OOK IN PARIJS EEN BIENNALE VOOR JONGE SCHILDERKUNST 1 Nederlandse afdeling (na Franse de grootste) is een van de boeiendste van deze expositie Duizend werken uit veertigtal landen, zowel uit Oost als West Ontheemd maar ongebroken meer leuze dan iverkelijkheid ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 Herinnering aan Melbourne-race Uiver-piloot Jan Moll vliegt (als passagier) naar Albury Vogels vliegen goedmaar praten slecht (Van onze Amsterdamse correspondent) .Eigenlijk had Dick Parmentier hier moeten staan. Hü, niet ik, was de man n de Uiver-race. Maar hij is gevallen, evenals telegrafist Van Brugge, die in J3 met de „Ibis" door de Duitsers werd neergeschoten". Deze woorden spreekt oud-vlieger J. J. Moll, 30.000 vlieguren, een energieke [d-geconserveerde zestiger, wiens naam 25 jaar geleden in het klaverblad irmentier-Moll-Prins-Van Brugge op ieders lippen lag. Op die 24ste oktober, tn de DC 2 „Uiver" lauweren oogstte in die avontuurlijke vliegrace Londen jbnarïie. Iaast Moll in het restaurant op Schip- zit de heer B. Prins, de joviale boord- ktuigkundige, die er met zijn grap- jde moed inhield bij de Uiver-beman- 5®De heer Prins is in 1939 „aan de ™jid" gekomen. Tijdens de oorlogsjaren hij hoofd van de technische afdeling de KLM op Curasao. Thans kan hem aantreffen in de geheimzin- loods op Schiphol, waar de straal- oren voor de Navo worden gerevi- heer Moll werd in het geluksjaar tot gezagvoerder benoemd. Hij be pakte de hoogste functie, die een lid van vliegend KLM-personeel kan be- in: Commodore. Sinds zijn pensio- Jing is hij adviseur van de directie, n nu staat Jan Moll op het punt ieuw naar Australië te vliegen. In koffer bevindt zich een geluidsband, rop de burgemeester van Elburg een •t heeft uitgesproken aan de burge ster van het Australische Albury, f 1 r indertijd de bevolking op specta- 2 lire wijze heeft geholpen, toen de ver" een voortijdige landing moest J^ken. „De steden hebben overigens f2it contact met elkaar gehad. Het is en maar een grapje, omdat de na- op dezelfde wijze worden uitgespro- djf' 25 miljoen blik van Jan Moll glijdt over het vorm van Schiphol. „Ja, we stonden nog aan het begin. Zo'n DC 2 kostte I KLM f. 90.000. Een DC 8 kost nu 25 W joen gulden! Li aar Plesman heeft het tóen al be- pen: „Hij heeft bij die Melbourne- I gezegd, dat de luchtvaart voor Ne- Vi land èn voor Australië van grote be- be tnis zou worden. Daarbij doelde hü op rAE| emigrantenverkeer. En je zult eens Ik verklap geen geheim, wanneer ;eg, dat de DC 8 straks een belang- e rol zal spelen in de goedkope rei- naar en van Australië. Het zal mo- ACADEMISCHE EXAMENS de Leidse Universiteit zijn geslaagd r het doet. ex. Ned. Recht de heren J. van der Holst (Den Haag) en i Carp (Aerdenhout)kand. ex. klas- e taal- en letterkunde mevr. L. Sij- Jtein-van Eek (Arnhem) en mej. A. Klint de Bruyn (Den Haag). ij leidse mixed hockey club fondag a.s. zou een bekerzondag ge- Mfden zijn, indien niet, door het aan- idende droge weer, de meeste clubs loten hebben de grasmatten te sparen, ien van sparen in vele gevallen nog proken kan worden. Zuid-Nederland ut wel erg in het gedrang, omdat in huidige competitie nog geen enkele lstryd gespeeld is. Leiden zou met de ie hoogste heren- en dameselftallen, evens de veteranen, naar Hilversum Lken, doch de velden aldaar zijn zon- ,3 hockey al een verwoesting nabij. Medische. Dienst MEDISCHE DIENSTEN «iderdorp Dokter H. Bakema, «straat 2, tel. 24828. ïïpegstgeest Doktoren Hugenholtz Sr 11 Jr. tel. 26390. E oorschoten Dokter H. Oorthuis, J. Frisolaan, tel. 2527. Voor wijkver- egster Gezondheidscentrum, tel. 2177. m Wassenaar Doktoren J. A. Römer, Kr tkershagenlaan 28, tel. 4641 en K. de Jonkerslaan 83, tel. 2460, de apo- kersdienst door Apotheek Siderius, «straat 86, tel. 2141. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN, hijn, zn. van J. van der Niet en M. afanan; Ellen Martha, dr. van S. T'Knia en M. T. van Bellen; Hedwig, ran H. van Bommel en C. A. Cop- Victor, zn. van L. de Wekker en P. Krul; Cornells Willem, zn. van Groeneveld en P. Koot; Franclscus [jfi zn. van P. A. van der Hilst en E. ONDERTROUWD. «/I H. A. Govaert en F. L. C. Trossel; ,jl! Krult en J. Lek; J. C. Oomen en A. fle Jong; G. A. van Waasbergen en A. Ridder; P. Koekebakker en P. f^kerk; G. H. Kooreman en A. M. Meijer; P. de Keuning en M. E. van .,0°rd; J. W. G. M. Bakker en M. P. }®enhof; L. D. Planjer en H. Bavelaar; t Boter en J. Matze; H. Struik en M. Haasbeek; N. van Es en C. de Feij; A. woot en B. C. de Bruin; E. Alexan- ®n M. c. S. de Jager, OVERLEDEN. B- M. van Kuijk, 61 jr., man. Op 24 oktober zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Uiver de eerste plaats veroverde in de handicap- race Londen-Melbourne. Ter ge legenheid van dit jubileum zal de heer Moll, destijds eerste vlieger aan boord van de Uivereen bezoek aan Australië brengen. Gisteren haalde hij tijdens een persconferentie her inneringen aan de opzienbarende tocht op, samen met de boordwerk tuigkundige Prins (links) van de Uiver. gelijk worden voor ouders om hun kin deren te bezoeken en voor geëmigreer- den om een vakantie naar hun vader land te komen". Commodore schreef memoires Jan Moll gaat vandaag naar Australië. Als passagier. In vlieguren uitgedrukt zal de tijd van de Uiver (70 uur) zijn ge halveerd. Straks, met de DC 8, zal de huidige vliegtijd nogmaals worden ge halveerd. De ontwikkeling gaat zó snel, dat wij haast zouden vergeten hoe moei lijk en zwaar de begintijd van de vlie gerij is geweest. Jan Moll herinnert ons eraan. Hü overhandigt ons een boek, dat hijzelf heeft geschreven en dat van zijn hand tekening is voorzien. „Langs de hoge weg" heet het en het zal dezer dagen in de handel komen. „Ze hebben zolang aangedrongen, dat ik tenslotte mijn er varingen op schrift heb gesteld. Ver wacht U van mij geen hoog litterair peil. Het stuurwiel ligt mij beter in de hand dan de pen. Zoals dr. Plesman zei: „Vo gels vliegen goed maar praten slecht, be halve de papegaai, maar die kan dan ook niet vliegen!" OEGSTGEEST BURGERLIJKE BTAND Geboren: Erna M., dr v. M. R. Halie en A. I. Buchards; Hlekïena G.. dr v. R. I. van Til en J. M. Mulder; Basilius M., zn v. A. H. M. Kooter en L. A. F. van Berge Henegouwen; Johannes P.. zn v. D. Joh. N. W. Helvensteijn en P. M. Zandbergen; Menno K. H., zn v, C. Joh. H. van den Berg en M. D. Vos; Catharlna W. E„ dr. v. P. A. Zandbergen en Th. M. F. van der Vijver. Ondertrouwd: Ohr. Joh. de Croon, 27 Jr en A. H. Mulder, 26 jr; C. A. Verhoog, 33 jaar en A. C. de Groot, 23 Jr; L. C. van der Burg, 25 Jaar M. E. van Egmond, 24 Jaar. Getrouwd: J. F. Joh. de Best. 23 Jaar en A. Voskuil. 22 jaar; C. Hortensius. 25 Jr en A. Tijmstra, '22 Jaar; D. Guijt, 25 Jaar en T. Schaddee, 23 jaar. Overleden; Jac. C. van der Swaagh. e.v. T. van Ham; A. Joh. G. Aanhane, e.v. G. Joh. Onderwater; A. van Kalkeren, e.v. J. van der Lee; A. van der Luit. e.v. Cath. Gouwen. WASSENAAR Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het pro- paedeutisch examen onze plaatsgenote mej. E. A. E. Albarda. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anke Th., dr van H. Bokhout en E. C. Dekker; Piet C., zn van H. Kolff en C. C. W. F. Sutherland; Astrld E., dr van L. Uitenbroek en P. Deutekom; Tl- motheus M., zn van R. A. T. Zumpolle en M. E. Hoogeweegen; Johannes, zn van A. Scholte en M. Kool. Ondertrouwd: W. H. Pott Hofstede en A. H. Warmoltz Getrouwd: F. J. P. Zoet en E. R. M. Cornelissen; H. W. Nusselder en J. F. Val kenburg; J. Schrama en J. J. Schiferli. Overleden: Marius Hamsum, 62 jaar; A. Groenendijk. 44 jaar; B. van der Tol. 70 jaar; P. L. Desmet, 84 jaar; J. L. van Eijk 66 Jaar. WARMOND VERGADERING K.V.P. In de zaal van hotel De Zon kwam de afdeling Warmond van de KVP in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer Ant. van Moor- sel. heette de aanwezigen hartelijk wel kom. in het bijzonder wethouder Ver geer en de aanwezige leden der r.-k. raadsfractie. Behalve de reorganisatie van de jongerengroep staat er niet, zo veel op het programma, aldus spreker. Nadat het- jaarverslag van de secre taris voorgelezen was. volgde het ver slag van de penningmeester, die het na delig saldo van vorig jaar had weten om te zetten in een voordelig saldo van f. 171-57. De heer F. de Winter bracht namens de kascommissie verslag uit. Tot nieu we kascommissieleden werden benoemd de lieren Welsink en Van Moorsel. Het aftredende bestuur werd herkozen. De heren W. v. d. Vossen en B. van Scha- gen hadden zich niet herkiesbaar ge steld. maar in hun plaats zullen mej. J. Cornelissen en de heer W. Welsink zit ting in het bestuur nemen. Tot voorzit ter werd benoemd de heer E. Slinger land. Als afgevaardigden naar de Kring en Statenkring werden aangewezen de he ren M- Pietersen. W. Welsink en G. v. d. Kroft, met als plaatsvervangers de heren E. Slingerland en A. van Leeu wen en mej. J. Cornelissen. De heer v. d. Kroft merkte op, dat hij het beslist niet eens was met de reor ganisatie van de jongerenorganisatie, temeer r ar de afdelingen hierin hele maal niet zijn gekend. Hij is dan ook vastbesloten op de Kringvergadering een persoonlijk protest naar voren te brengen. Bij de rondvraag merkte de heer Ver geer op, dat hij graag wat meer scha kering zou willen zien in het bestuur. Bij nadere beschouwing bleek echter dat het met die schakering nogal mee viel. De voorzitter zegde toe, dat men er ook in de toekomst rekening mee zou houden, dat, zoveel mogelijk lagen der bevolking in het bestuur vertegen woordigd zuilen zijn. (Van onze Parijse correspondent) Het lag voor de hand, dat „Parijs" niet met lede ogen het succes van de biennale's in Venetië en Sao Paolo, en zo veel andere initiatieven tot het tentoonstellen van moderne kunst in Europa en overzee, zou blijven aanzien. Te minder omdat zij, die geacht worden, verantwoordelijk te zijn voor de beeldende kunsten in Frankrijk, er zich langzamerhand wel van bewust zijn, dat niet meer zoals een tien of vijftien jaar geleden, aller ogen zich naar Parijs blijven richten. Men heeft dus, heel intelligent, een „Parijse biennale" oftewel tweejaarlijkse internationale manifestatie van jonge kunstenaars ingesteld. Zij is met steun van de staat en van de gemeente Parijs georganiseerd door de „Association Frangaise d'action artis- tique", in samenwerking met de Franse radio en televisie wat beide trouwens ook eigenlijk staats instellingen zijn. Veertig landen uit West en Oost hebben geantwoord op de uitnodiging en wer ken van kunstenaars, die niet ouder dan vüfendertig jaar zijn, gezonden. Frankrük heeft „charity begint at home" zelf voor een deelneming gezorgd, die ongeveer vier keer zo groot is als de inzendingen van de andere landen! Men heeft namelük zowel een aantal critici, behorende tot de jongste generatie, als een aantal jonge schilders een groep laten samenstellen en daarenboven heeft het bestuur van de biennale zelf ook nog weer eens een aantal jongeren geïn viteerd. Aldus zijn kolen en geiten gespaard. En mag men een van de vele insinuaties van Franse zijde geloven, dan hebben vooral de kunsthandelaars, met wie vele jonge schilders door een contract verbonden zijn, een belangrijke stem in het kapittel gehad. Vluchtelingen in de aandaeht Tentoonstelling geopend in Volkenkunde De Leidse Week voor Interna tionale Samenwerking ditmaal speciaal gewijd aan het probleem der vluchtelingen is gistermid dag begonnen. Het startsein werd gegeven door prof. mr. J. van Oven, voorzitter van het Leids Vluchtelingencomité toen hij in aanwezigheid van vele belangstel lenden in het Museum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat de tentoonstelling „Ontheemd maar ongebroken" opende. Een mooie leuze, meende prof. Van Oven, maar eigenlijk niet meer dan een leuze. De realiteit geeft vaak een ander beeld te zien. Neerslachtigheid, argwaan, prikkelbaarheid en helaas ook volslagen apathie komt men tegen bij de mensen, die jarenlang in die grauwe, sfeerloze kampen leven. Er moet geholpen wor den! En daar is geld voor nodig, al is de opbrengst veelal nog maar een drup pel op de plaat van gloeiende ellende. Hij bracht dank aan de organisatoren van de tentoonstelling en in het bijzon der aan het Museum voor Volkenkunde voor de verleende gastvrijheid. Kenmerkende foto's Nadat ook de heer O. Kuschpeta, voorzitter van de Bond van Oekrainers in ons land het woord had gevoerd, kon den de genodigden een kijkje nemen op de tentoonstelling. Ter introductie eerst een aantal kenmerkende foto's. Bewust is de oorzaak van het probleem daarbij buiten beschouwing gelaten. Men gaat er van uit, dat het probleem er is. Met enkele fotografische beelden wordt de troosteloosheid van het kampleven ge toond en de trieste gevolgen daarvan.. Aangegeven wordt hoe de oplossing gedeeltelijk te vinden is. Eerst de zieken, zwakken en ouderen uit deze omgeving halen en dan voor het overgeblevenen zorgen voor een menswaardige behuizing en zo mogelijk nog belangrijker voor een werkkring. Op dit punt aangekomen wordt de bezoeker met zijn neus op de tastbare realiteit gedrukt door een enorme col lectebus Want alleen met geld kan dit alles bereikt worden! Dierbare dingen Maar de vele vluchtelingen hebben uit hun landen dingen meegenomen, die hun steeds dierbaarder zijn geworden: cultuur en folklore. In het andere deel van de tentoonstel ling wordt daarvan veel getoond. Onder leiding van mevrouw Gosses zijn uit vele landen voorwerpen bijeengebracht, die daarvan een fascinerende indruk geven. Een half jaar is men bezig geweest om deze dingen, welke in particulier bezit waren van vluchtelingen, die leven in Zweden, Duitsland, Canada, Amerika, Engeland en natuurlijk ook ons land. bijeen te brengen. Zo kan men door sieraden, kunstvoor werpen, munten, textiel, boeken en andere voorwerpen indrukken krijgen van Polen, Estland, Letland, Litauen, Joego-Slavië Oekraine. Tsjecho-Slowa- kije. Rusland en Hongarije. Gisteren werd door de vluchtelingen, sommigen in kleurige nationale klederdracht, een toelichting gegeven. Vooral op het gebied van handvaardigheid is er veel te ge nieten en vele vrouwen zullen in het bijzonder smullen van de uitzonderlijk fraaie staaltjes van borduurkunst. AI met al, een aantrekkelijke tentoon stelling, waarin naast een nadrukke lijke vingerwüzing naar het enorme probleem, dat in dit wereldvluchtelin gen jaar bijzonder in de aandacht wordt geplaatst, ook de schoonheid wordt getoond, die de vluchtelingen uit die chaos hebben weten te redden. V eron twaardigde kritieken over de samenstelling Insinuaties en verontwaardigde kri tieken heeft deze tentoonstelling direct al te verduren gekregen. Verscheidenen verwijten haar dat ze teveel abstracten onder haar inzenders telt, anderen dat ze er niet genoeg heeft. De eerstgenoem- i den zijn het felst en ze gebruiken de hartroerendste termen om hun hoor ders ervan te overtuigen, dat de Euro pese schilderkunst in het slop is ge raakt en dat de Biennale haar daaren boven hopeloos blameert. De aanhan gers van de abstracten menen, dat zij dat ook doet. maar juist door allerlei figuratieve richtingen te laten zien. And. so what? is men geneigd te vra gen wanneer men er niet a priori van overtuigd is, dat aan degenen, die de inzendingen verzorgden, kwade trouw kan worden verweten. Er is bij mijn weten geen criticus, die de schilder kunst, i c. de jonge schilderkunst van alle landen ter wereld in zijn zak heeft. O ja, er zijn er genoeg, die het ons wil len laten geloven omdat ze onder auspi ciën van een van die talrijke organisa ties van tegenwoordig eens een reisje naar de Verenigde Staten hebben ge maakt of omdat zij, toch in Venetië, op kosten van een importeur van films uit hun land. „tegelijk de „Biennale" heb ben meegenomen". Niemand weef alles Maar het is immers ten enenmale uitgesloten, dat een gewoon mens, zelfs al is hij kunstcriticus, alles weet van alle schilderkunst ter aarde. Laten we maar eens een voorbeeld nemen: El Salvador is een republiek in Midden- Amerika, waar op 13.000 vierkante mij len 1,9 miljoen mensen leven. Uit de catalogus van de Biennale blijkt, dat er temidden van die 1,9 miljoen een mijnheer Gallejos Valdès woont, die de titel „directeur van schone kunsten" draagt. Hij heeft zes jonge kunstenaars uitgenodigd zijn land te Parijs te ver tegenwoordigen. Het blijkt dat de 25-jarige Daniel Antonio Montès, wiens schilderij „Zonsondergang" nogal op vallend is opgehangen, waarschijnlijk wanneer hij hem kende in de Rot terdamse schilder H. F. Bieling zijn meester zou zien, en de 20-jarige Julio Hernandez Aleman toont met een aqua rel dat Jan Wiegers voor hem het grote voorbeeld moet zijn. Nu, beiden hadden het veel slechter kunnen kiezen en wanneer zij beiden helemaal niet ab stract zijn, dan is dat iets dat wij, on bevooroordeelde toeschouwers, maar te aanvaarden hebben. Ik blijf nog even bij El Salvador. Mijnheer Valdès schrijft in de korte verantwoording (alle veer tig. die verantwoordelijk zijn voor hun vaderlandse inzendingen, hebben dat met meer of minder geest gedaan) dat de tijd van voorbereiding te kort is ge weest. zodat niet iedereen, die daarvoor in aanmerking kon komen, heeft kun nen inzenden. Ook dat is aannemelijk. Het heeft misschien gemaakt, dat wij de Bernard Buffet van El Salvador hebben gemist. Maar geeft het wat Dit is een eerste tweejaarlijkse en de Fransen zullen er zeker tot in der eeuwigheid mee doorgaan, hetgeen ook niet alles is. Overal eender. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 oktober. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: druiven 6466, andijvie 717, pronkbo- nen 5871, snijbonen 86162, stambo- nen 75173, stokbonen 117155, kroten 821, idem gexookt 3035, rode kool 21 27, groene kool 1224, witte kool 14 16. postelein 48, prei 1025, spinazie 8 56, spruiten A 2776, B 1877, tomaten A 25—46, B 23—52, C 24—31, CC 21, uien 1424, waspeen 1125, witlof 44 162, bloemkool A 2055, B 10, knolselde- rie 829, komkommers B 28, C 20, sla A 3.1016.90. Per 100 bos: bleekselderie 55 58. bospeen 1120, peterselie 2539, raapstelen 4. selderie 7.109.90. HOOFDDORP, oktober Graanbeurs- noteringen: Zomergerst 2327; winter - gerst 2126; tarwe 2730; haver 2226; blauwmaanzaad 135150; capucijners 52 65; groene-erwten 3844; schokkers 40 45; karwyzaad 105115 alles p. 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 oktober Groenteveiling: Bloemkool A 1 2555; A 2 11—35; B 1 31—35; B 2 10—13 p. 100; waspeen A 1 3.905.90; A 2 3.107 10; B 1 4 206.60 per kist; bospeen 3943 p. 100 b.; andijvie 716; groenekool 1525; prinsessenbonen 131148; selderij 10 10.50 p. 100 bos; tomaten 3240; peter selie 58; kervel 77 10 o 100 bos; uien 3.105.CO per kist; rodekoal 1730; spruiten 37—51- sla 6—6.10 per 100 st.; wittekonl 18.10—19.90 Aanvoeren; bloem kool 17.000 stuks, waarvan 2000 st. voor export werden verkocht; waspeen 100000 kg. waarvan 62.000 kg voor export werd verkocht. Iedere tentoonstelling van moderne beeldende kunst zal onvolledig zijn (tenzij zij dan door een van die betut telaars zou zijn georganiseerden nooit zal zij iedereen kunnen bevredi gen. Noch de schilders, noch de critici en zeker niet, een halve of een kwart eeuw later nog eens op een goudschaal gewogen, de zogeheten eeuwigheid. Dat behoeft ook helemaal niet. Hoofdzaak is dat er een Biennale is en dat er ge legenheid bestaat, in één museum, i.e. het „Museum voor moderne kunst" van de stad Parijs aan de Quai de Tokio, kennis te nemen van méér dan duizend schilderijen, tekeningen, grafiek en beeldhouwwerk, gemaakt door jonge kunstenaars uit één stuk of veertig lan den. dus nagenoeg uit de gehele wereld. Men behoeft er trouwens geen minuut aan te twijfelen, dat de jonge kunste naars van de landen, die niet zijn ver tegenwoordigd (Sovjet-Rusland byv.) weinig of niets afwijkt van hetgeen men hier te zien krijgt. Het is namelijk een van de eerste dingen, die opvallen bij het bezien van de expositie: behou dens kleine verschillen, veroorzaakt door ,,'s lands gelegenheyt", wordt er vrijwel in de gehele wereld eender geschilderd en vooral in eendere variaties. Zoals eens, zestig jaar geleden, het impressio nisme hoogtij vierde maar terzijde noch de romantici noch de pre-expressionis- ten ontbraken (ik schenk u alle andere mogelijkheden), zo hebben wij thans de abstracten, van wie ik u zeker alle hon derd varianten schenk, en we zien tege lijkertijd dat er nog jongeren zyn, die het figuratieve niet versmaden. Dat niet alleen, zij schilderen zelfs mooie, goed gecomponeerde werken waarbij zij het expressionisme nieuwe impulsen geven (de Nederlander Jean Sierhuis, geboren 1928, is er zo een in zyn Prinseneiland) terwijl er ook zijn, die een allerliefst primitivisme gebrui ken om vreselijke ervaringen te beelden (de Joegoslaaf Vojislav Stanic in zijn oorlog bijvoorbeeld). Grote talenten Natuurlijk, er zijn er bij die- „onder de vijfendertig-jarigen" velen, die de abstracte kunst belijden. Gelukkig, want het is een richting, een uitingsvorm zo men wil, die beantwoordt aan de gees tesgesteldheid van onze tijd. Natuurlijk zijn er onder hen ook velen, die er naar de mening van uw berichtgever beter aan zouden doen, uitvoerig en lang het werk van Paul Klee te bestuderen, een leerboekje „Hoe leer ik schilderen met olieverf" te lezen, dan wel een jaartje naakttekeningen te gaan maken. Maar dat is toch vanzelfsprekend wanneer men het werk van jonge schilders ziet? Er zijn namelijk ook schilderijen op deze Biennale, die getuigen van een groot talent en die ons, wanneer we ons over tien of twintig jaar nog al die moeilijke namen herinneren, zullen doen zeggen: kijk, van die man herinner ik me het werk op die rommelige twee jaarlijkse van 1959. Toen al kon je zien, dat hij iets zou worden. Terzijde: het ligt ook voor de hand dat eens. over vijfentwintig jaar een dan wereldberoemd schilder in een in terview zal zeggen: „En dan te denken, dat „ze" (dat zij wij, de critici) in 1959, toen ik met moeite één schilderijtje op de Parijse Biennale had, schreven, dat ik maar liever een boekje (enzovoorts, zie boven) had moeten kopen Goed en slecht Wie tracht de tentoongestelde werken met enige objectiviteit te bezien, gaat na zijn bezoek eigenlijk eerder opge lucht en met goede moed naar huis. Men schildert nog in deze vreselijke wereld en men schildert met overtui ging. Men schildert goed en men schil dert minder goed. Maar aangezien men slechte schilderijen altijd gauw vergeet en goede in de herinnering blijven, is het beeld van de jonge hedendaagse kunst in het algemeen er eerder een dat bewondering vraagt dan een dat tot te genspraak dwingt. Het heeft m.i. niet de minste zin, de lezer een waslijst van namen te geven zoals sommige Franse bladen dat wel hebben gedaan. Natuur lijk kan men, schilderij na schilderij, beeld na beeld, ets na ets, vijven en zessen, een vier plus, een negen of een tien uitdelen. Het zou eerder belachelük zijn. Hoofdzaak is dit: levend en boeiend is de beeldende kunst van heden gelijk zij altijd is geweest. Onder de jongeren leven sufferds en knoeikousen, maar veel meer halve of hele talenten met een levendige geest en het eerlijke ideaal, iets moois te maken. Weinigen van hen hebben zelfs reeds thans in dc ogen van een eigentijdse beschouwer van hun werk iets uitzonderlijk indrukwekkends bereikt. Is het niet voldoende om de volgende biennale met vertrouwen af te wachten? Variatie en kwaliteit Tot slot een enkel woord over de Ne derlandse inzending. .Zij is bijeenge bracht door de bekwame Jan van Heel, die voorzitter is van de aankoopcommis sie van het ministerie van O. K.. en W. En die in deze functie een soort Sinter klaas voor de Nederlandse beeldende kunstenaars schijnt te zijn. Hij heeft een uitmuntende inzending van 80 num mers ize is de grootste na die van de Fransen) mee naar Parijs gebracht, hij heeft flink ruzie gemaakt met de archi tecten van de expositie (die overigens van de ruïne van dit museum een aar dige expositiegelegenheid hebben ge maakt) en hij heeft zelf tegen hun oorspronkelijke plan in, alles zo gehan gen als hij het nodig oordeelde. Hij heeft juist gehandeld.. Zonder enig chauvinisme kan worden geconstateerd, dat de Nederlandse sectie een van de boeiendste van de Biennale is geworden, omdat er variatie is en kwaliteit. Voor wie in Parijs woont en niet alle vader landse tentoonstellingen kan bezoeken, zijn er verrassingen. Zo voor ons de spinneweb-verfijnde tekeningen van Gerard van den Eerenbeemt, het kleine kubistisch-expressionistische schilderijtje „De student" van Emmy Eerdmans, de droeve gouaches van Auke de a'ries, de melancholisch-ironische aquarellen van Co Westerik en de indrukwekkend pri mitieve grafiek van Anton Heyboer. Twee bijzonder knappe, lineaire stille vens van Kees Franse heeft Jan van Heel een van de eerste dagen van de tentoonstelling voor 100.000 franken cash per stuk aan een Amerikaanse verzame laar verkocht. Zij waren de eerste schil derijen van de Biennale, die een koper vonden! Nieuwe trieste verkeers records Toen wij vorige week somber schreven over de Leidse verkeersongevallencijfers in de maand september konden wij niet vermoeden, dat een van de daarbij ge signaleerde trieste records zo spoedig zou worden gebroken. In de maand september, de maand met een record- totaal van 234 ongevallen in het Leidse verkeer, kwam namelijk een weektotaal van 61 voor, namelijk in de week van 1117 september. Voordien was het weektotaal nimmer de 60 gepasseerd. Oktober heeft dit „record" niet lang in stand gehouden. De eerste week van 2 tot 8 oktober leverde 62 ongevallen op, waarvan 42 alleen met materiële schade en 20 met lichamelijk letsel. Ook dit nieuwe record was geen lang leven beschoren. De tweede oktober week (van 9 tot 15) toonde een totaal van 63, waarvan 44 alleen met materiële schade en 19 met lichamelijk letsel. Het totaal aantal ongevallen in het Leidse verkeer is daardoor dit jaar reeds tot 1789 gestegen. Vorige week schreven wij, dat in de laatste drie maanden van het jaar ge middeld het maandtotaal niet hoger zou mogen worden dan 120, wil het totaal aantal ongevallen dit jaar niet het record van vorig jaar (2024) over schrijden. De eerste twee weken van oktober hebben reeds het volledige kwantum van de gehele maand opgele verd. namelijk 125. We gaan dus onher roepelijk naar een nieuw jaarrecord, toe. En uit de cijfers over de eerste helft van oktober blijkt alweer wat wij ook vorige week constateerden: in het steeds stijgend totaal komen ook procentueel steeds meer ongevallen met lichamelijk letsel voor. Vorig jaar was het jaarper centage van ongevallen met lichamelijk letsel 24 5. in de eerste helft van oktober waren er op een totaal van 125 ongevallen 39 met lichamelijk letsel, een percentage derhalve van 31.2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 8