Naar een gezamenlijke christelijke politiek? B. en W. Amsterdam schuiven de verwijten aan de GGD ter zijde De betekenis van antibiotica in liet veevoeder Doorbraak is niet vruchtbaar Door snelle ontwikkeling staat landbouw voor grote verandering Dodelijk verkeersongeval in Nieuwveen zwaar gestraft werkster SCHOONMAAK- EN HUISHOUDELIJK WERK conslrudiebankwerkers en leerlingen Tarief „SLEUTELTJES" ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 Spanning merkbaar in Leopoldstad De gebeurtenissen te Loeloeaburg hebben in de hoofdstad van Belgisch Kongo spanning tussen de Baloebo- en de Loeloea-inwoners veroorzaakt. Het aantal Baloea aldaar bedraagt ongeveer 10.000 en het aantal Loeloea ca. 2.000 De voorzitter van de „solidaire Moeloea- beweging" (Moeloeba is de enkelvouds- vorm van Baloeba) voor de provincie Leopoldstad, de heer Moedjanaji, heeft gisteren een open brief gezonden aan de minister van Kongo en het parlement. Daarin zegt hy dat de ambtenaren in het gebied van Kasai (waar zich onge regeldheden voordeden) zich schuldig maken aan het zaaien van verdeeld heid en dat het huidige bloedvergieten het gevolg is van deze partijdige poli tiek. Tenslotte wordt gezegd dat de Moeloebabevolking, indien aan de inci denten in Kasai niet spoedig een einde komt verplicht zal zijn zich in staat van wettige verdediging te stellen. Uit Loeloeaburg wordt vernomen dat het aantal doden van de ongeregeld heden tussen de stammen in Kasai thans dertig bedraagt. Aan de oproep van het Loeloea-op- perhoofd tot kalmte schijnt men gehoor te gaan geven. Uit het gebied van Dl- baja 'en Kazoemba is geen incident meer gemeld. Wel zijn vrijdag nog con centraties van bewapende Loeloea waargenomen. Uit officiële bron wordt vernomen dat de Baloeba de politieke-troepen met geestdrift hebben ontvangen. In Loeloea-dorpen is verklaard dat de uitingen van vijandschap uitsluitend tegen de Baloeba en niet tegen de blanken gericht zijn. Talrijke Baloeba die hun toevlucht getocht hadden in Loeloeaburg zijn naar hun dorpen te ruggekeerd. Uit Elizabethstad zijn militaire ver sterkingen naar Loeloeaburg vertrok ken. Thans worden per helikopter ver kenningen uitgevoerd boven het gebied waar de ongeregeldheden plaats von den. De Belgische regering heeft Kongo volledige onafhankelijkheid in 1964 in het vooruitzicht gesteld. Dat is de kern van een boodschap tot Kongo, welke gisteravond is uitgesproken door de mi nister van Belgisch-Kongo en Roeanda- Oeroendi, E. A. de Schrijver. „Op dat ogenblik zullen België en Kongo, zich hierbij in volledige onaf- hankelykheid langs hun wetgevende en uitvoerende organen uitend, een be slissing moet treffen met betrekking tot de gemeenschappelijke instellingen die zij samen in hét leven willen roepen. Zonder op de toekomst te willen voor uitlopen is de Belgische regering de mening toegedaan, dat de belangen van beide naties het best gediend zouden worden door een onderlinge gemeen schap, die door kracht en vertrouwen zou worden gekenmerkt", aldus de boodschap. Intussen zullen twee wetgevende ver gaderingen (een geheel verkozen Kamer en een in meerderheid verkozen Senaat) alsmede een voorlopige regering, waar van de leden door de Koning worden benoemd in augustus of september van het volgend jaar kunnen worden geïn stalleerd. Ziekenauto kwam pas na vijf nar (Van onze Amsterdamse correspondent) Het rumoer, dat in A'dam Is ontstaan rond de dood van het tweejarige meisje Joke Staring, dat maandag j.l. met een hevige nieraandoening vijf uur lang vergeefs op een ziekenauto had gewacht, hebben burgemeester en wethouders doen besluiten een uitvoe rig communiqué over dit geval te doen uitgeven. Hierin zegt het college, dat de verwijten aan het adres van de GGD „ten onrechte" zyn gemaakt, terwijl aan de andere kant wordt toe gegeven, dat er „onnodige vertraging" is opgetreden eer de ziekenauto kon uitrijden. B. en W. stellen, dat uit het feit, dat de huisarts eerst na zeven uren een be zoek bracht aan het patiëntje, waarbij hij de GOD verzocht dezelfde dag voor opneming in een ziekenhuis te zorgen, wel blijkt, dat de toestand niet dusdanig werd ingezien, dat directe opname zon der controle werd gevraagd. Voorts zegt het college: „Uit de aan vrage, die de controle-arts op het op namebureau van de GGD ter hand werd gesteld, kwam niet naar voren, dat de controle niet enkele uren kon wachten. Hij heeft, toen hij om 18.15 uur het gezin Staring bezocht, evenmin als de huisarts de grote spoed van het geval onderkend en heeft zich eerst na terug keer in zijn woning om 19.00 uur met het meldingsbureau in verbinding ge steld met het verzoek zo spoedig moge lijk een ambulance-auto te zenden voor vervoer naar het Emmakinderzieken- huis". Volgens de verklaring van B. en W bleek het personeel van dit ziekenhuis het niet eens te zijn over de vraag of er voor Joke Staring al dan niet plaats zou zijn, totdat de chef-de-clinique be paalde, dat voor het kind plaats gemaakt moest worden. Het was toen kwart over zeven „Daarop is het transport opgege ven aan het meldingsbureau, waarbij niet speciaal op de noodzaak van zeer spoedige afhandeling is gewezen, waar door het tot kwart voor acht duurde, alvorens een beschikbare ambulance auto af werd gezonden." Joke Staring arriveerde om 20.22 uur in het zieken huis. zy overleed er dezelfde nacht. De verklaring van B. en W. zegt: „In aanmerking nemende, dat door de par ticuliere behandelende arts de ernst van het geval niet is ondertekend, hetgeen blijkt uit het bezoek, dat eerst na zeven uur werd gebracht, en uit de wyze, waar op de aanvrage om opneming was ge steld, zijn B. en W. van mening, dat niet ten rechte aan de gemeente het verwijt kan worden gemaakt, dat de controle op de aanvrage om opneming niet onmid dellijk heeft plaats gevonden". Het is te verwachten, dat de bevolking van Amsterdam-noord die inmiddels hun klachten over deze kwestie per adres hebben kenbaar gemaakt en de gemeenteraad zich niet zonder meer zullen neerleggen by dit volgens veler mening onbevredigende communiqué, waarin het gemeentebestuur zich ver schuilt achter de huisarts. Duideiyk is echter komen vast te staan, hoe inge wikkeld de organisatie rond de opname in de Amsterdamse ziekenhuizen is en hoe licht hier vertragingen kunnen ontstaan. En over deze kwestie zal het laatste woord nog wel niet zijn gespro ken. Twee zoenen voor f 500.- Twee zoenen voor 800 Zweedse kronen (ruim f.500) en dan nog wel alleen op de wang, dat vond een Stockholmse rechter een onge hoorde prysopdryving en hij ver oordeelde de inwoonster van Uppsa la, die zich aan deze ongewone overtreding had schuldig gemaakt, tot een half jaar dwangarbeid! Het slachtoffer van de jonge vrouw was een 67-jarige gepensio neerde, die voor de rechter ver klaarde, dat dit de twee enige zoe nen waren geweest, die hij in zyn hele leven had gekregen. Hij ver telde dat ze hem nog meer had be loofd maar zich eerst van zyn maandpensioen meester had ge maakt en daarna had geeist dat hij meer spaargeld van de bank zou halen. Dat was hem te gortig ge worden en hij had zich By de po litie beklaagd. De heer H. D. Louwes uit Zuidhorn, voorzitter van het Centraal Bureau, heeft gistermiddag op de byeenkomst in Tivoli te Utrecht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de controle der centrale landbouworganisaties de feestrede uitgesproken. Deze CLO-controle noemde spreker „een der activiteiten, waarin de boeren- en tuindersstand zyn eigen onderzoek en voorlichting ter hand neemt en zijn verantwoordelykheid toont te verstaan, zyn belang te zien en de nodige apparatuur weet te benutten. Zy is vergeiykbaar met het bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek". Een goed deel van zyn rede had de heer Louwes gewyd aan het probleem van het al dan niet aanwenden van antibiotica in het veevoeder, een vraag stuk, dat hy in feite van wereldomvat tende betekenis noemde. De heer Louwes zei aan de twee grote wereldgevaren van deze tijd (de kans op vernietiging door atoomkracht en de honger door de snelle toeneming der wereldbevolking) een derde te willen toevoegen, namelijk de kans dat het beheersen van de aanwending zowel van antibiotica als die van de moderne bestrijdingsmiddelen tegen plantenziek ten en dierlijke plagen de mens uit de hand zal lopen. Het evenwicht in de natuur kan nierdoor zodanig worden verstoord, dat het menselijk leven on mogelijk wordt. Het is volgens spreker immers een héél verschil of men met een geneesmiddel of serum by een en kel mens ziekte bestrijdt of dat men met antibiotica in de wereld der micro- organismen resisente stammen ont plooiingsmogelijkheden opent die voor dien nooit bestonden. De mens beschikt thans over mid delen, die een oneindig grotere en meer onoverzienbare uitwerking heb ben dan de tot dusver toegepaste mid- Kamerleden naar droge gebieden Een groot aantal katholieke Ka merleden zal woensdag a.s. een excur sie maken langs de droge gebieden. Zy zullen zich laten voorlichten over de schade die de droogte aan de land- en tuinbouw heeft toegebracht. Het Tweede Kamerlid van de KVP dr. Ir. W. J. Droesen heeft gisteravond op de party raadvergadering van KVP te Utrecht medegedeeld dat zich grote moeilykheden zullen voordoen wanneer de boeren de komende winter de voe derrekeningen zullen moeten betaien. „De regering", zo zei hy, „is bereid fi nanciële steun te verlenen doch meent dat het bedrijfsleven dient voor te gaan. Ze heeft inmiddels het landbouwschap verzocht uit de toeslagen die op ver scheidene produkten worden geheven uitkeringen te doen aan die boeren waar de nood het grootst is". ZWIJGPLICHT AMBTSDRAGERS De generale synode der Geref. Ge meenten heeft te Utrecht een besloten slotzitting gehouden onder presidium van ds. L. Ryksen van Rotterdam. De synode sprak uit, dat de zwyg- plicht der ambtsdragers in acht dient genomen te worden en dat by verzuim kerkrechteiyk dient te worden opgetre den. De synode besloot officieel niet deel te nemen aan de I.C.C.C. (Internationa le Raad van Chr. Kerken) maar de predikanten, die daarin zitting hebben vrij te laten, maar dan voor eigen ver antwoordelykheid. Voorts benoemde de synode een commissie, die zal onderzoe ken of deelname aan het onderzoek van het Geref. Sociologisch Instituut naar de situatie, die voor de kerken door het Deltaplan en de ontwikkeling van de Randstad Holland ontstaan zin heeft en of men dat onderzoek met de andere kerken mede financieren zal. De synode machtigde deputaten voor de hoge over heid met nadruk om namens haar han delend op te treden by eventuele inhou ding van AOW-premie voor predikanten. delen. Het antwoord of zo men wil, de tegenzet' van de natuur kent de mens nog niet maar die kan wel eens onverwacht hevig zijn of zelfs cata strofaal. In ieder geval geloof ik dat het van wijs inzicht getuigt deze aan gelegenheid hoogst ernstig te ne men". „Als wy de tekenen der tyden ver staan dan zal het overheidsbeleid zich thans gaan ontwikkelen in deze rich ting: opleiding en zuiver wetenschap pelijke vorming benevens meer funda menteel onderzoek door de overheid en de verantwoorde toepassing in het land en tuinbouwbedryf in toenemende mate door de bedryfsgenoten zelf", aldus de heer Louwes. Prof. Romme te Utrecht: Tydens de gisteravond gehouden partijraadsvergadering van de KVP heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de KVP, prof. mr. C. P. M. Romme, uitvoerig gesproken over de gevolgen van de nieuwe politieke constellatie die is ontstaan. De periode van de brede basis is afgebroken, aldus prof. Romme, en de socialisten zyn teruggekeerd in de rol van voor de tweede wereldoorlog, namelyk de rol van oppositie. In het station Geleen-Lutterade heeft de chef van dit station de heer J. H. Scholten een spoorwegabon nement uitgereikt aan de vierjarige Alex Hulscher, die daarmee de jongste abonnementhouder van de NS werd. Dat bijzondere feit moest uiteraard gehonoreerd worden met enkele geschenken. Alex reist dage lijks naar Maastricht waar hij een kleuterschool bezoekt. Prof. .Romme voelde zich met betrek king tot de brede lyn van de buiten landse politiek gerust. Hy hoopte hier geen oppositie te ontmoeten, omdat ver deeldheid op het terrein van de buiten landse politiek z.i. grote ellende teweeg zou brengen. Spreker zei zich echter niet gerust te voelen ten opzichte van de oppositie op het gebied van de defensiepolitiek en vestigde daarby de aandacht op het punt van de P. v. d. A.: „bekorting militaire dlensttyd". Ongerustheid is, aldus prof. Romme ook ontstaan naar aanleiding van de uitval tydens de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer door de voorzitter van de fractie van de P v. d. A„ mr. J. A. W. Burger, tegen de gedachte dat Spanje in de NAVO zou worden opgenomen. Overigens toonde prof. Romme zich verheugd over de verklaring die het partijbestuur van de P. v. d. A. na de rede van de heer Burger heeft uitgegeven over de ontwapening en waarin sterk wordt vastgehouden aan het bewaren van het machtsoverwicht onder alle omstandigheden. De doorbraakgedachte noemde prof. Romme niet vruchtbaar. Dit is z.i. ook bij de P. v. d. A. gebleken.. Het leidt volgens hem alleen maar tot afstoting. Sprekende over de mogelykheid van een nauwere samenwerking tussen de katholieke en protestants-christelijke partijen, zei prof. Romme, dat voor zulk een samenwerking de eerste voor waarde, namelyk de samenwerking tussen de protestants-christelijke par tijen onderling niet is vervuld. Deze voorwaarde is volgens hem evenwel K.L.M.-toest-el kreeg storing De superconstellation „Cen'taurus" van de KLM is gisteren kort na het ver trek van het vliegveld van Sydney in Australië naar deze luchthaven terug gekeerd wegens een storing in een van de motoren. Kort na de start bemerkte de beman ning onder gezagvoerder Van Eupen, dat een van de cilinders van een der motoren niet werkte. Veiligheidshalve werd besloten terug te keren. Daar het toestel echter het landingsgewicht te boven ging, doordat nog vrijwel geen brandstof was verbruikt, moesten dui zenden liters benzine boven zee worden uitgeworpen. Nadat dit was gebeurd maakte het toestel een normale landing. Het toestel, dat was opgestegen om via Ned. Nieuw-Guinea naar Nederland te vliegen, heeft nu vandaag deze tocht aanvaard. Bedrijfsgebouwen dienen aangepast De snelle ontwikkeling in de niet-agrarische sector van het econo misch leven dwingt ook de landbouw tot grote veranderingen. Wil ze niet achterop raken bij andere takken van onze maatschappij, dan zal ze ook dienen te streven naar verhoging van de arbeidsproduk- tiviteit, efficiënte werkruimten, fysieke verlichting van de arbeid en nagenoeg gelijke secundaire arbeidsvoorwaarden als in de industrie. De gedachten gaan uit naar minder machines met zoveel mogelijk draaiuren en eenvoudige gebouwen. Wat vijf jaar geleden in Amerika voor het eerst werd toegepast, is nu in Engeland en Zweden gemeen goed en zal over vijf jaar hier normaal zijn. Het grootste probleem Is hier de aan passing van de bestaande bedryfsge- bouwen aan de ontwikkeling van de landbouwstructuur. De moeilijkheden komen vooral voor bij de solide gebou wen met name by die welke de laatste 30 jaar zijn gebouwd. De oudere gebou wen, die toch reeds toe zyn aan groot onderhoud en/of uitbreiding, zijn vaak beter en goedkoper te verbouwen. Dit alles zal grote investeringen eisen. Een soepele kredietvoorziening is hiervoor onontbeerlijk. In het algemeen is een keuze mogelijk uit: leningen tegen hypo thecair onderpand, leningen tegen borg tocht, leningen tegen eigendomsover dracht tot zekerheid van roerende goe deren en een nieuwe vorm van blanco leningen op basis van de rentabiliteit van het bedrijf. Deze verduidelijking van de probleem stelling gaf ir. S. Herweyer. directeur van de Cultuur Technische Dienst van het ministerie van Landbouw en Vis- sery, tydens een forum met als onder werp „Financiering en rentabiliteit van landbedryfsgebouwen", dat rond de expositie „Ook de boerderij verandert" in het Bouwcentrum te Rotterdam werd gehouden Ir. Herweyer gaf ook de bedryfs- types aan, die zullen ontstaan: gro tere akkerbouwbedryven, al of niet met mestveehoudery In de winter, melkveehouderybedryven met ca. 40 a 50 stuks melkvee, met gespecialiseerde vlees- en eierproducerende bedryven met byna geen grond, en intensieve tuinbouwbedrijven. Het gebouw moet aan de bedrijfssystemen worden aan gepast, er een integrerend deel van zijn en niet worden geïsoleerd. „Er is beraad nodig of niet in de toekomst de gebruiker, dus ook de pachter de stichting en/of verbetering van be- bedryfsgebouwen evenals het aan schaffen van machines voor eigen rekening zou moeten nemen", aldus ir. Herweyer. De economische voorwaarden zijn er, die kunnen leiden naar een produktie- techniek, welke dicht ligt bij die van de Angelsaksische landen. De stellingen van ir. Herweyer dien den als stof voor discussies van belang stellenden met het forum, dat was sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de bouwwereld, financiers, economen en het bedrijf zelf. Tijdens de discussie pleitte men o.m. voor een betere samen werking bij bouw en verbouw met de schoonheidscommissies. De beslissing over de vorm en de inrichting van de bedrijfsgebouwen wilde men ook in han den leggen van de boeren (pachters) zelf. Voor Alpliens kantonrechter Voor de tweede maal diende gisteren voor Alphens kantonrechter, mr. H. H. Kirchheiner, de strafzaak tegen twee broers, veehouders uit Nieuwveen en Zevenhoven, waarvan de broer uit Zevenhoven o.m. ten laste was gelegd, dat door het rijden met aanhangwagens waarvan de koppeling niet deugde een dodelijke aanrijding was ontstaan. Beide broers stonden reeds eerder te recht, waarbij destyds boetes van f. 100 en f- 200 waren geëist. Hoewel mr. Kirchheiner toen binnen 14 dagen schriftelijke uitspraak in uitzicht stelde, heeft hij een hernieuwd onderzoek ge last voor het horen van nog een getui- ge-deskundige, namelijk de heer J. P. Klaver uit Bilthoven. Het ging ook nu weer om de juiste definitie van het be grip koppeling en of daartoe ook de trekstang of delen daarvan konden worden gerekend. De heer Klaver kwam daarbij tot de slotsom, dat het gedeelte van de treksitang waardoor de noodlot- ge breuk is ontstaan tot de koppeling gerekend moet worden. Ook tijdens deze zitting meenden de beide veehouders niet schuldig te zijn aan dit ongeval, waarbij een motorrij der in de morgen van de 30ste oktober van het vorig jaar dodelijk verongelukte doordat hij tegen een losgeschoten en dwars over de weg komende met bieten geladen wagen reed. Mr. Kirchheiner nam het beide broers hoogst kwalyk, dat zy de weduwe, die om in haar onderhoud te voorzien uit werken gaat, tot op heden nog op geen enkele wyze hebben schadeloos gesteld of op enigerlei wyze financieel hebben geholpen. Wel hebben beiden mr. Meijer ver zocht de financiële aanspraken van de weduwe onverkort tegenover de verze keringsmaatschappij te handhaven. Mr. Meijer stelde hierby, dat de verzeke ringsmaatschappij de broers verboden heeft iets voor de weduwe te doen, zo lang geen definitieve uitspraak is ge daan. Deze gang van zaken noemde de kantonrechter zeer teleurstellend. VRIJSPRAAK GEVRAAGD Nadat de officier tegen de veehouder uit Zevenhoven, die met het wagenstel gereden had. f. 100 boete had geëist en tegen de veehouder uit Nieuwveen, die met deze wagen had laten ryden, f. 200 vroeg mr. Meijer vryspraak, omdat het gebruikte materiaal volgens hem goed was. Mr. Kirchheiner veroordeelde beide broers conform de eis, waarbij hij zijn uitspraak steunde op de deskundige verklaring van de heer Klaver en bo vendien de uiteenzetting aanhield in Van Dalens woordenboek over het be grip koppeling. Mr. Meijer tekende te gen deze veroordeling onmiddellijk ap pèl aan. nAND VERBRIJZELD Meer dan anderhalf uur duurde de zaak tegen een onderaannemer uit Lei den. die terecht moest staan wegens een overtreding van de Veiligheidswet. Bij in aanbouw zynde huizen in Nieuwkoop schoot vorig jaar een staaldraad by de verbinding uit de zogenoemde kikkers los. waardoor de met 400 kilo specie ge laden bak van een betonmolen juist op de rechterhand van een der arbeiders belandde. Een van zyn handen werd hierdoor verbrijzeld. De onderaannemer werd bygestaan door mr. dr. Wind, uit Leeuwarden, terwijl een technisch ambtenaar by de Arbeidsinspectie als getuige-deskundlge werd gehoord en ook de raadsman en kele deskundige getuigen had laten op roepen. De deskundige van de arbeids inspectie stelde, dat de uiteinden van hijskabels In het algemeen met twee of zelfs drie kikkers gezekerd moeten zyn. Bij het ongeval met de betonmolen was de losgeschoten kabel slechts met één kikker bevestigd. Lang is over de nood zaak van een of meer kikkers over en weer gediscussieerd. Opmerkelyk was daarbij, dat de directeur van de fabriek van de molens zei, dat de bevestiging met één kkker voldoende was, terwijl een molenbaas uit veiligheidsoverwe ging aan de staaldraad van deze molen eigener beweging twee kikkers had be vestigd. zoals hij verklaarde. De tweede kikker is echter nimmer aangetroffen. Mr. Achterberg wees er in zyn requi sitoir op, dat de getuigenverklaringen, door de raadsman opgeroepen, lang niet alle eensluidend zijn en elkaar zelfs hier en daar tegenspreken. Hy kwam tot slot tot een eis van f. 250 boete of 30 dagen hechtenis. Mr. dr. Wind vroeg na een uitvoerig pleidooi vrijspraak en zo nodig nog een door de kantonrechter aan te wijzen deskundige voor het inwinnen van diens oordeel, omdat het hier gaat om de be veiliging bij tal van betonwerken in ons land. Mr. Kirchheiner zegde toe binnen 14 dagen schriftelijk uitspraak te zullen doen. GEVAARLIJKE HONDEN Verscheidene houders van honden moesten terecht staan, omdat zij deze huisdieren los op straat hadden laten lopen, waardoor ongemakken voor an deren waren ontstaan en o.m. een mo torrijder zelfs met zijn motor de berm was ingereden. De boetes varieerden van f. 25 tot f. 50. bepaald niet de enige. Misschien, aldus prof. Romme, staan we binnen af zienbare tyd voor een gezamenlijk verkiezingsprogram van de Europese christendemocratische party. Er wordt namelyk hard gewerkt aan de grond slag van een rechtstreekse Europese verkiezing van het Europees Parle ment. Hy noemde dit een aangelegen heid die men niet uit de weg mag gaan. De vraag ryst, zo zei prof. Romme, of in deze ervaringen geen aanleiding zal worden gevonden om zich te bezinnen op de vraag of wat in Europees ver band kan ook nationaal niet begerens- waard zou zyn. „Kan", zo vroeg hij zich af, „de Europese ervaring niet leiden tot het opmaken van een ge zamenlijk verkiezingsprogram van na tionaal christelijke politiek? Deze mogelykheid wilde prof. Romme niet als irreëel zien. Het vraagstuk van de bezitsvorming behandelde prof. Romme vervolgens samen met dat van de gedifferentieerde loonpolitiek. „De KVP,,, zo zei hy, „staat op het standpunt, dat de keus dient te vallen op het produktief bezit. Hy noemde de nieuwe politieke situa tie gunstig om deze zaak substantieel verder te brengen. De vrijere loonpolitiek is voor de regering volgens prof. Romme een moei- lyke zaak. Deze loonpolitiek dient vol gens hem gericht te zyn op sociale rechtvaardigheid en economische vol waardigheid van de arbeiders. Voor de bezitsvorming noemde prof. Romme de gedifferentieerde loonpolitiek een volstrekte onmisbaarheid. Sparen is volgens hem de enige mogelykheid om te komen tot produktief bezit, maar, zo zei hij, men moet ook kunnen sparen. Hiervoor is vereist het deelnemen van de arbeider in de bedryfsresultaten. Tus sen vryere loonvorming en bezitsvorming bestaat volgens spreker een wisselwer king. Noordwijkse jongen nog steeds vermist Zoals reeds eerder werd gemeld is woensdagavond, 7 oktober jl. uit de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting te Noordwyk een aldaar verpleegde jongen weggelopen, genaamd Johannes Vorsel- man, geboren te Den Haag, 30 juli 1939. Deze patiënt is imbeciel, heeit vrywel nergens begrip van en kan niet spreken. Alle nasporingen naar zijn verblijf plaats bleven tot heden zonder resultaat, ondanks het feit dat het bericht van zyn vermissing per politic-telex werd verspreid, door de radio werd omgeroe pen en in de pers werd gepubliceerd. De duinen en de omgeving zyn afge zocht zonder echter Joh. Vorsclman aan te treffen. Wel is komen vast te staan, dat de jongen zich zeer waarschynlijk op don derdag, 8 oktober j.l. heeft opgehouden in de omgeving van de Cantineweg te Katwyk, terwijl vrydagmorgen, 9 oktober jl. omstreeks 7 uur, een kweker en diens personeel hem hebben aangetroffen op een tuindery aan de Hoge Morsweg te Oegstgeest. De jongeman is toen over een sloot gesprongen en later wegge lopen in de richting naar Leiden. Andere kleren Opmerkelyk is echter, dat de jongen, die op het eerste gezicht een vry nor male indruk maakt, volgens de getuigen andere kleren droeg als toen hy uit de stichting verdween. De avond dat hy werd vermist, droeg de jongen een kaki-kleurige blouse, een verschoten bruine manchesterbroek en zwarte hoge schoenen. De persoon, die vrijdagsmorgens te Oegstgeest werd aan getroffen en wiens signalement overi gens geheel overeenkomt met dat van de vermiste jongeman, droeg echter een grijs kostuum. Het is tot nog toe een raadsel hoe hij aan dit kostuum geko men is, daar hy niet in staat is enig initiatief te nemen. Mogelijk is het hem door iemand uit medeiyden verstrekt. Na die vrijdagmorgen ontbreekt elk betrouwbaar spoor. Joh. Vorselman is 20 jaar oud, ongeveer 1.60 meter lang, heeft een wat in elkaar gedrongen pos tuur, en donkerblond staand kroezig haar. Ieder die inlichtingen omtrent de ver miste jongen kan verschaffen, wordt nogmaals verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Noordwyk of met de politie van zijn of haar woon plaats. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK ONDERWIJS vraagt voor één harer scholen een Brieven: bureau De Laat de Kanterstraat 7, Leiden. kunt zich hiervooi steeds melden: op maandag 10—11.30 uur s morgens; op dinsdag 7.30—9 uur s avonds; op vrydag 1011.30 uur 's morgens, 7.309 uur 's avonds op het adres: NOORDEINDE 38 LEIDEN GEVRAAGD: A. E. v. d. VOET Zn. - Leiden Melden: Zoeterwoudseweg 11 na 6 uur Morsweg 21. I20 woorden f 1. 130 worrden f 1.50 «een woord hoogstens 12 letters) Bewijsnummers to 10 extra Toezending nummerbneven 10220 meer „SLEUTELTJES" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dageiyks opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3