OCENTENTEKORT DRUKT DE JNDEXAMENRESULTATEN 1960 I KRUISWOORDRAADSEL ui\ctoren en directeuren ernstig bezorgd over de situatie Garage MEESTER ijerg is voornaamste haven oor vissers in Denemarken Terechtstelling van Podola is voor enige tijd uitgesteld Franse groep maakt een film over Denemarken in Amsterdam SHAWLS 1 maart I860 Zaterdag 17 oktober 1959 Zesde blad no. 29875 porden der aj an iotu die leid, ade aj door lie 1 11 Ogii; '3 groot aantal rectoren en directeuren van scholen aangesloten Bond van Verenigingen voor Christelijk Middelbaar en Voor- end Hoger Onderwijs is van mening, dat de eindexamen-resul- in 1960 nadelig zullen worden beïnvloed door het tekort aan |de docenten. Dit is gisteren medegedeeld, door mr. H. H. voorzitter van deze bond, tijdens een vergadering in n kt, bt. verschillende scholen, zo deelde de heer Steneker mede, ont- voor de eindexamenklassen voor een of meer vakken een leraar, tuatie is het ergst bij de moderne talen en de wis- en natuur- Het bestuur van de bond zal zich aan de hand van de inge- gegevens nader beraden over hetgeen thans dient te gebeuren, ij, volgens de heer Steneker, op de voorgrond zal moeten staan bond er is voor de leerlingen en dat deze uiteraard op hun imen niet het slachtoffer mogen worden van de ontstane situatie. ilossing is zeer moeilijk oos ne. 14 en. To in et! »«er de regering, aldus mr. Stene- eid zou zijn door middel van een s maatregelen te treffen, dient ze fis to ervan bewust te zijn, dat een r noodwet het officieel consta- zo n Tan de teruggang van ons mid- ^en voorbereidend hoger onder- daarmee van de culturele van het onderwijs in Nederland. Het g weige; te? »v g en tt i ha- ïppy gedi Nieuwe voorzitter >r. Krijgswetenschap liging ter beoefening van de tenschap, die gisteravond in ring byeen was gekomen te enhage heeft tot voorzitter ge le heer J. H. Couzy, luitenant- 1 der artillerie b.d., als opvolger heer M. R. H. Calmeijer. De ade voorzitter werd benoemd tot De bestuursleden die aan de an aftreden waren, de heren E. tagelbronner, mr. A. N. Baron van Steenwijk en H. C. Gautier herkozen. lestuurslid in de vacature, ont- loor het aftreden van de heer er, werd gekozen de directeur Hogere Krijgsschool, luitenant- G. Gouman. Ook is, volgens de heer Steneker, met dit noodverband het probleem niet op gelost. De oplossing zal uitermate moei lijk zijn, wanneer men tevens de span ning op de arbeidsmarkt, ook voor de intellectuele beroepen, in aanmerking neemt. Ontstellende cijfers Op 15 september 1958 waren er in Nederland 9500 bevoegde leraren nodig van wie er 2289 ontbraken. Op 15 september 1957 werd 21.2 procent van de lessen door onbevoegden gegeven, een jaar later was dit 23.5 procent. Frans werd voor 41 procent door on bevoegden gegeven, Duits door 32 pro cent, Nederlands door 31 procent, terwijl ook voor biologie de moeilijk heden groot waren, omdat het onder wijs voor 35 procent door onbevoegden werd gegeven. De problemen zijn niet zo groot bij lichamelijke oefening, handelswe tenschappen. staatsinrichting. Grieks, staathuishoudkunde, Latijn, geschiedenis mechanica en scheikunde. Van de lessen, gegeven door voor het eerst aangestelde leraren in de cursus 19581959 werd 57 procent onbevoegd gegeven. Bij de scholen, aangesloten bij de Christelijke Bond, bedroeg dit zelfs 61 procent. Vooral het laatste jaar is de situatie, volgens de heer Steneker, zeer ernstig geworden. Bepaalde lessen kunnen door gebrek aan docenten en zelfs door gebrek aan onbevoegden niet worden gegeven. Bij de aanvang van de cursus 19581959 beliep het aantal niet gegeven lesuren 1430 per week, waar nog bij kwamen 503 lessen die niet gegeven konden wor den door gebrek aan schoolruimte. Incl verwarming 4490,- Dealer voor Leiden en omstreken: HAVEN 3A TEL. 20067 De twee Amerikaanse hoogleraren, I dr. Severo Ochoa, rechts prof. dr. die de nobelprijs voor geneeskunde Arthur Romberg, voor 1959 ver wier en. Links prof. belangrijkste vissershaven van Denemarken is Esbjerg. Deze vervult pas ongeveer 60 jaar de functie als vissershaven. Vóór was er praktisch geen visserij in Esbjerg. Door het verliezen van burg als zeehaven dit geschiedde in 1886, toen Denemarken de met Duitsland verloor en daarbij ook Flensburg werd een 'e haven aangelegd voor de uitvoer van Deense landbouwproduk- tór Engeland. Dit gebeurde in Esbjerg, veilig gelegen achter de Vitting van het eiland Tanö. Toen die haven er eenmaal was, jden zich allengs de vissers uit de omgeving en in de loop der is hieruit een vissersplaats van de eerste rangorde gegroeid. bjerg zijn 920 vaartuigen inge- o. De grootte varieert van 15 tot Het aantal kotters bedraagt 460; hepen hebben een inhoud van 40 ton en een motorvermogen va- van 120 tot 240 pk. De beman- staat doorgaans uit 4 personen, luur bedraagt 5 of 6 dagen. ALLEEN SCHOL de tweede wereldoorlog werd Deen schol als belangrijkste vis- uigebracht. In de vooroorlogse ihier een grote verandering in ge- Na 1950 is men zich gaan toe- op het vangen van haring met ilnet. Dit heeft zo'n enorme Jjenomen dat thans haring het ijkste aanvoerprodukt is. In Es- Deen is vorig jaar 110.000 ton ha- ogevoerd, waarvan 90% bestemd vismeelfabricage. Jaar alleen is in Esbjerg 240.000 «angevoerd, dit is 40.000 ton meer 1957 en dit jaar belooft de aan- groter te worden. ibjerg wordt ongeveer 2/5 van de isaanvoer van Denemarken aan iracht. Om al deze schepen te 'en, geeft geen moeilijkheden. Er oed verdiend en de opleiding tot in schipper is goed. De betaling ót op dezelfde wijze als op de schepen in diverse landen. Eén t gaat naar de bemanning en het is voor het schip. Ieder krijgt een komstig deel van zijn gage over- stig zijn rang. De meeste schepen t eigendom van een schipper- r of een groep personen, die zelf P exploiteert. 's, is een belangrijk exportpro- Denemarken. En al het moge- ffdt gedaan om de vis als prima te exporteren. De controle tij- s aanvoer, tijdens de markt en de export is gedegen. Deze con- 'zjjn ambtenaren van de Deense en hun opdracht is toe te zien sen prima waar wordt geëxpor- tee controleurs zijn meestal ge- «hippers, zy hebben het volste *en zowel bij de vissers als bU de ■jra. Met hun adviezen wordt ter- kening gehouden. Dit toezicht is dig want het komt de kwaliteit ede. Vorig jaar werd uit Dene- 220.000 ton vis geëxporteerd voor &rde van f. 190 miljoen gulden, jste hiervan wordt verzonden als Is in speciale koelwagens naar els Zwitserland en Italië. Zo'n er Zwitserland alleen duurt een r? alleen exporteerde in 1958 schol en 27.000 ton kabeljauw Europese gymnastiekkampioen- heren zullen in 1961 in Spanje gehouden.. kropese kampioenschappen voor in 1961 vinden plaats te Leip- it-Duitsland.. voor een waarde van f. 15.000.000 naar Engeland. Iedere kist vis werd volledig gecontro leerd alvorens het de boot naar Harwich bereikte. Dit geeft de Britse kopers dan ook een goede controle en de zekerheid dat alle vis van prima kwaliteit is. De Advertentie ROOKT U VEEL? Neem dan bij rokershoest, e keel, een vervelende smaak Pottertjes in de mond. onmiddellijk de narigheid een frisse adem handige platte doosjes SS cent Hf. H. T E H I verpakking van de vis geschiedt in kistjes van 4 stones (25 kg) gevuld met Ijs. Vorig jaar werd in Denemarken 305.000 ton haring aangevoerd, welke werd verkocht voor 40 miljoen gulden. Ongeveer 85 a 90% ging naar de vis- meelfabrieken. Vorig jaar was wel een topjaar. De meeste haring werd gevan gen in de Noordzee en ongeveer 1/3 in het Skagerak. In Esbjerg vormt de haring ook wel het belangrijkste produkt. De gemiddel de prijs die betaald wordt is ongeveer f. 25,voor 1V£ kantje. Deze prijs is nog wel redelijk. VISMEELFABRIEKEN Er zijn in Esbjerg 3 grote vismeelfa- brieken. Twee zijn in particuliere han den en de derde de grootste is een coöpe ratie gevormd door de vissers zelf. De inrichting is zodanig dat deze fabrieken dicht bij de kaden zijn gebouwd. Soms gebeurt het dat de haring via een tran sportband naar binnen wordt gevoerd. De coöperatieve vismeelfabriek werd in 1948 opgericht door 170 schipper-eige naren, die elk voor f. 2.000.een aan deel kochten. Dit bedrijf loopt thans goed. De coöperatieve gedachte is bij de Denen goed ingevoerd. Behalve een eigen vismeelfabriek beschikt men ook over een coöperatieve touwfabriek en netten- fabriek. Alle verkopen voor de visserij geschieden op coöperatieve grondslag. In de vishallen wordt alles gewogen. Eventuele geschillen over te weinig vis kunnen zich dus niet voordoen. De meeste kotters in Esbjerg zijn van hout en wel eikehout. Geleidelijk wil men de stalen kotters gaan invoeren. Vooral in ons land worden de laatste tijd veel kotters voor Denemarken ge bouwd. Tenslotte kunnen wij nog vermelden, dat in Esbjerg een grote welvaart heerst. Men kan spreken van een bloeiperiode in de visserij aldaar. Eén en ander lazen wij in „Fishing-News". Mogelijkheid van gratie is nog aanwezig Ingrijpen van minister (Van onze Londense correspondent) Oorspronkelijk zou de dertigjarige Giinther Podola, de Duitse fotograaf, die begin van dit jaar uit Canada was gezet en die na zijn aanhouding in Londen (waar hij een vrouw had bedreigd) de rechercheur Raymond Purdy van Scot land Yard had doodgeschoten en tot de strop was veroordeeld, gisteren worden opgehangen. Er waren voor de verdediging geen juridische gronden aanwezig om tegen dit vonnis in beroep te gaan, doch But ler, de minister van Binnenlandse Za ken, gaf hiertoe opdracht krachtens de bevoegdheid welke hij in een uitzonder lijk geval als dit bezit. Hij en de advo caat-generaal wilden namelijk uitge maakt zien of er geen juridische fout was begaan bij het voor-proces, dat ten doel had vast te stellen of de aan ge heugenstoornis lijdende Podola al of niet in staat was het eigenlijke strafpro ces te ondergaan. Dat geheugenverlies van een verdachte een reden kon zijn voor tijdelijke ongeschiktheid om zich te verdedigen was iets nieuws in de Engel se rechtspraak. Het eerste proces duurde negen dagen, waaruit de jury tenslotte tot de slotsom kwam, dat Podola wel degelijk kon terechtstaan. Hy werd daarna in twee dagen tijd ter dood ver oordeeld zonder dat hij over de feiten waar het op aan kwam kon worden ge hoord. Want hij wist zich niets meer te herinneren van hetgeen er zich in de periode, waar het over ging, namelijk van 3 tot 6 juli, had afgespeeld. De ver dediging kon ook haar taak niet ver vullen, omdat deze niet te weten kon komen of Podola toen hy schoot mis schien door de politie was geprovoceerd. De beide kwesties welke nader in ho ger beroep - echter zonder Podola's aan wezigheid - werden onderzocht in de af gelopen twee dagen, waren of de bewijs last of Podola tijdelijk ongeschikt was om een proces te ondergaan moet rus ten op de verdediging dan wel op het openbaar ministerie en of een geestes stoornis als waaraan Podola lijdt vol doende grond is om een proces te ontlo pen. De vijf rechters hebben nu dus bekend gemaakt, dat het beroep ten behoeve van Podola werd geweigerd. De motive ring zal later schriftelijk volgen. De verdediging heeft thans vyf dagen tijd om de advocaat-generaal (dit is van de regering) te verzoeken de zaak naar Engelands hoogste rechtslichaam te verwijzen, het Hogerhuis. Zelfs indien die niet gebeurt blijft de mogelijkheid bestaan, dat Podola gratie zal krijgen. Kon. Ned. Landbouw Comité vraagt kredieten Voor door droogte getroffenen Het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft zich uit voerig beraden over de gevolgen van de droogte. Het meent dat, behalve de maatregelen die de overheid reeds heeft genomen of toegestaan om het tekort aan voedermiddelen te ver minderen en de slachtveemarkt te ontlasten, ook hulp op langere ter mijn nodig is en wel van financiële aard. Het hoofdbestuur hoopt en ver- wacht, dat de overheid bereid zal zyn in de allerergste gevallen middelen a fonds perdu te verschaffen, terwijl het meent dat voor ernstig en minder ernstig getroffen landbouwbedrijven renteloze kredieten resp. kredieten op gemakkelijke voorwaarden dienen te worden verstrekt. Grote erkentelijkheid sprak het hoofd- j bestuur uit voor de spontaan getoonde hulpvaardigheid door het beschikbaar stellen van ruwvoeder, stalruimte en anderszins. Het sprak 't vertrouwen uit1 dat het bedrijfsleven deze hulpactie met i kracht zal voortzetten. Ook de hulp van de ministers van Defensie en van Landbouw en Visserij werd met dank baarheid vermeld. I Juliette Mayniel (Les Cousins) in hoofdrol De filmcamera's snorden gisteren en vandaag in Amsterdam. Op de Grimburgwal en op het Thorbecke- plein. Er werden enkele scènes op genomen voor de Frans-Belgische coproduktie „Les Otages" (de gijze laars). Het waren echter geen Am sterdammers, die op de filmband werden vastgelegd, maar Franse ac teurs en actrices. Het filmverhaal is gebaseerd op de gelijkmatige roman van Jean Libert en het gaat over spionage rond atoomwa pens. De eigenlijke geschiedenis speelt zich in Denemarken af, maar regisseur Georges Lautner had voor bepaalde scènes zyn oog op Amsterdam laten vallen. Waarom? Tijdens de voorberei dingen, die gistermorgen de opnamen vooraf gingen, troffen wij Georges Laut ner gebogen over een plattegrond van het Thorbeckeplein. „Amsterdam heeft zo'n sfeervol decor", zei hij. „Bovendien is de medewerking, die wij hier van de overheid krijgen, uitstekend. Dat is heel wat anders dan bij ons in Frankrijk. Maar daar worden dan ook zo'n hon derd films per jaar gemaakt Mooi meisje Op de achtergrond stond een slank, donkerharig en blauwogig, maar bovenal zeer mooi meisje zwijgend toe te kijken. Zij is de hoofdrolvertolkster van Les Otages, Juliette Mayniel. Zij kreeg na een drietal vry onbelangrijke filmrollen de kans van haar leven in de door critici zeer verschillend beoordeelde, maar zeer bekende film „Les Cousins", die vorige week in onze stad draaide. Haar vertolking hierin opende de deur naar nieuwe hoofdrollen. „Vroeger was Advertentie jULIETTE MAYNIEL bij haar aankomst op Schiphol ik modetekenares", vertelde zij met zachte stem. „En het liefste zou ik eigenlijk aan het toneel gaan. Filmen is echter ook heel interessant en van mijn rol in „Les Cousins" heb ik veel voldoening gehad. Verder had ik een rol in „Nacht der opgejaagden", een film over nozems. Ik speelde daarin een keurig burgermeisje. En nu? In „Les Otages" ben ik de fatale vrouw, de vamp, de spionne". Gejaagd Haar tegenspeler is de Franse acteur Bernard Blier. „Totdusver hebben we hem niet nodig gehad bij de opnamen, maar vanmiddag moet hij er toch zijn", Izei de Belgische producer Luc Heme- I laer gejaagd, nadat hij al tweemaal naar de telefoon was gelopen om te bellen met Schiphol. „Hij is de bar slechte spion in het verhaal". I Vanavond vertrekt het gezelschap weer I naar Parijs, waar tien dagen achtereen opnamen zullen worden gemaakt. Ver volgens hebben de laatste buitenopna men plaats in België, voornamelijk in Hasselt en Brussel. De film, die te zijner tijd in Neder land zal worden uitgebracht door Stan daard Films, zal eind november voor montage gereed zijn. Hij zal echter eerst in maart in roulatie worden gebracht. Het is niet uitgesloten, dat de wereld première in Amsterdam zal plaats hebben. Horizontaal: 1. weerspannig 8. vaartuigbestuurder 15. textiel 16. ondeskundigen 18. oeverbegroeiing 19. landbouwwerktuig 21. zeker 22. waarnemend 23. deel van het geraamte 24. hoofddeksel 26. dier 27. duw 29. slaapplaats 30. internationale organisatie 31. naar zich toebrenger 33. draaimechanisme in machine 35. organisatievorm 36. adreskaartje 37. werkruimte 38. eiland in Indonesië 39. insekt 41. godsdienstig ritueel 43. loot 46. voorzetsel 47. huisdier 49. plezier 50. insekt 52. deel der ingewanden 54. maalinrichting 56. ontsteking 57. expositieruimte 58. dodend 59. plaats in de Betuwe 60. ernstige behoeften 62. smalle opening 64. boom 65. vreemde munt 67. schadelijk insect 68. jongensnaam 70. oppervlaktemaat 71. gevaarlijk oorlogs wapen 73. ondervoed 75., gelijkmatig 77. laaghartig gedrag 78. bijkans 80. bergplaats 81. metaal 83. signaal 85. deel van een mast 86. onderdompeling 87. meisjesnaam 88. meevaller 90. gevangenis 91. schriftelijk bewijsje 92. groet aan de lezer 94. kille 97. heilige 98. afgeschoten ruimte 100.soort sleeën 101. op een of ander tijdstip 104. land dat in vele kinderverhalen een rol speelt 105. afdrukken maken Verticaal: 1. overstelpende hoeveelheid 2. heilige 3. naijverig 4. negenenveertig 5. mist 6. waterplant 7. zwarte substantie 8. dier 9. gewicht 10. zonder vocht 11. voedsel 12. durf 13. evenzo 14. toer per boot 17. deel van het jaar 20. voornaam van bekende filmster 22. armgebaar 24. schildergerei 25. signaal 27. kweeksel dat in sieraden wordt ge bruikt 28. opstandeling 31. afscheiding 32. dwaas 33. zwaar 34. wiel 40. vraag 42. plat grappig 44. staat 45. verzameling 47. zuil 48. bijkans 50. meisjesnaam 51. voorzetsel 53. graafdier 54. kerel 55. geestelijke 56. opening 59. naam-pagina 61. transitoverkeer 63. overblijfselen 65. deftig vertrek 66. mist 68. door water lopen 69. lengtemaat 71. rechte vaart 72. voorzetsel 73. vloerbedekking 74. kippenverblijf 76. afscheidingsmiddel 79. mythologische figuur 82. zout water 84. zuil 88. huishoudelijk artikel 89. glazen vat met hals 93. oorlogswapen 94. schenkgerei 95. loot 96. aanwyzend voornaamwoord jongensnaam 99. persoonlijk voornaamwoord 102. voorzetsel 103. bepaald soort lamp Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wR een eerste prijs van f. 5.- en twee prijzen van f. 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing van vorig kruiswoordraadsel Hieronder laten wij de oplossing en de namen van de prijswinnaars volgen van ons vorig kruiswoordraadsel, geplaatst voor de publikatie van de fotopuzzel. In verband met deze puzzel hebben wij de gewone puzzelreeks tijdelijk on derbroken. Horizontaal: 1. handle; 6. loste; 11. pal; 14. Adoea; 15. peuters; 16. ge: 17. Nero; 19. eten; 20. gek; 22It.I.P.; 23. gil; 24. dronk; 26. re; 27. nest; 29. rente; 30. are; 32. toe lating; 35. telg; 37. An; 38. arre; 40. erkenning; 42. oord; 45. leek; 46. een- master; 48. leed; 50. om; 51. stee; 53. brandende; 55. ode; 56. Noren; 58. Eist; 61. TF; 62. drang; 63. als; 65. ETI (Eco nomisch Technologisch Instituut); 66. elk; 67. smel; 68. NATO; 71. ro; 72. ke tenen; 74. gemak; 76. ent; 77. garde; 78. helaas. Verticaal: 1. hak; 2. A.D.; 3. non; 4. deern; 5. larie; 6. leeg; 7. outillage; 8. stel; 9. ten; 10. er; 12. agent; 13. lekken; 18. opstan den; 20. gong; 21. vereren; 24. drie; 25. ren; 26. ratel; 28. Toni; 31. elke; 33. ar; 34. trommelen; 36. gek; 39. breedte; 41. Nederland; 42. Oss; 43. Otto; 44. dreef; 47. node; 48. lang; 49. Ed; 52. andere; 53. brak; 54. ren; 57. Orion; 59. stage; 60. titel; 63. Amer; 64. slee; 67. sta; 69. oma; 70. iks; 73. eg; 75. Aa. De eerste prijs van f. 5.werd toe gekend aan de heer W. F. Beekman, Ti tus Brandsmalaan 33 te Leiden, tie twee pryzen van f. 2.50 aan mej. N. C. Groe nendijk, Utrechtseweg 266 te Amersfoort en aan de heer A. v. d. Nagel, Totgieter- laan 13 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toege zonden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16