Bereiden fascistische terroristen een staatsgreep in Frankrijk voor? WEERBERICHT Justitie is nog onbegrijpelijk coulant tegenover agitators „ACHTERZIJDE" VAN MAAN TOCH GEFOTOGRAFEERD MoulijnRijvers en Wiersma niet in Oranjeteam voor Keulen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 OKTOBER 1959 No. 29876 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Leiden Giro no o7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Na de verpletterende nederlaag der activisten in de Franse Kamer, waarmede de debatten over de nieuwe Algerije-politiek van generaal De Gaulle vorige week bezegeld werden, vragen politieke waarnemers in Parijs zich a of de ultra-rechtse scherpslijpers zich nu bij deze parlementaire ontknoping neer zullen wensen te leggen. Menigeen vraagt zich af, of de fascistische terroristen een nieuwe staatsgreep voorbereiden. In elk geval zijn er tekenen, die erop wijzen, dat zij bepaald niet stilzitten. Algerije" eveneens met een spoedige en gewelddadige dood te bedreigen. Het is namelijk een publiek geheim dat ver scheidene Algerijnse afgevaardigden al- Tal van topfiguren op „zwarte lijsten" Het is nu wel duidelijk, dat zij met po litieke middelen hun doeleinden tegen de wil van De Gaulle niet zullen kun nen doen zegevieren. De „Unie voor de Nieuwe Republiek", waarin de voor standers van de integratie van Algerije een grote meerderheid vertegenwoordig den, heeft dit programmapunt op bevel van generaal De Gaulle zonder veel protesten doorgeslikt. Slechts een negen tal UNR-afgevaardigden heeft de inte gratie van Algerije vorige week zwaar der doen wegen dan hun beloften van trouw aan De Gaulle. Drie of vier hun ner hebben bij nader inzien spijt van deze keus gehad, maar de leiding van de UNR heeft, al weer in opdracht van De Gaulle, deze verdwaalde schapen toch niet opnieuw in de kooi van het orthodoxe Gaullisme toe willen laten. „Directe actie" Er zün echter tekenen die erop wij zen dat de activisten nu opnieuw naar de wapenen der „directe actie" willen grijpen. Het meest spectaculaire teken is vorige week wel de, overigens misluk te, aanslag op de links-liberale oud-mi- nister Francois Mitterand geweest. Men herinnert zich nu echter ook, dat de gaullistische fractieleider Neuwirth, die een der promotors was van de putsch op 13 mei 1958 in Algiers, begin vorige week in de wandelgangen van de Ka mer heeft verklaard, dat eenheden be roepsmoordenaars de Spaanse grens hadden gepasseerd om in Parijs hun zwarte lijsten af te komen werken. Neuwirth deed die onthulling nog al tijd in het Palais Bourbon, nadat een vroegere partijgenoot zijn revolver had getrokken om deze „verrader van Frans Consumptiemelk naar Frankrijk verzonden De eerste tankauto met con sumptiemelk voor Frankrijk is zaterdagmorgen vroeg aangeko men in Longueville bij Dieppe. Een bedrijf te Amsterdam heeft een contract gesloten voor de levering van 150 ton melk met een vet gehalte van 3.4 naar Parijs en omgeving. De eerste 15 ton daarvan werden de dag daarop reeds vervoerd door een melktransportbedrijf te Mijnsheeren- land. Een ander transportbedrijf heeft voor de volgende vijftien ton gezorgd. Men hoopt de volgende dagen meer auto's te kunnen laten rijden, zodat de gehele hoeveelheid van 150 ton nog deze week geleverd kan worden. Het Amsterdamse bedrijf hoopt binnenkort nog twee contracten met andere afne mers te sluiten. De expediteur, de 'heer J. J. Prooi, vertelde dat deze eerste melkreis naar Frankrijk moeilijk was doordat er met een grote 18-tons vrachtauto 's nachts in bergachtig land gereden moest wor den. Maar daar stond tegenover dat de Nederlanders met hun kostbare vracht door de Franse douane en op de plaats van bestemming met open armen wer den ontvangen. De heer Prooi had de indruk dat de gevolgen van de droogte in Frankrijk nog véél erger zijn dan hier te lande. De koeien zijn broodmager. Ze vin den geen sprietje gras meer. Voor de mensen van de zuivelfabriek waar hij zijn vracht moest afleveren is het in deze dagen nauwelijks nog de moeite waard de boer op te gaan om melk te balen, zo werd hem verteld. Van het produktschap zuivel verne men wij dat tot nu toe machtigingen zijn afgegeven voor de uitvoer van totaal 12 h 1300 ton consumptiemelk naar Frankrijk. Iets lagere temperaturen tot De Bilt verwacht van heden morgenavond: Vannacht zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, morgen opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies ook enkele verspreide buien. Matige, tijdelijk krachtige, naar west ruimende wind. Iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 OKTOBER. Zon op: 7.11 uur; onder: 17.38 uur. Maan op: 19.57 uur: onder: 10.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.12 en 17.35 uur. Laagwater te 1.09 en 13.16 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's tijd gewapend zijn. In hun ogen is een revolver nog steeds het sterkste argu ment. Gisteren is Neuwirth door de Justitie verhoord om nadere inlichtingen in ver band met zijn onthulling te geven. Over het verhoor wordt een streng stilzwijgen bewaard. Onder de namen, die op de fascisti sche zwarte lijst prijken, bevinden zich niet alleen figuren als Mitterand en Mendès-France, die van oudsher als de uitgezochte doelwitten van de fascisten fungeren. Ook de links-gaullistische mi nister van Justitie, Michelet, behoort tot de slachtoffers-in-spe. En zelfs premier Michel Debré zou door de activisten vanwege zijn bekering tot het plan-De Gaulle nu ten dode zijn opgeschreven. Dat De Gaulle persoonlijk ook opnieuw tot de doodstraf is veroordeeld, wordt door niemand in Parijs meer in twijfel getrokken! O Slot pag. 2 Cubaanse regering vreest opstand De Cubaanse regering heeft 1.200 man militairen naar de Cubaanse pro vincie Pinar del Rio gezonden, om al daar tegen kleine groepjes contra-revo lutionairen op te treden. Dergelijke groepjes bevinden zich ook in het tach tig kilometer van Havana gelegen berg gebied van Organos: Hun aanwezigheid wdrdt, op een tijdstip dat premier Fidel Castro prbbeert dollar-deviezen te ver krijgen door het bezoek van toeristen aan zijn land te bevorderen, bijzonder hinderlijk geacht. Bovendien vreest de Cubaanse rege ring. dat de opstandelingen dezelfde werkwijze zullen volgen, die intertijd door de rebellen van Fidel Castro werd toegepast, namelijk het plegen van bom- en andere aanslagen in de hoofd stad Havana. Vernomen wordt, dat de opstande lingen in Pinar del Rio in de laatste tijd zendingen wapens, ammunitie en levensmiddelen hebben ontvangen. Re geringstroepen zouden groepen rebellen hebben opgevangen, die naar deze pro vincie onderweg waren om de strijd krachten der opstandelingen te ver sterken. 4f% Loenik (lichtst bij aarde Resultaten sullen worden gepubliceerd De Russische maan-aarde-satelliet Loenik III heeft foto's gemaakt van de voor ons onzichtbare „achterzijde" van de maan en talrijke metingen verricht in de ruimte tussen de aarde en de maan, zo heeft Radio-Moskou zondagmiddag bekend gemaakt. De gegevens, die de instrumenten over deze metingen en de foto's hebben doorgegeven, worden uitgewerkt en de resultaten zullen worden bekend gemaakt, aldus het Russische communiqué dat werd uitgegeven enige uren, voordat de Loenik III om ongeveer 17.50 uur Ned. tijd het dichtst bij de aarde gelegen punt van zijn baan47.500 km. zou passeren. Men verwachtte dat de Loenik dan een topsnelheid van 3.91 km. per seconde zou bereiken. „Eerst zien, clan pas geloven" Na het passeren van het dichtst bij de aarde gelegen punt zou de Loenik III gedurende ongeveer twee dagen niet van de Sovjet-Unie uit waarneembaar zijn. De volgende uitzending van de Loenik zal op 21 oktober van 13.00 tot 14.00 uur zijn, wanneer de raket onge veer 327.000 km. van de aarde verwy- derd zal zijn. De ondervoorzitter van de Britse Vereniging voor Interplanetair Ver keer, Gatland, noemde het fotografe ren van de achterzijde van de maan, ongeacht de kwaliteit van de opna men, een opmerkelijk resultaat. Een woordvoerder van de staf van de Britse radiotelescoop te Jodrell Bank zei graag eerst het resultaat te willen zien. Een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor lucht- eh ruimte vaart verklaarde, dat er pas commen taar zou worden gegeven als de resul taten bekend waren. X-15 VLOOG OP EIGEN KRACHT Een Amerikaans raketvliegtuig van het type X-15 heeft zaterdag tien minuten lang op eigen kracht gevlogen en wel met een snelheid van 2240 km. per uur. Het werd gelanceerd uit een B-53 bommen werper. Men wil met dit toestel binnenkort een bemande vlucht maken naar de „drempel" van de wereldruimte op 250 km, hoogte. Een beeld van de hardnekige veen brand bij Haaksbergen, waar bur gers en militairen een zware strijd te voeren hadden tegen het vuur. dat door de harde wind werd aan- wakkerd en woedde op 300 hecta ren. Ook watergebrek maakte het blussingswerk zeer moeilijk. Dodelijk ongeval in Voorschoten Zaterdagmiddag om ongeveer half één is op de Leidseweg de 12-jarige fietser A. te Brugge uit Voorschoten, dodelijk verongelukt. De jongen kwam met zijn vader fietsend uit de richting Leiden en stak bij zijn huis de Leidse weg over, waarschijnlijk zonder vol doende op het verkeer te letten. Een auto kon hem niet meer ontwijken. De jongen overleed korte tijd later. Zorgen voor bondscoach Elek Schwartz Op tenminste drie plaatsen zal het Nederlands elftal, dat woens dag in Keulen tegen Duitsland speelt, afwijken van de ploeg die veertien dagen geleden in het Feijenoord-stadion die glorieuze 91 overwinning op de Belgen heeft behaald. Zowel Coen Mou lijn, Kees Rijvers als Roel Wiers ma blijken door blessures niet be schikbaar. Het gezicht van bondscoach Elek Schwartz stond zondag al uiterst somber toen hij in het Feyenoord Stadion na de wedstrijd FeijenoordWillem II zowel van linksbuiten Coen Moulijn als van linksbinnen Kees Rijvers vernam, dat zij zich niet in staat achten woensdag a..s. tegen Duitsland te spelen. De pech werd compleet toen even later uit Eindhoven werd vernomen, dat ook rechtsback Roel Wiersma, door een in de competitiewedstrijd PSVDOS op gelopen blessure een diepe vleeswond aan het been voor de wedstrijd tegen Duitsland is uitgeschakeld. Coen Moulijn, die nog steeds bijzonder veel hinder heeft van een dijbeen blessure, die hij tien dagen geleden in de ontmoeting FeijenoordStade Francais voor de Vriendschapsbeker heeft opgelopen, kwam zondag zelfs niet eens in het veld. Van de reserve bank zag hij zijn teamgenoten aan het werk. Aangezien het bijzonder bij het sprinten de rappe Feijenoorder nog veel pijn heeft, besloot bondscoach Schwartz direct na de wedstrijd al Moulijn voor woensdag niet op te stel len. Rijvers kwam zondag wel voor de Rotterdammers uit. Hij speelde zelfs een bijzonder goede eerste helft, waarin hij het duel niet vermeed. Een klein half uur na de rust, toen de plaatselijke ver doving was uitgewerkt, kreeg Rijvers weer veel last van zijn teen. die in de wedstrijd NederlandBelgië gebroken is.. Hij mengde zich daarna veel minder in de strijd.. Bondscoach Schwartz deelde gister avond laat mede, dat Moulijn en Rijvers niet zullen spelen.. Zij maken de reis naar Duisburg en Keulen echter wel mee. Een lichtpunt was er voor de bonds coach, dat was de omstandigheid dat midvoor Tonnie van der Linden dat wees de wedstrijd PSVDOS uit geheel van zijn verwonding is hersteld. Afkoeling' verlengd met zeventig dagen De hoop, dat het conflict tussen werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staalindustrie zonder directe tussenkomst van de rege ring zou kunnen worden geregeld, is zaterdag ijdel gebleken nadat beide partijen eikaars voorstellen tot oplossing van de crisis hadden verworpen. Inmiddels heeft een federale rechter de „afkoelings periode" in het conflict tussen het vakverbond van havenarbeiders en de reders, die voorlopig op tien dagen was gesteld, met zeventig dagen verlengd. Meer dan 70.000 havenarbei ders aan de oostkust staakten in het begin van de maand geduren de een week tot president Eisen hower besloot tot toepassing van de wet van Taft en Hartley. De onderhandelingen tussen beide partijen zouden vandaag worden hervat. De beide partijen konden het gisteren op een zitting van de raad ook nog niet eens worden. De vertegenwoordiger der werkgevers, Conrad Cooper, deed daarop een nieuw voorstel. Hij gaf te kennen dat de maatschappijen bereid zouden zijn de vakbondseisen in overweging te nemen op voorwaarde, dat de vakbon den er mee instemmen dat de proble men van rationalisatie der arbeids- methoden aan een arbitragecommissie worden voorgelegd. De werkgevers heb ben deze problemen van het begin of essentieel geacht en te kennen gegeven dat zij vakbondseisen niet zouden inwil ligen tenzij er compensatie zou worden gevonden op het gebied van de produk- tiviteit en doeltreffende arbeidsmetho- den. De vertegenwoordiger der vakbonden, Mcdonald, wees het nieuwe voorstel van de hand met de opmerking dat men „gek" zou moeten zijn om het te aan vaarden. Cooper had gewenst dat de arbitrage commissie zou worden samengesteld uit een vertegenwoordiger van de werkge vers, een van de werknemers en een derde die door de twee anderen zou worden aangewezen. Ook Herberger We wisten al niet goed meer hoe nat asfalt er uit ziet. Gisteren hebt U er weer van kunnen genieten En mocht u thuis gebleven zijn, dan kunt u van dit plaatje uw geheugen weer wat opfrissen Niet slechts Elek Schwartz maakt moei lijke dagen door, ook Sepp Herberger, de Westduitse bondscoach, heeft het verre van gemakkelijk. Van de acht tien spelers, die hij voor het duel DuitslandNederland heeft geselec teerd, zijn er eveneens drie gebles seerd. Doelman Hans Tilkowski, ach terspeler Juskowiak en voorhoedespe ler Vollmar hebben dit weekeinde aan de bondscoach laten weten dat zij niet fit zijn. Hein Vollmar heeft een bijzonder hin derlijke enkelblessure, Hans Tilkowski liep zaterdag in de competitiewedstrijd tegen 1 FC Köln een ontwrichte schou der op en Erich Juskowiak klaagde zondag over pijn aan zijn knie. Bertl Kraus tenslotte heeft om redenen van persoonlijke aard gevraagd voor woensdag „vrij af" te krijgen. Alle geselecteerden zullen met uit zondering van Kraus uiteraard toch naar Keulen reizen.. Sepp Herberger wil zich eerst persoonlijk overtuigen van de blessure van zijn pupillen, voordat hij het elftal voor woensdag samenstelt. Het team zal uit de volgende spelers worden gekozen: Doel: Tilkowski, Sawitzki; achter hoede: Stollenwerk, Juskowiak. Schnel- linger en Giesemann; middenlinie: Benthaus, Erhardt. Szymaniak en Schulz; voorhoede: Rahn, Bruells, Soeler, Siedl, Vollmar, Herrman, Aki Schmidt en Müller. PIFTY i FIFTY de moderne Amerikaan laat genie tens fan de prijs en van de kwaliteit Kind van 3 jaar bij brand omgekomen Bij een felle woningbrand in het Drentse dorpje Nieuw Amsterdam is gistermorgen de drie-jarige Henkie Doeks om het leven geko men. De vader werd bij vergeefse reddingspogingen ernstig gewond. Tegen halftien gistermorgen werden vader en moeder Doeks wakker van angstwekkend geschreeuw van hun zoontje in de kamer, die naast hun slaapkamer ligt. De heer Doeks had nachtdienst gehad. Op het schreeuwen van het kind rende hij de kamer in, maar toen sloegen hem de vlammen al tegemoet. De oude woning, waarin alles gelijkvloers lag, stond reeds in lichter laaie. Tot driemaal toe probeerde de radeloze vader de kamer binnen te ko men, maar dat lukte hem niet. Hij liep zelf ernstige brandwonden op. De echt genote en een vriendin van haar vluchtten in allerijl in nachtgewaad het fel brandende huis uit. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer niets anders kon doen dan nablusschen. De politie heeft de totaal verkoolde stoffelijke resten van het jongetje ge borgen. Over de oorzaak tast men in het duister. Woning en meubilair waren niet verzekerd In de gehele buurt aan de Verlengde Wilhelmsweg te Nieuw Am sterdam heerst grote verslagenheid over dit vreselijke gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1