Veen- en heidebranden in Drente en Overijssel Agenda Met een enkel woord MAANDAG 19 OKTOBER 1959 Urenlange strijd tegen het vuur In de Nieuw Krim nabij Dalen in Zuid-Drente ontstond gistermorgen een veen- en heidebrand, die door de sterke wind binnen enkele uren een gebied van ruim 50 hectaren in de vlam zette. Tachtig brandweerlieden uit de omliggende plaatsen trachtten het verraderlijke onder de grond door vretende vuur te stuiten, 's Morgens werden de bewoners van 12 woningen aangezegd hun huis te ontruimen, 's middags kwamen daar nog eens vijf bij. Deze woningen hebben groot ge vaar gelopen, maar afgebrand is er geen. Toen in de vooravond de wind wat ging liggen, was het grootste ge vaar voorbij, alhoewel enorme rook ontwikkeling het wonen in de buurt niet prettig maakte en de brand tot tientallen kilometers afstand kenbaar was. Het verkeer ln de omgeving van de brand werd geheel stil gelegd, daar de rookontwikkeling zo erg was, dat er geen zicht overbleef. De beroepsbrandweer uit Emmen bluste aanvankelijk ook mee, maar door de brand in Nieuw Amsterdam, waarbij een driejarig kindje om het leven kwam, werd deze brandweer weggeroepen. Serieus dreigend werd de sfeer gister avond in de schemering. De zon, in rode gloed, werd boven de Daler Peel en in de verre omtrek door enorme walmende rookwolken verduisterd. Schimmen van brandweerlieden, die met rood omrande ogen liepen, gingen verloren in de mist. Hun stemmen wer den begeleid door het knetteren van zo nu en dan boven de grond uitkomende vlammen en het diepe angstaanjagende gebrom van de aanjaagmotoren van de brandweer. Geen druk op water Uit het Zwinderense Kanaal moest het water komen. Twee slangen werden uitgelegd en telkens om de zoveel hon derd meter joeg een brandweerwagen het water weer verder. Er werd gespo ten in het zogenaamde aanjaagsysteem. En nog was de druk aan het einde niet voldoende. Zo nu en dan was het zielig om te zien hoe de straal zich direct na het verlaten van de spuit omboog zon der kracht. Gevaarlopende woningen werden ontruimd. Men kon er toch niet meer blijven. De rook maakte het ver blijf in de huizen volkomen onmogelijk. Het meubilair stond vaak open en bloot in een weiland, terwijl de bewoners druk met de blussingswerkzaamheden meehielpen. Voor zover er tenminste van blussen gesproken kon worden. Eer der kan men spreken van trachten tot staan te brengen. De sterke wind deed echter de vlammen telkens weer hoog oplaaien met het gevolg, dat steeds weer nieuwe heidevelden werden aangetast en het vuur snel weer knetterend een weg vond door de droge heide. Toen het donker begon te worden meenden de brandweerlieden het ergste wel onder de knie te hebben, temeer daar veenbran den 's nachts in felheid afzakken. De wind werd ook stukken minder. Ge waakt is er wel de hele nacht, omdat het gevaar voor de woningen niet hele maal verdwenen was. Verbitterde strijd Gedurende het gehele weekeinde zijn brandweren en militairen bij Haaksber gen in Zuid-Overijssel in een verbitterde strijd gewikkeld geweest om een veen-, heide- en bosbrand tot staan te bren gen. Gisteren tegen de avond kon men zeggen, dat men het vuur eindelijk on der controle had. Maar sinds zaterdag middag één uur was er toen reeds 400 hectaren natuurschoon verloren gegaan. Gisteren heeft men de gehele dag door het aanleggen van controleerbare tegen- branden het vuur het voedsel kunnen ontnemen. Lange tijd heeft het gevaar bestaan, dat een aantal boerderijen in deze omgeving een prooi van het vuur zouden worden, maar men heeft dit kunnen voorkomen. Omstreeks half acht konden gister avond de laatste militairen inrukken. In Warmondse firma bouwt ruim 1000 woningen bij Rotterdam VOLGENS DEENS SYSTEEM Aan de Aannemingsmaatschappij „Pa- nagro" N.V. te Warmond is de bouw op gedragen van 1008 woningen in de ge meenten Vlaardingen en Maassluis. Van deze woningen zullen er 756 in Vlaardingen en 252 in Maassluis verrij zen. Ten behoeve van de in Vlaardin gen werkzame Rotterdamse ingezetenen krijgt de gemeente Rotterdam in Vlaar dingen de beschikking over ongeveer 400 van deze woningen. In de Industriepolder te Vlaardingen zal „Panagro" een fabriek laten verrijzen waarvoor het terrein reeds is toegewezen. In deze fabriek zullen de elementen voor de woningen geheel worden klaarge maakt. Alle complexen zullen als galerij- bouw met vier woonlagen en een onder huis worden uitgevoerd. Per woning wor den ongeveer 25 betonelementen ge bruikt. Als de produktie geheel op gang is, zullen per dag in de fabrieken twee woningen gefabriceerd worden, en op de bouwplaats ook twee geheel gemon teerd en afgewerkt kunnen worden. Het transport van de fabriek naar de bouw plaats zal door het bouwbedrijf zelf wor den uitgevoerd met speciaal gecon strueerde auto's. Bij dit systeem kunnen de elementen compleet met kozijnen en vensterruiten van de fabriek naar de bouwplaats vervoerd worden. Op de bouwplaats zullen de elementen, waar van de zwaarte ongeveer drie ton wegen, met behulp van een bouwkraan op hun plaats worden gebracht. De gevels van de woningen kunnen op verschillende manieren met duurzame verf worden bespoten, zodat de blokken niet het grauwe aanzien van een betonmassa krijgen. Het bouwsysteem Larsen en Nielsen heeft in Denemarken na de tweede we reldoorlog grote opgang gemaakt en wordt op grote schaal toegepast in Duitsland. Het systeem is voor wat be treft vormgeving en comfort in de wo ningen, geheel aangepast aan de Neder landse eisen, waarbij de werkgroep van architecten van Tijen, Boom en Posno te Rotterdam als adviseurs optreden. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar de eerste paal te slaan voor de te bouwen woningen in Vlaardingen. terwijl men omstreeks 1 november hoopt aan te van gen met de bouw van het fabriekscom plex in de Industriepolder. De eerste woningen kunnen dan over een jaar worden opgeleverd, terwijl men eind 1962 gereed hoopt te zijn met de gehele bouw. het geblakerde terrein woedden toen nog wel branden. Deze kunnen tot een diepte van enkele meters doorvreten, maar betekenen geen gevaar voor ver dere uitbreiding. Er kunnen weken over heengaan voordat het vuur hier uitge woed is, zo deelde de Rijkspolitie te Haaksbergen gisteravond mede. Maar evenals in het Drentse Dalen en elders in deze bar droge gebieden is men er te Haaksbergen van overtuigd, dat al leen een overvloedige regenval werkelijk succes kan hebben. Ten westen van Sevenum in de Bra bantse Peel woedt nog een brand, die inmiddels reeds 150 hectaren woest Peelgebied heeft platgebrand. In de loop van de nacht is het vuur enigszins ver minderd, maar vermoed wordt, dat de brand in de loop van vandaag weer zal aanwakkeren. Er is hier ook veel wild verloren gegaan. Evenals bij een brand in de buurt van Geldrop waarbij on geveer 75 ha. heide en dennen verloren gingen werden bij Sevenum militai ren bij het blussingswerk ingeschakeld. Nederlandse boeken dingen naar H. Chr. Andersenprijs Elke twee jaar bepaalt een interna tionale Jury, welke schrijver of schrijf ster van kinderboeken in aanmerking komt voor de Hans Christian Andersen prijs. Deze prijs wordt toegekend aan de auteur, die volgens de jury het beste verhaal voor kinderen heeft geschreven. In alle meedingende landen, en dat zijn er tientallen over de gehele wereld, kiest een landelijke jury enkele boeken uit, die naar haar oordeel representatief zijn voor het betreffende land. Deze boeken worden dan geheel of ge deeltelijk vertaald en ingezonden. In Nederland heeft een commissie van het Studiecentrum Boek en Jeugd, bestaan de (ditmaal) uit 3 jeugdbilbliothecares- sen, haar keuze reeds gemaakt. Deze viel op de boeken „Padu is gek" van de Haagse schrijfster Miep Diekmann en „Wiplala" (het beste Nederlandse kin derboek 1958) van Annie M. G. Schmidt In het voorjaar van 1960, de juiste datum is nog niet bekend, zal de inter nationale jury een beslissing nemen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN MIJndert Huibert. zn van M. H. Kulven- hoven en C. van Tol; Gerardus Albertus Nicolaas, zn van P. G. J. Waasdorp en H. C. van Bohemen; Sylvia Charlotte Clasina Marga, dr van J. W. D. Boelee en M. W. van der Blom ;Erik, zn van D. Relnders Bijna best! (Van onze t.v-medewerker) „Het gaat best met de televisie", zo dachten we zaterdagavond. Daar was in de eerste plaats de PTT-mededeling, dat er al weer ruim 40.000 toestellen waren bijgekomen sedert een paar maanden geleden het half miljoen werd overschreden. Vervolgens werden we toch wel zeer geïmponeerd door de sobere en vak kundige manier, waarop de dood van een van Amerika's grote zonen werd gememoreerd, zowel in het N.T-S.- journaal als in een extra van de VARA, waarvoor dr. L. de Jong van het Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie een Marshall-beschrijving leverde. Hij legde het hoofdaccent op zijn betekenis als krijgsman, want als zodanig was hij immers initiatiefnemer van het plan om de oorlog te winnen door landing in de vlakte van West-Europa, waarvan hij de uitvoering op speciaal verzoek van Roosevelt aan Eisenhower overliet. Best was weer de quiz van Eerdmans. Een nieuweling, die alles over de wie lersport meende te weten, viel van zijn ros nog voor hij goed en wel in het za del zat, alleen ten gevolge van haast. Een prachtaanwinst lijkt de leraar klassieke talen uit België, die amper een half jaar zich op Chaplin speciali seert en daarin reeds tot een formida bele kei bleek te zijn uitgegroeid. Daar van kunnen we nog plezier beleven! Dat deden we ook van de Beethoven- kenner, die bovendien nog uit de doe ken moest doen welke procedure gewe tensbezwaarden moeten doorlopen om vrij van wapenrok te raken. Sinds za terdag kan de rozenamateur Bok bogen op een nieuw bezit van f. 1 000 en een rozenvariëteit, die naar hem ver noemd is. Gezeten op de publieke tribune tij dens de zitting van het Hof der Zot heid, moesten we vernemen, dat het ge- vai op telerecording was opgenomen, wat de frisheid niet alleen visueel, maar vooral psychisch drukt. Het excuus was, dat de gebroeders Lutz deze avond an dere bezigheden hadden. Daarop grond den we onze verwachting, dat we het drietal dartel door de uitzending zou den zien huppelen. Niets was minder waar, want nadat ze gedrie waren in- en uitgeleid, bleef er maar één in zijn zielige eentje achter. Hij had niemand om tegen aan te praten, ter compen satie waarvan hij zijn toevlucht nam tot nogal onnozel aandoend ham erge tik. Maar hij kon het niet helpen, dat zijn broers het zo druk hebben, noch ook, dat de VARA niet voor een zinniger tekst had gezorgd. Het was een romme lige zaak, niet eens rechtuit zot, maar hoofdzakelijk flauw. De cameraman vierde al zijn nieuwsgierigheid bot op een oude bluebeilster. die hij tot in alle onderdelen vaardig ving. Dat kon de grappen echter niet redden. Dit onder deel maakte het geheel veel minder best dan het had kunnen zijn als alle moei ten door een betere grondidee zouden zijn gesteund. Wij voorspellen dit Hof een moeizaam seressen ten spijt, want hoé braaf en lieftallig zij ook zijn mogen, ze hebben aan dit Hof geen werkelijke functie. Met zuclit en zwier (Van onze t.v.-medewerker) Met veel pleizier hebben we gisteren een half uurtje geluisterd naar het Am sterdams Kunstmaandorkest. Piet Pij- nenborgh plaatste in 'n korte toelichting de nogal onbekende componist en ho boïst Barsanti in het muziekleven van de 18de eeuw. Daarop werden we ver gast op een gezellig, gemakkelijk aan sprekend „concerto", meer „miniaturo" dan „grosso". De regie volgde de parti tuur wat erg slaafs, maar was vol goede bedoeling. Een overwegend technisch- hoger niveau werd bereikt door Herman Krebbers, die zo ongeveer voor de 250ste keer Paganlni's 6de opus vertolkte. Hij deed het met zwier, maar zfjn zuchtend zwoegen erop ving dan ook al op zijn 12de jaar aan. Géén klatergoud, maar méér vuurwerk was het, met weinig poëtische passages, door Krebbers ove rigens met veel muzikaliteit vertolkt. Over zwier gesproken: die vertoonden de gymnasten in Kopenhagen overvloe dig. Jammer, dat er zuchtend met mat ten gezeuld werd, waarvoor we heus de reis naar Denemarken niet over had den. Het is echter het risico van een half uurtje Eurovisie meepikken. Dan valt het, zo het valt en de KRO had nu eenmaal een (goedkope) entr'acte no dig om muziek en toneel te scheiden. Met veel gezucht zal het naar bed sturen van de kleintjes in veel gezin nen gepaard zijn gegaan, want wie Milne zegt, zegt „Winnie-the-Pooh". Toch heeft de man zich herhaaldelijk bezondigd aan sooiety-stukken, niet alleen zich beperkend tot „sentimental comedies", maar zich zelfs te buiten gaand aan detectives, waarvan „Dat weekeind bij Oom Arthur" het bewijs vormde. De kern van de cast werd door „Ensemble" gevormd, maar ook de out siders waren goed op de troep inge speeld. Er waren kostelijke trekjes in, die er ook goed uitkwamen. De kijker, die de neiging had om Lo van Hensber- gen een stuntel te vinden, werd al gauw in het gelijk gesteld, toen hij als Carter bekende niet zo erg intelligent te zijn. Het was een doorzichtig geval, vooral omdat de toeschouwer gewaarschuwd was en dus dubbel telde. De opzet was typisch Engels, want zowel de dorps- politie, als Scotland Yard werden in een belachelijk zonnetje gezet. Het was wel een beetje erg maakwerk, waardoor men zuchten kon: schiet toch eens wat op, maar het werd met zoveel zwier ge speeld, dat een tempo werd gesugge reerd. dat er feitelijk niet in zat. Dat kan dan met recht knap vakwerk ge noemd worden, waarvoor de nieuwe di recteur van de nieuwe Tilburgse schouwburg, KRO-regisseur Wim Bary een pluim verdient. Het voetenwerk aan het slot tijdens het vertonen van de roi was jammer genoeg op het on nozele af, maar over deze lichte ont sporing zullen we ons na de lichte ont- en vreugdeloos bestaan, zangers en dan- spanning maar niet te druk maken. IIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Auto op hol Leerling-zetter P. B ree veld keek wel even gek op toen hij in de Ju- lianastraat ln Alphen aan den Rijn een auto zonder bestuurder zag rij den. „Dat is niet pluis", dacht hij, rende op de auto af, rukte het por ter open en sprong in de wagen, gooide het stuur om en trok de handrem aan. Hiermee heeft hij ongetwijfeld een ernstig ongeluk weten te voorkomen. Het verkeer in de Jullanastraat is namelijk nogai intensief. De op hol geslagen wagen bleek het eigendom te zijn van een bui tenlander. Hij was inkopen gaan doen en had vergeten de auto op de handrem te zetten, hetgeen wel gewenst ls als men zijn voertuig op een enigszins hellende weg par keert. en A. C. Rabellier; Maria Cornelia Jo- sephlna, dr van C. A. Visser en M. J. van Velsen. GETROUWD OVERLEDEN P. C. van de Graaf, 85 Jaar, man; J. van den Berg, 55 Jaar, man; J. M. Bouscholte 60 jaar, man; N. A. du Breuil, 3 Jaar zn. O Vervolg van pag. 1 Tegenmaatregelen van Franse regering De tegenmaatregelen van de regering beperken zich voor het oog op een ver sterking van de politieposten, die bij de voornaamste ministeries en ambtspa leizen van De Gaulle en Debré zijn op gesteld. Men vraagt zich evenwel af hoe ver de bereidheid van de regering zal gaan om de fascistische elementen, wier aantal bescheiden is en wier namen de autoriteiten bekend zijn, te ontmaskeren en te bestraffen. Tot dusverre is de Franse justitie doorgaans onbegrijpelijk coulant met deze staatsgevaarlijke agita tors omgesprongen. Wanneer onthul lingen over fascistische complotten al niet overhaast in de doofpot zijn ver dwenen, dan hebben processen tegen be roepsmoordenaars uit deze hoek nog zel den of nooit tot een duidelijke uitspraak of veroordeling kunnen leiden. De rechtse extremisten hebben de strijdbijl of beter de mitrailleurs, bommen en revolvers zeker nog niet begraven. Zij hebben evenmin hun po litieke ambities opgegeven. In parle- VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). NCRV.: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en. weerber, 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radlokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Dekblad eerste soort, hoorsp. 21.00 Gram. 21.20 Kinder koren. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avonidoverdenking. 23.00 Orkestmuz. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). VARA.: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte mruz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngs- uitz.: De stichting bevordering bescher ming bevolking vraagt de aandacht v. d. Nederlandse noodwacht. Tom Lodewijk, hoofd afd. publiciteit, spreekt over het onderwerp „Don Quichotte". 19.30 Gevar. progT. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.25 Cabaret. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.5524.00 Nws. Blus dat laaiend maagzuur-branden. Neem een paar Rennies. Ook voor U redding en uitkomst. U zult de dag loven, waarop U met Rennies Uw brandend maagzuur tot verleden tijd maakte. Klinkt ongelo felijk, maar ls een bewezen zaak. In tienduizend gevallen, over de hele we reld. Haal een pakje Rennies - en onder vind van vandaag af de heerlijke uit werking van dit wondere tabletje. Zó bij U te steken - hygiënisch verpakt I mentaire kringen circuleerde dezer da gen namely k ook nog een andere ïyst waarop namen voorkwamen van de minist ers, die het kabinet zouden moe ten vormen dat de huidige regering De bré op zou mogen volgen. Als minister president werd daarbij de katholieke oud-premier George Bidault genoemd. Het was de bedoeling dat naast een nieuwe staatsgreep en opruiming van alle onbetrouwbare figuren, De Gaulle zich weer rustig in zyn buiten-residentie terug zou trekken. Men behoeft deze geruchten, die wat roverachtig aandoen, zeker niet allemaal volgens de letter ernstig te nemen. Maar met het voorbeeld van 13 mei 1958 voor ogen zou, zo menen politieke kringen in Parijs de regering er niettemin verstan dig aan doen deze bedreigingen evenmin te bagatelliseren. En met spanning wordt daarom uitgekeken naar de maat regelen, waarmede de regering-Debré een nieuw komplot van fascistische zijde tegen de veiligheid van de staat zal we ten te voorkomen. MAANDAG Clubhuls Oosterkwartier (Borneo- straat)Prijsuitreiking. Fruit- en Dahlia- tentoonstelling. 7.30 uur nam. Eerste Binnenvestgracht 21: Bazaar No_ mateg. 7-11 uur nam. Lakenhal: Contactavond Prot. Cie. voor Gerepatrleerden. 7.45 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jub. samenkomst clubkinderen (met ouders). 7 uur nam. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)K. en O.-studiecursus Existentie-filosofie. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorsteliing Rotterdams Toneel „Twee op de wip". 8 uur nam Stadszaal (grote zaal)- Concert „Sla visch Ensemble Kazbek" t.b.v. vluchte lingen. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Oosten rijkse Alpenvereniging. 8 uur nam. Baptistengem. (Oude Rijn 3): Marana- tha-conferentie. Spr. ds. M. de Jong over „Als de aarde beeft en de hemel zingt". 8 uur nam. Eerste BinnenvestgTacht 21: Bazaar No. mateg. 7-11 uur nam. Leidsche Volkshuls: Jub. samenkomst volwassenen. 8 uur nam. Prediker: Evangellsatiefilm m. toelich ting door J Maasbach. 8 uur nam. Oude Rijn 3. Baptistengem.: „De weder komst van Christus". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. D. van Wijngaarden. Grieks-Egyp tische terracotta's In het R.v.O. 8 uur n.m. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel „Twee op de wip" 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Klassieke muziek avond Radlo-Westrik. 8 uur nam. Universiteit' (filmzaal): K.en O .-fllm- studiekrlng „Don Quichot". 8 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw: Jeugdkoor „Euphonla" met „De sneeuw mannetjes" en „Repelsteeltje". 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. BINNENLAND De leden van de Eerste Kamer zijn opgeroepen voor een openbare vergadering op dinsdag 27 oktober des namiddags te half twee. De zeven leden tellende Nederlandse Earlementaire delegatie die een bezoek rengt aan Formosa, ls gisteren naar het zuiden vertrokken om agrarische en in dustriële centra te bezichtigen. Woensdag keren zij naar Talpeh terug en daarna vliegen zij naar Quemoy. Het gezelschap aanvaardt zaterdag de terugreis. De Nederlandse ambassadeur in We nen, mr. H. F. Eschauzler, heeft zaterdag ln Llnz, de hoofdstad van Opper-Oosten- rijk, de Nederlandse week geopend. Zaterdagmiddag heeft de Commis saris der Koningin ln Noord-Brabant mr. dr. C. N. M. Kortmann, de provinciale prijs voor de Kunst 1958 uitgereikt, die voor dat laar beschikbaar was gesteld voor de muziek en was toegekend aan de be roepsmusicus Frans van Amelsvoort te 'a-Hertogenbosch en voorts aan diegenen die de muziek als liefhebberij beoefenen aan de Koninklijke erkende Harmonie Concordia uit Loon op Zand. Acht ministers met minister-presi dent De Quay aan het hoofd en met de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, als gastheer, hebben zaterdag de gehele dag Besteed aan een uitgebreid bezoek aan het Gelderse rivie rengebied. Om een nader Inzicht te ver krijgen ln de aard, de omvang, de resul taten en de betekenis van de ruilverkave ling in samenhang met andere cultuur technische werken en maatschappeiyke voorzieningen ten plattelande. BUITENLAND Volgens de Joegoslavische pers is de leider van een Bulgaarse groep „straat schenders" door een rechtbank te Sofia tot de doodstraf veroordeeld. Men gelooft dat de zware straf moet dienen als een waarschuwing om uitbreiding van Jeugd misdadigheid tegen te gaan. Drie leden van de groep werden tot gevangenisstraf fen van tien tot twintig Jaar veroordeeld. Het Nepalese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat twee bergbekllmsters, de Franse Claude Kogan en de Belgische Claudine van der Straten, en twee sjerpa's ln een sneeuw storm ln de Hlmalaja zijn omgekomen. De veertigjarige mevr. Kogan had de leiding van een geheel uit vrouwen bestaande expeditie met deelneming uit België, En geland, Frankrijk, Zwitserland en India, naar de hoogste berg ter wereld, de Tsjo OJoe (8.143 meter) ln het Hlmalajage- bergte. De leider van ce communistische partij ln Polen, Gomoelka, heeft meegè- deeld dat het noodzakelijk ls de prijzen van vlees, vleeswaren en dierlijke vetten onmiddellijk te verhogen. De prijsstijging zal gemiddeld 25 procent bedragen. De prijsverhoging kan niet op een of andere wijze worden gecompenseerd. „WIJ zeggen het openlijk, wij moeten de koopkracht van de bevolking wat verlagen", aldus Gomoelka. De Russische vlce-premler Mikolan zal donderdag 22 oktober, op uitnodiging van de Finse regering, voor een bezoek van enkele dagen in Finland aankomen. Mikojan zal donderdag de ondertekening van het nieuwe handelsverdrag tussen belde landen dat vijf laar zal gelden, bij wonen. Vrijdag zal hij een Russische In dustriële tentoonstelling ln Helsinki ope nen. Het orgaan van de Russische rege ring. Izwestia, heeft kritiek geoefend op een rede die de Amerikaanse ambassa deur in Japan, Douglas Macarthur Jr, op 13 oktober ln Jokohama heeft uitgespro ken. Macarthur zou o.m. gezegd hebben, dat Japan een velllgheldsverdrag met de Verenigde Staten moet sluiten wil het voorkomen, dat het gehele gewicht van het communistische gevaar op Japan te rechtkomt. „Dergelijke beweringen zyn ongegrond en dragen slechts by tot ver storing van de Internationale betrekkin gen", aldus het Russische blad. Door een brand in een kindertehuis in Zlngst naby Rostock in Oost-Dults- land zijn zaterdagavond vyf kinderen om het leven gekomen, aldus meldt het Oost- duitse persbureau A.D.N. 65 van de 70 kinderen ln het tehuis konden worden gered. By het eiland Loebang, ongeveer 100 myi ten zuidwesten van Manilla, ls zater dag. het 740 ton metende Panamese schip Laranan gezonken. Het Amerikaanse vrachtschip Canada Bear. dat noodseinen van de Laranah had opgevangen, heeft byna alle Inzittenden van twee sloepen, ongeveer 60 man, opgepikt. De kapitein van de Laranah wordt nog vermist. De bemanning van het gezonken schip is af komstig uit Hongkong en Formosa. Het Foreign Office (Buitenlandse Zaken) heeft tegengesproken dat de ge zochte oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann ln Koeweit zou zyn. Een woordvoerder van dit Engelse ministerie, dat verant- woordeiyk ls voor de buitenlandse be trekkingen van het sjelkdom Koeweit, deelde mede dat er geen bewyzen van zyn dat Eichmann zich in Koeweit be vindt. Marokko heeft zaterdag zyn valuta met 20.44 procent gedevalueerd. Het wil hiermede het hoofd bieden aan de finan ciële moeilijkheden als gevolg van de de valuatie van de Franse en de Spaanse va luta. Verscheidene duizenden mensen hebben zondag op de begraafplaats van Herllngen, naby Ulm, het feit herdacht, dat vijftien Jaar geleden veldmaarschalk Romel door Hitier tot zelfmoord werd gedreven. Generaal Speidel, de opperbe velhebber van de NAVO-landstryakrach- ten in Midden-Europa, noemde Rommel „het symbool van de rldderiyke stryder". Radio-Mekka heeft bekendgemaakt dat de Marokkaanse ambassadeur ln Sa- oedl-Arablë een speciale boodschap van Koning Mohammed V aan Koning Saoed heeft overhandigd. Waarnemers te Am man menen dat de brief betrekking heeft op do besprekingen tussen de Arabische landen om te komen tot een topconferen tie van Arabische leiders. Men ls van oor deel dat binnenkort een conferentie van Koning Saoed, Koning Hoessein van Jor danië en president Nasser van de V.A.R. ln Rtad, de hoofdstad van Saoedi-Arablë, bekend zal worden gemaakt. De stand van de Welchsel ls zo laag dat men de rivier te voet kan oversteken. Het ls de laagste stand sinds 1708. Baptistengem. (Oude Ryn 3): Marana- tha-conferentle. Spr. ds. D. Slort over „De invloed van de wederkomst op ons leven". 8 uur nam. Bernhardstraat 32: Opening clubhuls „De Jeugdhaven Lelden". 2 uur nam. Eerste Binnenv»stgracht 21: Bazaar No. mateg. 7-11 uur nam. Gerecht 10: wydlngsdlenst. Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Oude Ryn 3. Baptistengem.: „De weder komst van Christus". 8 uur nam. Plantsoen 89: K en O-cursus Moderne Muziek o.l.v. Th. Willemze 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: Leidse week voor Int. Samen werking. Lezing dr. P. H. Pott over „Oost en West als partners en als tegenspelers ln deze wereld" met film. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland": causerie mevr. P. Gondrexon-Ives Browne over het fokken van rashonden 8 u. nam. DONDERDAG Baptistengem. (Oude Rijn 3): Marana- tha-conferentle. Spr. ds. S. Zijlstra over „Levensverhouding der bruidsgemeente". 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-film „Twaalf Gezworenen". 8 uur nam. Kleine Burcht: Leidse Ver. van Postze gelverzamelaars. 8 uur nam. Grote Pers van „De Lakenhal": Vrou- wenbyeenkomst Leidse Week voor Int. Samenwerking. Spr.: mevr. dr. H. Verwey- Jonker over; „De na-oorlogse vluchtelin gen en hun Inschakeling in het econo mische en sociale leven". 2.30 uur nam Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. prof. dr. G. C. van Nlftrlk over „He. dendaags levensbesef en moderne opvoe ding". 8 uur nam. Leidsche Volkshuls: Jub. samenkomst vrouwenoutwikkelingsclub. 2 uur nam. Leidsche Volkshuis: Off herdenking ju blleum. Spr.: dr. A. van Biemen. 8 uur nam. Muziekschool Mij voor Toonkunst (Ra penburg 22): Auditie-avond ..d'Oprechte Amateur". 8 uur nam. Oude Rijn 3. Baptistengem.: „De weder komst van Christus". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Relsver. 8 uur nam. Stille Ryn 13: Jaarverg. Prot. Chr. Ver. „Het Oranje-Groene Krui6". 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing dr. J. J. Smith over „Het leven ln zee". 2.30 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jubileumsamen komst voor avondclubs. 7.30 uur nam. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam motregen z 5 16 9 4 Den Helder regen z 9 15 9 1 Ypenburg Vllsslngen zwaar bew. z 6 zwaar bew.z 9 16 16 13 11 5 3 Eelde geh. bew. z 5 16 8 0.6 De Bilt zwaar bew. z 5 16 8 0.5 Twente reeenbul z 5 16 10 1 Eindhoven zwaar bew. z 4 18 8 0 Z.-Limburg licht bew. z 8 17 11 0 Helsinki mist o 3 8 2 0 Stockholm motregen zzw 4 11 7 0.1 Oslo regenbul nnw 4 7 6 2 Kopenhagen half bew. zzw 7 13 9 0 Aberdeen licht bew. z 4 14 6 15 Londen onbewolkt wzw 5 18 11 5 Brussel zwaar bew. z 6 19 11 0.1 Luxemburg zwaar bew. zzo 1 16 7 0 Parys zwaar bew z 3 19 12 0 Bordeaux zwaar bew. zzo 3 21 12 0 Grenoble mist w.stil 18 7 1 Nice zwaar bew. n 4 20 14 0 Berlijn zwaar bew. zzo 2 19 6 0 Frank fun zwaar bew. v.and. 19 5 0 Mllnchen mist w.stil 20 2 0 Zürlch mist w.stil 14 6 1 Genève geh. bew. w.stil 17 7 3 Locarno geh. bew. w.stil 15 10 1 Wenen onbewolkt ozo 2 2-0 3 0 Innsbruck licht bew. w.stil 19 -1 0 Athene onbewolkt nnw 2 19 11 0 Rome onbewolkt w.stil 22 10 0 AJaccio onbewolkt ono 3 22 11 0 Madrid zwaar bew. zw 6 19 15 1 Mallorca half bew. w.stil 26 13 0 Lissabon geh. bew. w 6 24 18 0 VOOR DINSDAG 20 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. kind. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d huis vb. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennnleuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram.. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.Ryksdelen Overzee: Nw- Gulnea ln vogelvlucht, IV. door W. A. L. van Doorenmaalen. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.35 Lichte muz. 18.55 Wij ln deze tyd, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Planorecital. 20.55 Ra- didphllharm. ork. en soliste. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Dr. ZJ1- vago. hoorsp. (deel 4). 23.25 Gram. 23.35 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwydlng. 9 55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.: Landb.rubr De boer van Nooltgedacht. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Promenade ork. 13 55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Fluit, en klavecimbel. 16.00 Van alle breedtegra. den, caus. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 V. d. leugd. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lich te muz. 19.00 V d. kleuters. 19.05 Paria vous parle. 19.10 Kamermuz. m. comm. 19.45 Act. 19.55 Propaganda-actie. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Italiaanse en Spaanse liederen. 22.30 Nws. 22.40 Ka mermuz. 23.00 De Melbourne-race van 1934, klankb, 23.10 Gram. 23.53 Beursber. v. New York. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Franse musical. 20.25 TV-fllm. 20.50 Do- cumentaire-film. 21.0022.35 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12 00 Schoolradio. 13.00 Ork.ccmc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Intermezzo 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Gram. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber 19.00 Nws. 19 15 In the South-Enst. 20.00 Ork.conc. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 22.45 Sol. conc. 23.45 Pnrl overz. 24.00 Nws. en weer ber. 0.060.36 Gevar. muz, Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagb. 12 30 Nws. en orgelrccltal. 13.00 Plano en zang. 13.30 Nws. en progr. v. d arb. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws.). 14 45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws). 16 00 Dansmuz. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.46 Ultsl. races en orgelsoel 18 00 Verv. orgelspel. 18.15 Pia- nnsDel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19 29 Weerb°r.. nws, act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Soort. 20.30 Nws. en gevar. orcttrr. 21.00 Gevar. proer 21.30 Nws. en hoorsn. 22.00 Gram. 22 30 Nws en onbekend. 23 15 Gram. 23.30 Nws 23 *0 Gevar. muz. (Om 0.30 nws.). 0.56— 1 00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Muz. v. blaaslnstrum. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Koorzang. 14.30 Ork.conc. en sol. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws 17.20 Planorecital. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Popul. muz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.25 Ork.conc. en sol. 24.00 Nws 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamermuz. 14,40 Gram. 17.00 Kamermuz. 18.30 Operafrag menten. 19.11 Gram. 19.15 Gevar. muz. 19.55 Nws. 20.00 Kamermuz. 21.45 Gram. 23.13 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 484 m.: 12.02 Gram. 12.16 Pianospel. 12.30 Tennls-chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Gram. v. d. zieken. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond (af deling Centrum). Spr.: ds. G. Th. Rot huizen over Waarom ls alles zo ongelijk verdeeld?" 8 uur nam. Stadszaal (foyer).: K .en O.-lezing „Men selijk leed ln een wereld van sociale voor uitgang" door J. H. Elffers. 8 uur nam. ZATERDAG. Aiula Sted. Gymnasium, Frulnlaan 15. Jeugdbyeenkomst Leidse Week voor Int. Samenwerking. Mr. Hans Velu over „Jeugd aan weerszoden van het yzeren gordijn". Met film. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Boerhaavezalen: Opening tentoonstel ling Kees Buurman en Bert Jonk door Slerk Schröder. 7 uur nam. Halte Posthof H.T.M.: Paddestoelenex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.26 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 1011 uur voorm., bybelstudle; 11 uur voorm. drs. Chr. van Westrenen van Huls ter Heide. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Eddle kon niet biyven". 8 uur nam. Stationsplein (halte H.T.M.). Wande ling Ned. Chr, Reisver. door M.arlot, Clin- gendael en Oostduin. 1.50 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. „Ons Centrum" (Hooigracht 84)Huma nistisch Verbond. Spr. de heer C. H. Schonk „Er ls toen Iets". 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater H&rlekyn speelt „De toverfonteln". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantrê (tot 9 november). Ryksmuseum Geologie en Mlneralugle v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en '24 Zon- en feestdagen 2 4 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem „Ontheemd maar ongebroken". Op werk dagen van 104 uur; 's zondags van 14 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Ouders.... en de moderne Jeugd". (3 Franse katjes) 18 Jr. Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Das Dreimëderlhaus", a.l. Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De wouw en de verdoemde" (La béte a l'affut) 18 jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De geheimzinnige passagiers" (The journey). Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9 15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Van liefde bezeten" (The gipsy and the gentleman). Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. Bi) geen gehoor bij Uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2