WYBERT Aardrijkskundig Genootschap bood dr. Brongersma Vetli-medaille aan Prof. Scliolten terug Bijzondere onderscheiding voor groot wetenschappelijk werk Dirigent en duikelaar hoge heer en handelaar jonkvrouw in een grote slee brommer met een takt-of-twee rijden rustig door de straten houden één ding in de gaten roepen één zin altijd luid: met Esso bent u beter uit! (£sso) „Van censuur-commissie ging rustbrengende werking uit" Viel Bandera van de trap of werd hij er door een vijand afgeduwd? Koningin Elizabeth wil actief blijven tot geboorte derde kind Opgericht 1 maart 1860 Maandag 19 oktober 1959 Derde blad no. 29876 Hulde voor gehele expeditie (Van een onzer redacteuren) Dr. L. D. Brongersma, de algemene en wetenschappelijke leider van de Nieuw-Guinea Expeditie en directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden ontving zaterdagmiddag uit handen van prof. dr. F. A. v. Baren, voorzitter van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap de P. J. Veth-medaille. Met deze medaille, die ingesteld werd bij 't 80-jarig bestaan van het genootschap en slechts bij hoge uit zondering wordt verleend, gaf uitdrukking aan de bijzondere waardering van het genootschap voor het werk van de expeditie als geheel en haar leiders in het bijzonder, waardoor de aardrijkskundige kennis werd verdiept. De uitreiking vond plaats tijdens een bijeenkomst van het genootschap in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Zoals bekend is dit genootschap een van de wetenschappelijke instel lingen geweest, welke als promotor van de expeditie is opgetreden Prof. Van Baren wees er op, dat er resultaten van grote weten schappelijke waarde zijn geboekt voor de wetenschap, doch dat een volledige beoordeling nog niet mogelijk is, omdat het nog jaren zal duren voor de gegevens, die in zeven maanden zijn verzameld, zijn uitgewerkt. „V reenulsoortigste karwei van ooit" Ook de voorzitter van het bestuur der Stichting Nieuw Guinea Expeditie, prof. dr. H. J. Lam, sprak waarderende woor den. „Voor de inzet van uw persoonlijk heid en energie brengen wij U een war me hulde". En prof. dr. F. A. Vening Meinesz voorzitter van de andere pro motor van de expeditie, de Maatschappij voor Natuurwetenschappelijk Onderzoek in de Tropen, zei: Gy hebt grote dien sten aan de wetenschap en aan Neder land bewezen". „De expeditie is het meest vreemd soortige karwei geweest, dat ik ooit kreeg op te knappen," aldus dr. Bron gersma. „Wy hebben geen goud gevon den en geen uranium en zelfs geen ert sen van betekenis, maar wjj zyn terug gekeerd met een schat aan gegevens en materiaal en het wachten is nu op de verwerking ervan opdat we kunnen zien hoe belangwekkend de expeditie is ge weest". Investeringsklimaat in Thailand gunstig (Van onze Haagse redactie) „Ik ben hier niet gekomen om on derhandelingen te voeren. Wèl wil ik van dit particuliere bezoek gebruik maken om te vertellen hoe vrucht baar een economische samenwerking zou kunnen zijn voor onze beide lan den. Die reeds drie eeuwen lang vriendschappelijke betrekkingen met elkaar onderhouden. Wü willen ves tiging van buitenlandse bedrijven in Thailand. Om dit doel te bevorderen hebben wü alles gedaan om deze ves tiging zo aantrekkeiyk mogelijk te maken". Dit heeft de Thailandse mi nister van Buitenlandse Zaken, Tha- nat Khoman, zaterdagavond verklaard tydens een persbyeenkomst in het Haagse Hotel des Indes. Hij verte'lde o.a. van de wijze, waarop zijn regering bereid is om een goed investeringsklimaat te scheppen: op heffing van 2 tot 5 jaar van inkom stenbelasting, opheffing van invoer rechten voor machinerieën, vennoot schapsbelasting, die de 20% niet te bo ven gaat en bescherming van de aoor de buitenlandse vestiging af te leveren produkten door verhoging van de in voerrechten van dezelfde produkten, ge ïmporteerd door concurrerende firma's. De minister zei voorts, dat Philips momenteel de bouw van een gloeilam penfabriek in zijn land voorbereidt. Ook andere grote Nederlandse bedrijven hebben reeds belangstelling getoond. Hij had reeds een onderhoud gehad met de Staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. van Houten en met diens ambtgenoot van Economische Zaken, dr. G. Veldkamp. De minister vertelde nog, dat zijn regering zich niet erg druk maakt over de dreiging van het communis me: „Wij onderhouden geen diploma tieke betrekkingen met communistisch China. De communistische partij is by ons verboden". Minister Khoman, die te New York de zitting van de V.N. heeft bijgewoond, heeft op de terugreis naar Thailand een bezoek gebracht aan Denemarken en Zweden en zal na zijn bezoek aan ons land eerst naar de Duitse Bondsre publiek en vervolgens naar Engeland Prof. dr. F. A. van Baren (links) reikt dr. L. D. Brongersma de P. J. Veth-medaille uit. Hulde voor allen Dr. Brongersma, die alle hem be toonde hulde overdroeg aan de techni sche expeditieleider overste G. F. Vene- ma, die eveneens aanwezig was, en op de overige leden van de expeditie, gaf nog eens een overzicht van het moeilijke werk, dat in de afgelopen zes maanden in het Sterrengebergte en elders is ver richt. „Wij hebben met bijzonder veel tegenslagen te kampen gehad. De groot ste was wel het defect raken van een der beide vliegtuigen, waardoor de bevoor rading van uitrusting en levensmiddelen achterop raakte. Een voordeel van de stagnaties was echter dat de mensen de tijd kregen om te wennen aan het kli maat en het terrein". Verrassingen Vooral dat terrein bood nogal eens verrassingen. „Ik herinner mij dat wij drie kwartier tot onze knieën in de mod der hadden voortgesukkeld en dat een bestuursambtenaar lakoniek zei: ,,'t Jon ge, we hebben dit pad nog nooit zo droog gezien". Een belangrijk oponthoud ontstond tij dens het onderzoek van het Antaresge- bergte, toen alle vliegers en de mecano na een griepaanval geelzucht kregen. Wij hebben de opvoer toen kunnen wyzigen in droppingsvluchten, waarvoor een olie maatschappij een vliegtuig ter beschik king stelde De moeilijkheden tydens de expeditie waren talrijk. Dr. Brongersma vertelde: "Wy wisten tevoren niet dat biologen zulke goede eters waren. Wy gaven voor zestig man voor twintig da gen vlees mee, maar na een week kwam al de noodkreet, dat alle vlees op was. Weken en weken achtereen is er ge zwoegd om door het. vaak zware terrein te komen. Aan de twaalf dragers hadden we niet genoeg. Er moesten er nog 50 by komen. Want een bioloog maakt aan spraak op tien dragers voor het sjouwen van oude kranten om plantjes tussen te drogen en een zoöloog voelt zich ongeluk kig als hij niet twee melkbussen vol al cohol kan meenemen". Waardering voor mariniers Grote waardering had de expeditielei der voor het detachement mariniers, dat voor de veiligheid moest zorgen, maar al spoedig velerlei karweitjes opknapte. „Wy hebben ons geen ogenblik bedreigd gevoeld door de bevolking, die ons over al behulpzaam was. Wel was het lastig dat die mensen al spoedig de beschaving leerden kennen en begonnen te stelen". Vijf kinderen bij autobotsing gewond (Speciale berichtgeving) By een verkeersongeluk in Haarlem- noord is gistermiddag een auto waarin vyf kinderen uit Hilversum en Haarlem zaten, gekanteld. De auto die bestuurd werd door een 34-jarige monteur uit Hilversum reed in de Roemer Visserstraat en de bestelauto, bestuurd door een 35-jarige monteur uit Amsterdam op de Vergierde weg. De Amsterdamse bestuurder verleende geen voorrang en zyn bestelauto botste tegen de personenauto waardoor deze kantelde. Met de bestuurder zaten vier ouderen en vijf kinderen in de auto. De kinderen zyn naar het St.-Elisabethgasthuis over gebracht. Een zevenjarig meisje dat een arm brak moest worden opgenomen. Een ne genjarig meisje kreeg een hoofdwond en drie jongens van drie, vier en vijf jaar werden aan hun polsen en hoofd ge wond. De Amsterdammer was na het ongeval overspannén. Nadat hij even eens in het gasthuis was verbonden kon hy op eigen gelegenheid huiswaarts ke ren. LEGAAT VAN f. 52.000 Wyien mej. G. Mesjes, te Amster dam. overleden te Harderwijk, heeft aan de Chr. Geref. Kerken vrij van •rechten gelegateerd een bedrag van f. 52.000, te verdelen tussen de oplei dingskas voor de Theologische School te Apeldoorn, de Theologische School zelf, de kas voor emeritus-predikanten, predikantsweduwen en wezen en de kerk van Amsterdam-West, die elk f. 13.000 ontvangen. Advertentie Voorkom fs, heesheid door regelmatig gebruik Uit Nieuw-Guinea Raadselachtige dood van Oekrainse leider, die voortdurend in grote angst leefde (Van onze correspondent in Bonn) Nog altijd tast de politie te München in het duister over de oorzaak van de dood van de 50-jarige Oekraïner Stefan Popel, bügenaamd Bandera, die donder dag j.l. in de Beierse hoofdstad overleed. Een der laatste onderzoekingen zou duidelijk hebben gemaakt, dat Bandera cyaankali had ingenomen en daarmee zelfmoord heeft gepleegd. Sporen van geweld op het lijk zijn nog niet gevonden. Bandera's weduwe vindt dit alles nogal vreemd. Haar man was de laatste tijd bepaald opgewekt en heeft haar ook geen afscheidsbrief nagelaten. Zij en vele anderen houden het erop, dan Bandera de trap van zün huis te München is afgeduwd. Een scholier ontdekte hem onder aan de trap, nadat hij met een schreeuw was gevallen. Op weg naar het ziekenhuis overleed de man zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Zeer avontuurlijk leven Stefan Popel, alias Bandera, heeft een zeer avontuuriyk leven achter de rug. Hy werd in 1909 als zoon van een Grieks-katholieke priester geboren in Galicië. Al vroeg sloot hy zich aan by een organisatie, die, toen West-Oekrai- ne met Lemberg nog tot Polen behoor de, naar onafhankelijkheid voor de Oe kraïne wilde streven. Daarby pleegde deze organisatie ook politieke aansla gen, onder meer in 1934 te Warschau op de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, Pieracki, die door Oekrainse ter roristen werd doodgeschoten. Tot de aanslagplegers, allen lid van de organi satie van Oekrainse nationalisten, be hoorde ook Bandera, die eerst ter dood later tot levenslang werd veroordeeld. In 1939 werd hy uit de vesting Brest, waar hy opgesloten zat, bevryd door de Duitse troepen, die toen juist Polen hadden bezet. Bandera keerde terug naar de O.E.N.. de Organisatie van Oe krainse nationalisten, die tot 1938 on der leiding van Eugen Konowaletz had den gestaan. Konowaletz werd in mei 1938 het slachtoffer van een Russische bomaanslag op de Coolsingel te Rotter dam, waarbij hij het leven liet. In mei 1958 vertoefde Bandera nog te Rotter dam waar hy een herdenkingsrede uit sprak op het graf van Konowaletz. Radicale partizanenleider Bandera wist in 1939 een eigen Oe krainse nationalistische groep op te richten, die zich ontwikkelde tot een der radicaalste bewegingen in het dooi de Duitsers bezette Russische en Poolse gebied. Hy kwam evenwel in conflict met de Gestapo, die hem in 1944 in het concentratiekamp Sachsenhausen stop te. Hy zou zowel tijdens de Duitse be zetting van Rusland en Polen als na de Duitse nederlaag in 1945 met zyn par- tisanenleger, Armja Krajowa. tegen de Russische en de communistische Poolse troepen hebben gevochten. Later wist Bandera naar West-Duitsland te vluch ten. waar hy een nieuwe Oekrainse or ganisatie oprichtte met een eigen krant. In 1958 deed een Russische agent een poging Bandera te ontvoeren naar het Oosten. In maart van dit jaar poogde een Tsjech Bandera's drie kinderen te ontvoeren. Men probeerde voorts van communis tische zyde Bandera's beweging te infil treren. Niet voor niets zei zijn dochter dan ook onlangs: „Myn vader leeft in voortdurende angst". Bandera had zich daarbij ook in Duitsland nog vele vijanden gemaakt. Hy kantte zich in Beieren b.v. tegen de Democratische Oekrainse beweging van Liwyckyj en was voorts een tegenstan der van het Amerikaanse comité voor de bevryding van Oost-Europa, gericht tegen het bolsjewisme in het algemeen, die met een zender en een tydschrift al jaren lang te München werkzaam is. (Van onze Amsterdamse correspondent) „De rustbrengende werking die van de komst van de onderzoekscommissie inzake de postcensuur in Nieuw- Guinea is uitgegaan was frappant". Dat zei ons gistermiddag het via Tokio en de Noordpool uit Nieuw-Guinea op Schiphol teruggekeerde commissielid, prof mr. dr. L. W. G. Scholten, bij zonder hoogleraar in de parlementaire geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. „Over het onderzoek naar de censuur mag ik U niets zeggen. Dat is de taak van de voorzitter van onze commissie. Wel wil ik opmerken, dat wij nog niet klaar zijn en dat het nog enige tyd zal duren eer wij het eindrapport kunnen uitbrengen. In Nieuw-Guinea hebben wy hard gewerkt. Wy vergaderden iedere dag van 's morgens acht tot 's middags twee uur met slechts een koffiepauze van tien minuten. Op deze manier hebben wy tientallen personen kunnen horen. Wy hoorden degenen, die ons iets belang- ryks konden vertellen, maar verder kon iedereen die met ons wilde praten by ons aankloppen". Prof. Scholten was het enige commis sielid, dat voor de terugreis voor de Poolroute had geboekt. De overige leden zouden een kwartier later via de normale route naar Nederland vliegen. Dit vlieg tuig heeft echter 30 uur vertraging en wordt eerst vannacht op Schiphol ver wacht. Prof. Scholten, die o.m. voorzitter is van de Radioraad heeft uit hoofde hiervan ook kennis genomen van de ontwikke ling van het radiowezen in Nieuw- Noordwijkse bollen in Koninklijke tuin Burgemeester mr. G. F. G. van Berckel en de heer Jos. de Mooij hebben vorige week een bezoek gebracht aan het Belgische Hof om met de Paleis intendance overleg te plegen waar de 10.000 bloembollen, die de Noordwijkse kwekers aan Z.M. Koning Boudewyn bij zijn bezoek aan de badplaats ge schonken hebben, zullen worden ge plant. Er is veel moeite gedaan om het ge schenk zo goed mogelijk tot zyn recht te laten komen De bollen krygen een plaatsje tussen het paleis en de orange- rie aan de linkerkant bij de opgang. Het is de wens van Koning Boudewyn, dat het planten geschiedt in een ge deelte van het park, dat in het voorjaar voor het publiek zal worden opengesteld. Bij het betreden van de paleistuin ziet men dan onmiddellyk het Noordwykse geschenk. De gekozen plaats is bijzonder fraai. De narcissen worden geplant tussen de bomen waar men ze wil laten verwilde ren. De tulpen komen in parterres by de orangerie. Guinea. „De Indonesische zender Ambon is er vaak beter te ontvangen dan radio- Biak. Versterking van de Biak-zender is echter zo kostbaar, dat men thans is overgegaan tot het oprichten van een zevental regionale zenders. Die van Hollandia heb ik beluisterd en dat was een uitstekend programma. Enkele uren per dag wordt er voor de Papoea's uit gezonden. De Papoea is zeer hongerig naar kennis en middels de radio kan aan de volksontwikkeling veel worden ge daan. De plannen om ieder Papoeadorp van een „volksontvanger" te voorzien, opdat de bevolking de uitzendingen kan horen, worden inmiddels uitgevoerd. Prof. Scholten, die diepgaand over deze plan nen had gesproken kon niet zeggen of deze ontvangers al dan niet zo beperkt zyn geconstrueerd, dat zij de Indonesi sche en Russische uitzendingen voor Indonesië niet kunnen ontvangen. „Op de Schouteneilanden heb ik met belangstelling kennis genomen van de verkiezingen", aldus pcof. Scholten. „Mannen zowel als vrouwen hadden een aantal kiesmannen gekozen en hieruit werden weer enkelen uitver koren om zitting te nemen in bestuurs lichamen. Die verkiezingen worden met interesse gevolgd en verlopen tot grote tevredenheid van de bevolking. De democratie is hier in wording op een terrein, waarop men dat enige jaren geleden niet verwachtte". Alleen niet openbare officiële functies Koningin Elizabeth II van Engeland zal deze week van haar buitenverblijf hi Schotland weer naar Londen vertrekken, waar zij haar niet-openbare officiële functies zal waarnemen in afwachting van de geboorte van het derde konings kind. Volgens personen uit haar omgeving ziet de vorstin er uitgerust en flink uit na haar langdurige vakantie op Balmo ral Castle. Maar nu wenst zy naar Londen terug te gaan. Zy wil, tot de geboorte van haar derde kind, zoveel mogelijk actief bezig zyn. Haar verschyning in het openbaar zal voorlopig tot enkele privé-bezoeken aan theater en bioscoop beperkt blyven. Er zullen dan ook geen „Royal command performances" zyn, noch vooraf aange kondigde bezoeken. Alleen staat nog de opening van het parlement eind oktober op het pro gramma. De troonrede zal echter door de Lord Chancellor worden voorgelezen, terwyl de gebruikelyke pracht en praal ditmaal achterwege zullen blijven. Het kopen van kerstgeschenken voor haar familieleden en vrienden zal zy ook zelf gaan doen. Het kerstfeest zal ge vierd worden in Sandringham, ongeveer 160 km ten noordoosten van Londen in Norfolk. Daar zal de Koningin de gast- vrouwe zyn op het gebruikelyke intieme familiefeest. Alleen de naaste familie leden en een of twee vrienden zullen de kerstdagen met het koninkiyk gezin doorbi engen. Elizabeth zal voor de geboorte naar Buckingham Palace terugkeren, het kind wordt eind januari of begin februari verwacht.. In Buckingham Palace is een modern geoutilleerde operatiezaal, die alle faciliteiten in Sandringham overtreft. Bovendien heeft Norfolk vaak te üjden van mist en vorst in de winter. Alle leden van de Koninklyke familie, zelfs Prins Philip, zullen niet by de Koningin kunnen komen, als zy maar enig teken van griep of een andere ziekte vertonen. Om dezelfde redenen wensen haar medische adviseurs, dat zy zich zo min mogelyk op plaatsen waar veel mensen byeen zijn. verschynt. Maar de Britse vorstin, die altyd actief bezig is, zal een moeilyke pupil blyken. Zy heeft reeds aangekondigd, dat zy niet „ver troeteld" wenst te worden en in ieder geval haar eigen dagelykse correspon dentie biyft verzorgen. Het team geneesheren, dat de Konin gin zal bystaan, wordt geleid door John Harold Peel, 54 jaar oud. een chirurg verbonden aan het King's College Hospital, die haar eveneens bystond bij de geboorte van Prins Charles en Prin ses Anne. De andere doktoren zyn Lord Evans en Sir John Weir. Niet Chessman maar een ander schuldig? Niet Chessman maar een 35-jarige Amerikaan zou de misdaden op zyn ge weten hebben, waarvoor Caryl Chess man binnen een week in een Califor- nische gaskamer zal moeten sterven, aldus een bericht in het Stockholmse avondblad Expressen. Deze Amerikaan, afkomstig uit Californië, had deze zo mer by een bezoek aan de Zweedse hoofdstad aan een juridisch gezant- schapsraad van Italië onthuld, dat hy de man was die elf jaar geleden de Californische wegen in zyn „vuurrode auto" onveilig had gemaakt Woensdag jj. had de Italiaan op zyn beurt dit aan de Zweedse advocaat Einar van de Velde verteld en verzocht zyn verkla ring officieel vast te leggen. Het proces verbaal zal aan de Amerikaanse am bassade in Stockholm worden overhan digd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9