SICILIË, eeuwenlang een speelbal van cle Europese grote mogendheden Jonge Duitse hotelrat was als 13-jarige redder van Adenauer Het verhaal van het KENT wonder Antieke beschaving vermengd met de Byzantijnse en vervolgens verrijkt met Moorse invloeden Onafhankelijkheid werd gefnuikt Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 oktober 1959 Vijfde blad no. 29874 Publiciteit verblindde hem nog altijd wil hij „de held van de dagspelen Reeds vele malen met polit itie in aanraking (Van onze correspondent in Bonn) Op 27 maart 1952 werden de toen 13-jarige Bruno Beyersdorf en een vriendje voor een station van München aangesproken door een onbekende man. Deze gaf hun een pakketje met het verzoek het even af te geven bij het stations- postkantoor. Op het pakje stond: ,,Aan Bondskanselier dr. Ade nauer. Bonn". Bruno en zijn vriend gingen niet naar het postkantoor, maar direct naar de politie en daar bleek dat het pakje een zeer gevaarlijke tijdbom bevatte, die in de kelder van het politiebureau explodeerde waarbij een munitiespecialist om het leven kwam. De beide jongens werden ..als redders van Adenauer" wereldbe roemd, de Bondskanselier schonk Bruno en zijn vriendje beiden een gouden horloge. Dezer dagen arresteerde de München- se politie een 20-jarige jongen, genaamd Bruno Beyersdorf. Het pientere knaapje van 1952 bleek te zijn opgegroeid tot een ordinaire hotelrat! In München, Berlijn, Hamburg en Hannover heeft hij in korte tijd 19 diefstallen gepleegd en daarbij meer dan 12.000 mark buitgemaakt. Toen men hem arresteerde had hij slechts vijf en een halve mark en een ploertendoder op zak. De jongen had vlak voor zijn arrestatie een hotelgast besloten, waar bij hij zich uiterst sluw had voorgedaan als een dronken man die in een ver keerde kamer was terecht gekomen. Het was zijn tactiek om in hotels in heel West-Duitsland eerst een kamer te be stellen, de situatie goed op te nemen en Anthony Edens memoires komen in februari uit (Van onze Londense correspondent) Anthony Eden, wiens gezondheidstoe stand nog altijd reden geeft tot diepe bezorgdheid - zijn aanvallen van hoge koorts keren herhaaldelijk terug - legt thans de laatste hand aan zijn gedenk schriften, waarin hij zijn visie geeft op de Suez-episode en welke zeker de oude controverse zullen openen. Het boek zal op 29 februari 1960, schrikkeldag, wor den gepubliceerd. De heer en mevrouw Eden zullen zich dan in West-Indië be vinden, waar zij op advies van Edens dokters de winter zullen doorbrengen. Eden is op het ogenblik bezig de druk proeven te corrigeren voor de spe ciale grote eerste editie, welke bij Cas- sell en Co. in Londen zal verschijnen. Hij heeft in twee jaar reeds 200.000 woorden gedicteerd. 500 pagina's in boekvorm. Dit vormt het eerste deel van zijn memoires, waarin de gebeurtenis sen van 1951 tot 1957 worden behan deld. toen hij eerst minister van Bui tenlandse Zaken en vervolgens premier was. Een tweede boek zal een vroegere periode van Eden's leven behandelen. Hij werkte van achteren naar voren, omdat hij het jongste tijdvak als het belang rijkste beschouwt, en hij dit in elk geval voor het nageslacht wil vastleggen. Dat de oud-premier op deze manier te werk gaat is begrijpelijk, omdat zijn leven in de waagschaal hangt. De on dertitel van het boek luidt: „De cirkel gesloten". Edens thema is dat de ja ren '50 een herhaling vormen van de er varingen opgedaan in de jaren '30. Een derde van het werk is gewijd aan Suez. Eden is er nog altijd van overtuigd dat zijn visie juist was en hij doet zijn uiter ste best de wereld zijn standpunt te la ten delen met het oog op wat er zou kunnen gebeuren indien men de les er van niet leert. Vele van de feiten welke hij onthult, zijn nieuw. KUNSTGEBIT VOOR KOEIEN Wat totnutoe alleen nog maar in mop penblaadjes voorkwam is werkelijkheid geworden. In de V.S. is een firma, die kronen voor tanden maakt bestemd voor koeien. Het schijnt rendabeler te zijn, de af gesleten gebitten van 5—6 jarige koeien te vervangen door deze „kunstgebitten" van roestvrij staal, dan deze koeien, die meestal nog goed produceren op te rui men en door andere te vervangen. De kronen worden over de afgesleten tan den gezet, waarna ze als het waren worden vastgekrompen, zodat ze niet los kunnen raken. De gehele bewerking duurt 10 minuten voor het bevestigen van 8 kronen, aldus „Landbouwdocu- mentatie". vervolgens zijn slag te slaan. De Mün- chense politie schudt treurig het hoofd over het verval van de eens zo gevierde Bruno en zegt, dat de jongen sedert zjjn „heldendaad" op 13-jarige leeftijd, de weg naar een normaal burgerlijk bestaan nog niet heeft kunnen vinden. Het licht van de publiciteit heeft hem verblind. Hij wil sedert 27 maart 1952 nog altijd de held van de dag spelen, een drang waartegen zijn als zeer oppassend be kend staande ouders in de afgelopen jaren niets hebben kunnen doen. Bruno Beyersdorf is de afgelopen zes jaar namelijk reeds verscheidene keren en steeds wegens diefstal met de politie in aanraking gekomen! In AMERIKA, het land van de onbegrensde mogelijkheden, zijn grote successen, die vroe ger veel voorkwamen, ook thans nog mogelijk. Een voorbeeld hiervan is xoel het fenomenaal succes, dat de bekende firma P. Lorillard,met sigarettenfabrieken in Greens boro en Louisville, heeft be haald met haar sigarettenmerk KENT, de meest gevraagde King Size sigaret - met' de nieuwe lichtblauwe Micro- nite" filter. Het interessante artikel, dat in TIME, het grote Amerikaan se weekblad, verscheen in het nummer van 2 Februari van dit jaar, geeft een beeld van het spannende avontuur rond het ontstaan van deze sigaret en haar ongekende zegetocht niet alleen in Amerika, maar ook in vrijwel alle landen waar heen de KENT sigaret werd geëxporteerd. President-direc teur Lewis Gruber van P.Loril- lard Company kreeg in 1956 de leiding over het Lorillard concern en binnen het jaar was de verkoop verdriedubbeld. Een onpartijdig onderzoek, uitgevoerd door de machtige consumentenvereniging in Amerika, wees uit, dat èn filter èn tabak van de KENT siga retten de beste waren onder de menigte andere merken. Sindsdien ging het steeds verder bergopwaarts en KENT staat thans in Amerika onbe dreigd ver vooraan in de rij der filter-sigaretten. De aan delen der maatschappij liepen op in drie jaar van 15. tot 86.—. De KENT-verko- pen worden nu geschat op 60 milliard per jaar. Dit jaar bedroegen de ver kopen 2 milliard sigaretten per maand meer dan in 1958. Ook in andere landen steeds grotere omzetten, dank zij de voortreffelijke tabak, de best denkbare 15 mm lange origi nele Amerikaanse King Size filter en het ventilerend siga rettenpapier, dat uitsluitend ,voor Kent wordt gebruikt. Het papier is microscopisch poreus en „ademt", waardoor koele lucht wordt aangezogen en hete lucht verdreven. Kent trekt daardoor gemak kelijk en het aroma van de tabak blijft behouden. InderdaadKENT FILTERS BEST with the new blue ,Jtiicronite" filter and the fa mous ,^Iicropor&' paper. Deze Amerikaanse filter-si garet viordt thans ook door P. Lorillard naar Nederland ge ëxporteerd en zal spoedig bij Uxo sigarettenwinkélier ver krijgbaar zijn. Import N.V. Cigarettes Import Co v/h A. J. Blok, Sclieveningen. (Van onze Brusselse correspondent, op reis door Sicilië) (II, slot) Als Griekse en Arabische kolonie heeft Sicilië de hoogste bloeitijd van beschaving en welvaart gekend: 735 jaar voor het begin van onze jaar telling bouwden de Grieken Panormus, dat later de hoofdstad Palermo werd, Zankle, dat nu Mes sina wordt genoemd en Akragas dat thans Agri- gento heet. Ook Syracuse, Catania en Gela kun ne* een aroot en m^cht:^ verleden Griekse grafsteen in wit marmer terugblikken. Sicilië was de uitvalspoort der Grieken tegen Carthago, maar dat werd het eiland noodlottig, want een paar eeuwen later kwam het door de Punische oorlogen onder Rome en de oorlogen, roverijen en de vernielingen van de oude Griekse beschaving namen pas een eind toen de mohammedanen het achthonderd jaren na Chr. veroverden. In de kathedraal van Messina en ook elders kan men zien hoe de antieke beschaving zich heeft vermengd met de Byzantijnse en zich heeft verrijkt door de Moorse invloeden, net zoals ;n Zuid-Span'e. De Arabieren konden er zich slechts een eeuw handhaven en zo is het te ver klaren, dat er zo weinig monumenten zijn die van de Moorse invloed getuigen, maar het was een eeuw van vrede. Sedertdien werd Sicilië, net zoals de Neder landen, een speelbal van de grote mogendheden, een erfdeel van de Europese vorstenhuizen, met een uitzonderlijke periode toen het samen met Napels één koninkrijk vormde onder de Normandiër Roger II, de bondgenoot van Keizer Frederik Barbarossa. De vorstenhuizen van Aragon, Anjou en de Bourbons heb ben er geregeerd, maar geen goede indruk nagelaten. Vooral de Spanjaarden die het land door onderkoningen regeerden, fnuikten de onafhankelijkheid der Sicilianen. Door hun gebrek aan diplomatie en ontwikkeling zagen de Sicilianen tegenover zich steeds een coalitie van de grote machten tot stand komen. Zo kreeg Spanje zelfs de steun van admiraal De Ruyter toen de Fransen er een opstand steunden en Messina moest het weer verduren! treinen Duitsers en hoort men Rijn lands, Schwabisch of Hamburgs op alle stranden en in alle dorpen en steden. Maar zo konden wij Agrigento in volle rust bezoeken. De tempels van Juno, van de Dioscuren en de tempel van Hercules liggen in het centrum van een door de toeristische dienst der provin cie georganiseerde nrcheo'oeiseh' zone. Eén van de fouten van Wener congres Door de wede van Utrecht kwam Si cilië, gescheiden van Napels, onder het huis van Savoye. Maar bij de vrede van Den Haag kregen de Oosenrijkers Si cilië en Savoye moest zich met het veel minder welvarende Sardinië tevreden stellen. Daarna kwamen de Sicilianen nog een laatste maal onder Spanje en men beleefde toen het merkwaardige feit. dat de rooms-katholieke Karei III een heftig anti-clericaal, een zekere Tanucci, aan het bewind braoht. Ook vandaag nog voelt men dat de gewone Siciliaan, ofschoon vurig gelovig, niet goed de coalitie tussen grootgrondbezit ters en een deel van de clerus ver draagt. Dankzij admiraal Nelson kwam Sicilië nooit onder Napoleon, maar het Wener congres van 1815 beging één van zijn vele grote fouten toen het de Bour bons opnieuw op de troon bracht. De Bourbons werden definitief verdreven door de Italiaanse vrijheidsstrijder Ga ribaldi. die op 14 mei 1860 de dictatuur over het eiland vestigde in naam van Victor Emmanuel. Koning van het Verenigd Italië. Sedert 1947 heeft Sici lië in de Italiaanse staat een speciaal autonoom statuut, maar de meeste Si cilianen. die we ontmoetten willen niets weten van een verder doorgedre ven onafhankelijkheid. Alleen de com munisten speculeren op die kaart, maar gebruiken nooit de tenn onafhankelijk heid. Rust voor de storm Bergens burgemeester verlof verleend Het gemeentebestuur van Bergen heeft een telegram ontvangen van de Commissaris der Koningin in de pro- rincie Noord-Holland, dat luidt als volgt: -In afwachting van het overeenkom- !t'g zijn verzoek aan dr. W. Huygens ais burgemeester van Bergen te verle en ontslag is hem met ingang van 14 lezer verlof verleend. Overeenkomstig artikel 84 sub 3 der gemeentewet heb mr. H. J. Wyttema met ingang van 16 oktober 1959 met de waarneming van net burgemeestersambt van uw ge beente belast". Mr. h. j. Wyttema is burgemeester Van Alkmaar. Een ijverige koster toont U In de sa cristie der kathedraal de verbazingwek kende rijkdom van priestergewaden, ze ker wel een honderdtal daterend van de zestiende eeuw, soms geheel met goud doorstikt. De Fedra-sarcofaag. geheel uit wit marmer, is wel een van de mooi ste kunststukken uit de Romeinse tijd van Sicilië. De ruïnes van de drie tem pels zijn zeer indrukwekkend, maar zij werden gebouwd in de roze granietsteen van de streek en niet zoals de gebou wen van het Akropolis of het theater van Delphi in de onvergelijkbaar mooie witte marmer van Griekenland. Men zou dus als toerist eerst Sicilië moeten zien en daarna Griekenland. Nu was het voor ons een kleine ontgoocheling. Maar ook in Griekenland vindt men zelden zo'n mooi bewaarde tempel als die van Concordia. In het museum vndt men een ongelofelijk groot aantal Griekse vazen in rode en zwarte cera miek, beelden munten, gebruiksvoor werpen en grote beeldhouwwerken, die de tempels versierden. Een van de re denen waarom men in Sicilië de meeste zuilen, die op het terrein van de ar cheologische zone liggen, waarschijnlijk nog twee of drie tempels kunnen bou wen. De archeologische dienst is overi gens begonnen met de aanleg van een Grieks dorp, waaruit men kan zien, dat de Grieken van ons niets zouden kun nen leren op het gebied van water- distributie en riolering. Met een beetje verbeelding kan men zich thans ook nog de Grieken voorstellen, offers neerleggend in de tempels of luisterend naar een rede naar. Gezeten op een van de banken hadden zij een prachtig gezicht op de bruine valleien en de blauive zee. Het was, naar de ouden verhalen, een gesloten Griekse aristocratische gemeenschap, die eeuwenlang stand heeft gehouden, daar nationale een dracht hier op deze vooruitgescho ven basis tegen Carthago onverbid delijke noodzaak ivas; die eenheids dwanggedachte leidde overigens tot tirannie van kleine groepen. Erfvijand Carthago In Agrigento waren de Griekse kolo nisten en soldaten beter dan hun broe ders in Palermo of Taormina beschermd tegen de Afrikaanse sirocco, de droge hete wind. die in de lente en de herfst waait en die regen en storm brengt. In De best bewaarde tempel in Agri gento, de Concordia. die felle, overheersend rood geschil derde landtafereeltjes der karren een artistieke indruk. Het paardje of de muilezel heeft een rode pluim op de kop en de miniatuurkarretjes zjjn zowat het enige toeristische souvenir, dat de moeite waard is. Wie echter de bergen intrekt, vindt hier en daar -onder de herders of de dorpsbewoners volkskun stenaars, die uit zwart notehout beeld jes snüden. Van de artiest Angelo Buccheri, die geheel eenzaam in een berghut woont, kochten wij voor een kleine twintig gulden een prachtig beeldje van Paulus in oude Byzantijnse stijl, met de slappe baard en het evan gelie op de borst gedrukt, en versierd met de typische Siciliaanse krullen, zo als men die op de boerenkarren vindt. Ook stukken van karren kan men ko pen, maar zoals overal elders kopen de toeristen liever de goedkope armban den, zijden sjaals en de toeristische rommel, die men overal, in alle toeristi sche centra vindt. Zo kan men Sicilië bezoeken en niets zien. Dat het eiland, waar thans enkele petroleumbronnen zijn gevonden en waar langzamerhand ook meer industrie komt. een grote toe komst tegemoet gaat, is vrijwel zeker voor al wie dit intelligente en vlijtige volk aan het werk ziet. Agrigento heeft het meest Griekse monumenten. Het stadje ligt idyllisch op de zuidkust, tussen Syracuse en Marsala (beroemd om zijn wijn). Toen wij er in de .eerste septemberdagen ar riveerden, waren de hotels leeg en na onze reis over het eiland ver baast ons dat niet meer. Na het hoog seizoen van juni, juli en augustus 3s het overal in Sicilië enkele diagen rustig. Bet is de rust voor de storm der Teutonen. Plotseling arriveren hele waarin uit de omgeving bij cJkaar ge brachte Griekse en Romeinse grafste nen, muren, banken en waterputten be wonderd kunnen worden. Maar de wer kelijk waardevolle voorwerpen vullen drie etages van het gemeentelijk mu seum en een zaal in de kathedraal. Stelende toeristen de eerste septemberweek kregen wij aldus in Taormina bijkans elke dag zwaar bewolkte hemels en regen. Een systematische kolonisering van bet eiland schijnen de Grieken niet te heb ben nagestreefd. Daarvoor hadden zij de tijd niet, bekommerd als zij waren door de voortdurende bedreiging van de erfvijand Carthago. De Romeinen, die de Griekse tempels hier en daar ver bouwden, zoals te Taormina. irrigeer- den de bodem en ontwikkelden er de i graancultuur zo enorm, dat Sicilië in de geschiedenis bekend staat als de graanschuur van Rome. Gela en Syracuse De Ltna, gefotografeerd vanaf de ruïnes van het Griekse theater in Taormina kunstschatten in musea onderbrengt, zijn de toeristen. In de kathedralen van Messina en Agrigento en overal elders zijn namelijk beeldjes, munten of klei nere historische voorwerpen gestolen. Men constateerde, dat groepen toeris ten rond een beeldje gingen staan, ter wijl een van de toeristen het kunstvoor werp met een zaag bewerkte, het soms ruw afbrak. Dit soort vandalen is er dus de schuld van dat men als toerist de Griekse beeldhouwwerken niet in de tempels, hun natuurlijk kader, kan be wonderen. Met een beetje verbeelding De Apollo van het museum, in wit marmer, is het mooiste kunststuk van Agrigento. Het gebroken beeld werd een eeuw geleden gevonden, zoals vele beeld houwwerken en resten van tempels. Wie zich ermee zou willen bezighouden, zin uit de enorme stapels stenen en Over ieder der Siciliaanse steden is een boek te schrijven, zo groot en tal rijk zijn hier de getuigen van de oud heid. Wanneer men uit de bergen naar de vallei afdaalt, komend uit het stadje dat rijke Byzantijnse fresco's bewaart, n.l. Piazza Armerina. ziet men Gela op een heuvel liggen. Gela was de hoofd stad van de staat die Carthago be streed. Het waren Grieken uit Kreta, de oudste bakermat der Hellenen, die Gela bouwden en die Agrigento sticht ten. Eschylos, de prins der Atheense dichters, verheerlijkte de macht en de heerlijkheid van die Griekse kolonies. Maar zij moesten machteloos toezien hoe de Carthagers Syracuse, waarvan zij hun hoofdstad hadden gemaakt, in 406 voor Christus totaal vernielden. Nu is Syracuse een stad van 70.000 inwo ners. waar men in de oude stad het Grieks theater gaat bewonderen of gaat kijken naar de „Grand Prix Automo bile". Pindaros en Virgilius bezongen de fontein van Arethusa, die ook vandaag nog het eindpunt is van de prachtige wandeling langs de kust. Artistieke tafereeltjes Van het moderne Sicilië, zijn folklore en oude zangen, dansen en kunstwerk, krijgt men niet zonder grote moeite een overzicht. Zo vast zitten de Sicilianen in hun politieke, economische en sociale problemen, dat zij in gesprekken nau welijks andere onderwerpen de moeite van een discussie waard achten. Maar op de wegen rijden de oude en jonge Siciliaanse boeren in prachtig be schilderde en met beeldhouwwerk ver sierde karren d-> eeuwiee ron maken

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15