€)T15. 3au* otere belangstelling in de V.S. or obligaties dan voor aandelen ote rendementsverschillen in de verschillende landen Bandoeng: Parijs der Preanger is thans een saaie stad geworden ,Weet jij wat een Egyptisch B-pond is?' Kleine Westduitse partij D. P. vecht krachtig voor haar bestaan IViieideuwaseenkla- verjastoernooi voor Mt*ld$n+ invaliden wenk „Ex Animo* was deze week druk dowde jubt leum te vieren Leidse oud padvinders keken naar d'uas over Spanje ket lust. voor Arbeiders ontwikkeling gaai naar .Derode schoentjes' kijker Tf- t 1 maart 1860 Zaterdag 17 oktober 1959 Vijfde blad no. 29875 neming tier investeringen in ons land (Van onze financiële medewerker) op de Newyorkse beurs als op die van de Europese beurzen zijn de tn met name wat de aandelenmarkt betreft, de laatste tijd aanmerkelijk Klerd. Alleen Londen maakte deze week een uitzondering als gevolg van rissende uitslag van de verkiezingen, waardoor de conservatieven vast in del zijn komen te zitten en het gevaar voor socialistische experimenten nieuwe Labourregering vooreerst uit het gezicht is verdwenen. Hoewel eraard ook op de beurzen van de andere Europese landen en ook in de ildoening heeft gewekt, zijn de andere factoren, welke sinds de laatste tijd delenmarkten beïnvloeden, dermate blijven domineren dat van een uitge- betere tendentie nog niet kan worden gesproken, ook al is een verdere iling uitgebleven. rordt eentonig over de stakingen S. te schrijven, waaraan nu door assing van de Taft-Hartley-wet instmatig einde zal worden ge- althans voor 80 dagen, omdat de aanse regering in de voortduur i een bedreiging ziet voor de aanse conjunctuur. Maar de be- iwaardige strijd tussen kapitaal ld in de V.S. blijft onverminderd orde en zal ongetwijfeld voor- en belemmering blijken te zijn leuwe activiteiten op de New- iffectenbeurs. Een feit is dat hier r reeds de symptomen van een éle verslapping zichtbaar zijn in a en produktie van tal van on- ingen en in de vervoersontvang- n de spoorwegen. Ook spreekt izelf dat in een tijdsbestek van n de industriële bedrijvigheid eer tot het niveau van enkele n geleden kan worden opgevoerd, Ier zolang het gevaar voor een de staking na afloop van de igsperiode niet is afgewend. Dat leze omstandigheden de belang- van het kapitaal voor de aan- irkt gering blijft, kan niet ver en zeker niet, nu door de re- _".ng van de rentestand in de Canada, het rendement van belangrijk is gestegen en in gevallen ver boven dat van de uitgaat. wij vroeger schreven, staat de inse schatkist voor de noodzaak id schatkistpapier met een hoog uit te geven, nu langlopende wegens het renteplafond van niet mogen worden geplaatst en Idan de vorige week een bedrag miljard schatkistpapier aange zet een looptijd van 48 maanden b een rente van 5 Het is ech- nu weer gebleken dat de wal het schip keert, want dit schat- r werd door de beleggers zo lelijk gevonden dat men zijn Iden, waarvoor ca. 3% wordt t, van de bank haalde en voor e bedragen op de aangeboden inschreef, dat in totaal 11 mil- Jschikbaar werd gesteld en de iee' onmiddellijk na de inschrijving rP agio werden verhandeld. De obligatiemarkt onderging hiervan itige invloed. lfde verschijnsel heeft men ten gezien, toen in het najaar van dens de spanningen op de geld- ~itaalmarkt de Bank voor Neder- H'Mfe Gemeenten met 6 obligaties markt kwam, gevolgd door en- ibliekrechteiyke lichamen en de et van verdere leningen vrij kon worden verlaagd, tzeer ook de vrees voor inflatie Krsontwikkeling van aandelen en ities moge beïnvloeden, het ren- nt herneemt toch na verloop van »eer zijn rechten en het is ook het hoge obligatie-rendement, b landen als de V.S., Engeland, land en Frankrijk de vraag naar tien heeft doen afnemen. In En- d is het obligatierendement tot tn hoger gestegen, terwijl dat van in doorsnee niet meer dan bedraagt; in Duitsland be- het zich in de buurt van 3 ankrijk is het voor vele aandelen niet meer dan 2 en in de V.S. m nog lagere rendementen voor, In eerst door de jongste koersda- j. jjenige verandering is gekomen. onzent is de daling niet zo spec- 91 t geweest. Hlrtoch leert de recente becijfering Rotterdamsche Bank dat uit. ter j.l. het gemiddeld aandelen- lent tot 4% is gedaajd, een te- van V2 sinds het einde van van 1.4 sinds het einde van lt. 1957 werd met 7.9 de hoog- Jd bereikt en sedert is een gelei daling ingetreden. Daar reeds in ter een koersdaling plaats vond idexcijfer voor de aandelen ging lult. augustus tot.304 uit. sep- terug) zou een berekening per iugustus een nog lager cijfer dan 'oor de aandelen hebben opgele- let verschil tussen het rendement aandelen en de obligaties is ech- ils hierboven bleek, veel kleiner v. in de V.S., een omstandigheid, nog altijd een steun voor de fflmarkt gelegen is. De overgang adelen naar obligaties is daarom tent veel minder groot dan ginds is begrijpelijk dat in de V.S., nu Hngsmoeilijkheden de conjunc- edreigen, Amerikaanse obligaties teleggingsmarkt nieuwe kopers Ige notering van f 1012 kon worden bereikt. Ook hieruit valt dus te zien dat sinds het einde van 1957 voor de Amerikaanse obligaties een gevoelige koersdaling heeft plaats gehad. Deze koersdaling en het als gevolg daarvan gestegen rendement heeft een ander beleggingsdepöt, namelijk dat van de Dabonds, ertoe geleid, behalve de Duitse z.g.n. Auslandbonds, welke een paar jaar geleden grote aantrekkelijk heid bezaten, maar nu allengs met voor de houders niet onbelangrijke koerswin sten zijn afgelost, ook andere buiten landse (Amerikaanse, Engelse, Cana dese, Australische) obligaties in het depót op te nemen, waarvan het rende ment (de kapitaalwinst bij aflossing in begrepen) van 4.7 tot 5.8 varieert. Daardoor kan het effectieve rendement voor de tegen de in het depót aanwe zige obligaties afgegeven participatie- bewijzen op 5.4 worden berekend, een percentage dat niet onbelangrijk hoger is dan van de meeste Nederlandse obli gaties. Uit het bovenstaande is duidelijk, dat er in verband met de rentestand een nauwe samenhang is tussen de koers- beweging op de obligatie- en de aan delenmarkt, welke zich de laatste tijd ten gunste van de obligatiemarkt ont wikkelt. Ondanks de veel hogere stand in het buitenland valt er ten onzent in de rentestand een zekere stabiliteit te constateren. Aan de ene kant zijn de 4% obligaties van de Bank 'voor Ned. Gemeenten V2 k boven pari geste gen, aan de andere kant kunnen de 4% obligaties van Amsterdam en Rot terdam het niet verder brengen dan tot 98 k 98Vi terwijl deze obligaties als bekend, buiten de beurs om tegen lagere koersen aan grote beleggers worden aangeboden, waardoor deze nog tot een rendement van ca. 4% kunnen komen. Dat als gevolg hiervan het zicht op de ontwikkeling van de rentestand voor de particuliere belegger wordt vertroebeld, is duidelijk en algemeen vindt deze me thode van plaatsen dan ook afkeuring. In het algemeen blijft de vraag naar nieuw kapitaal in ons land tot dusver bescheiden. Bij de banken nemen de kredietopnamen van het bedrijfsleven weliswaar toe, maar openbare emis sies komen nog slechts sporadisch voor, terwijl de centrale overheid voor eerst niet om geld verlegen is. Het bedrijfsleven volgt blijkbaar ook een voorzichtige financieringspolitiek, hoe wel het tweede kwartaal van het lo pende jaar een grote bedrag van bruto-investeringen aangeeft dan het eerste, met name in de vervoerssector. Een zo groot mogelijke zelffinancie ring wordt in vele bedrijven nog altijd als de voordeligste en minst riskante politiek beschouwd. Bandoeng vroeger de „lichtstad" van Indonesië, door de Europese planters „het Parijs van de Preanger" genoemd, is weliswaar nog even zonnig als ooit, maar is thans in de avond een saaie stad. Bij militair decreet mag na 10 uur 's avonds niet meer gedanst worden in nachtclubs en andere openbare amuse mentsgelegenheden. Jitterbug, rock 'n' roll en de Cha-Cha-Cha zijn helemaal verboden. „Het is ongepast als wij dansen en pret maken, terwijl nauwelijks buiten de Vraag het liever aan de Han del-Maatschappij. Daar zijn ze altijd goed ingelicht. Bij ons loopt alles gesmeerd sinds we er een rekening hebben ge opend. Vooral als je interna tionale zaken doet, heb je veel aan een bank die over de hele wereld vestigingen heeft. Laat je hun Bank-Bulletin voor lm- en Exporteurs eens toesturen. Je blijft er door op de hoogte. Daar heeft natuur lijk ook in gestaan wat er met die Egyptische B-ponden van jou valt te beginnen. stadsgrenzen onze soldaten tegen de fa natieke Daroel Islam moeten vechten", verklaarde kolonel Kosasih, de militaire commandant van West-Ja va, bij het uitvaardigen van het verbod. Daarvóór waren de nachtclubs Bandoeng heeft er vijf de gehele nacht open, omdat na middernacht wanneer de avondklok ingaat nie mand zich zonder avondpas op straat mag bevinden. Omdat het praktisch midden in het centrum van het opstan- delingengebied ligt, is Bandoeng de enige stad op Java waar de avondklok nog geldt. De puriteinse ijver van de autoriteiten heeft zich ook uitgestrekt tot de mode. Nauwsluitende spijkerbroeken zijn ver boden. Meisjes mogen geen shorts dra gen en laag uitgesneden en mouwloze japonnen zijn niet toegestaan. Er was ook nog een verbod ingesteld op het dragen van „paardestaarten" omdat „de nek zo verleidelijk bloot komt", maar dit was slechts van korte duur. Bandoeng heeft alles om vakantie gangers te trekken: een koel maar zon nig klimaat, de over geheel Indonesië beroemde renbaan Tegallega, prachtige hotels en villa-wyken. De jaarbeurs was vroeger beroemd en trok vele be zoekers. Naast het paradijs-eiland Bali is Bandoeng Indonesië's beroemdste stad. Bandoeng ontving vele internationale figuren. Als zetel van de „Afro-Azia- tische conferentie" ontving de stad fi guren als premier Nehroe van India, de communistisch Chinese minister van j Euitenlandse Zaken Tsjoe En-Lai, pre- sident Nasser van Egypte, de Philip- pijnse president Carlos Romulo en vele anderen. Ook brachten enkele staats hoofden een bezoek aan Bandoeng zoals president Worosjilow van de Sovjet- Unie, president Prasad van India en I president Tito van Joego-Slavië. De stad heeft ook vele Indonesische records. Zij heeft de meeste elektrische I verkeerslichten, precies een dozijn. De hoofdstad, Djakarta, heeft er maar twee. Bandoeng heeft het hoogste kan toorgebouw van Indonesië, de „Swar- ha" met vijf verdiepingen, het enige astrologische observatorium en het grootste ziekenhuis voor blinden. Om onbekende redenen heeft Ban doeng ook het hoogste aantal weduwen. „En zij zijn merendeels onder de 24 jaar", zegt de ambtenaar van het be volkingsregister. Bandoeng heeft thans, gelijk de meeste grote steden in Indonesië, te lijden van vluchtelingen uit door op standelingen geterroriseerde gebieden. Officieel wordt de bevolking van Ban doeng geschat op ongeveer 900.000, maar stedelijke functionarissen zijn er zeker van dat de bevolking, met de ongere gistreerde vluchtelingen meegerekend, meer dan een miljoen zielen bedraagt. Neder landsche Handel-Maatschappij Alle bankzaken: over het hele land, over de Hele wereld Geen fusie met CDU, in wier rugzak zij nog eenmaal in de Bondsdag wil komen Ondergang zal vóór 1961 wel feit zijn (Van onze correspondent in Bonn) De kleine rechtse coalitie-part ner van de CDU/CSU in de rege- ring-Adenauer heeft besloten geen fusie aan te gaan met de CDU. Daarmee kwam tot uiting, dat deze kleine Westduitse rechtse partij van plan is met de moed der wan hoop te vechten voor haar wan kele bestaan. De Deutsche Partei vindt in de grond van de zaak alleen maar aanhangers in conservatieve krin gen in het agrarische Neder-Sak- sen. Alleen daar betekent zij wat en alleen daar kan zij zich op de borst slaan met de bewering dat zij rechtse kiezers aantrekt, die anders naar de neo-nazistische Deutsche Reichspartei zouden gaanMaar alleen in Neder- Saksen en zeker ook nog in Bre men heeft zij enige betekenis. In het grote Westduitse politieke spel doet de D.P. nauwelijks mee. In de Bondsdag te Bonn (totaal 519 zetels) leeft zij bij de gratie van de CDU met 17 zetels. In de regering-Adenauer is zij ook al bij de gratie van de coalitie met de CDU vertegenwoordigd met de ministers Seebohm (Verkeer) en Von Merkatz (zaken betreffende de Bonds raad). Die coalitie op het hoge rege- ringsvlak duurt nu reeds tien jaar. Daar naast is de D.P. lange tijd met de CDU regeringspartner in Neder-Saksen ge weest en thans vecht zij om het naakte bestaan. Want door de bepaling, dat alleen die partij recht op Bondsdagzetels heeft, welke vijf procent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen verwerft, is zij gedoemd uit de Bondsdag te ver dwijnen. Van CDU-zijde is deze week in Neder- Saksen een poging gedaan om tot een fusie te komen met de D.P. Die poging is mislukt. Zoals men het hier zegt: vooraanstaande D.P.-leiders als Von Merkatz en het Bremer Bondsdaglid Schneider, wiens partij-afdeling bij de Bremer verkiezingen beter uit de bus kwam dan de CDU, blijven bij de fictie, dat hun kleine partij een functie heeft. Te weten een conservatieve kracht in het politieke spel te Bonn te zijn. Nog eenmaal, zo zegt men voorts, wil de D.P. in de rugzak van de CDU de Bondsdag binnenkomenMaar al te velen zijn er van overtuigd, dat de D.P. ten dode is opgeschreven. In de vier politieke gebieden, waar zij nog werkzaam is, blijkt, dat zonneklaar: in Bremen heerst hevige ruzie met de lokale CDU, in Neder-Saksen is zij afhankelijk van de CDU, in Hessen wil len haar leden naar de CDU overgaan, in Bonn beschouwt de CDU de D.P. als van nul en van gener waarde. Adenauer zwijgt dan ook onheilspellend over de fusie-plannen en wijst de D.P. naar de CDU in Neder-Saksen. Het thans geno men besluit verandert nog niets, ook al sprak men al weer van contact met de CDU over samenwerking. De ondergang van de kleine rechtse D.P. zal vóór 1961 wel een feit zijn. Nu al leidster voor Diaconesseiihuisin Suriname's hoofdstad De besturende zuster van het Haar lemse Diaconessenhuis, zuster A. L. Saraber, heeft op 'n haar vanuit Para maribo bereikte uitnodiging de leiding aanvaard van het 100 bedden tellend Diaconessenhuis, dat in de Surinaamse hoofdstad zal worden gebouwd. Als Nederlandse bijdrage voor de tot standkoming van dit moderne zieken huis de bouw zal in januari a.s. be ginnen worden gelden bijeengebracht door middel van de radio-actie „4 maal ZN", die in samenwerking tussen de Stichting Diaconessenarbeid in Su riname en de NCRV wordt gevoerd. In de zomer van 1960, ongeveer een jaar voor de voltooiing van het zieken huis, zal zuster Saraber naar Parama ribo vertrekken, om zich op haar toe komstige taak voor te bereiden. Tijdens haar voorbereidende jaar in Suriname zal zr. Saraber zich oriënte ren op land en volk en op tropische ziekenhuisbouw. Zij zal ook leiding ge ven aan de reeds te Paramaribo be staande diaconessenwijkverplegingsar- beid, waarvoor een modern wijkgebouw in mei is geopend, en de opbouw van de zusterkring ter plaatse voorbereiden. Rij haar vertrek zal zr. Saraber zich waarschijnlijk reeds laten vergezellen van enkelen van de jonge Surinaamse verpleegsters, die thans in verschillende Nederlandse diaconessenhuizen worden opgeleid. Een vreemde verschijning trok gisteren grote belangstelling op het Binnenhof: een meer dan tien meter 1 lange duiktoren. Deze was niet be- j stemd voor een onderzoek naar de diepere bedoelingen van het rege ringsbeleid maar voor de ten toonstelling „Ideeënrijk". die maandag in de Rolzaal door minis ter Toxopeus zal worden oeo^end. Einde von het conflict broodprijs te Haarlem Bakker Dekker in Haarlem-Noord heeft meegedeeld dat hij zijn actie tot verlaging van de wittebroodprijs met 5 cent, zal staken. Volgens mededeling van de rayonale bakkerijcommissie voor Haarlem en omgeving zou de heer Dekker tot de conclusie zijn gekomen dat voortzetting van zijn actie ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor het bakkersbedrijf. Jeroen Bosch-penning te Den Bosch uitgereikt De burgemeester van 's-Hertogen- oosch, mr. H. Loeff, heeft gisteravond in zijn functie van ere-voorzitter van het Koninklijk 's Hertogenbosch Mannen- j koor, notaris J. van Hellenberg-Hubar. om zijn vele verdiensten voor het cul- turale leven van de Brabantse hoofdstad 1e Jeroen Bosch-penning in zilver uit gereikt. Dit geschiedde op een ere-avond van het koor, waar de oud-voorzitte; van het koor tot buitengewoon erelid werd benoemd, en tevens de nieuwe i voorzitter, de heer W. van de Laar, ge- I installeerd werd. i deze week werd voor Viet eerst weer eens regen gemeten"... Lêiderdorpse oud leer fin gei varambac-Vitssdioof hiaakten excursie gV »"i i i r

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6