„KUNST" IN LEIDSE KINDERSCHOE Wanneer men goed om zich heen kijkt, en niet alleen daarnaar waar het meeste lawaai vandaan komt, dan ziet men al spoedig dat wat dikwijls schamper ..de jeugd van tegenwoordig" heet waarlijk niet alleen uit „nozems" bestaat. Het is door alle tijden heen zo geweest, dat windbuilen en blaaskaken (waarvoor nu het woord „nozems" opgeld doet) de meeste aandacht trokken, maar in onze tijd lijkt het wel, of daar een schepje bo venop is gegooid. Dat komt wellicht door de huidige openbaarheid van de poli tiek. waarin het element van de propa ganda zijn intrede heeft gedaan waarvan weer het gevolg is, dat de wereld haar leiders om het hardst reeds lang uitge holde frasen met kracht hoort lanceren als ware het redelijke argumenten. Het komt wellicht door al het andere lawaai dat de moderne techniek om ons heen gooit, en dat verleidt tot meedoen in het koor van luidruchtigheid, waardoor de hoeveelheid geproduceerd lawaai maat staf dreigt te worden voor de waarde van mensen, dingen en verschijnselen. Het kost dan wel even moeite om „de jeugd van tegenwoordig" door een an dere bril te bekijken dan die van een Amsterdamse politieagent die gedwongen wordt er met de sabel op los te slaan, maar met een beetje goede wil kan het; en dan ontwaart men een jeugd, die met ernst en overtuiging de grote mogelijk heden exploiteert van de eigentijdse maatschappelijke ontwikkeling. Geeft immers deze tijd de jeugd niet veel meer kansen bijv. op cultureel gebied dan ooit in het verleden het geval is geweest. Ontelbaar zijn de scholen, cursussen en werkgroepen, die gelegenheid geven tot kunstzinnige ontplooiing, en er zijn vaak wachtlijsten van gegadigden, die geen plaatsje meer konden krijgen. Dat is niet slechts het gevolg van een over heidsbeleid, dat op stimuleren van de culturele vorming uit is, want zonder een bereidheid van de jeugd om deze kan sen aan te grijpen zijn ook de beste be doelingen tot een fiasco gedoemd. Het is geen kunst met een grote K, zelfs veelal niet met een kleine, wat in deze scholen en cursussen na de gewone schooltijd wordt gewrocht maar het is kunst-in-kinderschoenen, omdat het ge tuigt van de vreugde van het scheppen en de wil om harmonie te zoeken in een leven, dat aan de buitenzijde zo bitter weinig harmonie toont. De foto's op deze pagina hebben wij gemaakt bij enkele bezoeken aan wille keurig gekozen centra van jeugdvorming in Leiden, particuliere scholen en door de gemeente bekostigde cursusssen. Het zijn slechts enkele te hooi en te gras ge maakte illustraties van de liefde, waar mee de jeugd zich met de betere zaken van het leven kan bezig houden. Dilet tantistisch ten dele, of werkelijk met ar tistiek gevoel bij het draaien van vazen, het tekenen naar de natuur, het spelen op een gitaar, werkelijk kunstzinnig ook getuige de aquarel van de Lodewijks- kerk. Kunst-in-Leidse-kinderschoenen: een hartverwarmend gebied om in rond te kijken. Men krijgt er de overtuiging, dat zich achter het lawaai van de dag bij de jeugd óók en zelfs in veel sterkere mate iets afspeelt, wat hoop geeft voor de toekomst. Ook het volgend geslacht, dat groot gebracht wordt in de storm van een alles naar zich toe trekkende tech niek, zal onze cultuur verder kunnen dragen. WÉÉll

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13