DE WONDERVOGELS IN DE VLIER o.b, San balm H1 DE MODE HEEFT jurkjes die niets kosten NT ONS MENU ZATERDAG 17 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Kijkjes in de Natuur Notenkrakers of spreeuwen Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VAN DE WEEK MET JOKE aar kwam een telefonische boodschap, 't was dringend, nee! geen brandmelding, maar er zaten zulke bijzondere, gevlekte vogels in de vlierboom, ik moest toch eens even komen kijken. Op mijn navraag volgde een beschrijving, die mij inderdaad het beeld voor toverde van iets geweldigds. Donkere vogels, zwaar gevlekt, tussen de vlierbessen! Veiligheidshalve informeerde ik nog even, of het ook spreeuwen waren.O nee, spreeuwen! die kende hij wel. Toen kwam er aan de andere kant de veronderstelling, dat het misschien.t noten krakers?. Notenkrakers by troepjes, in een vlierboom, half september al? Dat fenomeen wilde ik in ieder geval met eigen ogen aanschouwen! Niet lang daarna zaten we getweeën heel genoeglijk op een tiental meters afstand van een groep kolossale vlier bomen, die bijna gebukt gingen onder een overvloed van diepzwarte en rode bessen. Het was ergens buiten aan de rand van de stad, zo'n gezellig boeren tuintje, een beetje rommelig, met een te veel aan onkruid als zwarte nacht schade, klaverzuring en kruiskruid, maar met een wilde weelde aan kleu ren. Brandend rode vuursalie, diep paarse petunia's, de kostelijke zomer bloemen, die van licht maar niet ge noeg kunnen krijgen, wijnrode en witte floxen. Grote zweefvliegen tipten even aan de gele heleniums, over de vurige oostindische kers vloog een ha rige hommel en nam een duik in de gespoorde kelken. Achter de vlierbomen schemerde het blauw van koolplanten ln de moestuin. Maar geen notenkrakers^ De vlier - bessen glansden aan hun bleekrode stelen, de bladerkronen zwaaiden in de wind, er sloeg een winterkoninkje in de houtwal. Daar zat mijn vriendelijke gastheer, zichtbaar teleurgesteld. Nu kon hij zich „genomen" voelen. We hebben toen, terwijl de vogels ons met hun karakteristieke sjirpende geluiden be geleidden, de verschillen tussen noten kraker en spreeuw in een goede vogel- gids opgezocht en besproken. Omdat deze vergissing wel vaker wordt ge maakt, geef ik hier by myn artikel een afbeelding van beide dieren. De lezer kan dan het beeld in z"n geheugen prenten en er in de komende winter maanden mogelijk zijn voordeel mee doen. Ter aanvulling geef ik dan nog de volgende by zonderheden. Een notenkraker is een zeldzame gast, die hier wel eens verschynt maar dan nooit tussen de vlierbessen, want die zyn dan reeds lang door de spreeu wen en de lysters opgemaakt. Boven dien is hy een zaadeter. Het is forse vogel, veel groter dan een spreeuw, en in tegenstelling tot de laatste, choco ladebruin van kleur met zeer grote witte druppelvlekken in rijen, geen spikkels. Ook zyn opvallend grote en donkere snavel, sluit verwisseling met de kleine spreeuw uit, terwyi de lange staart met witte eindvlekken ook al een duideiyk punt vormt. Tenslotte is zyn manier van doen eerder die van een specht en zyn vliegen en geluid doen aan een gaai denken. MAAR het was toch een gezellig bezoek en omdat het prachtig weer was, ben ik met een grote omweg naar huis gereden. Buiten, op de akkers, de landwegen en paden, stond de herfstdag wijdopen, want september droeg zyn fakkel nog hoog boven de aarde. In de strakblauwe hemel trokken twee straaljagers onbegrypelyk hoog en geluidloos hun spitse lijnen, vin nige krassen op hemelsblauw kristal. Over een knollenland wiekten boeren zwaluwen, zochten er biykbaar naar het laatste voedsel, dat de warme aar de hun hier nog bood. Er was trouwens van verschillende kanten een zacht „binnensmonds" geluid van allerlei kleinvogelgoed, dat met tussenpozen de onrust in de vleugels kreeg, want telkens schoten ze met kleine rukjes voor me uit, jonge, nog gryze kwik staarten, graspiepers en ook leeuweri ken, kenbaar aan de witte lynen in hun staart en hun onmiskenbare ma nier van zeilend neerstryken op een aardkluit. Dit waren toch wel duideiyk de pre- liminairen van de vogeltrek, die on danks de zeer gunstige weersgesteld heid reeds ongemerkt aan de gang was, maar deze maand op volle toeren zal werken. Hebt U wel eens een telefoondraad geheel bezet gezien met zwaluwtjes? Dat is een aardig gezicht, zo'n gepa- voiseerde lyn, niet met vlaggetjes, maar met levendige kwetterende vo geltjes versierd. Ze hebben elkaar biykbaar nog van alles te vertellen voor ze de grote luchtsprong naar Afrika's windstreken gaan onderne men. Kom echter niet te dicht by hun verzamelplaats, want roetsj! daar stui ven ze er vandoor, terwyl de lucht even vervuld is van hun opgewekte ge luidjes. ■ET is eigenaardig, hoe verschil lend het landschap reageert op de langdurige droogte. Er is wel een duideiyk verkleuren van het blad maar de hoofdtoon is nog groen, afge zien van de verschroeide weilanden en door brand, zwart geblakerde bermen. Er zyn echter weggetjes waar de braamstruiken als onder *n hete adem zyn weggeschrompeld, terwijl een hon derd meter verder de gestekelde braamslingers, bezet met roze bloesem, over het pad ranken, al zyn de vruch ten dit jaar rood gebleven, klein en als azijn zo zuur. Ook de kamperfoelie bloeit nog, zij het met weinig geurende rode bloemen. Aan de rand van een heideveld staan een paar lage opgeschoten eikj es, ge wone eiken, hun bladeren echter rood als bloed. Toch wel een uitzondering voor een eik, want dat zware verkleu ren is meer het privilege van de Ame rikaanse eik, die met de spitsgelobde bladeren. Er zyn nog veel meer ver schilpunten tussen deze beide eiksoor ten, de gewone win ter eik en de Ame rikaanse, maar om U daarover in te lichten, moet ik een duidelyke teke ning byvoegen. In de komende herfst dagen krijg ik nog ruimschoots gele genheid daarover te schryven en dan zal ik tevens vertellen van de beteke nis der eiken voor vele diersoorten. Er komt dan ook nog iets over het ver kleuren, merkwaardig herfstverschyn- sel, dat ons ieder jaar weer boeit. Is het U opgevallen, hoe bijzonder de ha- mamelis, de toverhazelaar, deze herfst in zyn kleuren is geschoten? MIJN weg voerde nog langs de veenplasjes op de hel, in normale tyd altijd vol verrassingen, nu uitgedroogd tot een dorre zandvlakte, waarin het leven was verstard. Slechts wat grauwe overblyfsels van mossoor ten herinnerden aan de belangwek kende plantengroei van gunstiger jaar getijden. In de harde grond stonden de fyne hoef indrukken van de reeën op hun dagelykse speurtocht naar wa ter. Alleen een spechtenpaar schoot razend snel achter elkaar aan over de schrale perken, twee vliegende geel groene pylen in geluidloze vlucht. Thuis gekomen vond ik in een eike boom en op een schoorsteen een stel spreeuwen, die lekker in de zon zaten te kwetteren en met hun vlerken te klepperen. Ze dachten nog aan geen reis, tijd genoeg! Er was nog zon, er was licht en warmte. Fyne vogels, die spreeuwen! Al zyn het dan geen notenkrakers. SJOUKE VAN DER ZEE AAR myn ondervinding vinden de mensen het al tyd vervelend, als ze me uitnodigen tot het be zichtigen van iets byzonders op het ge bied van de levende natuur en het wonder laat op zich wachten. Ze heb ben een soort schuldgevoel van my er in te hebben laten lopen en ze geloven me maar half, als ik ze verzeker, dat geen haar op m'n hoofd aan zo iets denkt. Bovendien is er altyd wel wat anders te zien, dat de moeite waard is, je komt nog weer eens iets aan de weet en ten slotte, op 't laatste ogen blik wordt de moeite van het wachten toch vaak beloond. Ook in dit geval. Plotseling begon nen de vlierbomen te leven, de tros sen bewogen, er werd aan gerukt, er was geroffel van vlerken ener klonk het zeer bekende geluid van spreeuwen, prachtige zwaargevlekte spreeuwen, die hun herfstwinterpak al hadden aangetrokken. Maar duide lijk spreeuwen, met dè bekende roze poten, de spitse bek en de korte staart. veilig beschermd: altijd en overal!" „O, wat hebben we vroeger toch een narigheid uitgestaan! Die omslag, dat verdriet! Dat leed is voorbij I Miljoenen vrouwen genieten nu méér van het leven, dank zij o.l».-tampons, hun Onmerkbare Bescherming. Kwiek en opgewekt kunnen zij aan alles meedoen, fietsen, dansen, uitgaan, sport! Het pakje o.b. gaat in het 4 kleinste tasje.** -2 jde moderne hygiëne Nou ja, „niets kosten'' is natuurlijk schromelijk overdreven, wan neer we het over jurkjes uit de grote Parijse wintercollecties hebben. Want zelfs een jurkje waarvoor u, amateurnaaister, een en een kwart meter wollen stof zou uittrekken, kost in een Parijs haute- couturehuis een klein kapitaaltje. Maar daar is dan ook het aan meten, de meestercoupe, een voering en de naam van de grote mode- vorst bij inbegrepen. Nu, dat aanmeten kunt u misschien zelf wel, en uw eigen coupe is wellicht een meestercoupe met een kleine m. Een voering kunt u zich zeker wel permitteren, wanneer u bedenkt hoe die, bij bepaalde stof en een bepaald model, de levensduur van uw jurkje verlengt. En.zelfs zonder de naam van een groot meester der mode in uw toiletten kunt u natuurlijk volgens zijn laatste ideeën gekleed gaan. Heel erg gemakkelijk zelfs deze winter. Zonder veel moeite kunt u zich bepaalde „derniers cris" van de Parijse wintermode zelf aanmeten, en nog wel voor een bedrag, dat niet alleen een tiende, een veertigste is van wat de grote modevorst vraagt, maar zelfs voor minder dan u gewoonlijk voor een nieuwe winterjapon uittrekt. per pakje ran 10 tampons, voldoende voor maandelijks gebruik: In de wintermode wemelt het name ly k van de „voordelige" jurkjes: ze zyn in de Paryse collecties talryk en toon aangevend. En voordelig zyn ze, omdat ze een minimum aan stof vergen. Van wege dat minimum zyn ze dan ook recht en recht is de grote model En vry kort kort is eveneens dernier cri De derde stofbesparing schuilt in het feit datze mouwloos zyn. Doch met een goedwerkende centrale ver warming zal dit laatste u wellicht niet deren wanneer u, kykend naar het klp- pevel op uw blote armen met *n gerust hart kunt bedenken, dat u op en top la page" bent, en dat uw japonnetje geïnspireerd werd op Dior zélf of Ricci, op Balenclaga of Chanel. Is het geïnspireerd op Ricci, dan is het amper getailleerd (twee plooitjes aan de voorkant nemen de taak van fi guurnaadjes over) en voorzien van een losjes omgelegde stof ceintuur (figuur 1). De stof, die u ervoor kiest, is een wollige, gryze Prince de Galles. Waardeert u meer de naam of het idee van Dior, dan zou uw mouwloze rechte wollen japonnetje niet alleen door een strak aangetrokken ceintuur om de taille ineengerimpeld kunnen worden, maar bovendien van tweeërlei stof zyn gemaakt (figuur 2): zwart en wit byvoorbeeld, of zwart en vuurrood, die met een kleine variatie op het be kende kostuum van het Amsterdamse weesmeisje „half om half" is verwerkt. Heeft Chanels voorbeeld voor u meer bekoring, dan zal uw japonnetje van Jersey zyn rode Jersey en heel comfortabel losjes om de taille vallen, waaronder het door een geknoopt stof- ceintuurtje wordt gegarneerd (figuur 3). Zoals de twee voorgaande modellen heeft ook dit een ronde halsopeninp zonder kraag, terwyl de rechte rok soe pel om de heupen valt en niet eng is. Het Japonnetje is tot slot versierd met twee opgenaaide zakjes, precies boven de laaggeplaatste ceintuur. Myn beroep is schoonheidsspecialiste. Ik houd van myn vak want ik weet dat goede schoonheidsverzorging voor elke vrouw byzonder belangryk is. Natuur- ïyk leest U de advertenties over aller hande kosmetische artikelen wel eens. Wat wordt U daarin trouwens niet veel beloofd„In enkele dagen jaren jonger!" en meer van zulke pracht- beloften. Maar U bent nuchter, weet dat niet alles mogelyk is. Dit neemt niet weg dat wat ik (j al zei - schoonheidsverzorging belangrijk is. Een goed verzorgde huid, een gave en gezonde teint versterken imr/iers Uw zelfvertrouwen en maken U aantrekke lijk en zelfverzekerd in de orr.mang met anderen. Het is daarom z-^ak dat U inderdaad de beste schoor/heifteprepa - raten uitkiest die er zyn en dar U bovendien steeds kosmr.-tica van een merk gebruikt iVitam'ji byvoorbeeld) omdat die onderling op elkaar zyn af gestemd en daardenr tezamen het grootste resultaat g'/ven. Ik persoonlijk ben van mening dftf Vitamol, de Zwit serse vitaminecrèr.ne, tot de beste mer ken behoort. He^t, waarom vertel ik U de volgende maal, en ook hoe U Uw huid kunt verwennen, doch daarop "be hoeft U niet te wachten. Maakt U eens een afspraak met onze schoonheidsspecialiste of komt U eens langs. Zij staat U gaarne zonder enige verplich ting met een persoonlijk advies terzijde. TJ "bent altijd welkom. Zij vindt het prettig V van dienst te zijn. in Leiden uitsluitend verkrygbaar J. P. VAN DER BLOM - STEENSTRAAT 57 by: TELEFOON 21721 Op het ogenblik liggen er zoveel prachtige herfstbloemkolen in winkels en op groentekarren uitgestald en tegen zeer redelyke prijs, dat geen huisvrouw het kan laten ze steeds weer te kopen. Maar misschien vindt ze die bloem kool met een melksausje wel eens ver velend worden en zou ze die, op zich zelf heerlijke groente, toch graag eens anders opdissen. Gebakken dan dit maal? Het gaat heel eenvoudig en is eens iets heel anders. De byna gaar gekookte, goed uitge lekte, stukken bloemkool worden in een beignetdeeg gedompeld en in fri tuurvet gebakken. De schotel wordt gegarneerd met een paar schyven to maat of takjes peterselie. MAANDAG: gevulde omelet, gesmoorde aard appelen, andyviesla; karnemelkse- pap. DINSDAG: koolrolletjes met gehakt, aardappe len; yoghurt met geraspte appel. WOENSDAG: gebakken aardappelen met uien en kaas, sla; zoet macaronischoteltje. DONDERDAG: gebakken bloemkool, hard gekookte eieren, tomatensaus en aardappelen; druiven. VRIJDAG: gebakken bokking of gebakken braad worst, stoof prei, aardappelpuree; watergruel. ZATERDAG: risotto; fruitsla. ZONDAG: kopje bouillon; hamlappen, dop erwtjes, aardappelen; blanc manger. Recept: Blanc manger. 6 dl. room (kookroom), 4 dl. melk, 150 (g. amandelen, H stokje va nille, 100 g. suiker, 100 g. maïzena. De amandelen pellen, malen en met de vanille een paar uur in de room laten trekken. De vloeistof daarna zeven, de suiker erin oplossen en de room binden met de maïzena die met de melk is aangemengd. Recept: Zoet macaronischoteltje. 1 1. melk, 150 g. macaroni, 80 g. suiker, 75 g. krenten of rozynen, zout, paneermeel, 40 g. roomboter. De macaroni met water aan de kook brengen, afgieten en met koud water overspoelen. Daarna met melk en iets zout in zt uur gaar koken. De ge wassen krenten en rozynen het laatste kwartier mee laten koken. Een gedeelte van de suiker en de boter door de ma caroni roeren, de massa in een vuur vaste schotel doen en bestrooien met paneermeel en de rest van de suiker. De rest van de boter in klontjes erop leggen en het schoteltje in de oven vlug lichtbruin laten worden. Advertentie aiivgirrrprr btfttmhiw! Nu gaan we weer eens iets uit de koekepan toveren, die al klaar staat met twee eetlepels margarine erin. Wie pakt even 3 eieren uit de kast? Maar pas op. dat ze niet vallen, hoor! Verder hebben we nodig: wat fUn ge hakte peterselie, 1V4 eetlepel melk, Ietsje peper en zout en de aromafles. Zo. we gaan beginnen! Dolf, Kokkie en ik breken ieder een el boven een kom. oei, de mijne viel er bijna naast! Pak jy de eierklopper of een vork. Jan, dan kun Je daarmee de eieren kloppen, maar flink hoor! Doe jij dan een beetje peper, zout en aroma, de melk en niet te vergeten de peter selie erby, Annemieke? Voelt u wel voor een minimum aan stof, maar niet voor geheel blote ar men, dan geeft de vierde schets een heel flatteuze mogeiykheid weer. Zwar te wollen bouclé is er zeer geslaagd materiaal voor, alhoewel andere stof fen voor hetzelfde model in aanmerking komen. Het klassieke, rechte jurkje, dat door de ceintuur even ineengerim peld wordt, heeft een boothals en ruime, korte mouwtjes, die gerimpeld in het armsgat zyn gezet en styf uit staan (by gebruik van heel slappe stof moeten ze dus op linnen worden gezet). Als vyfde een aanwyzing van nie mand minder dan Balenclaga, die rech te mouwloze jurkjes van een kamizool- lijfje van het ene en een rechte rok van ander materiaal in zijn collectie heeft. Voor het kamizoollyfje, zou u zwarte wollen jersey, voor de rok zwart en witte tweed kunnen gebruiken. En tot slot de zo moderne tuniek, die niet meer stof hoeft te vergen dan een japonnetje-zonder-meer. Enig nood zakelijk extraatje is wat voeringzyde. Zie in figuur 6 hoe Chanel het tuniek idee interpreteert: een negentiende Jurk over een onderrok waarvan maar weinig te zien komt. Die onderrok is van voeringzyde en alleen langs de zoom voorzien van een reep van de japonstof. Een jurkje, dat naar mo derne trant afgewerkt wordt met effen (wollen) tres betekent voor de zorg vuldige knipster bovendien nog een stofbesparing op zomen en belegstuk ken. Ook het laatste model is dus, on danks de tuniek, een „voordelig model" •net zijn heel korte, aangeknipte mouw tjes en zyn tresgarnering langs de ruime, ronde halsopening en do zoom van de tweed tuniek. .T.V. Ik heb de boter in de pan goed warm laten worden. Kok, laat de eier- massa er maar in glyden. Floep! Dan zet ik het vuurtje wat lager. Ziezo en nu maar wachten tot de omelet licht bruin wordt. erf Ik schuil voorzichig net pannekoek- mes eronder; even kyken en ja hoor! Dat ziet er al best uit. Nu voorzich tig de omelet dubbelvouwen en dan op een schotel laten giyden. Hé, waf zal dat lekker smaken!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14