Nieuwe kerkzaal Acad. Ziekenhuis Laatste Berichten Voor protestantse eredienst gisteren in gebruik genomen Aanval op rode garnizoenen Franse politie hield razzia s MAANDAG 19 OKTOBER 1959 Het Acad. Ziekenhuis te Leiden heeft een nieuwe, uiterst fraai inge richte kerkzaal gekregen, welke afwis selend voor het houden van rooms- katholieke en protestantse kerkdien sten gebruikt kan worden. Bovendien maakt een huisaansluiting het moge lijk, dat deze diensten ook in de zie kenzalen gevolgd kunnen worden. Gisterochtend is deze kerkzaal, welke zeer sfeervol aandoet, voor de protes tantse eredienst in gebruik genomen. Behalve patiënten, die daartoe in staat waren, en verplegend personeel, woon den ook afgevaardigden van diverse kerkgenootschappen, de directeur-ge- neesheer van het A.Z., de heer M. W. Jongsma, de heer K. van Diepeningen, burgemeester van Leiderdorp en quaes tor van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk, enkele predikanten en een deputatie van de hervormde wykge- meente „Morskwartier", w.o. het Acad. Ziekenhuis ressorteert, deze dienst bij. Verzorgde de gereformeerde ziekenhuis- Ipredikant, ds. J. Maaskant, de liturgie, ds. G. van Embden, hervormd predikant te Zoeterwoude, en één der classicale dikanten, die met dit werk is belast, lield deze ochtend de predikatie. Ook iet zusterkoor verleende zijn medewer- g aan deze dienst. Ds. Van Embden, die niet wenste te .treken over de inrichting van deze :erkzaal waarmede men overigens :eer is ingenomen plaatste deze och tend het evangelie in het middelpunt. Hij deed dit naar aanleiding van 1 Jo hannes 4 11 „Geliefden, indien God ons zo heeft liefgehad, behoren ook wij el kander lief te hebben". Ds. Van Emb den, die deze tekst in verband bracht met de juist begonnen gezinsweek, zeide dat een dergelijke week geen luxe is. Het gezin, de cel van de maatschappij, is immers gelijk aan een golfbreker, welke de wilde golven, zo die al komen, |wenst op te vangen en te breken. Wij dienen er, aldus spreker, voor te zorgen dat deze cel gezond is en er in de ge zinnen een harmonisch verbond bestaat i tussen ouders en kinderen. De aanpas sing in gezinsverband zullen wij dienen jte verstaan. Een aanpassing, welke geen uiting van zwakheid betekent, doch van wijsheid getuigt. Daarnaast dient er van weerszijden de bereidheid tot het offer „De Spil" huldigde aantal jubilarissen OP VROLIJKE FEESTAVOND „De Spil", personeelsvereniging van Van Wijk en Heringa, vierde zaterdag avond feest in de Stadsgehoorzaal. Op deze eerste contactbijeenkomst in het nieuwe seizoen maakte de voorzitter van de vereniging, de heer A. K. van Leeu wen, van de gelegenheid gebruik de ju bilarissen van het afgelopen jaar geluk te wensen. I Achtereenvolgens verschenen na de pauze de heren I. J. Azier. J. W. IJzer- man, D. Beurze, Chr. Velthuyzen, J. i Jesse, C. Rubbius H. van Duuren en mej. N. Bekooy op het podium. Eerstge noemde is een kwart eeuw bij de firma werkzaam, de overigen veertig jaar. Al len kregen een aardige attentie aange boden, terwijl er voorts woorden van dank en waardering werden uitgespro ken. De bekende tv-medewerker Jan Blaa- ser presenteerde op deze feestavond een kleur- en klankrijke show onder het I motto „Van alles wat". Zorgden „The Topliners" en de Amsterdamse zanger van het Italiaanse lied, Willy Alberti, voor verschillende populaire melodietjes, een acrobatentrio bracht de nodige sen satie in de (rumoerige) zaal. „The Corita's" en Frans Rexis waren verantwoordelijk voor de clownerie op muzikaal gebied. De Hollandse B.B. had de lachers wel op haar hand! Trouwens ook om de grapjes van de conferencier Jan Blaaser heeft men moeten schaterlachen. Na afloop was er bal onder leiding van de heer Van Wijk. De voorzitter deelde nog mede, dat op 27 november a.s. „De Spil" in samenwer king met de directie een filmavond or ganiseert, terwijl er op 19 december een kerstbal met attracties is. NOG GOED AFGELOPEN Hedenmiddag omstreeks één uur vond op de Breestraat, ter hoogte van „Het Gulden Vlies", een aanrijding plaats, welke nog bijzonder goed is afgelopen. Een in de richting Hogewoerd rijdende vrachtauto slipte bij het remmen over de tramrails en kwam in aanraking met oen voor „Het Gulden Vlies" gepar keerd staande auto. Deze auto werd op het trottoir, waar juist voetgangers wa ren gepasseerd, geschoven en kwam even voor de huizenrij tot stilstand. Tussen vrachtwagen en auto bevond zich op het moment van de aanrijding ook een wielrijdster. Hoewel het rijwiel ernstig werd beschadigd, kwam de wielrijdster er met enkele schram den af. gevonden te worden. In het gezin moe ten wij trachten steeds iets voor de ander te zijn. Tot het brengen van of fers zullen wij echter alleen dan in staat zyn, wanneer dit gegrond is op de liefde. Met een verwijzing naar zijn tekstwoord toonde ds. Van Embden aan, dat een mens slechts van God kan leren wat ware liefde is. Tenslotte wees hij er op, dat ook al leen in de ruimten van het Acad. Zie- De nieuwesfeervolle kerkzaal van het Acad. Ziekenhuis. (Foto L.D./Holvast) kenhuis maar gewerkt kan worden en dit geschiedt indien de liefde aan wezig is. Onvermoeid is men hier bezig een stukje liefde in de praktijk te laten zien. Na afloop van deze dienst kwamen de genodigden nog korte tijd in één der aangrenzende zalen bijeen. Allen waren het er over eens, dat deze nieuwe kerk zaal een belangrijke aanwinst voor het A.Z. betekent. Prins Bernhard naar Zuid-Amerika vertrekken Om precies 1 uur hedenmiddag was het KLM-vIiegtuig, de PH-DSH „Caraibische Zee" los van de Schip- holbaan en zette gezagvoerder Chr. Bouter koers naar Zürich voor de eerste etappe naar Zuid-Amerika Koningin Juliana stond tegen de re gen beschut in een der KLM-platform- bussen haar gemaal na te wuiven. Bij het vertrek van Schiphol waren verder o.m. aanwezig de ambassadeurs van Ar gentinië en Peru, de directieleden van de KLM. ir. F. Besancon, de heer E. G. van der Beugel en mr. J. van der Wiel. PRESIDENT GERECHTSHOF AMSTERDAM Met Ingang van 1 december ls tot pre sident van het Gerechtshof te Amster dam benoemd mr. A. C. N. G. Ruys. thans vice-president van dit Hof. De huidige president, mr. F. L. Nepperus, gaat op genoemde datum met pensioen. Opnieuw broodoorlog in Haarlem uitgebroken (Speciale berichtgeving) De broodoorlog in Haarlem is op nieuw uitgebroken. Vrijdagavond leek het erop, dat de strijd gestreden was. Bakker T. Dekker, die keer op keer dreigde de prijzen van zijn ongesne den witbrood en regerings-bruinbrood te verlagen gaf na talrijke vergade ringen van de rayonale bakkerijcom- inissie de strijd op en de rust leek weergekeerd. Bakker T. Homan uit de Eikenstraat 70 te Haarlem wil zich daar echter niet bij neerleggen en hij heeft aangekon digd met ingang van morgen zijn wit brood-prijs op 36 cent te gaan brengen, terwijl bij hem het regerings-bruinbrood 32 cent zal gaan kosten. Uniek recreatie-oord voor Zuid-Limburg Voor een miljoen gulden (Van onze Limburgse correspondent) De gemeente Elsloo heeft het land goed van die naam, ter oppervlakte van bijna 170 ha omvattend kasteel park, bossen en landerijen aange kocht voor de som van ruim één mil joen gulden. Het landgoed, dat eigendom ls van de familie Jurgens, en beheerd werd totnutoe door een familie-vennoot schap, NV Theodora, vormt een prachtig recreatie-oord niet alleen voor Elsloo, maar ook voor de toeris ten, die jaarlijks ln hoe langer hoe bredere stroom naar Zuid-Limburg komen. Elsloo heeft van de Bank voor Ned. Gemeenten mededeling ontvangen, dat tegen het verstrekken van een geldle ning voor de aankoop van het land goed geen bezwaar bestaat. De gemeen te behoeft tenslotte slechts 3*4 A 4 ton te financieren, want het prachtige bos bezit uiteen lopend opgaand loofhout met een zelfdzame flora bovendien. En wordt door Staatsbosbeheer aangekocht van de gemeente. Een zeer belangrijk fraai landschap pelijk bezit wordt hierdoor voor het al gemeen welzijn ln veilige en deskundige handen gelegd: van Elsloo tot Bunde komt er nu een aaneengesloten wandel bos met grote recreatieve waarde. Dan is er verder in deze landgoed-aankoop begrepen een effectenbezit, dat de ge meente van de hand zal doen. Het eigenlijke kasteel, waarvan prak tisch alleen de toren en wat bijgebou wen bestaan, heeft geen enkele histori sche waarde, maar het park rondom be zit wel recreatieve waarde. Daarnaast zullen de vele landerijen, waarvan een deel thans door pachtboeren wordt be heerd. de mogelijkheid bieden voor Els loo een actieve grondpolitiek te voeren, waarbij in verband met woningbouw el ders ln de gemeente ruilobjecten voor gedupeerde agrariërs aanwezig zijn. Een der aandeelhoudsters ln de fa milie-vennootschap Theodora, mej. Dorien Verschure uit Bilthoven, deed aan Elsloo het royale gebaar ener schenking van bijna f. 120.000 van haar aandelenbezit. Haar zal uit er kentelijkheid de erepenning van de gemeente Elsloo waartoe de raad inmiddels besloot worden geschon ken. terwijl verder het plein by de nieuwe parochiekerk naar haar zal worden genoemd. Felle brand te Amsterdam Een voorraad radio- en televisietoes tellen, elektrische huishoudelijke appa raten, platenspelers, bandopname-appa raten en elektrische scheerapparaten met een waarde van tienduizenden gul dens is vanmiddag verloren gegaan by 'n korte maar hevige uitslaande brand in het perceel Nieuwe Herengracht 11 te Amsterdam. De brand is ontstaan by verbouwings werkzaamheden in de showroom van de N.V. v/h. Handels en Industrie-onderne ming Gebr. Peters, die de alleen verte genwoordiging van een Duits merk heeft. Vermoedeiyk zyn vonken weggespron gen bij het afbranden van verf. Echtgenote van sultan Hamid naar Indonesië Het m.s. „Japara", onder commando van de nieuwe gezagvoerder kapitein J. P. H. van der Hoogen, vertrok zater dag uit Rotterdam naar Malakka en Indonesië. In Genua en Napels zal een aantal passagiers voor Djakarta aan boord komen, onder wie mevr. D. Alka- arie—Van Delden uit Den Haag, de LEIDERDORP Raadsvergadering De raad van Leiderdorp komt donder dag, 22 oktober om kwart voor acht 's avonds in spoedeisende vergadering byeen. De agenda luidt: Voorstel tot regeling van de liquidatie van de N.V. Steen- en Kleiwarenfabrieken „Ouderzorg-De Rid der"; tot het aangaan van een vaste geldlening bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatietot correctie van de raadsbesluiten van 6 februari 1959, waarin besloten werd tot onderhandse aanbesteding van de bouw van 15 woningwetwoningen voor grote gezinnen in complex VI van het grond bedrijf en tot het aanvragen van een Rijksbydrage in het jaariykse exploita tietekort; tot verkoop van grond uit complex VI van het grondbedrijf voor de bouw van 6 woningen aan de firma Joh. Noorlander en Zonen te Leiden. OEGSTGEEST Scooterberijder zwaar gewond na aanrijding Vanmorgen omstreeks kwart voor negen vond een ernstige aanryding plaats naby het Rynzicht-viaduct. Een 30-jarige beryder van een scooter werd daar nl. gegrepen door een uit de rich ting Leiden naderende tram. De Noord- wijker werd ongeveer 25 meter meege sleurd en levensgevaariyk gewond. Hy is opgenomen in het Academisch Zie kenhuis. De scooter werd zwaar bescha digd. Frontale botsing; toch geen gewonden Vanmiddag omstreeks een uur heeft zich op de Rynzichtweg naby Buiten- lust een botsing voorgedaan tussen twee personenauto's, die respectievelyk wer den bestuurd door een 26-jarige Ryns- burger en een 32-jarige Katwyker. On danks het feit, dat de botsing frontaal was en beide wagens zwaar werden be schadigd. kwamen de bestuurders er heelhuids af. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een van de wagens in de bocht slipte en op de 1 inker-ry baan belandde. VOORSCHOTEN WIJZIGING SPREEKUREN Nu burgemeester C. J. van der Hoe ven geïnstalleerd is tot burgemeester van Ridderkerk is het spreekuur op vrydagochtend vervallen. De loco-bur gemeester, wethouder G. Schrama, houdt spreekuur op donderdagochtend van 10 tot 12 uur voor openbare orde en veiligheid, financiën en huisvesting en op maandagmiddag van half vier tot half vyf voor onderwys, culturele-, sociale- en personeelszaken. Wethouder J. J. Dekker houdt spreek uur op dinsdagmiddag van half drie tot half vier voor openbare werken, plant soenen, grondbedryf, elektricitelfcs-» gas-, water- en badbedryf en algemene zaken met uitzondering van openbare orde en veiligheid. WARMOND ZALENNOOD VRAAGT NOG STEEDS OM OPLOSSING SUCCES VOOR „ST.-MATTHIAS" De R.-K. Zang-, Harmonie- en To neelvereniging „St.-Matthias" gaf haar eerste toneeluitvoering van het nieuwe seizoen in ,,'t Trefpunt". Zoals bekend is de zaal van hotel De Zon, wegens een aanstaande verbouwing niet meer be schikbaar en ook een R.-K. Vereni gingsgebouw laat nog op zich wachten. Het geven van de avonden door de r.-k. verenigingen en organisaties in dit gebouw blijft een min of meer trietste oplossing voor de katholieke War- mondse gemeenschap. Alleen de K.A.B.. aanvankelyk ook voorkomende op het Tref pun trooster, heeft zich hieraan onttrokken en voor haar a.s. toneelavonden plaats bespro ken in de zaal van het R.-K. Semina rie. Voor de K.A.B. is dit een goede op lossing, temeer daar hier ongetwyfeld een financieel voordeel uit voortvloeit. Men blijft zich afvragen, of Warmond met een overwegend katholiek gemeen tebestuur en een overgroot katholiek volksdeel, niet in staat is op korte ter- mUn een betere oplossing te vinden. De tweede voorzitter van „St.-Mat- thias" hoopte, dat alle aanwezigen in de „ietwat vreemde omgeving", toch een genoeglijke avond zouden hebben. Opgevoerd werd „Jongens van de Koopvaardy", door Rosita Peters, on der de bekwame regie van de heer G. G. van Elburg. De stuurman van een koopvaardy schip. H. Kaptein, schrijft tydens de reis brieven aan de werkster van café De Brulboei. Zyn naam sticht uiteraard de nodige verwarring. Temeer daar een matroos met de docther van de caféhoudster correspondeert en met de kapitein en met diens naam onderte kent- Beide dames zyn overtuigd van een huwelyk met de kapitein, die zelf van toeten noch blazen weet, waardoor allerlei verwikkelingen ontstaan. Zoals gewoonlijk komt alles op z'n pootjes terecht. Byzonder goed bezet waren de komi sche rollen, zoals die van Leen de werkster 'Jeanne van der Vooren). Ook het duo Toon en Wiet je, de twee ma trozen (Cor van der Vooren en Gerrit Schavemaker) deden de zaal daveren van het lachen. Vooral het slungelige van Wiet je vormde een goed contrast met de bange Toon. die de brieven op naam van de kapitein had geschreven. Ook de rol van Peer Branie, negotie leurder (Dick Duijnhoven) werd goed geïnterpreteerd. Hiernaast hebben we grote waardering voor de representa tieve figuur van kapitein Barend Brandt (Jan Schavemaker) en voor het 6pel van Marijke, de dochter van de oattboud&te* (Riet Wtïlemsea). WASSENAAR Diploma's voor Zilvermeeuwen Gistermiddag hebben weer vele leden van de r.-k. zwemvereniging „De Zilver meeuwen" in het sportfondsenbad proe ven van bekwaamheid afgelegd voor de zwemdiploma's A, B, C en D. Voor het diploma slaagden Pauline Engles, Paula Terbraak, Simon Winnubst en Ad. Knij- nenburg. Het diploma C werd behaald door Marie Antoinette Laurey, Trees Boelen, Theo van der Holst en Hans Bredero. Het B-diploma behaalden: Pia van Haaren, Lucia Wolf, Jacqueline Dekker. Marie Louise Duyndam, Alexandra van Moorsel, Carie Bollen, Pauline Weye- ring, Adriana Hoogendoorn, Pauline Westgeest, Ineke van Ryn, Rosita Be kooy, Tineke v. d. Plas, Maryke v. d. Mey, Ada van Steyn en Lla Elshout, verder van de jongens en de heren: Harry Vogels, Peter Kortekaas, Peter Burgers, Wim van Leeuwen, M. v. Beek, George Zeegers, J. Remmerswaal, Jos v. d. Zalm, J. v. d. Meulen en Th. Vermeu len. Voor het A-diploma slaagden: Greetje v. d. Erve, Pauline Kiene, Annemarie Overdevest, Corrie Overdevest, Lucia Streep. Margriet Konor. Clara Hoogka mer, Nicolette Verkley, Branda Grevers, Corina Verkley, Pauline Grevers, Lenie van Steen, Anne Bos, C. Hoekstra, mevr. v. d. Akker, Bart Bartels, Aad Beyers- bergen, George van Leusden, Ton Over- gaag, Wim Borsboom, C. v. d. Kwaak, Huug van Veen, H. van Berkestein, Ja cob Verkade, Freek Smulders, Nic. van Wissen, Leo v. d. Boog en de heren W. Slats, C. de Zwart en J. v. d. Klaauw. Atletiekseizoen besloten De atletiekafdeling van de R.-K. Sportver. „Snel en Lenig" heeft gis teren het seizoen besloten met een con tactochtend. Na de mis en het ontbyt werd in „Flora" eerst door de trainer, de heer W van der Plas een technische in leiding gehouden over „warming up". Daarna reikte hy de naar hem genoem de baker uit, aan het „sportiefste lid", ditmaal mej. Wil van Leeuwen. De keuze was heel erg moeilijk geweest. Daarom kreeg Ton Duyvestyn nog een medaille. Kapelaan Lagerberg, geestelyk adviseur, vertoonde vervolgens een filmpje van de regionale atlethiekwedstryden, die „Snel en Lenig" in mei organiseerde. Nadat de secretaresse, mej. Ria Boer, nog enkele mededelingen had gedaan, sprak voor zitter, mr. B. J. van Horn, hartelyke woorden van dank en afscheid tot de heer en mevrouw Otte, die vele jaren veel werk voor de club hebben verzet. Met een boeket bloemen voor mevrouw Otte en twee woordenboeken voor de heer Otte werd de dank tastbaar. Nadat de opvolger van de heer Otte, Gerard Gras, verwelkomd was, was het „officiële gedeelte" voorby. ZOETERWOUDE De collecte, die ln de afgelopen week voor het Protestants Interkerke lijk Thuisfront (PIT) werd gehouden, heeft f. 140opgebracht. Prins Bernhard bezoekt landbouwnederzettingen Inz&ke de reis van Prins Bernhard naar Brazilië en Peru bericht de Ryks- voorllchtingsdienst, dat de Prins de vol gende landbouwnederzettingen van Ne derlandse emigranten zal bezoeken: op 21 oktober Carambei, op 22 oktober Cas- tralanda en Tronco, op 23 augustus Monte Allegro en op 24 oktober Nao Me Toque. De Prins wordt op zyn reis vergezeld door dr. F. A. de Graaff, particulier se- crearis, luitenant ter zee der le-klasse W. W. Kuyck, adjudant en de heer C. Sesink, hoofd Veiligheidsdienst Kon. Huis. De reis wordt gemaakt met het ïyn- toestel van de KLM de DC-7C „Carib bean Sea" via Zürich. Lissabon, Recife, Rio de Janeiro naar Sao Paolo. Volgens onbevestigde berichten van de persdienst van het nationalistisch-Chl- nese ministerie van Binnenlandse Zaken hebben sterke anti-communistische strydkrachten in de nacht van 29 sep tember een aanval gedaan op commu nistische garnizoenen in Midden-China. Aan de acties zou zijn deelgenomen door 12.000 anti-communistische guerillastry- ders uit het bergachtige gebied van Ta- peihsjan. In de omgeving van Lihoeang in de provincie Anhei hebben de guerrillos vyf belangryke posten acht uur in hun bezit gehad. Honderd communisten zyn gedood. De aanvallers hebben een grote hoeveelheid munitie en levensmiddelen buitgemaakt, aldus deze berichten. Amerikaan in Moskou door Russen gevisiteerd Amerika heeft bij de Sovjet-Unie ge protesteerd tegen de wyze waarop de eerste veiligheidsambtenaar van de Amerikaanse ambassade, Rusell Lan- gelle, is behandeld. Langelle is volgens de protestnota vrijdag, toen hy op weg was naar de ambassade, door vijf Russen in burger overmeesterd en een gebouw binnenge bracht. waar hy beschuldigd werd van spionage. Hem werd in overweging ge geven voor de Russen te gaan spione ren. De Russen lachten om Langelles diplomatieke identiteitskaart en visi teerden hem. Zy haalden een aanteken boekje te voorschyn, dat Langelle ech ter nooit eerder gezien had. Met een chemische oplossing maakten zij aante keningen in het boekje zichtbaar, die betrekking hadden op Russische staats geheimen. De Russen begonnen Langel le te dreigen toen hij weigerde met hen te praten. Zy dreigden met gevangenis straf. slaag en maatregelen tegen zyn vrouw en kinderen. Vervolgens tracht ten zij hem over te halen voor Rus land tegen Amerika te gaan spioneren. Zy stelden een beloning in het vooruit zicht. Nadat zy een uur en drie kwartier met hem bezig waren geweest, brachten de Russen Langelle naar het centrum van Moskou, waar zy hem vrij lieten. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade meegedeeld, dat „bevoegde" Russische autoriteiten gemeld hadden dat Langelle zijn verbiyf in de Sovjet- Unie had gebruikt voor splonage-acti- viteit die onverenigbaar was met zijn diplomatieke status. De Amerikaan moet de Sovjet-Unie verlaten. Hy ls 37 jaar, is getrouwd en heeft drie kinde ren. echtgenote van Sultan Hamid van Pon- tianak, mgr. H. J. van Valenberg, bis schop van Indonesië, die onlangs de Indonesische nationaliteit heeft aange nomen. Uit justitiële kringen in Parijs is maan dag vernomen, dat de Franse politie in de nacht van zondag op maandag inval len heeft gedaan in bureaus van rechts- extremistische bewegingen in geheel Frankryk. De woningen van ongeveer 100 leiders van extremistische rechtse organisaties werden door rechercheurs doorzocht. De actie houdt verband met een onder zoek, dat geopend is naar de aanslag van vrydag op senator Mitterand en met dreigementen tegen andere politici die een van soepelheid getuigende oplos sing in Algeryë voorstaan. Het optreden van de politie zou ook samenhangen met een onderzoek dat ge last werd nadat kortgeleden aan de Frans Belgische grens een voormalige Poujadistische afgevaardigde en twee andere mannen werden gearresteerd die een bom van plastic in hun auto had den. Uit genoemde kringen is voorts vernomen, dat alleen al in het gebied van Parys ongeveer 50 razzia's zijn ge houden. BEURSOVERZICHT Teleurstellende markt Amsterdam, 19 oktober. De markt droeg vanmiddag voor de Internationale waarden een lusteloos en teleurstellend karakter. Vrydag jj. ont stond een hausse-tendentie onder lei ding van Unilever en Philips op de hoop, dat de onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de weTkne- meTs en de werkgevers in Amerika, een einde zouden maken aan de langdurige staalstaking aldaar. De besprekingen leidden echter niet tot overeenstem ming. De directie van General Motors heeft reeds 60 000 arbeiders, als gevolg van deze staking, naar huis moeten sturen. Door een en ander was men op het Damrak vandaag niet optimistisch gestemd. Hiertoe droegen ook nog de flauwe koersen op de Westduitse beur zen by. De arbitrage dacht er niet aan nieuwe zaken op te bouwen en de or ders van het publiek waren zeer dun gezaaid. De beroepshandel nam een dagje rust. Hierdoor waren de omzet ten van minimale omvang. Aku's stegen van 376 tot 378, doch daalden daarna weer tot 375y2: tegen 380% als slotkoers van vrydag jl. Unilevers verloren op 658 een viertal punten, evenals de Phi- lips-aandelen op 635. Kon. Olies vielen tegen op f. 154.70 en noteerden beneden pariteit New York. De scheepvaartsector bleef vrywel pryshoudend. In de cultuurafdeling worden aandelen Senembah in het ver volg in eensgevend geld genoteerd. De prijs van vandaag werd geadviseerd op f 585 tot f 590. Vandaag vond een af stempeling van de aandelen plaats met f450 per aandeel van nominaal f500. Bovengenoemde adviesprijs komt vrijwel overeen met de prys van de aandelen van vrijdag JJ. vóór de afstempeling. Staatsfondsen eerder iets gemakkelyker. Van de lokale waarden werden aan delen Walvisvaart gevraagd en gead viseerd op 117, tegen een vorige prijs van 113. De Willem Barendsz wil trach ten het komende seizoen een record van 1200 eenheden te vangen. Verwacht wordt dat de traanpryzen dit seizoen boven die van het vorig jaar zullen uit komen. Grootbanken iets lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 oktober. Londen 10.59%—10.60 y4; New York 377iV~3T7ft; Montreal 3.97%—3.98ys Parijs 76.8576.95: Brussel 7.54% 7.54%; Frankfort 90.25%—90.30%; Stock holm 72.90%—72.95%; Zürich 86.90— 86.95; Milaan 60.80%—£0.85%; Kopen hagen 54.77%—54.82%; Oslo 52.93—52 98 Wenen 14 60%—14.61%; Lissabon 13.21% —13.22%; Ankara 3.76%—3.77% Beurs van Amsterdam Maandag 19 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100ft 100A Ned. '59 4% 100ft 100,V Ned. '53 3% 95 9411 Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 91HGB 91% •Jed '51 3% 95% 95,V Med '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 931J 93% Ned '48 3% 87% 8711 Ned '59 4% 97%GB 9711 Ned '54 3% 89% 89% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned. '55 II 3% 91% 91% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90GL 89% Investeringscert 3 96H 96ftGB Ned 62-64 3 97ijj 97}J Indië '37 A 3 93ft 93% Grootboek '46 3 89'.GB Ned. WB 6% 109 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy. Amst. Rubber H.V.A Senembab 41% 157% 230% 41% 160 225% 148% 206 %GB AKü'"a" 109 %GL 109 %GB 271GB 658 172.70 241GB 630GB 310% 390GB 638% 240 661% 202 323 704 y4 157 Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Deli My en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co N.B Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Olie (f20.—) idem (50 Éi f.20.— 156 10GB Holl Amer iyn 16° Java China Paket 146% KL JU 123 Kon Ned Stmv My 164GL Kon Paket Mij 135GB Stoomvaart My Ned 165% Nievelt Goudr eert 139% v. OmmereD eert 248% Kon Rott Lloyd 146% Ned Scheepv Unie 144 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 146% 600GB 375% 270% GB 660GB 172.50 244 638GB 310% 391GB 635%. 239GB 659% 201GB 320 %GB 695 %GB 155.60 154.60 160 148% 123 164 %GB 135% 167 130% 249% 146% 142 %GB A'dam '47 (3%) 3.. 93% 94% idem '48 (3%) 94% R'dam -52-1 (4%) 99 98% idem *37 I-HI (3%) 95ft 94% Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 104% 103% id. N.WB *52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 97% 9774 A'dam '51 2% 82% 82 A'dam '56 I 2% 82% 81% A'dam '66 n 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 81B 83% Enschede '54 2%80% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 87% 88% R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem n 2% 88% Idem '57 2% 100% 100% Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-Holl 1957 2% 97ft 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 207,50 208.50 Amst. Bank 311% 310 HB.U eert 243 240 Rott Bank 279% 274% Twentsche Bank 252 252 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 394 399 Borsumij 69% 69% Kon. N Ed.m A-AA 77% 78 Idem pref wd 85% ElectrolasmiJ 320 325 Kon Ned Grofsm... 150 154% Holl. Constructie 426 B 415 Ing.bur Bouwnyv 254% 258% Internatio 139 139 Interna Kunst Ind 48% 48% Leidse Wolspinnery 370 R'dams Droogdokmij <09% 605 Sikken's Lakfabr "20 B 625B Ver Touwfabr 292 293 Walvisvaart '3 117 Wernink's Beton 139 142% Van wyk Textiel 101% Zaalbèrg 138 138 idem *38-1 (3%) Spoorwegen Dell Spoorweg M Amerik fondsen Canadian Pacific Intern Nickel \naconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott •on..hie steel Shell Oi) Union Paclfio Un. States Steel 7% 26% 94% 60% 56 49% 53% 93 74% 70% 31% 100% 26% 95% 60 56 50 53% 93% 75 68% 32% 100

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7