Laatste Berichten Leidse Open Deurweek stelde vele onderwerpen aan de orde VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 |Wie is mijn naaste? In het kader van de Open Deurweek, uitgaande van de commissie voor bij zonder kerke werk der Leidse Hervorm de Gemeente, werd gisteravond in Staalwijk de film „Wie is mijn naaste" vertoond, na afloop waarvan door een forum de als gevolg van de verkregen indrukken gestelde vragen werden be antwoord. Als blikvanger geeft de film een school in Amerika aan. waar de kinderen van een onderwijzeres onderricht ontvangen over Displaced persons; waar zij van daan komen, waar zij zich nu bevinden en waar men hen in Amerika denkt on der te brengen. Tenslotte kwam de op dracht aan de leerlingen om hierover een opstel te maken, waarbij één van de meisjes de zaak serieus opvat en op pad gaat om bij vrienden en bekenden eens te polsen wat de meningen van anderen daarover zijn. Iedereen blijkt medelij den te hebben, maar niemand is geïn teresseerd om iets van zijn of haar eigenbelang op te offeren. Geld wil men wel beschikbaar stellen indien men deze personen maar uit eigen omgeving kan weghouden. Men geeft grondig toe dat de D P's in grote moeilijkheden zijn en dat er nodig geholpen moet worden doch er zijn zoveel problemen om de D P's dat men deze mensen liever tracht te omzeilen. Dan worden wij bepaald bij de liefde tot den naaste. Er dient een christelijke en menselijke plicht vervuld te worden. Er moet een offer gebracht worden om voor deze mensen, die eveneens door God met verlangens en behoeften naar saamhorigheid en bescherming zijn ge schapen. een bescheiden plaats in onze samenleving in te ruimen. Op de christenen van alle landen rust de plicht deze naastenliefde te propage ren, op de kerken van alle landen de verplichting deze propaganda en het ge volg daarvan samen te bundelen en te organiseren onder biddend opzien tot God, die alle mensen naar zijn beeld en gelijkenis schiep. Ik ben arm ge weestIk was in de gevangenis en GIJ????? Uit de gestelde vragen bleek, dat dit probleem de aanwezigen had gegrepen en dat men zich met ernst wilde bezin nen op middelen om in eigen omgeving aan de oplossing mede te werken. Ten afscheid las ds. P. Kloek het be kende bijbelse verhaal van de barmhar tige Samaritaan. De vrouw in- en buitenshuis In het kader van deze week sprak mr. A. W. Kist, directeur van het Vor mingscentrum „Oud-Poelgeest", gister avond in de Maranathakerk over de vrouw in- en buitenshuis. Spreker zette allereerst uiteen, dat het huis in feite het rijk der vrouw is; zij offert zich voor dat huis - het gezin - op. Terwijl thans de emancipatie in volle gang is, wordt het maatschappelijk leven door manne lijke normen bepaald, hetgeen voor de vrouw weer bepaalde gevaren met zich meebrengt wanneer zij zich byv. als man zou gaan gedragen, waardoor de maat schappij nog mannelijker zou worden. Nadat mr. Kist erop gewezen had, dat de vrouw een eigen wezen en taak heeft, zeide hij dat man en vrouw eerst samen mensen zijn. Wanneer men de maatschappij, aldus spreker, alleen aan mannen overlaat, maakt men zich schuldig aan een oer zonde, want in de coëxistentie tussen man en vrouw ontstaat de gelijkenis met God. Het is verheugend, dat wij thans in een tijd leven, waarin de kerk ook de vrouw in de maatschappij gaat toelaten. V.V.D. vrouwengroep ofd. Leiden Gisteravond hield mevr. N. Smits- Witvliet voor de Leidse afdeling van de VVD een causerie over haar recente be zoek aan Berlijn. Zij maakte deze reis op uitnodiging van de Europse Bewe ging, welke een 25-tal dames uit ver schillende landen afvaardigde. Op uiterst boeiende wijze vertelde spreekster over de rondleidingen door West- en Oost- Berlijn, over de fantastische wederop bouw van West-Berlijn en de troosteloze aanblik van de praktisch niet herbouw de, Oostelijke sector, over de vluchtelin gen uit Oost naar West (ruim 300 per dag), over de opname van deze vluch telingen in West-Duitsland, kortom over de vele aspecten, die de vreemde status van de ex-hoofdstad van Duitsland met zich meebrengt. Tot slot beantwoordde spr. vele vra gen, welke uit de belangstellend luiste rende vergadering tot haar gericht werden. NED. LEGERMUSEUM De directie van het Nederlands Leger en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" verzoekt ons mede te delen, dat, van 18 oktober e.k. af, gedurende de bezoekuren (1317 uur) op zon- en feestdagen kin deren beneden de leeftijd van 14 jaar slechts onder geleide van voor hen ver antwoordelijke volwassenen zullen wor den toegelaten. MARANATHA-CONFERENTIE In het gebouw van de Baptistenge meente aan de Middelstegracht wordt volgende week een Maranatha-conferen- tie gehouden. Dinsdagavond wordt deze conferentie geopend met een toespraak van ds. M. de Jong uit Muntendam, ge titeld: „Als de aarde beeft en de hemel zingt". Woensdagavond spreekt ds. D. Slort uit Apeldoorn over „De invloed van de wederkomst op ons leven". Ds. S. J. Zijlstra uit Eindhoven behandelt ten slotte donderdagavond het onderwerp: .Levenshouding der bruidsgemeente". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hendrik, zn v. H. van Iterson en M. Zandbergen; Hendrlkus Wilhelmus Maria, zn v. W. J. van der Hoorn en W. T. van der Vlugt; Lucia, dr v. C. L. Dirkx en W. P. C. Glijn; Brigitte Margaret Annemarle Rosa, dr v. J. A. Holvast en H. J. van der Laan; Erik Melndert, zn v. M. H. van den Brug en M. W. E. Wlggers; Hendrik, zn v. «L D. H. Kranenburg en C. Nagtegeller; Adolf, zn v. A. van Meurs en G. van den Bos; Jacob, zn v. D. van Duijn en N. van Rijn; Paula, dr v. L. Varkevisser en G. Dul; Louis Gerard, zn v. G. van Zeist en C. van den Broek. GETROUWD: P. J. J. Koek en J. P. Aarts; J. Kager «n A. C. van Putten; H. de Jong en M. L. G. Kerkhof; A. van der Meijden en G. A. Keijzer; C. J. de Vries en E. A. Stelnbach; M. B. Witsenburg en H. Dubbeldeman; E. H. de Bruin en V. E. P. Brückner. OVERLEDEN H. A. van Asperen, 72 jr. wed. v. A. van der Me IJ. Deze bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van het Maranatha-koor. De heer Zwaan vertoonde een klankbeeld „Ons is de aarde", waarin diverse fa cetten van het jeugdevangelisatiewerk o.l.v. Wika Verhoef uit Voorburg wer den belicht. Modern jeugdwerit Ook in de aula van de bijzondere Ulo school aan de Asserstraat werd deze avond een Open Deursamenkomst ge houden. Na een inleidend woord van dr. P. L. Schoonheim vertelde ds. M. L. W. Schoch, jeugdpredikant te Rotterdam het een en ander over zijn werk onder de jongelui in de Maasstad, t.w. middel bare scholieren en werkende jongens en meisjes. Ds. Schoch maakte er een kort gezellig praatje van aangezien hij liever wilde reageren op de te stellen vragen en de te maken opmerkingen. Men schrijft en praat de laatste tijd veel over de moderne jeugd, maar ik vind de jeugd van nu net als die van vroeger. Er is in wezen nauwelijks enig verschil, al dus spreker. De vragen van deze tijd zijn vele en liggen op geheel verschillende terreinen. Hoe men kan spreken van de onverschilligheid van de hedendaagse jeugd is ds. Schoch niet helemaal dui delijk. In dit verband zette hij uiteen hoe het modern jeugdwerk te Rotter dam, waaraan vooral het IKOR in de afgelopen maanden zoveel aandacht heeft geschonken, is gegroeid. Geregeld worden er de tweede en de vierde zon dag van de maand in de grote Flevo- zaal samenkomsten voor jonge mensen van zestien jaar en ouder gehouden. Of de jongens en meisjes er nu komen om elkaar te zien of voor de preek of mis schien zelfs uit een soort van heilbe- geerte het doet er eigenlijk weinig toe, &ls ze er maar zijn. Ds. Schoch zei ook iets over de liturgie, die men bij deze samenkomsten volgt. Hij ziet als taak vanuit de prediking een gemeenschap te vormen. Er zyn. zo vervolgde spreker, activiteiten voor de middelbare scholie ren, die weer zijn opgenomen in toneel-, foto, ballet, en vrije kringen, en voor de werkende jongeren. Vyf jaar lang heeft Geschenk voor eeuwfeest van Bloembollencultuur In de Hoofdbestuursvergadering van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werden be sprekingen gewijd aan het 100-jarig bestaan en aan de beurskwestic. Ten aanzien van de viering van het 100-jarig bestaan van de vereniging werden enkele suggesties gedaan, die nog nader moeten worden uitgewerkt. Aan de orde kwam ook het te ver wachten geschenk in geld van de Jubi leumcommissie. Hoewel niet bekend is dat deze Jubileum-commissie daaraan bepaalde voorwaarden zal stellen, werd besloten, om daaruit in ieder geval niet te financieren eventuele kosten voor de feestviering door de leden. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur een blijvend aandenken aan het 100-jarig bestaan op de aller eerste plaats uit de gelden van het Jubileumfonds te bekostigen. Gedacht wordt aan een uitbeelding met artis tieke waarde welke t.z.t. zal kunnen dienen voor de versiering van het eigen gebouw van de vereniging. Daarnaast zullen wel de kosten van de officiële jubileumviering zoals de ontvangst van buitenlandse gasten mede uit het fonds kunnen worden bestreden. EIGEN GEBOUW Besloten werd aan de algemene ver gadering voor te stellen om het behan delen van de beurskwestie voorlopig op te schorten. In de eerste plaats wordt het van het grootste belang geacht om de feestelijkheden in verband met het 100-jarig bestaan in eensgezindheid te doen plaatsvinden. Daarenboven zijn nog steeds geen na dere gegevens bekend over de bijdra gen van de gemeenten Haarlem en Hil- legom zodat de situatie niet voldoende duidelijk is om aan plannen te kunnen werken. Om bovengenoemde redenen zal de door de laatste algemene vergadering gevraagde commissie welke het hoofd bestuur zal instellen pas over enige tijd worden benoemd. men in Rotterdam gezamenlijk gestre den voor de totstandkoming van een eigen gebouw. Dit jeugdcentrum (voor het door-de-weekse werk) staat nu bij de grote St. Laurenskerk. Als vrouw verklede jongen pleegde kerkdiefstallen (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie is erin geslaagd de hand te leggen op een 15-jarige Haagse jongen, die als vrouw ver kleed de r.k.-kerken in Den Haag af stroopte en er zyn werk van maakte uit tasjes van dames geld en voor werpen te ontvreemden. In 15 ge vallen is hem dat gelukt, hetgeen hem buiten een groot aantal voorwerpen f.250 opleverde. De jongen was uit een Rijksopvoe dingsgesticht, ontsnapt. Hij sloeg zijn slag als de naast hem in de kerkbanken gezeten dames in gebed verzonken waren of als zy naar de communiebank gingen. Tenslotte herkende een van de benadeelde dames hem, toen hij toe vallig wéér naast haar kwam te zitten in de kerkbank. Zij snelde de zich ver wijderde jongen na en greep zijn fiets, 'toen hij buiten de kerk wilde ontsnap pen. De jongen liet haar toen de fiets en ontsnapte tóch. Dankzij het teken talent van een van de benadeelde da mes beschikte de politie over een schets van de dief. Een surveillerende agent zag hem tenslotte, als jongen gekleed, lopen in de Sirtemastraat te Den Haag. waa.r hy bleek te wonen. Na een wor steling, waarbij de agent in het bezit van een bos sleutels kwam, ontsnapte de dief wéér en vluchtte zijn huis in. Twee rechercheurs hebben hem kort daarop op straat overmeesterd. Bij huiszoeking kwamen de gestolen voor werpen tevoorschijn, maar het geld was op. WASSENAAR JUBILEUM Mej. M. J. J. van der Loo zal maan dag 19 oktober het feit gedenken, dat zij 40 jaar geleden in dienst trad bij het gemeentelijk gasbedrijf. Mej. v. d. Loo, die thans werkzaam is als administratief ambtenaar by de gemeentebedrijven, zal 's middags van 2 tot 4 uur in haar woning aan de Duinrellweg 2 recipiëren. COLLECTE VOOR RECLASSERING In de week van 19 tot en met 24 ok tober zal in Wassenaar de jaarlijkse in zameling gehouden worden voor de ge zamenlijke reclasseringsinstellingen van alle gezindten. Op praktische gronden heeft het Wassenaars comité, dat deze collecte voorbereidt, besloten, de inza meling wat later te houden dan elders in het land gebruikelijk is. Op de eer ste vijf dagen waarop de collecte zal worden gehouden zal huis aan huis wor den ingezameld. Zaterdag 24 oktober wordt een straatcollecte gehouden. RKSV „RAAPHORST" Het bestuur van de R.-K. Sportver eniging Raaphorst, die de handbalsport en weldra ook volleybal beoefent is thans als volgt samengesteld: geeste lijk adviseur kapelaan C. den Boogert. voorzitter; P. J. v. d. Kerkhof, secreta resse: mej. B. Boers, penningmeester: C. Th. van der Knaap, leden: mej. E. v. d. Knaap, mej. W. v. d. Ham en F. Wensveen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde onze plaatsgenoot, de heer J. W. ten Veldhuys. WIK wil weten wat wie en waar in Wassenaar is De Sportvereniging WIK houdt op donderdagavond 29 oktober een contact- byeenkomst in de foyer van het Ver enigingsgebouw. De film „Wie wat waar in Wassenaar" zal vertoond worden en verder heeft het afscheid van de familie Dompeling plaats. De onderlinge gymnastiekwedstryden voor de afdelingen Dorp en Zuid zullen op zaterdag 7 november gehouden wor den; op 25 november worden de onder linge zwemwedstryden gehouden in het Sportfondsenbad. BAZAAR VOOR SOPHIEKEHUIS Een comité van voorbereiding, waarin vele dames zitting hebben, werkt aan plannen voor een bazaar ten bate van het nieuwe Sophiekehuis voor bejaarden van de Hervormde Gemeente, dat thans op een terrein aan de Berkheistraat ge bouwd wordt. Het is de bedoeling, de bazaar in het volgend voorjaar te hou den. Prins Bernhard maakte tocht met „speedboat" Prins Bernhard heeft vanmorgen met een speedboat een tocht over de Lek ge maakt van Rotterdam naar Schoon hoven. De boot, die de naam „Water man" droeg, was gemonteerd op vier paddestoelvormige schijven en gleed met grote snelheid over het water. Naar oog getuigen schatten zeker met een snel heid van 70 k 80 km. Zy werd aangedreven door drie bui tenboordmotoren. Op de Lek werd voor de Prins en zyn gezelschap een demon stratie gegeven. In hotel „Belvédère" te Schoonhoven werd daarna de koffie ge bruikt en bestudeerde men de tekenin gen van de boot. Daarna keerde men terug naar Rotterdam. Bezorgdheid van bakkers over S.E.R.-advies Het bestuur van de Ned. Bakkersbond heeft een telegram gezonden aan de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, en aan de staatssecre taris van Economische Zaken dr. G. J. M. Veldkamp, waarin ernstige bezorgd heid wordt uitgesproken over het SER- advies inzake wijziging van de bakkerij paragraaf. In het telegram wordt betoogd, dat deze wyziging een terugkeer naar de nachtarbeid inhoudt en het doet een beroep op de staatssecretarissen het ad vies noet over te nemen. Invoering van nachtarbeid, zo besluit het telegram zou de ondergang betekenen van de kleine en middelgrote bedryven, die een onvoldoende bezetting hebben om ploe- genarbeid in te voeren. Daarbij wordt erop gewezen, dat thans 90% van de totale broodproduktie wordt verzorgd in deze kleine of middelgrote bedryven, waarin 95% van de personeelsbezetting in het bakkersbedryf werkzaam is. Ir. F. L. Ortt overleden BEKEND SPIRITIST EN PUBLICIST In de ouderdom van 93 jaar is van nacht in Soest overleden ir. F, L. Ortt. De thans overledene was oud-ingenieur van Rijks Waterstaat. Wijlen ir. Ortt was erevoorzitter van de in 1928 opgerichte Nederlandse Ver eniging voor Natuurlijke Geneeswijzen en van de Spiritisten vereniging „Har- monia". Hij publiceerde voorts verschil lende romans, o.m.: ..Naar het grote licht" (1899), „Heidekind" (1904) en ..Felicia" (1905). Het stoffelijk overschot van de heer Ortt zal maandag a.s. te Westerveld worden gecremeerd. Beperking hinden op Veluwe noodzakelijk (Speciale berichtgeving) De huidige schade aan de bosbouw naar globale schatting circa f. 140.000 maakt het noodzakelijk, dat de herten stand op de zuid-oost Veluwe binnen twee jaar door drastisch afschot, in hoofdzaak van vrouwelyk wild, aan- zienlyk wordt beperkt. De gewenste dichtheid van de roodwildstand is 1,5 per 100 ha., maar in mei van dit jaar beliep zy 2,5, ofwel in totaal 380 edel herten. 30 oktober Wereldspaordog Van 2431 oktober a.s. zal door de spaarbanken, aangesloten by de Ned. Spaarbankbond, weer de jaarlykse spaarbankweek worden gehouden. Het hoogtepunt van deze week zal de We- reldspaardag op 30 oktober zijn. Ter ge legenheid van deze spaarbankweek en wereldspaardag organiseren tal van spaarbanken bijzondere activiteiten. Vele slachtoffers bij de Amerikaanse luchtvaart De Amerikaanse inspecteur voor de luchtvaartveiligheid, generaal Caldara, heeft te Chicago medegedeeld, dat sinds 1950 in Amerika 3500 vliegers het leven verloren bij vliegtuig ongelukken, waarby 7000 vliegtuigen ver loren gingen. Tweederde van deze onge lukken hadden voorkomen moeten wor den, aldus de generaal. General Motors moet arbeiders ontslaan De fabrieken van Goneral Motors In de staat New York moesten vandaag 14.000 arbeiders ontslaan tengevolge van het tekort aan staal. De maatschappij verwacht het komende weekeinde in to taal 40.000 arbeiders te moeten ont slaan. De Chevroletfabrieken te Fra- mingham, Massachusetts, die 500 arbei ders heeft ontslagen, sluit vandaag eveneens haar poorten. Nieuwe aanslag op premier van Irak? Volgens generaal-majoor Ahmad Sali al Abdi, militair gouverneur van Bagdad is een tweede poging ontdekt om pre mier Kassem te vermoorden. Dit zou in het ziekenhuis geschied zyn, waar Kas sem thans verpleegd wordt. Ook beweer de Al Abdi dat de V.A.R. troepen langs de grens van Irak geconcentreerd had voor de (mislukte) aanslag van 7 okto ber op Kassem. Al Abdi onthulde niet wanneer de tweede poging gedaan is, of wie er achter zat. Hij zei, dat onderzocht wordt of er een samenhang tussen de twee pogingen is en zei ook, dat de autoriteiten in Mosoel na de aanslag van de 7de oktober een Syrische infil trant hebben gearresteerd, die 75 staven dynamiet en ander destructief en explo sief materiaal in zUn bezit had. Naar de rol van deze verrader wordt thans een onderzoek ingesteld. Het communistische dagblad Ittihad al Sjaab beschuldigde gisteren de „Cen trale verdragsorganisatie" (het vroegere Pact van Bagdad) ervan de eerste aan slag te hebben beraamd en uitgevoerd. Koninkrijksdelegatie in V.N. Vanmorgen heeft de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns besprekingen gevoerd in Para- manto met minister-presidenten resp. van Suriname mr. S. D. Emanuels cn van de Ned. Antillen de heer E. Jonk heer over vraagstukken van buiten landse politieke aard. Aldus een com muniqué van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De ministers zyn overeengekomen dat tot benoeming in de Koninkrijksdelega tie naar de algemene vergadering in 1960, Suriname en de Ned. Antillen ieder een plaatsvervangend gedelegeerde zul len kunnen voordragen. Over vertegen woordiging van Suriname en van de Ned. Antillen in de delegatie naar de huidige algemene vergadering der V.N. is afgesproken dat voor Suriname daar in als buitengewoon adviseur zal wor den benoemd de consul te New York, dr. Einaar. De minister-president van de Ned. Antillen zal nog nagaan of iemand be schikbaar is om in de Antilliaanse dele gatie te worden opgenomen, aldus het communiqué. Verschijningsverbod op communistisch blad Het legerbevel in Djakarta heeft gis teren een verschijningsverbod tot nader order gelegd op het officiële orgaan van de Indonesische communistische partij, het dagblad „Harian Rakjat" (Volks dagblad), omdat het een artikel heeft gepubliceerd, waarvan de tendens was tegen 'n presidentieel decreet, waarin de centrale regering in Djakarta gemach tigd wordt provinciale en regionale be stuurshoofden te benoemen en te ont slaan. Vroeger werden deze persoonlijk heden gekozen door regionale raden. Communisten hebben in de meeste van deze raden een dominerende meerder heid, vooral op het dichtbevolkte Java, waar de PKI in diverse grote gebieden de absolute meerderheid heeft gehaald bij verkiezingen. VARIA Elisabeth Taylor mist een miljoen Er stonden tranen in de mooie ogen van de Amerikaanse filmactrice Eliza beth Taylor. Ze had het allemaal zo aardig uitge dacht en toen kwam daar die onaardige mijnheer Siegel om een spaak in het wiel van het plannetje te steken. In plaats van een miljoen op haar bank- boekje te kunnen zetten, loopt zy grif de kans voor twee jaar uit de studio's te worden gebannen. Het is hard. Maar de mooie Liz na een met goed gevolg doorlopen verma geringskuur aantrekkelyker dan ooit ligt overhoop met de machtige Metro Goldwyn Mayer. En dat is de reden, dat zy moest bedanken voor de titelrol in de Foxfilm „Cleopatra", waarvoor zij het lieve bedrag van rond één miljoen dol lar zou hebben kunnen opstrijken. „Ze hebben me afschuwelyk gemeen behandeld", klaagt de nieuwe mevrouw Eddie Fisher." Sol. C. Siegel, hoofd van de afdeling produktie van M.G.M. stond er op. dat ik zou optreden in een film, die "Butterfield 8" moet gaan heten. Maar daar bedank ik voor. Het draai boek is my te laag bij de gronds. Het is afgestemd op de laagste hartstochten. Volgens haar contract moet Liz Taylor binnen de komende twee jaar nog één film voor MGM maken. Daarna is ze zo vry als het beroemde vogeltje. Dan kan ze werken met wie en voor wie zy wil. Maar nu staat ze nog onder de re gels van het contract. „En dus hebben ze de macht om my uit de studio's te weren voor die komende twee jaar als ik er niet in toestem in Butterfield op te treden. En het ziet er naar uit, dat ze het daarop aansturen." „Ik had zo graag Cleopatra gespeeld voor 20th Century Fox. Maar de heer Siegel gooide roet in dit eten. Hij heeft beweerd, dat hy „dat meisje geen mil joen dollar op de bank laat zetten vóór ze haar verplichtingen ten opzichte van Metro Goldwyn Mayer heeft nage komen." Ik veronderstel echter, dat hy bang is, dat ik het acteren er aan zal geven, wanneer ik zulk een som achter de hand heb", zei Elizabeth Taylor." Ik bood hem aan de miljoen dollars vast te houden tot mijn contract met MGM was voltooid, maar hy weigerde. Waarom? Ik weet het echt niet". Elizabeth Taylor had het geld willen gebruiken om er de toekomst van haar drie kinderen mee te verzekeren. „Ik be- gryp er niets van", verzuchte zy. „Het is mij een raadsel, dat één man een miljoen dollar aan mij en mijn kinderen (Michael 6, Christopher 4 en Liza 2) kan onthouden". Zij pinkt een traan weg uit haar mooie ogen. Maar al die tranen kunnen de handtekening niet wegwissen, die zy onder het contract met MGM heeft geplaatst. Voor wat hoort wat Geen 40 cent waard (Van onze Haagse redactie) De diefstal van 6 schilderijen en 10 tekeningen, gepleegd op de Willem de Zwijgerlaan in Den Haag, blykt een enigszins komische achtergrond te heb ben. De schilders Aat Verhoog en Gerard Verdijk hadden hun werk vrijdag j.l. buiten tegen een gevel gezet in af wachting van het vervoer per auto naar Amsterdam, waar de schilderijen en tekeningen beoordeeld zouden worden voor het verkrijgen van een subsidie. Twee timmerlieden fietsten op weg naar hun werk voorby. Toen zy de schilderijen zagen staan (deze waren niet ingelijst en niet verpakt) dachten zij, dat het oude rommel was, bestemd voor de vodde- man. Zij stapten af en namen de boel mee om te kijken, of er nog iets bij was, dat zij zouden kunnen gebruiken. In hun werkplaats kwamen zjj tot de conclusie „dat de hele partij nog geen 40 cent waard was". Zij vonden, dat één der tekeningen de indruk maakte, of er een pot inkt over een stuk papier was uitgestort. 's Avonds lazen zij over de waarde van het gevondene, waarna zy besloten de zaak naar de afdeling „gevonden voor werpen" op het politiebureau te brengen, maar zij vonden het bureau gesloten. Maandagavond lazen de timmerlieden waar de schoonvader van schilder Ver boog woonde en zo kwamen de schilde rijen en tekeningen weer terug. Gebleken is, dat er van diefstal geen sprake is en dat de mannen geheel te goeder trouw waren. Alleen ontbrak hun het oog voor „moderne kunst" Engeland gaat 200 mijnen sluiten.... (Van onze Londense correspondent) De afneming van de vraag naar steenkool en het grote aantal uitgeputte mijnen in Engeland vormen de reden voor het ingrijpende besluit van de na tionale steenkolenraad, het bestuurs lichaam van de Britse staatsmijnen, om in de eerstvolgende vijf jaar meer dan 200 mynen, 1/3 van het totaal, te sluiten. Wegens veroudering moesten 170 mij nen toch in elk geval worden gesloten. Men zit op het ogenblik met een onver kochte kolenvoorraad van 34 miljoen ton. Het aantal mijnwerkers zou (met 36.000) tot 65.000 worden verminderd. Men zal zijn uiterste best doen nieuwe arbeid voor hen te vinden. De kolen- produktie zal worden ingekrompen tot ruim 200 miljoen ton per jaar in plaats van 240 miljoen ton, dat het oorspron- kelyke produktiedoel was. Tegelijkertyd is reeds een aantal geheel nieuwe mo derne mynen in aanbouw, welke de oude en oneconomische moeten vervangen. Het doel van de hele operatie is om de mynindustrie zo doelmatig mogelijk te maken om steenkool in staat te stel len met vastere prijzen met olie te wed ijveren. Er gaan reeds lang stemmen op welke pleiten voor een nationale brand- stofpolitiek, waarby steenkool en olie logischer dan thans een rol kunnen spelen, maar zover is het nog niet. Modern Jazz Quartet komt een week later (Van onze Amsterdamse correspondent) De affaire-Blokker, waarin de Ned. Toonkunstenaarsbond vergeefs heeft ge tracht buitenlandse orkesten te weren en waarby deze bond zich by jazz-lief- hebbers zeer impopulair heeft gemaakt, heeft een staartje gekregen. De NTB heeft getracht het concert van The Mo dern Jazz Quartet, dat morgen in het Amsterdamse Concertgebouw zou plaats vinden en waarvoor de zaal reeds weken geleden geheel was uitverkocht, te doen afgelasten. Dit is in zoverre mislukt, dat het concert een week is uitgesteld. The Modern Jazz Quartet komt toch naar Amsterdam, maar nu zaterdagnacht 24 oktober. Waarom geen gelden voor Scheveningse haven? (Van onze Haagse redactie) Het college van B. en W. van Den Haag heeft met verontrusting en teleur stelling kennis genomen van het feit, dat voor de verbetering van de Scheve ningse buitenhaven in de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1960 weder om geen gelden zyn uitgetrokken. Zy heeft zich thans in een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend om aandacht te vragen voor het uitblijven van de verbetering van de Scheveningse buitenhaven. In het adres doet het college een drin gend beroep op de leden der Tweede Ka mer om te bevorderen, dat alsnog gelden voor de buitenhaven beschikbaar worden gesteld, „al ware het slechts een be scheiden bedrag voor de voorbereidings- kosten" In het adres zegt het College o.m. dat de afmetingen van de buitenhaven te gering en de havenhoofden te kort zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de haven door herhaalde, plotseling opkomende ver zandingen onbetrouwbaar is en wat diep te betreft voor binnenvarende schepen gevaar oplevert, dat zy aan de grond lopen. NOG STEEDS IJSJES! B. en W. van Haarlem hebben de ver gunningen voor de verkoop van con sumptieijs op straat voor onbepaalde tyd (gratis) verlengd. Die vergunningen gel den tot 1 oktober Vorige jaren waren de ijscokarretjes reeds half september van de straat. BEURSOVERZICHT Internationale waarden zeer vast AMSTERDAM, 16 oktober De laatste beursdag van deze week bracht een verrassing doordat de markt een vaste tot zeer vaste tendentie te zien gaf voor de internationale waarden. De handel was aanvankelijk van beperkte omvang, doch gedurende het verdere beursuur werd de affaire levendiger vooral in de Aku-hoek. Unilevers wer den by de opening zeer druk by postjes van 5 tot 10 stuks verhandeld. De koers steeg van 660 tot 661tegen gisteren als slotprijs 646. Na wat lusteloze dagen kwam Wall Street met hogere slotkoer- sen af. Hierop heeft het Damrak ken nelijk gewacht. Hoewel de stemming in Amsterdam de voorgaande dagen goed pryshoudend was en voor enkele lokale waarden zelfs zeer vast, werd vanmiddag met belangrijk hogere koersen voor de internationale waarden gereageerd op de betere tendentie in Wall Street. Ook de Philipsaandelen boekten een ruime koerswinst van circa 10 punten. De handel in deze hoek was echter zeer kalm. Amerika had voor Unilevers en de Philipsaandelen opnieuw belang stelling aan de dag gelegd. Verder was het publiek met kooporders voor het margarinefonds in de markt terwyl de beroepshandel trachtte een graantje mee te pikken. Tegenover de omvang rijke vraag was niet voldoende aanbod aanwezig vandaar de forse koersstijging Aku's deden flink mee en waren op 3791 i bijna 6 punten hoger. Kon. Olies bleven wat achter doch konden zich t.o.v. gisteren verbeteren. De vaste tendentie voor graan op de Londense scheepsvrachtenmarkt blyft aanhouden en mede hierdoor lagen de scheepvaartwaarden vanmiddag weder om vast in de markt. De koerswinsten bedroegen 1 tot 2 punten. De cultures noteerden goed prijshoudend. In de lo kale sector is de stemming de laatste dagen voor enkele fondsen zeer vast tot willig geweest met flinke omzetten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 oktober. Londen 10.59V4—10.59%; New York 3.77r»s—3.77A: Montreal 3.98rfe—-3.98A; Parijs 7682%—76.92%; Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90.21%—90-26Stock holm 72 88%72.93%Zürich 86.86— 86.91; Milaan 60.77%—60.82%: Kopen hagen 54.72—54.77; Oslo 52.91—52.96; Wenen 14.60%—14 61%; Lissabon 13.20% —13.21%; Ankara 3.76%—3.77% Beurs van Amsterdam Vrijdag 16 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100ft 100A Ned '59 4% 100A 100A Ned. '53 3% 94-sGB 95 Grootboek obl. 3% 80 Q1T3~r» Ned '47 3% (3) 91Ü 91HGB •led '51 3% 95 V4 Med '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% o«?G4 Ned '48 3% 88% 87% Ned. '59 4% 97 97%GB Ned '54 3% 89% 89% Ted '55 I 3% 89% 89% j? 3".: 86HGB 96!i SB S8 Grootboek '46 3 93ft Ned WB 6% 109 I09 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en And. B 41 41% Nat. Handelsbank 1&3GB 157% Ned. Handelmy 23°% -30% Tie 148V? Berkel's Patent (v.) 271GB Calvé Delft cert. 647 608 Deli My .en (Ver.) 170.20 JJJ;™ Kon. Pap v Gelder 239% 241GB Hoogovens cert 610GB 630GB Miiller en Co N.B 311 310% Ned Kabelfabr 381GL 390GB Philips 628 %GB 638% Philips pref 238% 240 Unilever 645GB 6b 1% Wilton Feyenoord 202 202 Biliton 2de r 320%GB 323 Dordtse OUe gew. 702 104*4 Kon Olie (f20.—) 156.30 157 idem (50 a f 20.-) 155.50GB 156.10GB Holl Amer iyn 159%GB 160 Java China Paket 146 146 KLM 123 123 Kon Ned Stmv My 163% 164GL Kon Paket My 134% 135GB Stoomvaart My Ned 166 165% Nievelt Goudr cert 139% 1393 4 v. Ommeren cert 247% 248% Kon Rott Lloyd 146% 146% Ned Scheepv Unie 142 144 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam 47 (3%) 3.. 93% 93% idem '48 (3%) 94% Rdam 52-1 (4%) 98%. 99 Idem '37 I-III (3%) 95iTa idem '38-1 (3%) 96 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104 104% id. NWB. '52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 97 97% A'dam '51 2% 86 82% A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 81B 81B Enschede '54 2%.... 80% 80% Den Haag '52 I 2% 88 88% Idem II 2% 87Vs R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem II 2% 88% 88% Idem '57 2% 100% 100% Utrecht '52 2% 91% Z.-Holl 1957 2% 97% 97^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 207 207,50 Amst. Bank 310 311% HB.U cert243 243 Rott Bank 270 279% Twentsche Bank 247% 252 Industrie Ondernemingen Albert Heyn394 Borsumy 68% 69% Kon. N. Ed.m. A-AA 77% 77% Idem pref. wd85% Electrolasmy 315 320 Kon. Ned. Grofsm... 148% 150 Holl. Constructie 4 20B 426 B Ing.bur. Bouwnyv. 252% 254% Internatio 138 139 Interna. Kunst. Ind. 48% 48% Leidse Wolspinnery 364% 372% R'dams Droogdokmy 609% 609% Sikken's Lakfabr. 610 620 B Ver. Touwfabr 292 Walvisvaart 111% 13 Wemink's Beton ..139 Van Wyk Textiel 101% Zaalberg 136% 138 Spoorwegen Dell Spoorweg My 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 26% Intern Nickel 92% \naconda 60% Bethlehem Steel 54% Cities Service 49% General Motors 53A Ktnneeott93% -Steel 73% Shell Oil 70 Union Paclflo 31% Un. States Steel 98 y4 7% •26% 94% 60% 56 49% 53% 93 74 Va 70% 100%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 21