer R. J. J. van Heyningen (Den Haag)kand. ex. D' wis- en natuurkunde de heer G. J. Roest (Leiden); kand. ex. A' wis- en natuurkunde de heer P. Bloembergen (Leiden); kand. ex. E wis- en natuurkunde de heer E. J. Ditters (Leiden)kand. ex. F wis- en natuur kunde de heer H. N. Zwet (Leiden) kand. ex. F' wis- en natuurkunde de heren J. Zwarts (Leiden) en W. Th. A. M. v. d. Lugt (Leiden)kand. ex. K' wis- en natuurkunde de heer M. P. Mulder (Leiden); kand. ex. L wis- en natuur kunde de heer R. J. van Kempen (Den Haag). 3BE PRINCE DE MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID" Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" behaalde onder leiding van Louis van Wijngaarden on het in Slikkerveer ge houden concours in de afdeling uit muntendheid een 1ste prijs met 323 punten. Dr. W. D. van Wijngaarden sprak over herkomst van beeldjes Dr. W. D. van Wijngaarden, oud- directeur van het Rijksmuseum van Oud heden aan het Rapenburg, opende gis teravond in dit Museum de serie na jaarslezingen met de aanwezigen het een en ander te vertellen over de Grieks- Egyptische terracotta's. Onder deze terracotta's verstaat men een bijzonder omvangrijke groep van beeldjes van gebakken aarde, voorstel lende goden, mensen, dieren en voor werpen, welke in Egypte, onder invloed van de Hellenistische voorbeelden uit Griekenland en in navolging daarvan vervaardigd zijn in een tijdsverloop van zeven eeuwen ,van 300 vóór Chr. af tot (Foto L.D./Holvast) 400 na Chr. een periode die, welke wij gewoon zijn de Grieks-Romeinse tijd te noemen. Zij hebben bepaalde kenmerken van herkomst, materiaal, stijl en techniek gemeen, onderscheiden zich daardoor zeer duidelijk van de andere groepen van overeenkomstige voorwerpen en vormen daardoor, ondanks hun onderlinge, vaak soms grote verschillen, een gesloten eenheid. Zij werden met behulp van twee vormen gemaakt, van klei, daarna ge bakken, met een laag stuc bedekt en bont beschilderd, welke beschildering meestal verloren is gegaan Aangezien de artistieke waarde van deze beeldjes gering is, hebben zij tot nu toe niet de aandacht der archeologen getrokken in die mate, welke zij verdie nen, maar voor ieder, die zich bezighoudt met de cultuurgeschiedenis van Egypte in de Grieks-Romeinse tijd vormen zij een dankbaar materiaal, omdat men zich met hun hulp een voorstelling kan ma ken van het godsdienstig en maatschap pelijk leven dezer periode. Gelijk de kleine, maar zeer gevarieerde collectie dezer beeldjes, welke het Rijks museum van Oudheden bezit, duidelijk aantoont, is het karakteristieke kenmerk dezer periode de vermenging van Egyp tische met Hellenistische elementen. Dit komt vooral tot uiting in de beeldjes van godheden, die het merendeel van deze groep uitmaken, maar ook bij de overige beeldjes, die min of meer met de cultus in verband staan. Zij hebben, aldus toonde dr. Van Wijn gaarden aan, hun ontstaan te danken aan het laat-Egyptische volksgeloof en INTREDE DS. P. W. MARTIJN TE ZUILICHEM. Ds. P. W. Martijn, voorheen predi kant van de hervormde gemeente van Dorkwerd en Wierum in de classis Gro ningen en thans alhier woonachtig, zal zondagmiddag 1 november om drie uur, na vooraf 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. Stado J. Verveld uit Schamegoutum in Friesland, intrede doen als predikant van de Geref. Kerk van Zuilichem, waar hij beroepen is in de vacature van ds. W. J. van der Hoek, die in mei 1952 naar Aarlander- veen is vertrokken. Ds. Martijn, die op 2 maart 1929 te Leiden werd geboren werd op 9 decem ber 1956 door dr. A. Steenbeek uit Amersfoort bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Dorkwerd en Wierum. Op 1 januari van dit jaar ging ds. Martijn over naar de Geref. Kerken. Vraagt Uw Apotheker of Drogist aan het streven van het heersende vor stenhuis der Ptolemaeën de eenheid der gemengde bevolking te bevorderen door een syncretistisch bedoelde religieuze po litiek. Eerst de komst van het christen dom, dat reeds in de derde eeuw na Chr. bij brede kringen der bevolking ingang had gevonden, maakte aan dit volksge loof en daardoor ook aan de vervaardi ging dezer beeldjes een einde. Vijftig jaar „knip-knip" De heer J. Bavelaar (60 jaar) houdt van een gezellig praatje en van een huiselijke sfeer. Daarom voelde hij zich vijftig jaar geleden aangetrokken tot het kappersvak. Thans zou men de wenkbrauwen Advertentie vragend optrekken als iemand ver klaarde het kappersvak. in te stap pen omdat hij de sfeer in dit vak zo huiselijk vindt, want een huidige kapsalon met blinkend wit en chroom, airconditioning en elektri sche hulpmiddelen maakt meestal eerder de lugubere indruk van een tandartsenatelier, dan een oord. waar het gezellig toeven is. En om een aangenaam praatje te maken, behoeft men evenmin kapper te worden, want de meeste klanten moeten een trein halen of hebben een dringende afspraak en dus geen tijd om te „politieken"waarvoor vroeger het trambalkon en de kap salon de aangewezen plaatsen sche nen te zijn. Gewichtig ambt Reeds in 1895 werd hij geroepen tot het gewichtige ambt van Staatsprocu- reur. Al dadelyk kreeg hij de strafver volging te leiden van de deelnemers aan de beruchte Jamesonraid, een uiterst zware'taak daar er machtige en finan cieel sterke krachten achter de scher men opereerden. Met ijzeren wil heeft hij deze zaak in een instructie van drie maanden ontward en op de openbare terechtzitting bekenden alle verdachten schuld. Helaas kwam dr. Coster later in bot sing met president Kruger over de vreemdelingenwet, welke hij met warm te verdedigde maar die om praktisch- politieke redenen door de Volksraad werd ingetrokken. Dit speelde mee in zijn aftreden als Staatsprocureur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerardus Antonius Martlnus, zn van W. C van Putten en P. G. Ouwehand; Ellen, dr van J. Jonk en J. G. Krasenberg; An- nemarle, dr van J. Zoete en M. Schouten; Petrus Cornells Maria, zn van C. J. J. Berkhout en A. M. T. van der Werf; Jan, zn van J. W. de Jong en L. J. Wetselaar; Hendrikus Lambertus Maria, zn van J. D. Rikkert en G. J. T. Lammertlnk; Neeltje Adriana. dr. van J. Barnhoorn en N. J. A. van der Zwan. GETROUWD M. C. de Vogel en J. E. Niehot; J. A. Erkelens en J. E. van Weizen. OVERLEDEN M. Schelvis, 62 jaar, man; J. Brouwer, 61 Jaar echtgenote van S. A. Kieft. Na twee uur van intensief hijsen en vieren, laveren en positiekiezen is de grote bok Zeeland, die een hefvermogen van 80 ton heeft, erin geslaagd om de 36 ton zware, rood gemeniede stalen brug op haar plaats naast de oude brug over de Vliet bij de Vrouwenweg Zoe- terwoude) neer te leggen. Om zeven uur begonnen de mannen van de onderneming De Witaan wie de bok Zeeland behoort, en die van de firma Van der Ende, die het moeilijke transport van de brug verzorgden, aan het zware karwei en om negen uur had men het kar wei geklaard en kon even uitgebla zen worden. De brug, die bij Enthoven in Delft is geconstrueerdmoest in verband met de vele (nauwe) brug gen tussen Delft en Leiden, via Gouda aangevoerd worden. De bok Zeeland vertrok zaterdag al uit Rotterdam en was gistermiddag ter plaatse. Het zal echter nog wel geruime tijd duren voordat de eerste auto over de brug kan rijden, doch ge zien het stadium waarin de brug- hoofden verkeren (het betonwerk is grotendeels al gestort) is deze periode beslist afzienbaar. Wordt aangekocht voor boerderij in Leidse Hout Vrijdagochtend wordt in Leiden, sedert de instelling van de schapenmarkt, de aanvoer van het vijf miljoenste schaap verwacht. Het ligt in de bedoeling, dat dit feit Leiden heeft de grootste schapenmarkt van West-Europa enigszins feestelijk zal worden herdacht. Om circa 7.30 uur. (vermoedelijke tijd van aankomst van de kudde schapen waarin zich ook het vijf miljoenste schaap bevindt), zal de heer Joh. Karens, voorzitter van de Zuid hollandse Bond van Veehandelaren, het schaap voor de gemeente Leiden aan kopen. De eigenaar/aanvoerder zal daar- by een passende oorkonde worden aan- Duiven vergiftigd De kampioensduivenkwekery van de heer J. Huybrechts uit Leur (N.-Br.) heeft in enkele dagen tyd f 3000 schade geleden doordat een dertigtal duiven, blijkens het onderzoek van de Utrechtse gezondheidsdienst voor post duiven, zijn gestorven aan vergiftiging door parathyon, een ongediertebestrij- dingsmiddel dat in de land- en tuinbouw wordt gebruikt. De meeste van deze dui ven waren kampioensvliegers. De politie onderzoekt of hier opzet in het spel is. geboden. Na aankoop volgt een muzi kale rondgang over het marktterrein. Om 12.30 uur volgt een feestelijke ont vangst door B. en W. van genodigden in de materialenloods op het veemarktter rein (naast molen „De Valk"), waarbij korte toespraken door de burgemeester, de wethouder van Markt- en Haven dienst en de voorzitter van de Bond van Veehandelaren zullen worden ge houden. Tijdens deze ontvangst zal een apéritief. vergezeld van enkele smake lijke schapevleesgerechten, worden aan geboden. Het vijfmiljoenste schaap zal om twee uur worden overgebracht naar de boerderij in de Leidse Hout", waar het zal mogen verbiyven tot het van ouderdom sterft. Fietser uit Voorschoten ernstig gewond (Van onze Haagse redactie) Vanochtend is op de Koningskade te Den Haag een 31-jarige wielrijder jit Voorschoten aangereden door een be stelauto. waarvan de bestuurder onbe kend is gebleven De inwoner van Voorschoten werd met een schedelbasisfractuur opgeno men in de U-rsulakliniek te Wassenaar. Omtrent de oorzaak van dit ongeval ls nog niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3