Wereld lieeft geen vreemde klanken meer voor slechthorende kinderen FILMS Kinderrijwielen 56.- Oom eitSzom is ons vriendje. spraakonderwijs eist idealisme pt15, R v j* OLIE- EN KOLENHAARDEN RADIO EN TELEVISIE Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 17 oktober 1959 Tweede blad no. 29875 Dankzij school voor gehoorgebrekkigen ZUSTER ZEPHYRINA Ridder in de Orde van Oranje Nassau Tijdens een hedenochtend in het St.- Elisabeth-ziekenhuis gehouden huldi gingsbijeenkomst, waarin het gouden kloosterfeest van zuster Zephyrina werd herdacht, heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, medege deeld, dat het H.M. de Koningin had behaagd zuster Zephyrina te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zuster Zephyrina, die bijna een halve eeuw in dit ziekenhuis werkzaam is, werd 35 jaar geleden tot directrice be noemd. ra. DUSOSWA Leiden (Van een onzer verslaggevers) „Lees eens op: oom eet". Het kleine blonde meisje buigt zich over haar leesboekjespelt de letters en brengt er langzaam uit „oom eit". De juffrouw, die naast haar staat en haar het leesbevel gaf, zegt vrien delijk „Nee, niet oom eit, maar oom eet." Het meisje lacht wat ver legen en krijgt dan een ingespannen uitdrukking op haar gezichtje als ze zich weer over het boek heen buigt. „Oom eit, eit," zegt ze tenslotte en kijkt afwachtend naar de juffrouw om aan haar gezicht te zien of ze het goed gedaan heeft of niet. De juffrouw (nog steeds vriendelijk) „Niet eit, maar eet." Het meisje weer: ,,Oom eit De juffrouw knikt haar bemoedigend toe en gaat naar het meisje in de volgende bank. „Lees jij de volgende zin eens voor"zegt ze tegen het meisje, dat enigszins nerveus in haar bank heen en weer schuifelt. Szom is ons vriendje", leest het meisje moeilijk. „Nee, niet Szom, maar Tom is ons vriendje, nog eens," zegt de juffrouw de T scherp uitsprekend Het meisje probeert weer: Szom is ons „Tom" zegt de juffrouw. ,,Szom" zegt het meisje. Dan zegt het meisje van „Oom eit" triomfan telijk: „Tom is ons vriendje." „Goed zo Liselotte", beloont de juffrouw „Nu de volgende zin Ze zien er uit als alle kinderen, deze tien jongens en meisjes aan hun mo derne school tafeltjes. Ze zitten niet stil, zoals alle schoolkinderen en laten af en toe hun penhouder vallen. Het jongetje van acht jaar in de hoek heeft een weerbarstige blonde kuif, een trui en zijn eerste lange broek (met hoe be staat het de vouw er nog in), precies zoals alle schoolgaande Jantjes van zijn leeftijd. Het schattige meisje op de eer ste bank is zes jaar. Ze let even niet op de les, maar bepaalt haar aandacht op het bord aan de wand, waar een mooie tekening op staat. Zoals alle zesjarige schoolmeisjes wel eens doen. Toch is er iets in deze klas, welke haar doet ver schillen van andere schoolklassen. Uit de oren van de kinderen steekt namelijk het plasticuiteinde van een gehoorprotliesc. op hun borst hangt een klein doosje, de volumeregelaar. Verder enkele draden, die van het kind naar een stopeontactje onder de bank leiden. Recht voor ieder kind saat op de bank een glanzende micro foon gemonteerd met een knopje er aan: „Aan/Uit". De onderwijzeres spreekt ook niet zoals gewone onder wijzeressen. Ze articuleert heel sterk, legt de nadruk op iedere letter en klank. „Groet een vrind en help een kind" Unicef is weer begonnen „Groet een vrind en help een kind" Onder dit motto is deze week in de gehele wereld de Nieuwjaarskaarten actie van de Unicef (het kinderfonds der Verenigde Naties) begonnen. Tot en met januari zullen op verschillen de adressen,'evenals voorgaande jaren weer de door zeven befaamde buiten landse kunstenaars ontworpen kaar ten (met of zonder opdruk van Nieuwjaarswens) te koop zijn in doos je van tien of los. Met de opbrengst van deze kaartenactie zorgt de Unicef voor een toekomst, waarin ieder kind het recht op gezondheid en ontwik keling geniet in een gemeenschap, waar geen gebrek heerst. In alle landen, die bij Unicef aange sloten zijn, worden deze kaarten ver kocht. Vorig jaar verkocht Nederland er 37.000 en neemt hierdoor de vierde plaats in de wereld in. In Leiden en omgeving werden 1400 doosjes verkocht. Dit jaar wil men in Nederland het aan tal van 40.000 bereiken. De kaarten, die in kleurige doosjes verpakt zijn, zijn van bekwame kunstenaars. De Span jaard Joan Miro, een belangrijke figuur in de na-kubistische stroming, ontwierp de kaart „Kinderen en vogels". De in Wenen geboren kunstenares Bettina die vooral veel naam gemaakt heeft met het illustreren van kinderboeken ont wierp een serie van vijf kaarten „Speel kameraadjes". De serie kaarten „Sprookjesfiguren" zijn van de hand van de Hongaarse kunstenaar Jozef Domjan. De uit Chinese ouders geboren Amerikaan Dong Kingman ontwierp de aan symboliek rijke kaart „Vredesfon- tein". De meest kunstzinnige kaart is ongetwijfeld „Gelukkige kinderjaren" van de Deen Kay Christensen. Het adres voor Leiden en omgeving om deze kaarten te bestellen luidt: mevr. E. C N. Gorter-Muller, Rijns- burgerweg 161, tel. 21218. Ook bij het kantoor van de Leidse Jeugd Actie op de Breestraat is een depót gevestigd. Voorts kunnen deze kaarten besteld worden door overmaking van het bedr ag op gironummer 17015 ten name van mevr, prof. dr. Evert Gorter-geb. E. C. M. Muller. We bevinden ons in de Christelijke school voor gehoorgebrekkigen, die sinds 1 september in twee klassen op de bo venste verdieping van de school aan de Hoge Morsweg 12 gevestigd is. In deze school de eerste in Leiden vervul len de heer F. W. van de Haspel en me juffrouw H. Veenendaal de moeilijke Modern rekenonderwijs zoals op alle scholen. Alleen staat er op de schoolbank van dit meisje een mi crofoon gemonteerd. (Foto L.D./Holvast) taak om een veertiental gehoorgebrek- kige kinderen uit Leiden en omgeving voor te bereiden op een maatschappij, die veelal geen rekening houdt met een gemis van het zintuig, dat door vrijwel ieder gedachtenloos als bezit wordt aanvaard, namelijk het gehoor. Vergeten groep Heel lang hebben deze gehoorgebrek kigen tot een vergeten groep behoord, vertelt de heer Van de Haspel, het hoofd van de school. Men rangschikte hen onder de doofstommen en plaatste hen soms op doofstommeninstituten, waarvan de eerste in Groningen geopend werd. Later ontdekte men echter, dat bij deze zogenaamde ..doven" dikwijls nog gehoorresten aanwezig waren en zo is men tenslotte tot dit onderwijs voor gehoorgebrekkigen gekomen. Geen bui tengewoon lager onderwijs, aldus de heer Van de Haspel, doch gewoon lager onderwijs. „Benadrukt u dit vooral sterk", vroeg hij ons. Dankzij de weten schap heeft d:t onderwijs een enorme vlucht gemaakt. De scheidingslijn tus sen slechthorenden en doofstommen is hierdoor tegenwoordig veel sterker ge markeerd, dan vroeger het geval was. Ook vanuit sociaal oogpunt bekeken is dit aangepaste onderwijs van groot belang, zo legt de heer Van de Haspel ons uit. Hij staat voor het raam van zijn hooggelegen klas, geniet van het prachtige uitzicht over het water en de bomen, de boerderijen in de verte, als hij zegt: „Kijk, deze kinderen mis sen zoveel. Zet zo'n kind in een ge wone school op de eerste bank met een gehoorapparaat. Goed, ze kunnen de les volgen, maar ze missen elk sociaal contact met de klas. Het so ciale contact, dat de school voor een kind dikwjjls tot zo'n belevenis maakt „De boer. die telt zijn centen". Zingen met ritmische bewegingen (in dit geval centen tellen) is een zeer belangrijk onderdeel van dit onderwijs. (Foto L.D./Holvast) Deze kinderen moet naar de school, waar men weet wat ze behoeven. Een school zoals aan de Hoge Morsweg. Voorlopig zijn er slechts veertien kinde ren, doch er zijn uitbreidingsmogelijk heden. Mejufrouw Veenendaal en de heer Van de Haspel verrichten een belang rijke taak. Een dankbare taak. Moei lijk? „Och", zegt mejuffrouw Veenen daal. „een groot voordeel is: het zijn schatten van kinderen". „Op de derde verdieping zitten de „doven", zeiden de twee meisjes tegen ons, die voor de schooldeur aan het spelen waren. Ze speelden verder, zich niet bewust van het kostelijke bezit, dat „die, daar boven" moeten ont beren. Doch, „die daar boven" kun nen gerust zijn. Een klein, doch be kwaam en idealistisch team doet zyn best om de maatschappij straks niet te laten zijn, wat het voor de gebrek- kigen een honderd jaar geleden was: een vreemde wereld vol vreemde, on herkenbare klanken. A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST Hl TEL. 25328 Filmstudiekring De enige jaren geleden opgerichte Academische filmstudiekring „Salon Indien" opende gisteravond het nieuwe seizoen met een bijeenkomst op de zolder van het Prytaneum. Er bestond goede belangstelling voor de drie films welke werden vertoond, namelijk Lueur van de Franse cineast Pierre Thévénard, La familie Martin, een film van de Stich ting Nederlandse Onderwijsfilm voor het onderwijs in de Franse taal, en Images pour Debussy, een visuele impressie op pianomuziek van deze Franse componist, filmisch uitgebeeld door Jean Mitry. Zoals gebruikelijk werden bij deze films korte toelichtingen gehouden. Deze filmstudiekring houdt zich in het bijzonder bezig met de invloeden die film en litteratuur op elkaar uitoefenen. Er is voor het thans aangevangen sei zoen een aantrekkelijk programma van lezingen, filmvertoningen en discussies opgesteld, waarvan de avond van giste ren een geslaagde opening vormde. Lezers schrijven Veilig Verkeer Hulde voor de demping van de Uiter stegracht, en de verbetering van de Hooigracht. MaarU moet er 's avonds, 's nachts, of 's morgens vroeg eens kijken. Geen enkele waarschuwing met rode lampen, dat er gevaar dreigt voor het verkeer. Het gebeurde mij nog niet zo lang geleden dat ik op de Uiter stegracht, achter de fabriek van v. Wijk, met mijn bromfiets in een hoop grind terecht kwam. Daar brandt bovendien geen straat verlichting Kort na dit geval kwam een dame van ongeveer 60 jaar op de hoek Uiterste grachtNieuwe Rijn door een valkuil, waarvan er daar meerdere aanwezig zijn, ook bij de Kraaierstraatbrug, zodanig te vallen, dat de EHD eraan te pas moest komen. Ze had een grote scheur in haar knie, welke in het Acad. Zieken huis, met 8 steken gehecht moest worden. Moet het soms eerst nog erger worden voordat er maatregelen worden geno men? Een weggebruiker. VAN DEZE WEEK: Das Dreimaderlhaus Rudolf Schock zingt Schuberts liederen Luxor In de verrukkelijke romantiek van deze Agfa-kleurenfilm herleeft het bruisende Wenen uit de Biedermeier-tijd, toen Franz Schubert zijn onverganke lijke liederen componeerde. Regisseur Ernst Marischka, bekend door zijn Sissi- films, heeft dit onderwerp in dezelfde stijl aangepakt, met alle charme èn alle nadelen vandien. Grote filmkunst mag men niet verwachten, daarvoor is dit produkt, welbewust overigens, tezeer in de „operette" blijven steken. Maar wie bereid is van dit bezwaar af te zien, kan hier zijn hart ophalen aan een echt- Weens verhaal vol romantische situa ties, doorspekt met de strelende melo dieën van een meester-componist, wiens rol van verlegen kunstenaar hier vertolkt wordt door Karlheinz Böhm. Naast hem trekken vooral Hannerl Matz, Rudolf Schock, Magda Schneider en Richard Romanowsky sterk de aandacht, minder door hun spel als wel door de sterk ge romantiseerde omgeving in de hoofd stad van het Oostenrijks-Hongaarse kei zerrijk, vol liefde en muziek. Tragisch is de genegenheid van Schubert voor de mooie Hannerl, de jongste van de drie dochters van Christian Tschöll, een ver maard glasslijper. Want het lied, waarin hij zijn liefde voor het meisje neerlegt, gezongen door zijn vriend Schober, brengt zanger en geliefde voor altijd bij- elkaar, terwijl Schubert, diep ongeluk kig, zich terugtrekt Maar als het paar tenslotte de kerk betreedt voor de huwelijksinzegening zit Schubert achter het orgel en laat zijn muziek weerklin ken, indrukwekkend uitrijzend boven de eigen tragiek! Van liefde bezeten Knappe zigeunerin sleept edelman naar ondergang Casino Een episode uit het Enge land van de vorige eeuw. boeiend en kleurrijk verfilmd, vol spanning vooral door de sluwe intrigante Belle, een zi geunerin, die er maar al te gemakkelijk in slaagt een pretmakende jonge edel man in haar macht te krijgen. Sir Paul Deverill is verslaafd aan vrouwen en weddenschappen. Hij verslingert zich aan de vrouw, die niets liever wil dan zijn fortuin in handen krijgen, waarbij ze geholpen wordt door haar demonische minnaar Jess, die als knecht eveneens Deverill Court weet binnen te dringen. Eén belemmering is er: Pauls zuster Sa rah, die voorziet, dat haar broer zijn on dergang tegemoet gaat. Belle ontsteekt in razende woede, als zij ontdekt, dat het mooie huis en schijnbaar-rijke land goed met zware hypotheken zijn belast, maar er schijnt een nieuwe kans te da gen als Sarah erfgename blijkt te zijn geworden van een pas overleden tante. Steeds verder zinkt Paul, volkomen on der de invloed van de zigeunerin, die zich als zijn vrouw tot meesteres van Deverill Court heeft weten op te wer ken, naaf de misdaad. Belle en Jess slagen erin Sarah „op te bergen" in een tuinhuis. Wanhopig zoekt haar verloof de, de jonge dokter John Patterson, naar de verblijfplaats van zijn geliefde. Hoe zich dit verhaal verder ontwikkelt verklappen wij niet. Aan spanning ont breekt het allerminst: in snelle vaart spitst de dramatische ontwikkeling zich toe, tot de „böse Tat" zich tenslotte wreekt Aan de Griekse actrice Me- lina Mercouri was de rol van Belle ten- volle toevertrouwd. Zij is in dit typisch- romantische verhaal uit Engelands vo rige eeuw eigenlijk de enige, aan wie men kan gelóven. Toch, al ligt de on waarschijnlijkheid van vele situaties er nogal dik op, het verhaal is logisch van compositie, vol vaart verfilmd en eindi gend met een waarlijk dramatische ont knoping. Di 'ie Franse katj es jagen op één man Trianon Voor de drie Franse katjes, die deze week op het witte doek van het theater aan de Breestraat rondspringen, zijn muizen veiliger dan mannen. Drie schattige katjes, die gemeen hebben, dat zij alle drie (hoe is het mogelijk) ver liefd zijn op een luchthartige jongeman, Alain Delow, beter bekend als#de toe komstige .mijnheer Romy Schneider". Dat een van die drie vrolijke vrouwtjes, Pascale Petit, gehuwd is doet aan het plezier niets af. Haar alledaagse echt genoot maakt het haar ook niet zo bijs ter lastig. Met de twee anderen, de zelf verzekerde Mylène Demongeot en de schuchtere Jacqueline Sassard dingt zij mee naar de gunsten van haar vroegere geliefde. Maar Alain speelt een vlot spel letje met de gevoelens van de jonge dames, die dat niet zo bijster op prijs kunnen stellen. Als dan nog blijkt, dat hij verloofd is met een zeer jaloerse jongedame van goede huize, is de maat vol. De lieve poesjes worden gevaarlijke katjes, vol wraakgevoelens jegens hun prooi. In plaats van achtervolger wordt Alain achtervolgde. Hij krijgt hetz waar te verduren, want de meisjes deinzen zelfs voor de ergste maatregelen niet terug. We zullen de ontknoping van deze kleurenfilm, die geregisseerd werd door Michel Boisrond, niet vertellen, maar zo dramatisch als het lijkt te worden, is het toch niet. Tot het einde toe heeft Bois rond de luchtige sfeer in de vrolijke, levendige, luchtige en pikante verlyvil- tje kunnen handhaven. De geschiedenis is niet altijd even logisch, doet hier en daar zelfs wat sterk geforceerd aan, maar het heeft vaart, geest en humor, al ba lanceert Boisrond in een enkele scène wat pikanterie betreft wel op de grens van de grofheid. „De vrouw en de verdoemde Spannend detectiveverhaal Lido Hoe gevaarlijk het voor haar is, wanneer een eenzame vrouw in con tact komt met een man, die haar weet Advertentie r Hèt onderwerp voor straks en... nu UW NIEUWE BONTMANTEL! Hij gunt u graag dat tikkeltje luxe van een nieuwe bontmantel. Hij is het met u eens, dat weelderig warm, prettig chic en passend rijk, bont zo favoriet maken. Maar... let er op dat die nieuwe bontmantel een Lampe-etiket draagt. Teken van veilige garantie voor het exclusieve gebruik van vers materiaal (pelterij-nieuw!)j zekerheid voor een goede 100 jaar bont-ervaring en deskundige voorlichting. En let op de prijzen,die zijn lager dan u denkt en ook voor u betaalbaar. Ook üw maat, passend als maatwerk, hebben wij voorradig. ga maar kijken bij Leiden. Breestraat 161 diger, zet de spannende film ,De vrouw en de verdoemde" (La béte a l'affut) uiteen. Een rijke, jonge weduwe laat zich door een gevangene, die op zijn vlucht in haar villa een schuilplaats zoekt, misleiden. Met mooie, onschuldige praatjes krijgt hij haar zó ver, dat zij hem tegen de po litie, die huiszoeking komt doen, be schermt. Zij verbergt hem en gedurende de drie weken, dat zij samen in de villa blijven, ontstaat tussen hen een liefdes verhouding. De liefde is van haar kant écht, maar van de zijne Dat de man héél wat meer op zijn kerfstok heeft, dan uit zijn bekentenis bleek, kunt U meemaken in het vervolg, waar op een gegeven moment alles uit komt. Ook dat hij een miljoenendiefstal en een moord pleegde en met het geld en.... een andere vrouw naar het bui tenland wil uitwijken. De vrouw staat op het punt alles bij de politie aan te ge ven. Het ziet er naar uit, dat zij het ook inderdaad gedaan heeft. Doch de zaak zit anders in elkaar. De politie komt, nadat beiden gevlucht zijn naar een vuurtoren aan een grensplaats. Deze komst is een noodlottige, of eigen lijk ook weer niet, want de misdadiger vindt nu zijn gerechte straf: de dood, na alles wat hij misdaan heeft, ook aan de vrouw. Dit gegeven is boeiend uitgewerkt op de wijze, die wij in criminele films van de Fransen gewend zijn. Sterk is het spel van de beide hoofdpersonen, vertolkt door FranQoise Arnoul en Henri Duval Wie tegen een stootje kan en een lief hebber is van detective-films, vindt- hier ongetwijfeld iets, wat naar zijn gading is! Maar jonge, eenzame enmooie vrouwen zijn hiermee gewaarschuwd, dat niet iedere sympathiek uitziende man te vertrouwen is. Verre van dat! A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 25328 De geheimzinnige passagier Boeiend en eerlijk Rex De geheimzinnige passagier is niet alleen een bijzonder boeiende film met zeer sterke scènes maar le vens een sobere film, waarin een nogal delicaat gegeven op indringende en eer lijke wijze wordt behandeld. Het thema dat aan het verhaal ten grondslag ligt is de tegenstelling Oost-West. Een te genstelling. die zich tijdens de opstand in Hongarije wel bijzonder heeft toege spitst, Heel opvallend is de objectivi teit waarmee het gegeven is uitgewerkt. Nog opvallender is dat deze film door Amerikanen is gemaakt. Tijdens de opstand in Hongarije in november 1956 bezetten de Russen het vliegveld van Boedapest. Een aantal buitenlanders, wacht en wacht. Maar tevergeefs. Er zal geen enkel vliegtuig zonder de toestemming van de Russen vertrekken. De buitenlanders vertrek ken daarom in een bus van de vlieg tuigmaatschappij, waarmee zij naar Wenen, naar het Vrije Westen gebracht zullen worden. Op het laatste ogenblik voegen zich een mysterieuze vrouw en een nog mysterieuzere man bij het ge zelschap. Bij het plaatsje Mosan, nog een vijf kilometer van de Oostenrijkse grens beginnen de moeilijkheden. De Russische commandant Surov (Yul Brynnen houdt het gezelschap op en koestert van meet af aan wantrouwen ten opzichte van de geheimzinnige pas sagier, die een gewonde Hongaar blijkt te zijn. Vijf jaar voor de opstand uit brak had hij in Engeland een Engelse ontmoet, die hij gevraagd had zijn vrouw te worden. Op haar ontken nend antwoord was hij weer naar Hon garije vertrokken. De vrouw heeft een ereschuld ten opzichte van de Hongaar, van wie zij wel degelijk houdt. Of houdt zij van de menselijke Russische com mandant, die probeert met het gemeng- in te palmen, zélfs al ls hij een misda-de van wantrouwen doordrenkte gezel- N.Z.H.V.M. had elf jubilarissen in haar midden Een Stadsgehoorzaal vol N.Z.H.V.M.- ers hadden gisteravond nu eens geen belangstelling voor dienstvoorschriften, enkele reisjes en retourtjes, doch wa ren in vrolijke feeststemming bijeen Voor de viering van het jubileum van elf collega's. Het waren de heren: A. van Schooten ambachtsman 1 te Rijnsburg; A. Nieuw koop, wagenvoerder 1 te Voorburg; J. v. Hooidonk, voorman monteur bovenl. te Voorburg; Th. van Orsouw, conducteur - treingeleider te Voorburg; S. J. Bizot, J. I. Stoute, H. Bink, B. van Delft, J. M. W. Rijken, allen conducteur-treingelei- der te Leiden en J. Steeneke, conduc- teur-treingeleider te Voorburg, die dit jaar hun veertig-jarig jubileum vierden en de heer D. Nieuwenburg, conducteur - treingeleider te Leiden, die de kwart eeuw bij dit vervoersbedrijf volmaakte. Tijdens het spelen van pittige mars muziek betraden de jubilarissen een bloem in het knoopsgat met hun da mes de zaal, waar zij werden welkom geheten door de voorzitter van de feest commissie, de heer A. Hollinga. Een woord van hartelijke begroeting richtte deze ook tot de directeur, de heer J. J. Jurrissen, de oud-directeur, ir. W. J. Burgersdijk, die ondanks zijn hoge leef tijd 85 jaar nog steeds van zijn belangstelling blijk geeft, tal van afde lingschefs, de inspecteur van het Ver keer, de heer G. A. N. Cornelisse, die na mens de Commissaris van Politie aan wezig was, de heer R. J. Meijer, oud commissaris van Politie, een deputatie van de W.S.M. en vertegenwoordigers van de vakorganisaties. De voorzitter van het Jubileumfonds, de heer M. Ockeloen, die vervolgens een hartelijk woord van felicitatie sprak, had bijzonder waardering voor de trouw, waarmede alle jubilarissen de NZHVM hebben gediend en waarvoor de „veer tigjarigen" reeds een Koninklijke onder scheiding ontvingen. Spreker wees erop, dat in deze veertig zowel in het bedrijf als in de maatschappij veel ten goede is veranderd. De heer Ockeloen. die de jongeren opwekte het voorbeeld der ju bilarissen te volgen en tot het Jubileum fonds toe te treden, dankte de directie en de afdelingschefs voor hun medewer king, die zij steeds bij het organiseren van deze avonden verlenen. De directeur, de heer Jurrissen, die zich eveneens tot de jubilarissen richtte, was dankbaar voor de goede verstand houding, welke er steeds ook in tij den van spanningen had bestaan en voor de ijver, die ieder aan de dag legt. Spreker, die er aan herinnerde, dat alle jubilea reeds op de dag van het jubi leum zijn herdacht, was verheugd, dat hij zijn dank nu ook uit kon spreken voor „het front van de troep". Een woord van hulde had hij ook voor de po litie, waarmede de NZHVM zulke goede betrekkingen onderhoudt. Voordat al deze woorden van hulde en dank werden uitgesproken had de NZH- P. Baart zich al in enkele marsen en ka- harmoniekapel onder leiding van de heer rakterstukjes, w.o. het sprookjesbos van Bisselink, laten horen. Voor de vrolijkheid zorgde deze avond het Amova-cabaret, dat onder het motto „Lachparade" en met André Carrell als conferencier een gewaardeerde en zeer gewaardeerd programma op de planken zette. De twee pico's, Willy Alberti. de Osmani's (acrobatiek) en de Spelbrekers namen ieder een deel van deze parade voor hun rekening, terwijl Gerard van Krevelen aan de piano zat. Een geanimeerd bal olv. Jan Alphe- naar en met medewerking van Cor Vin- courts dansorkest besloot deze feestelijke avond. schap in contact te komen, de kloof, die tussen West en Oost ligt voor slechts enige ogenblikken te overbruggen, die tegelijk zijn orders strikt wil uitvoeren en toch probeert als mens tegenover mens te staan wat de „westelijken" be treft? Een bijzonder goed geïnterpreteerde rol van Yul Brynner. Op uitstekende wijze brengt hij het gespleten karakter van de Rus tot leven. Soms onbegrijpe lijk wreed, maar soms uitermate roman tisch en teder. Een diepmenselijke aan grijpende film.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2